Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ SMS ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ:

Το handset SMS στην τελευταία του έκδοση που έκανα ενημέρωση πριν λίγο, διορθώνει το πρόβλημα με την εμφάνιση του αποστολέα! πήραν πρωτοβουλία και το έφτιαξαν αυτοί γιατί αν περιμέναμε από την google... το πρόβλημα με τις επαφές παραμένει στο ενσωματωμένο πρόγραμμα. εκεί εξακολουθεί να μην μου τις εμφανίζει.

• Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σας παιδια, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος file manager που να παίρνει ροοτ δικαιώματα ή εναλλακτικά αν μπορώ να βρω κάπου τα αρχεία συστήματος του maemo καθώς θέλω να αντιγράψω κάποια αρχεία συστήματος και προς το παρών δεν εχω σημειώσει και μεγάλη επιτυχία... :-P

Είναι ο "Root Explorer" και "Root manager"

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ SMS ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ:

Το handset SMS στην τελευταία του έκδοση που έκανα ενημέρωση πριν λίγο, διορθώνει το πρόβλημα με την εμφάνιση του αποστολέα! πήραν πρωτοβουλία και το έφτιαξαν αυτοί γιατί αν περιμέναμε από την google... το πρόβλημα με τις επαφές παραμένει στο ενσωματωμένο πρόγραμμα. εκεί εξακολουθεί να μην μου τις εμφανίζει.

Το επιβεβαιωνω και εγω στην εκδοση 3.2.8 του handcent sms εχει λυθει το προβλημα με το +30 στις επαφες

τελικα αποφασισα να το παρω κ εγω

ελπιζω να μην υπαρχουν τπτ προβληματα με τη διαθεσιμοτητα!

:cool:

Κι εγώ επιμένω...!!! Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορούμε να κάνουμε επεξεργασία και συγχρονισμό επαφών και να μην χρειάζεται ίντερνετ ???

Μέσω goοgle.... αυτό πως γίνετε ;;;

Επίσης.... μόλις έκανε αναβάθμιση...!! πως μπορώ να δω τι έβαλε ;;;

μου φαινεται ότι έχει αναφερθεί ότι υπάρχει τρόπος να το συγχρονίσεις με το Outlook.

Καλησπερα μαγκες.Πηρα σημερα το x10 mini και ηθελα να ρωτησω για την μπαταρια κατι.Ποση ωρα να το αφησω να φορτισει;Παντως μολις ειναι σε κατασταση φορτισης λειτουργει κανονικα.Δηλαδη το εβαλα να φορτισει και ανοιξε ,το εκλεισα μετα και ξανανοιξε παλι.Οποτε δεν παιζει καποιο ρολο οταν φορτιζει για πρωτη φορα να το λειτουργω κιολας αφου ειναι ηδη ανοιχτο;

Καλησπερα μαγκες.Πηρα σημερα το x10 mini και ηθελα να ρωτησω για την μπαταρια κατι.Ποση ωρα να το αφησω να φορτισει;Παντως μολις ειναι σε κατασταση φορτισης λειτουργει κανονικα.Δηλαδη το εβαλα να φορτισει και ανοιξε ,το εκλεισα μετα και ξανανοιξε παλι.Οποτε δεν παιζει καποιο ρολο οταν φορτιζει για πρωτη φορα να το λειτουργω κιολας αφου ειναι ηδη ανοιχτο;

προσωπικά 1η φόρτιση το άφησα να φορτώσει τελείως.μετά το άφησα να αδειάσει τελειως και το ξαναφόρτισα. αυτό το έκανα 4 φορές. έκτοτε το φορτίζω όποτε μου καπνίσει και έχω ώρα. :P

η μπαταρία σε απλή χρήση κρατά 2 μέρες, 3 μέρες το πολύ. με εκτεταμενη χρήση (wifi, gps, μουσική, market, τηλέφωνα πολλά) κρατά κάπου 1 μέρα.

Για να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας μηνυμάτων στην κάρτα μνήμης:

1. Από την Αρχική οθόνη, βρείτε και αγγίξτε το στοιχείο Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά.

2. Αγγίξτε Αντίγραφα ασφαλείας:

* Επιλέξτε και αγγίξτε το στοιχείο Προσθήκη νέου για να δημιουργήσετε ένα νέο αρχείο αντιγράφου ασφαλείας. Αγγίξτε το πεδίο κειμένου και εισαγάγετε ένα όνομα. Αγγίξτε Τέλος > Συνέχεια.

* Επιλέξτε και αγγίξτε ένα υπάρχον αρχείο αντιγράφου ασφαλείας. Αγγίξτε Αντικατάσταση για να αντικαταστήσετε μια υπάρχουσα έκδοση.

3. Επιλέξτε τα πλαίσια ελέγχου Μηνύματα και MMS.

4. Εάν θέλετε, καταργήστε την επιλογή άλλων στοιχείων. Από προεπιλογή, όλα τα στοιχεία είναι επιλεγμένα.

5. Αγγίξτε Συνέχεια για να ξεκινήσετε τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας.

6. Αγγίξτε Συνέχεια.

