Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθόλου φυσιολογικό.

Εγώ σε οποία περιοχή και αν το έχω δοκιμάσει στο 2g δεν πέφτει ούτε μια γραμουλα όπως και να το κρατησω.

Είσαι με τo official firmware?

 

Ναι, με το επισημο. Ειδα και διαφορα βιντεακια στο youtube και το προβλημα σε μενα ειναι ακριβως οπως περιγραφεται και εκει. Δεν ξερω αν πραγματικα εχει επιπτωση στο σημα ή αν απλα φαινονται 2 γραμμες λιγοτερες. Εχω την υποψια οτι κανα δυο φορες ειχα καποιες dropped calls, αλλα τωρα που ειμαι υποψιασμενος θα κανω πιο εγκυρες παρατηρησεις. Το θεμα ειναι οτι αν οντως υπαρχει προβλημα δεν βλεπω πως μπορει να λυθει...το εχω παρει απο το cleverstore...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το σήμα.

Αντίθετος σε υπόγειο μαγαζί που πηγαίνω για μπιλιάρδο με το iphone δεν είχα σήμα και με το samsung έχω 2 γραμμές!! :cool:

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το σήμα.

Αντίθετος σε υπόγειο μαγαζί που πηγαίνω για μπιλιάρδο με το iphone δεν είχα σήμα και με το samsung έχω 2 γραμμές!! :cool:

 

Δοκιμασες γενικα να το κρατησεις με τροπο που να καλυπτεται η κεραια?

 

Επισης ρε παιδια, ξερει κανεις πως μπορουμε να αλλαξουμε στα ελληνικα την καθετη λιστα με τα γραμματα που εμφανιζεται οταν ανοιγουμε τις επαφες και χρησιμευει στο να πηγαινουμε κατευθειαν στο πρωτο γραμμα της επαφης?

Edited by panos_vz
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κανένα πρόβλημα με το σήμα, είτε με forced 2G είτε με HSDPA.

 

Αντίθετα το GPS @@@@ και ας είμαι στον τελευταίο όροφο :wacko:

Το Garmin 60CSx μου κλειδώνει στο ίδιο χώρο με ακρίβεια 5 μέτρων και 5 δορυφόρους και το Galaxy S δεν μπορεί να κλειδώσει ούτε με 2 δορυφόρους!!!

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ξανα ρωτησω διοτι απο τι φαινεται χαθηκε .

 

 

Συνδεσα το τηλεφωνο με το ΚΙΕΣ και παταω να του κανω αναβαθμιση και μου λεει δεν ειναι δυνατη η αναβαθμιση . Εχω την jf5

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως δεν μπορούμε να κάνουμε αναβάθμιση με το KIES από την JF5 ακόμα

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά , με το bluetooth του τι γίνεται?? ισχύει ότι μένει ανοιχτώ μόνο 2 λεπτά ΄???

και επίσης άν θέλουμε να στείλουμε π.χ μία εικόνα σε κινητό με bluetooth 2 και το αντίστροφω γίνεται????:worry::cry:

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth μένει ορατό/ανιχνεύσιμο (visible) για 2 λεπτά μέχρι να κάνεις pair τη συσκευή. Ανοικτό μένει συνέχεια αν είναι ενεργοποιημένο.
Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth μένει ορατό/ανιχνεύσιμο (visible) για 2 λεπτά μέχρι να κάνεις pair τη συσκευή. Ανοικτό μένει συνέχεια αν είναι ενεργοποιημένο.

 

τι εννοείς pair?και επίσης άν θέλουμε να στείλουμε π.χ μία εικόνα σε κινητό με bluetooth 2 και το αντίστροφo γίνεται????

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες γενικα να το κρατησεις με τροπο που να καλυπτεται η κεραια?

 

Επισης ρε παιδια, ξερει κανεις πως μπορουμε να αλλαξουμε στα ελληνικα την καθετη λιστα με τα γραμματα που εμφανιζεται οταν ανοιγουμε τις επαφες και χρησιμευει στο να πηγαινουμε κατευθειαν στο πρωτο γραμμα της επαφης?

