Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θεωρώ το forum πολύ σημαντικό γιατί γράφουν γνώστες που κατέχουν το ζήτημα και δίνουν απαντήσεις. Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το τηλ από το Γερμανό και είμαι σχετικά αρχάριος έχω μερικές ερωτήσεις και θα το εκτιμούσα αν κάποιες απαντηθούν εδώ.

1) Το κιν του Γερμανού τί έκδοση είναι?

2) Τελικά το Gps δουλεύει μόνο του (χωρίς Α-gps)? γιατί το χρησιμοποιώ αρκετά και δεν θέλω να χρεώνομαι με internet

3) Η αναβάθμιση σε Android 2.2 θα είναι συμβατή και δωρεάν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις :O

Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

 

Την εχει Π Ο Λ Υ ακριβα (γνωμη μου) τη συσκευη χωρίς συμβολαιο. 600 ευρω για την εκδοση των 8GB!!!

 

Τι να πω... αν δεν αλλαξει κατι συγκλονηστικά αυτό θα ειναι το επομενο μου κινητο...

 

Tip...Το amazon.co.uk στέλνει κανονικά Ελλάδα και το έχει ~400pounds = 460 euro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θεωρώ το forum πολύ σημαντικό γιατί γράφουν γνώστες που κατέχουν το ζήτημα και δίνουν απαντήσεις. Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το τηλ από το Γερμανό και είμαι σχετικά αρχάριος έχω μερικές ερωτήσεις και θα το εκτιμούσα αν κάποιες απαντηθούν εδώ.

1) Το κιν του Γερμανού τί έκδοση είναι?

2) Τελικά το Gps δουλεύει μόνο του (χωρίς Α-gps)? γιατί το χρησιμοποιώ αρκετά και δεν θέλω να χρεώνομαι με internet

3) Η αναβάθμιση σε Android 2.2 θα είναι συμβατή και δωρεάν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις :O

 

Ολες οι συσκευες που κυκλοφορουν ειναι Ευρωπαικες, δηλαδη προοριζονται για την ευρωπη.

 

το gps οπως σε ολα τα κινητα απλα χρησιμοποιει το A-GPS για υποβοηθηση στα δυσκολα σημεια.

Δεν χρεωνεσαι λοιπον.

 

Η αναβαθμιση ειναι δωρεαν.

 

Πριν το αγορασεις να πας να το δεις απο κοντα και να το δουλεψεις για λιγο.

Να δεις και τις ανταγωνιστικες συσκευες πχ Desire, Mileston και να συγκρινεις οσο γινεται απο μια τοσο συντομη επαφη και να αποφασισεις με γνωμονα το τι σου ταιριαζει περισσοτερο.

 

Κανεις απο εμας εδω δεν μπορει να ειναι αντικειμενικος απο την στιγμη που ειναι κατοχος του Galaxy.

 

Ειναι οτι πιο καλο σε hardware αυτη την στιγμη, προσωπικα το βρισκω καλυτερο απ οτι το περιμενα και το μονο που με φοβιζει ειναι η απειρια της samsung στα smartphones και η αντοχη των υλικων στην χρηση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα να περιμένω και πριν 2 ώρες έβαλα και το lagfix:

 

http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/315464/new-very-fast-lag-fix-using-internal-memory-and-playlogo1-hack/

 

Δεν χρησιμοποιεί την external_SD αλλά την εσωτερική NAND του τηλεφώνου, κόβοντας ένα ext2 partition του 1Gb.

 

Από τα 1100 πήγα αμέσως στα 1900 στο Quadrant. Που είναι και το μέγιστο για normal clocked JP3 :)

 

Σε αναμονή για την επόμενη σοδειά από ROM λοιπόν :lol:

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα για root διοτι μου χρειαζεται για μια εφαρμογη οπωσδηποτε (κρυβει τις αλλες εφαρμογες).

Ερωτηση (επειδη απεχω λιγακι απο το θεμα τις τελευταιες ημερες): Με ενα search βρηκα ενα ποστ που λεει πως το root access μπορει να επηρεασει την ληψη επισημων updates. Το ποστ ηταν του περασμενου μηνα. Ισχυει ακομα αυτο, ή με το unroot καταστρεφεται καθε ιχνος?

 

Ποτέ δεν ίσχυε αυτό, καμία σχέση δεν έχει το ρουτ με την επίσημη αναβάθμιση, δεν καταλαβαίνει το Κies ότι έχεις ρουτ...καταλαβαίνει όμως αν έχεις διαφορετικό firmware.

