Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Εχω πρόβλημα με το κινητό μου.Στα ξεκάρφωτα οταν πάω να πάρω τηλέφωνο μου λεει στα δευτερόλεπτα η κλήση ολοκληρώθηκε.Δεν με αφήνει να πάρω κανένα τηλέφωνο και όταν με καλούν λέει οτι ειναι κλειστό.Επανέρχεται όταν βγάζω την Sim φυσάω την υποδοχή και μετα την ξαναβάζω.(δεν επανέρχεται πάντα έτσι θέλει καλό φύσημα μέσα :lol::lol::lol: )Ξέρετε τι γίνεται;Εν τω μεταξύ το σήμα πάνω είναι μια χαρά όταν κάνει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μπορεί κανείς να μου δώσει κάποιο link για την MiniCM 6(για το Χ10 Mini Pro) γιατί δεν μπορώ να την βρω πουθενά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να μου δώσει κάποιο link για την MiniCM 6(για το Χ10 Mini Pro) γιατί δεν μπορώ να την βρω πουθενά?

 

Για το x10 mini pro δεν υπάρχει MiniCM 6

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xperia mini παρατημένο εδώ και κανα χρόνο. Το φόρτισα να ψάξω για καμιά ενημέρωση λογισμικού αλλά μου κάνει το εξής. Ενώ συνδέεται κανονικά στο wifi (κάθομαι δίπλα στο ένα μέτρο) και σερφάρω κανονικά, όταν κάνω αναζήτηση για ενημερώσει ςμου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο! Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και δύσκολο αλλά ας ρωτήσω.

Εφαρμογές για sony xperia mini 10,rooted(2.1 android) όπως skype και viber πλέον δεν είναι συμβατές.Δεν μπαίνουν ούτε και από "θείο".Κάποια λύση που θα πρότεινε κάποιος ώστε συμβατό πρόγραμμα να μπορείς να συνομιλήσεις με επαφές του σκαηπ ή πατέντα για εγκατάσταση viber κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εχω αυτό το κινητό περίπου τέσσερα χρόνια και μπορώ να πω οτι μ έχει βγάλει παλικάρι σε δύσκολες στιγμές.Παρότι όταν το αγόρασα το 80%,μην πω παραπάνω, των ανθρώπων δεν είχαν καν ιδέα τι είναι το android και όλοι φοβόντουσαν για το πόσο εύθραυστο θα είναι ενα κινητό αφής λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα κι ας έχει φάει ουκ ολίγες τούμπες.:lol:

 

Τέλος πάντων στο θέμα μας...Πριν περίπου ενα-ενάμιση χρόνο χρειάστηκε να διαγράψω το gmail και το acc μου στην google..Έτσι δυστυχώς έχασα την πρόσβαση απ το play store και όλες τις εφαρμογές.Προσπάθησα να κάνω προσθήκη και δεύτερου λογαριασμού(του καινούργιου που έφτιαξα) και μετά να ακυρώσω τον προηγούμενο αλλά δεν γίνεται.Όταν πατάω προσθήκη λογαριασμού συνεχώς φορτώνει και μετά μου βγάζει ενα μήνυμα οτι αυτό είναι αδύνατο.Μετά απο κάποιο ψάξιμο έμαθα οτι μόνο μέσω εργοστασιακής επαναφοράς θα μπορέσω να διαγράψω το παλιό μου acc και να βάλω το καινούργιο αλλά εδω τίθεται το θέμα.Με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα χάσω όλες μου τις επαφές και κυρίως όλα μου τα μηνύματα....κάτι που δεν θέλω γι αυτό τον λόγο δεν έχω κάνει τόσο καιρό επαναφορά ρυθμίσεων.Βρήκα κάποιες λύσεις για να μεταφέρω τα μηνύματα μου στο pc και μετά να τα ξαναβάλω στο κινητό αλλά όλες αυτές προϋποθέτουν να κατεβάσω κάποια εφαρμογή αλλά εγω δυστυχώς είμαι αποκλεισμένος απ το play store.:mad: Έχετε να μου προτείνεται κάποια λύση;Βασικά υπάρχει κάποια λύση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xperia mini παρατημένο εδώ και κανα χρόνο. Το φόρτισα να ψάξω για καμιά ενημέρωση λογισμικού αλλά μου κάνει το εξής. Ενώ συνδέεται κανονικά στο wifi (κάθομαι δίπλα στο ένα μέτρο) και σερφάρω κανονικά, όταν κάνω αναζήτηση για ενημερώσει ςμου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο! Τι μπορεί να φταίει;