 

Όσον αφορά την κεραία, μη δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Όλα τα τηλέφωνα έχουν αυτό το θέμα, είναι απλή φυσική. Θυμάμαι μάλιστα όλα τα Nokia μου στο εγχειρίδιο γράφανε από που να μην κρατάμε το τηλέφωνο ώστε να έχουμε καλύτερο σήμα και να μην καλύπτουμε την κεραία που ήταν "εκεί" (σχεδιάγραμμα με ένα κυκλάκι να δείχνει σε ποιό σημείο ήτανε). Δε μιλάμε για το iphone 4 που έχει σχεδιαστικό λάθος η κεραία και δημιουργείς κύκλωμα απλά ακουμπώντας σε ένα σημείο, αλλά για παρεμπόδιση του σήματος.

 

Έχω δοκιμάσει το τηλέφωνο σε διαφορετικές χώρες με διαφορετικούς παρόχους και έχω καταλήξει ότι είναι θέμα ισχύος σήματος. Πάνο, θα υποθέσω ότι έχεις vodafone, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος :) Αν δοκιμάσεις με cosmote που έχει καλύτερο σήμα, ή σε σημείο που ξέρεις ότι υπάρχει αναμεταδότης της vodafone κοντά, θα δεις ότι δεν πα να κάτσεις πάνω στο τηλέφωνο, όπως και να το καλύψεις δεν πρόκειται να χάσει ούτε μια γραμμή.

 

Εγώ με vodafone στην Ελλάδα είχα το ίδιο πρόβλημα, εδώ στο Λονδίνο τίποτα. Πρέπει να κατέβω σε κάποιο υπόγειο ή να μπω σε κτίριο που τα υλικά οικοδομής εμποδίζουν την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, όπου το σήμα είναι χάλια, για να παρατηρήσω το "φαινόμενο".

 

Α, και φυσικά, ακόμα και να πέφτουν οι γραμμές όταν το δίκτυο είναι χάλια, ΠΟΤΕ δεν έχω χάσει σήμα.

 

Για τα ελληνικά στο πλάι, δυστυχώς δεν έχω βρει λύση, αν ξέρει κάποιος ας μας φωτίσει! Ίσως σε μελλοντική αναβάθμιση.

 

Εχω την εντύπωση πως δεν μπορούμε να κάνουμε αναβάθμιση με το KIES από την JF5 ακόμα

 

Σωστά την έχεις.

 

παιδιά , με το bluetooth του τι γίνεται?? ισχύει ότι μένει ανοιχτώ μόνο 2 λεπτά ΄???

και επίσης άν θέλουμε να στείλουμε π.χ μία εικόνα σε κινητό με bluetooth 2 και το αντίστροφω γίνεται????:worry::cry:

 

1) Δεν ίσχύει όχι. Αυτά τα 2 λεπτά είναι ο χρόνος που μένει ανοιχτό σε discovery mode, ώστε να μπορούν άλλα κινητά ή συσκευές να το βρούνε και να συνδεθούνε μαζί του. Εννοείται ότι όσο έχεις ανοιχτό το bluetooth παραμένει ανοιχτό.

 

2) Φυσικά και γίνεται. Τί το πέρασες, iphone? :P

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την κεραία, μη δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Όλα τα τηλέφωνα έχουν αυτό το θέμα, είναι απλή φυσική. Θυμάμαι μάλιστα όλα τα Nokia μου στο εγχειρίδιο γράφανε από που να μην κρατάμε το τηλέφωνο ώστε να έχουμε καλύτερο σήμα και να μην καλύπτουμε την κεραία που ήταν "εκεί" (σχεδιάγραμμα με ένα κυκλάκι να δείχνει σε ποιό σημείο ήτανε). Δε μιλάμε για το iphone 4 που έχει σχεδιαστικό λάθος η κεραία και δημιουργείς κύκλωμα απλά ακουμπώντας σε ένα σημείο, αλλά για παρεμπόδιση του σήματος.

 

Έχω δοκιμάσει το τηλέφωνο σε διαφορετικές χώρες με διαφορετικούς παρόχους και έχω καταλήξει ότι είναι θέμα ισχύος σήματος. Πάνο, θα υποθέσω ότι έχεις vodafone, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος :) Αν δοκιμάσεις με cosmote που έχει καλύτερο σήμα, ή σε σημείο που ξέρεις ότι υπάρχει αναμεταδότης της vodafone κοντά, θα δεις ότι δεν πα να κάτσεις πάνω στο τηλέφωνο, όπως και να το καλύψεις δεν πρόκειται να χάσει ούτε μια γραμμή.

