Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανεβασαν την τιμη παλι στο expansys. Εγω το παρηγγειλα στα 599. Ισχυει η τιμη που παρηγγειλα και οχι αυτη που γραφει τωρα, σωστα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανεβασαν την τιμη παλι στο expansys. Εγω το παρηγγειλα στα 599. Ισχυει η τιμη που παρηγγειλα και οχι αυτη που γραφει τωρα, σωστα;

 

Ο,τι χρεωθηκε στην καρτα σου πληρωνεις οσο και να εχει τωρα.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση απο ενα γερο-WM user...

Κατ' αρχας ειμαι εντελως ασχετος απο Android και μη γελασετε (:D) με την ερωτηση.

Ποτε δεν ειχα "καψα" για ελληνικο μενου,αλλα το Android,υποστηριζει διαφορες γλωσσες και ελληνικα στο μενου?Δηλαδη το "settings" στις συσκευες που θα πουλιουνται στην Ελλαδα (οταν ερθει),θα γραφεται "Ρυθμισεις"?Η μπορεις εσυ να επιλεξεις τη γλωσσα στο αρχικο σεταρισμα της συσκευης?

Ο λογος της ερωτησης βεβαια ειναι για το θεμα της "αξιας μεταπωλησης"αν το αγορασω απο το εξωτερικο.

Και μια δευτερη ερωτηση...

Δεν εχω κανενα σκοπο να μετατρεψουμε τη συζητιση σε Android vs IphoneOS,αλλα θα ηθελα μια απλη απαντηση με ενα ΝΑΙ η ΟΧΙ...

Η μεταβαση απο WM,ειναι πιο ευκολη σε Android παρα σε IphoneOS?Δηλαδη,ΠΟΙΟ απο τα δυο λειτουργικα θα ειναι πιο "οικειο" σε εναν γερο-WM user?

Ευχαριστω.:)

 

Και οσον αφορα τη Handtec,αγοραστε αφοβα..2 κινητα εχω παρει και ειχα αμεση εξυπηρετηση.

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Σεβασμιε γεροντα...:p

-το Android σου δινει τη δυνατοτητα να εγκαταστησεις επισημα τα Ελληνικα απο το μενου του, που εξελληνιζεται πληρως αν δεν αγοραστει ετσι.

-εδω τα καταφερες τοσες δεκαετιες με τα WinMo, στο Android θα κολλησεις?

Και τα δυο λειτουργικα θελουν χρονο προσαρμογης και αρχικα ξενιζουν. Σου δινω (απο τη δικη μου εμπειρια) μια εβδομαδα πανω-κατω να τα συνηθισεις.

Το iOS εχει ενα θεμα με τα κλειδωματα της Apple οσον αφορα ανθρωπους που εχουν μαθει να παραμετροποιουν πληρως τη συσκευη τους, αλλα ειναι πολυ ευχρηστο.

Edited by dkoukou
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Σεβασμιε γεροντα...:p

-το Android σου δινει τη δυνατοτητα να εγκαταστησεις επισημα τα Ελληνικα απο το μενου του, που εξελληνιζεται πληρως αν δεν αγοραστει ετσι.

-εδω τα καταφερες τοσες δεκαετιες με τα WinMo, στο Android θα κολλησεις?

Και τα δυο λειτουργικα θελουν χρονο προσαρμογης και αρχικα ξενιζουν. Σου δινω (απο τη δικη μου εμπειρια) μια εβδομαδα πανω-κατω να τα συνηθισεις.

Μαγκα μου,σ ευχαριστω...;)

Η αληθεια ειναι οτι ειχα ψηθει για Iphone,μιας και στα δικα μου ματια ειναι μακραν το ομορφοτερο κινητο που εχει σχεδιαστει...Ενω το 3GS,δε μου αρεσε καθολου σε design,το Iphone 4 το ΑΣΠΡΟ βεβαια,ειναι εκπληκτικης ομορφιας.

Το galaxy στα δικα μου ματια,δε λεει τιποτα απο εμφανιση,δε με τρελλαινει κιολας δηλαδη...Ειναι απλα καλο..

