Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας.

 

Στην αναζήτησή μου για νεο τηλέφωνο, έχω διαβάσει τα περισότερα που έχουν γραφτει σε αυτό το νήμα (καθώς και σε μερικά άλλα), και έτσι αποφάσισα τελικά να πάρω το HTC Desire, το οποίο και παρέλαβα σήμερα. Εδώ να πω πως το συγκεκριμένο είναι το πρώτο μου smartphone, και το πρωτο τηλέφωνο που σκοπεύω να κάνω χρήση internet.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως κατα το πρώτο ψάξιμο του τηλεφώνου, προσπάθησα πολλές φορές να συνδεθώ μέσω Wi-Fi στο internet, αλλά πάντα χωρίς επιτυχία. Πάντα γινόταν το εξής. Σύνδεση -> λήψη IP διεύθυνσης -> αποτυχία. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία, ή ξέρει που οφείλεται αυτό, και πιο σημαντικό, το πως διορθώνεται; Αυτά που έχουν περάσει απο το μυαλό μου είναι.

 

- Έχω παλιά SIM κάρτα και θέλει αντικατάσταση

- Λείπουν ρυθμίσεις για να δουλέπσει σωστά με το internet (Οι ρυθμίσεις VPN είναι κενές)

- Κάποια ρύθμιση στο router μου (Δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλο δίκτυο απο το δικό μου)

- Είναι ελατωματικό (ελπίζω πως όχι)

- Κάτι άλλο (Τί;)

 

Να σημειώσω πως δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να χρησιμοποιήσω το internet της κινητης επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή προγράμματος σε πρόγραμμα που να περιέχει internet.

 

Επίσης δοκίμασα να το συνδέσω με USB με τον υπολογιστή, με την επιλογή για κοινή χρήση internet οπου και πάλι δεν δούλεψε το internet αλλα οπως βρίκα στο forum αυτό είναι μάλλον το κανονικά για αυτή την περίπτωση.

 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια μου προσφέρετε :)

 

στο ρουτερ σου εχεις ενεργοποιημενη καποιου ειδους ασφαλεια?Αν εχεις WPA-TPK τοτε πρεπει να το προσθεσεις χειροκινητα στις ρυθμισεις wifi-προσθηκη δικτυου wifi

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν είσαι στον dialer, menu >> settings >> Vibrate on tap (τέρμα κάτω) το απενεργοποιείς.

πατωντας το μενου στον dialer μου βγαζει τα εξης:προσωπα,ιστορικο κλησεων,ταχεια κληση,ρυθμισεις,συμβουλες...μπηκα σε αυτα αλλα δεν βγαζει κατι σχετικο...π.χ στις ρυθμισεις μου βγαζει :επεξεργασια προεπιλεγμενου,επεξεργασια μηνυματος,αποθηκευση στις επαφες

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

το κινητο στήθηκε με τα απαραιτητα και αυτο που εχω να πω ειναι DAMN! ΠΟΛΥ γρηγορο. Σε σημειο που σκεφτομαι να κανω Αnadroid και το HD2 που εχω :p

 

Καλημερα σε ολους

 

Δεν ξέρω αν έβαλες τη 2.2 αλλά η διαφορά 2.1 με 2.2 είναι αισθητή. Άμα είσαι με την 2.1 όταν πας στην 2.2 θα ξαναπείς DAMN :p

Link to comment
Share on other sites

πατωντας το μενου στον dialer μου βγαζει τα εξης:προσωπα,ιστορικο κλησεων,ταχεια κληση,ρυθμισεις,συμβουλες...μπηκα σε αυτα αλλα δεν βγαζει κατι σχετικο...π.χ στις ρυθμισεις μου βγαζει :επεξεργασια προεπιλεγμενου,επεξεργασια μηνυματος,αποθηκευση στις επαφες

 

Έγραψες dialer και υπέθεσα ότι μιλούσες για τον dialer one. Δυστυχώς για το προεπιλεγμένο πρόγραμμα κλήσεων ούτε εγώ έχω βρεί τρόπο να απενεργοποιώ τη δόνηση.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Έγραψες dialer και υπέθεσα ότι μιλούσες για τον dialer one. Δυστυχώς για το προεπιλεγμένο πρόγραμμα κλήσεων ούτε εγώ έχω βρεί τρόπο να απενεργοποιώ τη δόνηση.

