Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου δεν σε μπερδεψα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στα γράψω.

Οι οδηγίες του Αλεξ ήταν ήδη αρκετές.

 

Αν δεν σβυσεις το αρχείο που περιεχετει στον φάκελο data/data δεν μπορείς να περάσεις το νέο γιατί θα υπάρχουν αλληλεπιδρασεις.

Ψάξε προσεκτικά με τον roote explorer και θα το βρεις.

Έχει πολλά που αρχίζουν με com και πρέπει να ψξεις προσεχτικά.

 

Οι υπόλοιπες ενέργειες είναι απλές.

Θα ξαναπροσπαθησω.

1)Βάζεις το swype.apk που κατεβασες στην κάρτα σου χύμα η φτιαχνεις ενα φάκελο για να το έχεις μήπως το ξαναχρειαστεις σε επόμενο firmware.

 

2) με τον root explorer πας στην διαδρομή sdcard και βρίσκεις το swype.apk που είχες ρίξει προηγουμένως.

Πατάς παρατεταμενα πάνω του και από το μενού που σου βγάζει επιλέγεις copy.

 

3) επιστρέφει στην διαδρομή system/app και πατάς paste. Κλεινεις τον root explorer.

 

4) ανοίγεις το my files η τον astro explorer. Εντοπίζει το swype.apk που είχες ρίξει στην κάρτα σου. Το τρέχεις και σε ρωτά αν θες να γίνει install. Επιλέγεις ναι.

Αυτό ήταν. Κλεινεις τον explorer και πηγαίνεις ρυθμίσεις. Αν δεις το swype είσαι οκ.

Το επιλέγεις με τον γνωστό τροπο σαν μέθοδο γραφής και είσαι ένταξη.

 

τα εχω ψαξει ενα ενα σιγουρα δεν υπαρχει ενα ενα τα com αρχεια

το θεμα μου ειναι οτι δεν αφηνει ουσιαστικα να μετακινησω το swype αρχειο απο την sd card στο /system/apps εκει τρωει το κολλημα, (το εχω σε r/w εννοειται )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν σε μπερδεψα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στα γράψω.

Οι οδηγίες του Αλεξ ήταν ήδη αρκετές.

 

Αν δεν σβυσεις το αρχείο που περιεχετει στον φάκελο data/data δεν μπορείς να περάσεις το νέο γιατί θα υπάρχουν αλληλεπιδρασεις.

Ψάξε προσεκτικά με τον roote explorer και θα το βρεις.

Έχει πολλά που αρχίζουν με com και πρέπει να ψξεις προσεχτικά.

 

Οι υπόλοιπες ενέργειες είναι απλές.

Θα ξαναπροσπαθησω.

1)Βάζεις το swype.apk που κατεβασες στην κάρτα σου χύμα η φτιαχνεις ενα φάκελο για να το έχεις μήπως το ξαναχρειαστεις σε επόμενο firmware.

 

2) με τον root explorer πας στην διαδρομή sdcard και βρίσκεις το swype.apk που είχες ρίξει προηγουμένως.

Πατάς παρατεταμενα πάνω του και από το μενού που σου βγάζει επιλέγεις copy.

 

3) επιστρέφει στην διαδρομή system/app και πατάς paste. Κλεινεις τον root explorer.

 

4) ανοίγεις το my files η τον astro explorer. Εντοπίζει το swype.apk που είχες ρίξει στην κάρτα σου. Το τρέχεις και σε ρωτά αν θες να γίνει install. Επιλέγεις ναι.

Αυτό ήταν. Κλεινεις τον explorer και πηγαίνεις ρυθμίσεις. Αν δεις το swype είσαι οκ.

Το επιλέγεις με τον γνωστό τροπο σαν μέθοδο γραφής και είσαι ένταξη.

 

 

 

Αντωνη δεν γίνεται να μην έχουμε καθόλου εφαρμογές στο παρασκήνιο. Αυτές που χρησιμοποιούμε τακτικά πρέπει να τρέχουν.

Μόνο τις περιτες δεν θελουμε.

 

Σ μένα με αυτόν τον τροπο λειτουργίας που περιέγραψα, η μνήμη κειμενεται μεταξύ 145 - 100 ΜΒ σε νορμαλ λειτουργία. Συνήθως χωρίς ανοικτές ενεργές εφαρμογές αλλα μετα απο πολλες εργασιες που απαιτουσαν πολλες εφαρμογές, κλεινοντας τες με το πληκτρο επαναφορας, βρίσκομαι στο 125 και άνω free.

 

Συγκεκριμένα πριν λίγο έκανα upload 2 apk στο Dropbox, τους εφτιαξα link τα οποία έκανα share στο Evernote, μετά copy paste τα link σε πμ του φόρουμ.

Δηλαδή 3 εφαρμογές συν τον astro exploer που μεσολαβεί, μας κάνουν 4.

Όταν τελείωσα τις εκλεισα όλες με το πληκτρο επαναφοράς ώστε να παραμείνουν στο παρασκήνιο.

 

Μετά απ αυτό χρειάστηκε να μπω στον root explorer για να δω τις διαδρομές που γράφω στον φίλο παραπάνω.

Συν κάποιες άλλες εφαρμογές που έχω ανοίξει στο διάστημα αυτό και η μηνημη που είναι 201/326 δηλαδή 125 MB free.

Καθόλου άσχημα όταν έχω στο παρασκήνιο όλες τις βασικές εφαρμογές ανοικτές συν κάποιες άλλες που ανοίγουν μόνες τους.

