Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κρατάει η μπαταρία μόνο μια μέρα τότε κλάφτα Χαράλαμπε...

Οκ η AMOLED δεν "τρώει" ενέργεια.Τουλάχιστον όχι όσο μια TFT.Τι του τρώει τόσο γρήγορα την μπαταρία; Ο επεξεργαστής; Είναι τόσο ενεργοβόρος; ή το android δεν κάνει σωστή διαχείρηση των resources; Εαν ισχύει αυτό τότε μέγα φάουλ για τη Samsung.Το froyo θα έχει καλύτερη διαχείρηση ενέργειας;

Αν με αυτά που λέτε κρατάει μόνο μέρα η μπαταρία τότε με το GPS ενεργοποιημένο το κόβω κανένα 2ωρο (βαριά) να αντέχει...

 

Μην τρελαινεσαι. Καμια συσκευη του ειδους δεν κραταει πανω απο 2 ημερες, με τη χρηση που αναφερουμε (κι οχι το εχω και καθεται στην ακρη).

Το HD2 ενδεικτικα, που εκανε pull μερικα πραγματακια καθε λιγες ωρες, αντεχε περι τις 2 ημερες.

Με ολα τα android που εχω δοκιμασει και με τα παντα ανοιχτα (και μιλαω για ολες τις ασυρματες συνδεσεις+HSDPA) το galaxy s βγαζει πανω απο μερα, απλα για να εισαι σιγουρος οτι δε θα σε "κρεμασει" στη μεση της επομενης το φορτιζεις καθε μερα. Φυσικα και δεν κραταει μονο 2 ωρες το gps του σε αποκλειστικη χρηση. Υπολογισε κανα 4ωρο...

Γενικα αν εισαι απο αυτους που δεν εχουν διαθεση να φορτιζουν καθε βραδυ το κινητο τους καλυτερα να πας σε αλλη πλατφορμα. Αν παλι δε σε νοιαζει να το βαζεις για φορτιση καθε βραδυ που πεφτεις για υπνο και θες να απομυζησεις καθε δυνατοτητα της συσκευης σου... go for it.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To froyo λες να διορθώσει κάπως την αυτονομία ή δεν θα δούμε διαφορά;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

τοχουμε πει πολλες φορες,ετσι οπως ειναι πλεον τα smartphones ,η μεγαλη αυτονομια ειναι αγνωστη λεξη.

λογικη αυτονομια πια ειναι να αντεχει η συσκευη 1 μερα με λογικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

τοχουμε πει πολλες φορες,ετσι οπως ειναι πλεον τα smartphones ,η μεγαλη αυτονομια ειναι αγνωστη λεξη.

λογικη αυτονομια πια ειναι να αντεχει η συσκευη 1 μερα με λογικη χρηση.

Ετσι ακριβως. Τωρα καποια αλλα που γραφονται για τριημερα αυτονομιας κλπ κινουνται ειτε στη σφαιρα της φαντασιας τους, ειτε απλα η χρηση των συσκευων ειναι εντελως απλοικη και περιστασιακη.το froyo, ναι, θα δωσει ενα κλικ στην αυτονομια των συσκευων. Το ειχα δει και στο νεξους που κρατησα για λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καπιος, το βιντεο σε 720Ρ που τραβαει σε σχεση με το αψογο βιντεο που τραβαει το i8910 πως ειναι; Ειναι στα ιδια επειπεδα η πολυ κατωτερο;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης αν πάτε στα

Settings -> About Phone ->Battery Use

 

Βγάζει ένα report..

π.χ εμένα

15h 37m και 55sec χωρίς φόρτιση κα έτσι χρησιμοποιήσε την μπαταρία μου:

 

Display 34%

Call Standby 22%

Voice Calls 20%

Phone Idle 14%

Maps 5%

Android System 3%

 

Edit: Κι έχει χρησιμοποιήσει την μισή!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία, αν θέλετε να έχετε μια φυσιολογική αυτονομία, αφήστε τη συσκευή απότα χέρια σας!!!!!

Δεν γίνεται να είναι αναμένη η οθόνη 3 και 4 ώρες συνολικά και να περιμένετε να σας κρατάει πάνω από 12 ώρες!!!

Αυτό κατασπαράζει την μπαταρία περισσότερο από ότιδήποτε άλλο.