Αλλα απο την αλλη,συνηθισμενος απο τα WM,ψαχνω να βρω τη πλατφορμα που θα με βολεψει περισσοτερο στη μεταβαση...Και για εμενα μονο και μονο το γεγονος,πως δε χρειαζεται να εχεις διπλα σου τον υπολογιστη και το itunes για να κανεις καποιες αλλαγες και να περασεις καποια προγραμματα,ειναι ενα τεραστιο ΣΥΝ του Android.

Και ενω οπως σου ειπα ειχα ψηθει για Iphone, μιας και κανενα HTC Android based κινητο δε μου "γεμιζε" το ματι,ειδα την παρουσιαση του Galaxy στο techblog.gr και ΜΟΥ "ΒΓΗΚΕ" το ματι!!!:lol:

Αρχιζω και "καψουρευομαι" και ειμαι ενα κλικ πριν τη παραγγελια στους φιλους μου στο handtec..:rolleyes:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα (ασχετο, και εγω παππους ειμαι..:p)

Αν εχεις κανει jailbreak το iPhone δε χρειαζεσαι iTunes για να εγκαταστησεις εφαρμογες, αλλα καποιοι περιορισμοι της Apple συνεχιζουν να υφιστανται ακομα και ετσι. Παντως ειναι και το iPhone εξαιρετικο τηλεφωνο (το καλυτερο που ειχα μεχρι τωρα) αλλα αν την "ψαχνεις" γενικα με το λειτουργικο και τις rom θα το βαρεθεις γρηγορα. :)

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Για εμας τους κοινους θνητους που δεν θελουμε να αγορασουμε το Galaxy απο εξω,μηπως υπαρχει καμια πληροφορια για ποια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας θα το φερει και ποτε;

Οποια εταιρεια μου δωσει την μεγαλυτερη επιδοτηση για το συγκεκριμενο κινητο θα με κερδισει :p,ως πελατη.

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

θα το φερει ο Γερμανος μου ειπαν αλλα δεν ξερουν ακομα ποτε.

YΓ:παντως οσοι εχουμε omnia2 δυσκολα θα το αγορασουμε,οχι γιατι δεν ειναι σπουδαια συσκευη αλλα γιατι ειναι παρεμφερης εαν εξαιρεσουμε το λειτουργικο και τον λιγο μεγαλυτερο επεξεργαστη.

εγω προσωπικα θα περιμενω μετα το φθινοπωρο που θα σκασουν μυτη τα"βαρια" οπλα,με μεγαλους επεξεργαστες[1.5-2.0ghz].

εαν ειναι να αποχωριστω το ομνια2 να το κανω τουλαχιστον για κατι πολυ καλυτερο[πιστευω].

Edited by xolloth
Link to comment
Share on other sites

θα το φερει ο Γερμανος μου ειπαν αλλα δεν ξερουν ακομα ποτε.

YΓ:παντως οσοι εχουμε omnia2 δυσκολα θα το αγορασουμε,οχι γιατι δεν ειναι σπουδαια συσκευη αλλα γιατι ειναι παρεμφερης εαν εξαιρεσουμε το λειτουργικο και τον λιγο μεγαλυτερο επεξεργαστη.

εγω προσωπικα θα περιμενω μετα το φθινοπωρο που θα σκασουν μυτη τα"βαρια" οπλα,με μεγαλους επεξεργαστες[1.5-2.0ghz].

εαν ειναι να αποχωριστω το ομνια2 να το κανω τουλαχιστον για κατι πολυ καλυτερο[πιστευω].

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να δεις "βαρια οπλα", ητοι 1.5-2 GHz αυτο το χρονο (αν δε βρουν καποια ακρη και με το θεμα αυτονομια θα περιμενεις μαλιστα ακομα περισσοτερο. Ηδη οι αυτονομιες των snapdragon, αλλα και της cpu που φοραει το galaxy s ειναι αστειες).

Το galaxy s θα ειναι η ναυαρχιδα της samsung για ολο το 2010 (με διαφορα απο τις υπολοιπες προτασεις της, αλλα και τον ανταγωνισμο, λιγοτερο η περισσοτερο)...

Link to comment
Share on other sites

παντως οσοι εχουμε omnia2 δυσκολα θα το αγορασουμε,οχι γιατι δεν ειναι σπουδαια συσκευη αλλα γιατι ειναι παρεμφερης εαν εξαιρεσουμε το λειτουργικο και τον λιγο μεγαλυτερο επεξεργαστη.

