Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ: :D

 

Υπαρχει διαφορα αν κατεβεις απο τα 600 σε θεματα lag?

Κανω φυσικα set on boot?

Μονο αυτα αρκουν?

το ondemand ειναι αυτο που νομιζω? Δηλαδη οτι μεταβαλλεται αναλογα με το τι ζητας να κανει?

 

Σχετικα με το optimiser.

Τι κανω?

Το εγκατεστησα. Αυτο αρκει?

Πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις για να δω αποτελεσμα?

Τι ειναι το setting strict που λεει ο dark?

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι το TypoClock

 

 

Ευχαριστώ πολύ Dark. Έβαλα και εγώ αυτά που προτείνεις παραπάνω. Να βάλουμε το set on boot όντως ε; Το setting strict είναι μια ρύθμιση του Optimizer.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκωσε δουλειά και σας έχασα λίγο :lol:

 

Δεν σε αφήνει να ορίσεις 122/600;

 

Μεγάλο ατόπημα κατά τη γνώμη μου να μην αφήνεις τον επεξεργαστή να πέσει κάτω από τα 245 σε αδράνεια. Σε αδράνεια είναι, γιατί τον κρατάς στα 245;

 

(τώρα που το σκέφτομαι ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν στα 300Mhz!!!)

 

Ναι είναι εργοστασιακά σεταρισμένο minimum 245Mhz.

(Για τον πρώτο μου υπολογιστή δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έζησε τόσο ωστε να μάθω clockspeed:lol:)

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

 

Υπαρχει διαφορα αν κατεβεις απο τα 600 σε θεματα lag?

Κανω φυσικα set on boot?

Μονο αυτα αρκουν?

το ondemand ειναι αυτο που νομιζω? Δηλαδη οτι μεταβαλλεται αναλογα με το τι ζητας να κανει?

 

Σχετικα με το optimiser.

Τι κανω?

Το εγκατεστησα. Αυτο αρκει?

Πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις για να δω αποτελεσμα?

Τι ειναι το setting strict που λεει ο dark?

 

Μόνο σε κανά απαιτητικό παιχνίδι "παίζει" να δεις lag. Κατά τα άλλα τρέχει πολύ καλά.

Για κάποιο λόγο το Set on boot "μου κάνει νούμερα". Προτιμώ να κάνω manual setup σε κάθε εκκίνηση.

 

Το "ondemand" σημαίνει πως η συσκευή λειτουργεί σε όποιο clockspeed απαιτείται (ανάμεσα στα 122/480).

Στο "performance" τρέχει πιο ψηλά (πάλι μέσα στο όριο 122/480 που έχεις θέσει αλλά όσο γίνεται πιο ψηλά)

 

Πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις για να δείς αποτέλεσμα. Πατώντας το κουμπί του μενού όσο είσαι στην εφαρμογή και επιλέγεις "προεπιλογές".

 

Από κει απλά ξεκίνα με το setting "optimum" και αν δεν ικανοποιηθείς βάλε το στο "strict". Μέχρι εκεί πιστεύω οτι είναι καλά, από κει και πέρα οι υπερβολές καλό είναι να αποφεύγονται.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ένα περίεργο πράγμα εδώ και 2 μέρες ενώ έστελνα κανονικά σμσ δε μου έρχονταν καθόλου αυτά που μου έστλναν εμένα μέχρι που απεγκατέστησα το handcent και μου ήρθαν όλα μαζί. τι μπορεί να πείραξα στις ρυθμίσεις του; και κάτι ακόμα όταν προσπαθούσα να δω τι φταίει κατάλαβα πως δε μπορούσα να βρω που βάζουμε το νούμερο του κέντρου μηνυμάτων
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανεις να το κάνει ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=837470

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον πιστεύω, να φύγουμε από το μπλε theme :P

Edited by KOUNELOS1986
Link to comment
Share on other sites

Πλάκωσε δουλειά και σας έχασα λίγο :lol:

 

 

 

Ναι είναι εργοστασιακά σεταρισμένο minimum 245Mhz.