 

Λοιπόν κοίτα τι έκανα, έσβησα κάτι σαβούρες, έχω ενεργοποιημένο το alter minfree του one click στο strict και για περίπτωση ανάγκης έχω και το fast reboot για γρήγορο κλείσιμο (έχει και widget), τα πράγματα σε μένα ήταν σταθερά από 80-100mb πριν τώρα βρίσκομαι γύρω στα 120mb στα οποία βλέπω ότι το κινητό πλέον σνομπάρει ακόμα και το froyo:lol:

Αυτό όμως με την μπαταρία που αναφέρω πιο πάνω που να οφείλεται; Όχι σε αυτά που γράφω εδώ πάντως γιατί το πρόβλημα το έχω 2 μέρες πριν κάνω αυτά περί root explorer και fast reboot...

Έχω βάλει και το lock pattern που είδα εδω να το αναφέρει κάποιος φίλος ότι βοηθάει την μπαταρία...θα δούμε...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σαςςςς (αν και πηγε ηδη μεσημερι :d).

εχω 2 ερωτησουλες που πιστευω οτι απασχολουν αρκετους :

 

1) οταν σου στειλει καποιος στο gmail ενα mail στο οποιο σου στελνει και ενα συνημμενο αρχειο, οταν ανοιξεις το mail, γιατι δεν μπορεις το συνημμενο αρχειο να το ανοιξεις η να το αποθηκευσεις ?

εγω δεν τα καταφερα. μπορειτε να το δοκιμασετε σας παρακαλω να μου πειτε αν δουλευει σε σας ?

εγω εστειλα στον εαυτο μου ενα mail με ενα αρχειο μεσα και δεν μπορεσα ουτε να ανοιξω το αρχειο ουτε να το αποθηκευσω.

 

2) για να ρυθμισω να παιρνω τα email Μου σε live χρονο (push mail) απο το hotmail, που πρεπει να παω ? πηγα στην εφαρμογη email που εχει το galaxy, και ενω εφτιαξα λογαριασμο, δεν εχει επιλογη να ερχονται τα mail αμεσως. η πιο γρηγορη επιλογη ειναι να κανει ανανεωση αυτοματα καθε 5 λεπτα. πως γινεται να το ρυθμισω με Push mail ?

 

3) εχω μια εξωτερικη μπαταρια την οποια την εχω παρει οταν παω καπου ταξιδι να μπορω να φορτιζω τις συσκευες μου.

η εξωτερικη αυτη φορητη μπαταρια, εκτος απο τα διαφορα βυσματα που εχει για εξοδο, εχει φυσικα και usb. σε ολα τα προηγουμενα κινητα που ειχα, εβαζα το καλωδιο και φορτιζαν κανονικα.

χθες λοιπον συνδεσα να φορτισω δοκιμαστικα το galaxy, και μολις το συνδεσα μου πεταξε στην οθονη να επιλεξω αν θελω να συνδεθει μεσω kies, media συσκευη κ.τ.λ.

Γιατι το κανει αυτο ρε παιδια ? δεν ηξερα κιολας τι να κανω και επελεξα συνδεση Kies γιατι φοβηθηκα οπως την αλλη φορα που το συνδεσα με το linux και δεν εβλεπε μετα που εβγαλα το καλωδιο την εσωτερικη sd.

επελεξα λοιπον συνδεση με kies, και μου εβγαλε στην οθονη το κλασικο μηνυμα να πατησω το μεσαιο πληκτρο οποτε θελω να αποσυνδεθω. η συσκευη φορτιζε κανονικα αλλα τι να το κανω.

αφου δεν μπορουσα να την χρησιμοποιω. πατησα λοιπον το μεσαιο πληκτρο και συνεχιζε να φορτιζει αλλα μου εβγαζε πανω στην taskbar το εικονιδιο του usb.

παρατηρησα επισης οτι το πρωι μιας και το αφησα ολο το βραδυ να φορτιζει, οτι το ξυπνητηρι ΔΕΝ επαιξε !!!! εβγαλα το καλωδιο, ρυθμισα το ξυπνητηρι παλι για λιγα λεπτα μετα, και χτυπησε κανονικα.

 

καμια ιδεα πανω σ'αυτο ? μα αν μην μπορω να το συνδεσω με εξωτερικη μπαταρια να το φορτισω ? τι ειναι παλι αυτο :(.

 

το ρωταω επειδη και ο Κωστας μου ειχε πει οτι σκεφτεται να αγορασει ενα παρομοιο gadget για να μπορει να φορτιζει το galaxy on the go χωρις να χρειαζεται να εχει δευτερη μπαταρια και αν αλλαζει μπαταριες.

κι'εγω την προτιμω αυτη τη λυση γιατι

- πρωτον δεν χρειαζεται να κρατας δευτερη μπαταρια

- δεν χρειαζεται να βγαζεις/βαζεις μπαταρια που εμενα προσωπικα μου την δινει να βγαζω/βαζω το καπακι

- η εξωτερικη μπαταρια κανει για ολες τις συσκευες που θα παρεις στο μελλον και σου μενει. ενω την δευτερη μπαταρια πρεπει να την πουλησεις οταν αποφασισεις να πουλησεις την συσκευη, και μαλιστα χανεις και τα χρηματα της αγορας της.

 

4) να αναφερω επισης οτι απο την πρωτη μερα στο δικο μου galaxy δεν βγαζει με τιποτα μια μερα. και συγκεκριμενα δεν ξεπερναει τις 18 ωρες. και πριν το lagfix το ιδιο.