Με τη μέθοδο update.zip μάλιστα, δε χάνεις ούτε δεδομένα ούτε τίποτα. Μη φοβάσαι λοιπόν.

 

Η version καθορίζεται από το ποιο PDA η code όπως αναφέρεται σε κάποιες ρομ.

Η συγκεκριμένη είναι η JM5 η πιο πρόσφατη σε 2.1

 

Phone και το CSC μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από άλλες εκδόσεις πάντα σε 2.1

 

Ακριβώς. Στην περίπτωση του JM5 που έχει ο gkas, έχουν ρώσικο CSC και phone από την προήγούμενη JM3 έκδοση. To firmware όμως αναγνωρίζεται ως JM5, γιατί εξαρτάται από το PDA.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο Τροποποίηση.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με jm5 samset και lagfix 2400 και 2500 και κάτι ψιλά με oc @ 1, 2 @quadrant η διαφορά φαινετε στην καθημερινη χρηση μιας κ το κινητο δεν κολλαει πουθενα,το gps βλεπει κατευθειαν 8 δορυφορους κ κλειδωνει ικανοποιητικα

Παντως μην παιρνετε σοβαρα τα benchmarks γιατι δεν μπορουν να δειξουν την καθημερινη αποδοση του κινητου με πληρες φορτο εργασιων

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Στην περίπτωση του JM5 που έχει ο gkas, έχουν ρώσικο CSC και phone από την προήγούμενη JM3 έκδοση. To firmware όμως αναγνωρίζεται ως JM5, γιατί εξαρτάται από το PDA.

 

Μπορώ να βρω κάπου και να βάλω τα κανονικά CSC & PHONE της JM5;

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω κάπου και να βάλω τα κανονικά CSC & PHONE της JM5;

 

Απ'οσο ξερω καθε εκδοση δεν εχει και αντιστοιχα τα ιδια CSC και PHONE. Δηλαδη δεν ξερω εαν υπαρχει JM5 phone και CSC.

 

Στον Γερμανο οταν το πρωτοπαρεις το κινητο ειναι διαφορετικα το ενα με το αλλο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμη και μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει για την εγγύηση, ακόμη δεν έχω πειστεί εντελώς ότι η Samsung θα σου το φτιάξει αν το πάρεις πχ από Amazon ή από παραεισαγωγή. Δεν ξέρω, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Ίσως πειστώ αν βρεθεί κάποιος που πράγματι πήρε από έξω και χρειάστηκε εδώ το σέρβις της Samsung, και δεν παροσυτιάστηκε κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμη και μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει για την εγγύηση, ακόμη δεν έχω πειστεί εντελώς ότι η Samsung θα σου το φτιάξει αν το πάρεις πχ από Amazon ή από παραεισαγωγή. Δεν ξέρω, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Ίσως πειστώ αν βρεθεί κάποιος που πράγματι πήρε από έξω και χρειάστηκε εδώ το σέρβις της Samsung, και δεν παροσυτιάστηκε κανένα πρόβλημα.

 

Μεταξύ μας με το support που έχουν είναι ζήτημα αν θα στο φτιάξουν γενικώς :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ίσχυε αυτό, καμία σχέση δεν έχει το ρουτ με την επίσημη αναβάθμιση, δεν καταλαβαίνει το Κies ότι έχεις ρουτ...καταλαβαίνει όμως αν έχεις διαφορετικό firmware.

Με τη μέθοδο update.zip μάλιστα, δε χάνεις ούτε δεδομένα ούτε τίποτα. Μη φοβάσαι λοιπόν.

 

Thanks, με το που επιστρεφω σπιτι το βαζω σε εφαρμογη!

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη η ελληνική γλώσσα, με μεγάλες λέξεις κτλ. Για μένα η μόνη λύση είναι να το δουλεύεις στα αγγλικά, όπως αρχικά το σχεδίασε ο κατασκευαστής του.

Διαφορετικά μάλλον μαθαίνεις να ζεις με αυτά τα "λάθη".

 

Μα και στα αγγλικα να το γυρισεις παλι εμφανιζει το ιδιο προβλημα...πχ εμφανιζει στις ρυθμισεις "Sd card and storag" και κοβει το τελευταιο e. Αν το εψαχνα θα εβρισκα κι αλλες "κομμενες" περιγραφες και τιτλους μενου και υπομενου...απλα μου φαινεται τραγικα γελοιο λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Μα και στα αγγλικα να το γυρισεις παλι εμφανιζει το ιδιο προβλημα...πχ εμφανιζει στις ρυθμισεις "Sd card and storag" και κοβει το τελευταιο e. Αν το εψαχνα θα εβρισκα κι αλλες "κομμενες" περιγραφες και τιτλους μενου και υπομενου...απλα μου φαινεται τραγικα γελοιο λαθος...

