Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις παω να συνδέσω το τηλέφωνο με το Kies αρχίζει και αναβοσβύνει η οθόνη του κινητού συνέχεια... εχει συμβεί σε κανέναν απο σας?Γινεται μονο στην επιλογή "σύνδεση με Kies":wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

 

Οτιδήποτε επιθυμείτε να ρωτήσετε όσον αφορά εφαρμογές, παιχνίδια και widgets, θα το κάνετε στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές, παιχνίδια και widgets για Android OS. Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε όσο το δυνατόν καθαρό το συγκεκριμένο θέμα με τις συζητήσεις να περιορίζονται στα περί hardwareω/software της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, από εβδομάδα μάλλον θα την παραγγείλω. Πόσες ημέρες έκανε για να έρθει περίπου ?

 

Γυρω στις 10 νομιζω. Την ειχα αγορασει πριν ενα μηνα περιπου. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγω απο το kies την επιλογη παιρνω τα πατακατω μηνυματα

 

Samsung Apps

Νetwork Error

O διακομιστης πραγματοποιησε παραβιαση

πρωτοκολλου.

Section=ResponceStatusLine

 

This mobile phone is not supported by

Samsung Apps

 

η εφαρμογη ηταν στα ελληνικα μολις την εβαλα αγγλικα δεν βγαζει την

επιλογη Samsung Apps

ξερει κατι καποιος

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο συνέβη στα τελευταία μηνύματα που έστειλα. Σε 3 από αυτά, ο παραλήπτης λαμβάνει κωδικό για να τα διαβάσει από το site της Cosmote...δηλαδή του στάλθηκαν σαν MMS...Και σε εμένα που τα άνοιξα να τα διαβάσω (τα σταλθέντα) εμφανίζει κάτω το σήμα play και αν το πατήσεις απλώς παίζει χωρίς να υπάρχει κάποιοι συννημμένο αρχείο. Επίσης το κείμενο δεν γυρίζει αν γυρίσεις την οθόνη.

 

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό?

 

Γυρω στις 10 νομιζω. Την ειχα αγορασει πριν ενα μηνα περιπου. :)

Δέκα εργάσιμες ή δέκα μέρες? Συμπληρώθηκαν 12 μέρες εδώ και σύμφωνα με πληροφορίες από ΕΛΤΑ αυτήν την εβδομάδα θα γίνει η παραλαβή, οπότε 2 εβδομάδες περίπου...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια η γνωμη σας για αυτην τηνν θηκη? http://cgi.ebay.com/NEW-Samsung-Galaxy-S-I9000-Premium-Mesh-Case-Genuine-/110563637842?pt=PDA_Accessories&hash=item19be1b3a52 και αυτον τον screen protector http://cgi.ebay.com/REALOOK-Samsung-Galaxy-S-AFP-Screen-Protector-2PK-/250671452317?pt=PDA_Accessories&hash=item3a5d2ed09d μπορω να βαλω θηκη και screen protector μαζι?

 

Αυτη την θήκη χρησιμοποιώ εδω και πολύ καιρο .

Μου εχει πέσει ήδη απο ύψος 50 εκατοστων μεσα στο σπιτι 3 φορες αλλα το εχει προστατεψει τέλεια!!Το καλο ειναι οτι διατηρεί την λεπτη εμφάνισή του το κακό ειναι οτι δεν το εμπιστευομαι να το αφησω με την οθόνη να κοιτάει προς τα κατω γιατι δεν προεξεχουν αρκετα τα πλαινα της θήκης !!!και απο εμφάνιση ειναι πολυ ωραία

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σίγουρα θα εχει ξανααναφερθει η απορια μου!

Επιλεγω μεθοδο εισαγωγης swype και βάζω στη λειτουργια εισαγωγής αυτοματο. (αλλιως μου αναφερει οτι το μηνυμα ισως να μη μπορει να το διαβασει ο παραληπτης).

Γράφω ενα μικρο μηνυμα (<160 χαρακτηρες) αλλα το στελνει σαν 2-3 μηνυματα.... τι ρυθμιση πρεπει να κανω ωστε να στελνονται κανονικα οπως οταν γραφεισ απο το κλασικο πληκτρολογιο??

Σαε ευχαριστω!

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

1) Αφού εγκαταστήσεις τα extra πληκτρολόγια, απλά πατάς εκεί που θες να γράψεις παρατεταμένα, και διαλέγεις το άλλο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Για την δεύτερη μάλλον δεν με κατάλαβες...