οταν ειμαι σπιτι δεν εχω το wifi ανοιχτο. οταν ειμαι εκτος σπιτιου, εχω το 3g Μονιμα ανοιχτο και λαμβανω ειδοποιησεις για :

- facebook ανα 30 λεπτα

- twitter ανα 30 λεπτα

- gmail

- ανανεωση καιρου ανα 6 ωρες

 

δικαιολογειτε ρε παλικαρια τοσο μεγαλη καταναλωση με την χρηση που κανω ?

 

τα φωτα σας για ολα τα παραπανω :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ δε μπορώ να μπω σε recovery mode με τα 3 πλήκτρα, θέλει κανείς να μου πει πως αλλάζω το product code και τι συνέπειες έχει η αλλαγή αυτή?

Διάβασε τα μηνύματα #5320 #5323, #5325, #5410 του παρόντος θέματος.

Συνοπτικά, μπαίνεις με τον κώδικα *#272*ωωλλ# (αν το ρολόι σου λέει 15:31, πατάς *#272*1531# και επιλέγεις διαφορετικό "sales code". Αλλάζει τις τοπικές ρυθμίσεις (όπως το καταλαβαίνω είναι σαν την αλλαγή του αρχείου csc γλώσσας που ειχα σε προηγούμενο Samsung winmo συσκευή). Κάνει εγκατάσταση και σβήνει τις προσωπικές σου ρυθμίσεις.

Πάντως κι εγώ είμαι σε COS και το 3BR δεν λειτουργεί. Θα πάω σίγουρα σε KOR αργότερα σήμερα και αν δω χαΐρι θα ποστάρω τα καλά νέα! Μετά την 5η φόρτιση.

 

Επίσης αν ξέρει κανείς αν γίνεται στις ταχείες κλήσεις να αφαιρέσουμε την προεπιλογή του τηλεφωνητή στο πλήκτρο 1.

Δε γίνεται.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω οτι εκανα πριν λιγο ενα τεστ και εστειλα 3 διαφορετικα mail απο τον hotmail λογριασμο μου, στον gmail.

 

1) το πρωτο mail ειχε μια φωτο μεσα και την ειδε κανονικα. ειχε και επιλογη για ληψη.

2) το δευτερο mail ειχε μια φωτο αλλα σαν επισυναπτομενο αρχειο. δεν μπορουσε να δει καθολου την φωτο.

3) το τριτο ειχε μεσα 2 αρχεια. ενα αρχειο σημειωσης απο το hd2 (.pwi) και ενα αρχειο excel (.xlsx). το .pwi δεν μου δινει δυνατοτητα ουτε να το ανοιξω ουτε να το αποθηκευσω.

το xls με αφηνει να το ανοιξω με το thinkfree και αλλα οχι να το αποθηκευσω.

φυσικα αν το ανοιξω με το thinkfree εκει εχει απιλογη αν το αποθηκευσω αν θελω.

 

αρα οτι αρχειο ειναι συμβατο με την συσκευη σε αφηνει να το δεις. αν δεν ειναι δεν σε αφηνει να το αποθηκευσεις.

 

δηλαδη αν μου στειλει καποιος ενα αρχειο ασχετο εντελως το οποιο θελω να το αποθηκευσω στο galaxy αυτο δεν γινεται.

μα ειναι δυνατον ολοκληρο gmail και να μην εχω τετοια δυνατοτητα ?????

τα εχω παρει στο κρανιο τωρα. αληθεια.:mad::mad::mad::mad:

 

ακουστε τωρα και το πιο κορυφαιο.

εφτιαξα στην εφαρμογη email να παιρνω και απο κει τα mail απο τον gmail Λογαριασμο μου χωρις να κανει φυσικα αυτοματη ανανεωση μιας και το κανει αυτοματα η εφαρμογη gmail.

 

και στα 3 μηνυματα που εγραψα στην προηγουμενη απαντηση μου, ειδε κανονικοτατα και τις φωτογραφιες και τα αρχεια excel Και σημειωσης, και ειχε και επιλογη να τα ανοιξω η να τα αποθηκευσω.

 

τωρα τι να πω ????? ελεος :(

Edited by mcde

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

 

Προσπαθώ να αποφύγω κάθε είδους task killer και όταν καταλήξω κάπου να πετάξω το widget του program monitor ώστε να μην με απασχολεί τι τρέχει και τι δεν τρέχει και πόση μνήμη free έχω.

Ο σκοπός μου είναι να μην χρησιμοποιώ το reboot περισσότερο από μια φορά την μέρα.

Μέχρι στιγμής φαίνεται εφικτό.

Επίσης κάθε task killer πρέπει υποχρεωτικά να τρέχει συνεχώς δηλαδή να είναι ενεργός όχι στο παρασκήνιο.

Αυτό φαίνεται στο program monitor όταν έχεις task killer, σου δείχνει μια εφαρμογή πάντα ενεργή χωρίς να σου λέει ποια.

Είναι ο task killer. Όλο και κάτι θα καταναλώνει σε μπαταρία εκτός από τα 22ΜΒ που καταλαμβάνει.

 

Λεπτομεριες θα μου πεις. Ε δοκιμές κάνουμε.

 

Έχω να προτείνω κάτι.

Μπορούμε πολύ εύκολα να φτιάξουμε ένα blog στο WordPress το οποίο έχει και εφαρμογή για τα android και μπορούμε να γράφουμε και να διαβάζουμε κατευθείαν χωρίς να μπαίνουμε σε WEB.