τι θελει να πει ο ποιητης ? το εχει κανει κανεις αυτο ? πως ? στην οθονη του κινητου πρεπει να βρουμε αυτο που λεει ?

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!

Είναι ο "Root Explorer" και "Root manager"

Δυστυχώς δεν είναι δωρεάν καμία από τις 2 εφαρμογές..... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τις βρω; επίσης δοκίμασα και τον estrong αλλά υποστηρίζει μόνο κάποιες custom roms :-S

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....

Η συσκευη πρεπει να ειναι ανοιχτη οταν το φορτιζεις, ή αν θες το βραδυ για να μην σε ενοχλει κανενας να το βαζεις σε λειτουργεια πτησης. Ετσι ειναι το android. :)

Ευχαριστω για τις συμβουλες εχω αλλη μια απορια.Συνδεθηκα στο ιντερνετ μεσω wifi αλλα εκει που ειναι ο τομεας downloads δεν με αφηνει να κατεβασω κατι.Μου λεει κατι πρεπει να κανω στην αρχικη οθονη.Πρεπει να πληρωσεις για να κατεβασεις τις εφαρμογες; Edited by seloner

το δοκίμασα αλλά μάταια. πάλι το ίδιο κάνει. εγώ με το που έκανα ροοτ την συσκευη μετά το φορματ, έσβησα και ότι έχει να κάνει με vodafone αφου έχω cosmote. κάτι παίζει με το 1,6 που έχουμε ενσωματωμένο. δεν είναι τυχαίο που σε όλη την γη έχουν πρόβλημα ανα περιοχές. στο λινκ που είχα παραθέσει παραπάνω από την google όπου κάνουν ρεπορτ διάφορα bugs, υπήρχαν πάρα πολλοι έλληνες με cosmote GR που είχαν πρόβλημα. εσυ εχεις vodafone συσκευη; στο TimeScape, έχει και το facebook στις υπηρεσίες που μπορείς να συνδεθείς;

Ναι ειναι vodafon η συσκευη μου και vodafon sim αλλα πριν ενεργοποιηθη η φορητοτητα ειχα στο τηλεφωνο την παλια μου καρτα cosmote sim.

Ναι στο timescape εχει facebook twitter kai vodafon 360.

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:

Ναι ειναι vodafon η συσκευη μου και vodafon sim αλλα πριν ενεργοποιηθη η φορητοτητα ειχα στο τηλεφωνο την παλια μου καρτα cosmote sim.

Ναι στο timescape εχει facebook twitter kai vodafon 360.

εμενα ρε παιδια στο timescape γιατί είχε μόνο twitter & vodafone 360; πλεον εχει μόνο twitter..

εμενα ρε παιδια στο timescape γιατί είχε μόνο twitter & vodafone 360; πλεον εχει μόνο twitter..

Αφου ειπες οτι εσβησες οτι ειχε απο vodafon και στο 360 μεσα ειχε facebook hyves google kai windows live:!:

To Twitter το ειχε χωριστα γιαυτο σου μεινε

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:

@mattimus_prime: Απο εκει που εισαι πηγαινε τερμα κατω στο Greek SMS Mode και βαλτο Enable μηπως διορθωθει.

Ψάξε στις ρυθμίσεις του Handcent, στο Send message settings, το Greek SMS Mode ;)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τελικά έφταιγε το ότι είχα την έκδοση 3.0.3 η οποία δεν είχε ακόμα την υποστήριξη Greek SMS. Αλλιώς θα το είχα βρει σίγουρα. Είχα κατεβάσει το Handcent σε αρχείο .apk (όταν πρωτοπήρα το κινητό) και το είχα κάνει εγκατάσταση μέσω του Astro οπότε δεν μου ζήτησε ποτέ να γίνει update όποτε έμπαινα στο Market. Η υποστήριξη ελληνικών μπήκε από την έκδοση 3.1.1 και μετά.

Τώρα όλα καλά. Μάλιστα στις νεότερες εκδόσεις της εφαρμογής λέει πως διορθώθηκε και το bug που είχε για τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)

Αφου ειπες οτι εσβησες οτι ειχε απο vodafon και στο 360 μεσα ειχε facebook hyves google kai windows live:!:

To Twitter το ειχε χωριστα γιαυτο σου μεινε

όχι! πρωτού τα σβήσω είχα κοιτάξει τα μενού και όλα. και σίγουρα δεν είχε ούτε windows live ουτε facebook. το timescape είχε μόνο το twitter και το vodafone 360 μεσα.

...όσα gps προγράμματα και να δοκίμασα, δε δούλευε κανένα!

Έχετε να μου προτείνετε καποιο για το x10 mini?

εμένα το navigon μου δουλεψε μια χαρα. άσχετα αν δεν είμαι ευχαριστημένος από τον αλγόριθμο πλοήγησης που χρησιμοποιεί.

Όντος, το navigon δουλεύει μια χαρά και είναι και πολύ καλό...!!!

εγω απλώς προσμωνώ την στιγμή που θα βγει το garmin για android!

εγω απλώς προσμωνώ την στιγμή που θα βγει το garmin για android!

Εγώ προσμωνώ σαν τρελός την αναβάθμιση σε 2.1 :p:D

• The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro