Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχει κάποιος τη διάθεση ας κάνει ένα απλό review από θήκη που πήρε από εξωτερικό...καμιά φωτογραφία ή και κανένα βιντεάκι αν δεν του κάνει κόπο...Μόνο ένα μαγαζί στην Αθήνα έχει επίσημη δερμάτινη θήκη του Galaxy S, τα υπόλοιπα καταστήματα μόνο τις κλασσικές προστατευτικές θήκες σιλικόνης έχουν...τουλάχιστον μόνο ένα βρήκα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν έχει κάποιος τη διάθεση ας κάνει ένα απλό review από θήκη που πήρε από εξωτερικό...καμιά φωτογραφία ή και κανένα βιντεάκι αν δεν του κάνει κόπο...Μόνο ένα μαγαζί στην Αθήνα έχει επίσημη δερμάτινη θήκη του Galaxy S, τα υπόλοιπα καταστήματα μόνο τις κλασσικές προστατευτικές θήκες σιλικόνης έχουν...τουλάχιστον μόνο ένα βρήκα...

 

http://galaxyss.blogspot.com/2010/08/17-some-galaxy-s-must-accessories.html

απο το play247.gr απλα εχει 2 μερες παραδοση στην αθηνα γιατι το στοκ ειναι πατρα

 

για την ωρα οτι καλυτερο εχω δει... εκτος αν καποιος 8ελει κατι με κλιπ για ζωνη.

 

τα εχω εδω και 2 εβδομαδες και δεν εχω καποιο παραπονο.. απλος 8ελει λιγο εξοικειωση με το πως περνας την full body..

 

αλλα την εχω περασει σε 3 κινητα και ειναι θεμα 10 λεπτων.. και μετα απο 1-2 μερες εξαφανιζονται ολες οι φουσκαλιτσες κτλ..

Edited by septlc
http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος τη διάθεση ας κάνει ένα απλό review από θήκη που πήρε από εξωτερικό...καμιά φωτογραφία ή και κανένα βιντεάκι αν δεν του κάνει κόπο...Μόνο ένα μαγαζί στην Αθήνα έχει επίσημη δερμάτινη θήκη του Galaxy S, τα υπόλοιπα καταστήματα μόνο τις κλασσικές προστατευτικές θήκες σιλικόνης έχουν...τουλάχιστον μόνο ένα βρήκα...

 

Για δες εδώ.

Έχει αρκετές θήκες πολύ καλής ποιότητας και είναι αρκετά αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

http://galaxyss.blogspot.com/2010/08/17-some-galaxy-s-must-accessories.html

απο το play247.gr απλα εχει 2 μερες παραδοση στην αθηνα γιατι το στοκ ειναι πατρα για την ωρα οτι καλυτερο εχω δει... εκτος αν καποιος 8ελει κατι με κλιπ για ζωνη. τα εχω εδω και 2 εβδομαδες και δεν εχω καποιο παραπονο.. απλος 8ελει λιγο ξοικειωση με το πως περνας την full body.. αλλα την εχω περασει σε 3 κινητα και ειναι θεμα 10 λεπτων.. και μετα απο 1-2 μερες εξαφανιζονται ολες οι φουσκαλιτσες κτλ..

Για θήκη λέω, όχι για προστασία οθόνης...ευχαριστώ πάντως...

 

Για δες εδώ.

Έχει αρκετές θήκες πολύ καλής ποιότητας και είναι αρκετά αξιόπιστο.

Τις ξέρω τις θήκες της PDair, απλώς λέω αν κάποιος που έχει πάρει, θα μπορούσε να πει δυο λόγια και να βάλει και καμιά φωτόγραφία από τη δική του...

 

Το μοναδικό κατάστημα στην Ελλάδα που έχει ετοιμοπαράδοτες δερμάτινες πάντως είναι αυτό :

http://extreme-mobile.gr/p.Samsung-i9000-Galaxy-S-dermatini-thiki-leather-flip-case-Just-perfect-black.233370.html

Δεν έχω βρει κάτι άλλο...όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει...

Δεν είναι δυνατόν μετά από τόσες πωλήσεις του κινητού, να μην υπάρχει άλλο κατάστημα με δερμάτινες θήκες ή γενικότερα με θήκες του Galaxy S...

 

εγώ πήρα μια πολύ απλή σιλικόνης από το ebay με 1,5 ευρώ. Μια χαρά έκανε τη δουλειά της στο Ομνια.

Ναι, κάνουν καλή δουλειά οι θήκες σιλικόνης...αλλά δεν καλύπτουν την οθόνη και εκτός αυτού δείχνουν φτηνιάρικο το κινητό...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

και μενα με jm5+samset+lagfix

το gps ειναι μαλλον αψογο θα ελεγα

 

Χαίρετε hitchhikers του Galaxy S! Σκέφτομαι σοβαρά να μεταπηδήσω σε Android με την εν λόγω συσκευή, αλλά θέλω να σιγουρέψω ότι το GPS του δεν είναι ελαττωματικό. Υπάρχουν μυριάδες αναφορές για προβλήματα κλειδώματος των δορυφόρων, ταχύτητας και ακρίβειας της θέσης. Βλέπω ότι δεν αναφέρονται ιδιαίτερα προβλήματα΄από τους Έλληνες χρήστες, σωστά;

 

ΥΓ - Αν πρόκειται για software που θα λυθεί στο μέλλον με ένα fix να το δεχτώ. Γιατί αν είναι πρόβλημα κεραίας GPS - hardware, να μην πάθουμε το χουνέρι που έπαθαν οι απανταχού μηλο-οπαδοί με το πανάκριβο μηλόφωνο που κάνει τα πάντα εκτός από το να πάρει τηλέφωνο! (ούου χαχαχα!).

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

A, OK το πέτυχα :-)

 

παραθέτω και πάλι τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου

- δεν έχω συνδέσει ακόμη κανένα λογαριασμό. Ο λογαρισμαός του μαρκετ μπορεί να είναι διαφορετικός από αυτόν του mail;

- εάν συνδέσω λογαριασμό στην εφαρμογή mail, θα ανοίγει χωρίς να ζητάει password; δηλάδή όποιος πάρει στα χέρια του το κινητό μου θα μπορεί με τη μία να ανοίξει και να δει τα mail μαυ; Ή υπάρχει κάποια ρύθμιση ασφαλείας;

- εάν κάνουμε hard reset, αναβάθμιση, κλπ τί γίνεται με τις αγορασμένες εφαρμογές; Φαίνονται από το market account μας ότι τις αγοράσαμε και τις ξανακατεβάζουμε δωρεάν;

 

Πρέπει να έχεις ένα λογαριασμό gmail για το market. Από εκεί και πέρα μπορείς να σεταρεις οποίο άλλο mail account διαθέτεις στην official εφαρμογή mail.

Δεν μπορεια να κλειδωσεις μόνο το mail σου.

Αν θες κλειδώνει την συσκευή ώστε να ανοίγει με pin. Δεν υπάρχει κανένα κινητό που να κλειδώνει την εφαρμογή mail.

 

Ενημερώνω ότι το gmail είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει σήμερα. Έχει τρομερές ευκολίες και παραμετροποιησεις.

Μπορείς να ρυθμίσεις να λαμβάνεις τα mail από όλους τους λογαριασμούς σου σ αυτό και να ορισεις ξεχωριστούς φακέλους-ετικέτες για κάθε λογαριασμό.

Φυσικά θα απαντας μέσω gmail, αλλά με την κατάλληλη ρύθμιση θα φαίνεται οτι έχει σταλεί από τον λογαριασμό που χρησιμοποιείς.

 

Για να αγοράσεις εφαρμογές πρέπει να έχεις κάνει root την συσκευή σου. Θα σου πούμε την διαδικασία αν σ ενδιαφέρει.

Διαφορετικά μόνο δωρεάν εφαρμογές, οι οποίες όμως σε αντίθεση με το apple app store, είναι μεν δωρεάν αλλά ολοκληρομενες εφαρμογές, όχι lite εκδόσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σε ολους!!!

ειμαι κατοχος ενος samsung i8910hd.