(Για τον πρώτο μου υπολογιστή δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έζησε τόσο ωστε να μάθω clockspeed:lol:)

 

 

 

Μόνο σε κανά απαιτητικό παιχνίδι "παίζει" να δεις lag. Κατά τα άλλα τρέχει πολύ καλά.

Για κάποιο λόγο το Set on boot "μου κάνει νούμερα". Προτιμώ να κάνω manual setup σε κάθε εκκίνηση.

 

Το "ondemand" σημαίνει πως η συσκευή λειτουργεί σε όποιο clockspeed απαιτείται (ανάμεσα στα 122/480).

Στο "performance" τρέχει πιο ψηλά (πάλι μέσα στο όριο 122/480 που έχεις θέσει αλλά όσο γίνεται πιο ψηλά)

 

Πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις για να δείς αποτέλεσμα. Πατώντας το κουμπί του μενού όσο είσαι στην εφαρμογή και επιλέγεις "προεπιλογές".

 

Από κει απλά ξεκίνα με το setting "optimum" και αν δεν ικανοποιηθείς βάλε το στο "strict". Μέχρι εκεί πιστεύω οτι είναι καλά, από κει και πέρα οι υπερβολές καλό είναι να αποφεύγονται.

 

Dark Dog αν με αυτό καταφέρεις να μου δώσεις λύση και στο θέμα της μπαταρίας τι να πω...!:D

Link to comment
Share on other sites

Dark Dog αν με αυτό καταφέρεις να μου δώσεις λύση και στο θέμα της μπαταρίας τι να πω...!:D

 

Δεν είναι δική μου ανακάλυψη.

 

Είναι κοινό μυστικό στους απανταχού χρήστες android πως βοηθά ο συνδυασμός αυτών των 2 προγραμμάτων.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δική μου ανακάλυψη.

 

Είναι κοινό μυστικό στους απανταχού χρήστες android πως βοηθά ο συνδυασμός αυτών των 2 προγραμμάτων.

 

Εγώ το μυστικό το ψάρεψα από σένα οπότε..!:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δική μου ανακάλυψη.

 

Είναι κοινό μυστικό στους απανταχού χρήστες android πως βοηθά ο συνδυασμός αυτών των 2 προγραμμάτων.

 

Κατι παρεμφερες.Στο quadrant μου εβγαλε σκορ 480 και μετα απο επαννεκινηση της συσκευης μου εδωσε 469 ειναι νορμαλ αυτο το νουμερο η κατι παιζει λαθος μηπως το εχω παραφορτωμενο

Υ.Γ Τωρα μετα απο ωρα μου εβγαλε 509

Edited by ion008
Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κατι παρεμφερες.Στο quadrant μου εβγαλε σκορ 480 και μετα απο επαννεκινηση της συσκευης μου εδωσε 469 ειναι νορμαλ αυτο το νουμερο η κατι παιζει λαθος μηπως το εχω παραφορτωμενο

Υ.Γ Τωρα μετα απο ωρα μου εβγαλε 509

 

Σου έδωσε 469 γιατί μόλις κάνει εκκίνηση δεν έχει φορτώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία του λειτουργικού.

 

Να ξέρεις οτι από 450 εώς 510+ είναι ένα απόλυτα "νορμαλ" benchmark για mini 2.1

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσε 469 γιατί μόλις κάνει εκκίνηση δεν έχει φορτώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία του λειτουργικού.

 

Να ξέρεις οτι από 450 εώς 510+ είναι ένα απόλυτα "νορμαλ" benchmark για mini 2.1

ok ευχαριστω νταρκ στην μπαταρια ομως εχω σκαμπανεβασματα εκανα ολα οσα λεγωνται εδω μεσα ιδιος απο σενα αλλα απο τα 80% και κατω παει βολιδα εως τα 15% που μουλαρωνει και δεν λεει να πεθανει ομως ειναι ψυχοφθορο να εχεις το πρωι 20% και να πας στην δουλεια χωρις να ξερεις τη θα κατσει μου παει 2 μερες σιγουρες αμα το πειραξω πολυ παει 1 και αμα το ## ξεχασω## παει και 3 με το ζορι

Υ.Γ Παντα ετσι ηταν απ την αρχη καλυτερεψε ομως λιγο μετα τις συμβουλες σου και την 2.1

Edited by ion008
Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

θα μπορούσε κάποιος "φωστήρας" ναμου πει :

πως μπορώ να περάσω τη 2.1 ???