 

Ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών είναι πολύ πιο ισχυροί σε σχέση με το omnia 2, άσε που το omnia 2 τρέχει ένα λειτουργικό ξεπερασμένα και έχει μηδενικές ελπίδες να τρέξει κάποια εφαρμογή που να εκμεταλλεύεται το hardware του. Όλες οι εφαρμογές για wm έχουν φτιαχτεί για να τρέχουν μέχρι στα 500mhz arm11 και λοιπες παλιατζούρες. Και με τα wm7 να είναι εντελώς διαφορετικά από τα τωρινά wm, κανείς δεν θα κάτσει να φτιάξει κάτι που να εκμεταλλεύεται το hardware του omnia 2 και του hd2.

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung μολις προχθες εγκαινιασε μια νεα μοναδα παραγωγης επεξεργαστων 32μm για μελλοντικη παραγωγη πιο αποδοτικων και ταχυτερων chip για φορητες συσκευες. Αποκλειεται να κανει λιγοτερο απο 3-4 μηνες να δωσει στην αγορα ολοκληρωμενο με καλυτερη αποδοση και αυτονομια (αν και τα πειραματικα της μοντελα ειναι 30-40% αποδοτικοτερα οσον αφορα το watt leakage). Μην περιμενετε κατι σημαντικα ταχυτερο (πανω απο 1,2 GHz) πριν το Δεκεμβρη.
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους κι ενα review απο το παντα σοβαρο engadget για αυτα που λεω εδω και καιρο, για το μεγαλυτερο -και μοναδικο κατ'εμε- μειον της συσκευης:

 

And while the spec sheet sparkles with an appropriate level of ultra-modernity, the Galaxy S itself doesn't feel like the thoroughly polished, coherent product that other market participants are bringing out at the moment. We'd put a large part of that down to the body's construction, as the user experience is more than snappy enough, and we reckon some more attention to hardware detail could really put this handset over the top. It certainly has all the quantifiable qualities necessary to be one of our Android faves. On the other hand, since the hardware design's already finished, why not just give us some Froyo? We'd settle for that

 

Listed at 9.9mm in thickness, this Samsung handset is remarkably thin, but unfortunately we didn't find the materials of construction quite as reassuring as we would have liked. The glitter-patterned (ugh) back is composed of what feels like mediocre plastic, while the actual glass of the screen is in itself extremely glossy and reflective, and the physical buttons are okay, but only that...

 

http://www.engadget.com/2010/06/16/samsung-galaxy-s-preview/

Link to comment
Share on other sites

ενα μειον θεωρω και την επιμονη της samsung να φοραει και στις καλες συσκευες της 1 ηχειο.

θα της ηταν τοσο δυσκολο να βαλει 2 στερεο ηχεια,τοσα λεφτα σκαμε ας ειναι τουλαχιστον πληρης η καθε καλη συσκευη και σε αυτον τον τομεα.

πολλα ζηταω;

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους κι ενα review απο το παντα σοβαρο engadget για αυτα που λεω εδω και καιρο, για το μεγαλυτερο -και μοναδικο κατ'εμε- μειον της συσκευης:

 

And while the spec sheet sparkles with an appropriate level of ultra-modernity, the Galaxy S itself doesn't feel like the thoroughly polished, coherent product that other market participants are bringing out at the moment. We'd put a large part of that down to the body's construction, as the user experience is more than snappy enough, and we reckon some more attention to hardware detail could really put this handset over the top. It certainly has all the quantifiable qualities necessary to be one of our Android faves. On the other hand, since the hardware design's already finished, why not just give us some Froyo? We'd settle for that

 

Listed at 9.9mm in thickness, this Samsung handset is remarkably thin, but unfortunately we didn't find the materials of construction quite as reassuring as we would have liked. The glitter-patterned (ugh) back is composed of what feels like mediocre plastic, while the actual glass of the screen is in itself extremely glossy and reflective, and the physical buttons are okay, but only that...

 

http://www.engadget.com/2010/06/16/samsung-galaxy-s-preview/

 

Εμενα παντως το λιγοτερο που με απασχολει ειναι απο τί υλικο ειναι φτιαγμενο το πισω μερος.

Βαλτε ρε παιδια ενα φλασακι εκει πισω στην καμερα,ας μην ειναι και xenon.

