Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμάστε αυτό που είπα: κλείνετε τον μόνο από το κεντρικό πληκτρο. Ποτέ από το δεξί soft button της επαναφοράς.

Όταν είχα διαβάσει για αυτό δεν πίστευα ότι έχει σημασία το πως κλεινεις την εφαρμογή.να που αποδεικνύεται στην πράξη.

 

Να πω απλά ότι το κεντρικό πλήκτρο δεν κλείνει την εφαρμογή, απλά την βάζει στο background. Αν θέλεις λοιπόν να την κλείνεις, το κάνεις λάθος. Όσο για το ότι ανοίγουν πιο γρήγορα αν δεν τις κλείνεις από το δεξί πλήκτρο, εννοείται, αφού είναι φορτωμένες στο background. Το Android OS πάντως θεωρητικά είναι φτιαγμένο για να τα συντονίζει αυτά, και αν δει ότι κάτι δεν χρησιμοποιείται και πιάνει μνήμη άδικα, το σκοτώνει, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (θεωρητικά πάντα).

Πάντως αν νομίζεις ότι με το κεντρικό κουμπί οι εφαρμογές κλείνουν, κάνεις μεγάλο λάθος.

 

 

Το έχω γράψει σε 10 posts πως δουλευω με Android 2.2 και και JP3 version.

Στην αρχική JF3 είχα κανονικά full ελληνικά.

 

Αν έχεις root και θέλεις, μπορείς να προσθέσεις το ελληνικό Swype, εγώ αυτό έχω κάνει στην JM1 την Αγγλική που δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή και εγώ στο benchmark που λες είμαι τρίτος με μέσο όρο γύρω στο 880 αλλά έχω περασμένη την G5 που δεν έχει froyo...η δική σου είναι 2.2; Αν ναι περίμενα κάτι καλύτερο από την τρίτη θέση...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δεν έχω froyo. H rom μου είναι η beta JM2 και πάνω από 900 στο benchmark.

 

Ξέρω ότι με το fix αυξάνεται η ταχύτητα αλλά παράλληλα αυξάνεται η κατανάλωση και παρατηρηται επίσης αύξηση της θερμοκρασίας της CPU με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Όπως είμαι τώρα το τηλέφωνο δουλεύει απόλυτα σωστά χωρίς lag και με GPS τέλειο.

 

Να πω απλά ότι το κεντρικό πλήκτρο δεν κλείνει την εφαρμογή, απλά την βάζει στο background. Αν θέλεις λοιπόν να την κλείνεις, το κάνεις λάθος.

 

Αυτό λέω, ότι σταμάτησα να χρησιμοποιώ το δεξί πληκτρο επαναφοράς μετά από χρήση του dialer και δεν έχω πια καθυστεριση όταν επιχειρώντας να τον ξανά ανοίξω.

Αυτές που θέλω να κλείσω τις κλεινω με το δεξί soft button.

O σκοπός του μηνύματος μου, ήταν αυτό που λες.

Να τονίσω ότι χρησιμοποιοντας το πληκτρο επαναφοράς, κλεινεις οριστικά μια εφαρμογή με αποτέλεσμα μεγαλύτερη καθυστεριση στο άνοιγμα της και ουσιαστική κατάρτιση του multi tasking για το οποίο υπερηφανευονται όλοι οι κάτοχοι android συσκευών.

Επίσης έγραψα ότι κάνω το ίδιο σε όλες τις ΟΕΜ εφαρμογές που χρησιμοποιώ συνέχεια.

Δηλαδή mail, calendar, Συλλογη, tasks, μουσική, Ίντερνετ συν μερικές ακόμα.

 

Με αυτόν τον τροπο η συσκευή συμπεριφέρεται άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα lag Klp.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, να ρωτησω κατι (φαινομενικα) απλο...Παρατηρω οτι σε διαφορα μενου δεν φαινεται ολοκληρη η περιγραφη...πχ αν πατε στις ρυθμισεις, το 3ο υπομενου δεν φαινεται ολοκληρη η περιγραφη κι ετσι εγω βλεπω "Αναπαραγωγη και εμφανι", ή "Λογαριασμοι και συγχρονι"...το ιδιο παρατηρω και σε αλλα υπομενου...αυτο πως διορθωνεται/φαίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, να ρωτησω κατι (φαινομενικα) απλο...Παρατηρω οτι σε διαφορα μενου δεν φαινεται ολοκληρη η περιγραφη...πχ αν πατε στις ρυθμισεις, το 3ο υπομενου δεν φαινεται ολοκληρη η περιγραφη κι ετσι εγω βλεπω "Αναπαραγωγη και εμφανι", ή "Λογαριασμοι και συγχρονι"...το ιδιο παρατηρω και σε αλλα υπομενου...αυτο πως διορθωνεται/φαίνεται?

 

Δύσκολη η ελληνική γλώσσα, με μεγάλες λέξεις κτλ. Για μένα η μόνη λύση είναι να το δουλεύεις στα αγγλικά, όπως αρχικά το σχεδίασε ο κατασκευαστής του.

Διαφορετικά μάλλον μαθαίνεις να ζεις με αυτά τα "λάθη".

 

@Tyxerakias: δεν χρειάζομαι greek keyboard, αλλά ευχαριστώ για την πρόταση.

 

@Te_salat: δηλαδή με την JM2 το GPS ΟΚ και με τις μεταγενέστερες πάλι πρόβλημα; Περίεργοι είναι εκεί στην Samsung :lol::lol::lol:

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω για το lagfix και το ότι σε ανεβάζει στα 2200+ στο Quadrant, απλά περιμένω την release 3 JP3 ROM του Modaco που θα το έχει ενσωματομένο :happy:

 

 

Γιατί δεν βγαίνει επιτέλους η ως sammy να πει ορίστε το επίσημο firmware που τα κάνει όλα και συμφέρει πάρτε το μέσω kies και με αυτό να περιμένετε να έρθει και το froyo να τελειώνουμε; Κατι δεν μου αρέσει εδώ αφού το κινητό έχει κυκλοφορήσει πια!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βγαίνει επιτέλους η ως sammy να πει ορίστε το επίσημο firmware που τα κάνει όλα και συμφέρει πάρτε το μέσω kies και με αυτό να περιμένετε να έρθει και το froyo να τελειώνουμε; Κατι δεν μου αρέσει εδώ αφού το κινητό έχει κυκλοφορήσει πια!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μην περιμένεις κάτι τέτοιο από την Samsung δεν το συνηθίζει. Πάντως και το froyo όταν το δώσει είμαι σίγουρος ότι θα έχει προβλήματα οπότε πάλι με τις beta θα ασχολούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για το Galaxy θέλω να ρωτήσω κάποιον που το έχει, σχετικά με την ποιότητα των φωτογραφιών. Χρησιμοποιώ σχετικά συχνά το κινητό για φωτογραφίες και γι’ αυτό με ενδιαφέρει η ποιότητα των φωτογραφείων.

 

Η έλλειψη flash είναι αισθητή σε χαμηλό φωτισμό? Δηλαδή εάν φωτογραφίσεις ένα πρόσωπο σε εσωτερικό χώρο με λίγο φως πως είναι το αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

 

O σκοπός του μηνύματος μου, ήταν αυτό που λες.

Να τονίσω ότι χρησιμοποιοντας το πληκτρο επαναφοράς, κλεινεις οριστικά μια εφαρμογή με αποτέλεσμα μεγαλύτερη καθυστεριση στο άνοιγμα της και ουσιαστική κατάρτιση του multi tasking για το οποίο υπερηφανευονται όλοι οι κάτοχοι android συσκευών.

