Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος; Κάτσε θα το ελέγξω στο desire της γυναίκας μου εγώ δεν το έχω το handcent. Όταν κοίταξα είχε κάτι εκατομμύρια επίλογες για fonts...

 

EDIT: Μόλις το έλεγξα, και όντως έχει άπειρες επιλογές, να τα μεγαλώσεις να τους αλλάξεις χρώμα σχήμα να αλλάξεις τα κουτιά τους, ό,τι θες....

 

Αλλά δεν έχει επιλογή για να δεις το μήνυμα χωρίς καθόλυ πλαίσια κλπ. Εννοώ full screen, όπως στο κλασσικό...

 

ικανοποιητικα εννοω να μπορω να στελνω μυνηματα οπως μπορω σε οποιδηποτε συσκευη οπως και mms

να μπορω να κανω κλησεις

να μπορω να σερφαρω στο ιντερνετ

οταν τερματιζω μια εργασια που χρειαζεται ινερνετ να κλεινει και η συνδεση(δικτυου η wifi)και να μην χρειαζεται να κανω εγω κατι

να κλεινουν αυτοματα οι εφαρμογες και να μην φορτωνουν τη μνημη της συσκευης

αυτοματες ρυθμισεις δικτυου,ιντερνετ,mms

η χρηση της ελληνικης γλωσσας σε διαφορες εφαρμογες να μην αποτελει προβλημα(μυνηματα,επαφες κλπ)

να μπορω να κανω back up τα δεδομενα της συσκευης μου για να εχω ενα αντιγραφο ασφαλειας

να εχει σταθερη συμπεριφορα και λειτουργια

και γενικα λειτουργειες που σε αλλα τηλεφωνα της κατηγοριας του θεωρουνται δεδομενες να μπορει να τις κανει χωρις να χρεαστει να γινει root και εγκατασταση εξτρα εφαρμογων

Εννοείται ότι όλα μια χαρά τα κάνει αυτά, αλλά με το νέο firmware θα δείξει την πραγματική διαφορά του από όλα τα υπόλοιπα της κατηγορίας.

Όσο για το θέμα που αναφέρεις με την εγκατάσταση νέων εφαρμογών, μα και στο ίδιο το λειτουργικό είναι εγκατεστημένες εφαρμογές, οπότε λάθος το σκέπτεσαι το ζητημα. Εννοείται ότι θα εγκαταστήσεις κάποιες εφαρμογές που κατά την προσωπική σου άποψη βελτιώνουν το κινητό. Θα δεις αν δεν είσαι ικανοποιημένος με κάτι στο κινητό και θα εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή που θα σε ικανοποιεί. Αυτή σημαίνει Android...Στο κομπιούτερ σου δεν εγκαθιστάς διάφορα? Το ίδιο είναι και εδώ.

Τα άλλα τηλέφωνα που αναφέρεις ότι κάποιες λειτουργίες είναι δεδομένες και πάλι έχουν εγκατεστημένες κάποιες εφαρμογές στην έκδοση του λειτουργικού τους...

 

Μόνο την SuperAMOLED να λάβεις υπόψη σου φτάνει για να το αγοράσεις...το ότι έχει το δυνατότερο hardware από κάθε άλλο smartphone εννοείται...:cool: (εκτός Αμερικής...μιας και το Droid X ξεκλείδωτο κοστίζει πολύ περισσότερο και έχει LCD)

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ικανοποιητικα εννοω να μπορω να στελνω μυνηματα οπως μπορω σε οποιδηποτε συσκευη οπως και mms

να μπορω να κανω κλησεις,

να μπορω να σερφαρω στο ιντερνετ

οταν τερματιζω μια εργασια που χρειαζεται ινερνετ να κλεινει και η συνδεση(δικτυου η wifi)και να μην χρειαζεται να κανω εγω κατι

να κλεινουν αυτοματα οι εφαρμογες και να μην φορτωνουν τη μνημη της συσκευης

αυτοματες ρυθμισεις δικτυου,ιντερνετ,mms

η χρηση της ελληνικης γλωσσας σε διαφορες εφαρμογες να μην αποτελει προβλημα(μυνηματα,επαφες κλπ)