 

Θέλω να έχω Αγγλικό , Ελληνικό και Γερμανικό πληκτρολόγιο...

Όταν γράφω , π.χ σε ένα Φόρουμ , θέλω να αλλάζω την ώρα που γράφω την γλώσσα.

Τόσο απλά , αλλά δεν βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις πως να έχω πάνω από 1 γλώσσα.

Μόνο αυτόματα! με αφήνει να διαλέξω ή να βάλω ΜΙΑ γλώσσα που θέλω.

 

Με λίγα λόγια , στα Windows πατάω Alt+Shift και αλλάζω γλώσσα , στο Galaxy ;

 

Επίσης βλέπω στον τηλεφωνικό κατάλογο της Samsung μου έχει όλες τις επαφές που είναι στα

Ελληνικά , χωρίς ταξινόμηση...Οπότε δεν υποστηρίζει Ελληνικά στις επαφές ε ? Εξ ου και η ανάγκη του

Dialer One για το Τ9 στην αναζήτηση των Ελληνικών ... σωστά ;

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο συνέβη στα τελευταία μηνύματα που έστειλα. Σε 3 από αυτά, ο παραλήπτης λαμβάνει κωδικό για να τα διαβάσει από το site της Cosmote...δηλαδή του στάλθηκαν σαν MMS...Και σε εμένα που τα άνοιξα να τα διαβάσω (τα σταλθέντα) εμφανίζει κάτω το σήμα play και αν το πατήσεις απλώς παίζει χωρίς να υπάρχει κάποιοι συννημμένο αρχείο. Επίσης το κείμενο δεν γυρίζει αν γυρίσεις την οθόνη.

 

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό?

 

 

 

Οταν πας να στειλεις ενα μεγαλο sms και ειναι πανω απο 3 κανονικα sms στο "γυρναει" σε mms...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται στο launcher pro όταν πατάω στο εικονίδιο με το τηλέφωνο στην αρχική οθόνη να με βγάζει εκεί που ήμουνα τη τελευταία φόρα όπως γίνεται κανονικά στο galaxy και όχι στο πληκτρολόγιο που με βγάζει πάντα?
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα τι λέει; πως είναι η ποιότητα; την έψαξε κανείς αναλυτικά; σκέφτομαι να το πάρω αύριο αλλά διάβασα ότι δεν έχει φλας. ποια είναι η γνώμη σας

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Για την δεύτερη μάλλον δεν με κατάλαβες...

 

Θέλω να έχω Αγγλικό , Ελληνικό και Γερμανικό πληκτρολόγιο...

Όταν γράφω , π.χ σε ένα Φόρουμ , θέλω να αλλάζω την ώρα που γράφω την γλώσσα.

Τόσο απλά , αλλά δεν βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις πως να έχω πάνω από 1 γλώσσα.

Μόνο αυτόματα! με αφήνει να διαλέξω ή να βάλω ΜΙΑ γλώσσα που θέλω.

 

Με λίγα λόγια , στα Windows πατάω Alt+Shift και αλλάζω γλώσσα , στο Galaxy ;

 

Επίσης βλέπω στον τηλεφωνικό κατάλογο της Samsung μου έχει όλες τις επαφές που είναι στα

Ελληνικά , χωρίς ταξινόμηση...Οπότε δεν υποστηρίζει Ελληνικά στις επαφές ε ? Εξ ου και η ανάγκη του

Dialer One για το Τ9 στην αναζήτηση των Ελληνικών ... σωστά ;

 

Αυτό κι εγώ το είχα απορία αλλά τελικά έχω καταλήξει πως δεν έχει άμεση συντόμευση ακτός από το να πας ρυθμίσεις->γλώσσα->κλπ... Ελπίζω να το φτιάξουν κάποια στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικά στα sms με 160 χαρακτήρες και εύκολη εναλλαγή γλώσσας, μπορείτε να κάνετε το εξής:

Επιλέγετε πληκτρολόγιο swype, ρύθμίζετε "αλφάβητο GSM" και γράφετε ΠΑΝΤΑ με κεφαλαία (γίνεται πατώντας 2 φορές το shift, ώστε να μένει αναμένο) και χωρίς τόνους.