σκεφτομαι να χτυπησω το galaxy αλλα θελω να κανω 2 ερωτησουλες.

 

1- η ελλειψη φλας δημιουργει προβλημα στη ληψη φωτογραφιων τη νυχτα/σκοτεινα μερη? ειναι η ποιοτητα της φωτο εφαμειλλη με το κινητο που εχω τωρα?

 

2- ισχυει οτι εχει μονο ενα ηχειο?ακους καθαρα και δυνατα ενα mp3 χωρις ακουστικα?ακουγεται καλυτερα απο το κινητο μου?

 

αξιζει καλυτερα το iphone4?

ευχαριστω πολυ.

 

παρακαλω για απαντηση διοτι εχω ψηθει πολυ να το αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

To galaxy έχεις την δυνατότητα να το αγοράσεις απ οπουδήποτε στην Ευρώπη 450-500 ευρώ.

Βάζοντας του μια 16αρα κάρτα που όλοι έχουμε από προηγούμενες συσκευές πάμε στα 24GB

To iPhone το 32 αρι πλησιάζει τα 800 και πρέπει να φιλισεις κατουριμενες ποδιές να το πάρεις χωρίς νέο συμβόλαιο.:lol:

 

Εντάξει εγώ συγκρίνω τιμές από τηλεπικοινωνιακό πάροχο αφού νομίζω οι περισσότεροι αγοράζουν με επιδοτήσεις οπότε αν συγκρινεις ετσι θα συγκρινεις iPhone4 16gb με samsung + 8αρα sd τώρα το να έχεις άλλη sd δεν ισχύει για όλους.

 

Δεν νομίζω ότι κανένα κινητό μπορεί να βγάλει σωστό βίντεο μετακινοντας ταχύτατα γιατί η κίνηση, θα μεταφερθεί όλη στην εικόνα.

Μόνο ομαλή σιγανη κίνηση είναι αποδεκτή για σωστά αποτελέσματα χωρίς να χωροπηδαει η εικόνα από τις κινήσεις του χεριού μας.

Έχω τραβήξει 20 λεπτά βίντεο στα 720 όμως, όπου βρισκόμαστε σε πλοιάριο και καταγράψω τα αξιοθέατα στις όχθες του Νιλου.

Η κάμερα κινηται αφού κινηται το σκάφος άσχετα αν έγω την κρατώ σταθερά.

Επίσης στο πλάνο υπάρχουν άνθρωποι και ζώα, πουλια σε κινηση.

Η καταγραφή γίνεται μια χαρά.

Έχω ανεβάσει ένα κομματι στο YouTube αλλά η ποιότητα λόγω της μεταφοράς είναι πολύ κακή σε σχέση με την πραγματική.

Γι αυτό το προηγούμενο το έκανα upload στο Dropbox.

Δες το, αλλά δώσε βάση στην κίνηση και όχι σε αλλά πράγματα γιατί ειλικρινά χάνει πολύ στο YouTube.

Κάποια κουνηματα πάνω κάτω δεν οφείλονται φυσικά στην κάμερα, αλλά στην κίνηση της βαρκας.

http://www.youtube.com/watch?v=RksvzNBZxlQ

 

Ωραίο το βιντεάκι αλλά εξακολουθώ να βλέπω αυτό το σκάλωμα εντάξει όχι τόσο έντονο όσο σε πιο γρήγορες κινήσεις αλλά το βλέπω. Πες με ψείρα αλλά ειδικά στο βίντεο η ομαλότητα και η φυσικότητα της κίνησής για μένα μετράει παραπάνω από ανάλυση ακόμη και από ποιότητα εικόνας ως ένα βαθμό.

 

 

Δεν ξέρω εγώ τουλάχιστον τώρα δεν σκέφτομαι το iPhone γιατί και πολλά είναι τα χρήματα αλλά κυρίως έχοντας το iPad μ ενδιαφέρει να γνωρίσω και τα android που έχουν πολλά θετικά στοιχια.

Εξελισονται και θα δούμε πολλά ακόμα.

Σε μερικά πράγματα δε, είναι πολύ πιο γρήγορα από το ios.