Αν χρησιμοποιείτε το κινητό σας όποτε το χρειάζεστε, θα σας βγάζει πάνω από μέρα άνετα και με 3g, push κλπ κλπ

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικο πληκτρολογιο, γινεται οταν παω να γραψω κατι να ειναι σαν default ελληνικο και οχι καθε φορα να παταω να γυρισει στο ελληνικο;

 

Ακομα και σε msn/facebook chat Καθε φορα που παταω να γραψω καθε προταση, πρεπει να το γυρναω στο ελληνικο...

Στο sliteIT αν πας στις ρυθμίσεις και του βάλεις σαν primary language τα ελληνικά, δεν θα αλλάζει :)

Παιδια, εχετε βρει ελληνικο πληκτρολογιο που να παιζει σωστα στα sms;

Το Greek IME, οπως και τα υπολοιπα, βγαζουν το μηνυμα corrupted στον παραληπτη αν γραφτει στα ελληνικα (unicode η 7bit - το ιδιο προβλημα υπαρχει).

Πήγαινε στα μηνύματα και στα settings, στο Input Mode, διάλεξε Unicode. Εμένα έφτιαξε έτσι

Εννοείς αυτο που γραφει virtual keyboard by Polychronis?

Επισης, χρησιμοποιει κανεις σας καρτα class6 η ταχυτερη? Εχω 8 GB class4 Sandisk και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να βαλω ταχυτερη. Θα δω μεγαλη διαφορα στην αποκριση?

class 4 ή 6 συνήθως προτείνουν αν έχει κάνει root το κινητό και χρησιμοποιείς την sd card για να αποθηκεύεις της εφαρμογές που κατεβάζεις εκεί. Το Galaxy S έχει αρκετή εσωτερική μνήμη για τις εφαρμογές προς το παρόν :P

Βέβαια με το froyo θα μπορείς επίσημα να τις μεταφέρεις εκεί, και επίσης μερικές cooked roms χρησιμοποιούν την sd card και για άλλα πράγματα (swap, dalvik cache, etc)

Πάντως δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις class 6 αφού έχει ήδη τη 4άρα

 

EDIT: Υπαρχει εφαρμογη που βαζεις repos και κατεβαζεις εκτος market προγραμματα; Κατι τετοιο διαβασα καπου εδω μεσα

Δεν χρειάζεσαι repos όπως στο cydia πχ. Απλώς ενεργοποιείς στα settings , στο appliacations, τα unknown sources και μετά μπορείς να βάλεις μέσα στην sd card σου το apk του προγράμματος και να το εγκαταστήσεις με κάποιο file manager (πχ Astro)

 

EDIT: Οι περισσότερες class 6 υποστηρίζουν wear levelling (μοιράζει τις εγγραφές σε όλη την κάρτα οπότε αν κάνεις πολλές εγγραφές, όπως σε περίπτωση που έχεις swap) οπότε δεν φθείρεται τόσο πολύ η κάρτα και δεν μειώνεται o χρόνος ζωής της. Οπότε ποιο πολύ αυτός είναι ο λόγος, παρά η ποιο μεγάλη ταχύτητα σε σχέση με τις class 4

Edited by georgios29

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΚΙΝΗΤO ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΤΟ HTC HD,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ call history/logs, messages ,email ?

ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΤΟ gmail import ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

Edited by spanop
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση, θα ήθελα κι εγώ να περάσω μηνύματα από το άλλο Samsung D-900.. Θα δοκιμάσω το MobileEdit!.

 

Όσο για τις επαφές μέσω outlook είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο προγραμματάκι με το vito audio notes που καταγράφει αυτόματα τις κλήσεις και με το cash organizer 2008 για andorid?
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΚΙΝΗΤO ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΤΟ HTC HD,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ call history/logs, messages ,email ?

ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΤΟ gmail import ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

Βρήκα αυτό από την sprite. Μεταφέρει Contacts Call Logs SMS Bookmarks από windows mobile και λέει οτι είναι free. Βέβαια είναι σε beta2 η οποία λήγει 7 Ιουλίου. Οπότε ίσως μετα να μην ειναι :(

Και αυτή η λύση φαίνεται καλή. Έχω δοκιμάσει το sms backup & restore μόνο για να παιρνω backup από το android, αλλά φαίνεται υπάρχει τρόπος να πάρεις και από windows mobile/nokia/sonny ericsson.

Τέλος, ο τύπος εδώ κάνει το ίδιο αλλα χρησιμοποιεί perl script για να κάνει την μετατροπή :p

Οπότε όποιος έχει Linux και όρεξη μπορεί να το δοκιμασει :lol:

 

P.S δεν έχω δοκιμάσει κανένα, οπότε δεν έχω ιδέα αν θα πάρετε τα sms σας ή θα τα "πάρετε στο χέρι" και θα τα χάσετε όλα :p

 

EDIT: Στο site της sprite λέει:

The existing data on your Android phone will be replaced with the contents of your old phone for the categories you select. Any data you have entered into Android so far, for those categories, will be permanently removed.

