Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Έχει η κοπέλα μου το x10 mini pro και θέλει να το κάνει αναβάθμιση σε 2.1. Δεν γνωρίζει πως, αλλά ούτε και εγώ μιας και δεν έχω ούτε είχα smartphone ποτέ. Δεν έχω τον χρόνο δυστυχώς λόγω δουλείας να διαβάσω όλες τις σελίδες που έχετε γράψει εδώ πέρα και να δω πως γίνεται. Μπορεί κάποιος να μου πει βήμα βήμα πως να κάνουμε την αναβάθμιση?Μάλλον δεν θα την κάνω εγώ αλλά η ίδια,οπότε να γνωρίζετε πως και αυτήν είναι κάπως άσχετη.Θα μας βοηθούσατε πολύ αν μας λέγατε!Χρειάζεται να κάνουμε κάποιο backup?Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά. Έχει η κοπέλα μου το x10 mini pro και θέλει να το κάνει αναβάθμιση σε 2.1. Δεν γνωρίζει πως, αλλά ούτε και εγώ μιας και δεν έχω ούτε είχα smartphone ποτέ. Δεν έχω τον χρόνο δυστυχώς λόγω δουλείας να διαβάσω όλες τις σελίδες που έχετε γράψει εδώ πέρα και να δω πως γίνεται. Μπορεί κάποιος να μου πει βήμα βήμα πως να κάνουμε την αναβάθμιση?Μάλλον δεν θα την κάνω εγώ αλλά η ίδια,οπότε να γνωρίζετε πως και αυτήν είναι κάπως άσχετη.Θα μας βοηθούσατε πολύ αν μας λέγατε!Χρειάζεται να κάνουμε κάποιο backup?Σας ευχαριστώ!

 

Κατεβασε το SEUS και ακουλουθησε της οδηγιες που θα σου βγαλει.Απλως συνδεεις το τηλεφωνο οταν σου το ζητησει το SEUS και κρατας πατημενο το κουμπι back.H αναβαθμιση γινεται μεσα σε 5-10 λεπτα.Συνηθως δεν χανεται τιποτα αλλα καλου κακου κανε ενα backup.Ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα χ10 μινι πλεον πιστευω οτι ειναι εντελως προβληματικη μετα απο αλλαγη κινητου μεσω της εγγυησης πριν 3 μηνες τωρα η καινουρια συσκευη κλεινει οταν κανω κληση!!!!!!!!!! Ελεος !!!!!!! εκανα αναβαθμιση και παλι παιρνω τηλεφωνο και κλεινει η συσκευη φταιω εγω μετα να τους το πεταξω στο κεφαλι...
Link to comment
Share on other sites

εγω παντος το πηρα πριν 2 μερες

κανενα προβλημα!!

του εχω βαλει την 2.3.5

αστερι ειναι

το εχω για αντικατασταση του Iphone ποου εστειλα για αντικατασταση!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εδώ και καιρό έχω πρόβλημα με το wifi. σε ορισμένα σημεία με δωρεάν ιντερνετ μπορώ να μπω αλλά σε κάποια άλλα όχι.ειδικά στο wifi που χρησιμοποιώ σπίτι δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα.έχω την 2.1 με root .αν έχετε κάποια ιδέα τί πρέπει να διορθώσω ή που μπορώ να βρω καθοδήγηση θα με βοηθήσετε πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

ειμαι καινουργιος εδω!!!:p

Παιδια θα ηθελα την συμβουλη σας.Σκεφτομαι να αγορασω το sony ericsson xperia x10 mini και θα ηθελα να μου πειτε αν θα δικαιωθω με την αγορα του κινητου...:rolleyes:

Επισης θα ηθελα να μου πουν οι κατοχοι του συγκεκρημενου κινητου αν εχει καποια σημαντικα μειονεκτηματα ωστε να με δημιουργει προβλημα...:blink:

καθε αποψη δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι το νέο Xperia Mini? Λόγω τιμής? Εγώ δεν θα έπαιρνα αυτό τώρα, θα προτιμούσα το νέο. Μέχρι τι ποσό διαθέτεις?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι το νέο Xperia Mini? Λόγω τιμής? Εγώ δεν θα έπαιρνα αυτό τώρα, θα προτιμούσα το νέο. Μέχρι τι ποσό διαθέτεις?

