Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Η κατασκευή τόσο άθλια είναι? γιατί ολλο παράπονα διαβάζω.

 

Όχι, απεναντίας η ποιότητα κατασκευής του είναι αξιοσημείωτη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντιμετώπισε κανείς πρόβλημα προσπαθώντας να συνδεθεί με το pc με "μαζική αποθήκευση" κάτι γίνεται και δεν μου "βλέπει" το pc το κινητό αν και συνδέεται κανονικά με το kies..

Επισης πωs βάζουμε φωτογραφία σε επαφή ρε παιδιά έχω σπάσει το κεφάλι μου...για αυτό και για το πως αλλάζουμε γλωσσα στο πληκτρολόγιο της samsung....τα νεύρα μου!!

 

EDIT : ΟΚ με επαφές, για το πληκτρολόγιο κανείς ;

Το θέμα με την σύνδεση μαζικής αποθήκευσης το έχει κανείς ;

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ειναι για τα μπαζα για τα δεδομενα της συσκευης. Επειγοντως δερματινη θηκη (flip type), που ψαχνω σε ΟΛΟ το ιντερνετ (κι ακομα δεν υπαρχει τιποτα ετοιμοπαραδοτο)!!!

Κατα τα αλλα ειναι -ευκολα- η καλυτερη συσκευη της αγορας αυτη τη στιγμη...

 

Να σου πω την αλήθεια εγώ το είδα σήμερα σε Powered on σε Vodafone Shop και δεν μου φάνηκε τραγικό.Απεναντίας σχετικά καλό χωρίς ενδείξης ότι θα τρίζει και ΥΠΕΡΕΛΑΦΡΥ,δεν πιστευά ότι έιχε υλικά αυτή η συσκευή....

 

Ισως για αυτό να φαίνεται φτηνοκατασκευή σε σχέση με το ΒΑΡΥΔΙΟ ψαρέματος το 3GS.Όχι πως θα με χαλούσε αλουμίνιο αλλά αν ήταν να το πληρώσω +200ευρώ καλό είναι το πλαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισε κανείς πρόβλημα προσπαθώντας να συνδεθεί με το pc με "μαζική αποθήκευση" κάτι γίνεται και δεν μου "βλέπει" το pc το κινητό αν και συνδέεται κανονικά με το kies..

Επισης πω βάζουμε φωτογραφία σε επαφή ρε παιδιά έχω σπάσει το κεφάλι μου...για αυτό και για το πως αλλάζουμε γλωσσα στο πληκτρολόγιο της samsung....τα νεύρα μου!!

 

Διαλέγεις μια επαφή, πατάς το αριστερό κουμπί, επεξεργασία και μετά πατάς πάνω στην εικόνα με το κεφάλι. Ελπίζω να κατάλαβες.

 

 

Να σου πω την αλήθεια εγώ το είδα σήμερα σε Powered on σε Vodafone Shop και δεν μου φάνηκε τραγικό.Απεναντίας σχετικά καλό χωρίς ενδείξης ότι θα τρίζει και ΥΠΕΡΕΛΑΦΡΥ,δεν πιστευά ότι έιχε υλικά αυτή η συσκευή....

 

Ισως για αυτό να φαίνεται φτηνοκατασκευή σε σχέση με το ΒΑΡΥΔΙΟ ψαρέματος το 3GS.Όχι πως θα με χαλούσε αλουμίνιο αλλά αν ήταν να το πληρώσω +200ευρώ καλό είναι το πλαστικό...

 

Το έφερε η Vodafone? Ξέρεις πότε θα είναι διαθέσιμο για αγορά και σε τι τιμή?

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

Παντως για τις διαθεσιμοτητες που λεγαμε το amazon εχει αυτη τη στιγμη οπως και χθες... Το δικο μου σταλθηκε και το περιμενω 9 Ιουλιου!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D
Goodbyte.gr :blink: Ειδήσεις.Κινητά.Tablet.Gadgets.Science
Link to comment
Share on other sites

Διαλέγεις μια επαφή, πατάς το αριστερό κουμπί, επεξεργασία και μετά πατάς πάνω στην εικόνα με το κεφάλι. Ελπίζω να κατάλαβες.