ναι για τον προεπιλεγμενο εννοουσα αλλα δεν πειραζει...σε ευχαριστω παντως..

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έβαλες τη 2.2 αλλά η διαφορά 2.1 με 2.2 είναι αισθητή. Άμα είσαι με την 2.1 όταν πας στην 2.2 θα ξαναπείς DAMN :p

 

2.2. FRF91 :D

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα να το αγοράσω με την προσφορά του γερμανού.

 

φοβόμουν λίγο βλέποντας την διαφορά στην ταχύτητα του επεξεργαστη αναμεσα se desire & galaxy s. δηλαδή με την 2.2 βλεπετε διαφορά σε avi αρχεία ή παιχνίδια?

 

 

 

Δεν ξέρω αν έβαλες τη 2.2 αλλά η διαφορά 2.1 με 2.2 είναι αισθητή. Άμα είσαι με την 2.1 όταν πας στην 2.2 θα ξαναπείς DAMN :p
galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έβαλες τη 2.2 αλλά η διαφορά 2.1 με 2.2 είναι αισθητή. Άμα είσαι με την 2.1 όταν πας στην 2.2 θα ξαναπείς DAMN :p

 

Μερικές ερωτήσεις:

1. Που βρήκες την 2.2?

2. Οταν έκανες το upgrade πείρες φαντάζομαι backup. Και μετά? Περασες τα δεδομένα σου στο 2.2? Πως? (πχ. τηλ. καταλογος, προγραμματα, sms, κλπ).

 

Σε ευχαριστώ

Μ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καμια φορα οταν ειμαι στο ιντερνετ κολαει ο αυτοματος προσανατολισμος...δηλαδη ειναι συνεχεια στο πλαι...εσας το κανει αυτο;;;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και εγώ άλλη μια ερώτηση. Αν αλλάξουμε το default home π.χ. από sense σε launcherpro, πως πάμε πάλι σε sense ή adwlauncher?
Link to comment
Share on other sites

Marioman@

Απευθύνεται για rooted συσκευές.

Μπορείς να βρεις αρκετές .2.2 ρομ στους xda developers.

Σε κάθε ρομ που βάζεις,εκτός αν είναι από τον ίδιο δημιουργό και η ίδια σειρά,καλό είναι να γίνεται διαγραφή όλων των στοιχείων του κινητού.και στήσιμο από την αρχή.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και εγώ άλλη μια ερώτηση. Αν αλλάξουμε το default home π.χ. από sense σε launcherpro, πως πάμε πάλι σε sense ή adwlauncher?

 

Κάθε φορά που πατάς το home button δεν σε ρωτάει με ποια εφαρμογή θες να κανείς αυτή την ενέργεια;πάντως γίνεται και από το μενού,κάπου στις ρυθμίσεις των εφαρμογών.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για την μπαταρία ρωτάω. Από θέμα δεδομένων έχω βάλει τα 750ΜΒ οπότε νομίζω ότι για μέτρια χρήση (mail, rss, ελαφρύ browsing και χρήση wi-fi στο σπίτι) είναι κομπλέ αν το έχω ανοικτό μονίμως. Το θέμα είναι πόσο ρίχνει τη διάρκεια της μπαταρίας; Την επιλογή που λέει "Ενεργοποίησή του Πάντα" την έχεις ενεργοποιημένη; Πόσο σου κρατάει η μπαταρία;

 

Αστα να πάνε,από τις 05:00 που το έβγαλα από τον φορτιστή,είμαι στο 30% αυτην την στιγμή.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by hlias77
Link to comment
Share on other sites

 

1) Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει σε δημόσιο χώρο για να σου πω με σιγουριά, όμως νομίζω ότι η ένταση των ακουστικών είναι πάρα πολύ καλή διότι εγώ (σε ησυχία) το βάζω στη μέση και είναι αρκετά καλά... Αν το βάλεις στο τέρμα, νιώθεις ότι τα ακουστικά (χρησιμοποιώ αυτά που έχει μέσα η συσκευασία) ψιλο-αγγίζουν τα όριά τους! Δεν είμαι τόσο σίγουρος, βέβαια, αν θα σε καλύψει η ποιότητα του ήχου γιατί, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που άκουσα από τα original ακουστικά, έχω ακούσει και καλύτερη ποιότητα σε κινητό... Μπορείς όμως να φταίνε τα ακουστικά, οπότε ας μας πει κάποιος άλλος καλύτερα τη γνώμη του.

 

 

Πηγα να το αγορασω πριν λιγο απο το Γερμανο αλλα το δοκιμασα με τα ακουστικα μου πριν το παρω. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Ή εγω ειμαι κουφος ή ακομα μια φορα με τους ευρωπαικους περιορσμους οι εταιριες εχουν κανει μαλ...ιες. ΕΛΕΟΣ. Ειναι κατα τα αλλα τοοσο ωραιο τηλεφωνο αλλα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να ακουσεις μουσικη σοβαρα..Ουτε καν ενα ισοσταθμιστη δεν εχει για να μετριασει καπως την κατασταση.

 

Με τις μαγειρεμενες ρομ ξεκλειδωνετε το οριο της εντασης? Γνωριζει κανεις?

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η επισημη 2.2 rom ποτε θα βγεί?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι θεωρειτε οτι για να εκμεταλευτεις τη συσκευη πρεπει να εχουμε data plan? Τι δεν θα ευχαρηστηθουμε χωρις αυτο και πως ''κουτσουρευει'' το κινητο?

 

Το wifi δεν επαρκει και χρειαζεται συνδεση συκεκριμενες στιγμες?

Οσο να ναι αυτα τα κινητα προοριζονται για internet χρηση. Email, browsing, rss κλπ. στο δρομο. Αλλιως αν δεν μπορεις να το εχεις με data δεν το αξιοποιεις απολυτα. Οχι οτι ειναι και υποχρεωτικο, δηλαδη, αλλα ειναι αλλη εμπειρια.

 

Ρε παιδια καμια φορα οταν ειμαι στο ιντερνετ κολαει ο αυτοματος προσανατολισμος...δηλαδη ειναι συνεχεια στο πλαι...εσας το κανει αυτο;;;

Μηπως το βαζεις ξαπλα; Γιατι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι λογικο να μπερδευεται ο σενσορας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά 2 ερωτήσεις.. Στα Favorites (Contacts) όταν τα άτομα που έχετε κάνει asign αλλάζουν φώτος στο fb σας κάνει update με τις νέες?

Όταν στέλνεται μεγάλα sms πάνω από 200 χαρακτήρες, σας το στέλνει με την πρώτη?

 

Tnx

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Μηπως το βαζεις ξαπλα; Γιατι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι λογικο να μπερδευεται ο σενσορας.

οχι δεν το βαζω ξαπλα..μολις ανοιγω τον browser κατευθειαν γυριζει στο πλαι και μετα δεν επανερχεται με τιποτα...ενω οι φωτογραφιες γυριζουν μια χαρα...το εκλεισα και το ξαναανοιξα αλλα παλι τα ιδια...:mad::mad:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το βαζω ξαπλα..μολις ανοιγω τον browser κατευθειαν γυριζει στο πλαι και μετα δεν επανερχεται με τιποτα...ενω οι φωτογραφιες γυριζουν μια χαρα...το εκλεισα και το ξαναανοιξα αλλα παλι τα ιδια...:mad::mad:

 

-Πηγαινε στα settings του browser και ξεμαρκαρισε το landscape mode ... :)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

-Πηγαινε στα settings του browser και ξεμαρκαρισε το landscape mode ... :)

ναι μολις το ειδα κι εγω.....απο την πολλη ευαισθησια της οθονης το χα τικαρει καταλαθος.....σ΄ευχαριστω..