 

Μέσα εκεί θα βάζουμε όλους τους οδηγούς συγκεντρομενους και γενικά ότι αφορά το galaxy. Φυσικά θα μπαίνουν και στο φόρουμ, αλλά για να είναι μαζεμένα και πιο εύκολα να τα βρίσκουν οι ενδιαφερόμενοι θα βοηθήσει η ιδέα του blog.

 

Ρίξε μια ματιά στο wordPress και αν σ αρέσει η ιδέα πες μου.

Φυσικά θα μπορεί ο καθένας από εμάς να προσθέσει κάποιον οδηγό.

 

Καλά κάνεις και αποφεύγεις task killers, αλλά εγώ δεν πρότεινα αυτό :) Τελειώνω τον οδηγό σε λίγα λεπτά και θα καταλάβεις τί εννοώ. Όσο για το blog δεν το ξέρω, δώσε μου πληροφορίες σε πριβε...

 

τα εχω ψαξει ενα ενα σιγουρα δεν υπαρχει ενα ενα τα com αρχεια

το θεμα μου ειναι οτι δεν αφηνει ουσιαστικα να μετακινησω το swype αρχειο απο την sd card στο /system/apps εκει τρωει το κολλημα, (το εχω σε r/w εννοειται )

Δοκίμασε να αντιγράψεις αντί να μετακινήσεις.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω οτι εκανα πριν λιγο ενα τεστ και εστειλα 3 διαφορετικα mail απο τον hotmail λογριασμο μου, στον gmail.

 

1) το πρωτο mail ειχε μια φωτο μεσα και την ειδε κανονικα. ειχε και επιλογη για ληψη.

2) το δευτερο mail ειχε μια φωτο αλλα σαν επισυναπτομενο αρχειο. δεν μπορουσε να δει καθολου την φωτο.

3) το τριτο ειχε μεσα 2 αρχεια. ενα αρχειο σημειωσης απο το hd2 (.pwi) και ενα αρχειο excel (.xlsx). το .pwi δεν μου δινει δυνατοτητα ουτε να το ανοιξω ουτε να το αποθηκευσω.

το xls με αφηνει να το ανοιξω με το thinkfree και αλλα οχι να το αποθηκευσω.

φυσικα αν το ανοιξω με το thinkfree εκει εχει απιλογη αν το αποθηκευσω αν θελω.

 

αρα οτι αρχειο ειναι συμβατο με την συσκευη σε αφηνει να το δεις. αν δεν ειναι δεν σε αφηνει να το αποθηκευσεις.

 

δηλαδη αν μου στειλει καποιος ενα αρχειο ασχετο εντελως το οποιο θελω να το αποθηκευσω στο galaxy αυτο δεν γινεται.

μα ειναι δυνατον ολοκληρο gmail και να μην εχω τετοια δυνατοτητα ?????

τα εχω παρει στο κρανιο τωρα. αληθεια.:mad::mad::mad::mad:

 

Αντώνη όλα γίνονται αλλά τώρα φεύγω από το γραφείο. Όταν βρω χρόνο θα σου απαντήσω.

Απλά χρειάζεται να έχεις τις κατάλληλες εφαρμογές μέσω των οποίων θα ανοίξει κάθε attachment.

Αλλά iPhone style.:lol:

 

Εμένα ανοίγουν όλα εκτός από ιδιοτροπια αρχεία.

Αυτό το pwi είναι καλόν αρχείο κειμένου σημειώσεων. Μάλλον θα πρέπει να εγκατατησεις καποια εφαρμογή note pad που να βλέπει τέτοια φορματ.

 

Τα excel, word, PDF, pp ανοίγουν όλα με σοβαρές εφαρμογές όπως το documents to go.

To think δεν σ αφήνει γιατί δεν είναι η foul έκδοση αν δεν κάνω λάθος.

 

Με την μπαταρία έπρεπε απλά μόλις σου έβγαλε την οθόνη με το που θες να το συνδέσεις έπρεπε να πατησεις το πληκτρο επαναφοράς για να αγνοήσει την σύνδεση και απλά να φορτώνει

Το ίδιο κάνουμε όταν φορτιζουμε από την USB του υπολογιστή μας για να μην μας κρατά τις κάρτες σε σύνδεση.

 

Το hotmail θα ρυθμίσεις να λαμβάνεται από το gmail από το pc σου.

Θα μπεις στο gmail apo ton browser του pc σου και θα πατησεις ρυθμίσεις πάνω δεξιά.

Θα βρεις μετά από τα μενού τι θα κανείς.

Μόνο μην ξεχάσεις να κανείς κάτω κάτω enable IMEI.

To bradaki perissotera gait ξενυχτυσα και θα πεσω ξερος όταν πάω σπίτι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μπορώ να εναλλάσω ελληνικά/αγγλικά στο πληκτρολόγιο χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω κάποιο τρίτο πρόγραμμα ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκιμή GPS με την JM7:

Διαδρομή 5 χλμ. με το κινητό όχι σε βάση στο τζάμι αλλά σε ποτηροθήκη χαμηλά.

Με το NDrive πολύ μεγάλη ακρίβεια.

Στην επιστροφή το GPStest έβλεπε μόνιμα 8-10 δορυφόρους με χρήση όχι κάτω από 6. Ακρίβεια 5-10 μέτρα και αρκετά καλός υπολογισμός ταχύτητας.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Ισχυε μεχρι εχθες....α και για καινουργια συνδεση και μονο.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκιμή GPS με την JM7:

Διαδρομή 5 χλμ. με το κινητό όχι σε βάση στο τζάμι αλλά σε ποτηροθήκη χαμηλά.