Έχω Cosmote, αλλά δεν έχω προσέξει να μου έχει βγάλει κάποια ειδοποίηση για να την εγκαταστήσω...:confused:

 

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ είμαι πολύ νέος στο x10 και προσπαθώ να καταλάβω όλα αυτά που λέτε στα διάφορα topics σας....αλλά λίγα καταλαβαίνω...:O

 

θέλω να του περάσω τη 2.1 και μετά να του μεταφέρω τηλεφωνικούς καταλόγους και ότι άλλο χρειάζεται....για να μπορέσω επιτέλους να το χρησιμοποιήσω...

 

Ευχαριστώ γαι την υπομονή σας...:D

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

θα μπορούσε κάποιος "φωστήρας" ναμου πει :

πως μπορώ να περάσω τη 2.1 ???

Έχω Cosmote, αλλά δεν έχω προσέξει να μου έχει βγάλει κάποια ειδοποίηση για να την εγκαταστήσω...:confused:

 

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ είμαι πολύ νέος στο x10 και προσπαθώ να καταλάβω όλα αυτά που λέτε στα διάφορα topics σας....αλλά λίγα καταλαβαίνω...:O

 

θέλω να του περάσω τη 2.1 και μετά να του μεταφέρω τηλεφωνικούς καταλόγους και ότι άλλο χρειάζεται....για να μπορέσω επιτέλους να το χρησιμοποιήσω...

 

Ευχαριστώ γαι την υπομονή σας...:D

 

Για μένα προσωπικά καλύτερη λύση για μεταφορά επαφών αποδείχτηκε το MyPhoneExplorer απλά κάνε συγχρονισμό πριν και συγχρονισμό μετά.

 

Για να πας στην 2.1 απλά κατέβασε το Update Service και αφού το εγκαταστήσεις σβήσε το τηλέφωνο, τρέξε την εφαρμογή και κατόπιν ακολούθησε τις οδηγίες για να το συνδέσεις.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά καλύτερη λύση για μεταφορά επαφών αποδείχτηκε το MyPhoneExplorer απλά κάνε συγχρονισμό πριν και συγχρονισμό μετά.

 

Για να πας στην 2.1 απλά κατέβασε το Update Service και αφού το εγκαταστήσεις σβήσε το τηλέφωνο, τρέξε την εφαρμογή και κατόπιν ακολούθησε τις οδηγίες για να το συνδέσεις.

 

 

αααα...μόνο μέσω του Update service δηλαδή γίνεται...?

(Thanks σκούρε σκύλε.. :) )

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

θα μπορούσε κάποιος "φωστήρας" ναμου πει :

πως μπορώ να περάσω τη 2.1 ???

Έχω Cosmote, αλλά δεν έχω προσέξει να μου έχει βγάλει κάποια ειδοποίηση για να την εγκαταστήσω...:confused:

 

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ είμαι πολύ νέος στο x10 και προσπαθώ να καταλάβω όλα αυτά που λέτε στα διάφορα topics σας....αλλά λίγα καταλαβαίνω...:O

 

θέλω να του περάσω τη 2.1 και μετά να του μεταφέρω τηλεφωνικούς καταλόγους και ότι άλλο χρειάζεται....για να μπορέσω επιτέλους να το χρησιμοποιήσω...