 

Μαζι σου!

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι απο usb!στην πριζα καρφωσε το!!

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

Kαι στην πρίζα το ίδιο γίνεται !

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μου!το x10 mini με την σημερινη του τιμη ειναι ευκαιρια.με 150 ευρω αποκτας μια συσκευη που κυριολεκτικα κανεις τα παντα!μπορεις να παιξεις μαζι του με πειραγματα οπως root , αλλαγη rom (2.2,2,3 οτι γουσταρεις ανεπισημα) )και πολλα αλλα.τα μειονεκτηματα του ειναι η αδυναμη μπαταρια(οπως ομως και τα περισοτερα σμαρτφονς) και η μη υποστηριξη απο την ερικσσον στο λογισμικο (εχει μεινει στη 2.1 εκδοση επισημα) και οτι ειναι μια συσκευη 1.5 χρονου πια.

το new xperia mini τωρα ειναι μια συσκευη καταπληκτικη με φοβερες επιδοσεις και στυλ.και εχει και την υποστηριξη της ερικσσον στο λογισμικο.

τωρα πρεπει να κρινεις μονος σε τι τιμη θελεις να πας .ειναι μια διαφορα της ταξης των 70 ευρω μεταξυ τους (150 χ10 μινι 220 το νεο μινι) και ποιες αναγκες θελεις να καλυψεις

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το SEUS και ακουλουθησε της οδηγιες που θα σου βγαλει.Απλως συνδεεις το τηλεφωνο οταν σου το ζητησει το SEUS και κρατας πατημενο το κουμπι back.H αναβαθμιση γινεται μεσα σε 5-10 λεπτα.Συνηθως δεν χανεται τιποτα αλλα καλου κακου κανε ενα backup.Ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο?

 

Σε ευχαριστώ. Όλα μια χαρά,την κάναμε την αναβάθμιση. Όχι δεν είναι routαρισμένο το τηλέφωνο και θα θέλαμε να το ρουτάρουμε.Βέβαια δεν ξέρω πως και όπως είπα δεν έχω χρόνο να διαβάσω!Αν μπορείς να μας βοηθήσεις πάνω σε αυτό θα το εκτιμούσα! Δεν θα είναι καλύτερο άμα το ρουτάρω?

Link to comment
Share on other sites

Kαι στην πρίζα το ίδιο γίνεται !

 

χρησιμοποίησες τον original φορτιστή ρεύματος της SE? Γιατί αλλίως δεν φορτίζεται σωστά, άσε που αν έχει φτάσει στα 3 κόκκινα φωτάκια θέλει δυνατή φόρτιση: την πάτησα και εγώ το ΣΚ, άφησα τον κανονικό φορτιστη στο γραφείο, δοκίμασα με 2 standard φορτιστές usb αλλά δεν φόρτιζε (ενώ ήταν άδειο και με 3 κόκκινα φωτάκια, έβαζα το βύσμα και άναβε πράσινο φωτάκι!)... ευτυχώς είχα φορτιστή αυτοκινήτου SE και το συνέφερα το Σάββατο το πρωί (έκαιγα βενζίνη για να φορτίσει το κινητό, βραβείο υπερκατανάλωσης!!)

 

το έψαξα και η απάντηση (για μένα) ήταν η εξής, οι standard φορτιστές βγάζουν 200-400mA, ο μαμά του Χ10μινι βγάζει 850Ma, ο δε φορτιστής αυτοκινήτου της SE βγάζει 1200mA!!!!! Τσέκαρε τα δικά σου mA....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Όλα μια χαρά,την κάναμε την αναβάθμιση. Όχι δεν είναι routαρισμένο το τηλέφωνο και θα θέλαμε να το ρουτάρουμε.Βέβαια δεν ξέρω πως και όπως είπα δεν έχω χρόνο να διαβάσω!Αν μπορείς να μας βοηθήσεις πάνω σε αυτό θα το εκτιμούσα! Δεν θα είναι καλύτερο άμα το ρουτάρω?