Να θυμίσω ότι στο swype μπορείτε να γράψετε κανονικά όπως σε ένα απλό qwerty πληκτρολόγιο. Αν τα κάνετε αυτά, δεν θα στέλνει unicode, άρα δεν θα έχετε μηνύματα 70 χαρακτήρων και δεν θα σας βγάζει το μήνυμα ότι ίσως ο παραλήπτης να μην μπορεί να διαβάσει το sms.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy S περίπου ένα μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές , ιδιαίτερα με την δυνατότητα να είσαι στο Internet μέσω Wi-Fi .:)

 

Τις τελευταίες μέρες όμως η σύνδεση σε κάποιο δίκτυο Wi-Fi είναι αδύνατον να επιτευχθεί :(

Πάω στις Ρυθμίσεις-->Wi-Fi-->Ενεργοποίηση και ενώ φαίνεται να κάνει κανονικά σάρωση, μου βγάζει το μήνυμα : Δεν ήταν δυνατή η σάρωση δικτύων

Δεν ξέρω αν μέσα στην ασχετίλα μου πείραξα κάτι και έχω αλλάξει κάποια παράμετρο.

 

Θα παρακαλούσα όποιος είχε την καλωσύνη να με βοηθήσει να το ξεπεράσω :rolleyes:

 

Υ.Γ. 1 Τρέχει Android 2.1 και δεν το έχω κάνει root...ακόμα :O

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy S περίπου ένα μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές , ιδιαίτερα με την δυνατότητα να είσαι στο Internet μέσω Wi-Fi .:)

 

Τις τελευταίες μέρες όμως η σύνδεση σε κάποιο δίκτυο Wi-Fi είναι αδύνατον να επιτευχθεί :(

Πάω στις Ρυθμίσεις-->Wi-Fi-->Ενεργοποίηση και ενώ φαίνεται να κάνει κανονικά σάρωση, μου βγάζει το μήνυμα : Δεν ήταν δυνατή η σάρωση δικτύων

Δεν ξέρω αν μέσα στην ασχετίλα μου πείραξα κάτι και έχω αλλάξει κάποια παράμετρο.

 

Θα παρακαλούσα όποιος είχε την καλωσύνη να με βοηθήσει να το ξεπεράσω :rolleyes:

 

 

Υ.Γ. 1 Τρέχει Android 2.1 και δεν το έχω κάνει root...ακόμα :O

 

μηπως τις τελευταιες μερες εχεις βαλει καμμια εφαρμογη που εχει να κανει με internet? data counter ktl?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγω απο το kies την επιλογη παιρνω τα πατακατω μηνυματα

 

Samsung Apps

Νetwork Error

O διακομιστης πραγματοποιησε παραβιαση

πρωτοκολλου.

Section=ResponceStatusLine

 

This mobile phone is not supported by

Samsung Apps

 

η εφαρμογη ηταν στα ελληνικα μολις την εβαλα αγγλικα δεν βγαζει την

επιλογη Samsung Apps

ξερει κατι καποιος

ευχαριστω

 

Δεν κάνεις κάτι λάθος, το Kies δεν υποστηρίζει ακόμα το Galaxy στα Samsung apps. Για την ώρα υποστηρίζονται μόνο τα S8500, i900, B7300, και Ι8000. Είναι ένα παράδειγμα του πόσο πολύ ξύνεται η Samsung.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Για την δεύτερη μάλλον δεν με κατάλαβες...

 

Θέλω να έχω Αγγλικό , Ελληνικό και Γερμανικό πληκτρολόγιο...

Όταν γράφω , π.χ σε ένα Φόρουμ , θέλω να αλλάζω την ώρα που γράφω την γλώσσα.

Τόσο απλά , αλλά δεν βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις πως να έχω πάνω από 1 γλώσσα.

Μόνο αυτόματα! με αφήνει να διαλέξω ή να βάλω ΜΙΑ γλώσσα που θέλω.

