Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πήρα επιτέλους και εγώ την συσκευή μου μετά απο 30!!! ... μέρες αναμονή.

Πρώτες εντυπώσεις άριστες.

Το κινητό είναι ταχύτατο και όλα δουλεύουνε τέλεια.Ειδικά το browse Internet είναι απόλαυση σε ίδια επίπεδα με Iphone θα έλεγα.Προβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω.

Αρκεί κάποιος να διαβάσει αυτο το topic στο forum σας και θα τα έχει μάθει όλα.Εγώ περίμενα και 30 μέρες οπότε το έμαθα απέξω...

Το μόνο που φοβάμαι ειναι το πόσο θα κρατάει η μπαταρία.Θα δείξει.

Κατα τα άλλα ενα pm όποιος μπορεί θα το χρειαζόμουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανεβαζω τωρα αυτον που χρησιμοποιω εγω και δουλευει μια χαρα αλλα θελει ξεκλειδωμα. Σε λιγο θα σου δωσω link.

 

Edit. http://www.megaupload.com/?d=TT8PKP8U

 

τον κατεβασα και τον εβαλα στον φακελο maps toy ndrive...πρεπει να κανω κατι τωρα μεσα απο το desire?γιατι ξανα τα ιδια δεν εμφανιζει χαρτη......ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! ξερουμε γιατι στο πλαισιο εχουν βαλει "ευκαιρια" στο desire? http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/HTC-PDA-GSM-GPS-Desire-A8181-99HKZ017-00.htm αφου η τιμη δεν εχει αλλαξει... δηλαδη 500 ευρω το θεωρουν ευκαιρια? στον γερμανο που το εχουν

400 ευρω τι πρεπει να γραψουν "τσαμπα"?!

Link to comment
Share on other sites

H ευκαιρία είναι ότι το έχουν €499... Σου έκοψαν 1 ευρώ λόγω εκπτώσεων!!!!
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

HTC will serve some cold Froyo to help European HTC Desire owners fight the heat wave sweeping across Europe. The update will start rolling out this weekend and will bring 720p video recording, iTunes syncing and a couple of other treats as well.

 

You heard that right, the Android 2.2 Froyo update for the HTC Desire will enable the 720p video recording rumored from the very beginning. The HTC Sync software will also enable iTunes syncing.

 

The updated software for the Euro HTC Desire will of course keep the signature HTC Sense UI and bring the App Share widget and HTC's enhanced Caller ID and a better multi-language keyboard.

 

The update process is simple - users will be notified when the update is available and the update won't wipe the data from the phone. HTC suggests you hook up your Desire to a Wi-Fi network before you download the update to avoid data charges.

 

Unlocked HTC Desire phones will be the first to score Froyo, but owners of carrier-branded phones should be getting the update "in several weeks time".

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως εχεις παρατηρησει, ειναι το μοναδικο κινητο android με ραδιοφωνο (παρακαλω διορθωστε με αν εχει βγει και αλλο), παιζει αν συμβαινει το εξης: Για το gsm, wifi, bluetooth, radio, χρησιμοποιουν ενα και μονο τσιπακι (για λογους οικονομιας προφανως), το να εχουμε ραδιο στο android, ειναι μαγκια της HTC, οπως επισης και to Flash στον Browser. Οποτε να περιμενεις να ειναι λιγο buggy η εφαρμογη. Κλεισε wifi/bluetooth οταν ανοιγεις ραδιο.
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως εχεις παρατηρησει, ειναι το μοναδικο κινητο android με ραδιοφωνο (παρακαλω διορθωστε με αν εχει βγει και αλλο), .