Αγορασα το pulse από το market. Αν δεις πόσο γρήγορα ανοίγει στο galaxy σε σχέση με το iPad, θα καταλάβεις τι σου λέω.

 

Θα περιμένω και τo froyo και εφοσον δεν μεινω ευχαριστημενος, θα δω και τα νέα HTC.

Το μοναδικό μου κόλλημα είναι αυτό της αστάθειας στην ταχύτητα της συσκευής ανάλογα με την διαθέσιμη μνήμη.

Δεν έχω πεισθεί ότι είναι μόνο θέμα της samsung. Κάτι μου λέει ότι είναι γενικό πρόβλημα των android.

Απλά στο galaxy γίνεται πιο έντονο λόγο του γνωστού θέματος της αποθήκευσης των δεδομένων.

 

Αν διαπιστώσω ότι και με τα froyo συνεχίζει, τότε θα τα παρατησω.

 

Κι εγώ δεν σκέφτηκα για iphone λόγω ipad και επειδή μ αρέσει να δοκιμάζω και να έχω ιδία άποψη. Δε λέω ότι δεν έχει θετικά το android αλλά πρέπει να επισημαίνουμε και προβλήματα για να μπορεί και κάποιος που πάει να αγοράσει να ξέρει τι τον περιμένει.

 

Εμένα από android δε μου άρεσε η αστάθεια που λες κι εσύ αλλά και το implementation του multitasking (εφαρμογές ανοίγουν μόνες τους στο background με αποτέλεσμα να μη γίνεται σωστή διαχείριση μνήμης και resources και αυτό έχει επιπτώσεις και στη μπαταρία και στην απόδοση)

Επίσης νομίζω ότι δέν υπάρχει σωστός διαχωρισμός μεταξύ OS layer και application layer αφού για να κάνεις exit απο μια εφαρμογή πρέπει να σου δίνει τη δυνατότητα η ίδια η εφαρμογή ενώ αντίθετα το back επεμβαίνει στον τρόπο λειτουργίας της εφαρμογής (πχ σε πάει σε προηγούμενη σελίδα στον browser).

Τέλος ένα βασικο μέιον ακόμη νομίζω είναι ότι το android λειτουργικό τρέχει σε virtual machine οπότε για να έχεις ίδια απόδοση με άλλο λειτουργικό που τρέχει σε bare metal θες δυνατότερο μηχάνημα. To virtual machine είναι καλό για τις εταιρείες γιατί τρέχουν το λειτουργικό σε πολλές διαφορετικές συσκευές και εν μέρει για τους developers αν και όταν το ζητούμενο είναι η απόδοση είναι μειονέκτημα και γι αυτούς. Για τον χρήστη όμως που μας ενδιαφέρει τελικά κανένα πλεονέκτημα.

Παρόλα αυτά δεν είναι άσχημο συνολικά το android και βελτιώνεται γρήγορα.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ένα λογαριασμό gmail για το market. Από εκεί και πέρα μπορείς να σεταρεις οποίο άλλο mail account διαθέτεις στην official εφαρμογή mail.

Δεν μπορεια να κλειδωσεις μόνο το mail σου.

Αν θες κλειδώνει την συσκευή ώστε να ανοίγει με pin. Δεν υπάρχει κανένα κινητό που να κλειδώνει την εφαρμογή mail.

 

Ενημερώνω ότι το gmail είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει σήμερα. Έχει τρομερές ευκολίες και παραμετροποιησεις.

Μπορείς να ρυθμίσεις να λαμβάνεις τα mail από όλους τους λογαριασμούς σου σ αυτό και να ορισεις ξεχωριστούς φακέλους-ετικέτες για κάθε λογαριασμό.

Φυσικά θα απαντας μέσω gmail, αλλά με την κατάλληλη ρύθμιση θα φαίνεται οτι έχει σταλεί από τον λογαριασμό που χρησιμοποιείς.

 

Για να αγοράσεις εφαρμογές πρέπει να έχεις κάνει root την συσκευή σου. Θα σου πούμε την διαδικασία αν σ ενδιαφέρει.

