Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις τελειώσεις πέρνα και από εκεί..http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=656:lol::lol:

 

Για να μη μπορώ να διαβάσψ τίποτα άλλο μετά έτσι;

Καλάαααααααααααααααα

 

Ρε γτμ τι να κάνω; Να πάω να το πάρω;

Είμαι σε δίλημμα :(

 

Η πιο χαζή ερώτηση: Πώς ρωτάω κάτι βρε παιδιά;

Μόνο replay μπορώ να κάνω.σήμερα μπήκα στο forum και είμαι άσχετος.

 

σόρρυ που ρωτάω αλλά μήπως παίζεις πολλά παιχνίδια; :lol:

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Τροποποίηση" αν θέλεις να προσθέσεις κάτι ή την "Πολλαπλή Παράθεση" για να απαντήσεις σε πολλά μηνύματα χρηστών.
Μαρία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, μια βοήθεια: έχω συγχρονίσει τις επαφές μου με το facebook και σήμερα έχουν γίνει άλλα αντ'άλλων. Έχουν αλλάξει όλες οι φωτος και έχουν μπει άσχετες σε κάθε όνομα :wacko:

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;;

Το μόνο που έκανα είναι ότι έβγαλα την εφαρμογή facebook της Samsung και έβαλα αυτήν από το market.

 

Το ίδιο και στο ημερολόγιο.... έχει περάσει λάθος γενέθλια..... ό,τι θέλει....

Edited by verman
Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα :).

μετα το lagfix Οντως τα πραγματα ειναι πολυ καλα και η διαφορα στην ταχυτητα ειναι πραγματικη και εμφανης, και οχι μονο στο ανοιγμα των εφαρμογων αλλα ακομα και στο scroll.

για παραδειγμα στην εφαρμογη facebook, οταν εκανες ανανεωση και πηγαινες να scrollareis εκανε κολληματα μεχρι να τα φορτωσει ολα.

Εγω προσωπικα το συνιστω το lagfix αλλα οχι για νεους χρηστες smartphone. αν καποιος καθισει και διαβασει τι πραγματικα κανει και για ποιον λογο βελτιωνεται ετσι η ταχυτητα, τοτε να βαλει το lagfix.

αν ειναι να το βαλει επειδη του το λεμε εμεις εδω, να μην το βαλει. Εγω προτεινω για οποιον δεν εχει τον χρονο, τις δυνατοτητες και την ορεξη να διαβασει το τι κανει το lagfix, να περιμενει την foryo 2.2 Και μετα εδω ειμαστε παλι και το συζηταμε.

 

Χθες το βραδυ δοκιμασα να παιξω το παιχνιδακι που εχει μεσα το asphalt. ανοιγει το πρωτο βιντεο και μετα με επιστρεφει πισω. δεν τρεχει. φταιει το lagfix λετε ?

ειχα κανει backup το apk της εφαρμογης. αν το ξανατρεξω και το εγκαταστησω, λογικα δεν θα παιξει ? τι λετε ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο σε δυο καταστήματα γερμανος να ρωτήσω αν όντως η προσφορα ισχύει μέχρι αύριο. Στο ένα μου είπε πως είναι μεχρι 20/9 και στο άλλο πως έλειξε τον προηγούμενο μήνα!!!!

Θα με τρελάνουν.

Τελικά στο πρόγραμμα της κοσμοτε απεριόριστα με ιντερνετ 45 ,το κινητό έχει 99 ευρώ ή 99 ευρώ κοστίζουν οι χάρτες;;;

Ξέρει κανείς;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το πακέτο από PDAir.

 

- Θήκη leather crocodile book type brown :up:

- Ultra Clear Screen Protector :!: :down: :!:

- Car arm for leather cases. :)

 

Κι ενώ έφτιαχνα ένα βιντεάκι παρουσίασης για εσάς εδώ...πήρα τη μεγάλη απογοήτευση...όχι από την θήκη που είναι πραγματικά σούπερ, αλλά από το Ultra Clear Screen Protector που τώρα βρίσκεται στα σκουπίδια μου...