 

Εγώ με vodafone στην Ελλάδα είχα το ίδιο πρόβλημα, εδώ στο Λονδίνο τίποτα. Πρέπει να κατέβω σε κάποιο υπόγειο ή να μπω σε κτίριο που τα υλικά οικοδομής εμποδίζουν την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, όπου το σήμα είναι χάλια, για να παρατηρήσω το "φαινόμενο".

 

Α, και φυσικά, ακόμα και να πέφτουν οι γραμμές όταν το δίκτυο είναι χάλια, ΠΟΤΕ δεν έχω χάσει σήμα.

 

Για τα ελληνικά στο πλάι, δυστυχώς δεν έχω βρει λύση, αν ξέρει κάποιος ας μας φωτίσει! Ίσως σε μελλοντική αναβάθμιση.

 

 

 

Σωστά την έχεις.

 

 

 

1) Δεν ίσχύει όχι. Αυτά τα 2 λεπτά είναι ο χρόνος που μένει ανοιχτό σε discovery mode, ώστε να μπορούν άλλα κινητά ή συσκευές να το βρούνε και να συνδεθούνε μαζί του. Εννοείται ότι όσο έχεις ανοιχτό το bluetooth παραμένει ανοιχτό.

 

2) Φυσικά και γίνεται. Τί το πέρασες, iphone? :P

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου tyxerakias :)

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

κατι που πιστευω δεν εχει προκυψει ακομα , εχει ενεργοποιησει καποιος την υπηρεσια εντοπισμου κινητου? εβαλα ενεργοποιηση κ παραληπτες για να λαβουν σμς αλλα επειδη θελω να το παρακολουθω μεσω web (http://www.samsungdive.com) παω να κανω λογαριαμο κ μου λεει invalid birth date το εχει ψαξει καποιος το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Oops, δεν είδα ότι πρόλαβες ήδη να απαντήσεις για το bt όσο έγραφα, ssarl, sorry :) Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

κατι που πιστευω δεν εχει προκυψει ακομα , εχει ενεργοποιησει καποιος την υπηρεσια εντοπισμου κινητου? εβαλα ενεργοποιηση κ παραληπτες για να λαβουν σμς αλλα επειδη θελω να το παρακολουθω μεσω web (http://www.samsungdive.com) παω να κανω λογαριαμο κ μου λεει invalid birth date το εχει ψαξει καποιος το θεμα?

 

Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την υπηρεσία στην Ελλάδα, μόνο στην Αγγλία και τη Γερμανία :worry:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να στείλω sms με swype keyboard αλλα ενώ πληκτρολογώ το κείμενο που θέλω και πατάω αποστολή δεν μου το αποστέλλει. Σε samsung keyboard το αποστέλλει κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει ?

Το ίδιο παθαίνω και με το HTC keyboard που έκανα install.

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να στείλω sms με swype keyboard αλλα ενώ πληκτρολογώ το κείμενο που θέλω και πατάω αποστολή δεν μου το αποστέλλει. Σε samsung keyboard το αποστέλλει κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει ?

Το ίδιο παθαίνω και με το HTC keyboard που έκανα install.

 

Τί λέει δηλαδή; Έχεις βάλει το input method σε automatic στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τί λέει δηλαδή; Έχεις βάλει το input method σε automatic στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων;

 

Το έχω βάλει . Όταν δε το είχα αυτό τα μηνύματα πηγαίνανε με ?????????. Το έβαλα και πλέον σε sumsung keyboard πάνε κανονικά αλλα σε swype δεν βγάζει κάποιο μήνυμα , απλος μόλις πατάω αποστολή μου διαγραφει ότι έχω γράψει και παραμένει μονο ο αριθμός στο "ΠΡΟΣ" :(

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει . Όταν δε το είχα αυτό τα μηνύματα πηγαίνανε με ?????????. Το έβαλα και πλέον σε sumsung keyboard πάνε κανονικά αλλα σε swype δεν βγάζει κάποιο μήνυμα , απλος μόλις πατάω αποστολή μου διαγραφει ότι έχω γράψει και παραμένει μονο ο αριθμός στο "ΠΡΟΣ" :(

