Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έπρεπε να συγκρίνω τα 2 κινητά συνολικά φυσικά και θα διάλεξα to galaxy υπερτερεί στους πιο πολλούς τομείς. Απλώς στα 3 αυτα πραγματακια που προ ανέφερα υπερτερεί το n900 .

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω σα νέος χρήστης του galaxy.

Εχω παρατηρήσει ότι η φωτεινότητα της οθόνης μια αυξάνεται και μια μειώνεται, υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στον αισθητηρα φωτός του κινητού και δεν είναι κάποιο πρόβλημα του κινητού μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν έπρεπε να συγκρίνω τα 2 κινητά συνολικά φυσικά και θα διάλεξα to galaxy υπερτερεί στους πιο πολλούς τομείς. Απλώς στα 3 αυτα πραγματακια που προ ανέφερα υπερτερεί το n900 .

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω σα νέος χρήστης του galaxy.

Εχω παρατηρήσει ότι η φωτεινότητα της οθόνης μια αυξάνεται και μια μειώνεται, υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στον αισθητηρα φωτός του κινητού και δεν είναι κάποιο πρόβλημα του κινητού μου.

 

και σε μένα το ίδιο κάνει, αρα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι η φωτεινότητα της οθόνης μια αυξάνεται και μια μειώνεται, υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στον αισθητηρα φωτός του κινητού και δεν είναι κάποιο πρόβλημα του κινητού μου.

Εχεις επιλεγμενη την ρυθμιση φωτεινοτητας στο αυτοματο,για αυτο συμβαινει αυτο και ετσι πρεπει να δουλευει.Αν σε ενοχλει πηγαινε στις ρυθμισεις,αποεπελεξε την αυτοματη ρυθμιση φωτεινοτητας και ρυθμισε την σε οποιο επιπεδο σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

 

και σε μένα το ίδιο κάνει, αρα ειναι οκ

 

Edit Με πρόλαβε ο truckman :) /Edit

 

Ναι είναι από τον αισθητήρα φωτός, και εάν θέλετε το απενεργοποιήτε και το βάζετε σε μια στάνταρ ρύθμιση.

 

Μιας και το δικό μου είναι φρέσκο, ας κάνω και εγώ μια ερώτηση, είναι λογικό να πέφτει η μπαταρία κατά 25-30% το βράδυ σε flight mode? Γενικά είναι αρχές και του πίνω το αίμα αλλά νομίζω πως κάτι από αυτά που πέρασα τρώει πολύ μπαταρία, αλλά δεν μπορώ να βρω τι, γιατί στην αναφορά μου λέει ότι η μπαταρία καταναλώθηκε στην αναμονή και στο σύστημα android. Anyway η συσκευή τα σπάει, θα ψαχτώ λίγο με την μπαταρία, όποιος έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Πόλυ χρήσιμες οι πληροφορίες σας, ομως θα ηθελα να ρωτήσω εαν κανεις το ίδιο πρόβλημα με μένα. Οταν προσπαθώ να προσθέσω νέο λογαριασμό e-mail (που εχω στο yahoo) δεν ολοκλήρωνει την δημιουργία και μου βγάζει οτι ειναι λάθος το όνομα του λογαριασμού ή ο κωδικός χρήστη. Κατι πάει λάθος. Με τον ιδιο τρόπο πρόσθεσα και τον gmail που έχω χωρις προβλήματα και μου συγχρόνισε και τις επαφές αμέσως. μηπως φταίει οτι είναι yahoo και οχι gmail? Bέβαια στο εγχειρίδιο χρήσεως αναφέρει και το yahoo.

αν μπορεί καποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

 

ΥΣ πολλά ευχαριστω στο χρηστη τυχεράκια με το post FAQ. Με βοήθησε παρα πολύ

 

Επειδή πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα σε διάφορες συσκευές με android καλύτερα κατέβασε την ειδική εφαρμογή της yahoo από το μάρκετ

 

 

Απο Samsung Galaxy S με Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κάνε κλικ με το δεξί πλήκτρο του ποντικιύ στο εικονίδιο computer στην επιφάνεια εργασίας και θα σου το βγάλει σαν επιλογή. Αν έχεις windows 7 και ανοίξεις το εικονίδιο computer, σου το βγάζει στα μενού (Αν έχεις ελληνικά windows λέγεται "Αντιστοίχηση δίσκου δικτύου").