Οπότε καλό θα ήταν να πάρετε πρώτα ένα backup τα sms με το sms backup & restore, μετα περνάτε τα παλιά με το sprite, και μετά κάνετε restore τα προηγούμενα με το sms backup & restore τα οποία γίνονται merge

Edited by georgios29

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο ελλαδα παιζει κανενα μαγαζι σε καλι τιμη για να το παρω?το βρηκα με 640 αλλα πολλα μου φενονται....

 

γιατι θες ντε και καλα να ειναι απο ελληνικο μαγαζι?φιλικα ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

γιατι θες ντε και καλα να ειναι απο ελληνικο μαγαζι?φιλικα ρωταω...

 

απλα δεν ξερω φιλε μου! ξερεις κανενα αξιπιστο σιτε να το παρω απο εξωτερικο?και σε τι τιμη?

θα με βοηθουσες:)

Link to comment
Share on other sites

γιατι θες ντε και καλα να ειναι απο ελληνικο μαγαζι?φιλικα ρωταω...

 

Μπορεί να έχει επιδότηση ο άνθρωπος όπως εγώ που έχω 470 ευρώ επιδότηση στη vodafone. Κι εγώ σκέφτομαι να το πάρω από δω http://www.vnp.gr/index.php?target=products&product_id=1297 ή από εδώ http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=10d5b86c-069a-476a-a485-c7f0cdd0043e που μπορώ να χρησιμοποιήσω και την επιδότηση.

 

Ξέρει κανείς αν αυτό που θα φέρει για παράδειγμα η vodafone ή το πλαίσιο κτλ θα έχει κάποια διαφορά με αυτά που παραγγέλνεις από έξω όπως Αγγλία κτλ?

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΠΟ ΤΟ expansys ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΟΧΟΥ ΚΑΡΤΑΣ
Link to comment
Share on other sites

απλα δεν ξερω φιλε μου! ξερεις κανενα αξιπιστο σιτε να το παρω απο εξωτερικο?και σε τι τιμη?

θα με βοηθουσες:)

 

κοιτα αν κοιταξεις και προηγουμενα post θα δεις μερικα καλα μαγαζια..

π.χ. το handtec το οποιο ειναι Αγγλια και θα σου βγει πολυ φτηνο σε σχεση με τις ελληνικες τιμες..ωστοσο ειπαν οτι πρεπει να στειλεις καποια δικαιολογητικα για να στο στειλουν πραγμα λιγο σπαστικο..αλλα αν δεν το βιαζεσαι μια χαρα ειναι...εγω απο εκει θα το επαιρνα...αν παλι θες κατι πιο γρηγορο υπαρχει το expansys το ΑΓΓΛΙΚΟ που στο στελνει αμεσως (ενα παιδι μετα απο 20 λεπτα ειχε ηδη tracking number).μετα ειναι και το expansys το ελληνικο..ειναι και το clove λιγο πιο ακριβο απο το handtec αλλα σου δινει μια οχταρα καρτα δωρο..ειναι και καποια γερμανικα παλι αλλα δεν τα θυμαμαι ακριβως...:D

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν κοιταξεις και προηγουμενα post θα δεις μερικα καλα μαγαζια..

π.χ. το handtec το οποιο ειναι Αγγλια και θα σου βγει πολυ φτηνο σε σχεση με τις ελληνικες τιμες..ωστοσο ειπαν οτι πρεπει να στειλεις καποια δικαιολογητικα για να στο στειλουν πραγμα λιγο σπαστικο..αλλα αν δεν το βιαζεσαι μια χαρα ειναι...εγω απο εκει θα το επαιρνα...αν παλι θες κατι πιο γρηγορο υπαρχει το expansys το ΑΓΓΛΙΚΟ που στο στελνει αμεσως (ενα παιδι μετα απο 20 λεπτα ειχε ηδη tracking number).μετα ειναι και το expansys το ελληνικο..ειναι και το clove λιγο πιο ακριβο απο το handtec αλλα σου δινει μια οχταρα καρτα δωρο..ειναι και καποια γερμανικα παλι αλλα δεν τα θυμαμαι ακριβως...:D

 

ευχαριστω φιλε!