Anyway,απο μπαταρια πως τα πηγαινει αραγε;

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

Το τελειο κινητο δεν υπαρχει, ουτε θα υπαρξει ποτε. Καθε ενας μας θα ηθελε να περιλαμβανεται καποιο χαρακτηριστικο που ισως για καποιον αλλο μπορει να ειναι περιττο. Το γεγονος ειναι οτι, εδω και τωρα, το Galaxy S ειναι στην κορυφη της τροφικης αλυσιδας με αυτα που προσφερει. Η κοντρα μεταξυ των κατασκευαστων και η απαντηση των αλλων εταιριων (μοιραια) σε λιγο καιρο, μονο ωφελημενους μπορει να μας βγαλει ολους μας. :)
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Anyway,απο μπαταρια πως τα πηγαινει αραγε;

 

Οποιος παιρνει στα σοβαρα καποιους που ισχυριζονται αυτονομια πανω απο μια ημερα σε smartphones με 4ιντσες οθονες και θηριωδεις επεξεργαστες μαλλον πρεπει να δει γιατρο..:X

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το λιγοτερο που με απασχολει ειναι απο τί υλικο ειναι φτιαγμενο το πισω μερος.

Βαλτε ρε παιδια ενα φλασακι εκει πισω στην καμερα,ας μην ειναι και xenon.

Anyway,απο μπαταρια πως τα πηγαινει αραγε;

 

Γουστα ειναι αυτα, αλλα υπαρχει -ευτυχως- αρκετος κοσμος που δε θελει το 600 ευρω κινητο του να μοιαζει σαν το παιχνιδακι του ανηψιου. Αυτο το καταλαβε κι η apple και μετα την κατακραυγη του κοσμου για τα σκουπιδοπλαστικα με τα οποια εξοπλισε τα 3g/3gs, επεστρεψε σε σοβαρα υλικα κατασκευης με το 4g. Μετα την τρομακτικη επιτυχια που θα εχει το τελευταιο θα το ενστερνιστει (η καλυτερα αντιγραψει η samsung) και παει λεγοντας...

Link to comment
Share on other sites

περα απο την οθονη που ειναι απαραδεκτη στον ηλιο , κανεις δεν βλεπει ποσο μαπα ειναι η καμερα του ? και ποσο αθλια η τιμη του ( γιατι μη ξεχνατε οτι το android ειναι δωρεαν λειτουργικο ) ,απορω γιατι να αγορασει καποιος αυτην την αντιγραφη και να μην παρει αυθεντικο iphone

αν θελει να εχει ανδροιδ σωνει και καλα υπαρχουν και αλλες συσκευες πιο τιμιες απο αποψη αποδοσης τιμης

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

εχεις γνωση του κοστους κατασκευης ενος Hummingbird? η μιας SuperAMOLED? μονο απο κατοχο iPhone (το οποιο ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο επαναλαμβανω) δεν περιμενω κηρυγμα περι ορθης κοστολογησης προιοντος...
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

περα απο την οθονη που ειναι απαραδεκτη στον ηλιο , κανεις δεν βλεπει ποσο μαπα ειναι η καμερα του ? και ποσο αθλια η τιμη του ( γιατι μη ξεχνατε οτι το android ειναι δωρεαν λειτουργικο ) ,απορω γιατι να αγορασει καποιος αυτην την αντιγραφη και να μην παρει αυθεντικο iphone

αν θελει να εχει ανδροιδ σωνει και καλα υπαρχουν και αλλες συσκευες πιο τιμιες απο αποψη αποδοσης τιμης

 

υπαρχη πολυς κοσμος που θεωρη το iphone καθαρο μερκετινγ και υπερτιμημενω θυμισου μονο της πρωτες εκδοσης του και ποση πλακα ειχαν η ελειψης του ασε που δεν βγαζουν ολοι φοτο με το κινητο τους:) γουστα του καθενα μας ειναι και προσοπικες αποψεις:) οκ εξαιρετικο τηλ το iPhone 4 αλλα οχι για ολους;)

Link to comment
Share on other sites

εχεις γνωση του κοστους κατασκευης ενος Hummingbird? η μιας SuperAMOLED? μονο απο κατοχο iPhone (το οποιο ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο επαναλαμβανω) δεν περιμενω κηρυγμα περι ορθης κοστολογησης προιοντος...

 

Ετσι ακριβως ειναι...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...