 

Απογοήτευση για το Protector...Δοκίμασα να βγάλω τις λίγες φούσκες με την χαρτονένια κάρτα και δεν τα κατάφερνα...μετά γέμισε γραμμούλες από την προσπάθεια οι οποίες δεν φεύγανε...καταστράφηκε πολύ εύκολα δηλαδή...12 δολλάρια...δεν είναι το κόστος το ζήτημα αλλά θα μπορούσε να κοστίζει πολύ φθηνότερα, αφού δεν είχε κάποιο ανταλλακτικό σε περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα...Τι να πω, τους έστειλα mail, να δω τι θα μου πούν.

 

Απογοήτευσις, για το θεωρητικά καλύτερο Screen Protector που κυκλοφορεί για το Galaxy S...

 

Όσο για το βιντεάκι παρουσίασης της πραγματικά εξαιρετικής ποιότητας θήκης, θα το ανεβάσω να το δείτε μόλις μου περάσει η απογοήτευση για το screen protector...:p

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο σε δυο καταστήματα γερμανος να ρωτήσω αν όντως η προσφορα ισχύει μέχρι αύριο. Στο ένα μου είπε πως είναι μεχρι 20/9 και στο άλλο πως έλειξε τον προηγούμενο μήνα!!!!

Θα με τρελάνουν.

Τελικά στο πρόγραμμα της κοσμοτε απεριόριστα με ιντερνετ 45 ,το κινητό έχει 99 ευρώ ή 99 ευρώ κοστίζουν οι χάρτες;;;

Ξέρει κανείς;

Στο πρόγραμμα cosmote απεριόριστα με ιντερνετ 45 ,το κινητό έχει 99 ευρώ τελικη τιμη και μεσα στη συσκευασια εχει ΔΩΡΕΑΝ το mls destinator 9 με χαρτες Ελλαδας και Κυπρου.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα cosmote απεριόριστα με ιντερνετ 45 ,το κινητό έχει 99 ευρώ τελικη τιμη και μεσα στη συσκευασια εχει ΔΩΡΕΑΝ το mls destinator 9 με χαρτες Ελλαδας και Κυπρου.

 

Την προσφορά την έχουν στα ΟΤΕ-SHOP και όχι στον Γερμανό (στην τηλεόραση το είδα)

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα :).

μετα το lagfix Οντως τα πραγματα ειναι πολυ καλα και η διαφορα στην ταχυτητα ειναι πραγματικη και εμφανης, και οχι μονο στο ανοιγμα των εφαρμογων αλλα ακομα και στο scroll.

για παραδειγμα στην εφαρμογη facebook, οταν εκανες ανανεωση και πηγαινες να scrollareis εκανε κολληματα μεχρι να τα φορτωσει ολα.

Εγω προσωπικα το συνιστω το lagfix αλλα οχι για νεους χρηστες smartphone. αν καποιος καθισει και διαβασει τι πραγματικα κανει και για ποιον λογο βελτιωνεται ετσι η ταχυτητα, τοτε να βαλει το lagfix.

αν ειναι να το βαλει επειδη του το λεμε εμεις εδω, να μην το βαλει. Εγω προτεινω για οποιον δεν εχει τον χρονο, τις δυνατοτητες και την ορεξη να διαβασει το τι κανει το lagfix, να περιμενει την foryo 2.2 Και μετα εδω ειμαστε παλι και το συζηταμε.

 

Χθες το βραδυ δοκιμασα να παιξω το παιχνιδακι που εχει μεσα το asphalt. ανοιγει το πρωτο βιντεο και μετα με επιστρεφει πισω. δεν τρεχει. φταιει το lagfix λετε ?

ειχα κανει backup το apk της εφαρμογης. αν το ξανατρεξω και το εγκαταστησω, λογικα δεν θα παιξει ? τι λετε ?

 

Από τότε που έχω βάλει το lag fix έχω παρατηρήσει ότι αραιά και που προσπαθώντας να μπω σε κάποα εφαρμογή μπαίνει και αμέσως με πετάει έξω στο μενού...πατώντας όμως το πλήκτρο back ( κάτω δεξιά ) και επιλέγοντας ξανά την εφαρμογή μπαίνει αμέσως..δεν είναι όμως συχνό άντε να συμβεί μια φορά στις 2-3 μέρες...άμα σου κάνει λοιπόν κάτι τέτοιο μπες βγες κάποια εφαρμογή, για δοκίμασε αυτό που γράφω..από την άλλη αυτό που περιγράφεις εσύ μπορεί να είναι κάτι άλλο...