 

samsung galaxy s,sony ericsson xperia mini και σιγουρα αλλα που θα ξεχναω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι ειναι το "κολπο με την μπαταρία" ???? :O

Το έχω αναφέρει και πιο πίσω στα ελληνικά. Ψάξε για τα posts μου και θα το δεις... Στα γρήγορα, είναι: φορτίζεις το ανοικτό συνδεδεμένο κανονικά. Όταν ανάψει πράσινο το αποσυνδέεις, το κλείνεις, το βάζεις στην πρίζα ξανά και όταν ξαναγίνει πράσινο το ξανααποσυνδέεις, το ανοίγεις, το κλείνεις και το φορτίζεις μία τελευταία φορά. Όταν ξανα ανάψει πράσινο το αποσυνδέεις, το ανοίγεις και το δολεύεις κανονικά.

 

Εγω το ανοιξα Τεταρτη αργα το βραδυ και το φορτιζα ενω παραλληλα ασχολιομουν μαζι του συνεχεια.

Εμένα πλεόν μου κρατάει κανονικά 1,5-2 μέρες, στη χειρότερη 27-28 ώρες (αν παίξω πολύ με psx4droid, wifi-internet κλπ.). Αν δεν το σκαλίζεις θα σου βγάζει 2 μέρες άνετα (αν το κλείνεις και τα βράδια -που εγώ δεν το κάνω- ίσως κρατάει και παραπάνω). Αν έχεις συνειδητοποιήσει ότι η μπαταρία είναι στα γνωστά επίπεδα ενός τέτοιου smartphone, δε θα απογοητευθείς.

Edited by liberostelios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

νεοερωτευμένος με το Desire μου, ψάχνω λύσεις στα παρακάτω 2 θέματα:

 

1.Στην home ο καιρός χάνει κάθε λίγο και λιγάκι τα data του. Του έχω ρυθμίσει σε 2 ενημερώσεις/ημέρα. Κάνω χειρωκίνητα αναναίωση, και για να κρατήσει τον καιρό

θέλει 2-3 φορές συνεχόμενη αναναίωση.

 

2. Την πρώτη φορά που χρησιμοποιήσα το ραδιόφωνο, και αφού είχα αποθηκεύσει καμιά 10αριά σταθμούς ... η εφαρμογή πάγωσε! Το κινητό λειτουργούσε κανονικά ... αλλά το ραδιόφωνο αρνούταν να κάνει οτιδήποτε. Μετά από ένα restart ξαναδοκίμασα και μετά από λίγο πάλι τα ίδια ...

 

Ψάχνωντας είδα σε ξένα forums ότι εκατοντάδες χρήστες έχουν τα 2 αυτά αντίστοιχα bugs. Μάλιστα στην Αγγλία αντικατέστησαν ορισμένα κινητά εξαιτίας του προβλήματος του ραδιοφώνου...

 

Μήπως έχει κανείς κανένα νεότερο ή ξέρει κάτι για αυτά τα θέματα? Έχει δοκιμάσει κανείς παρεμφερείς εφαρμογές?

 

Η συσκευή έιναι αγορασμένη από Ελλάδα και δεν έχει γίνει rooted.

 

1) Το κινητό κρατάει την τελευταία ενημέρωση καιρού από τότε που ήσουν online. Αν δεν είσαι στο Ίντερνετ μπορεί να είναι μέρα μεσημέρι και να δείχνει φεγγάρι. Εμένα δε μου έχει παρουσιάσει μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα ως προς τον καιρό.

 

2) Όντως η εφαρμογή του ραδιοφώνου είναι προβληματική. Έχω επικοινωνήσει με την HTC και μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και να παρακολουθώ από καιρού εις καιρόν το επίσημο site μήπως και υπάρξει κάποιο update που θα κάνει την εφαρμογή πιο σταθερή. Αν θες να περιορίσεις κάπως το πρόβλημα κάνε uncheck το ραδιόφωνο από τη λίστα του task killer. Αν πατήσεις task killer με το ραδιόφωνο ανοιχτό είναι βέβαιο ότι θα σου κολλήσει. Αν το ξετσεκάρεις από τον task killer θα σου κολλάει πάλι αλλά πού και πού, όχι συνέχεια. Αν σου κολλήσει, ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις απενεργοποίηση και να ξαναανοίξεις το κινητό για να δουλέψει το ραδιόφωνο.