 

Με λίγα λόγια , στα Windows πατάω Alt+Shift και αλλάζω γλώσσα , στο Galaxy ;

 

Επίσης βλέπω στον τηλεφωνικό κατάλογο της Samsung μου έχει όλες τις επαφές που είναι στα

Ελληνικά , χωρίς ταξινόμηση...Οπότε δεν υποστηρίζει Ελληνικά στις επαφές ε ? Εξ ου και η ανάγκη του

Dialer One για το Τ9 στην αναζήτηση των Ελληνικών ... σωστά ;

 

Α οκ είχα καταλάβει λάθος. Εξαρτάται το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείς. Το samsung δεν έχει shortcuts, οπότε πρέπει από τις ρυθμίσεις κάθε φορά, δεν σκέφτηκαν ότι κάποιοι μιλάνε πάνω από μια γλώσσα. Ευτυχώς υπάρχουν άλλες λύσεις. Στο Swype, σέρνεις το χέρι σου από το swype button (i) στο Q (ή το ; αν είσαι στα ελληνικά), και αλλάζει απ'ευθείας στην τελευταία γλώσσα που χρησιμοποίησες. Στο HTC_IME καθώς και στο Greek Input method, έχει πλήκτρο αλλαγής γλώσσας.

Απλά αυτό που θες δε γίνεται με το μαμίσιο QWERTY.

 

Αυτό κι εγώ το είχα απορία αλλά τελικά έχω καταλήξει πως δεν έχει άμεση συντόμευση ακτός από το να πας ρυθμίσεις->γλώσσα->κλπ... Ελπίζω να το φτιάξουν κάποια στιγμή

Δες από πάνω :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy S περίπου ένα μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές , ιδιαίτερα με την δυνατότητα να είσαι στο Internet μέσω Wi-Fi .:)

 

Τις τελευταίες μέρες όμως η σύνδεση σε κάποιο δίκτυο Wi-Fi είναι αδύνατον να επιτευχθεί :(

Πάω στις Ρυθμίσεις-->Wi-Fi-->Ενεργοποίηση και ενώ φαίνεται να κάνει κανονικά σάρωση, μου βγάζει το μήνυμα : Δεν ήταν δυνατή η σάρωση δικτύων

Δεν ξέρω αν μέσα στην ασχετίλα μου πείραξα κάτι και έχω αλλάξει κάποια παράμετρο.

 

Θα παρακαλούσα όποιος είχε την καλωσύνη να με βοηθήσει να το ξεπεράσω :rolleyes:

 

Υ.Γ. 1 Τρέχει Android 2.1 και δεν το έχω κάνει root...ακόμα :O

 

Δυστυχώς έχεις πέσει σε ένα bug. Λύνεται ΜΟΝΟ με 2 τρόπους. Ο ένας είναι να κάνεις factory reset, που θα χάσεις τα δεδομένα σου.

O άλλος γίνεται με root εύκολα. Πρέπει να σβήσεις το αρχείο /data/wifi/bcm_supp.conf, και να κάνεις reboot.

Αν είσαι root, κάνε το παραπάνω. Αν όχι... γίνε root :)

 

Λίγες πληροφορίες επιπλέον: Μου συνέβη κι εμένα (έτσι βρήκα τη λύση), όταν πήγα να συνδεθώ σε ένα δίκυο με static ip, ενώ είχα δοκιμάσει πριν χωρίς. Το τηλέφωνο φτιάχνει ένα entry για το γενικό δίκτυο, μετά φτιάχνει ένα άλλο για το static ip δίκτυο...και επειδή είναι και τα 2 ίδια, πέφτει πάνω στο bug και σου σκοτώνει το wifi.

Αν κάνεις edit το bcm_supp.conf αρχείο με έναν text editor και σβήσεις τη μία από τις 2 εισαγωγές, θα φτιάξει. Εναλλακτικά, αν δεν έχεις πολλές εισαγωγές δικτύων που θα πρέπει να ξαναβάζεις, απλά σβήσε όλο το αρχείο, που θα ξαναδημιουργηθεί άδειο στο επόμενο reboot.

 

To bug έχει διορθωθεί στα πιο καινούρια firmwares.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και από μένα. Φοβερά δραστήριο το thread μπράβο σε όλους! Σας διαβάζω εδώ και καμιά δεκαριά μέρες αλλά απόκτησα κι εγώ το sgs από την Παρασκευή. Δύο ερωτήσεις:

1) Πως ορίζω προεπιλογή του launcher. Χρησιμοποιούσα πάντα τον ADW αλλά θέλω να δοκιμάσω λίγο και τον εργοστασιακό και δεν ξέρω πως να τον ορίσω ως προεπιλογή.