Σίγουρα συνδέεται; Για δοκιμασε να αλλάξεις το κανάλι του ρουτερ σου μιας και τα σονυ ερικσον συνδεονται απο το 10 και πάνω ή από 1-9 δεν θυμάμαι καλά.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές σου που έιναι και πιο σημαντικές μπορείς να τις κάνεις backup κανονικά στην κάρτα μνήμης και να τις επαναφέρεις με το ίδιο το λειτουργικό από την εφαρμογή των επαφών. Για τα μηνύματα χρειάζεσαι κάποια εξωτερική εφαρμογή.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εχω αυτό το κινητό περίπου τέσσερα χρόνια και μπορώ να πω οτι μ έχει βγάλει παλικάρι σε δύσκολες στιγμές.Παρότι όταν το αγόρασα το 80%,μην πω παραπάνω, των ανθρώπων δεν είχαν καν ιδέα τι είναι το android και όλοι φοβόντουσαν για το πόσο εύθραυστο θα είναι ενα κινητό αφής λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα κι ας έχει φάει ουκ ολίγες τούμπες.:lol:

 

Τέλος πάντων στο θέμα μας...Πριν περίπου ενα-ενάμιση χρόνο χρειάστηκε να διαγράψω το gmail και το acc μου στην google..Έτσι δυστυχώς έχασα την πρόσβαση απ το play store και όλες τις εφαρμογές.Προσπάθησα να κάνω προσθήκη και δεύτερου λογαριασμού(του καινούργιου που έφτιαξα) και μετά να ακυρώσω τον προηγούμενο αλλά δεν γίνεται.Όταν πατάω προσθήκη λογαριασμού συνεχώς φορτώνει και μετά μου βγάζει ενα μήνυμα οτι αυτό είναι αδύνατο.Μετά απο κάποιο ψάξιμο έμαθα οτι μόνο μέσω εργοστασιακής επαναφοράς θα μπορέσω να διαγράψω το παλιό μου acc και να βάλω το καινούργιο αλλά εδω τίθεται το θέμα.Με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα χάσω όλες μου τις επαφές και κυρίως όλα μου τα μηνύματα....κάτι που δεν θέλω γι αυτό τον λόγο δεν έχω κάνει τόσο καιρό επαναφορά ρυθμίσεων.Βρήκα κάποιες λύσεις για να μεταφέρω τα μηνύματα μου στο pc και μετά να τα ξαναβάλω στο κινητό αλλά όλες αυτές προϋποθέτουν να κατεβάσω κάποια εφαρμογή αλλά εγω δυστυχώς είμαι αποκλεισμένος απ το play store.:mad: Έχετε να μου προτείνεται κάποια λύση;Βασικά υπάρχει κάποια λύση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

κατεβασε το Blackmart H το Αptoide

απο εκει εγκατεστησε οτι εφαρμογη θα κατεβαζεσ απο το play store για να κανεις backup

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

σε ένα xperia x10 mini μου εδιχνε την μπαταρία μια γεμάτη μια άδεια και πολλές φορές μόλις το έβγαζα από τον φορτιστή, είχα δοκιμάσει και άλλες μπαταρίες καθώς και φορτιστές, θεώρησα ότι είναι θέμα software και έτσι με το s1tool αφού βρήκα ότι χριαζόταν για το φλασαρισμα ξεκίνησα την διαδικασία η οποία ολοκληρώθηκε. μετά από αυτό το κινητό δεν ανταποκρίνετε καθόλου δεν ανοίγει δεν φορτίζει και δεν συνδέτε στο s1tool η κάποιο άλλο προγραμα της sony.υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κατεβασε το Blackmart H το Αptoide

απο εκει εγκατεστησε οτι εφαρμογη θα κατεβαζεσ απο το play store για να κανεις backup

 

Καλησπέρα,ευχαριστώ για την απάντηση.Παρ ολα αυτά μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά απ αυτά..:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

@SuPeRsAyIaN

Καλημέρα, τα blackmart , apolide , 1mobile είναι εναλλακτικά stores για να κατεβάζεις εφαρμογές μια που το store της google μάλλον δεν υποστηρίζει το android 2.1 που έχει το x10mini (κάτι τέτοιο γινόταν στο δικό μου)

Θα πας στο store που επιθυμείς και θα εγκαταστησεις την εφαρμογή του store και μέσα από αυτήν θα μπορέσεις να κατεβάσεις ότι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας εχω αυτο το κινητο και θελω να το αναβαθμισω , τωρα ειναι σε android 2,1 με root cwm recovery ,προσπαθω να βαλω τον kernel για να βαλω την slimrom 4.1.2 αλλα λαμβανω λαθος που λεει : ERROR -proccecing of loader.sin finished with errors,

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω ρουταρει και εγκαταστησει το Cwm recovery και ψαχνω να βρω την αποτελεσματικοτερη ρομ για το x10 mini Pro μου. Οποιος μπορει να βοηθησει δινοντας μου ενα λειτουργικο link θα το εκτιμουσα.Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Οποιος ακουει ζητω την βοηθεια του παρακαλω. Μου εδωσε μια φιλη μου το mini pro και εχει ξεχασει το μοτιβο και τους κωδικους.

