Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα δεν είναι δυστυχώς ούτε στο Eclair ούτε στο Froyo αλλά στο Galaxy S και από οτι φαίνεται, στο πως οργανώνει τα File Systems του εσωτερικά (NAND, internal SD, external SD, partitioning, κτλ).

 

Ακόμη και στο Froyo (JP3) οι σπάνιες καθυστερήσεις που παρουσιάζονται με πεντακάθαρο τηλέφωνο ΔΕΝ δικαιολογούντε για top CPU του 1GHz και τόση μνήμη.

 

Σωστά... έχουν βρει κάποιοι στο xda ότι το τηλέφωνο πετάει αν του αλλάξεις το file system σε ext2... Πιστεύω (ή ελπίζω) ότι σύντομα θα ξυπνήσει και η Samsung και θα το διορθώσει... αν και αυτά θα έπρεπε να τα βρούνε από πριν... anyway εγώ πάντως είμαι καταευχαριστημένος, είναι το πιο γρήγορο κινητό που είχα ποτέ, ακόμα και με κάποια σποραδικά lagάκια.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω πειράξει καθόλου, ούτε καν root

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πειράξει καθόλου, ούτε καν root

 

Ενδιαφέρον, φαίνεται ότι η Samsung όντως πειραματίζεται με διάφορα releases, εκτός αν παίζει ο Γερμανός ή από όπου το πήρες. Συνήθως τα PDA, phone και csc είναι ίδια, μάλιστα αναφέρουν πολλοί ότι όταν έχουν διαφορετικά που φλασάρανε οι ίδιοι, δε μπορούν να δούνε το upgrade από το Kies, ακόμα και σε χώρες που το δίνουν, όπως η Αγγλία.

 

Όταν βγήκε το leaked firmware του JG1 στο samsung-firmwares.com, είχε βγει με phone XXJG1 και csc SERJG1, που ήταν ρώσικο. Είχε το ίδιο πρόβλημα με τα sms που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω... μετά από beta testing τα παιδιά στο xda βρήκαν ότι μπορούν να ανακατέψουν τα releases χωρίς κανένα πρόβλημα, και αν φλασάρανε τα αρχεία από την JFx έκδοση μαζί με την JG1 pda λυνότανε το πρόβλημα, που ήταν λόγω του JG1 csc.

 

Προφανώς το ίδιο έχει κάνει η Samsung με την έκδοση του τηλεφώνου σου. Από πού το πήρες αν επιτρέπεται; Επίσης, όταν μπαίνεις στο Kies, σου λέει ότι έχεις την τελευταία έκδοση, ή ότι δε μπορεί να γίνει αναβάθμιση;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ froyo (σε JP3) ακόμα να δει 512 RAM;

 

Ακόμα... λένε ότι θα τα δει με το επίσημο release ίσως, αλλά ποιός ξέρει :wacko:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, φαίνεται ότι η Samsung όντως πειραματίζεται με διάφορα releases, εκτός αν παίζει ο Γερμανός ή από όπου το πήρες. Συνήθως τα PDA, phone και csc είναι ίδια, μάλιστα αναφέρουν πολλοί ότι όταν έχουν διαφορετικά που φλασάρανε οι ίδιοι, δε μπορούν να δούνε το upgrade από το Kies, ακόμα και σε χώρες που το δίνουν, όπως η Αγγλία.

 

Όταν βγήκε το leaked firmware του JG1 στο samsung-firmwares.com, είχε βγει με phone XXJG1 και csc SERJG1, που ήταν ρώσικο. Είχε το ίδιο πρόβλημα με τα sms που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω... μετά από beta testing τα παιδιά στο xda βρήκαν ότι μπορούν να ανακατέψουν τα releases χωρίς κανένα πρόβλημα, και αν φλασάρανε τα αρχεία από την JFx έκδοση μαζί με την JG1 pda λυνότανε το πρόβλημα, που ήταν λόγω του JG1 csc.