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Την προσφορά την έχουν στα ΟΤΕ-SHOP και όχι στον Γερμανό (στην τηλεόραση το είδα)

στο oteshop και μονο ισχυει η προσφορα. πολυ σωστη η παρατηρηση σου :).

 

Από τότε που έχω βάλει το lag fix έχω παρατηρήσει ότι αραιά και που προσπαθώντας να μπω σε κάποα εφαρμογή μπαίνει και αμέσως με πετάει έξω στο μενού...πατώντας όμως το πλήκτρο back ( κάτω δεξιά ) μπαίνει αμέσως..δεν είναι όμως συχνό άντε να συμβεί μια φορά στις 2-3 μέρες...άμα σου κάνει λοιπόν κάνα τέτοιο μπες βγες κάποια εφαρμογή, για δοκίμασε αυτό που γράφω..από την άλλη αυτό που περιγράφεις εσύ μπορεί να είναι κάτι άλλο...

μολις δοκιμασα και μπηκε στο παιχνιδι. Ο κωστας (Te_Salat) εχει αναφερει εδω οτι κανονικα το Lagfix ειναι καλο να γινετε στη συσκευη πριν αρχισουμ ενα περναμε εφαρμογες. εχει αναφερει οτι μπορει καποιες εφαρμογες να μην παιζουν κανο μετα το lagfix.

Παντως στο thread στο xda αναφερει οτι δεν πειραζονται καθολου οι εφαρμογες.

 

Για οποιον δεν εχει διαβασει η δεν εχει καταλαβει, στην ουσια αυτο που κανει το lagfix ειναι να απομονωνει ενα μερος της εσωτερικης μνημης (2gb) και αυτο τον χωρο τον χρησιμοποιει για να τρεχει τις εφαργμογες.

στον χωρο αυτο εχει δωσει πληρη δικαιωματα και εχει ρυθμισει να εχει πολυ μεγαλο block size ωστε το read/write tranfer rate να ειναι πολυ μεγαλο. ετσι η εγγραφη και αναγνωση γινεται πολυ πιο γρηγορα και οι εφαρμογες φυσικα ανοιγουν πιο γρηγορα.

Ειναι κατι αντιστοιχο που κανουμε πολλοι στα windows, που χρησιμοποιουμε ενα μικρο partition και εκει περα αποθηκευουμε το pagefile, εχωντας κανει format το συγκεκριμενο partition με μεγαλο block size.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα cosmote απεριόριστα με ιντερνετ 45 ,το κινητό έχει 99 ευρώ τελικη τιμη και μεσα στη συσκευασια εχει ΔΩΡΕΑΝ το mls destinator 9 με χαρτες Ελλαδας και Κυπρου.

 

Πηρα στα κεντρικα στον γερμανο και δεν ηξεραν τιποτα για την προσφορα.Το μονο που ισχυει ειπαν ,ειναι η προσφορα για το SAMSUNG GALAXY 3 i5800 και πως μπορει να ειναι προσφορα της κοσμοτε μονο.

Παιρνω τηλεφωνο στα κεντρικα της κοσμοτε και εκει τα ιδια μου ειπαν.

Καλά είναι δυνατόν να μη το ξέρουν;

 

Μόλις μπήκα στην ιστοσελίδα του oteshop και επιτέλους το είχε!! Παίρνω τηλέφωνο στο κατάστημα στην πόλη μου και μου είπαν πως ειχαν λιγα κινητα και εχουν εξαντληθει και δεν μπορω να το αγορασω!

 

και πείτε μου... είναι απατεώνες ή οχι;;;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έχω βάλει το lag fix έχω παρατηρήσει ότι αραιά και που προσπαθώντας να μπω σε κάποα εφαρμογή μπαίνει και αμέσως με πετάει έξω στο μενού...πατώντας όμως το πλήκτρο back ( κάτω δεξιά ) μπαίνει αμέσως..δεν είναι όμως συχνό άντε να συμβεί μια φορά στις 2-3 μέρες...άμα σου κάνει λοιπόν κάνα τέτοιο μπες βγες κάποια εφαρμογή, για δοκίμασε αυτό που γράφω..από την άλλη αυτό που περιγράφεις εσύ μπορεί να είναι κάτι άλλο...