Θελω να του κανω hard reset αλλα δε δουλευει τιποτα. Δοκιμασα PC Companion αλλα λεει οτι εχω την τελευταια ενημερωση οπότε δεν κανει τιποτα. Μεσω linux και adb commands δε μπορω γιατι δεν ειναι μαλλον ενεργοποιημενη η επιλογη USB debugging mode μεσα απο τη συσκευη. Με το flash tool τι γινεται; Θελω ξεκλειδωμενο bootloader; Θελω USB debugging και unknown sources ενεργοποιημενα οποσδηποτε;

Εχω ψαξει παρα πολυ και δεν ειμαι ασχετος. Συνεχως rootαρω και φλασαρω συσκευες.

Μου διαφευγει κατι ή ειναι τοσο ζορικο το X10 mini pro;

Οποιος δε βαριεται ας μου πει τη γνωμη του παρακαλω.

Σας ευχαριστω.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Οποιος ακουει ζητω την βοηθεια του παρακαλω. Μου εδωσε μια φιλη μου το mini pro και εχει ξεχασει το μοτιβο και τους κωδικους.

Θελω να του κανω hard reset αλλα δε δουλευει τιποτα. Δοκιμασα PC Companion αλλα λεει οτι εχω την τελευταια ενημερωση οπότε δεν κανει τιποτα. Μεσω linux και adb commands δε μπορω γιατι δεν ειναι μαλλον ενεργοποιημενη η επιλογη USB debugging mode μεσα απο τη συσκευη. Με το flash tool τι γινεται; Θελω ξεκλειδωμενο bootloader; Θελω USB debugging και unknown sources ενεργοποιημενα οποσδηποτε;

Εχω ψαξει παρα πολυ και δεν ειμαι ασχετος. Συνεχως rootαρω και φλασαρω συσκευες.

Μου διαφευγει κατι ή ειναι τοσο ζορικο το X10 mini pro;

Οποιος δε βαριεται ας μου πει τη γνωμη του παρακαλω.

Σας ευχαριστω.

θα κατεβάσεις το flashtool θα κανείς εγκατάσταση τα drivers από τον φάκελο flashtool/drivers (μαζί με το flashmode αν θυμάμαι καλά). Μετά κατέβασε την ftf της 2.1.1.Α.0.6 για το U20i και κάντην flash από το flashtool.(Δεν χρειάζεται ξεκλειδωτο bootloader)(Αν δεν την βρίσκεις PM).Αλλιώς από το pc companion έχει και την επιλογή 'επιδιόρθωση Λογισμικού' και μπορείς να το κανεις επαναφορά και από εκει.Να ξέρεις ότι έχει το κινητό με εξαίρεση τα δεδομένα της SD διαγράφεται.

Link to comment
Share on other sites

θα κατεβάσεις το flashtool θα κανείς εγκατάσταση τα drivers από τον φάκελο flashtool/drivers (μαζί με το flashmode αν θυμάμαι καλά). Μετά κατέβασε την ftf της 2.1.1.Α.0.6 για το U20i και κάντην flash από το flashtool.(Δεν χρειάζεται ξεκλειδωτο bootloader)(Αν δεν την βρίσκεις PM).Αλλιώς από το pc companion έχει και την επιλογή 'επιδιόρθωση Λογισμικού' και μπορείς να το κανεις επαναφορά και από εκει.Να ξέρεις ότι έχει το κινητό με εξαίρεση τα δεδομένα της SD διαγράφεται.

 

Σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις.

Θα δοκιμασω τον οδηγο σου και ευχομαι να μου δουλεψει. Φοβαμαι μηπως το flash tool χρειαζεται να ειναι ενεργοποιημενο το USB debugging mode.

 

Για το PC Companion που λες εχω δοκιμασει ηδη και μου λεει οτι εχω το τελευταιο firmware και δεν κανει κατι.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις.