να μπορω να κανω back up τα δεδομενα της συσκευης μου για να εχω ενα αντιγραφο ασφαλειας

να εχει σταθερη συμπεριφορα και λειτουργια

και γενικα λειτουργειες που σε αλλα τηλεφωνα της κατηγοριας του θεωρουνται δεδομενες να μπορει να τις κανει χωρις να χρεαστει να γινει root και εγκατασταση εξτρα εφαρμογων

1 φυσικά και μπορεις να στελνεις και να πέρνεις μηνύματα

2 τηλέφωνο είναι, είναι δυνατόν να μην μπορεις να κάνεις κλήσεις;

3 σερφάρεις ανετα στο internet

4 επειδή έχω δουλέψει και windows mobile και iphone πιο είναι το τηλέφωνο που κλείνει αυτόματα την σύνδεση wifi ή gprs, νομίζω κανένα, ουτε κιαυτό, μόνο χειροκίνητα.

5 Μην σε απασχολεί αν τρέχουν εφορμογές

6 Δεν ξέρω αν οι συσκευές που πουλιούνται στην ελλάδα παίρνουν αυτόματα τις ρυθμίσεις

7 Υποστηρίζει κανονικά τα ελληνικά μην φοβάσαι

8 backup παίρνεις με διάφορα προγράμματα ρυθμίσεις συστήματος και εφαρμογές, αλλά clone το σύστημά σου δεν μπορείς να το κάνεις τουλάχιστον εύκολα, ίσως με το titanium όπως λένε

αλλά δεν το έχω προσπαθήσει

9 Σταθερή είναι, reset δεν χρειαστηκε να του κάνω ποτέ

10. Μα γιαυτό έχουμε android για να το πειράζουμε και λίγο

Βέβαια τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα android και οχι ειδικά για το galaxy

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διάρκεια κλήσεων μετά από 3-4 δευτερόλεπτα ''μαυρίζει'' η οθόνη πιθανότατα για εξοικονόμηση ενέργειας.Έχω ξετικάρει τη λειτουργεία εξοικονόμησης ενέργειας καθώς και την αυτόματη φωτεινότητα αλλά πάλι μαυρίζει η οθόνη.μπορεί να μένει φωτεινή καθ'όλη τη διάρκει της κλήσης? μόνο αν πατήσω το κουμπί ανάβει για 2-3 δεύτερα και πάλι.

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν έχει επιλογή για να δεις το μήνυμα χωρίς καθόλυ πλαίσια κλπ. Εννοώ full screen, όπως στο κλασσικό...

 

....

Μόνο την SuperAMOLED να λάβεις υπόψη σου φτάνει για να το αγοράσεις...το ότι έχει το δυνατότερο hardware από κάθε άλλο smartphone (εκτός Αμερικής) εννοείται...:cool:

 

 

To κλασσικό του Galaxy εννοείς. Γιατί τα άλλα androids δεν το έχουν αυτό... από τη μία σε κανέναν δεν αρέσει το κλασσικό του και βάζετε hancent να θυμίζει iphone ξερω 'γω, κι από την άλλη θέλετε να κάνει κάτι το handcent που κάνει μόνο η μαμίσια εφαρμογή του Galaxy. Φοβερό :p Αν μπορείς να κάνεις το μήνυμα στο handcent να φαίνεται με γιγαντιαία γράμματα, τί σου χρειάζεται να το βλέπεις ξεχωριστά από τα άλλα μηνύματα;

 

Όταν λες έκτος αμερικής, σε τί αναφέρεσαι ακριβώς; Γιατί η αμερική είναι πολύ πίσω στα κινητά σε γενικές γραμμές. Εκτός αν εννοείς το iphone.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

1 φυσικά και μπορεις να στελνεις και να πέρνεις μηνύματα

2 τηλέφωνο είναι, είναι δυνατόν να μην μπορεις να κάνεις κλήσεις;

3 σερφάρεις ανετα στο internet

4 επειδή έχω δουλέψει και windows mobile και iphone πιο είναι το τηλέφωνο που κλείνει αυτόματα την σύνδεση wifi ή gprs, νομίζω κανένα, ουτε κιαυτό, μόνο χειροκίνητα.