 

Αν το περάσεις σε καθαρο τηλεφωνο πριν εγκαταστησεις εφαρμογές δεν κάνει τέτοια προβλήματα.

Εγώ βέβαια δεν έχω το fix μέσω εφαρμογής αλλά το original.

To asphalt μου δουλεύει μια χαρά.

 

@@TonyK

Αντώνη αν μπορείς εξήγησε μας τι ακριβώς κάνει το lag fix πέρα από την δημιουργία ενός partition στο ταχύτατους φορματ ext2-3 η 4, το οποίο χρησιμοποιείται για τα δεδομένα των εφαρμογών.

 

Αν είναι μόνο αυτό, δεν βλέπω τίποτα κακό. Μπροστά σε διάφορες άλλες βελτιώσεις που επεμβαίνουν στον χρονισμο της CPU όπως στα milestone η σε άλλες παραμέτρους που ουσιαστικά είναι σαν να πουσαρουν τον κινητήρα ενός αυτοκινήτου να τρέχει πάντα με το στροφομετρο στα κόκκινα, το lag fix δείχνει αβλαβες.

 

Τουλάχιστον σε όσα τεστ έχω κάνει δεν παρατήρησα αύξηση της θερμοκρασίας στην CPU όπως φοβόμουν όταν πρωτοκυκλοφορισε, ούτε αύξηση στην κατανάλωση της μπαταρίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι η τελευταία ημέρα της προσφοράς και σκέφτομαι να πάω να το αγοράσω. Το κακό είναι πως έχω wind.

Αγόρασε κανεις το κινητο με την προσφορά απο τον Γερμανό ή τα καταστήματα της comsote?

 

ΥΓ: Καλά είμαι στην 302 σελίδα, έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απο το πρωι και εχω ζαλιστει!!

 

Ναι, εγώ... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά,

 

Επειδή με ρωτάνε πολλοί για το root και φαίνεται να έχει γίνει μόδα λόγω της δυνατότητας του lagfix στο κινητό μας, είπα να γράψω έναν οδηγό για το τί είναι και πώς γίνεται, σε μορφή FAQ. Ελπίζω να απαντηθούν κάποιες ερωτήσεις των καινούριων χρηστών Android...

 

O οδηγός μεταφέρθηκε ΕΔΩ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει to android market δεν το βλέπουμε ολόκληρο (εφαρμογές επί πληρωμή) στην Ελλάδα, και πρέπει να ρουτάρουμε το κινητό και να ξεγελάσουμε το market ότι έχουμε άλλο πάροχο, σωστά; Καλά, αυτό δεν είναι παράνοια; Μου φαίνεται και ψιλοπαράνομο. Τί σκ@τ@ android αγοράζουμε εμείς εδώ στο ελλαδιστάν δηλαδή;

Παρακαλώ τα φώτα σας. :geek::baby::help:

Edited by me00016
Καλά, άστε το, πήρα το μήνυμα, θέλει υπομονή μέχρι να έρθει ολόκληρο το market στην Ελλάδα. Αν δε θέλουμε root...
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias

Φιλε πολυ καλο το faq !!!! μπραβο σου !!!!

σιγουρα θα βοηθησει πολυ κοσμο και θα το διαβασουν και νεοτεροι για τα αρχικα τους βηματα στο galaxy και το android.

Αυτο θα πρεπει ομως να μπει στην πρωτη σελιδα του topic ωστε αν μπορει να το βρει οποιοσδηποτε.

Μπορει καποιος admin να το βαλει σαν sticky στην πρωτη σελιδα ?

