Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σ' ευχαριστω dedalos91 ,τα έκανα όλα αύτα αλλά τίποτα μάλλον η μπαταρία θέλει άλλαγμα .... 2 μέρες τώρα είναι νεκρό το κινητό :(

 

Ξαναδοκιμάζεις το εξής:

 

Δες αν όντως έχει κουμπώσει σωστά το φίς πίσω (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ).

 

Όταν σιγουρευτείς, βάλε το στην πρίζα (ΟΧΙ usb). Στο μισάωρο κάνε μια πρώτη προσπάθεια για reset (power + home button). Αν δεν ανάψει περίμενε με την συσκευή στην πρίζα για 2 ώρες και ξανά reset.

Άν κάνει δόνηση ή αναβοσβήσει το led σημαίνει οτι δεν είναι νεκρό.

Συνεχίζεις την ίδια διαδικασία ανά 2 ώρες (8ωρο στο σύνολο) εκτός κ αν ανάψει νωρίτερα.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω πώς απενεργοποιούμε τον ήχο του κλείστρου της κάμερας στο x10 mini pro. Μπαίνοντας στην Κάμερα οι μόνες ρυθμίσεις που βλέπω είναι για τον τρόπο λήψης (Αυτόματη,Κοντινή,Νύχτα,Σπορ)...:worry:

Και γενικά αν υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις-εφέ για την κάμερα πέρα από αυτά...

Thanks!

Trying to understand the android world...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω πώς απενεργοποιούμε τον ήχο του κλείστρου της κάμερας στο x10 mini pro. Μπαίνοντας στην Κάμερα οι μόνες ρυθμίσεις που βλέπω είναι για τον τρόπο λήψης (Αυτόματη,Κοντινή,Νύχτα,Σπορ)...:worry:

Και γενικά αν υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις-εφέ για την κάμερα πέρα από αυτά...

Thanks!

 

Καλησπερα!μπες κατεβασε καποια εφαρμογη απο το μαρκετ οπως το vignette η οποια ειναι βεβαια ντεμο.μπορεις να την βρεις ολοκληρη αν ψαξεις..εχει ολες τις λειτουργιες που χρειαζεσαι.

 

εσταλη απο το κ*λοφτιαγμενο μου xperia X10 mini pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω πώς απενεργοποιούμε τον ήχο του κλείστρου της κάμερας στο x10 mini pro. Μπαίνοντας στην Κάμερα οι μόνες ρυθμίσεις που βλέπω είναι για τον τρόπο λήψης (Αυτόματη,Κοντινή,Νύχτα,Σπορ)...:worry:

Και γενικά αν υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις-εφέ για την κάμερα πέρα από αυτά...

Thanks!

Δυστυχώς η κάμερα του κινητού έχει μόνο τις απολύτως βασικές λειτουργίες. Για να απενεργοποιήσεις τον ήχο και να έχεις διάφορα εφέ, η καλύτερη εφαρμογή που βρήκα είναι αυτή: https://market.android.com/details?id=com.littlephoto&feature=search_result και την κατέβασα δωρεάν από το android market του mini!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.

 

Έχω μια ερώτηση γιατί η αναζήτηση δεν βοήθησε.

 

Από όσο γνωρίζω το x10 mini δεν έχει δέκτη GPS και βασίζεται στο a-gps. Σωστά?

Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικού (bluetooth) δέκτη GPS έτσι ώστε να μην έχεις χρέωση για τη μεταφορά δεδομένων από το A-GPS??

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνεσαι για την εύρεση της θέσης σου αν απενεργοποιησεις το a-GPS.

Ρυθμισεις > Τοποθεσία και Ασφαλεια > ξετσεκάρεις το (Η τοποθ.προσδ.από δικτ.wifi και /ή δικτ.κινητ.τηλεφ.)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μάγκες.