Με το NDrive πολύ μεγάλη ακρίβεια.

Στην επιστροφή το GPStest έβλεπε μόνιμα 8-10 δορυφόρους με χρήση όχι κάτω από 6. Ακρίβεια 5-10 μέτρα και αρκετά καλός υπολογισμός ταχύτητας.

 

Επειδη μολις παρηγκειλα το κινητο και θα το εχω σε κανα 2-3 μερες θα ηθελα με αφορμη το παραπανω ποστ του φιλου verman να ρωτησω αν δεν εχουμε τους χαρτες που δινει-εδινε η cosmote (mls αν θυμαμαι καλα) ποιο λογισμικο χαρτων θεωρειται καλυτερο και πως μπορω να βρω free εκδοσεις τους για να τα περασω στο κινητο?:happy:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

παιδια με εκεινη τη froyo τελικα τι γινεται?υπαρχει ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοινωση πουθενα η ειναι φημες απο διαφορα forum?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα μηνύματα #5320 #5323, #5325, #5410 του παρόντος θέματος.

Συνοπτικά, μπαίνεις με τον κώδικα *#272*ωωλλ# (αν το ρολόι σου λέει 15:31, πατάς *#272*1531# και επιλέγεις διαφορετικό "sales code". Αλλάζει τις τοπικές ρυθμίσεις (όπως το καταλαβαίνω είναι σαν την αλλαγή του αρχείου csc γλώσσας που ειχα σε προηγούμενο Samsung winmo συσκευή). Κάνει εγκατάσταση και σβήνει τις προσωπικές σου ρυθμίσεις.

Πάντως κι εγώ είμαι σε COS και το 3BR δεν λειτουργεί. Θα πάω σίγουρα σε KOR αργότερα σήμερα και αν δω χαΐρι θα ποστάρω τα καλά νέα! Μετά την 5η φόρτιση.

 

 

Δε γίνεται.

Ευχαριστώ. Πολύ σύνθετα πράγματα για μένα αυτά, οπότε αφήνω τις δοκιμές σ' εσένα. :ninja: Αν έχεις αποτέλεσμα ενημέρωσε. Εν τω μεταξύ καλά κατάλαβα ότι αν το αλλάξεις sales code χάνεις όλα τα δεδομένα σου?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας εντυπώσεις. Φυσικά δεν την περνάω τώρα που είμαι για πρώτη φορά με πραγματική official:) και σε μια βδομάδα ενδέχεται να έχουμε την επισημη.

 

Πες μας κυρίως πως τα παει από διαχείριση μνήμης και αν τελικά υπάρχει διαθέσιμο πραγματικά σωστό copy paste.

 

- Καλως τον Κωστα. Χθες την περασα αφου διαβασα ολα τα ποστς στους xda's .... εγινε το κεφαλι μου καζανι.

- Μνημη εχει οση και πρωτα .... 304mb και με 6 εφαρμογες ανοιχτες ειναι στα 225mb ... φαινεται λιγο πιο γρηγορος ο browser και εχω την εντυπωση πως εγινε πιο απαλη η λειτουργια της gallery ... και το copy paste τι προβλημα ειχε; ... ειναι στο στυλ του αιφον ... ακουμπας παρατεταμενα στο κειμενο του browser και εμφανιζεται μια κουκιδα την οποια σερνεις πανω στο κειμενο, το οποιο μπλεντιζει και μολις αφησεις το χερι σου σου εμφανιζεται ποπαπ με "copy-search-share" ... μια χαρα θα ελεγα ... ετσι ηταν απο την xxjp3 ... ομως σε εφαρμογη notepad, οταν κανεις αντιγραφη κειμενου ,βγαινει μια μεγαλη κουκιδα καταδεικτης τον οποιο σερνεις και σου βγαινει ποπαπ με εικονιδια για να κανεις καινουρια σημειωσει ή να κοψεις κειμενο και και .... τα ξερεις τα υπολοιπα !! :D .... προς το παρον καλη φαινεται ,οχι τιποτα σπουδαιο σε ταχυτητα σε σχεση με την JPC ... αντε να δουμε και την τελικη ... γιατι στο τελος μου φαινεται θα τους παρουμε με τα γιαουρτια .... :X ... κορυφαιο hardware και δεν μπορουν να το απογειωσουν; ... ή σκεφτονται πως θα βγαλουν κανενα αλλο κλαμπατσιμπανο να μας πουλησουν;; .... ας μην προδικαζω ομως ... ας περιμενουμε να δουμε την τελικη εκδοση ... δεν μπορει να ειχαν τις γνωσεις για να φτιαξουν ενα κορυφαιο hardware ,αλλα να μην εχουν γνωσεις να το υποστηριξουν ... :blink:

 

 

- Υ.Γ. - @Tyxerakias

- Εκανα μαμακια με τους χαρτες στο :whistle: ... εβαζα το .mlm μεσα στο φακελο του χαρτη ,ενω ηθελε μεσα στον κυριο φακελο maps της εφαρμογης. :mad: ....