νομιζω οτι πρεπει καποιος admin να οργανωσει το θεμα εδω. υπαρχουν πολλες και σημαντικες πληροφοριες οι οποιες χανονται μεσα στα πολλα post και γι'αυτο ολοι ρωταμε το ιδιο πραγμα 3 και 4 φορες !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιος πιο πάνω ρώτησε πως είναι η μπαταρία και το gps του galaxy s, να του πω ότι σε σχέση με το Xperia, στο galaxy η μπαταρία μου κρατάει με ίδια και ίσως περισσότερη χρήση (λόγω του ότι είναι οι πρώτες μέρες) σχεδόν διπλάσιο χρόνο από το Xperia. Σχετικά με το gps όμως τα πράγματα είναι αρκετα χειρότερα. Αν και κλεδώνουν και τα δύο αρκετά γρήγορα κατά τη διάρκεια της πλοήγησης το galaxy έχει αρκετή καθυστέρηση η οποία δε μπορώ να καταλάβω αν οφείλεται στο gps ή στο γενικότερο lag του κινητού πριν το oclf. Από προχθές έβαλα το oclf και από μία ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ δοκινή σε διαδρομή τριών λεπτών μου φάνηκε πως η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα. Α! Χρησιμοποιώ Navigon. (To ίδιο χρησιμοποιούσα και στο Xperia).
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες παρελαβε η γυναικα μου απο ebay το τηλεφωνο (orange). το ξεκλειδωσα αμεσως και σημερα το εκανα ρουτ μεσω LAGFIX. σκεφτομε να του φλασσαρω την oficial rom που εχουν οι εληνικεσ συσκευες για αρχη !!!!

καμοια ιδεα που μπορω νατην βρω-κατεβασω???????????

:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ζητάω συγγνώμη που θα ρωτήσω κάτι που πιθανώς έχει ήδη συζητηθεί αλλά δεν έχω τον χρόνο και την δύναμη να κάτσω να διαβάσω τις 344 σελίδες του forum. :wacko:

Σκοπέυω να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό εντός της εβδομάδας και ήθελα να ξέρω τι χρειάζεται να κάνω update. (π.χ. εχει βγει το android 2.2 και πως το βρίσκω; )

Ευχαριστώ πολύ :)

Νικηφόρος

 

Στο τέλος του μήνα περιμένουμε update για 2.2. Θα ερθεί μέσω του Kies, του λογισμικού της Samsung για Windows.

 

Ήρθε το πακέτο από PDAir.

 

Κι ενώ έφτιαχνα ένα βιντεάκι παρουσίασης για εσάς εδώ...πήρα τη μεγάλη απογοήτευση...όχι από την θήκη που είναι πραγματικά σούπερ, αλλά από το Ultra Clear Screen Protector που τώρα βρίσκεται στα σκουπίδια μου...

 

Κρίμα για το protector. Η θήκη όντως είναι φοβερή... εγώ πήρα 5 protectors για 4 ευρώ απ΄το ebay και μου βγήκαν τέλεια... έχω βάλει το ένα, περιμένω να πάθει κάτι και έχω άλλα 4... ούτε φουσκάλες ούτε τίποτα...

 

Αν έχω καταλάβει to android market δεν το βλέπουμε ολόκληρο (κάποιες εφαρμογές επί πληρωμή) στην Ελλάδα, και πρέπει να ρουτάρουμε το κινητό και να ξεγελάσουμε το market ότι έχουμε άλλο πάροχο, σωστά; Καλά, αυτό δεν είναι παράνοια; Μου φαίνεται και ψιλοπαράνομο. Τί σκ@τ@ android αγοράζουμε εμείς εδώ στο ελλαδιστάν δηλαδή;

Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Δυστυχώς δεν είμαστε μόνο στο Ελλαδιστάν με το πρόβλημα. Πολλές άλλες χώρες έχουν το ίδιο θέμα, και περιμένουν όλοι τη Google να το διορθώσει. Υπάρχουν τρόποι όμως, και άλλα μαγαζιά online, και δε χρειάζεται root σ'αυτά... μόνο στο android market, που δεν έχει την αποκλειστικότητα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias: Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Επειδή κάποιος πιο πάνω ρώτησε πως είναι η μπαταρία και το gps του galaxy s, να του πω ότι σε σχέση με το Xperia, στο galaxy η μπαταρία μου κρατάει με ίδια και ίσως περισσότερη χρήση (λόγω του ότι είναι οι πρώτες μέρες) σχεδόν διπλάσιο χρόνο από το Xperia...

 

Εγώ τη μπαταριά τη βλέπω ίδια σε απόδοση με την 1500άρα του ΟΜΝΙΑ PRO. Σκυλί.

Κάτι ώρες για GPS + super 3d παιχνίδι με ανοιχτό wifi&ή3G.

Δυο μέρες με μέτρια χρήση.