 

A... μήπως έχεις το Ι9000XWJG1 firmware?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

I9000XXJF5

 

Περίεργο. Το πρόβλημα που έχεις υπήρχε στο ΧWJG1, αλλά όχι στο JF5... Αν κάνεις *#1234#, τί λέει;

Έχεις κάνει κάποιο upgrade, έχεις φλασάρει τίποτα γενικά;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει κανονικά

 

PDA: I9000XWJG1

PHONE: I9000XXJF5

CSC I9000OXXJF9

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το galaxy 14 μέρες στα χέρια μου και ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω αυτή την αστάθεια στην ταχύτητα ανοίγματος κάποιων εφαρμογών.

Περισσότερο μου κάνει για lag των android παρά του τηλεφώνου.

Για παράδειγμα αυτός ο dialler μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Μπορεί να είσαι με 45ΜΒ ελεύθερα και ν ανοίξει ακαριαία και μπορεί να έχεις 110ΜΒ και να χρειαστεί 3-4 δευτερόλεπτα.

Το ίδιο η κάμερα, η συλλογή με τις φωτό κλπ.

 

Λέμε λέμε για android και συχρονο λειτουργικό, αλλά άμα δείτε πως ανοίγουν αυτά στο HD2 με τα απαρχαιομενα WM θα παθετε Πλάκα.

 

Βέβαια για να λέμε και τα καλά, η ταχύτητα σε πολλά αλλά πράγματα δεν παίζεται.

Μερικές εφαρμογές που στις άλλες πλατφόρμες σέρνονται, στο galaxy πετάνε αλλά και το αντίστροφο.

 

Mε το froyo που δοκίμασα για λίγο, υπάρχει πραγματική βελτίωση στον τομέα ταχύτητα.

Περιμένω την επίσημη έκδοση η κάποιο βελτιομενο beta και μετά θα αποφασίσω τι θα κάνω μελλοντικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω το galaxy 14 μέρες στα χέρια μου και ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω αυτή την αστάθεια στην ταχύτητα ανοίγματος κάποιων εφαρμογών.

Περισσότερο μου κάνει για lag των android παρά του τηλεφώνου.

Για παράδειγμα αυτός ο dialler μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Μπορεί να είσαι με 45ΜΒ ελεύθερα και ν ανοίξει ακαριαία και μπορεί να έχεις 110ΜΒ και να χρειαστεί 3-4 δευτερόλεπτα.

Το ίδιο η κάμερα, η συλλογή με τις φωτό κλπ.

 

Λέμε λέμε για android και συχρονο λειτουργικό, αλλά άμα δείτε πως ανοίγουν αυτά στο HD2 με τα απαρχαιομενα WM θα παθετε Πλάκα.

 

Βέβαια για να λέμε και τα καλά, η ταχύτητα σε πολλά αλλά πράγματα δεν παίζεται.

Μερικές εφαρμογές που στις άλλες πλατφόρμες σέρνονται, στο galaxy πετάνε αλλά και το αντίστροφο.

 

Mε το froyo που δοκίμασα για λίγο, υπάρχει πραγματική βελτίωση στον τομέα ταχύτητα.

Περιμένω την επίσημη έκδοση η κάποιο βελτιομενο beta και μετά θα αποφασίσω τι θα κάνω μελλοντικά.

 

Το πρόβλημα δεν είναι δυστυχώς ούτε στο Eclair ούτε στο Froyo αλλά στο Galaxy S και από οτι φαίνεται, στο πως οργανώνει τα File Systems του εσωτερικά (NAND, internal SD, external SD, partitioning, κτλ).

 

Ακόμη και στο Froyo (JP3) οι σπάνιες καθυστερήσεις που παρουσιάζονται με πεντακάθαρο τηλέφωνο ΔΕΝ δικαιολογούντε για top CPU του 1GHz και τόση μνήμη.

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει κανονικά

 

PDA: I9000XWJG1

PHONE: I9000XXJF5

CSC I9000OXXJF9

 

Ναι γιατί έχεις αυτά τα phone και csc

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...