 

Υπάρχει και ξεχωριστό section με οδηγούς που θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι. Όσο για το διαβασμα, είναι αναγκαστικό. Δεν έχει νόημα να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια ξανά σε αυτο το topic. Αυτός είναι και ο λόγος όπου γράφονται όλοι αυτοί οι οδηγοί.

 

Μερικά χρήσιμα links για πρώτη επαφή με το κινητό

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες φιλε μου eltsele ειναι σωστο απλως ηθελα να δω αν εχει σημαντικα μειωνεκτιματα το χ10,και μετα να το συγκρινο με μινι 2011.Σαφως και το μινι 2011 ειναι ανοτερο του απλα ηθελα να τα συγκρινω.Επισης θελω να ρωτησω σχετικα με την μπαταρια του χ10 ποσο κραταει με συνεχει σκαλισμα.Και επησης αν δεν το χρησιμοποιεις πολλη ποσο θα κρατησει...!!!;)

αυτα προς το παρον...

περιμενω απαντησεις!!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες φιλε μου eltsele ειναι σωστο απλως ηθελα να δω αν εχει σημαντικα μειωνεκτιματα το χ10,και μετα να το συγκρινο με μινι 2011.Σαφως και το μινι 2011 ειναι ανοτερο του απλα ηθελα να τα συγκρινω.Επισης θελω να ρωτησω σχετικα με την μπαταρια του χ10 ποσο κραταει με συνεχει σκαλισμα.Και επησης αν δεν το χρησιμοποιεις πολλη ποσο θα κρατησει...!!!;)

αυτα προς το παρον...

περιμενω απαντησεις!!!!:rolleyes:

 

Η βασικη διαφορα τους ειναι η υποστηριξη γνησιου android 2.3 στο νεο xpeia mini pro,ενω στο παλιοτερο xperia x10 mini pro υποστηριζεται μεχρι 2.1.Βεβαια μπορεις να περασεις καποια ανεπισημη ρομ και να εχεις 2.3 και στο xperia x10 mini pro.Αμα ομως εισαι ασχετος/αρχαριος με android και φοβασαι η δισταζεις να κανεις πειραγματα στο κινητο σου και προτιμας το γνησιο,επισημο λειτουργικο απο την εταιρεια καλυτερα να παρεις το καινουριο.Οι μπαταριες τους πανω-κατω ιδιες ειναι.Εγω που εχω το παλιο κραταει 1-1.5 μερα με σκαλισμα,ενω σε αδρανεια κραταει περιπου 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες φιλε μου eltsele ειναι σωστο απλως ηθελα να δω αν εχει σημαντικα μειωνεκτιματα το χ10,και μετα να το συγκρινο με μινι 2011.Σαφως και το μινι 2011 ειναι ανοτερο του απλα ηθελα να τα συγκρινω.Επισης θελω να ρωτησω σχετικα με την μπαταρια του χ10 ποσο κραταει με συνεχει σκαλισμα.Και επησης αν δεν το χρησιμοποιεις πολλη ποσο θα κρατησει...!!!;)

αυτα προς το παρον...

περιμενω απαντησεις!!!!:rolleyes:

 

Αν δεν τίθεται θέμα χρημάτων τότε με κλειστά μάτια το mini. Από κάθε άποψη είναι καλύτερο του Χ10 mini. Η μπαταρία πάνω κάτω στα smartphone κρατάει από μια εως δυο μέρες.

 

Υ.Γ.: η eltsele είναι φίλη ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις δεν ξερει για την μπαταρια του x10 mini????????????????

 

Το μεγαλο προβλημα του x10 μινι..και δεν βγαινει κιολας σε αντιθεση με το χ10 μινι προ

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....

Αυτο με την μπαταρια ρε παιδια πως το υπολογιζεται????

Απο την ωρα που θα βγει απο τον φορτιστη μεχρι την ωρα που θα κλεισει?????

Αν το συγκρινεις με τα παλια τεχνολογιας κινητα...σιγουρα εχουμε ξεχασει τις εβδομαδιαιες η' στην χειροτερη ....της πενθημερες φορτισεις.....