 

OΚ, παρεξήγησα :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη θελω να φλασαρω με την 2.2 αλλα εχω μπερδευτει με τα firmware.Μου εμφανιζει για pda ,phone εκδοση I9000xxjf3 και για csc εκδοση i9000oxajf3.Ποια φλασαρω απο τον πινακα;

edit

μαλλον καμια

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για το Galaxy θέλω να ρωτήσω κάποιον που το έχει, σχετικά με την ποιότητα των φωτογραφιών. Χρησιμοποιώ σχετικά συχνά το κινητό για φωτογραφίες και γι’ αυτό με ενδιαφέρει η ποιότητα των φωτογραφείων.

 

Η έλλειψη flash είναι αισθητή σε χαμηλό φωτισμό? Δηλαδή εάν φωτογραφίσεις ένα πρόσωπο σε εσωτερικό χώρο με λίγο φως πως είναι το αποτέλεσμα?

 

Δεν είμαι ο απόλυτος expert στο θέμα φωτογραφία,είχα όμως κατά το παρελθόν (και έχω) πολύ καλά φωτογραφικά κινητά και είμαι καλομαθημένη στο θέμα φωτογραφία, δηλαδή θέλω ωραίες καθαρες και φωτεινές φωτογραφίες. Έχω το κινητό ένα μήνα και έχω βγάλει αρκετές ακόμη και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (δηλαδή παραλία 9 το βράδι) και ενώ φοβόμουν ότι θα βγουν σκοτεινές διαπίστωσα ότι βγάζει καθαρότατες φωτογραφίές και πολύ καλής ποιότητας. Εννοείται βέβαια ότι δεν μπορεί να "χτυπήσει" σε επιδόσεις καθαρά φωτογραφικά κινητά (π.χ. Pixon) αλλά για στην κατηγορία των smartphones δεν ξέρω αν υπάρχουν συσκευές με τρομερή φωτογραφική μηχανή. Πάντως, αν η φωτογραφία δεν είναι ο βασικός λόγος για να πάρεις ένα κινητό δε νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για το Galaxy θέλω να ρωτήσω κάποιον που το έχει, σχετικά με την ποιότητα των φωτογραφιών. Χρησιμοποιώ σχετικά συχνά το κινητό για φωτογραφίες και γι’ αυτό με ενδιαφέρει η ποιότητα των φωτογραφείων.

 

Η έλλειψη flash είναι αισθητή σε χαμηλό φωτισμό? Δηλαδή εάν φωτογραφίσεις ένα πρόσωπο σε εσωτερικό χώρο με λίγο φως πως είναι το αποτέλεσμα?

 

Κατω απο την σκια των δενδρων...

http://img.skitch.com/20100817-jhbddswwm473fk6fy8c54r1ury.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

 

http://img.skitch.com/20100817-qjrchena1exp2ek2j8nu9916mm.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Με λιγο φως....

http://img.skitch.com/20100817-fpu6d5axuyt6uc9j55hcg82tce.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

 

 

http://img.skitch.com/20100817-tmjutc54y3ka2bsmjs8y9c2xth.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

 

 

Με πολυ λιγο φως

http://img.skitch.com/20100817-g6ugu87idgpwb5driguhknjfcd.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

 

Σουρουπο λιγο πριν σκοτινιασει

http://img.skitch.com/20100817-kxwukw1d4ekh8kkmjwtae4rq3d.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ο απόλυτος expert στο θέμα φωτογραφία,είχα όμως κατά το παρελθόν (και έχω) πολύ καλά φωτογραφικά κινητά και είμαι καλομαθημένη στο θέμα φωτογραφία, δηλαδή θέλω ωραίες καθαρες και φωτεινές φωτογραφίες. Έχω το κινητό ένα μήνα και έχω βγάλει αρκετές ακόμη και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (δηλαδή παραλία 9 το βράδι) και ενώ φοβόμουν ότι θα βγουν σκοτεινές διαπίστωσα ότι βγάζει καθαρότατες φωτογραφίές και πολύ καλής ποιότητας. Εννοείται βέβαια ότι δεν μπορεί να "χτυπήσει" σε επιδόσεις καθαρά φωτογραφικά κινητά (π.χ. Pixon) αλλά για στην κατηγορία των smartphones δεν ξέρω αν υπάρχουν συσκευές με τρομερή φωτογραφική μηχανή. Πάντως, αν η φωτογραφία δεν είναι ο βασικός λόγος για να πάρεις ένα κινητό δε νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

