Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

χαιρεται κυριοι. εχω ΑUDI A4 με λαστιχο της μανας του Pirelli. το αμαξι δεν κανει πολλα χλμ το χρονο και σκεφτηκα τα continetal. εχω ακουσει καλα λογια. το θεμα ειναι ποιο μοντελο του να βαλω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαιρεται κυριοι. εχω ΑUDI A4 με λαστιχο της μανας του Pirelli. το αμαξι δεν κανει πολλα χλμ το χρονο και σκεφτηκα τα continetal. εχω ακουσει καλα λογια. το θεμα ειναι ποιο μοντελο του να βαλω;

 

- Αν εχεις το Α4 1.6 / 1.8 το Premium Contact 2 θα σε καλυψει μια χαρα ...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Σε Fiat Punto 60 και διαστάσεις 185/55/R15 με δείκτη Η είναι καλή η επιλογή των Premium Contact 2; Αν όχι τι άλλο προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Σε Fiat Punto 60 και διαστάσεις 185/55/R15 με δείκτη Η είναι καλή η επιλογή των Premium Contact 2; Αν όχι τι άλλο προτείνετε;

 

Τα Michelin Primacy ειναι και αυτα πολυ καλα λαστιχα σε αυτη την διασταση, και βεβαια για την χρηση που του κανεις

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα

 

Εχω ενα C4 1,6 και εχει μαμισια λαστιχα Michelin Energy με 61.000χλμ. Νομίζω ότι ήρθε η ωρα να τα αλλαξω. Μου γλιστρησε ελαφρα πριν 2 μερες. Ένα προβλημα που είχα ήταν ότι ένα μπροστινο λαστιχο στα 45000 πεταξε βυζι. Φταιει το οτι τα Michelin θεωρουνται μαλακα κ αν ανεβαινεις πεζοδρομια ισως πεταξουν βυζι? Το μονο που εκανα τοτε είναι να βαλω μεταχειρισμενα Potenza RE720 τα οποία ηταν μια χαρα. Μονο απο οτι καταλαβα αργουν λιγο να ζεσταθουν.Οχι πολυ παντως. Απο οτι καταλαβαινω παω για Continental ή Michelin ετσι? Η διασταση ειναι 205/55/16.

 

Ευχαριστω για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Fulda Progresso. σε φρεναρισματα που εχω δοκιμασει κρατανε καλα. σε στροφιλικια θα δειξει....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Fulda Progresso. σε φρεναρισματα που εχω δοκιμασει κρατανε καλα. σε στροφιλικια θα δειξει....

 

+1 για τα Fulda.Τα φοραω και γω στο δικο μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

τρανσερ επιφυλασσομαι... θελω να τα δω σε στροφες πως κρατανε...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα 2 λέτε ότι είναι καλύτερο σε 185/65 R14? Τα τωρινά λάστιχα είναι Michelin Energy E3A με δείκτη Τ τα οποία εκτός από το θόρυβο σε σχέση με τα προηγούμενα Bridgestone B360 με δείκτη H είναι χειρότερα σε όλα. Το αυτοκίνητο λέει στις προδιαγραφές τελική 195km/h αλλά δεν πρόκειται ποτέ να τρέξω τόσο. Στο μαγαζί με ελαστικά μου είπανε ότι αφού είχε από την αρχή δείκτη Η πρέπει να βάλω το ίδιο γιατί σε μεγάλες ταχύτητες γύρω στα 140km/h τα λάστιχα θα γίνονται αρκετά μαλακά και κάτι τέτοια.

Ποια είναι η διαφορά των ελαστικών με δείκτη Τ (190) ή H (210) αν δεν τρέξω ποτέ πάνω από 190km/h? Τα Τ είναι 50-60 ευρώ φθηνότερα.

 

(Michelin Energy 230ευρώ τα Τ, 300 τα Η, Bridgestone B250 230ευρώ τα Τ, 275 τα Η).

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι σιγουρος οτι το οχημα σου δεν θα κινηθει ποτε με ταχυτητες ανω τον 190χλμ/ωρα τοτε να παρεις τα Τ! Εκτος του οτι θα σου ερθουν πιο φθηνα θα ζεσταινονται και πιο ευκολα στις χαμηλες ταχυτητες εντος πολης...