 

ούτε που το είχα προσέξει, δεν με απασχολεί τόσο η λεπτομέρεια σε αυτά, ειδικά όταν στα αγγλικά κόβονται ελάχιστα εξαιτίας των μικρότερων λέξεων.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καποια ενημερωση για το ποτε θα το φερει η βοντα ξερει κανεις και ποσο?

 

Το έχει φέρει από Δευτέρα16/8. Το έχω παραγγείλει από την προηγούμενη βδομάδα που άνοιξε στο σύστημα, αλλά δεν το στέλνανε πριν τις 16 λόγω της αποκλειστικότητας του Γερμανού.

Βέβαια ακόμα το περιμένω....:(

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι ενεργοποιημενα ....ναι υπαρχει αυτη η ρυθμισει στην jp3 αλλα δεν μπορει βρε παιδι μου να βρει σημα το gps ....καθυστερει πολυ ..τελικα το εκλεισα και θα το δοκιμασω παλι αυριο γιατι βαρεθηκα να περιμενω

 

- Πως το κανεις αυτο φιλε μου;;!!! ... ειναι αξιοπεριεργο.

- Εχω την JP3 απο τις 7/8 και οσες φορες προσπαθησα να βρω την θεση μου στο google maps ,ειτε μονο με wireless networks ,ειτε μονο με GPS ,... αυτο εγινε σε χρονο μηδεν :X .....

- Μαλιστα εκανα φορματ ,γενικο σκουπισμα και ξαναπερασα την JP3 .... και μπαινοντας στο maps την πρωτη φορα (δοκιμη εχθες απογευμα στο μπαλκονι) ,μαρκαροντας μονο το gps ,με βρηκε με αποκλιση οπως εγραφε ,50 μετρων!!!! ... και σε χρονο οχι πανω απο 5 δευτερα ....

 

- .... μηπως εγω δεν κανω κατι καλα ρε παιδια ;;; .... χωρις πλακα , μηπως μιλατε για αλλο πραγμα και δε εχω καταλαβει;;;; .... :blink: .... μηπως φταιει το μπαλκονι μου (να μαζευονται ολοι οι δορυφοροι απο πανω; :confused: ) ,δεν εχω δοκιμασει αλλου το gps .... δοξα τω Θεω στις περιοχες που κινουμαι δεν το χρειαστηκα ποτε ..

 

Μα και στα αγγλικα να το γυρισεις παλι εμφανιζει το ιδιο προβλημα...πχ εμφανιζει στις ρυθμισεις "Sd card and storag" και κοβει το τελευταιο e. Αν το εψαχνα θα εβρισκα κι αλλες "κομμενες" περιγραφες και τιτλους μενου και υπομενου...απλα μου φαινεται τραγικα γελοιο λαθος...

 

- Απ' οτι βλεπω δεν το κοβει το e ,αλλα επειδη η γραμματοσειρα ειναι μεγαλη δεν χωραει στην οθονη ... αν προσεξεις το μισο e διακρινεται .....

- Και εγω δεν το βλεπω σημαντικο προβλημα αυτο ... θα μπορουσε ομως να υπαρχει ρυθμιση του μεγεθους της γραμματοσειρας

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζετε κανονικά από το market;

Από χθες ότι και να προσπαθήσω μου βγάζει "Ανεπιτυχής λήψη".

 

 

 

Κανονικά.μόλις τώρα δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλησα να κάνω μια δοκιμή στο τελευταίο fix για να δω κατα πόσο προσφέρει αυτά που υπόσχεται αλλά και τις επιπτώσεις στην ομαλή λειτουργία της συσκευής.

 

Είχα περάσει την πρώτη έκδοση του fix που έχω στην υπογραφή μου και οι διάφορες ήταν μικρές.

Έβαλα λοιπόν την τελευταία έκδοση και επέλεξα ext4.

 

Εντυπωσιακό αποτέλεσμα!!!!!

Μενει να δούμε τις επιπτώσεις σε μπαταρία και θερμοκρασία CPU.

Θα το δοκιμάσω κανά δυο μέρες και βλέπουμε.

Πάντως στο πρώτο τεστ που αφορά την μπαταρία δείχνει να τα πηγαίνει πολύ καλά.