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

 

1) Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει σε δημόσιο χώρο για να σου πω με σιγουριά, όμως νομίζω ότι η ένταση των ακουστικών είναι πάρα πολύ καλή διότι εγώ (σε ησυχία) το βάζω στη μέση και είναι αρκετά καλά... Αν το βάλεις στο τέρμα, νιώθεις ότι τα ακουστικά (χρησιμοποιώ αυτά που έχει μέσα η συσκευασία) ψιλο-αγγίζουν τα όριά τους! Δεν είμαι τόσο σίγουρος, βέβαια, αν θα σε καλύψει η ποιότητα του ήχου γιατί, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που άκουσα από τα original ακουστικά, έχω ακούσει και καλύτερη ποιότητα σε κινητό... Μπορείς όμως να φταίνε τα ακουστικά, οπότε ας μας πει κάποιος άλλος καλύτερα τη γνώμη του.

 

 

Πηγα να το αγορασω πριν λιγο απο το Γερμανο αλλα το δοκιμασα με τα ακουστικα μου πριν το παρω. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Ή εγω ειμαι κουφος ή ακομα μια φορα με τους ευρωπαικους περιορσμους οι εταιριες εχουν κανει μαλ...ιες. ΕΛΕΟΣ. Ειναι κατα τα αλλα τοοσο ωραιο τηλεφωνο αλλα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να ακουσεις μουσικη σοβαρα..Ουτε καν ενα ισοσταθμιστη δεν εχει για να μετριασει καπως την κατασταση.

 

Με τις μαγειρεμενες ρομ ξεκλειδωνετε το οριο της εντασης? Γνωριζει κανεις?

 

Δεν νομιζω σε αυτον το τομεα να αλλαζουν πολλα πραγματα εστω και με μαγειρεμενη ρομ.Θα σου προτεινα να πας για καποιο αλλο κινητο,σονυ ερικσον που ειναι κατ'εξοχην μουσικα κινητα,η' να παρεις το desire και να υποστεις τις συνεπειες της χαμηλης εντασης.:(

Δεν γνωριζω αν "διορθωνεται" το προβλημα με καποιον εξωτερικο player.

Δεν εχω δοκιμασει καποιον γιατι για τα δικα μου μουσικα δεδομενα,με καλυπτει ο εργοστασιακος.

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε,από τις 05:00 που το έβγαλα από τον φορτιστή,είμαι στο 30% αυτην την στιγμή.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Παίζει μεγαλο ρόλο η φωτεινότητα, στο αυτόματο παρατηρησα καλυτερη διαχειρηση, επίσης σημαντική διαφορά ειδα οταν έβγαλα το live wallpaper, ηταν η πρωτη φορά που έβγαλε μέρα και με 40% περίσσευμα, πάντως μας φαινεται οτι κραταει πολυ λιγο η μπαταρία γιατι με το market εισαι ολη μερα με wifi και downloads, σε αντιστοιχη φάση με windows mobile απλα το συνδεαμε με τον Η/Υ και φόρτιζε οση ωρα περνάγαμε προγραμματα

Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

 

1) Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει σε δημόσιο χώρο για να σου πω με σιγουριά, όμως νομίζω ότι η ένταση των ακουστικών είναι πάρα πολύ καλή διότι εγώ (σε ησυχία) το βάζω στη μέση και είναι αρκετά καλά... Αν το βάλεις στο τέρμα, νιώθεις ότι τα ακουστικά (χρησιμοποιώ αυτά που έχει μέσα η συσκευασία) ψιλο-αγγίζουν τα όριά τους! Δεν είμαι τόσο σίγουρος, βέβαια, αν θα σε καλύψει η ποιότητα του ήχου γιατί, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που άκουσα από τα original ακουστικά, έχω ακούσει και καλύτερη ποιότητα σε κινητό... Μπορείς όμως να φταίνε τα ακουστικά, οπότε ας μας πει κάποιος άλλος καλύτερα τη γνώμη του.