Μετά την 4η (φουλ) φόρτιση είμαι ήδη στην 5η ημέρα με 44% μετά από περιστασιακή χρήση sms και ομιλία!!!!!!!! Δεν έχω πειράξει (root, oclf, κλπ κλπ) τίποτα στη συσκευή ακόμα.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαστε μόνο στο Ελλαδιστάν με το πρόβλημα. Πολλές άλλες χώρες έχουν το ίδιο θέμα, και περιμένουν όλοι τη Google να το διορθώσει. Υπάρχουν τρόποι όμως, και άλλα μαγαζιά online, και δε χρειάζεται root σ'αυτά... μόνο στο android market, που δεν έχει την αποκλειστικότητα.

 

Ερώτηση, ποια άλλα μαγαζιά, γιατί δεν έχω προσέξει να έχει αναφερθεί κάποιο άλλο

εκτός αν δεν επιτρέπεται.

 

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Τυχερακια δυο ερωτησεις. Στο g sensor πως μπορει να γινει calibration?

Kαι η δευτερη (την οποια και εχω ποσταρει ξανα), ποιες μαμισιες εφαρμογες μπορω να σβησω χωρις να υπαρξει προβλημα? Εμπειρικα δηλαδη...

 

1) Βάλε ένα terminal emulator, τρέξτον, και γράψε su (enter) (δέξου το permission για superuser), cd /system/bin (enter), sensorcalibutil_yamaha. Θα δείς στην οθόνη ότι άρχισε το calibration πρόγραμμα, και σου ζητάει να βάλεις το κινητό οριζόντια. Εγώ το έβαλα στο πάτωμα, πάνω σ'ενα βιβλίο, με το πηγουνάκι να προεξέχει απ'την άκρη του βιβλίου (για να είναι οριζόντια). Μετά πατάς το enter πάλι, και γίνεται calibrated. Γράψε exit για να βγεις από τον emulator. Και κάνε reboot. Όταν ξανανάψει το τηλέφωνο, κοίτα στο Layar, και θα δεις ο ορίζοντας δε γέρνει πια. (Aν δεν γέρνει τώρα, δε χρειάζεται να το κάνεις όλο αυτό εννοείται :p)

 

2) Aρκετές μπορούν να βγούν, αλλά πρόσεξε να είναι της Samsung και όχι της google. π.χ. αν βγάλεις το gtalk θα έχεις πρόβλημα. Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί δεν έχω βγάλει καμία, το τηλέφωνο έχει άπειρο χώρο, δεν είναι το Desire :), οπότε δεν ασχολήθηκα. Κοίτα εδω αν θες... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=712546

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση, ποια άλλα μαγαζιά, γιατί δεν έχω προσέξει να έχει αναφερθεί κάποιο άλλο

εκτός αν δεν επιτρέπεται.

 

 

Το πιο γνωστό είναι το appbrain... και έχει και δικό του application. Υπάρχουν κι άλλα 2-3 που δυστυχώς δε θυμάμαι τώρα γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, μένω Αγγλία και για μένα το μαρκετ δουλεύει τέλεια... Τα έχω κάνει bookmark στο σπίτι, όταν γυρίσω θα κάνω edit εδώ και θα τα προσθέσω :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το πακέτο από PDAir.

 

- Θήκη leather crocodile book type brown :up:

- Ultra Clear Screen Protector :!: :down: :!:

- Car arm for leather cases. :)

 

Κι ενώ έφτιαχνα ένα βιντεάκι παρουσίασης για εσάς εδώ...πήρα τη μεγάλη απογοήτευση...όχι από την θήκη που είναι πραγματικά σούπερ, αλλά από το Ultra Clear Screen Protector που τώρα βρίσκεται στα σκουπίδια μου...

 

Απογοήτευση για το Protector...Δοκίμασα να βγάλω τις λίγες φούσκες με την χαρτονένια κάρτα και δεν τα κατάφερνα...μετά γέμισε γραμμούλες από την προσπάθεια οι οποίες δεν φεύγανε...καταστράφηκε πολύ εύκολα δηλαδή...12 δολλάρια...δεν είναι το κόστος το ζήτημα αλλά θα μπορούσε να κοστίζει πολύ φθηνότερα, αφού δεν είχε κάποιο ανταλλακτικό σε περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα...Τι να πω, τους έστειλα mail, να δω τι θα μου πούν.

 

Απογοήτευσις, για το θεωρητικά καλύτερο Screen Protector που κυκλοφορεί για το Galaxy S...

