Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oχι δεν το εχω δει απο κοντα!! Απο ενημερωσεις και εφαρμογες?Υπαρχουν? Επειδη διαβαζα για διαφορα προβληματακια για αυτο ρωτω.Οπως το παιρνω απο το κουτι εχει Ελληνικο μενου και γραφη ε?

 

 

Οσον αφορα τα πληκτρολογια εννοεις οτι μπορω να κατεβασω απο καπου?Λειτουργουν κανονικα?

 

Δεν εχει φλας στην φωτογραφικη?Ελπιζω να εχει νυχτερινη ληψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι πολύ σοβαρά τέλος του μήνα να την αγοράσω την συσκευή μιας και το iphone πλεον είναι και πολυφορεμένο αλλά και δεν προσφέρει κάτι καινούργιο..... Το θέμα είναι αξίζει σαν συσκευή γιατί εχω διαβάσει στο forum ότι η samsung δεν θα έχει support για την συσκευή μετά απο λίγο καιρό και έτσι μην το φάω στο @@@@ ! (Εκτος και αν το κάνεις root και παιρνάς ότι version θες)

 

Αξίζει η να περιμένω για κάποιο άλλο android (htc δεν είχα καλή εμπειρία μιας και είχα το tytn 2 και το έδωσα εντος 7 ημέρων δεν ακουγα πότε χτυπούσε και γενικά δεν με ικανοποιήσε....)

3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα αργήσουν αρκετά να βγουν νέα κινητά με Super AMOLED...πλέον η HTC το γυρίζει σε Super LCD (Sony), λόγω έλλειψης ακόμα και των AMOLED εκτός από τις Super AMOLED...η Samsung τις κρατάει όλες για τα δικά της κινητά, μιας και πουλάει φέτος πολλά και δεν της φτάνουν να δίνει οθόνες αλλού...

 

«Η HTC καλείται να καλύψει την υψηλή ζήτηση πολλών κινητών τηλεφώνων της, ιδίως των συσκευών που εξοπλίζονται με οθόνες 3,7 ιντσών. Η νέα τεχνολογία SLCD μας επιτρέπει να αυξήσουμε τις παραγωγικές ικανότητές μας και να καλύψουμε γρήγορα την αυξημένη ζήτηση» δήλωσε ο Peter Chou, CEO της HTC Corporation. «Η οθόνη SLCD προσφέρει στους καταναλωτές μια συγκρίσιμη οπτική εμπειρία με τα υπάρχοντα πάνελ διάστασης 3,7 ιντσών, με ορισμένα πρόσθετα οφέλη, όπως τη μειωμένη κατανάλωση ενέργειας».

 

Oχι δεν το εχω δει απο κοντα!! Απο ενημερωσεις και εφαρμογες?Υπαρχουν? Επειδη διαβαζα για διαφορα προβληματακια για αυτο ρωτω.Οπως το παιρνω απο το κουτι εχει Ελληνικο μενου και γραφη ε? Οσον αφορα τα πληκτρολογια εννοεις οτι μπορω να κατεβασω απο καπου?Λειτουργουν κανονικα? Δεν εχει φλας στην φωτογραφικη?Ελπιζω να εχει νυχτερινη ληψη.

Εννοείται ότι υποστηρίζεται...εννοείται Ελληνικά θα έχει...φλας γιοκ, αλλά έχει πραγματικά καλή κάμερα...και νυχτερινή...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα το τελευταιο firmware M5 γινεται root και αν εχει καποια διαφορα με την Μ2 ????

επισεις καποιο καλο προγραμμα για voip ποιο μου συστηνεται ????????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια χαζή ερώτηση πως κάνουμε συγχρονισμό με το gmail μας;

Ευχαριστώ

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

To topic όσο πάει και ξεχειλώνει και χάνεις τη μπάλα.Αυτό που λέγαμε για να γίνει sticky και να μεταφέρουμε όλα τα τεχνικά ζητήματα του κινητού μαζεμένα για να μην ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια πράγματα το ξεκίνησε κανένας ή απλά λόγια ήταν;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι πολύ σοβαρά τέλος του μήνα να την αγοράσω την συσκευή μιας και το iphone πλεον είναι και πολυφορεμένο αλλά και δεν προσφέρει κάτι καινούργιο..... Το θέμα είναι αξίζει σαν συσκευή γιατί εχω διαβάσει στο forum ότι η samsung δεν θα έχει support για την συσκευή μετά απο λίγο καιρό και έτσι μην το φάω στο @@@@ ! (Εκτος και αν το κάνεις root και παιρνάς ότι version θες)