αυτό είναι το πρώτο μου ποστ σε αυτό το φόρουμ και είμαι νεο μέλος εδώ πέρα και για αυτό σας καλωσορίζω πρώτα....

το πρόβλημά μου είναι ως εξής.

η αδερφή μου έχει ένα Xperia x10 mini και είπα να κάνω ένα πείραμα να βάλω cyanogen froyo, το θέμα είναι ότι έφτασα στην φάση που έκανα το update.zip με το CWMrecovery και η εγκατάσταση έγινε επιτυχείς, μετά απο restart το κινητό κόλλησε στο logo του cyanogen και δεν έκανε τίποτα. μετά απο μερικές προσπάθειες χωρίς να γίνει τίποτα το κινητό μάλλον έφυγε από μπαταρία και τώρα δεν κάνει τίποτα.

το βάζω στο φορτιστή και δεν ανάβει ούτε καν το λαμπάκι, κάνω hardwre restart με την φάση που πατάω 2 κουμπιά και πάλη καμία ανταπόκριση...

μήπως ξέρετε κάποια λύση να το σώσω το κινητό????

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ!!!

Edited by kraskon
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ dark, εχω απελπιστεί λίγο , θα ξεκινήσω απο τώρα την διαδικασία που μου έγραψες ελπίζω όλα να πάνε καλά....

 

 

πρωτο reset αποτυχία ... για να κάνω το reset δεν βγάζω το κινητό απο την πρίζα έτσι?

Edited by jorgina
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.

 

Έχω μια ερώτηση γιατί η αναζήτηση δεν βοήθησε.

 

Από όσο γνωρίζω το x10 mini δεν έχει δέκτη GPS και βασίζεται στο a-gps. Σωστά?

Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικού (bluetooth) δέκτη GPS έτσι ώστε να μην έχεις χρέωση για τη μεταφορά δεδομένων από το A-GPS??

 

Ευχαριστώ! :)

 

το a-gps σημαινει υποβοηθουμενο gps απο πληροφοριες internet, βλεπε δωρεαν πλοηγηση με χαρτες google.

εχει καi δεκτη GPS φυσικα! (βασικα νομιζω πως και το a-gps δεν λειτουργει διχως δεκτη, νομιζω...)

το μονο που σημβαινει εδω και σε πολλα τηλεφωνα με a-gps ειναι να μην σου παρεχει "αγορασμενο" λειτουργικο αυτονομου gps (χωρις συνδεση internet), για να μειωθει το κοστος της συσκευης ισως, επομενως αν αγορασεις η βρεις απο αλλου προγραμμα android gps (navigon, ndrive κτλ) θα εχεις κανονικα gps .....(google it!)

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μολις εκανα Root το Χ10 mini pro και θα με κουφανει.

Ενω πριν φορτιζε και κλειστο μολισ το βαλω στον φορτιστη ανοιγει.

Το κλεινω να φορτισει κλειστο και αυτο παλι ανοιγει :confused:

 

Εκανα καμια πατατα?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μολις εκανα Root το Χ10 mini pro και θα με κουφανει.

Ενω πριν φορτιζε και κλειστο μολισ το βαλω στον φορτιστη ανοιγει.

Το κλεινω να φορτισει κλειστο και αυτο παλι ανοιγει :confused:

 

Εκανα καμια πατατα?

 

Όχι δεν έκανες, μάλλον έβαλες και το xrecovery μαζί με το ροοτ...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνεσαι για την εύρεση της θέσης σου αν απενεργοποιησεις το a-GPS.

Ρυθμισεις > Τοποθεσία και Ασφαλεια > ξετσεκάρεις το (Η τοποθ.προσδ.από δικτ.wifi και /ή δικτ.κινητ.τηλεφ.)

 

το a-gps σημαινει υποβοηθουμενο gps απο πληροφοριες internet, βλεπε δωρεαν πλοηγηση με χαρτες google.