 

Προφανώς το ίδιο έχει κάνει η Samsung με την έκδοση του τηλεφώνου σου. Από πού το πήρες αν επιτρέπεται; Επίσης, όταν μπαίνεις στο Kies, σου λέει ότι έχεις την τελευταία έκδοση, ή ότι δε μπορεί να γίνει αναβάθμιση;

Το πήρα από το ΓΕΡΜΑΝΟ την προπερασμένη βδομάδα και δεν μπορώ (δεν με αφήνει να κάνω αναβάθμιση από το KIES.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ froyo (σε JP3) ακόμα να δει 512 RAM;

 

Το JP3 είναι ουσιαστικά κάτι σαν alpha version του Froyo. Δεν δουλεύει καν το ολοκληρωμένο JIT compiler της final version. Και το μεγαλύτερο κομμάτι της επιτάχυνσης στη Froyo το περιμένουμε από εκεί.

 

Το σίγουρο είναι πως το τηλέφωνο αυτό hardwarerικά είναι κτήνος συγκρινόμενο με το Desire και τα υπόλοιπα. Απλά τα έκανε λίγο σαλάτα η Samsung στο File System. Σε αναμονή της final 2.2 λοιπόν. Ελπίζω το ότι την καθυστερούν ως τον Σεπτέμβρη να σημαίνει πως θα είναι μια πολύ καλή βάση για το μέλλον.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Γελιο θα εχει οσοι εκαναν Update απο samsung-firmwares.com να μην μπορουν να την βαλουνε...... !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το ΓΕΡΜΑΝΟ την προπερασμένη βδομάδα και δεν μπορώ (δεν με αφήνει να κάνω αναβάθμιση από το KIES.

 

Αναρωτιέμαι αν "φταίει" ο Γερμανός ή η Samsung γι'αυτό... λογικά η Samsung και θα το φτιάξουν... πάντως στο market μπορείς να δεις όλα τα apps? ακόμα και τα paid και protected, χωρίς προβλήμα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γελιο θα εχει οσοι εκαναν Update απο samsung-firmwares.com να μην μπορουν να την βαλουνε...... !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μπα... το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να μην τη βλέπουν από το kies. Θα βγει στο samsung-firmwares σίγουρα, και σίγουρα θα βρεθεί και τρόπος να τη δούνε και με το kies, με κάποιο χακάκι...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν "φταίει" ο Γερμανός ή η Samsung γι'αυτό... λογικά η Samsung και θα το φτιάξουν... πάντως στο market μπορείς να δεις όλα τα apps? ακόμα και τα paid και protected, χωρίς προβλήμα;

 

δεν γίνεται να βλέπεις Paid χωρίς Market Enabler ή άλλο αντίστοιχο hack...

 

Το να μην κάνει update στο KIES μάλλον το έχουμε όλοι! Και εμένα με την αρχική JF3 έλεγε πως δεν μπορεί να αναβαθμιστεί. Προφανώς κάποιος ΔΕΝ ενημερώνει τη βάση του KIES, ή έχουν μπερδέψει τα regions/versioning.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να βλέπεις Paid χωρίς Market Enabler ή άλλο αντίστοιχο hack...

 

Το να μην κάνει update στο KIES μάλλον το έχουμε όλοι! Και εμένα με την αρχική JF3 έλεγε πως δεν μπορεί να αναβαθμιστεί. Προφανώς κάποιος ΔΕΝ ενημερώνει τη βάση του KIES, ή έχουν μπερδέψει τα regions/versioning.

 

Εμένα δε μου το είπε ποτέ με την JF3 ότι δε μπορεί να αναβαθμιστεί, μου έλεγε ότι έχω την τελευταία διαθέσιμη έκδοση. To ίδιο και όταν δοκίμασα από Ελλάδα πριν 2 βδομάδες, οπότε δεν έχει να κάνει με τη χώρα αλλά με τη συσκευή. Μέχρι την προηγούμενη Τετάρτη, που επιτέλους βγήκε η JM1 στην Αγγλία, και την έβαλα. Τώρα πάλι μου λέει ότι έχω την τελευταία διαθέσιμη.

 

Όσο για τα paid, αυτό ισχύει στην Ελλάδα μόνο; Γιατί στην Αγγλία βλέπω τα πάντα, χωρίς κανένα hack.