 

Και εμενα η 147 απο την μανα της ειχε δεικτη V αλλα πλεον τα καινουρια λαστιχα εχουν δεικτη Η!! Η ουσιαστικη διαφορα τους εχει να κανει με το σκελετο του ελαστικου και κατ'επεκταση με την αντοχη τους στις υψηλες ταχυτητες...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα ελαστικά Τ θα ζεσταίνονται πιο γρήγορα από τα Η το έχω ακούσει και από άλλους αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θα γίνεται. Είναι σίγουρο? Το έχεις διαβάσει κάπου ή έτσι λένε? Το ότι έχει διαφορετικό μεταλλικό πλέγμα το λάστιχο Τ σημαίνει ότι θα είναι και λιγότερο άκαμπτο σε σχέση με το Η στο ταξίδι (120-140km/h)? Πάντως τα Energy που έχω τώρα (δείκτης Τ) δίνουν αυτήν την εντύπωση από την αρχή αλλά δεν ξέρω αν είναι λόγο του δείκτη ή λόγω του ελαστικού.
Link to comment
Share on other sites

τα μισελεν εχουν μαλακη γομα. εδω μισελεν με δεικτη V ζεσταινοταν πιο γρηγορα απο ποτενζα με δεικτη Η!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω απο 185/65 R14 (συνολική διάμετρος 596mm) σε 195/60 R14 (590mm) ή σε 195/65 R14 (610mm) πως θα επηρεαστεί η συμπεριφορά του αυτοκινήτου? Εχω ακούσει ότι αν επιλέξω φαρδύτερο πέλμα θα είναι καλύτερο το κράτημα, θα αυξηθεί η κατανάλωση και άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι καλύτερο το κράτημα και το φρενάρισμα σε στεγνό. Θα είναι οριακά χειρότερα αντίστοιχα στο βρεγμένο. Με 195/60 θα έχεις λίγο καλύτερη επιτάχυνση και λίγο μικρότερη τελική, ανάποδα στο 195/65. Είδες και μόνος σου ότι η διάμετρος αλλάζει λιγάκι...
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πολύ λίγο ακόμα

 

Bridgestone Potenza 205/60/15.Xantia 2.1td

Σκέφτομαι πάλι για bridgestone.Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτα σε στεγνο και σε βρεγμένο παρόλα τα χιλιομετρα τους και τα 3+ χρόνια.

The world is full of Kings and Queens

Who blind your eyes and steal your dreams.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 8α η8ελα να ρωτισω για τα vee ruber (tiger road) τα ελαστηκα αν ειναι καλα ??? πηρα διασταση 50/45 τα κοινα δυαρακακια αλλα δεν χερω αν ειναι καλα σε βρεγμενο οδοστρομα ...:)
:ban:
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ GOLF 1.6 105 PS ΣΕ 205/55/16?

 

Continental sport contact 2 η Μichelin Exalto 2 ,με προτιμιση στα πρωτα...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα Continental τα συγκεκριμενα ειναι μια χαρα

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα ,

 

Έχω ένα Toyota Avensis 1.8 του 2005 , το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο πριν από 6 περίπου μήνες και φοράει κάτι λάστιχα μάρκας MALOYA σε διάσταση 205/55/R16 , τα οποία αν και είναι περίπου 8 μηνών (είχαν αλλαχθεί 2 μήνες πριν το πάρω) γλιστράνε τρελά.

 

Σκέφτομαι να τα αλλάξω και έχω στα υπ'όψη μου τα Michelin Primacy HP , τα Michelin Pilot exalto 2 και τα Continental Premium Contact 2 που είχα και στο focus που είχα πριν.

 

Ποιά είναι η άποψη σας για τα παραπάνω λάστιχα ;

Το 70%-80% της ζωής τους θα το φάνε στην πόλη , περίπου το 20-30% στην Εθνική οδό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Γιάννης Ανδρούτσος

Link to comment
Share on other sites

Τα sportcontact σε τι διαφέρουν (χοντρικά) από τα premiumcontact;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει και το πρωτο συνθετικο της ονομασιας τους...

Τα Premium προσφερουν κατι περισσοτερο σε ανεση, ησυχια αλλα παραμενοντας αρκετα σπορτιφ ενω τα Sport ειναι για πιο "ανησυχους" οδηγους και αυτοκινητα! Ειναι σκληροτερα αλλα με καλυτερο grip...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...