 

Αξίζει η να περιμένω για κάποιο άλλο android (htc δεν είχα καλή εμπειρία μιας και είχα το tytn 2 και το έδωσα εντος 7 ημέρων δεν ακουγα πότε χτυπούσε και γενικά δεν με ικανοποιήσε....)

 

το iphone το ειχες κανει jailbrake?

το tynt 2 φορουσε wm και οχι android

Link to comment
Share on other sites

To topic όσο πάει και ξεχειλώνει και χάνεις τη μπάλα.Αυτό που λέγαμε για να γίνει sticky και να μεταφέρουμε όλα τα τεχνικά ζητήματα του κινητού μαζεμένα για να μην ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια πράγματα το ξεκίνησε κανένας ή απλά λόγια ήταν;

 

-Συμφωνω !! ,εδω και καιρο βλεπω πως το πραγμα εχει ξεφυγει. Πρεπει καποιος να επιληφθει το θεμα της κατηγοριοποιησης ...γιατι πλεον εχει γινει ,(συγνωμη για την εκφραση) , ... καφενειο. Ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του....

 

- Δεν μπορει να αντιγραφει η φορμουλα των xda's ;; ... τουλαχιστον σε συσκευες αυτης της κατηγοριας ....

 

- Φιλικα -

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

-Συμφωνω !! ,εδω και καιρο βλεπω πως το πραγμα εχει ξεφυγει. Πρεπει καποιος να επιληφθει το θεμα της κατηγοριοποιησης ...γιατι πλεον εχει γινει ,(συγνωμη για την εκφραση) , ... καφενειο. Ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του....

 

- Δεν μπορει να αντιγραφει η φορμουλα των xda's ;; ... τουλαχιστον σε συσκευες αυτης της κατηγοριας ....

 

- Φιλικα -

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να ενδιαφερθούν οι moderators του android topic.

Χωρίς αυτούς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Κανονικά σε κάθε επίσημο topic θα έπρεπε να υπάρχουν κάποιοι συντονιστές με περιορισμένες αρμοδιότητες ώστε να βάζουν κάποια σειρά και να αξιοποιούν τα σημαντικά μηνύματα.

 

Στα αλλά topics γίνεται συνοστισμος από moderators. Υπάρχουν κάτοχοι της συσκευής που είναι μέλη από το 2003 με ενεργή συμμετοχή. Θα μπορούσαν να τους προτείνουν να αναλάβουν αυτό τον ρόλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή είμαι διακοπές και δεν παρακολουθώ με το froyo είμαστε ακόμα για Σεπτέμβρη και επίσης καμιά επίσημη αναβάθμιση από samsung είναι στα σκαριά;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ακομη ενας ευτυχισμενος κατοχος!Εχω παθει πλακα με την οθονη ρε παιδια ειναι απιστευτη!!!!!Εχει ρωτηθει παρα πολλες φορες αρα θα θερμοπαρακαλουσα ρε παιδια,να το φορτισω πρωτα,πριν το χρησιμοποιησω και ποσες ωρες ή να τελειωσω την μπαταρια που εχει κλασικα και μετα κανενα δεκαωρο?Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Ακομη ενας ευτυχισμενος κατοχος!Εχω παθει πλακα με την οθονη ρε παιδια ειναι απιστευτη!!!!!Εχει ρωτηθει παρα πολλες φορες αρα θα θερμοπαρακαλουσα ρε παιδια,να το φορτισω πρωτα,πριν το χρησιμοποιησω και ποσες ωρες ή να τελειωσω την μπαταρια που εχει κλασικα και μετα κανενα δεκαωρο?Ευχαριστω!!

 

ειτε με τον εναν τροπο την φορτισεις ειτε με τον αλλο, με πληρη χρηση θελεις καθε βραδι φορτιση ( . και - ) και μην ανυσηχεις για το θεμα διαρκεια της μπαταριας σε βαθος χρονου, αφου μπηκες σε αυτο το τριπακι με τις εν λογο συσκευες θα τις αλλαζεις σχεδον καθε χρονο:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλέφωνο είναι παρά πολύ καλό.