Η αληθεια ειναι οτι αν φορτιζεις το κινητο καθε νυχτα φοβουμενος οτι την δευτερη μερα αφορτιστο θα σε αφησει....ενα ειναι το σιγουρο....σε ενα μηνα θα τα εχει παιξει η μπαταρια (την επαθα στο προηγουμενο smartfone.....ενα samsung galaxy3....)

Ομως δοκιμαζοντας κατι απλο ειδα οτι υστερα απο ολονυκτια φορτιση (βγαζοντας τον φορτιστη η μπαταρια εδειχνε 100% ) στο νεο μου x10 mini pro (3 εβδομαδων τηλεφωνο) το τηλεφωνο ξαναεκλεισε μονο του απο μπαταρια την τριτη μερα το μεσημερι.....

Απο την ωρα που το εβγαλα απο τον φορτιστη (Την πεμπτη το πρωι στις 7.30) μεχρι την ωρα που εκλεισε μονο του (Σαββατο 16.00) το κινητο ειχε κανει.....4 ωρες σε εισερχομενες κλησεις.....100 λεπτα σε εξερχομενες.......4 ωρες wifi με συνδεση σε market και πλοηγηση σε internet........ψαχνοντας σημα γυρω στις 2 ωρες (η δουλεια μου ειναι τετοια που βρισκομαι αρκετες φορες σε σημεια χωρις σημα) ....αποστολη 17 μηνυματων με 100 χαρκτηρες μεσο ορο το καθενα .......5 ωρες παιχνιδιου (πασιεντζα απο το 250+solitaire)....αναπαραγωγη 40 λεπτων βιντεο (4 10λεπτα βιντεο απο ιντερνετ και αρχεια....) και ενα σωρο απλα πατηματα των κουμπιων που ενεργοποιουν το τηλεφωνο (ειτε για να δεις την ωρα......ειτε για να δεις αν εχεις μηνυμα η' χαμενη κληση επειδη το εχεις σε πληρη αθορυβη λειτουργεια....)

Πιστευω οτι οι δυομιση μερες με φουλ χρηση ειναι αρκετα ικανοποιητικο αν σκεφτεις οτι ενα LG Cookies που εχω κραταει 3 μερες και κατι χωρις να εχει wifi ανοιχτο και τοσες αλλες λειτουργιες που δουλευουν απο πισω (οπως σε ενα smartfone)......

Ετσι λοιπον δεν χρειαζεται να ανχωνομαστε οταν βλεπουμε την μπαταρια στην μεση και ας ειναι απο την πρωτη μερα........Αλλωστε υπαρχουν και δυο tips ...

Οταν φτασει η μπαταρια στο 25% με 35% απλος κλειστε το τηλεφωνο και ξανανοιξτετο....Θα την δειτε στο 60% με 70% για καποιο διαστημα.......

Αλλη λυση ειναι το βραδυ που κοιμαστε να βαλετε το τηλεφωνο σε κατασταση πτησης (η' υπνου οπως το λενε μερικοι).....Το τηλεφωνο σε αυτη την φαση βγαινει εκτος και καταναλωνει πολυ λιγοτερη μπαταρια εφοσον λειτουργει μονο το ρολοι της συσκευης ....(ΔΕΝ συνισταται σε αυτους που περιμενουν νυχτερινες κλησεις......)

Αυτα ειναι απο προσωπικη διαπιστωση και δεν ειναι κανονας που πρεπει να ακολουθησετε.............

Link to comment
Share on other sites

Απο την ωρα που το εβγαλα απο τον φορτιστη (Την πεμπτη το πρωι στις 7.30) μεχρι την ωρα που εκλεισε μονο του (Σαββατο 16.00) το κινητο ειχε κανει.....4 ωρες σε εισερχομενες κλησεις.....100 λεπτα σε εξερχομενες.......4 ωρες wifi με συνδεση σε market και πλοηγηση σε internet........ψαχνοντας σημα γυρω στις 2 ωρες (η δουλεια μου ειναι τετοια που βρισκομαι αρκετες φορες σε σημεια χωρις σημα) ....αποστολη 17 μηνυματων με 100 χαρκτηρες μεσο ορο το καθενα .......5 ωρες παιχνιδιου (πασιεντζα απο το 250+solitaire)....αναπαραγωγη 40 λεπτων βιντεο (4 10λεπτα βιντεο απο ιντερνετ και αρχεια....) και ενα σωρο απλα πατηματα των κουμπιων που ενεργοποιουν το τηλεφωνο (ειτε για να δεις την ωρα......ειτε για να δεις αν εχεις μηνυμα η' χαμενη κληση επειδη το εχεις σε πληρη αθορυβη λειτουργεια....)