Σε 7 ώρες έχασε 7% με ανοικτό wifi, ρύθμιση να έχει συνεχή συχρονισμο στα mail, και ανα μια ώρα στο Twitter.

Απόλυτα φυσιολογική κατανάλωση. Απλά φρόντισα να μην αφήσω εφαρμογές ανοικτες να τρέχουν.

Τις εκλεισα με το πληκτρο επαναφορά και τον official task manager αφού δεν χρησιμοποιώ πλέον κάποιον app killer.

 

Και η θερμοκρασία της CPU δείχνει να κινείται σε φυσιολογικά επίπεδα. Δεν έχω προλάβει να το πιεσω για να έχω ασφαλή συμπεράσματα.

Δοκίμασα λίγο γρήγορο σερφαρισμα αλλά δεν κατάλαβε τίποτα.

Ούτε με τα 6 συνεχή benchmark ανέβασε πάνω από τα φυσιολογικά.

 

Πάμε τώρα στις μετρήσεις μέσω του Quadrant.

Έδειξαν αυτό που πραγματικά αισθάνεσαι δουλεύοντας την συσκευή. Μεγάλη ταχύτητα, ακαριαιο άνοιγμα εφαρμογών που πριν χρειάζονταν λίγο χρόνο.

Η σωστή διαδικασία για benchmark, είναι να κανείς επανεκινηση την συσκευή, να την βάλεις σε fly mode και να τρεξεις 6 φορες το προγραμματακι ωστε να βρεις το μεσο ορο των τιμων ο οποιος ειναι και ο πραγματικος αφου οι τιμες αλλαζουν καθε φορα που τρεχεις το Quadrant.

Eδώ αναγκαστικά χρειαζόμαστε wifi για να πάρουμε τα αποτελέσματα, οπότε ήμουν ναι μεν σε fly mode αλλά με ανοικτό το wifi.

H μέση τιμή είναι 1748 με το official beta firmware JM2 και lag fix ext4.

 

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1439751_snap20100818-121143.png

Θα συνεχίσω τις δοκιμές και αν δεν διαπιστώσω προβλήματα στην ορθή λειτουργία της συσκευής θα το κρατησω γιατί πραγματικά αυτή την στιγμή έχω στα χέρια μου ότι πιο γρήγορο έχει περάσει από εμένα, συμπεριλαμβανομένου και του iPad το οποίο λέγεται ότι είναι πιο γρήγορο από το iPhone4.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω από το task killer να κλείσω τις εφαρμογές, βλέπω ότι τρέχουν κάποια apps τα οποία δεν έχω ακουμπήσει εδώ και μέρες και σίγουρα όχι μετά το προηγούμενο task killing. Ξέρει κανείς γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Το έχει φέρει από Δευτέρα16/8. Το έχω παραγγείλει από την προηγούμενη βδομάδα που άνοιξε στο σύστημα, αλλά δεν το στέλνανε πριν τις 16 λόγω της αποκλειστικότητας του Γερμανού.

Βέβαια ακόμα το περιμένω....:(

 

Kαι ποτε θα το εχουν διαθεσιμο ρε ****το?ποθλησα το iphone και περιμενω επειδη εχω επιδοτηση......αντεεε

ποσα λεφτα θα το εχουν γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποτε θα το εχουν διαθεσιμο ρε ****το?ποθλησα το iphone και περιμενω επειδη εχω επιδοτηση......αντεεε

ποσα λεφτα θα το εχουν γνωριζεις?

 

Η ενημερωση που ειχα απο wind ειναι για αρχες Σεπτεμβρη :mad:

Αν καποιος ξερει για πιο συντομα θα παρακαλουσα να μας πει κατι γτ περιμενω πραγματικα εδω και μηνες....(πιο πριν το desire)

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς την απόκλιση των 50 μέτρων καλή τι να πω! :D :p

 

- Πλακα μου κανεις;;; .... καρα μια χαρα ειναι !!! .... δεν αγορασαμε στρατιωτικο δεκτη ... :rolleyes: ... ενα υπερφορητο κομπιουτερ εχουμε με ασυρματες επικοινωνιες .. και με ενα δεκτακι GPS για πολιτικη χρηση . Πολυ καλα ειναι. Αν διορθωσουν και την συμπεριφορα του εν κινησει .... αριστα.

- Δεν πιστευω οτι θα χαθεις αν σε παει στο νουμερο 25 και το ζητουμενο ειναι το νουμερο 80 .... :ninja: :shifty:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...