εχει καi δεκτη GPS φυσικα! (βασικα νομιζω πως και το a-gps δεν λειτουργει διχως δεκτη, νομιζω...)

το μονο που σημβαινει εδω και σε πολλα τηλεφωνα με a-gps ειναι να μην σου παρεχει "αγορασμενο" λειτουργικο αυτονομου gps (χωρις συνδεση internet), για να μειωθει το κοστος της συσκευης ισως, επομενως αν αγορασεις η βρεις απο αλλου προγραμμα android gps (navigon, ndrive κτλ) θα εχεις κανονικα gps .....(google it!)

 

Καταρχήν να σας ενημερώσω ότι δεν έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου και για αυτό ρωτάω..

Οπότε αν κατάλαβα καλά υπάρχει δέκτης GPS (μιλάω για x10 mini όχι το pro)

Οπότε μπορώ να χρησιμοποιήσω εφαρμογές που το απαιτούν. Δεν με ενδιαφέρει πλοήγηση με αυτοκίνητο και τέτοια)

Ευχαριστώ!

 

Μερικές διευκρινίσεις:

Το A-GPS είναι υποβοηθούμενο GPS όπως είπες αλλά δεν έχει καμία σχέση με πλοήγηση. Απλά βοηθάει στο γρήγορο εντοπισμό θέσης μέσω του δικτύου. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για αυτό. Το A-GPS μπορεί να δουλέψει χωρίς δέκτη GPS αλλά δεν μπορείς να έχεις ακριβή θέση παρά μόνο κατά προσέγγιση χιλιομέτρων(!) σε κυκλική ακτίνα(!)

Η πλοήγηση είναι καθαρά θέμα προγράμματος.

Δηλαδή στο Google Maps τα δεδομένα είναι για να κατεβάσεις τους χάρτες και όχι για τον εντοπισμό της θέσης.

Οπότε μια συσκευή με GPS αλλά χωρίς σύνδεση δικτύου (και άρα χωρίς A-GPS) μπορεί να έχει κανονικά πλοήγηση αρκεί το πρόγραμμα να έχει τη δυνατότητα και να έχει φορτωμένους χάρτες.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ..

Αν και ψιλό offtopic, σε περίπτωση λάθους διορθώστε με για να μη λέμε αρλούμπες :P

Τελικά βγήκε μεγάλο το σεντόνι :p

Edited by zafevolution
Διόρθωση εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανες, μάλλον έβαλες και το xrecovery μαζί με το ροοτ...

 

Ναι εβαλα και το xrecovery. Διορθωνεται αυτο? Ειναι πρόβλημα ?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ενημερώσω ότι δεν έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου και για αυτό ρωτάω..

Οπότε αν κατάλαβα καλά υπάρχει δέκτης GPS (μιλάω για x10 mini όχι το pro)

Οπότε μπορώ να χρησιμοποιήσω εφαρμογές που το απαιτούν. Δεν με ενδιαφέρει πλοήγηση με αυτοκίνητο και τέτοια)

Ευχαριστώ!

 

Μερικές διευκρινίσεις (και για αυτούς που δεν γνωρίζουν):

Το A-GPS είναι υποβοηθούμενο GPS όπως είπες αλλά δεν έχει καμία σχέση με πλοήγηση. Απλά βοηθάει ......αλλά χωρίς σύνδεση δικτύου (και άρα χωρίς A-GPS) μπορεί να έχει κανονικά πλοήγηση αρκεί το πρόγραμμα να έχει τη δυνατότητα και να έχει φορτωμένους χάρτες.

 

Τελικά βρήκε μεγάλο το σεντόνι :p

Πολυ καλα καταλαβες και πολυ καλα γνωριζεις (απ΄οτι φαινεται), αλλα και να μην γνωριζες δεν τρεχει τιποτα φιλε, εδω ολοι μαθαίνουμε, και ναι μιλαμε για το x10 mini (not pro).

Ευχαριστουμε και για τις χρησιμες πληροφοριες - διευκρινισεις ....