 

Λύθηκε. το πρόβλημα ήταν κάτι που συμβαίνει με όλα τα κινητά, είχα τις επαφές από sim και εκεί ΔΕΝ μπορείς να βάλεις φωτογραφία...

Σε ευχαριστώ πάντως :)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ειναι για τα μπαζα για τα δεδομενα της συσκευης. Επειγοντως δερματινη θηκη (flip type), που ψαχνω σε ΟΛΟ το ιντερνετ (κι ακομα δεν υπαρχει τιποτα ετοιμοπαραδοτο)!!!

Κατα τα αλλα ειναι -ευκολα- η καλυτερη συσκευη της αγορας αυτη τη στιγμη...

 

Εγώ προς το παρόν βολεύτηκα με αυτή http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_10000000_11000634&products_id=16630

Είναι θήκη για omnia hd αλλά το παίρνει μια χαρά...

Περιμένω και εγώ να βγει καμιά θήκη σιλικόνης...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ το είδα σήμερα σε Powered on σε Vodafone Shop και δεν μου φάνηκε τραγικό.Απεναντίας σχετικά καλό χωρίς ενδείξης ότι θα τρίζει και ΥΠΕΡΕΛΑΦΡΥ,δεν πιστευά ότι έιχε υλικά αυτή η συσκευή....

 

Ισως για αυτό να φαίνεται φτηνοκατασκευή σε σχέση με το ΒΑΡΥΔΙΟ ψαρέματος το 3GS.Όχι πως θα με χαλούσε αλουμίνιο αλλά αν ήταν να το πληρώσω +200ευρώ καλό είναι το πλαστικό...

 

Μα τα πληρωνεις ηδη τα υλικα φιλε μου. 600 ευρω ειναι αυτα, ναι απαιτω και αλουμινιο η εστω rubberized πλαστικα, οχι αυτη την κινεζια που μας σερβιραν οι κορεατες (αυτη ειναι η αληθεια). Σε τελικη, τα δινει αυτα σε ενα βαθμο στο wave, που κοστιζει 200+ ευρω λιγοτερο και δε ζυγιζει παραπανω (αν και το να ζυγιζε και παλι δε θα ηταν προβλημα), αρα αυτα ειναι δικαιολογιες της εταιριας.

Αντεγραψε το iphone (τα πλαστικα της πλακας του 3gs δηλαδη, γιατι τωρα εβαλε μυαλο κι η apple κι εφτιαξε σοβαρο κινητο σε ποιοτητα κατασκευης), και φαινεται αυτο παντου. Αντε του χρονου τουλαχιστον θα αντιγραψει και το γυαλι του iphone.

Αψογο παιδια το galaxy s, η καλυτερη υλοποιηση για μενα αυτη τη στιγμη στην αγορα, αλλα η κατασκευη του παραπεμπει σε αλλη κατηγορια κινητου. Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

Εγώ προς το παρόν βολεύτηκα με αυτή http://www.pdair.com/catalog/product...ducts_id=16630

Είναι θήκη για omnia hd αλλά το παίρνει μια χαρά...

Περιμένω και εγώ να βγει καμιά θήκη σιλικόνης...

 

Ναι, αλλα εγω ψαχνω μια flip type, που να ειναι μονιμα το κινητο σε αυτη και ΔΕΝ υπαρχει τιποτα, ακομα. Μεχρι και την black-orange της zenus καταφερα και παρηγγειλα (ειχα δωσει το λινκ σε προηγουμενη σελιδα), αλλα τελικα ειναι out of stock.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για ένα απίστευτο κινητό που όμως αδικείται από την κατασκευή....ναι μεν είναι ελαφρύ, γυαλιστερό, δεν τρίζει κλπ αλλά ήμαρτον δεν μπορούσαν να βάλουν ένα καπάκι της προκοπής..είναι τόσο λεπτό που κάθε φορά που το ανοίγω τρέμω μήπως το σπάσω...