2) Έχουν ειπωθεί πολλά για το oclf και έχω μπερδευτεί τελείως. Μέχρι τώρα ποτέ δεν πείραζα τα κινητά μου και το ίδιο σκόπευα να κάνω και τώρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι η απόκριση του galaxy είναι πολύ πιο αργή από το Xperia X10 που είχα μέχρι τώρα. Ειδικά χθες που χρησιμοποίησα το Navigon για πλοήγηση, οι οδηγίες έρχονταν με μία στροφή καθυστέρηση απ' το lag.... Έκανα και το Qudrant και το σκορ μου βγήκε 900..... Οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω το oclf. ΩΣΤΟΣΟ δοκίμασα να μπω σε recovery με τα κουμπιά και δυστυχώς ούτε το δικό μου μπαίνει. Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω: Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για root+ oclf? Μπορώ να κάνω κατευθείαν το δεύτερο βήμα? Είναι απλή η διαδικασία? (ένα link θα βοηθούσε, γιατί όσα έχω βρει προϋποθέτουν recovery mode). Αν κάνω τη διαδικασία εγώ και γίνει κάτι κακό και χρειαστώ service με ποια διαδικασία το επιστρέφω στην αρχική του μορφή εγώ που δε μπορώ να μπω σε recovery και πόσο εύκολη είναι αυτή? (και πάλι ένα link θα βοηθούσε).

Ξέρω ότι για τη δεύτερη ερώτησή μου έχουν ήδη υπάρξει απαντήσεις αλλά δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, οπότε συγνώμη προκαταβολικά. Thnx

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

μηπως τις τελευταιες μερες εχεις βαλει καμμια εφαρμογη που εχει να κανει με internet? data counter ktl?

 

Δεν φαίνεται να έχω κάτι τέτοιο.....

 

Αν έκανα Επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων , οι Επαφές που έχω στο τηλέφωνο χάνονται ? :confused:

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να έχω κάτι τέτοιο.....

 

Αν έκανα Επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων , οι Επαφές που έχω στο τηλέφωνο χάνονται ? :confused:

 

Όπως είπα παραπάνω... χάνονται τα ΠΑΝΤΑ. Είναι ένα από τα πλεονεκτήματα του να είσαι root... λύνεις προβλήματα του συστήματος χωρίς format (το ίδιο ισχύει και σε υπολογιστές, αν δεν είσαι admin ή su την πάτησες).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις πέσει σε ένα bug. Λύνεται ΜΟΝΟ με 2 τρόπους. Ο ένας είναι να κάνεις factory reset, που θα χάσεις τα δεδομένα σου.

O άλλος γίνεται με root εύκολα. Πρέπει να σβήσεις το αρχείο data/wifi/bcm_supp.conf, και να κάνεις reboot.

Αν είσαι root, κάνε το παραπάνω. Αν όχι... γίνε root :)

 

Λίγες πληροφορίες επιπλέον: Μου συνέβη κι εμένα (έτσι βρήκα τη λύση), όταν πήγα να συνδεθώ σε ένα δίκυο με static ip, ενώ είχα δοκιμάσει πριν χωρίς. Το τηλέφωνο φτιάχνει ένα entry για το γενικό δίκτυο, μετά φτιάχνει ένα άλλο για το static ip δίκτυο...και επειδή είναι και τα 2 ίδια, πέφτει πάνω στο bug και σου σκοτώνει το wifi.

Αν κάνεις edit το bcm_supp.conf αρχείο με έναν text editor και σβήσεις τη μία από τις 2 εισαγωγές, θα φτιάξει. Εναλλακτικά, αν δεν έχεις πολλές εισαγωγές δικτύων που θα πρέπει να ξαναβάζεις, απλά σβήσε όλο το αρχείο, που θα ξαναδημιουργηθεί άδειο στο επόμενο reboot.

 

To bug έχει διορθωθεί στα πιο καινούρια firmwares.

 

α. Πού βρίσκεται το αρχείο bcm_supp.conf ?

 

β. Αν κάνω hard reset σβήνονται οι Επαφές που έχω στο τηλέφωνο ?

 

γ. Υπάρχει κάποιος μπούσουλας πως γινόμαστε root ? Τι χάνουμε ....τι κερδίζουμε ?

 

δ. Για άλλη μια φορά σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου Tyxerakia :thanks:

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και από μένα. Φοβερά δραστήριο το thread μπράβο σε όλους! Σας διαβάζω εδώ και καμιά δεκαριά μέρες αλλά απόκτησα κι εγώ το sgs από την Παρασκευή. Δύο ερωτήσεις:

1) Πως ορίζω προεπιλογή του launcher. Χρησιμοποιούσα πάντα τον ADW αλλά θέλω να δοκιμάσω λίγο και τον εργοστασιακό και δεν ξέρω πως να τον ορίσω ως προεπιλογή.