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΠΟ ΤΟ expansys ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΟΧΟΥ ΚΑΡΤΑΣ

 

Εγώ αυτό έκανα, σε παρακαλώ γράφε με μικρά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα με ενδιαφερει πολυ η ποιοτητα για το βιντεο σε 720Ρ που τραβαει σε σχεση με το αψογο βιντεο που τραβαει το i8910 πως ειναι; Ειναι στα ιδια επειπεδα η πολυ κατωτερο;

 

Εγω μεχρι τωρα ειχα μονο iphone 3G & 3GSκαι ειμουν πολυ ευχαρηστημενος, τωρα σκευτομαι να παρω ενα galaxy s Επειδη δεν ειχα ποτε μου android θελω να ρωτησω για καποιοες εφαρμογες που στο iphone περισοτερο χρησιμοποιουσακαι ειναι

 

1. Mxtube (κατεβασμα βιντεο απο youtube και player)

2. Shazam (ακουει τα τραγουδια και σου βρισκει τον τιτλο και τον τραγουδιστη

3. Greekradio (internet streeming ελληνικους σταθμους)

Υπαρχουν αντιστοιχεσ εφαρμογεσ και σε android?

 

Tελος αλλη μια ερωτηση ,Ενημερωση των επαφων του τηλ απο τις επαφες φιλων στο facebook μπορει να γινει;

 

ευχαρηστω πολυ!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα με ενδιαφερει πολυ η ποιοτητα για το βιντεο σε 720Ρ που τραβαει σε σχεση με το αψογο βιντεο που τραβαει το i8910 πως ειναι; Ειναι στα ιδια επειπεδα η πολυ κατωτερο;

 

Εγω μεχρι τωρα ειχα μονο iphone 3G & 3GSκαι ειμουν πολυ ευχαρηστημενος, τωρα σκευτομαι να παρω ενα galaxy s Επειδη δεν ειχα ποτε μου android θελω να ρωτησω για καποιοες εφαρμογες που στο iphone περισοτερο χρησιμοποιουσακαι ειναι

 

1. Mxtube (κατεβασμα βιντεο απο youtube και player)

2. Shazam (ακουει τα τραγουδια και σου βρισκει τον τιτλο και τον τραγουδιστη

3. Greekradio (internet streeming ελληνικους σταθμους)

Υπαρχουν αντιστοιχεσ εφαρμογεσ και σε android?

 

Tελος αλλη μια ερωτηση ,Ενημερωση των επαφων του τηλ απο τις επαφες φιλων στο facebook μπορει να γινει;

 

ευχαρηστω πολυ!

2. Shazam Υπάρχει η ίδια...

 

Για τις άλλες ναι υπάρχουν αντίστοιχες, μπορείς και οι ίδιες (δεν το έψαξα).

Link to comment
Share on other sites

Στο expansys το ελληνικο το ειχαν χτες 599 σημερα 594 με 28 διαθεσιμα κομματια τους πηρα χτες εχουν διαθεσημη και 32αρα καρτα σε μια μερα παραλαβη λεω να το χτυπησω Δευτερα!
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει επιδότηση ο άνθρωπος όπως εγώ που έχω 470 ευρώ επιδότηση στη vodafone. Κι εγώ σκέφτομαι να το πάρω από δω http://www.vnp.gr/index.php?target=products&product_id=1297 ή από εδώ http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=10d5b86c-069a-476a-a485-c7f0cdd0043e που μπορώ να χρησιμοποιήσω και την επιδότηση.

 

Ξέρει κανείς αν αυτό που θα φέρει για παράδειγμα η vodafone ή το πλαίσιο κτλ θα έχει κάποια διαφορά με αυτά που παραγγέλνεις από έξω όπως Αγγλία κτλ?

 

Καμια απολυτως διαφορα. Και εγγυηση εχεις κανονικα, οποτε δεν υπαρχει λογος να περιμενεις. Ψαχνοντας θα το βρεις και φθηνοτερο (π.χ. handtec) ;)

 

χαιρετω την παρεα

νεος κατοχος μολις

εντυπωσεις εντως της ημερας

 

Καλως τον. Καλοριζικο. Αντε να μαζευονται σιγα σιγα οι.... παλιοι :)

 

παιδια εμενα με ενδιαφερει πολυ η ποιοτητα για το βιντεο σε 720Ρ που τραβαει σε σχεση με το αψογο βιντεο που τραβαει το i8910 πως ειναι; Ειναι στα ιδια επειπεδα η πολυ κατωτερο;

 

Πολυ καλο ειναι το βιντεο που τραβαει. Δες κι εδω για ενα δειγμα (βαλε hd στις ρυθμισεις του youtube):

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...