Ακόμα και στο omnia hd που το καπάκι εμφανισιακά εξωτερικά είναι το ίδιο, τουλάχιστον είναι λίγο πιο παχύ και δεν τρέμεις όταν το βγάζεις...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω αυτά εδώ αλλά http://viewitem.eim.ebay.gr/Car_Charger_USB_AdapterWall_AC_to_DC_Car_Converter148/230478859056/item δεν ξέρω αν αξίζει ποιοτικά. Ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Μα τα πληρωνεις ηδη τα υλικα φιλε μου. 600 ευρω ειναι αυτα, ναι απαιτω και αλουμινιο η εστω rubberized πλαστικα, οχι αυτη την κινεζια που μας σερβιραν οι κορεατες (αυτη ειναι η αληθεια). Σε τελικη, τα δινει αυτα σε ενα βαθμο στο wave, που κοστιζει 200+ ευρω λιγοτερο και δε ζυγιζει παραπανω (αν και το να ζυγιζε και παλι δε θα ηταν προβλημα), αρα αυτα ειναι δικαιολογιες της εταιριας.

Αντεγραψε το iphone (τα πλαστικα της πλακας του 3gs δηλαδη, γιατι τωρα εβαλε μυαλο κι η apple κι εφτιαξε σοβαρο κινητο σε ποιοτητα κατασκευης), και φαινεται αυτο παντου. Αντε του χρονου τουλαχιστον θα αντιγραψει και το γυαλι του iphone.

Αψογο παιδια το galaxy s, η καλυτερη υλοποιηση για μενα αυτη τη στιγμη στην αγορα, αλλα η κατασκευη του παραπεμπει σε αλλη κατηγορια κινητου. Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

 

Βαγγέλη, χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο, ξέρεις πολύ καλά ότι σε αυτή την κατηγορία κινητών, η κατασκευή τους συνήθως παραπέμπει σε κινητά των 150-200 ευρώ.

Το galaxy δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο.

Κάποιες περιπτώσεις ποιοτικών κορυφαίων smartphones , είναι οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Η αλήθεια είναι πάντως, οτι από τη samsung Περίμενα κάτι καλύτερο....

Και αυτά στα λέω, βασιζόμενος στις δικές σας παρατηρήσεις περί ποιότητας, μιας και το κινητό δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

Το σήμα του πώς είναι? Γιατί τα σάμμυ δεν φημίζονται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για ένα απίστευτο κινητό που όμως αδικείται από την κατασκευή....ναι μεν είναι ελαφρύ, γυαλιστερό, δεν τρίζει κλπ αλλά ήμαρτον δεν μπορούσαν να βάλουν ένα καπάκι της προκοπής..είναι τόσο λεπτό που κάθε φορά που το ανοίγω τρέμω μήπως το σπάσω...

Ακόμα και στο omnia hd που το καπάκι εμφανισιακά εξωτερικά είναι το ίδιο, τουλάχιστον είναι λίγο πιο παχύ και δεν τρέμεις όταν το βγάζεις...

τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κ@λους.

 

τυχαίο ? δε νομίζω

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο, ξέρεις πολύ καλά ότι σε αυτή την κατηγορία κινητών, η κατασκευή τους συνήθως παραπέμπει σε κινητά των 150-200 ευρώ.

Το galaxy δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο.

Κάποιες περιπτώσεις ποιοτικών κορυφαίων smartphones , είναι οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Η αλήθεια είναι πάντως, οτι από τη samsung Περίμενα κάτι καλύτερο....

Και αυτά στα λέω, βασιζόμενος στις δικές σας παρατηρήσεις περί ποιότητας, μιας και το κινητό δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

Το σήμα του πώς είναι? Γιατί τα σάμμυ δεν φημίζονται.

 

έχει πλάκα πάντως... αυτή η συζήτηση περί ανέμων και υδάτων..

έχω 2 χρόνια τωρα το ομνια από τα πρώτα που βγήκαν, με το παλιό digitizer, το οποίο και αλλάχτηκε.. άμα δει κανείς το εξωτερικό ειναι άθικτο, εκτός από μια γρατζουνιά σε μια γωνία απο πέσιμο . . ιδίως το καπάκι που είναι πλαστικό έχει σταθεί στο ύψος του...

 

και μην ξεχνάμε παράγοντες κόστους και βάρους... συγκριτικά με htc η samsung κρατάει τις τιμές στα 550 και κάτω.. για τα πιο ακριβά μοντέλα.. σε σχέση με άλλες εταιρίες που είναι στα 700 και 600 και μετά από 2 χρόνια..

