Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

balta arxige.......den tha to metaniosis (as milisi kai o tifosi apo proto xeri)

kata ta drago itan gia ton (logokrisia)...

kai fisika to basiko tous pleonektima einai oti einai sxetika fthina se sxesi me ton antagonismo........

xtipa ta

 

Οταν αγορασα το Golf, ειχε επανω απο το εργοστασιο

Dunlop Sport SP 01 A σε διασταση 205-55-R16 που φoρανε τα Sportline.

 

Εκανα λοιπον 20000χλμ με αυτα τα λαστιχα,κανοντας ενα μπρος-ππισω στα 15000, αλλα μετα γλιστραγε αρκετουτσικα ο πωπος και ετσι στα 20000(ναι νωρις ξερω) προεβην σε αλλαγη ελαστικων...

 

Ημουν αναμεσα στα Michelin Pilot Exalto II, Continental SportContact II και Goodyear Eagle F1...Τελικα μετα απο συζητηση με τον λαστιχα μου, σχετικα με το πώς οδηγαω σε στροφες και τα σχετικα, καταληξαμε στο τελευταιο το οποιο ηταν και ελαφρως ακριβουτσικο... :o

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το Goodyear Eagle F1,το οποιο ομως θελει λιγη υπομονη για να ζεσταθει αλλιως χρειαζεται λιγη προσοχη στα κομματια - σαπουνια :)

 

 

Τωρα για ο,τι αλλο θελει κανεις ας με ρωτησει συγκεκριμενα :) :)

Πολυ ευχαριστως να απαντησω...

 

Ξαναλεω ομως...Θελουν υπομονη για ζεσταμα :)

Και οπως ειπε και ο λαστιχας μου στην Αθηνα, θα τα ευχαριστηθεις το καλοκαιρι ειδικα :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Bridgestone Potenza RE720 225/18"/45 φοράει από το εργοστάσιο.

 

Δεν με ενθουσιάζουν και πολύ. Είναι πολύ καλά ωστόσο στη βροχή. Στο στεγνό έτσι και έτσι. Οταν τα αλλάξω σκέφτομαι για Pirelli P Zero Nero ή Pirelli P Zero Rosso. Είδωμεν.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Bridgestone Potenza RE720 225/18"/45 φοράει από το εργοστάσιο.

 

Δεν με ενθουσιάζουν και πολύ. Είναι πολύ καλά ωστόσο στη βροχή. Στο στεγνό έτσι και έτσι. Οταν τα αλλάξω σκέφτομαι για Pirelli P Zero Nero ή Pirelli P Zero Rosso. Είδωμεν.

 

κατευθείαν για τα rosso πήγαινε , και όταν το αποφασίσεις χτύπα ένα τηλέφωνο...;)

για τα bridgestone είσαι σίγουρος ότι δεν είναι τα potenza RE040...?? πιο λογικά μου ακούγονται γι'αυτήν την διάσταση...τα είχα και εγώ μαμά στο αυτοκίνητό μου και είναι ακριβώς όπως τα λες...σούπερ στην βροχή , αρκετά καλά στο στεγνό...φθείρονται δε αρκετά γρήγορα...και θα'θελα να δοκιμάσω τα νέα potenza 050 για τα οποία μόνο καλά λόγια έχω ακούσει...:)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απόλυτο δίκιο. Re040 είναι. Από κεκτημένη έγραψα 720. :O

 

Νίκο θα επικοινωνήσουμε όταν τα αλλάξω. Θενξ. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τα re720 είμαι κατα ευχαριστημένος!!!!

Ειδικά στο βρεγμένο είναι θεικά,εν αντιθέσει με τα michelin primacy που είναι χάλια ,σφυράνε στριγλίζουν δεν κρατάνε το αυτοκίνητο και το κάνουν πιο απότομο

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

cellphone ti na leme tora????

bridgestonia rules......

eipame to primacy GLISTRAEI........KATHARA OIKOGENIAKO LASTIXO......KAI MPENI KAI SINEXEIA TO KOLOABS.......(MOU FENETE THA BGALO TIN ASFALIA)

 

 

RE alfista esi pos tin bgazis tin doulia me primacy kai 147?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το φορουμ και μπράβο παιδιά...

Θα ήθελα κι εγω να ρωτήσω κατι βρε παιδια...Πήρα πριν λίγες μέρες ένα mazda 6 1,8. Ο τύπος που το είχε, έχει αλλάξει ελατήρια -αμορτισέρ (κόνι) και έχει και λάστιχο 225/40/18.Τα λάστιχα είναι Fulda Carrat τα οποία έχουν περίπου 9.000 χλμ. Πιστεύετε πως θα έχω κέρδος αν βάλω ένα 215/40/18 ώστε να "ανασάνει" λίγο το αμάξι, δεδομένου ότι έχω οικογένεια και με ενδιαφέρει και η άνεση, κ ο θόρυβος και όλα....