 

Για άλλη εφαρμογή στο market δεν ξέρω... Αν ξέρει κανείς ας μας διαφωτίσει.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

...2. Την πρώτη φορά που χρησιμοποιήσα το ραδιόφωνο, και αφού είχα αποθηκεύσει καμιά 10αριά σταθμούς ... η εφαρμογή πάγωσε! Το κινητό λειτουργούσε κανονικά ... αλλά το ραδιόφωνο αρνούταν να κάνει οτιδήποτε. Μετά από ένα restart ξαναδοκίμασα και μετά από λίγο πάλι τα ίδια ...

Είναι το τρίτο Desire στην κατοχή μου όπου παρατηρώ το πρόβλημα με το ραδιόφωνο. Περιγράφεται εδώ -> http://androidforums.com/htc-desire/63571-fm-radio-problem.html

Μάλλον έτσι είναι το Desire, απλά για να διαπιστώσεις το πρόβλημα πρέπει να λειτουργήσεις για κάμποση ώρα το ραδιόφωνο.

Edited by mp3buddy
Link to comment
Share on other sites

Είναι το τρίτο Desire στην κατοχή μου όπου παρατηρώ το πρόβλημα με το ραδιόφωνο. Περιγράφετε εδώ -> http://androidforums.com/htc-desire/63571-fm-radio-problem.html

Μάλλον έτσι είναι το Desire, απλά για να διαπιστώσεις το πρόβλημα πρέπει να λειτουργήσεις για κάμποση ώρα το ραδιόφωνο.

 

Και σε μένα το κάνει. :(

Λέτε να το έχουν φτιάξει να το πάρουμε μαζί με τη froyo;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κάνει. :(

Λέτε να το έχουν φτιάξει να το πάρουμε μαζί με τη froyo;

Μακάρι, αρκεί να μην είναι γενικό πρόβλημα hardware…. :confused:

Link to comment
Share on other sites

σε video clips που κατεβασα,παρατηρω οτι υπαρχει καθηστερηση στον ηχο...ενω τ ιδιο κλιπ σε ομνια παιζει μια χαρα.....ειναι mp4....εχει κανει τ ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όπως προφανώς έχετε μάθει, το σαββατοκύριακο θα μας έρθει επίσημα πλέον το Froyo σαν αναβάθμιση στα κινητά μας.

Διαβάζοντας λοιπόν διάφορα στο net έπεσα σε ένα thread στο XDA στο ο οποίο ο topic starter αναφέρει, μαζί με άλλες πληροφορίες και το εξής:

 

INSTALLING THE UPDATE WILL WIPE YOUR ROOT AND YOU MAY NEVER BE ABLE TO ROOT AGAIN.

 

Θα ήθελα απλά εδώ να τονίσω το never, για μένα απλά δεν παίζει τέτοια περίπτωση γιατί πολύ απλά

δεν τη συμφέρει την HTC να κλειδώσει τελείως το τηλέφωνο γιατί μετά θα δούμε μια θεαματική πτώση στις πωλήσεις.

 

Αλλά για παν ενδεχόμενο είπα να το αναφέρω να ξέρουμε τι μας γίνετε.

 

Προσωπικά θα περάσω την αναβάθμιση απλά και μόνο για να δω πως θα είναι το μαμά Froyo και μόλις βγει νέος τρόπος για root (αν χρειαστεί)

θα ξαναrootάρω το κινητό και μετά θα περάσω κάποια custom rom βασισμένη στην official έκδοση του Froyo.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λέει σαν disclaimer για παν ενδεχόμενο... Η λογική λέει ότι αργά ή γρήγορα θα βγει νέος τρόπος rooting, ιδίως από τη στιγμή που με την leaked official rom οι hackers δουλεύουν ήδη εδώ και καιρό σε κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όπως προφανώς έχετε μάθει, το σαββατοκύριακο θα μας έρθει επίσημα πλέον το Froyo σαν αναβάθμιση στα κινητά μας.