Θα δοκιμασω τον οδηγο σου και ευχομαι να μου δουλεψει. Φοβαμαι μηπως το flash tool χρειαζεται να ειναι ενεργοποιημενο το USB debugging mode.

 

Για το PC Companion που λες εχω δοκιμασει ηδη και μου λεει οτι εχω το τελευταιο firmware και δεν κανει κατι.

Δεν χρειάζεται USB debugging για κανένα από τα δύο. Στο pc companion δεν θα συνδέσεις το κινητό. Θα λέει ότι δεν είναι συνδεδεμένη κάποια συσκευή και από δίπλα λέει 'επιδιόρθωση του τηλεφώνου/tablet' πατάς εκεί και ακολουθείς τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται USB debugging για κανένα από τα δύο. Στο pc companion δεν θα συνδέσεις το κινητό. Θα λέει ότι δεν είναι συνδεδεμένη κάποια συσκευή και από δίπλα λέει 'επιδιόρθωση του τηλεφώνου/tablet' πατάς εκεί και ακολουθείς τις οδηγίες

Ναι, αυτο κανω. Περιμενω να προετημαστει καποια λεπτα μετα μου ζηταει να διαλεξω συσκευη μετα μου λεει να το συνδεσω σε flash mode, μου πεταει κλασικα πεντακοσιες ανακοινωσεις οτι θα σβηστουν τα παντα εκτος της microSD για να τα δεχτω και τελος μου λεει οτι δεν υπαρχει νεωτερη ενημερωση.

 

Τελοσπαντων, ετσι κι αλλιως θα δοκιμασω το flash tool με τον οδηγο σου.

 

Σε ευχαριστω πολυ.

 

edit: Ολα κομπλε τελικα φιλε μου. Σε ευχαριστω πολυ. Με flash tool καταφερα και φλασαρα την 2.1.1.Α.0.6.

Μπορω να προχωρησω σε root και custom recovery ή θελει ξεκλειδωτο bootloader; Ειμαι 11W33.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο κανω. Περιμενω να προετημαστει καποια λεπτα μετα μου ζηταει να διαλεξω συσκευη μετα μου λεει να το συνδεσω σε flash mode, μου πεταει κλασικα πεντακοσιες ανακοινωσεις οτι θα σβηστουν τα παντα εκτος της microSD για να τα δεχτω και τελος μου λεει οτι δεν υπαρχει νεωτερη ενημερωση.

 

Τελοσπαντων, ετσι κι αλλιως θα δοκιμασω το flash tool με τον οδηγο σου.

 

Σε ευχαριστω πολυ.

 

edit: Ολα κομπλε τελικα φιλε μου. Σε ευχαριστω πολυ. Με flash tool καταφερα και φλασαρα την 2.1.1.Α.0.6.

Μπορω να προχωρησω σε root και custom recovery ή θελει ξεκλειδωτο bootloader; Ειμαι 11W33.

 

Σε root μπορεις να προχωρησεις.Μπορεις και custom recovery αρκεί να μην κανεις unlock bootloader και συνεπως να μην περασεις κανεναν custom kernel. Υπαρχει παρα πολυ μεγαλη πιθανοτητα να brickαρεις το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Σε root μπορεις να προχωρησεις.Μπορεις και custom recovery αρκεί να μην κανεις unlock bootloader και συνεπως να μην περασεις κανεναν custom kernel. Υπαρχει παρα πολυ μεγαλη πιθανοτητα να brickαρεις το κινητο.

Οκ. Thanx.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Kalhspera, mhpws exei kaneis kamia neoterh rom kai odhgies pws na thn perasw?

 

Γράφε στα ελληνικά στο μέλλον... Αν ψάξεις στο internet σίγουρα θα βρεις αλλά το κινητό εχει κλείσει 7ετία, μην περιμένεις περισσότερα από κλήσεις και μνμτ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημερα παιδες ανακαλυψα σε ενα κουτι μετα απο χρονια ενα x10 mini και δυστυχως διαπιστωσα οτι ειχα αφησει το pattern lock πανω το οποιο προφανος και δεν θυμαμαι. θελω να το κανω ρεσετ ολο εψαξα να βρω κατι συνδιασμους κουμπιων για να μπω σε επιλογες πριν τo boot αλλα μαλλον δεν ειναι σωστα μπορει καποιος να βοηθησει με καποιον τροπο, ευχαριστω

κατεβασα και κατι προγραμματα (android studio, android multi tools 1.02b) το pc τρεχει windows 10 και ισως να θελει τπτ οδηγους για να δει και το κινητο αυτα. αναμενω καποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...