Μην ακούτε και βλέπετε διάφορες ανοησίες που γράφουν στα φορά.

Βάλθηκαν να βγάλουν αχρηστη την super amoled που γενικώς σε όλα τα επίσημα reviews την εκθιαζουν και την θεωρούν μαζί μ αυτή του iPhone 4 ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα σε κινητό.

 

Διαβάστε αυτό το συγκριτικό review από το gsmarena

 

http://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s_vs_apple_iphone_4-review-500.php

 

Σίγουρα είναι υπέρ του galaxy αλλά στα περισσότερα έχει δίκιο.

 

Δείτε τις φωτογραφίες με τα κινητά δίπλα δίπλα για να καταλάβετε πόσο υπερέχει η S amoled όταν βρίσκεται στον ήλιο αλλά και όταν κοιτάς από μεγάλη γωνία θέασης.

 

Βεβαίως η οθόνη του iPhone έχει μεγαλύτερη ευκρινια και δείχνει πολύ καλύτερα την λεπτομερια λόγο υψηλής ανάλυσης. Δεν ξέρω όμως αν αυτό είναι το ζητούμενο σ ένα κινητό.

 

Ένταξη υστερεί σε εξωτερικά σε ποιότητα κατασκευής αλλά σε θέματα όπως η ταχύτητα στο browsing, στην παρακολούθηση βίντεο από το YouTube, είναι πολύ πιο γρήγορο και το έχω δει με τα ματιά μου σε δοκιμές που έκανα μεταξύ galaxy & iPad.

Έχω ανεβάσει σχετικό βιντεακι στο YouTube. Θα σας δώσω link αργότερα.

 

Δυο πραγματάκια μ ενοχλούν αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα android και όχι της συσκευής.

Ένα είναι ότι μερικές φορές αργεί να εμφανιστεί ο dialer και τα προγράμματα δεν κλείνουν αστραπιαία.

Για το θέμα του dialer έχω παρατηρήσει ότι γίνεται κυρίως αν την στιγμή που επιχειρήσεις να τον ανοίξεις γίνεται συχρονισμος με το google.

 

Ένα άλλο θέμα έχει να κάνει με την αργοπορεια του ανοίγματος της συλλογής φωτογραφιών.

Η HTC για να το αντιμετοπισει, σου δίνει την δυνατότητα να ανοίγεις με προεπιλογη ένα συγκεκριμένο φάκελο, οπότε ανοίγει φανταστικά γρήγορα. Θα έπρεπε κι εδώ να γίνεται το ίδιο.

 

Αποφεύγετε την χρήση task killer. Μόνο προβλήματα δημιουργούν,

Εγώ κλεινω κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ συχνά με εφαρμογή που διαθέτει η συσκευή και όλα είναι μια χαρά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κλεινω κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ συχνά με εφαρμογή που διαθέτει η συσκευή και όλα είναι μια χαρά.

 

Πως δηλαδη...?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή είμαι διακοπές και δεν παρακολουθώ με το froyo είμαστε ακόμα για Σεπτέμβρη και επίσης καμιά επίσημη αναβάθμιση από samsung είναι στα σκαριά;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Froyo τελος Σεπτεμβρη...

 

- Επισημα ναι ..... ομως για τους τολμηρους :shifty: υπαρχει απο τωρα !!!! .... I9000XXjP3 .... κι αφηστε τους αλλους να παλευουν με την 2.1 :X

- Πολλοι εχετε αναβαθμισει σε διαφορες 2.1 μπετα .... ,γιατι δεν δοκιμαζετε και την froyo beta XXjP3? .... τι εχετε να χασετε ; ... θα εχετε και ενα μετρο συγκρισης ,.... το πολυ πολυ να ξαναγυρισετε σε μια αλλη .... μιση ωρα υποθεση ειναι ....

- Στα φορουμς τελικα λεγονται πολλες @α@αριες για την συγκεκριμενη ρομ .... προσωπικη διαπιστωση ...