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

... αντε να δουμε και την τελικη ... γιατι στο τελος μου φαινεται θα τους παρουμε με τα γιαουρτια .... :X ... κορυφαιο hardware και δεν μπορουν να το απογειωσουν; ... ή σκεφτονται πως θα βγαλουν κανενα αλλο κλαμπατσιμπανο να μας πουλησουν;; .... ας μην προδικαζω ομως ... ας περιμενουμε να δουμε την τελικη εκδοση ... δεν μπορει να ειχαν τις γνωσεις για να φτιαξουν ενα κορυφαιο hardware ,αλλα να μην εχουν γνωσεις να το υποστηριξουν ... :blink:

 

 

Παιδια αυτο το ΕΞΑΙΡΕΤΟ,το ΜΟΝΑΔΙΚΟ,το ΤΑΧΥΤΑΤΟ και ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΤΟ <<ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ>> after sales support της samsung δυστυχως ειναι μια πικρη και πονεμενη ιστορια και σημα κατατεθεν της εταιρειας αυτης!!!!:rocket:

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν κάνει root και αναρωτιούνται αν πρέπει να χρησιμοποιούν task manager με autokill ή όχι, και γιατί όχι, να πω κάποια πραγματάκια που ελπίζω ότι θα ξεκαθαρίσουν τη σύγχυση, αν και πολλοί από δω τα ξέρουν ήδη.

 

Διαχείριση μνήμης στο λειτουργικό Android

 

To android είναι θεωρητικά φτιαγμένο για multitasking. Έτσι, όταν κλείνεις μια εφαρμογή, το σύστημα δε συμπεριφέρεται όπως τα άλλα λειτουργικά συστήματα (π.χ. windows), δηλαδή δεν κλείνει τελείως όλες τις διεργασίες (processes) που είχε ανοίξει η εφαρμογή, αλλά τις βάζει στο background, και τις σκοτώνει όταν νομίζει ότι χρειάζεται. Συγκεκριμένα, τις σκοτώνει όταν η μνήμη του συστήματος πέσει κάτω από ένα όριο. Η ιδέα είναι ότι αυτές οι ανενεργές διεργασίες δε βλάπτουν τη συνολική απόδοση του συστήματος, και αν χρειαστείς να ξανανοίξεις την εφαρμογή όσο τρέχουν στο υπόβαθρο, θα ανοίξει πιο γρήγορα, με αποτέλεσμα ένα γρήγορο και αποδοτικό λειτουργικό. Οι διεργασίες σκοτώνονται με σειρά παλαιότητας, όταν η μνήμη πέσει κάτω από το όριο.

 

Περισσότερες πληροφορίες;

 

O εσωτερικός διαχειριστής μνήμης στο android διαχωρίζει τις εφαρμογές/διεργασίες που τρέχουν στο τηλέφωνο σε 6 καταστάσεις, από Empty App (νεκρή διεργασία, δεν κάνει απολύτως τίποτα και περιμένει να διαγραφεί ή να ξανανοιξεις την εφαρμογή που την καλεί), μέχρι Foreground App (που τρέχει εκείνη τη στιγμή). Όταν σταματήσεις να βλέπεις μια εφαρμογή, είτε την βάλεις στο background με το home button είτε την κλείσεις με το back button, σταματάει αυτόματα να είναι σε κατάσταση Foreground App (προφανώς), και ανάλογα με τη λειτουργία της και τον τρόπο που έχει κωδικοποιηθεί, μπαίνει στο υπόβαθρο σε μια άλλη κατάσταση. Eπαναλαμβάνω ότι αυτό δεν είναι κακό, και είναι βασική λειτουργία του android.

 

Ωραία, και πού είναι το πρόβλημα;

 

Το πρόβλημα δυστυχώς είναι ότι η ιδέα δε δουλεύει τέλεια, γιατί προϋποθέτει καλά κωδικοποιημένες εφαρμογές (πράγμα που δυστυχώς δεν ισχύει από τη στιγμή που ο οποισδήποτε μπορεί να ανεβάσει την εφαρμογή του στο market), και εξαρτάται επίσης από τις δυνατότητες της συσκευής. To default όριο μνήμης για να κλείσει μια EMPTY_APP διεργασία είναι χαμηλό, συγκεκριμένα στο Galaxy S είναι 48 ΜΒ (σε άλλες συσκευές είναι ακόμα λιγότερο, μέχρι και 24 ΜΒ). Δηλαδή το τηλέφωνο αρχίζει να σκοτώνει apps που βρίσκονται σε κατάσταση empty, όταν η μνήμη πέσει κάτω από 48 MB. Αυτό το όριο είναι πολύ χαμηλό για τα τελευταίας κατηγορίας κινητά, που τρέχουν με 150-200mb ελεύθερα. Μέχρι να πέσει η μνήμη στα 48 MB, το υπόβαθρο γεμίζει με νεκρές διεργασίες και καθυστερεί επειδή δεν έχει αρκετή ελεύθερη μνήμη, χωρίς λόγο. Πιστεύεται ότι το όριο αυτό θα ανέβει στο Froyo.

 

Επίσης η μπαταρία, η οποία ΔΕΝ επηρεάζεται από την ελεύθερη μνήμη (κάτι που πιστεύουν λανθασμένα πολλοί), επηρεάζεται από το αν λειτουργεί ο επεξεργαστής ή όχι. Αν οι (άσχημα κωδικοποιημένες) διεργασίες στο υπόβαθρο ζητάνε ακόμα υπολογιστική ισχύ, από κει χάνεται και μπαταρία.

 

Σ'αυτά ακριβώς πατάνε οι task managers.

 

Ποιά είναι η λύση;

 

Υπάρχουν 2 κοινά διαδεδομένες λύσεις, η πρώτη άκομψη και ενάντια στη φιλοσοφία του android, και η δεύτερη σαφώς καλύτερη.