 

ΕDIT: Όντως δε βλέπουμε paid στην Ελλάδα, κρίμα. Παρόλα αυτά βλέπουμε protected αν είναι free. Ένα παράδειγμα είναι το dr droid, ένα ηλίθιο παιχνιδάκι που έχει και paid και τζάμπα version. Αυτό το βλέπεις οκ? (search στο market)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου το είπε ποτέ με την JF3 ότι δε μπορεί να αναβαθμιστεί, μου έλεγε ότι έχω την τελευταία διαθέσιμη έκδοση. To ίδιο και όταν δοκίμασα από Ελλάδα πριν 2 βδομάδες, οπότε δεν έχει να κάνει με τη χώρα αλλά με τη συσκευή. Μέχρι την προηγούμενη Τετάρτη, που επιτέλους βγήκε η JM1 στην Αγγλία, και την έβαλα. Τώρα πάλι μου λέει ότι έχω την τελευταία διαθέσιμη.

 

Όσο για τα paid, αυτό ισχύει στην Ελλάδα μόνο; Γιατί στην Αγγλία βλέπω τα πάντα, χωρίς κανένα hack.

 

ΕDIT: Όντως δε βλέπουμε paid στην Ελλάδα, κρίμα. Παρόλα αυτά βλέπουμε protected αν είναι free. Ένα παράδειγμα είναι το dr droid, ένα ηλίθιο παιχνιδάκι που έχει και paid και τζάμπα version. Αυτό το βλέπεις οκ? (search στο market)

 

Πήρα root και τρέχω Market Enabler οπότε βλέπω τα πάντα όπως εσύ :D

 

Περιμένω με αγωνία την final 2.2, το hardware είναι τέλειο και είναι κρίμα να μην πάρει OS που να του αξίζει ;)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Πήρα root και τρέχω Market Enabler οπότε βλέπω τα πάντα όπως εσύ :D

 

Περιμένω με αγωνία την final 2.2, το hardware είναι τέλειο και είναι κρίμα να μην πάρει OS που να του αξίζει ;)

 

Όντως, την περιμένουμε όλοι :)

 

Παρόλα αυτά, gkas, εσύ που δεν έχεις κάνει τίποτα στην έκδοση του Γερμανού, το βλέπεις το dr. droid στο market?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μ αυτά τα fixes δεν είδα διάφορα σ αυτό που λέω σχετικά με τον dialler και το Συλλογη.

Ναι μεν αυξάνεται η ταχύτητα αλλά το πρόβλημα αυτό δεν λύνεται.

Αντίθετα με τα froyo υπάρχει σαφής βελτίωση σ αυτά που αναφέρω.

 

Αυτό που σχεδόν εξαλείφει το πρόβλημα, είναι να κλεινεις πάντα τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνά από το κεντρικό πληκτρο.

Μ αυτόν τον τροπο έχω την εντύπωση ότι μένουν παγωμένες αλλά διαθέσιμες ανα πάσα στιγμή.

Αντίθετα με το δεξί soft key της επαναφοράς, κλείνουν οριστικά κάτι που αποδεικνιεται από το ότι δεν φαίνονται στον task manager.

Τουλάχιστον όταν δουλεύω κατ αυτόν τον τροπο, δεν μου εμφανίζεται το lag.

 

Όπως και να χει το πράγμα σε όλες τις συσκευές παρατηρούνται μικροπροβληματακια.

Και στο desire χρειάζονται τις πατεντες του xda για να δουλέψει άνετα και στο milestone.

Για μένα τα android θα ολοκληρωθούν σαν λειτουργικό από την επόμενη χρόνια.

Χρειάζονται δρόμο ακόμα για να φτάσουν το ios.

 

Μπορεί σε κάποια πράγματα να υπερτερούν, όπως στην ταχύτητα browsing, στην προβολή βίντεο από το YouTube αλλά δεν έχουν φθάσει την ομαλή λειτουργία just out the box του iPhone, κάτι που το βλέπω καθημερινά δουλεύοντας παράλληλα το iPad.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μ αυτά τα fixes δεν είδα διάφορα σ αυτό που λέω σχετικά με τον dialler και το Συλλογη.

Ναι μεν αυξάνεται η ταχύτητα αλλά το πρόβλημα αυτό δεν λύνεται.

Αντίθετα με τα froyo υπάρχει σαφής βελτίωση σ αυτά που αναφέρω.

 

Αυτό που σχεδόν εξαλείφει το πρόβλημα, είναι να κλεινεις πάντα τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνά από το κεντρικό πληκτρο.

Μ αυτόν τον τροπο έχω την εντύπωση ότι μένουν παγωμένες αλλά διαθέσιμες ανα πάσα στιγμή.