Διαφορετικά μόνο δωρεάν εφαρμογές, οι οποίες όμως σε αντίθεση με το apple app store, είναι μεν δωρεάν αλλά ολοκληρομενες εφαρμογές, όχι lite εκδόσεις.

 

ευχαριστώ te_salat!

ωραία, οπότε αν (για κάποιον περίεργο λόγο) θέλω διαφορετικά accounts στο mail και στο market, γίνεται. Καλό αυτό. Έχω ήδη 3 gmail, το ένα το χρησιμοποιώ ως βασικό όλη μέρα κάθε μέρα. Επίσης ενδιαφέρον που μπορώ να περάσω πολλά accounts στο mail. Για το root το έχω ήδη διαβάσει, απλά αναρωτιέμαι αν ο λογαρισμός στο market "κρατάει" τα αγορασμένα, έτσι ώστε να μη χρειάζεται πχ να τα ξανα-αγοράσω. Αυτό το κάνει ακόμη κι αν αγοράσω με root (δηλαδή δεν είμαι κανονικά Αμερική), σωστά;

 

Στο μεταξύ, για το κλείδωμα ανακάλυψα και το pattern lock που δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει, και φαίνεται ενδiαφέρον, αλλά θέλει και προσοχή

 

τέλος να πω ότι μόλις πέρασα το mls, και βρήκε σήμα σε 10-15" μέσα από το σπίτι μου (1ος) αλλά με έδειχνε στον πίσω δρόμο. ΟΚ δεν είναι μακριά, ακριβώς από πίσω είναι, αλλα ήμουν πιό κοντά στον μπροστά (που είναι και κεντρικός και πολύ φαρδύς). Θα το δοκιμάσω και έξω κάποια στιγμή. Πάντως ήδη φαίνεται να είναι μέρα με τη νύχτα από του Omnia 2, οπότε no biggie.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεια να κλειδωσεις μόνο το mail σου.

Αν θες κλειδώνει την συσκευή ώστε να ανοίγει με pin. Δεν υπάρχει κανένα κινητό που να κλειδώνει την εφαρμογή mail.

 

Γινεται αυτο με third party εφαρμογη..

Εβαλα την εφαρμογη app(s) lock και κλειδωνω τα παντα.

Επισης υπαρχει αλλη μια, es security manager.

 

Επισης για τα privacy freaks σαν και του λογου μου, η εφαρμογη vault κρυβει οποιαδηποτε εφαρμογη θελεις (ουτε εικονιδια μενουν ουτε τιποτα). Το μονο μειον της ειναι πως η κρυμμενη εφαρμογη δεν ειναι πια λειτουργικη οσο ειναι κρυμμενη. Δηλαδη αν αποφασισω να κρυψω την εφαρμογη facebook, δεν θα μου ερθει ποτε ειδοποιηση μεχρι να την επανεμφανισω. Κατα τ'αλλα η vault ειναι καλη αν πχ πας σε καποιον φιλο σου που ξερεις απο πριν πως θα σκαλισει το κινητο σου και δεν θελεις να βρει την εφαρμογη memo...

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ te_salat!

ωραία, οπότε αν (για κάποιον περίεργο λόγο) θέλω διαφορετικά accounts στο mail και στο market, γίνεται. Καλό αυτό. Έχω ήδη 3 gmail, το ένα το χρησιμοποιώ ως βασικό όλη μέρα κάθε μέρα. Επίσης ενδιαφέρον που μπορώ να περάσω πολλά accounts στο mail. Για το root το έχω ήδη διαβάσει, απλά αναρωτιέμαι αν ο λογαρισμός στο market "κρατάει" τα αγορασμένα, έτσι ώστε να μη χρειάζεται πχ να τα ξανα-αγοράσω. Αυτό το κάνει ακόμη κι αν αγοράσω με root (δηλαδή δεν είμαι κανονικά Αμερική), σωστά;

 

Στο μεταξύ, για το κλείδωμα ανακάλυψα και το pattern lock που δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει, και φαίνεται ενδiαφέρον, αλλά θέλει και προσοχή

 

τέλος να πω ότι μόλις πέρασα το mls, και βρήκε σήμα σε 10-15" μέσα από το σπίτι μου (1ος) αλλά με έδειχνε στον πίσω δρόμο. ΟΚ δεν είναι μακριά, ακριβώς από πίσω είναι, αλλα ήμουν πιό κοντά στον μπροστά (που είναι και κεντρικός και πολύ φαρδύς). Θα το δοκιμάσω και έξω κάποια στιγμή. Πάντως ήδη φαίνεται να είναι μέρα με τη νύχτα από του Omnia 2, οπότε no biggie.