 

1. Task manager/Task killer. Ένας καλός task manager μπορεί να δει τις διεργασίες που βρίσκονται και στις 6 καταστάσεις, και ειδικά τις Empty (ενας βλακεία manager όπως της Samsung δεν τις αναφέρει) Και όπως στα Windows (ctrl-alt-del), σου δινει τη δύνατότητα να σκοτώσεις όλα τα apps που έχουν διεργασίες που τρέχουν στο background. Αυτό δεν είναι πάντα καλό, τις περισσότερες φορές μάλιστα είναι κακό, γιατί με το να κλείνεις διεργασίες που το android δε σκόπευε να κλείσει, μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα, και μάλιστα να κάνεις το τηλέφωνό σου πιο αργό, γιατί πρέπει να τα ξαναρχίζει όλα απ'την αρχή. Μερικοι task managers έχουν τη δυνατότητα να σκοτώνουν αυτόματα τις διεργασίες στο background μετά από ορισμένη ώρα. Υπάρχουν task managers που σε προστατεύουν από λάθη έχοντας safe modes και τέτοια, και μπορείς να αποκλείσεις κάποιες εφαρμογές από το να δολοφονούνται αν ξέρεις ότι δημιουργείται πρόβλημα (ένα παράδειγμα ενός ολοκληρωμένου task manager είναι ο Advanced Task Killer Pro). Παρ'όλα αυτά παραμένει μια βασικά λάθος λύση, και τελείως λάθος λογική στον κόσμο Αndroid.

 

2. Το καλό με το android είναι ότι τα όρια που λέγαμε παραπάνω μπορούν να αλλάξουν. Τα default όρια για τις 6 καταστάσεις, κατώ από τα οποία σκοτώνονται αυτόματα οι εφαρμογές, βρίσκονται αποθηκευμένα στο αρχείο /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree . Αυτές οι τιμές λοιπόν μπορούν να αλλάξουν, και έτσι αντί το σύστημα να περιμένει να φτάσει η μνήμη στα 48ΜΒ για να κλείσει τα EMPTY_APPS, να τα σκοτώνει ας πουμε όταν πέφτει κάτω από 100 ΜΒ. Με αυτόν τον τρόπο ακολουθείται η λογική του android, και υπάρχει πάντα ελεύθερη μνήμη για ένα κινητό δυνατοτήτων όπως το Galaxy.

Μια εφαρμογή που το κάνει αυτό είναι το Autokiller (που δεν είναι task killer αν και πολλοί το μπερδεύουν, απλά άστοχο όνομα). Η εφαρμογή αυτή σου δίνει κάποιες προεπιλεγμένες τιμές για τα παραπάνω όρια, και για το Galaxy προτείνω το Strict ή το Αggressive, εγώ το έχω στο Aggresive (όριο 98ΜΒ). Μην διαλέξεις δικές σου τιμές, εκτός αν ξέρεις πραγματικά τί κάνεις. Μόλις τις διαλέξεις, αλλάζει το minfree αρχείο. Τίποτα περισσότερο. Δεν κάνει κάτι μόνη της, δεν τρέχει συνεχώς στο υπόβαθρο, και αφήνει το kernel του android να κάνει τη δουλειά του όπως αυτό νομίζει. Φορτώνει απλά στην εκκίνηση, γιατί τα settings αλλιώς χάνονται.

Tο lagfix του RyanZA περιέχει έναν παρόμοιο manager.

 

H 2η λύση είναι η πιο σωστή, και θα δείς ότι το τηλέφωνο θα δουλεύει τέλεια χωρίς να σκοτώσεις τίποτα. Φυσικά το minfree αρχείο είναι αρχείο συστήματος, έτσι χρειάζεται root για να εγκαταστήσεις τον autokiller. Σε συνδυασμό με ένα προγραμματάκι σαν το autostarts, με το οποίο μπορείς να ελέγξεις αν κάποιες εφαρμογές ανοίγουν όταν δεν πρέπει και να τις σταματήσεις, το τηλέφωνο θα λειτουργεί όπως ακριβώς πρέπει.

 

Δηλαδή δε χρειάζομαι καθόλου task manager?

 

Θεωρητικά όχι. Πρακτικά, λόγω των άσχημα κωδικοποιημένων εφαρμογών που προανέφερα, είναι καλό να υπάρχει κι ένας task manager που να μην τρέχει συνέχεια και φυσικά χωρίς αυτόματο kill, για να σκοτωνεις εσύ καμιά εφαρμογή όταν βλέπεις και δημιουργεί πρόβλημα. To autokiller περιέχει έναν task manager. Και δυστυχώς, η λύση του task manager παραμένει η μόνη λύση για τηλέφωνα που δεν έχουν δικαιώματα root.

 

Nαι, αλλά το τηλέφωνο πάει πιο γρήγορα με το lagfix.

 

Μα δεν είπα τίποτα για το lagfix εγώ :p To lagfix δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη μνήμη και τις εφαρμογές. Το lagfix για το Galaxy S είναι άλλη ιστορία τελείως, και βασιζεται στο ότι η Samsung διάλεξε ένα άσχημο σύστημα αρχείων (filesystem), το RFS. Για το λόγο αυτό, η εγγραφή/ανάγνωση δεδομένων είναι αργή και αναποτελεσματική. Το lagfix αλλάζει το filesystem σε ένα πολύ καλύτερο, του linux (ext2 ή ext4 ανάλογα με την έκδοση), και έτσι βελτιώνει απίστευτα τη διαδικασία εγγραφής/ανάγνωσης (Ι/Ο) στο Galaxy S, με αποτέλεσμα να αντιδρά το τηλέφωνο πολύ γρηγορότερα. Aυτό όμως δεν αλλάζει από μόνο του τη διαχείρηση μνήμης, το πρόβλημα παραμένει (γι'αυτό και ο RyanZA έβαλε έναν memory manager σαν το autokiller στην τελευταία έκδοση του one-click).