5 Μην σε απασχολεί αν τρέχουν εφορμογές

6 Δεν ξέρω αν οι συσκευές που πουλιούνται στην ελλάδα παίρνουν αυτόματα τις ρυθμίσεις

7 Υποστηρίζει κανονικά τα ελληνικά μην φοβάσαι

8 backup παίρνεις με διάφορα προγράμματα ρυθμίσεις συστήματος και εφαρμογές, αλλά clone το σύστημά σου δεν μπορείς να το κάνεις τουλάχιστον εύκολα, ίσως με το titanium όπως λένε

αλλά δεν το έχω προσπαθήσει

9 Σταθερή είναι, reset δεν χρειαστηκε να του κάνω ποτέ

10. Μα γιαυτό έχουμε android για να το πειράζουμε και λίγο

Βέβαια τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα android και οχι ειδικά για το galaxy

οταν λεω back up εννοω τις επαφες μου τα μυνηματα το ημερολογιο ισως τις φωτο και τα βιντεο

με καποια εφαρμογη στο pc μου

γινετε?

εχει η συσκευη καποιο application η δινει η samsung καποιο προγραμμα που εγκαθηστω στον υπολογιστη και κανει την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

1 φυσικά και μπορεις να στελνεις και να πέρνεις μηνύματα

2 τηλέφωνο είναι, είναι δυνατόν να μην μπορεις να κάνεις κλήσεις;

3 σερφάρεις ανετα στο internet

4 επειδή έχω δουλέψει και windows mobile και iphone πιο είναι το τηλέφωνο που κλείνει αυτόματα την σύνδεση wifi ή gprs, νομίζω κανένα, ουτε κιαυτό, μόνο χειροκίνητα.

5 Μην σε απασχολεί αν τρέχουν εφορμογές

6 Δεν ξέρω αν οι συσκευές που πουλιούνται στην ελλάδα παίρνουν αυτόματα τις ρυθμίσεις

7 Υποστηρίζει κανονικά τα ελληνικά μην φοβάσαι

8 backup παίρνεις με διάφορα προγράμματα ρυθμίσεις συστήματος και εφαρμογές, αλλά clone το σύστημά σου δεν μπορείς να το κάνεις τουλάχιστον εύκολα, ίσως με το titanium όπως λένε

αλλά δεν το έχω προσπαθήσει

9 Σταθερή είναι, reset δεν χρειαστηκε να του κάνω ποτέ

10. Μα γιαυτό έχουμε android για να το πειράζουμε και λίγο

Βέβαια τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα android και οχι ειδικά για το galaxy

 

Ακριβώς.

Να συμπληρώσω στο 8 ότι και clone γίνεται και full backup, αλλά θέλει root, εννοείται.

Όσο για το 6, ναι, τις παίρνουν αλλά εξαρτάται και από τον πάροχο και από τη sim που θα σου δώσει.

 

Μπορείς να πάρεις ένα iphone αν δε θέλεις να κάνεις απολύτως τίποτα μόνος σου.. αλλά ίσως να έχεις πρόβλημα με το 2 :p

 

οταν λεω back up εννοω τις επαφες μου τα μυνηματα το ημερολογιο ισως τις φωτο και τα βιντεο

με καποια εφαρμογη στο pc μου

γινετε?

εχει η συσκευη καποιο application η δινει η samsung καποιο προγραμμα που εγκαθηστω στον υπολογιστη και κανει την δουλεια?

 

Ναι, όλα αυτά γίνονται, εννοείται... και το χειρότερο smartphone κάνει backup... και ότι δε δίνει η samsung, υπάρχει καλύτερο στο android market.

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει να περασω μια εφαρμογη που να δειχνει πανω αριστερα μονιμα την ημερομηνια

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα τι λέει; πως είναι η ποιότητα; την έψαξε κανείς αναλυτικά; σκέφτομαι να το πάρω αύριο αλλά διάβασα ότι δεν έχει φλας. ποια είναι η γνώμη σας

Δεν ασχολήθηκε κανείς με την κάμερα να μου πει;

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει να περασω μια εφαρμογη που να δειχνει πανω αριστερα μονιμα την ημερομηνια

ευχαριστω

 

Πρώτον ρωτάς σε λάθος section, υπάρχει section για applications σε android κινητά.