 

Φιλε χιλια ευχαριστω.Ολα καλα!Ευχαριστω και τον le_bron για τον χρησιμο οδηγο.:)

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικα νοκια υπαρχει το field test. Στο galaxy υπαρχει τιποτα τετοιου στυλ; (Μην μου πειτε το Antennas)

 

Thanks :)

 

EDIT: Το βρήκα!

 

*#*#197328640#*#*

 

Καλο! :)

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Edit Με πρόλαβε ο truckman :) /Edit

 

Ναι είναι από τον αισθητήρα φωτός, και εάν θέλετε το απενεργοποιήτε και το βάζετε σε μια στάνταρ ρύθμιση.

 

Μιας και το δικό μου είναι φρέσκο, ας κάνω και εγώ μια ερώτηση, είναι λογικό να πέφτει η μπαταρία κατά 25-30% το βράδυ σε flight mode? Γενικά είναι αρχές και του πίνω το αίμα αλλά νομίζω πως κάτι από αυτά που πέρασα τρώει πολύ μπαταρία, αλλά δεν μπορώ να βρω τι, γιατί στην αναφορά μου λέει ότι η μπαταρία καταναλώθηκε στην αναμονή και στο σύστημα android. Anyway η συσκευή τα σπάει, θα ψαχτώ λίγο με την μπαταρία, όποιος έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη :)

 

Φίλε μου κι εγώ είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την μπαταρία.... και μετά από πολύ ψάξιμο ανακάλυψα οτι είχα ενεργοποιημένο το Latitude μέσα από το google maps. Αυτό ενεργοποιούσε συνέχεια το GPS και είχε σαν αποτέλεσμα να τρώει τουλάχιστον το 20 με 25% της μπαταρίας μέσα σε μια νύχτα.

 

Βέβαια είναι και μέχρι να στρώσει η μπαταρία που θέλει καμια βδομάδα τουλάχιστον.

 

Αφου το απενεργοποίησα.... τώρα μου τρώει κοντά στο 4% μέσα στη νύχτα και δεν το βάζω κιόλας σε fligth mode... Ειναι νομίζω το φυσιολογικό.

 

Βέβαια εξαρτάται και τι συγχρονισμούς έχεις ενεργοποιημένους να γίνονται.

 

Αυτά από τη δική μου εμπειρία.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Τα posts που αφορούν εφαρμογές android έχουν μεταφερθεί εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284164

 

Ξαναλέω ότι υπάρχουν εξειδικευμένα topics στο android forum ακριβώς για αυτό τον σκοπό.

 

Μην ρωτάτε εδώ για εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε ,

Μολις εγινα και εγω ενας ευτυχης κατοχος Galaxy S (απο iphone 3GS) και προσπαθω να ακαλυψω τις δυνατοτητες του.

Προσπαθω να το κανω root με τη διαδικασια των πληκτρων αλλα δεν γινεται με τιποτα.Εχω δει και καποιες αλλες μεθοδους απλα ηθελα να ρωτησω αν οντως αξιζει κ αν γινει κατι λαθος μηπως δεν θα μπορω να το επιδιορθωσω.

Ευχαριστω!

Υ.Γ.Απολυτα Βοηθητικο το topic αν κ πιστευω θα επρεπε να ειναι ολοκληρο thread απο μονο του.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Τα posts που αφορούν εφαρμογές android έχουν μεταφερθεί εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284164

 

Ξαναλέω ότι υπάρχουν εξειδικευμένα topics στο android forum ακριβώς για αυτό τον σκοπό.

 

Μην ρωτάτε εδώ για εφαρμογές.