Διαβάζοντας λοιπόν διάφορα στο net έπεσα σε ένα thread στο XDA στο ο οποίο ο topic starter αναφέρει, μαζί με άλλες πληροφορίες και το εξής:

 

INSTALLING THE UPDATE WILL WIPE YOUR ROOT AND YOU MAY NEVER BE ABLE TO ROOT AGAIN.

 

Θα ήθελα απλά εδώ να τονίσω το never, για μένα απλά δεν παίζει τέτοια περίπτωση γιατί πολύ απλά

δεν τη συμφέρει την HTC να κλειδώσει τελείως το τηλέφωνο γιατί μετά θα δούμε μια θεαματική πτώση στις πωλήσεις.

 

Αλλά για παν ενδεχόμενο είπα να το αναφέρω να ξέρουμε τι μας γίνετε.

 

Προσωπικά θα περάσω την αναβάθμιση απλά και μόνο για να δω πως θα είναι το μαμά Froyo και μόλις βγει νέος τρόπος για root (αν χρειαστεί)

θα ξαναrootάρω το κινητό και μετά θα περάσω κάποια custom rom βασισμένη στην official έκδοση του Froyo.

 

Θα δουμε το bootloader version θα εχει. αν ειναι 0.75 ή 0.80 χεστηκαμε :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Είμαι κ εγώ ένας περήφανος κάτοχος του Desire, εξαιρετικό κινητό αλλά με τα διάφορα μικροπροβλήματά του. Περιμένουμε τη froyo να δούμε τι θα γίνει.

 

Δυστυχώς εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα sms κ θα θελα τη βοήθειά σας, μήπως αντιμετωπίζει κ κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα. Κατ'αρχήν να πω ότι έχω qcard, και δύο στα δέκα μηνύματα περίπου που στέλνω δεν πάνε στον παραλήπτη, οποίος έχει wind. Στο desire μου η αναφορά λέει " Κατάσταση:Ληφθέντα" όπως θα έπρεπε δηλαδή, όμως το μήνυμα δεν έχει φτάσει ποτέ στον παραλήπτη. Στα 10 μηνύματα που θα στείλω τα 2 δε θα φτάσουν ποτέ. Πήρα στην εξυπηρέτηση της q μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι εντάξει κ δε βλέπουν πρόβλημα. Πήρα στην HTC με έβαλαν να στείλω μήνυμα στον εαυτό μου κ ήρθε κανονικά, μου είπαν δεν είναι πρόβλημα της συσκευής(βέβαια έδειξε ώρα παραλαβής 3 ώρες μετά, αλλά δε με νοιάζει κ πολύ αυτό) . Μάλιστα έκανα Hard reset, σβήνοντας τα πάντα γιατί μου είπαν στην HTC ότι μπορεί κάποιο πρόγραμμα που έχω εγκαταστήσει να επηρεάζει τα sms. Τίποτα και πάλι. Έβαλα κ το handsent sms μήπως διορθωθεί, τα ίδια.

 

Άλλαξα κινητό κ έβαλα την κάρτα στο παλιό μου κινητό, για 5 μέρες, όπου την είχα προ desire, ένα nokia N82, και δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα, εξάλλου το έχω 2 χρόνια το κινητό, ποτέ δεν παρουσίασε κάτι ανάλογο. Άρχισαν τα προβλήματα με τα sms μερικές μέρες αφότου χρησιμοποιούσα το desire.

 

Και ρωτώ. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;;; (Αυτό με τις 3 ώρες διαφορά, το διάβασα σε παλαιότερα Posts, άλλα δεν ανέφερε κάποιος πως λύθηκε..)

 

Τι προτείνετε να κάνω;; Να το πάω για service;; Να κάνω κάτι άλλο;;

 

Έχω απογοητευτεί κ δε βρίσκω κ λύση..