 

 

Πηγα να το αγορασω πριν λιγο απο το Γερμανο αλλα το δοκιμασα με τα ακουστικα μου πριν το παρω. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Ή εγω ειμαι κουφος ή ακομα μια φορα με τους ευρωπαικους περιορσμους οι εταιριες εχουν κανει μαλ...ιες. ΕΛΕΟΣ. Ειναι κατα τα αλλα τοοσο ωραιο τηλεφωνο αλλα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να ακουσεις μουσικη σοβαρα..Ουτε καν ενα ισοσταθμιστη δεν εχει για να μετριασει καπως την κατασταση.

 

Με τις μαγειρεμενες ρομ ξεκλειδωνετε το οριο της εντασης? Γνωριζει κανεις?

 

Σε σχέση με το iphone που έχεις και τα ακουστικά που δίνουν μαζί παίζει πιο δυνατά και με καλύτερο μπάσο (τα δοκίμασα δίπλα δίπλα κι έκανα τράμπα και τα ακουστικά). Αν είσαι ικανοποιημένος με το iphone σου τότε θα είσαι και με το desire και τα ακουστικά που δίνουν μαζί με τη συσκευή.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παίζει μεγαλο ρόλο η φωτεινότητα, στο αυτόματο παρατηρησα καλυτερη διαχειρηση, επίσης σημαντική διαφορά ειδα οταν έβγαλα το live wallpaper, ηταν η πρωτη φορά που έβγαλε μέρα και με 40% περίσσευμα, πάντως μας φαινεται οτι κραταει πολυ λιγο η μπαταρία γιατι με το market εισαι ολη μερα με wifi και downloads, σε αντιστοιχη φάση με windows mobile απλα το συνδεαμε με τον Η/Υ και φόρτιζε οση ωρα περνάγαμε προγραμματα

 

Με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ 2.2 ρομ αυτό το πρόβλημα εξαφανίζεται.

 

Είχα αποφασίσει να μην ξανά βάλω cooked ρομ στο desire, και να περιμένω την Official, αλλά είχα ξεχάσει το πρόβλημα με την μπαταρία.

 

Και σήμερα που μπήκα στο xda είδα με έκπληξη πως αυτοι που φτιάχνουν τις Villain Roms, ξεκίνησαν και φτιάχνουν και για DESIRE (Master Σε cooked ρομ στο HERO)

 

Και έτσι έβαλα την DeVillain 1.0 (που πάει σφεντόνα:lol:)

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Παίζει μεγαλο ρόλο η φωτεινότητα, στο αυτόματο παρατηρησα καλυτερη διαχειρηση, επίσης σημαντική διαφορά ειδα οταν έβγαλα το live wallpaper, ηταν η πρωτη φορά που έβγαλε μέρα και με 40% περίσσευμα, πάντως μας φαινεται οτι κραταει πολυ λιγο η μπαταρία γιατι με το market εισαι ολη μερα με wifi και downloads, σε αντιστοιχη φάση με windows mobile απλα το συνδεαμε με τον Η/Υ και φόρτιζε οση ωρα περνάγαμε προγραμματα

 

Εχεις απολυτο δικιο.Την φωτεινοτητα την εχω στο φουλ,εχω και live wallpaper και γενικα δεν με απασχολει καθολου το θεμα μπαταριας,πολυ απλα γιατι οπου βρεθω και σταθω εχω τροπο να το φορτισω.Ακομα και στις μετακινησεις μου με φορτιστη αυτοκινητου.

Το ειχα τεσταρει μια φορα,για να δω ποσο αντεχει η μπαταρια.Για να μην γινω κουραστικος ειχα κανει απο παντου οικονομια,(data,ταπετσαρια,φωτεινοτητα κ.α)

και αντεξε σχεδον 2 ημερες.Με 20 λεπτα κλησεις,και περιπου 5 μηνυματα.Αρκετα καλα πιστευω αλλα το θεμα ειναι να μας εξυπηρετει και να ευχαριστιομαστε την καθε συσκευη.Τι να το κανω αν στερουμε τις μισες λειτουργειες του τηλ,για να κανω οικονομια στην μπαταρια?Τα παντα ανοιχτα και φορτιση καθε βραδυ,η' δευτερη μπαταρια που ηδη εχω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...