 

- Π.χ προσεξτε τι γραφει ο τυπος εδω : (με μπλε γραφω τις παρατηρησεις μου)

- I9000XXjP3 REVIEW

 

New Features

1.Coloured icons in settings menu

2.Different toggles in notification bar

3.Android market downloads work for me at home on Wi-Fi and they didn't before

4.When you plug in your USB cable it shows a screen with a button to allow you to mount and unmount your SD card. This doesn't work at the moment.

- Αυτο το ειχα παρατηρησει και στην προεγκατεστημενη XXjF3, μονο το samsung kies λειτουργουσε .... οποτε δε θεωρειται προβλημα της XXjP3 ....

5.There are recent, contacts and group buttons under the To: field in a new text message

6.Ability to Sync gmail contact groups with the phone

 

Issues

1.SD card cannot be mounted from phone. You need to remove it to transfer things from your computer.

- Καμια σχεση με μενα. Με το που το συνδεω με τον υπολογιστη εμφανιζεται το default ποπ-απ των windows XP ,που το βλεπουν σαν εξωτερικο δισκο. Εριξα και πεντε τραγουδακια μεσα για δοκιμη και πηγαν σφαιρα .... :confused: .... οποτε ο τυπος τι εχει φλασαρει :μηπως πηρε μονο το PDA μερος του jP3 και τα αλλα μερη απο αλλα φιρμγουερς ,που μπορει να μην συνεργαζονται αρμονικα; ... μηπως εχει κανει μαμακιες του τυπου repartition EXT3 για να εγκαθιστα εφαρμογες στην εξωτερικη μνημη ,το οποιο δεν πετυχε και του φταιει το φιρμγουερ;;; ... :X

2.general lagging. A lot of this can be overcome by using a different launcher like LauncherPro which works very well or ADW launcher which I find lags a bit

- Και ποιος σου ειπε ρε μεγαλε οτι ο εξτρα launcher ειναι συμβατος με το φιρμγουερ; ... και το βγαζεις προβληματικο ;;; .... εγω στις τρεις μερες που εχω την XXjP3 ,δεν εχω παρατηρησει lagging ...

3.Force closings from some system processes

- Ενδεχομενως να υπαρχουν καποια μεμονωμενα περιστατικα ( εγω ειχα δυο) ,αλλα δεν φτανουν για να χαρακτηρισουν το φιρμγουερ ακαταλληλο για καθημερινη χρηση ...

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε αυτό το συγκριτικό review από το gsmarena

http://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s_vs_apple_iphone_4-review-500.php

Σίγουρα είναι υπέρ του galaxy αλλά στα περισσότερα έχει δίκιο.

Δείτε τις φωτογραφίες με τα κινητά δίπλα δίπλα για να καταλάβετε πόσο υπερέχει η S amoled όταν βρίσκεται στον ήλιο αλλά και όταν κοιτάς από μεγάλη γωνία θέασης.

Βεβαίως η οθόνη του iPhone έχει μεγαλύτερη ευκρινια και δείχνει πολύ καλύτερα την λεπτομερια λόγο υψηλής ανάλυσης. Δεν ξέρω όμως αν αυτό είναι το ζητούμενο σ ένα κινητό.

Ένταξη υστερεί σε εξωτερικά σε ποιότητα κατασκευής αλλά σε θέματα όπως η ταχύτητα στο browsing, στην παρακολούθηση βίντεο από το YouTube, είναι πολύ πιο γρήγορο και το έχω δει με τα ματιά μου σε δοκιμές που έκανα μεταξύ galaxy & iPad.

Έχω ανεβάσει σχετικό βιντεακι στο YouTube. Θα σας δώσω link αργότερα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις διπλάσια χρήματα (~1000) λόγω της ποιότητας κατασκευής και της μεγαλύτερης ευκρίνειας, ειδικά όταν με τα μισά χρήματα έχεις στα περισσότερα σημεία πλεονέκτημα.

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

- Επισημα ναι ..... ομως για τους τολμηρους :shifty: υπαρχει απο τωρα !!!! .... I9000XXjP3 .... κι αφηστε τους αλλους να παλευουν με την 2.1 :X

- Πολλοι εχετε αναβαθμισει σε διαφορες 2.1 μπετα .... ,γιατι δεν δοκιμαζετε και την froyo beta XXjP3? .... τι εχετε να χασετε ; ... θα εχετε και ενα μετρο συγκρισης ,.... το πολυ πολυ να ξαναγυρισετε σε μια αλλη .... μιση ωρα υποθεση ειναι ....