Για το αν θα αλλάξει το filesystem η Samsung με το Froyo, ή αν θα έχουμε καλύτερο FPU για να αναδειχτουν πλήρως οι ικανότητες του επεξεργαστή μας χωρίς χακιές, μόνο να ελπίζουμε μπορούμε.

 

Αυτά....

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση για να στειλουμε μηνυμα με swype επιλεγουμε unicode και με απλο πληκτρολογιο αλφαβητο gsm? θελω και στις 2 περιπτωσεις 160 χαρακτηρες!
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σαςςςς (αν και πηγε ηδη μεσημερι :d).

εχω 2 ερωτησουλες που πιστευω οτι απασχολουν αρκετους :

 

1) οταν σου στειλει καποιος στο gmail ενα mail στο οποιο σου στελνει και ενα συνημμενο αρχειο, οταν ανοιξεις το mail, γιατι δεν μπορεις το συνημμενο αρχειο να το ανοιξεις η να το αποθηκευσεις ?

εγω δεν τα καταφερα. μπορειτε να το δοκιμασετε σας παρακαλω να μου πειτε αν δουλευει σε σας ?

εγω εστειλα στον εαυτο μου ενα mail με ενα αρχειο μεσα και δεν μπορεσα ουτε να ανοιξω το αρχειο ουτε να το αποθηκευσω.

 

2) για να ρυθμισω να παιρνω τα email Μου σε live χρονο (push mail) απο το hotmail, που πρεπει να παω ? πηγα στην εφαρμογη email που εχει το galaxy, και ενω εφτιαξα λογαριασμο, δεν εχει επιλογη να ερχονται τα mail αμεσως. η πιο γρηγορη επιλογη ειναι να κανει ανανεωση αυτοματα καθε 5 λεπτα. πως γινεται να το ρυθμισω με Push mail ?

 

3) εχω μια εξωτερικη μπαταρια την οποια την εχω παρει οταν παω καπου ταξιδι να μπορω να φορτιζω τις συσκευες μου.

η εξωτερικη αυτη φορητη μπαταρια, εκτος απο τα διαφορα βυσματα που εχει για εξοδο, εχει φυσικα και usb. σε ολα τα προηγουμενα κινητα που ειχα, εβαζα το καλωδιο και φορτιζαν κανονικα.

χθες λοιπον συνδεσα να φορτισω δοκιμαστικα το galaxy, και μολις το συνδεσα μου πεταξε στην οθονη να επιλεξω αν θελω να συνδεθει μεσω kies, media συσκευη κ.τ.λ.

λοιπόν για το 1ο δεν απαντάω (δεν ξέρω σταμάτησα αμέσως να χρησιμοποιώ το gmail όταν ρύθμισα το email της samsung)

 

2o Μπορείς και το hotmail να ρυθμίσεις αλλά και το gmail (έχω ρυθμισμένο ένα ht κι ένα google apps email κι όλα είναι οκ)

 

Απλά δημιουργείς νέα σύνδεση αλλά επιλέγεις manual ρυθμίσεις

από εκεί διαλέγεις exchange server και βάζεισ τις εξής ρυθμίσεις

 

gmail-> όνομα χρήστη το lala@gmail.com

server m.google.com

hotmail->όνομα χρήστη lala@hotmail.com (ή ό,τι είναι)

server m.hotmail.com

 

τικάρεις τα SSL και είσαι οκ (στο Συχνότητα ελέγχου μηνύματος βάζεις Αυτόματο (ώθηση))

 

και πλέον έχεις κι zoom (σε σχέση με το gmail app αλλά νομίζω δεν δείχνει τα html)

 

Υ.Γ. άν θυμάμαι καλά κάτι ενεργοποίησα κι από τα options του hotmail μέσω της σελίδας του αλλά δεν θυμάμαι τι κι αν ήταν απαραίτητο :)

 

3) έχεις βάλει να σε ρωτάει τι να κάνει όταν το συνδέεις με usb (πάτα kies και μετά βγαίνεις με το κεντρικό κουμπί ) , το εικονίδιο usb λογικό είναι να το βγάζει μιας κι έχεις συνδεδεμένο το usb

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση για να στειλουμε μηνυμα με swype επιλεγουμε unicode και με απλο πληκτρολογιο αλφαβητο gsm? θελω και στις 2 περιπτωσεις 160 χαρακτηρες!

 

Aν θες 160 χρησιμοποίησε το hancent sms.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση για να στειλουμε μηνυμα με swype επιλεγουμε unicode και με απλο πληκτρολογιο αλφαβητο gsm? θελω και στις 2 περιπτωσεις 160 χαρακτηρες!

εχω γραψει εδω πληρες τεστ για ολες τις επιλογες.

ριξε μια ματια :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3303769#post3303769

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει εδω πληρες τεστ για ολες τις επιλογες.

ριξε μια ματια :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3303769#post3303769

 

Συμπέρασμα: Αν δεν έχεις τη JG1 έκδοση που έχει πρόβλημα, θέλεις την επιλογή ΑΥΤΟΜΑΤΟ για να γράφεις ελληνικά :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...