με την παραπάνω χρήση σου βγαλε 3 μέρες;;;;;;;;;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο προβλημα του x10 μινι..και δεν βγαινει κιολας σε αντιθεση με το χ10 μινι προ

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

αδελφε η μπαταρια βγαινει αμα εχεις λιγες τεχνικες γνωσεις απλως ρωταω μηπως εχει βρει κανεις καμια πατεντα για αλλη μπαταρια η κανενα σαιτ που να πουλαη μπαταριες για το συγκεκριμενο τηλ

Link to comment
Share on other sites

εχω προβήμα με τα MMS δεν τα λαμβανω.. το θεμα ειναι οτι μου εχουν στειλει τεσσερα και εχω λαβει το ενα στα αλλα μου λεει "δεν ειναι δυνατη αυτη την στιγμη η ληψη δοκιμαστε αργοτερα".

Τις ρυθμισεις των ΜΜΣ τις βλεπω περασμενες και εχω λαβει και ενα .. εχει κανεις καμια ιδεα;

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χερια μου ένα x10 mini και σκέφτομαι να του περάσω καμιά CROM αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να περάσω "nAa kernel" η να περάσω πάνω στην stock με απλός ένα root και CWM Recovery για παράδειγμα μια GingerDX | v017 | 04/10/2011 έχει μεγάλες διαφορές με την καινούρια kernel, αξίζει τον κόπο και το ρίσκο :worry:

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χερια μου ένα x10 mini και σκέφτομαι να του περάσω καμιά CROM αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να περάσω "nAa kernel" η να περάσω πάνω στην stock με απλός ένα root και CWM Recovery για παράδειγμα μια GingerDX | v017 | 04/10/2011 έχει μεγάλες διαφορές με την καινούρια kernel, αξίζει τον κόπο και το ρίσκο :worry:

εγω την βαζω τώρα.......

 

πιο γρηγορη απο τηνCM7

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες φιλε μου eltsele ειναι σωστο απλως ηθελα να δω αν εχει σημαντικα μειωνεκτιματα το χ10,και μετα να το συγκρινο με μινι 2011.Σαφως και το μινι 2011 ειναι ανοτερο του απλα ηθελα να τα συγκρινω.Επισης θελω να ρωτησω σχετικα με την μπαταρια του χ10 ποσο κραταει με συνεχει σκαλισμα.Και επησης αν δεν το χρησιμοποιεις πολλη ποσο θα κρατησει...!!!;)

αυτα προς το παρον...

περιμενω απαντησεις!!!!:rolleyes:

 

Σου τα είπαν ήδη, αλλά οφείλω απάντηση. Δεν είναι πως το Χ10 είναι κακό, απλώς δεν υπάρχει λόγος να το επιλέξεις.

Δεν συγκρίνεται. Καλύτερα χαρακτηριστικά, καλύτερη οθόνη, αποσπώμενη μπαταρία, επίσημη υποστήριξη σε 2.3..κλπ. Όσο κι αν βελτιωθούν κάποια πράγματα στο Χ10 -που θα τα κάνεις με διάβασμα και xda και με την προϋπόθεση να έχεις την όρεξη και το χρόνο- οι δυνατότητές του φτάνουν μέχρι ενός σημείου.

Αυτό που σου είπε ο zxr, αν δεν είναι οικονομικό το θέμα, με κλειστά μάτια. Ισχύουν και όσα σου είπε για τη μπαταρία. ...Α, και για το φύλο μου, επίσης!:p (Thanks zxr, που έβαλες τα πράγματα στη θέση τους!!!;))

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...