 

 

Το έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν στο μάρκετ υπάρχει η εφαρμογή adobe photoshop χρησιμοποιήστε μόνο το brightness στις σκοτεινές φωτογραφίες και αμέσως θα δείτε διαφορά σαν να τραβήξατε με φλας

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητεύτηκα από τις φωτος σε χαμηλό φωτισμό. Κόκκος και άγιος ο Θεός. Επίσης, αν υπάρχει οποιαδήποτε πηγή φωτός στο μπάκγκραουντ, ακόμα και αν η φωτομέτρηση γίνει σωστά, το φώς διαχέεται και σου καταστρέφει τη φωτό. Αν η φωτογράφηση είναι σημαντική για τον αγοραστή, προτείνω αγορά άλλου τηλεφώνου.

 

Το έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν στο μάρκετ υπάρχει η εφαρμογή adobe photoshop χρησιμοποιήστε μόνο το brightness στις σκοτεινές φωτογραφίες και αμέσως θα δείτε διαφορά σαν να τραβήξατε με φλας

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δυστυχώς, όσο μπράιτνες και να βάλεις, αν χάσεις τη λεπτομέρεια από κόκκο ή σκοτάδι, κανένα έντιτ δεν θα στη δημιουργήσει από το πουθενά.

Edited by pavlosx68
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητεύτηκα από τις φωτος σε χαμηλό φωτισμό. Κόκκος και άγιος ο Θεός. Επίσης, αν υπάρχει οποιαδήποτε πηγή φωτός στο μπάκγκραουντ, ακόμα και αν η φωτομέτρηση γίνει σωστά, το φώς διαχέεται και σου καταστρέφει τη φωτό. Αν η φωτογράφηση είναι σημαντική για τον αγοραστή, προτείνω αγορά άλλου τηλεφώνου.

 

 

 

Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δυστυχώς, όσο μπράιτνες και να βάλεις, αν χάσεις τη λεπτομέρεια από κόκκο ή σκοτάδι, κανένα έντιτ δεν θα στη δημιουργήσει από το πουθενά.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα απλά για όσους θέλουν κάποιο υποκατάστατο του φλας ας χρησιμοποιήσουν αυτή την εφαρμογή..και επίσης συμφωνώ ότι το galaxy ΔΕΝ είναι ότι καλύτερο στην αγορά για όποιον θέλει κινητό με πρώτο γνώμονα την φωτογραφία...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως το καλύτερο στο HD video rec, αλλά και στις φωτό η φυσικότητα των χρωμάτων είναι καλύτερη από κινητά με 8MP κάμερες και εδώ φυσικά φαίνεται ότι δεν κάνουν τα MP την καλύτερη φωτογραφία, αλλά εξαρτάται από άλλα πράγματα πρώτιστα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το gps στην jp3 σας δουλευει ?????

μηπως θπαρχει κανενα εχτρα που πρεπει να βαλουμε ?????

 

Σε μικρή δοκιμή που εκανα, υπήρχε το γνωστό πρόβλημα που χάνει και ξαναβρίσκει το σήμα.

Επίσης στο maps δεν έβρισκε την θέση μου μέσω wifi.

 

Δεν θυμάμαι αν εψαξα για το αν υπάρχει στο μενού της JP3 η επιλογή:

Τοποθεσίας και ασφάλεια/Χρηση ασυρματων δυκτιων

Αυτο επιτρέπει την εύρεση της θέσης μας μέσω ασυρματων δυκτιων wifi αλλά και των κεραιών της κινητής τηλεφωνίας.

 

Γενικά θα πρέπει να το έχετε ενεργοποιημενο γιατί βελτιώνει την απόδοση του gps υποβοηθοντας στην διατήρηση του σήματος σε δύσκολες συνθήκες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα για root διοτι μου χρειαζεται για μια εφαρμογη οπωσδηποτε (κρυβει τις αλλες εφαρμογες).