 

Τις εφαρμογες που αγοραζεις απο το μαρκετ τις κραταει ακομα και αν αλλαξεις τηλεφωνο , οχι αν αλλαξεις email βεβαια ;-)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογες που αγοραζεις απο το μαρκετ τις κραταει ακομα και αν αλλαξεις τηλεφωνο , οχι αν αλλαξεις email βεβαια ;-)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

ε, ναι αυτό μου φαίνεται λογικό. Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εγώ συγκρίνω τιμές από τηλεπικοινωνιακό πάροχο αφού νομίζω οι περισσότεροι αγοράζουν με επιδοτήσεις οπότε αν συγκρινεις ετσι θα συγκρινεις iPhone4 16gb με samsung + 8αρα sd τώρα το να έχεις άλλη sd δεν ισχύει για όλους.

 

 

 

Ωραίο το βιντεάκι αλλά εξακολουθώ να βλέπω αυτό το σκάλωμα εντάξει όχι τόσο έντονο όσο σε πιο γρήγορες κινήσεις αλλά το βλέπω. Πες με ψείρα αλλά ειδικά στο βίντεο η ομαλότητα και η φυσικότητα της κίνησής για μένα μετράει παραπάνω από ανάλυση ακόμη και από ποιότητα εικόνας ως ένα βαθμό.

 

 

 

 

Κι εγώ δεν σκέφτηκα για iphone λόγω ipad και επειδή μ αρέσει να δοκιμάζω και να έχω ιδία άποψη. Δε λέω ότι δεν έχει θετικά το android αλλά πρέπει να επισημαίνουμε και προβλήματα για να μπορεί και κάποιος που πάει να αγοράσει να ξέρει τι τον περιμένει.

 

Εμένα από android δε μου άρεσε η αστάθεια που λες κι εσύ αλλά και το implementation του multitasking (εφαρμογές ανοίγουν μόνες τους στο background με αποτέλεσμα να μη γίνεται σωστή διαχείριση μνήμης και resources και αυτό έχει επιπτώσεις και στη μπαταρία και στην απόδοση)

Επίσης νομίζω ότι δέν υπάρχει σωστός διαχωρισμός μεταξύ OS layer και application layer αφού για να κάνεις exit απο μια εφαρμογή πρέπει να σου δίνει τη δυνατότητα η ίδια η εφαρμογή ενώ αντίθετα το back επεμβαίνει στον τρόπο λειτουργίας της εφαρμογής (πχ σε πάει σε προηγούμενη σελίδα στον browser).

Τέλος ένα βασικο μέιον ακόμη νομίζω είναι ότι το android λειτουργικό τρέχει σε virtual machine οπότε για να έχεις ίδια απόδοση με άλλο λειτουργικό που τρέχει σε bare metal θες δυνατότερο μηχάνημα. To virtual machine είναι καλό για τις εταιρείες γιατί τρέχουν το λειτουργικό σε πολλές διαφορετικές συσκευές και εν μέρει για τους developers αν και όταν το ζητούμενο είναι η απόδοση είναι μειονέκτημα και γι αυτούς. Για τον χρήστη όμως που μας ενδιαφέρει τελικά κανένα πλεονέκτημα.

Παρόλα αυτά δεν είναι άσχημο συνολικά το android και βελτιώνεται γρήγορα.

 

Συμφωνώ σε όλα.

Τα σκαλωμτα όμως που βλέπεις δεν είναι σκαλωματα του βίντεο.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, βρισκόμαστε σε μια πλώρη εξέδρα που την ρυμουλκει μια μεγάλη βάρκα.