 

Ευχαριστώ γαι την υπομονή σας...:D

 

Αρχικά, συνδεσε το τηλεφωνο στον υπολογιστή και ανοιξε το sony ericsson pc companion καπου γραφει για ελεγχο για αναβαθμιση κατι τετοιο. Με την εφαρμογη back up και επαναφορα κανε ενα αντιγραφο στα δεδομενα σου, αλλα θα σου συνεστηνα τις επαφες να τις συγχρονισεις μεσω gmail γιατι εμενα δε μου τις εκανε επαναφορα.Αν υπαρχει η αναβμιση σου εχει αναλυτικες οδηγιες πως να το κανεις και μετα κανεις επαναφορα των δεδομενων απο το back up και επανοφορα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βαζω την καρτα μνηνης απο το Νοκια που ειχα 4gb και δε δουλευει με τιποτα, πρεπει να κανω κατι αλλο? Να σημειωσω πως είναι κλειδωμενη με κωδικο, αλλα δε μου εχει ζητησει τίποτα, δεν την αναγνωριζει καθολου.
Link to comment
Share on other sites

παιδια βαζω την καρτα μνηνης απο το Νοκια που ειχα 4gb και δε δουλευει με τιποτα, πρεπει να κανω κατι αλλο? Να σημειωσω πως είναι κλειδωμενη με κωδικο, αλλα δε μου εχει ζητησει τίποτα, δεν την αναγνωριζει καθολου.

 

Δοκίμασε να την ξεκλειδώσεις και αν εξακολουθεί να μην την διαβάζει κάνε format σε FAT32.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Documents To Go έκδοση 3.001.836 από το mobilism forum, αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω με τίποτα! Πάντα παίρνω το μήνυμα οτί η εφαρμογή δεν εγκαταστάθηκε. Αντίθετα στο tablet που έχω εγκαταστάθηκε χωρίς πρόβλημα. Βέβαια η trial έκδοση από το market εγκαταστάθηκε κανονικά στο mini pro μου. Καμιά ιδέα;

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Documents To Go έκδοση 3.001.836 από το mobilism forum, αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω με τίποτα! Πάντα παίρνω το μήνυμα οτί η εφαρμογή δεν εγκαταστάθηκε. Αντίθετα στο tablet που έχω εγκαταστάθηκε χωρίς πρόβλημα. Βέβαια η trial έκδοση από το market εγκαταστάθηκε κανονικά στο mini pro μου. Καμιά ιδέα;

 

Καινούρια εγκατάσταση? ή κάνεις upgrade σε προϋπάρχουσα?

 

Αν ισχύει το δεύτερο κάνε απεγκατάσταση την προηγούμενη, reboot και εγκατάσταση την νέα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα αλλα οπου παταω μου γραφει δε βρεθηκε αρχειο???

 

Μάλλον δεν εννούσε για σένα το Office Suite.

Ή πήγαινε στο market, βάλε delete contacts και θα βγούνε κάμποσα προγράμματα που μπορεί να σου κάνουν, ή κατέβασε το Myphone explorer και τον Myphone explorer client από το market για να σβήσεις και να κάνεις ότι άλλο θέλεις εύκολα μέσω Wifi. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα πότε θα βγάλει η vodafone τη 2.1; Φοβάμαι να το κάνω unbrand για να μην χάσω εγγύηση. Καθώς μου κάνει κάτι περίεργα και κατά περιόδους μου σταματάει τις κλήσεις συνήθως μετά το μισό με ένα λεπτό!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μολις πηρα στα χερια μου το x10 mini μου.Πολυ ωραιο αλλα ειμαι τελειος ασχετος και θελω να ρωτησω...Exo wind εκδοση android 1.6 μπορω να βαλω την 2.1 και αν ναι πως?

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

Hθελα να ρωτησω για το flash player 10.1 . Αν και ειναι γνωστο οτι παιζει μονο σε android 2.2 στο xda καταφεραν να κανουν μια εκδοση για 2.1 αλλα μονο για htc λογω μιας διεργασιας που εχουν για να τρεχει το Flash Lite. Μηπως εχετε ακουσει κατι και για το x10 mini?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μολις πηρα στα χερια μου το x10 mini μου.Πολυ ωραιο αλλα ειμαι τελειος ασχετος και θελω να ρωτησω...Exo wind εκδοση android 1.6 μπορω να βαλω την 2.1 και αν ναι πως?

 

πρωτα κανεις αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=279997

Μετα αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286792 σε Νοrdic

Και μετα αναβαθμιση και εισαι ετοιμος.

ΑΝ θες, κανεις μετα και αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054

ΠΡΟΣΟΧΗ: Χανεις την εγγυηση

 

Αλλιως...περιμενεις:)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...