Ερωτηση (επειδη απεχω λιγακι απο το θεμα τις τελευταιες ημερες): Με ενα search βρηκα ενα ποστ που λεει πως το root access μπορει να επηρεασει την ληψη επισημων updates. Το ποστ ηταν του περασμενου μηνα. Ισχυει ακομα αυτο, ή με το unroot καταστρεφεται καθε ιχνος?

Xαζα ρωταω τωρα γιατι ετσι κι αλλιως δεν με βλεπω να μενω αφλασαριστος μεχρι να βγει το froyo (καταραμενες συνηθειες) :)

Edit:

Ίσα ίσα, με το ρούτ μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην αναβάθμιση
Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη θελω να φλασαρω με την 2.2 αλλα εχω μπερδευτει με τα firmware.Μου εμφανιζει για pda ,phone εκδοση I9000xxjf3 και για csc εκδοση i9000oxajf3.Ποια φλασαρω απο τον πινακα;

edit

μαλλον καμια

 

Διάβασε πρώτα πριν αρχίσεις το flashing. Δύσκολα γίνεται brick το Galaxy S αλλά δεν είναι και για να παίζεις :confused:

 

Αν θες την JP3 (latest 2.2 δηλαδή) κατεβάζεις από εδώ ολόκληρο το αντίστοιχο αρχείο.

 

Flash κάνεις με Odin, χρήση 512 PIT file και flash όλων των αρχείων. Όλα αυτά μαζί βρίσκονται μέσα στο ίδιο ZIP αρχείο!

 

http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/314988/03-august-r2-xxjp3-froyo-pre-rooted-insecure-boot-clockworkmod-recovery-for-odin/

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

φιλε για κοιταξε λιγο εδω http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Wind

και πεσ μου αν δουλεψε .....

Δούλεψε, ευχαριστώ

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση :

PDA: I9000XWJM5

PHONE: I9000XXJM3

CSC: I9000SERJM1

τελικά τι version είναι;

Ευχαριστώ

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρή δοκιμή που εκανα, υπήρχε το γνωστό πρόβλημα που χάνει και ξαναβρίσκει το σήμα.

Επίσης στο maps δεν έβρισκε την θέση μου μέσω wifi.

 

Δεν θυμάμαι αν εψαξα για το αν υπάρχει στο μενού της JP3 η επιλογή:

Τοποθεσίας και ασφάλεια/Χρηση ασυρματων δυκτιων

Αυτο επιτρέπει την εύρεση της θέσης μας μέσω ασυρματων δυκτιων wifi αλλά και των κεραιών της κινητής τηλεφωνίας.

 

Γενικά θα πρέπει να το έχετε ενεργοποιημενο γιατί βελτιώνει την απόδοση του gps υποβοηθοντας στην διατήρηση του σήματος σε δύσκολες συνθήκες.

 

ολα ειναι ενεργοποιημενα ....ναι υπαρχει αυτη η ρυθμισει στην jp3 αλλα δεν μπορει βρε παιδι μου να βρει σημα το gps ....καθυστερει πολυ ..τελικα το εκλεισα και θα το δοκιμασω παλι αυριο γιατι βαρεθηκα να περιμενω

 

Καλησπέρα, μια ερώτηση :

PDA: I9000XWJM5

PHONE: I9000XXJM3

CSC: I9000SERJM1

τελικά τι version είναι;

Ευχαριστώ

 

 

ειναι η jm5

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση :

PDA: I9000XWJM5

PHONE: I9000XXJM3

CSC: I9000SERJM1

τελικά τι version είναι;

Ευχαριστώ

 

Η version καθορίζεται από το ποιο PDA η code όπως αναφέρεται σε κάποιες ρομ.

Η συγκεκριμένη είναι η JM5 η πιο πρόσφατη σε 2.1

 

Phone και το CSC μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από άλλες εκδόσεις πάντα σε 2.1

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...