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Να (ξανα)ρωτησω κατι παιδια.

 

Υπαρχει τροπος να κλειδωνουμε την συσκευη και να την ξεκλειδωνουμε απο τα κουμπια που εχει κατω στη σειρα ?Χωρις root συσκευη.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η συσκευή πραγματικά πετάει σε σχέση με το diamond2 που έχω τώρα. Ο Γερμανός το έχει -20% και πιστεύω ειναι καλή ευκαιρία. Εκεί που κολάω είναι στο θέμα του gps. Στο diamond2 τρέχω το destinator και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κοίταξα στο γνωστό μαγαζί αλλά δεν είδα κάτι αξιόλογο που να λειτουργεί σωστά να έχει χάρτες-φωνές. Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει στο θεματάκι αυτό (έστω με pm). Αν υπάρχει λύση στο θέμα του gps πάω να το πάρω επιτόπου!!
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξαναρωτησει και παλαιοτερα αλλα ακομα τιποτα .....

Ειχα παλια ενα omnia και μεσο wifi συνδεομουν με το internet οπου πηγαινα στην σελιδα http://www.e-radio.gr και επελεγα ενα σταθμο της αρεσκειας μου οπου και ανοιγε σελιδα παταγα play και επεζε .

 

Τωρα με το desire .... μπαινω κανονικα στο e-radio.gr αλλα όταν επιλεξω σταθμο ΚΟΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ... δεν βγαζει τα κουμπακια για να πατισω play ... τι πρεπει να κανω για να παιξει .?

 

Το να αλλαξω τηλ ....δεν ειναι καλη λύση .... Περιμενω τα φωτα σας ..

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξαναρωτησει και παλαιοτερα αλλα ακομα τιποτα .....

Ειχα παλια ενα omnia και μεσο wifi συνδεομουν με το internet οπου πηγαινα στην σελιδα http://www.e-radio.gr και επελεγα ενα σταθμο της αρεσκειας μου οπου και ανοιγε σελιδα παταγα play και επεζε .

 

Τωρα με το desire .... μπαινω κανονικα στο e-radio.gr αλλα όταν επιλεξω σταθμο ΚΟΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ... δεν βγαζει τα κουμπακια για να πατισω play ... τι πρεπει να κανω για να παιξει .?

 

Το να αλλαξω τηλ ....δεν ειναι καλη λύση .... Περιμενω τα φωτα σας ..

 

δεν ξερω τι παιζει με τον browser, αλλα θα σου προτεινω μια ακομα καλυτερη λυση...

δοκιμασε την εφαρμογη radiotime ειναι paid αλλα μπορεις να τη βρεις... ;-)

 

εχει τεραστιο αριθμο σε παγκοσμια βαση και πολυ ικανοποητικο σχετικα με τους ελληνικους σταθμους...

 

ποιοτικη εφαρμογη και πολυ σταθερη στον ηχο..

αν εισαι σε wifi ειναι σαν να ακους ραδιοφωνο με τον παραδοσιακο τροπο (χωρις διακοπες)..

 

αν τα ραδιοφωνικα σου γουστα περιοριζονται σε γνωστους σταθμους, σιγουρα θα τους βρεις στο radiotime...

Link to comment
Share on other sites

δεν τη συμφέρει την HTC να κλειδώσει τελείως το τηλέφωνο γιατί μετά θα δούμε μια θεαματική πτώση στις πωλήσεις.

 

οοοουυυυυ... δεν βλεπεις... ολοι κανουν ουρα για να παρουν το Desire να μπορεσουν να το φλασαρουν, να φανε στην μαπα ασταθειες, bugs, να βγουν εκτος εγγυησης... κλπ κλπ... :lol:

 

Ουτε το 1% των αγοραστων δεν ενδιαφερεται να ειναι σε μια μονιμη φαση beta... Κοινως, δεν θα αλλαξει τιποτα για τις πωλησεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...