Σωστά και συγγνώμη εκ μέρους μου.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παλι τα ιδια.Προσπαθω να παρω τηλ. και τιποτα.Μου λεει οτι ο αριθμος που καλω δεν χρησιμοποιειται.Οταν με παιρνουν χτυπαει κανονικα και ολα ενταξει.Αναρωτιεμαι μηπως ειναι προβλημα του κινητου και οχι του δικτυου.Τι μπορει να ειναι αυτο?Εχει συμβει σε κανεναν?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παλι τα ιδια.Προσπαθω να παρω τηλ. και τιποτα.Μου λεει οτι ο αριθμος που καλω δεν χρησιμοποιειται.Οταν με παιρνουν χτυπαει κανονικα και ολα ενταξει.Αναρωτιεμαι μηπως ειναι προβλημα του κινητου και οχι του δικτυου.Τι μπορει να ειναι αυτο?Εχει συμβει σε κανεναν?

 

Προβλημα δικτυου. Μου εχει συμβει στο παρελθον και το ατομο που καλουσα ειχε vodafone.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Έκανα και τα τεστς Benchmark. Μου βγαζει μόλις 880. Δεν ξερω αν είναι ικανοποιητικό. Έχω την εργαστασιακη εκδοση με Advanced Task Killer και LagFix. Αυτο ομως που σιγουρα μου προκαλει εντυπωση είναι αφου "σκοτωσω" καθε ενεργη εφαρμογη μου δειχνει στη RAM 158ΜΒ/326ΜΒ. Και δεν τρεχει καμια εφαρμογη... Τις μπορει να φταιει; Δεν είναι κάπως "πολυ";

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι εχεις κανει σωστα το lagfix? Γιατι 880 επαιρνε χωρις το lagfix. Με το lagfix πρεπει να παιρνει 2100++. Οσο για τη ram μια χαρα στα δειχνει. Καταναλωνη και το λειτουργικο καποια mb.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε ,

Μολις εγινα και εγω ενας ευτυχης κατοχος Galaxy S (απο iphone 3GS) και προσπαθω να ακαλυψω τις δυνατοτητες του.

Προσπαθω να το κανω root με τη διαδικασια των πληκτρων αλλα δεν γινεται με τιποτα.Εχω δει και καποιες αλλες μεθοδους απλα ηθελα να ρωτησω αν οντως αξιζει κ αν γινει κατι λαθος μηπως δεν θα μπορω να το επιδιορθωσω.

Ευχαριστω!

Υ.Γ.Απολυτα Βοηθητικο το topic αν κ πιστευω θα επρεπε να ειναι ολοκληρο thread απο μονο του.

 

Σαν εντελώς αρχάριος θα σου πρότεινα να κατεβάσεις από το μάρκετ το one click lag fix, να το εγκαταστήσεις και να χρησιμοποιήσεις αρχικά μόνο την πρώτη επιλογή, αυτή που σου κάνει μόνο του ροοτ. Για τις υπόλοιπες απορίες για το rooting κοίτα στο thread για τους αρχάριους το post του tyxerakia http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Σαν εντελώς αρχάριος θα σου πρότεινα να κατεβάσεις από το μάρκετ το one click lag fix, να το εγκαταστήσεις και να χρησιμοποιήσεις αρχικά μόνο την πρώτη επιλογή, αυτή που σου κάνει μόνο του ροοτ. Για τις υπόλοιπες απορίες για το rooting κοίτα στο thread για τους αρχάριους το post του tyxerakia http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103.

 

Eυχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση.

Kατεβασα το One Click Lag fix απο market ver 2.1.2

το ετρεξα αλλα δεν εκανε κατι.γραφει Unkown επανω και μετα successfully αλλα να το κανεις reboot με correct key sequence κατι το οποιο δεν λειτουργει ομως.

Εκδοση Firmware εχω 2.1-update 1 kai αριθμος κατασκευης eclair.xwjm2

Kαποια προταση? :worry:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση.

Kατεβασα το One Click Lag fix απο market ver 2.1.2

το ετρεξα αλλα δεν εκανε κατι.γραφει Unkown επανω και μετα successfully αλλα να το κανεις reboot με correct key sequence κατι το οποιο δεν λειτουργει ομως.