Δεύτερον και σημαντικότερο, έχεις ξαναρωτήσει ακριβώς το ίδιο και σου απαντήσανε 2 διαφορετικά άτομα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3308974#post3308974 (Date In Tray)

Κάνε ένα κόπο και κοίτα τις απαντήσεις στο προηγούμενό σου μήνυμα, και μετά ξαναρώτα αν χρειάζεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολήθηκε κανείς με την κάμερα να μου πει;

 

Είναι πολύ υποκειμενικό θέμα αυτό.. γι'αυτό μάλλον δεν έχεις πάρει απάντηση ακόμα.. Κανένα κινητό δεν αντικαθιστά μια καλή p&s κάμερα, καθώς και καμία p&s δεν αντικαθιστά μια επαγγεματική dslr.

 

Υπάρχουν reviews για την κάμερα online για να πάρεις μια ιδέα...:

http://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s-review-478p6.php

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/samsung-galaxy-s-689293/review?artc_pg=5

 

etc etc...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δέκα εργάσιμες ή δέκα μέρες? Συμπληρώθηκαν 12 μέρες εδώ και σύμφωνα με πληροφορίες από ΕΛΤΑ αυτήν την εβδομάδα θα γίνει η παραλαβή, οπότε 2 εβδομάδες περίπου...

Eργασιμες, την ειχα παρει απο το ebay αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι επειδη μαλλον θα παραγγειλω θηκη απο το pdair.

Ξερει κανεις αν την θηκη την αφηνουν στην εισοδο 'η θα μου χρυπησουν κουδουνι?

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι επειδη μαλλον θα παραγγειλω θηκη απο το pdair.

Ξερει κανεις αν την θηκη την αφηνουν στην εισοδο 'η θα μου χρυπησουν κουδουνι?

 

Ειναι θεμα ταχυδρομου νομιζω και οχι...pdair. Οπως του καπνισει θα κανει λογικα. Π.χ. οταν παρηγγειλα το galaxy χτυπησε κουδουνι και μου το εδωσε στο χερι γιατι ηθελε και υπογραφη. Καποια αλλα παιδια εδω μεσα εχουν γραψει οτι το παρατησε στην εισοδο...Λογικα ειναι δικο τους θεμα

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι επειδη μαλλον θα παραγγειλω θηκη απο το pdair.

Ξερει κανεις αν την θηκη την αφηνουν στην εισοδο 'η θα μου χρυπησουν κουδουνι?

 

Από την PDAir έρχεται με ΕΛΤΑ. Σου αφήνουν χαρτάκι τα ΕΛΤΑ και πας με ταυτότητα να παραλάβεις από ταχυδρομείο. Δεν στο στέλνουν σπίτι απευθείας. Επίσης να ξέρεις ότι δεν έχει και έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεουλα,

παιδια σημερα τραβηξα αρκετες φωτογραφιες και θα σας ανεβασω 1-2 για να δει και ο φιλος που ρωταει για την καμερα. μαλιστα τραβηξα με φατσα στον ηλιο και βγηκαν μια χαρα.

εχω ομως την εξης απορια :

στις ρυθμισεις της καμερας, εχω ενεργοποιησει το gps και θελω να μου αποθηκευει μαζι με την φωτογραφια και την τοποθεσια.

μετα που τραβηξα μερικες φωτο, ανοιξα τη συλλογη και ειδα οτι δεν εχει αποθηκευσει την τοποθεσια.

δηλαδη ανοιξα μια φωτογραφια, πηγα στις επιλογες-->λεπτομερειες και εκει που λεει γεωγρφικο μηκος και πλατος, δεν μου εμφανιζει τιποτα.

ειναι προβλημα του gps ? σε σας δουλευει? το εχει δοκιμασει κανεις ?

καντε μια δοκιμη να μου πειτε, μηπως εχει προβλημα το gps μου για να δω τι θα κανω.

thanks :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικά στα sms με 160 χαρακτήρες και εύκολη εναλλαγή γλώσσας, μπορείτε να κάνετε το εξής:

Επιλέγετε πληκτρολόγιο swype, ρύθμίζετε "αλφάβητο GSM" και γράφετε ΠΑΝΤΑ με κεφαλαία (γίνεται πατώντας 2 φορές το shift, ώστε να μένει αναμένο) και χωρίς τόνους.