Αντίθετα με το δεξί soft key της επαναφοράς, κλείνουν οριστικά κάτι που αποδεικνιεται από το ότι δεν φαίνονται στον task manager.

Τουλάχιστον όταν δουλεύω κατ αυτόν τον τροπο, δεν μου εμφανίζεται το lag.

 

Όπως και να χει το πράγμα σε όλες τις συσκευές παρατηρούνται μικροπροβληματακια.

Και στο desire χρειάζονται τις πατεντες του xda για να δουλέψει άνετα και στο milestone.

Για μένα τα android θα ολοκληρωθούν σαν λειτουργικό από την επόμενη χρόνια.

Χρειάζονται δρόμο ακόμα για να φτάσουν το ios.

 

 

Κώστα, τις καθυστερήσεις που αναφέρεις δεν τις βλέπω στο milestone.

Ειδικά στον dialer, στο calculator και στην συλλογή πολυμέσων που αναφέρεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θέλω να φτάσει ποτέ το iOS της Apple, ούτε σε σταθερότητα ούτε σε out of the box stability :lol: Βαρετό, πολύ βαρετό :D
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, τις καθυστερήσεις που αναφέρεις δεν τις βλέπω στο milestone.

Ειδικά στον dialer, στο calculator και στην συλλογή πολυμέσων που αναφέρεις.

 

Δεν λέω ότι έχετε τα ίδια προβλήματα. Όμως χρειάζονται διάφορα για να αποδώσει η συσκευή όπως πρέπει.

 

Από χθες πέταξα όλα τα fix, φλασαρα ξανά την beta M2 και την εστησα κάνοντας μόνο το απλό root.

Πέταξα advanced killer κλπ, ΚΑΙ ΕΠΑΨΑ ΝΑ ΚΛΕΙΝΩ τις εφαρμογές από το κουμπί επαναφοράς. Κλεινω μόνο όσες δεν χρησιμοποιώ συχνά και οι οποίες ανοίγουν ταχύτατα έτσι κι αλλιώς.

Σχεδόν 24 ώρες μετά, δεν έχω δει κανένα δισταγμο ούτε στον dialler, ούτε στην συλλογή και γενικά πουθενά.

Επαψα να κοιταω την διαθέσιμη μνήμη και είμαι μια χαρά.

 

Η συσκευή δουλεύει τέλεια. Περιμένω να περάσει ένα ακομα 24ωρο για να έχω ολοκληρομενα συμπεράσματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μόνο την free εκδοση

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

@Te_Salat

 

Κώστα μια που γύρισα Αθήνα είπα να φλασάτω την Μ5.

 

Σε κάποιο προηγούμενο ποστ σου ρώταγες αν γίνεται και πως γίνεται η Μ5 ρουτ.

γίνεται κανονικά με τον εύκολο τρόπο που αναφέρεται στους XDA κατεβάζοντας το τελευταίο update.zip

 

για το Dialer τώρα που το λες κατάλαβα πως μου παρουσιάζεται μερικες φορες οταν η μνήμη είναι γύρω στο 50-52 γύρω στο 1 δεύτερο. Τις επόμενες φορές όμως ανοίγει αστραπιαία

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Μόνο την free εκδοση

 

Οπότε όλα δουλεύουν κανονικά. Καλό αυτό. Είμαι περίεργος να δώ τί λεει το build.prop αρχείο στις εκδόσεις JG1 του Γερμανού...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

μετα απο 20 ημερες που ειχα στα χερια μου το καταπληκτικο (κατ εμε παντα) samsung wave

ηρθα κι εγω στην παρεα σας.

με android κινητο ειμαι πανω απο ενα χρονο απλα εκανα ενα brake με το wave.

ποιοτητα κατασκευης μετρια αλλα σε ολα τα αλλα το κινητο ειναι super.

ψαχνω να βρω θηκη και protector σημερα απο αθηνα . αν καποιος ξερει που θα βρω κατι περιμενω νεα.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι έχετε τα ίδια προβλήματα. Όμως χρειάζονται διάφορα για να αποδώσει η συσκευή όπως πρέπει.

 

Από χθες πέταξα όλα τα fix, φλασαρα ξανά την beta M2 και την εστησα κάνοντας μόνο το απλό root.