Η κίνηση της δεν είναι καθόλου ομαλή,

Τέλος πάντων εγώ δεν ζητάω κάτι περισσότερο στο θέμα βίντεο.

Εδώ με βιντεοκαμερα και αν δεν έχει τριποδα, δεν έχεις και σωστό αποτέλεσμα.

Μ ενδιαφέρει να αποθανατιζω κάποιες σημαντικές στιγμές με αξιοπρεπή τροπο.

Σε καμία περίπτωση δεν θα βιντεοσκοπισω τα γεννεθλια της κόρης μου από το κινητό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ SAMSUNG GALAXY S ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΣΕΙ ΤΗΝΠΛΟΗΓΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ INTERNET ΜΕ NDRIVE

Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αντιλήφθηκα ότι στη "συλλογή" φωτογραφιών μου πέρασε όλα τα εικονίδια από το πρόγραμμα πλοήγησης! Δηλαδή γέμισε σαβούρα! Πως να το κάνω να μην τα "βλέπει"; Ελπίζω δηλαδή απλ΄ανα τα βλέπει, και να μην τα αντέγραψε πουθενά μέσα στο τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις έκανα root τον γαλαξία και πέρασα τον market enabler για να δω τις protected apps. Ανοίγω όμως το market και βλέπω πάλι μόνο δωρεάν. Προφανώς πρέπει να ρυθμίσω κάπως τον enabler, ξέρει κανείς;

 

Άκυρο, το βρήκα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις έκανα root τον γαλαξία και πέρασα τον market enabler για να δω τις protected apps. Ανοίγω όμως το market και βλέπω πάλι μόνο δωρεάν. Προφανώς πρέπει να ρυθμίσω κάπως τον enabler, ξέρει κανείς;

 

Άκυρο, το βρήκα.

 

Δες εδώ θα βρεις όλες τις λεπτομεριες.

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=22578

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό δεν το προσεξε κανένας; ή μόνο για μένα είναι πρόβλημα και μάλιστα ιδιαίτερα εκνευριστικό;

 

Μόλις αντιλήφθηκα ότι στη "συλλογή" φωτογραφιών μου πέρασε όλα τα εικονίδια από το πρόγραμμα πλοήγησης! Δηλαδή γέμισε σαβούρα! Πως να το κάνω να μην τα "βλέπει"; Ελπίζω δηλαδή απλ΄ανα τα βλέπει, και να μην τα αντέγραψε πουθενά μέσα στο τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό δεν το προσεξε κανένας; ή μόνο για μένα είναι πρόβλημα και μάλιστα ιδιαίτερα εκνευριστικό;

 

Υπάρχει λύση

Και πάλι θα την βρείτε εδώ

http://www.navimania.gr/showpost.php?p=261398&postcount=10

 

Πείτε και κανά ευχαριστώ στον Panosha.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

- Εμένα έχει μονο εφτα κωδικους: XEU,XEO,XEF,KOR,ITV,DBT,CPW. Μαρκαρισμενο είναι το KOR ... αγορασμενο από handtec.co.uk .... είναι κορεατικό;

- Είχε προεγκατεστημενη την I9000XXjF3 αλλά δεν είχα δει τι συνδυασμό είχαν τα αρχεία της. Την αλλαξα με την xxjp3 ...

 

Αυτός ο συνδυασμός από sales codes είναι των αγγλικών τηλεφώνων, αυτό έχω κι εγώ. Με την JF3 ήσουν μάλλον στο XEU, όπως είμαι εγώ, και θα σου δώσει το JM1 (όπως σε εμένα), όταν το βάλεις. Μάλλον άλλαξε σε KOR όταν έβαλες την JP3. Προφανώς είναι το default... μπορείς να το αλλάξεις αν θες με τον συνδυασμό που έχει αναφερθεί παραπάνω... αν και δε νομίζω ότι αξίζει.