Αν ναι τι προτάσεις έχετε στα 215/40/18?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

prosopika tha ta petousa/poulousa kai ta lastixa kai tis zantes kai tha epestrefa stis 16ares........

oi 18ares para einani too much kai den endiknite gia to sigkekrimeno amaksi.........den kerdizis apolitos tipote , poso mallon kai me ta megala lastixa.......

Link to comment
Share on other sites

Αν και συνήθως δεν συμφωνώ με τον popolaro στο θέμα της διάστασης των ελαστικών, στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει δίκιο. Οι 18άρες παραείναι υπερβολικές για ένα τέτοιο οικογενειακό αυτοκίνητο. Προσπάθησε να οδηγήσεις ένα με 16άρια για να καταλάβεις τι εννοούμε, και να σχηματίσεις μια πληρέστερη προσωπική άποψη. ;)
Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ. Εγώ σε πρώτη φάση θα πουλήσω τα 225, θα βάλω 215 και θα δω τη συμπεριφορά του.Σε τρεις λαστιχάδες που ρώτησα μου είπαν να μην βάλω 17αρες ζάντες γιατί η διαφορά θα είναι αμελητέα.Μόνο οι 16αρες θα κάνουν διαφορά αλλά δεν το σκέφτομαι προς στιγμήν.Σκέφτομαι κάτι σε Μπρίτζεστοουν ή σε Εξάλτο. Η γνώμη σας;

Η πλάκα είναι πως εδώ στο Βόλο τα 6άρια πλέον φοράνε όλα 18άρες ακολουθώντας το ρητό:¨Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος¨

Θα είμαι on line για νέα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε popolaros συμφωνώ κι εγώ σε οτι λες και ειλικρινά πιστεύω πως κ οι 17αρες είναι υπερβολή για τη χώρα μας. Στο τι θέλω απο τα ελαστικά μου θα έλεγα πρώτα την άνεση και έπειτα θα έβαζα ένα συνδυασμό άνεσης - επιδόσεων μαζί. Τι θα πρότεινες έστω και αν πάμε σε ακριβά λάστιχα;;

Επίσης τα Toyo Proxes είναι τοσο καλά όσο ακούγονται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ta toyo mia xara lastixaki einai.........

 

gia anesi perni apla michelin primacy, to olokenourgio continental prenium contact2 pou molis bgike , bridgestone turanza.......

 

ta exalto kala xrisa alla den ksero posa xiliometra tha sou bgaloun.......(kali protasi pantos)

mporis na pas pantos kai se ena toyo proxes T1 opos proaneferes i akomi kai se ena goodyear F1....... (exoun kai kalo value for money)

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως εδώ στο Βόλο τα 6άρια πλέον φοράνε όλα 18άρες

 

Ένας ακόμη λόγος να βάλεις 16άρια. Θα είσαι το πιο γρήγορο mazda 6 του Βόλου! :D

Eγώ πάντως ανάλογα με το τι ήθελα θα ήμουν ανάμεσα σε pilot primacy και goodyear F1. ;)

 

Υ.Γ. Popolare 27 λογικά θα πάω παραλία. Αν κανονιστεί για εκεί λογικά τα τα πούμε. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχει δοκιμάσει κανείς το νέο exalto της Michelin? Είναι καλύτερο η χειρότερο από το Goodyear F1?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχει δοκιμάσει κανείς το νέο exalto της Michelin? Είναι καλύτερο η χειρότερο από το Goodyear F1?

 

to F1 einai mia katigoria pano...........min ksexname oti ksekinaei apo dikti taxititas V........

Link to comment
Share on other sites

Είχα F1 σε διαστάσει 195-50-15. Πράγματι τα καλύτερα λάστιχα που έχω βάλει ποτέ. 140km στην βροχή και δεν καταλάβαινα τίποτα. Αλλά σήμερα τα έδωσα μαζί με τις ζάντες και πήρα 16αρες αλλά δεν είχε F1 και πήρα τα exalto 2 o λαστηχας που τα έβαλα λέει ότι είναι καλύτερα. Δεν το νομίζω όμως να είναι καλύτερα. Όταν πάρω το αυτοκίνητο θα δω….. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα CarinaE 1.6 GLi sedan (94) (Φοράει 185/65 R14 86H)

Δεδομένου ότι ή κίνηση γίνεται κατά 70% στην πόλη και για 90%

οικογενειακές μετακινήσεις (δηλ. ήρεμη και όχι νευρική οδήγηση, ταχύτητες 140-160 max στην εθνική κλπ) τι λάστιχα μου προτείνετε?

Ρώτησα για Bridgestone και μου πρότειναν το Potenza RE720 195/60 R14

86H. Δεν υπάρχει πρόβλημα με την αλλαγή των διαστάσεων των ελαστικών?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...