Πέταξα advanced killer κλπ, ΚΑΙ ΕΠΑΨΑ ΝΑ ΚΛΕΙΝΩ τις εφαρμογές από το κουμπί επαναφοράς. Κλεινω μόνο όσες δεν χρησιμοποιώ συχνά και οι οποίες ανοίγουν ταχύτατα έτσι κι αλλιώς.

Σχεδόν 24 ώρες μετά, δεν έχω δει κανένα δισταγμο ούτε στον dialler, ούτε στην συλλογή και γενικά πουθενά.

Επαψα να κοιταω την διαθέσιμη μνήμη και είμαι μια χαρά.

 

Η συσκευή δουλεύει τέλεια. Περιμένω να περάσει ένα ακομα 24ωρο για να έχω ολοκληρομενα συμπεράσματα.

 

Ένα overclock χρειάζεται και αυτό περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους:p

Πολύ καλά έκανες και πέταξες όλα τα άχρηστα και πάνω απ΄ όλα τον task killer.

Άσε τη συσκευή να αναπνεύσει και να δείξει τα δόντια της, όπως την έχει φτιάξει ο κατασκευαστής της.

Εννοείται , και στο έχω ξαναπεί, ότι ο γαλαξίας είναι το ισχυρότερο android αυτή τη στιγμή από πλευράς hardware.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

μετα απο 20 ημερες που ειχα στα χερια μου το καταπληκτικο (κατ εμε παντα) samsung wave

ηρθα κι εγω στην παρεα σας.

με android κινητο ειμαι πανω απο ενα χρονο απλα εκανα ενα brake με το wave.

ποιοτητα κατασκευης μετρια αλλα σε ολα τα αλλα το κινητο ειναι super.

ψαχνω να βρω θηκη και protector σημερα απο αθηνα . αν καποιος ξερει που θα βρω κατι περιμενω νεα.

ευχαριστω πολυ.

 

Τι να την κανείς την θήκη βρε θέμη,αφού το δίνεις.:)

Τόσο πολύ δεν σε βόλεψε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

μετα απο 20 ημερες που ειχα στα χερια μου το καταπληκτικο (κατ εμε παντα) samsung wave

ηρθα κι εγω στην παρεα σας.

με android κινητο ειμαι πανω απο ενα χρονο απλα εκανα ενα brake με το wave.

ποιοτητα κατασκευης μετρια αλλα σε ολα τα αλλα το κινητο ειναι super.

ψαχνω να βρω θηκη και protector σημερα απο αθηνα . αν καποιος ξερει που θα βρω κατι περιμενω νεα.

ευχαριστω πολυ.

 

Τελικά όλοι κάνουμε το λάθος να λέμε ότι δεν έχει ποιότητα κατασκευής.

Το σωστό είναι ότι έχει πολύ πλαστικό.

Όμως επειδή τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει αρκετές συσκευές, θα πω ότι την ποιότητα την καταλαβαίνεις μετά από αρκετο καιρό χρήσης σύμφωνα με το πόσο αντέχουν τα υλικά που χρησιμοποιούνται.

Για παράδειγμα το πίσω καπάκι που δεν αρέσει σε όλους μας, είναι το πρώτο πλαστικό που δεν με φοβίζει ότι θα σπάσει κάποια στιγμή από το βάλε βγαλε.

Έχει τρομερή ελαστικότητα και για όσους ξέρουν από πλαστικά, μόνο ακριβές πρώτες ύλες μπορούν να δώσουν αντοχή στο πλαστικό.

Μην νομίζετε ότι ένα αλουμινενιο καπακι έχει τρομερό κόστος.

Απλά η samsung έκανε λάθος. Θέλησε να κρατήσει πολύ χαμηλά το βάρος και να φτιάξει κάτι γυαλιστερο σαν το παλιό iPhone.

Aν είχε χρησιμοποιήσει ένα ματ υλικό μαζί με λίγο αλουμίνιο θα ήταν μια χαρά.

 

Ένα άλλο που θα πρέπει να γνωρίζετε, είναι ότι οι amoled οθόνες είναι αρκετά ελαφρυτερες.

Οπότε το μικρό του βάρος δεν είναι δείγμα χαμηλής ποιότητας.

 

Αφήστε να περάσει λίγος καιρός και θα δούμε πόσο αντέχουν οι βαφες, ώστε να έχουμε άποψη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...