Να θυμίσω ότι στο swype μπορείτε να γράψετε κανονικά όπως σε ένα απλό qwerty πληκτρολόγιο. Αν τα κάνετε αυτά, δεν θα στέλνει unicode, άρα δεν θα έχετε μηνύματα 70 χαρακτήρων και δεν θα σας βγάζει το μήνυμα ότι ίσως ο παραλήπτης να μην μπορεί να διαβάσει το sms.

 

Πως γίνεται χωρίς τόνους? Και γιατί να βάλει το τηλ τόνους αφού γράφω με κεφαλαία?

Εκανα οτι προτείνεις αλλά σε ένα μήνυμα 150 χαρακτήρων μου εβγαλε 14 ??????

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την θήκη που είδα στο pdair την είδα και στο ebay και την είχε 19 δολάρια +6 δολάρια για μεταφορικά. Σύνολο 25 αντί 28 απευθείας από το pdair.Και τα 2 λένε 7-20 μέρες για παράδοση.Τι μου προτείνετε;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Για 3 δολάρια/ευρώ ή λίρες κ.λπ., θα προτιμούσα PDair για να είμαι "σίγουρος". Βέβαια, προσωπική άποψη είναι αυτή.

 

Τι Feedback έχει αυτός στο ebay;

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσα το galaxy με τον υπολογιστη μου ο οποιος εχει linux και συγκεκριμενα ubuntu 10.04.

στην αρχη επελεξα "συσκευη αποθηκευσης" αλλα επειδη ενω εβλεπε τυη συσκευη, δεν μπορουσα να την ανοιξω για να δω φακελλους και αρχεια.

μετα εβγαλα το καλωδιο και το ξαναεβαλα και επελεξα "media player". τοτε δεν εβλεπε καθολου το galaxy.

εβγαλα λοιπον το καλωδιο, και τωρα ανοιξα την συλλογη και μου λεει οτι δεν υπαρχει sdcard.

τι να κανω ? γιατι εγινε αυτο ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

βαλε ρυθμισεις αο εδω και θα εισαι οκ----->

http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Wind

Βάζω τις ρυθμίσεις για ιντερνετ για wind αλλά στο τέλος εκεί που πρέπει να βάλω default στον τύπο APN έχω μόνο 3 επιλογές internet+mms,internet,mms ποιά απο τις 3 βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να διαβασω αρχεια txt

ξερει καποιος

ευχαριστω

 

Πας στο My files, το βρίσκεις, πατάς πάνω του κι ανοίγει.

 

Συνδεσα το galaxy με τον υπολογιστη μου ο οποιος εχει linux και συγκεκριμενα ubuntu 10.04.

στην αρχη επελεξα "συσκευη αποθηκευσης" αλλα επειδη ενω εβλεπε τυη συσκευη, δεν μπορουσα να την ανοιξω για να δω φακελλους και αρχεια.

μετα εβγαλα το καλωδιο και το ξαναεβαλα και επελεξα "media player". τοτε δεν εβλεπε καθολου το galaxy.

εβγαλα λοιπον το καλωδιο, και τωρα ανοιξα την συλλογη και μου λεει οτι δεν υπαρχει sdcard.

τι να κανω ? γιατι εγινε αυτο ?

 

Ωχ... όπως είπε κι ο Κώστας... αν δεν κάνεις σωστό unmount μπορεί να συμβει αυτό. Όταν την έβαλες, κατέβασες τη notification bar για να κάνεις mount? Δεν τη βλέπει αλλιώς...

Τέλος πάντων.. τώρα δοκίμασε να πας στα settings, sd card and phone storage (ή το αντίστοιχό στα ελληνικά), και να κάνεις unmount και ξανά mount μετά από λίγο, ή και ίσως με ένα reboot ενδιάμεσα... Ελπίζω να καταφέρει μετά να τη δει ο υπολογιστής, αν ναι κάνε σωστό unmount, και όταν τελείωσεις από τον υπολογιστή κατέβασε και το notification bar και πάτα το turn off usb storage. Καλή τύχη...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...