2) Έχουν ειπωθεί πολλά για το oclf και έχω μπερδευτεί τελείως. Μέχρι τώρα ποτέ δεν πείραζα τα κινητά μου και το ίδιο σκόπευα να κάνω και τώρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι η απόκριση του galaxy είναι πολύ πιο αργή από το Xperia X10 που είχα μέχρι τώρα. Ειδικά χθες που χρησιμοποίησα το Navigon για πλοήγηση, οι οδηγίες έρχονταν με μία στροφή καθυστέρηση απ' το lag.... Έκανα και το Qudrant και το σκορ μου βγήκε 900..... Οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω το oclf. ΩΣΤΟΣΟ δοκίμασα να μπω σε recovery με τα κουμπιά και δυστυχώς ούτε το δικό μου μπαίνει. Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω: Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για root+ oclf? Μπορώ να κάνω κατευθείαν το δεύτερο βήμα? Είναι απλή η διαδικασία? (ένα link θα βοηθούσε, γιατί όσα έχω βρει προϋποθέτουν recovery mode). Αν κάνω τη διαδικασία εγώ και γίνει κάτι κακό και χρειαστώ service με ποια διαδικασία το επιστρέφω στην αρχική του μορφή εγώ που δε μπορώ να μπω σε recovery και πόσο εύκολη είναι αυτή? (και πάλι ένα link θα βοηθούσε).

Ξέρω ότι για τη δεύτερη ερώτησή μου έχουν ήδη υπάρξει απαντήσεις αλλά δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, οπότε συγνώμη προκαταβολικά. Thnx

 

1) Βάλε το Home Switcher από το market.

2) 900 είναι οκ στο quadrant. Δε φταίει το lag για τις οδηγίες στο navigon, φταίει το GPS. Αν θες να κάνεις root δεν είναι επικίνδυνο, κάνε. Αλλά για το OCLF, στο οποίο υπάρχει κάποιο ρίσκο, θα συνιστούσα να περιμένεις 2 βδομάδες για το froyo, μιας και ούτως ή άλλως θα πρέπει να το αναστρέψεις πριν το upgrade.

Αν τουβλιάσεις το κινητό χωρίς τα 3 κουμπιά θα πρέπει να το πας πίσω στο μαγαζί, κατά 99%, χωρίς εγγύηση.

Αν ζεί όμως το κινητό, γίνεται να μπεις στο recovery με το adb, εύκολα, χωρίς τα 3 κουμπιά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Tyxerakia. Δηλαδή όλων σας η πλοήγηση δουλεύει τόσο αργά και δε λύνεται το πρόβλημα? Πάντως το gps χωρίς υποβοήθηση online κλειδώνει αμέσως...
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

α. Πού βρίσκεται το αρχείο bcm_supp.conf ?

 

β. Αν κάνω hard reset σβήνονται οι Επαφές που έχω στο τηλέφωνο ?

 

γ. Υπάρχει κάποιος μπούσουλας πως γινόμαστε root ? Τι χάνουμε ....τι κερδίζουμε ?

 

δ. Για άλλη μια φορά σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου Tyxerakia :thanks:

 

α. Σου είπα, στο φάκελο συστήματος /data/wifi/

β. Ναι, χάνονται όλα.

γ. Κερδίζουμε τα προνόμια ενός administrator account σε έναν υπολογιστή. Και στο τηλέφωνο όντας root μπορείς να αλλάξεις πολλά (και να χαλάσεις πολλά αν θες). Περισσότερα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3313454#post3313454

δ. Παρακαλώ :)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Tyxerakia. Δηλαδή όλων σας η πλοήγηση δουλεύει τόσο αργά και δε λύνεται το πρόβλημα?

 

Η Samsung έχει πει ότι θα φτιάξει το GPS με update αυτό το μήνα. Προσωπικά η πλοήγηση μου δουλεύει καλά, αλλά δε χρησιμοποιώ το navigon, αλλά το sygic. Για το lag, εκτός από το OCLF (που ο πιο ασφαλής τρόπος για να μπει είναι μέσω market), μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιον task killer (π.χ. τον advanced)

Edited by Tyxerakias
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...