Εκδοση Firmware εχω 2.1-update 1 kai αριθμος κατασκευης eclair.xwjm2

Kαποια προταση? :worry:

 

Υποθέτω ότι εννοεί το εξής: Πάτα ταυτοχρόνως και κράτα πατημένα τα volume up + power + home και περίμενε να μπει στις επιλογές. Εκεί θα δεις ένα αρχείο update.zip. Με τα κουμπιά του ήχου επέλεξέ το και πάτα το home. Θα κάνει το root και μετά μόνο του reboot και είσαι έτοιμος.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει κατι γιατι θα τρελαθω!! ειμαι κατοχος του καταπληκτικου samsung galaxy s εχω παθει γενικα την πλακα μου με την οθονη κτλ τα οποια θα σχολιασω σε συντομο ποστ μου.αυτο που με επειγη ειναι οτι μολις αγορασα το copilot live 8 for android μου στειλανε serial number κτλ αλλα δεν ξερω απο που να το κατεβασω και πως να το περασω στο samsung λιγο βοηθεια σας παρακαλω!!!

το τηλ ειναι ολοκαινουργιο δεν ειναι ουτε root ουτε τιποτα.. ευχαριστω

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει κατι γιατι θα τρελαθω!! ειμαι κατοχος του καταπληκτικου samsung galaxy s εχω παθει γενικα την πλακα μου με την οθονη κτλ τα οποια θα σχολιασω σε συντομο ποστ μου.αυτο που με επειγη ειναι οτι μολις αγορασα το copilot live 8 for android μου στειλανε serial number κτλ αλλα δεν ξερω απο που να το κατεβασω και πως να το περασω στο samsung λιγο βοηθεια σας παρακαλω!!!

το τηλ ειναι ολοκαινουργιο δεν ειναι ουτε root ουτε τιποτα.. ευχαριστω

 

Απο που το αγορασες ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απο που το αγορασες ;

 

απο την ιστοσελιδα της coplilot.http://www.alk.eu.com/buynow/copilot/

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

απο την ιστοσελιδα της coplilot.http://www.alk.eu.com/buynow/copilot/

 

 

Κανε την ερωτηση εδώ καλύτερα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα που προσπαθησα να μπω στο recovery mode με τον συνδιασμο των 3ων πληκτων ,υπηρχε η επιλογη για apply του update.zip παρολο που εγω δεν εχω εγκαταστησει ακομα το oclf...τι ειναι το ηδη υπαρχων update.zip?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι εννοεί το εξής: Πάτα ταυτοχρόνως και κράτα πατημένα τα volume up + power + home και περίμενε να μπει στις επιλογές. Εκεί θα δεις ένα αρχείο update.zip. Με τα κουμπιά του ήχου επέλεξέ το και πάτα το home. Θα κάνει το root και μετά μόνο του reboot και είσαι έτοιμος.

 

πρωτα κανεις αυτο για ρουταρισμα

http://galaxyss.blogspot.com/2010/08/15-root-system-and-then-what.html

 

και μετα αυτο

http://galaxyss.blogspot.com/2010/08/20-increase-speed-famous-one-click-fix.html

 

και ειναι τζετ..

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Είπα σήμερα να δοκιμάσω το one click lag fix και φαίνεται ότι το κινητό πάει καλύτερα (είχα κάνει root με άλλο τρόπο παλιότερα). Θα φανεί τις επόμενες μέρες αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Σχετικά με το gps δοκίμασα να πειράξω το gps.conf όπως αναφέρεται εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=731462

Αλλάζοντας τον ntp server από north-america.pool.ntp.org σε europe.pool.ntp.org (γίνεται με το root explorer και χρειάζεται reboot) το gps δουλεύει σαφώς καλύτερα. Πλέον βρίσκει σήμα και σε εσωτερικούς χώρους, ενώ έξω κλειδώνει εύκολα τουλάχιστον 5 δορυφόρους (μετά από λίγο ακόμα περισσότερους). Όποιος έχει κάνει root και έχει διάθεση θα πρότεινα να πειραματιστεί, ούτως ή άλλως είναι ένα απλό text αρχείο και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...