:blink:

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο, ξέρεις πολύ καλά ότι σε αυτή την κατηγορία κινητών, η κατασκευή τους συνήθως παραπέμπει σε κινητά των 150-200 ευρώ.

Το galaxy δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο.

Κάποιες περιπτώσεις ποιοτικών κορυφαίων smartphones , είναι οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Η αλήθεια είναι πάντως, οτι από τη samsung Περίμενα κάτι καλύτερο....

Και αυτά στα λέω, βασιζόμενος στις δικές σας παρατηρήσεις περί ποιότητας, μιας και το κινητό δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

Το σήμα του πώς είναι? Γιατί τα σάμμυ δεν φημίζονται.

 

Ναι, αλλα υπαρχουν κι οι εξαιρεσεις (iphone 4 - απιστευτη ποιοτητα, hd2, ακομα ακομα και το πολυ καλο Milestone), που θα επρεπε να αποτελουν τον κανονα σε αυτο το price range.

Σε καθε κινητο που παιρνω γραφω ακριβως αυτα που βλεπω, χωρις παρωπιδες και προκαταληψεις.

Για σημα, ακουστικο, ποιοτητα συνομιλιας και οτιδηποτε αλλο μην το ψαχνεις. Το κινητο ειναι αψογο, με ολη τη σημασια της λεξης. Οι ψηφιακοι θορυβοι, οι παρεμβολες κατα περιπτωσεις του milestone (οταν ηταν ενεργο το illumination η τα σποραδικα προβληματα με echo κλπ και το ελαφρως τριζατο (η high pitched για να το πουμε πιο εκλεπτυσμενα) σε καποιες αλλες του desire, εδω δεν παρουσιαζονται.

Η μονη "δυσλειτουργια" που βλεπεις σε αυτο το κινητο στην καθημερινοτητα ειναι καποια glitches που "φρεναρουν" το κινητο για κλασματα του δευτερολεπτου (και οφειλονται συνηθως σε πτωση της διαθεσιμης ram). Αυτα ομως φτιαχνονται ευκολα κι ετσι θα γινει...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

 

και μην ξεχνάμε παράγοντες κόστους και βάρους... συγκριτικά με htc η samsung κρατάει τις τιμές στα 550 και κάτω.. για τα πιο ακριβά μοντέλα.. σε σχέση με άλλες εταιρίες που είναι στα 700 και 600 και μετά από 2 χρόνια..

:blink:

 

Οι εποχες εχουν αλλαξει και δη σε τετοια λειτουργικα. Δες π.χ. το desire. Κοστιζει 500 ευρω (η και λιγοτερο με το καταλληλο ψαξιμο), πολυ κατω απο οτι εχει συνηθισει η HTC για τις κορυφαιες συσκευες της. Ο ανταγωνισμος εχει αυξηθει κι εκθαμβωτικες επιλογες (οπως π.χ. μια εντυπωσιακη οθονη κι ενας γρηγορος επεξεργαστης) κλπ φρου φρου κι αρωματα μερικες φορες δεν ειναι ικανες για να σε κανουν να ξεχωρισεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα το πληκτρολόγιο (full qwerty) πως αλλάζει απο ελληνικά σε αγγλικά ,ή να βάλω της htc να τελειώνω..και δεύτερον αυτοί οι κορεάτες χάθηκαν να βάλουν ένα λεντάκι να αναβοσβήνει για κλησεις και μηνύματα το θεωρούσα τόσο δεδομένο που νόμιζα οτι ήταν ελλατωματικό το δικό μου,τεσπα ειδα στο xda το παλεύουν να αναβοσβήνει τουλάχιστον κάποιο από τα πλήκτρα αφής..
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ από λάθος μου έσβησα το τηλέφωνο μέσα στις ρυθμίσιεις για sms του cosmote ποιο είναι ρε παιδιά θυμάμαι 2109700..

