Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Προσωπική γνώμη αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις ένα καλό λάστιχο από το να πάρεις μια ζάντα για μούρη. Η απόκριση του αυτοκινήτου εξαρτάται σημαντικά από το λάστιχο που έχεις...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΕΧΩ DUNLOP 205-45-16 ΣΕ ΕΝΑ FABIA 1O1 HP.ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ.ΠΟΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΕ MICHELIN?
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

η 16αρα ζαντα ειναι μεγαλυτερη απο την 15αρα. μερικες φορες και πιο βαρια...επομενως μαλλον θα κοβει το αμαξι!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

δεν κερδιζεις κατι.....

 

 

ο μονος που κερδιζει ειναι ο ζαντας και ο λαστιχας που σου πουλανε καινουργια και πιο ακριβα πραγματακια .....

επισης , χανει η τσεπη σου ===> βασικο....

 

 

(και μην πεταχτουν μερικοι μερικοι και που οτι κερδιζει σε προσφυση , αισθηση και μουρη......)

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΦΙΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ.ΤΑ ΜΙΣΑΔΑΚΙΑ ΤΑ ΠΡΟΦΙΛ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ 100 ΕΥΡΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ <7020029> ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι απο τις πιο φτηνες οντως!!!τα ποτενζα 195/50/15 για το κορσα εκαναν 200 ευρω, ενω στην εργοστασιακη διασταση 185/55/15 εκαναν 320!!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΠΡΟΦΙΛ 45-55 ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΠΡΟΦΙΛ 50-60 ΚΛΠ.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ AUTO TRITH ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΕΝΑΝ ΟΔΗΓΟ ΣΕ ΣΤΥΛ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΧΕ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ.ΜΕ ΦΑΡΔΥ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΠΡΟΦΙΛ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΣΕ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΦΘΟΡΑ.ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

sorry κιολας αλλα η διαφορα δεν θα γινει στο φαμπια.....

σε ενα μικρο αυτοκινητο με μικρο μεταξονιο αναζητας ρυθμισιμοτητα και οχι τοσο προσφυση που στην τελικη κερδιζεις μαλλον λιγο....

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ.ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ Η ΑΝΕΣΗ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΞΑΛΛΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΥΣΗΣ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΕ 16ΑΡΑ ΖΑΝΤΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ?ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 195-50-15 ΤΗΣ ΜΑΝΝΑΣ ΤΟΥ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ 146250.ΒΑΖΟΝΤΑΣ 205-45-16 Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ 147600.ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΒΑΛΩ 195-50-16 Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ 156000.ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΚΕΤΑ.ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 146000-148000 ΜΕ 16ΑΡΑ ΖΑΝΤΑ.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ MICHELIN ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ PILOT EXALTO.ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΥΠΟΥΣ

Καταρχην καλο θα ηταν να αποφευγες τα κεφαλαια δεν ειναι ευκολοδιαβαστα..

 

Οπως ειπες δεν σε ενδιαφερει το look αλλα η ανεση τοτε θα σου προτεινα να αφησεις την 15αρα λογω στιν 16 πρεπει να χαμηλωσεις προφιλ οποτε χανεις ανεση..

Η σωστη διασταση αφου μαμα 195/50/15 για 16αρα ειναι

205/40/16...

Επισης καλη επιλογη το Michelin λογω μαλακης γομας οποτε ανεση αλλα οχι το exalto δοκιμασε to primacy,,,ταπεινη μου γνωμη να κοιταζες και σε continental το conti sport 3 πολυ καλο λαστιχο...

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν σας εδωσα εγω να καταλαβετε.Οταν το πήρα από τη μάννα του ειχε 195-50-15.Μετα από 4 χρόνια βρήκα ζαντες 16αρες μαζι με τα λαστιχα σε διαστασεις 205-45-16 τις οποιες και φοραω.Επειδη ομως το χαμηλο προφιλ εχει επιπτωσεις στην ανεση θελω να το ανεβασω.Αν βαλω το 205-40-16 που μου λες τοτε χαμηλωνω το προφιλ ακομη περισσοτερο.Εγω θελω να το ανεβασω και ας χασω σε προσφυση (πλατος).Δηλαδη ψαχνω για προφιλ 50 ας πουμε σε 16αρα ζαντα.Ευχαριστω παντως που βρισκετε χρονο να ασχοληθειτε και με το προβλημα μου.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν ειναι προβλημα......

 

 

αυτος που προσπαθουμε να πουμε ειναι να μην ξεφυγει απο την εργοστασιακη διασταση το ελαστικο/ζαντα...... η ολη μαγκια σε εισαγωγικα ειναι να διατηρηθει η εργοστασιακη διαμετρος της ροδας.......

με αλλα λογια πρεπει να καταλαβετε οτι η σκοντα σαν κατασκευαστης δεν κοιταξε να προσθερει ανεση στο εν λογω αυτοκινητο γιατι πολυ απλα εβαλε ενα χαμηλοπροφιλο ελαστικο (ισως και για θεμα κοστους)....

 

και να θυμαστε και κατι αλλο , 16αρα ζαντα δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερα....;) ;)

Link to comment
Share on other sites

to primacy ειναι απαραδεκτο στο στεγνο και συν της αλλης δεν υπαρχει conti sport3......
ναι, ενώ στο βρεγμένο... πφφ μακριά :mad:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειναι προβλημα γιατι δεν μπορω να βρω λαστιχα για 16αρα ζαντα που να εχουν την ιδια περιμετρο.Η περιμετρος με τα 195-50-15 της μαννας του ειναι 146250.Με τα 205-45-16 που εχω ειναι 147600.Δηλαδη απειροελαχιστη διαφορα.Με την 16αρα κερδισα σε επιφανεια προσφυσης αλλα έχασα σε ανεση.Δεν εξεταζω τα υπερ και τα κατα αυτη τη στιγμη.Υπαρχει καποιος τελος παντων που θα μου πει βαλε αυτες τις διαστασεις και η περιμετρος να ειναι σχεδον ιδια?
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

O MONOΣ τρόπος είναι να επιστρέψεις στην 15άρα. Μπορείς να βάλεις την εργοστασιακή ζάντα (ή άλλη με ίδια χαρακτηριστικά) ή μια πιο φαρδιά για να βάλεις πιο φαρδύ ελαστικό. Σαν φάρδος πάντως το 195 πιστεύω πως είναι αρκετό.
Link to comment
Share on other sites

ναι, ενώ στο βρεγμένο... πφφ μακριά :mad:

 

 

φιλε μου οσο και να σου φαινεται παραξενο , στο βρεγμενο δεν ειχα κανενα προβλημα........ ισα ισα θα ελεγα , ΕΜΕΙΝΑ εντυπωσιασμενος.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...