- Στα φορουμς τελικα λεγονται πολλες @α@αριες για την συγκεκριμενη ρομ .... προσωπικη διαπιστωση ...

 

- Π.χ προσεξτε τι γραφει ο τυπος εδω : (με μπλε γραφω τις παρατηρησεις μου)

- I9000XXjP3 REVIEW

 

 

Οκ τα διάβασα αλλά λέω να παραμείνω λίγο ακόμα στη JG5 που που έχω περασμένη γιατί μέχρι τώρα είναι οκ και βλέπουμε...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι ότι μερικές φορές αργεί να εμφανιστεί ο dialer και τα προγράμματα δεν κλείνουν αστραπιαία.

Για το θέμα του dialer έχω παρατηρήσει ότι γίνεται κυρίως αν την στιγμή που επιχειρήσεις να τον ανοίξεις γίνεται συχρονισμος με το google.

 

Ένα άλλο θέμα έχει να κάνει με την αργοπορεια του ανοίγματος της συλλογής φωτογραφιών.

Η HTC για να το αντιμετοπισει, σου δίνει την δυνατότητα να ανοίγεις με προεπιλογη ένα συγκεκριμένο φάκελο, οπότε ανοίγει φανταστικά γρήγορα. Θα έπρεπε κι εδώ να γίνεται το ίδιο.

 

Αποφεύγετε την χρήση task killer. Μόνο προβλήματα δημιουργούν,

Εγώ κλεινω κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ συχνά με εφαρμογή που διαθέτει η συσκευή και όλα είναι μια χαρά.

 

-Αδερφε Te_salat !! ... τολμησε να δοκιμασεις και την XXjP3 (froyo) , .. μπορει να σου αρεσει !! :shifty: ... απ' οτι εχω καταλαβει το παιδευεις το εργαλειο :D ... το πολυ να γυρισεις πισω .... ποσο θα παρει ... 1 ωρα;;

 

- Για το ανοιγμα των φωτος ,μπορει να παιζει ρολο και η ταχυτητα της εξωτερικης μνημης (αν τις εχεις εκει) , αλλιως μηπως θελει να μπουν στον φακελο που διαβαζει τις φωτος της καμερας; (DCIM) ... η μνημη μου ειναι 8GB-6 και τις διαβαζει γρηγορα , δεν γνωριζω ομως 100% αν ευθυνεται αυτο ή κατι αλλο ...

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Ακομα πιστευω ειναι νωρις για 2.2.

 

Υπαρχουν μονο 2 firmwares που εχουν την 2.2 και θα εχουν πολλα bugs.

 

Μεχρι να υπαρξει σοβαρη εκδοση με 2.2 θα βγει η επίσημη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

με εκείνο το dock που φαίνεται στην αρχή του promo τι γίνεται; έχει ακούσει κανένας πότε θα κυκλοφορήσει;

 

ναι καιρός είναι να μαζευτούν κάπου όλα τα wikis και tips & tricks

Link to comment
Share on other sites

Ακομα πιστευω ειναι νωρις για 2.2.

 

Υπαρχουν μονο 2 firmwares που εχουν την 2.2 και θα εχουν πολλα bugs.

 

Μεχρι να υπαρξει σοβαρη εκδοση με 2.2 θα βγει η επίσημη

 

- Την δοκιμασες και λες οτι εχει πολλα προβληματα ; ή διαβαζεις τις @#$%^ιες του καθε ασχετου; ... το θα εχει πολλα προβληματα ειναι ατοπο .... κρινεις κατι βαση πιθανοτητων;; ... δεν ειναι λογικο!!

 

- Κατεβασε την XXjP3 ,ανοιξε το odin ,βαλε 512.pit ,repartition τσεκαρισμενο και τα τρια αρχεια της ρομ .... "σταρτ" και μετα ελα να συζητησουμε τις παρατηρησεις σου ... :)

 

--- Ολα τα παραπανω σε Φιλικο τονο ---

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...