 

 

Ακυρο το βρηκα

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι..τώρα όταν παίρνω μύνημα μου βγάζει το handcent και πάνω αριστερά παραμένει ο φάκελλος του μυνήματος γιατί είχα επιλέξει handcent σαν default, δεν φεύγει από εκει και τα μυνήματα τα παίρνω διπλά...grrrr:mad:
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παντως για τις διαθεσιμοτητες που λεγαμε το amazon εχει αυτη τη στιγμη οπως και χθες... Το δικο μου σταλθηκε και το περιμενω 9 Ιουλιου!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D

 

Προς εκπληξη μου και ενω περιμενα να καθυστερησει η παραγγελια (μου ειχαν πει αποστολη μετα τις 13 Ιουλιου) η παραγγελια τελικα εφυγε εχθες. Λογικα μεσα στην επομενη βδομαδα θα το εχω στα χερια μου.:D:

 

Υπενθυμιζω οτι παρηγγειλα απο amazon.de

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι..τώρα όταν παίρνω μύνημα μου βγάζει το handcent και πάνω αριστερά παραμένει ο φάκελλος του μυνήματος γιατί είχα επιλέξει handcent σαν default, δεν φεύγει από εκει και τα μυνήματα τα παίρνω διπλά...grrrr:mad:

Άνοιξε το messaging της samsung και στις ρυθμίσεις απενεργοποίησε το notifications.

Έτσι θα παίρνεις μόνο την ειδοποίηση του handcent

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το messaging της samsung και στις ρυθμίσεις απενεργοποίησε το notifications.

Έτσι θα παίρνεις μόνο την ειδοποίηση του handcent

 

Το έκανα αλλά παραμένει το φακελάκι πάνω αριστερά...και όταν το ανοίγω ανοίγει με hadcent αλλά παραμένει εκεί...

EDIT: ΑΚΥΡΟ !!! Τώρα είναι ΟΚ ήθελε restart!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Με τον παρακάτω οδηγό στο πρώτο μέρος θα το κάνουμε root το κινητάκι και στο δεύτερο μέρος θα διορθώσουμε αυτά τα μικρά κολληματάκια που κάνει. Μέχρι να έρθει η πρώτη ανανέωση. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι μέσα σε 9 ημέρες που το έχω, έχουμε την πρώτη custom rom.

 

Root Samsung Galaxy S

 

SuperUser( http://forum.samdroid.net/f49/superuser-su-busybox-i9000-26-06-2010-a-1355/ )

 

If you have adb http://content.modaco.net/dropzone/adb.zip and you know how to use it!

 

1. Download: update.zip

2. Put update.zip to SD card, αυτό σημαίνει στο κεντρικό φάκελο Phone με το που το συνδέσετε στο PC.

3. Κατεβάστε το ADB

4. Κάντε το unzip σ' ένα φάκελο και ανοίξτε σε CMD τον φάκελο.

5. Στο Samsung κάντε Settings -> Applications -> Development -> USB debugging

6. Γράψτε adb-windows.exe reboot recovery

7. Όταν κάνει επανεκίνηση με το κουμπι έντασης επιλέγουμε 'apply sdcard:update.zip' και πατάμε το home κουμπί.

8. Download busybox από το market και το κάνουμε εγκατάσταση.

 

Διόρθωση κολλημάτων αφού είναι rooted. http://android.modaco.com/content/samsung-galaxy-s-s-modaco-com/312298/got-the-stalling-problem-rooted-try-this/

 

Πριν (προερατικό)

 

Μπορούμε να ελένξουμε πόση μνήμη έχει τώρα στα data γιατί με αυτήν την μέθοδο δεν πρέπει να ξεπεράσουμε τα 130mb

 

adb shell
su
cd /data/data
busybox du -h|busybox grep M

Εμένα μου έχει 42mb

 

Διαδικασία

 

adb shell
su
cp -rp /data/data /dbdata
mv /data/data /data/data.bak
ln -s /dbdata/data /data/data
reboot

 

Μετά (απεγκατάσταση)

Αν θέλουμε να το επαναφέρουμε

 

adb shell
su
rm /data/data
mv /data/data.bak /data/data
reboot

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο handcent όταν πάω να είλέξω contact μου τα βγάζει διπλά !!!! Στις επαφές τις κανονικές τα τηλέφωνα ειναι μονά και read μόνο το τηλέφωνο!!!!

Βοήθειαααα!!!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο handcent όταν πάω να είλέξω contact μου τα βγάζει διπλά !!!! Στις επαφές τις κανονικές τα τηλέφωνα ειναι μονά και read μόνο το τηλέφωνο!!!!

Βοήθειαααα!!!

 

Εσύ αν το ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψες το καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...