 

Όσο για το βιντεάκι παρουσίασης της πραγματικά εξαιρετικής ποιότητας θήκης, θα το ανεβάσω να το δείτε μόλις μου περάσει η απογοήτευση για το screen protector...:p

 

 

Τα ιδια παντελακη μου δηλαδη με την invisibleSHIELD. Τι να πω ρε παιδια ελεος με τα films τελικα δεν υπαρχει κανενα της προκοπης?

 

Οσο για την θηκουλα περιμενουμε με ανυπομονησια. Ειμαι ενα κλικ μακρια απο την παραγγελια. Αν σου ειναι ευκολο δωσε μας σχετικες πληροφοριες (αν την παρηγγειλες απευθειας απο αυτους η απο ebay, ποσες μερες εκανε να ερθει κλπ )

 

edit - Φιλε tyxerakia-alex πολυ καλος ο οδηγος σου-θα βοηθησει πολυ κοσμο. Απλα μια συμβουλη. Θα προτεινα να γραψεις κατω κατω με κοκκινα bold γραμματακια πως για οτιδηποτε κανει κανεις στο κινητο του εχει την απολυτη και προσωπικη ευθυνη. Το λεω γιατι μπορει να κατηγορηθεις για οποιοδηποτε προβλημα-brick-κολλημα του κινητου αν δεν γινει η διαδικασια σωστα και μετα εκει που πας να βοηθησεις να βρεις και το μπελα σου (μιλαω απο προσωπικη εμπειρια).

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

για το protector λέμε για τα protector της steinheil ? (έχω πάρει το Ultra Crystal Clear) γιατί αν λέμε για αυτά , τι να πώ , μια χαρά μου φαίνεται (κι είχε 2 μέσα το πακέτο)

 

 

ααα για invisible shield λέμε , οκ λάθος μου :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ηρθε η στιγμη να δωσω κι'εγω κατι. ολο ρωταω και ρωταω :).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για οποιον θελει να εχει μεσα στο ημερολογιο του galaxy ολες τις εορτες και να ξερει ποιος γιορταζει καθε μερα, μπορει να κανει τα παρακατω :

 

1) ανοιξτε στον υπολογιστη σας εναν internet browser, π.χ google chrome η οποιονδηποτε αλλο.

2) συνδεθειται στον gmail Λογαριασμο σας (http://www.gmail.com).

3) ανοιξτε ενα νεο tab (νεα καρτελα) και καντε επικολληση στην διευθυνση το παρακατω url και πατηστε enter για να το ανοιξει :

http://www.google.com/calendar/embed?src=67qclbjbf206upsjke1a4pca5s@group.calendar.google.com&ctz=Europe/Athens&gsessionid=cg7bIRyArk0p8SqvWDl5Rw

4) μολις σας ανοιξει θα δειτε το Ελληνικο εορτολογιο με ολες τις εορτες :).

5) τερμα κατω δεξια στην οθονη εχει ενα κουμπι που λεει "Google Ημερολογιο" και αριστερα απο την λεξη Google εχει ενα +. πατηστε πανω στο κουμπι αυτο και θα σας ρωτησει αν θελετε να εισαγετε το ημερολογιο αυτο στο ημερολογιο σας στο gmail.

πατηστε Ναι και ειστε ετοιμοι.

6) τωρα πλεον υπαρχει κανονικα το εορτολογιο μεσα στο Gmail σας. πηγαιντε στην καρτελα που εχετε ανοιχτο το gmail (βημα 2) και πατηστε πανω αριστερα στην οθονη που εχει την επιλογη "Ημερολογιο". θα δειτε οτι ειναι πλεον περασμενο και το εορτολογιο μαζι με οτι αλλο ειχατε.

7) ανοιξτε τωρα το galaxy Και συνδεθειτε στο ιντερνετ ειτε με 3g ειτε με wifi.

8) πηγαιντε στις ρυθμισεις --> λογαριασμοι και συγχρονισμος

9) βρειτε τον λογαριασμος σας gmail εκει και πατηστε πανω να σας το ανοιξει.

10) μολις ανοιξει, πατηστε το κατω αριστερα πληκτρο (πληκτρο αφης) και πατηστε "να γινει συγχρονισμος τωρα".

11) οταν τελειωσει ο συγχρονισμος εχετε πλεον στο ημερολογιο σας και στο galaxy το εορτολογιο κανονικα !!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...