 

Thanks! Αλλα υποψιαζομαι οτι παλι δεν θα μου δινει update εκτος test mode γιατι αλλο ειναι το PDA και αλλο version to phone...Τι θεμα και αυτο! Αγοραζεις ενα κινητο δεν το εχεις πειραξει, και δεν μπορεις να κανεις "νομιμα" τα update! Α, να μην εχει και εδω την εκπομπη τυπου watchdog να κανεις καμια καταγγελια :p Θα το δοκιμασω-μπορει και μολις βγει το froyo ετσι να μην ξαναπαιρναω ολες τις εφαρμογες. Καπου ακουσα οτι το JG1 εχει θεμα με το GPS. Ισχυει αυτο, γιατι εμενα το GPS δουλευει μια χαρα!

 

Δε νομίζω ότι έχει σημασία, πολλοί με διαφορετικά versions πήρανε updates, εξαρτάται από τη samsung, αν έχει βγάλει για την περιοχή σου. Πάντως μην αγχώνεσαι που είναι στο πορτογαλλικό, δεν αλλάζει τίποτα, απλά δεν έχεις τα APN settings της Cosmote by default... αλλά σιγα τ'αυγά, τα βάζεις μόνη σου. Και σιγά μη βγει πρώτα για την Ελλάδα upgrade και το χάσεις επειδή έχεις πορτογαλλικό sales code :P

 

Ρε παιδιά αυτό δεν το προσεξε κανένας; ή μόνο για μένα είναι πρόβλημα και μάλιστα ιδιαίτερα εκνευριστικό;

 

Λύνεται εύκολα. Φτιάξε ένα άδειο αρχείο με το όνομα .nomedia (την τελεία μπροστα μην ξεχάσεις), στο notepad, χωρίς extension (πρόσεξε μη βγει .txt, αν βγει σβήστο), και ρίξτο στον folder του προγράμματος. Έτσι το gallery το αγνοεί.

 

(Έχει απαντηθεί παλιότερα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3240037#post3240037)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι ασχημο αυτο το πολυ προχειρο βιντεακι.

http://dl.dropbox.com/u/3146130/video-2010-08-14-17-05-58.3gp

 

Μια χαρα παιζει στην 24 samsung.

Εχω και αλλα πολυ καλυτερα σε μικροτερη αναλυση αλλα ειναι 250ΜΒ και βαριεμαι να τα κανω upload.

 

Για κινητό μια χαρά είναι. Δεν ξέρω αν το iPhone βγάζει καλυτερα βίντεο, αλλά κοστίζει και 300 ευρώ παραπάνω.

Πάντως στο συγκριτικό του gsmarena δεν είδα σπουδαία διάφορα.

Τα συγκριτικά στο YouTube να μην τα εμπιστευεσαι.

Θυμάμαι ένα συγκριτικό του Engadget σχετικά με τις οθόνες iPhone 4 & Galaxy που είχαν επιλέξει ένα βιντακι που εξυπηρετούσε τις δυνατότητες της οθόνης του iPhone γνωστή η σχέση engadget με apple.

 

 

 

Κατεβασε απο το market την εφαρμογη free Tube

δεν το βρισκω στο μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρισκω στο μαρκετ.

 

Κι εγώ δεν την βρίσκω τώρα.

Κανε μια αναζήτηση στο market υπάρχουν και άλλες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εγώ τουλάχιστον τώρα δεν σκέφτομαι το iPhone γιατί και πολλά είναι τα χρήματα .

Εξελισονται και θα δούμε πολλά ακόμα.

Σε μερικά πράγματα δε, είναι πολύ πιο γρήγορα από το ios.

 

Θα περιμένω και τo froyo και εφοσον δεν μεινω ευχαριστημενος, θα δω και τα νέα HTC.

Το μοναδικό μου κόλλημα είναι αυτό της αστάθειας στην ταχύτητα της συσκευής ανάλογα με την διαθέσιμη μνήμη.

Δεν έχω πεισθεί ότι είναι μόνο θέμα της samsung. Κάτι μου λέει ότι είναι γενικό πρόβλημα των android.

Απλά στο galaxy γίνεται πιο έντονο λόγο του γνωστού θέματος της αποθήκευσης των δεδομένων.

 

Αν διαπιστώσω ότι και με τα froyo συνεχίζει, τότε θα τα παρατησω.

 

Πόσο μα πόσο συμφωνώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...