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχο το χ10 μινι προ, εκανα αναβαθμιση του xrecovery σε clockwork μετα ειδα την srom 2.2.1 froyo v8 αλλα δε μου την περναει λογο ασυμβατοτητας. υπαρχει καποιος τροπος? η πρεπει να γυρισω πισω στο xrecovery? και πως?
Link to comment
Share on other sites

Ναι εβαλα και το xrecovery. Διορθωνεται αυτο? Ειναι πρόβλημα ?

 

Πρόβλημα δεν είναι, απλά δεν ξέρω αν με την 2.1 γίνεται να φορτίζει κλειστό. Πάντως αν θες έχει στους οδηγούς θέμα για να περάσεις την 2.2 όπου εκεί φορτίζει και κλειστό και έχεις και xrecovery...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1078100

δεν ξερω ακομα αν κανει δουλεια αλλα δεν δουλευει παντα ο αυτοματος φωτισμος οθονης, μαυριζει εντελως η οθονη... ξερει κποιος κατι γι αυτο? και γενικα το δοκιμασε καποιος?

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

εβαλα αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1078100

δεν ξερω ακομα αν κανει δουλεια αλλα δεν δουλευει παντα ο αυτοματος φωτισμος οθονης, μαυριζει εντελως η οθονη... ξερει κποιος κατι γι αυτο? και γενικα το δοκιμασε καποιος?

 

Η αυτόματη φωτεινότητα έχει πρόβλημα σε όλες τις custom roms, απενεργοποίησε την και όρισε κάποια στάνταρ φωτεινότητα και θα 'σαι μια χαρά...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

παιδια η μπαταρια στο χ10 μινι δεν αλλαζει ουτε με την εγγυηση?

Κοίτα στο εγχειρίδιο χρήσης αν περιλαμβάνεται στην εγγύηση. Λογικά θα πρέπει να αλλάζει αν αποδειχτεί ότι ήταν ελαττωματική.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν είναι, απλά δεν ξέρω αν με την 2.1 γίνεται να φορτίζει κλειστό. Πάντως αν θες έχει στους οδηγούς θέμα για να περάσεις την 2.2 όπου εκεί φορτίζει και κλειστό και έχεις και xrecovery...

 

Μα την 2.1 ειχα και φορτιζε κλειστο.

Μολις εβαλα το xrecovery καθε φορα που το βαζω για φορτιση και το κλεινω ανοιγει μονο του.

Δεν εχω περασει ακομα την 2.2 :confused:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Μα την 2.1 ειχα και φορτιζε κλειστο.

Μολις εβαλα το xrecovery καθε φορα που το βαζω για φορτιση και το κλεινω ανοιγει μονο του.

Δεν εχω περασει ακομα την 2.2 :confused:

 

2.1 και xrecovery = δεν φορτίζει κλειστό

2.2 και xrecovery = φορτίζει κλειστό

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν βαλω 2.2 θα πρεπει να κανω εγκατασταση τα παντα απ την αρχη:(
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Εχω ενα προβλημα με το x10mini. Τις τελευταίες 4 μέρες ενώ δείχνει οτι έχει σήμα κανονικά σχεδόν ποτέ δεν μπορώ να κάνω κλήση αν δεν προσπαθήσω 5-6 φορές, και έρχονται πολλά μηνήματα οτι είχα χαμένες εισερχόμενες κλήσεις. Το εχω κλεισει το εχω εχω ανοίξει εβγαλα την κάρτα σιμ αλλά το ίδιο. Υπάρχει περίπτωση να έχει φάει φλασιά το λειτουργικό android? ευχαριστώ

ΝΑ σημειώσω οτι φοράει την 2.1, απλά σε ρουτ. δεν εχω βάλει καποιο περιέργο προγραμμα για κλήσεις ώσε να πω οτι ίσως το επιρέασε αυτό. Το δίκτυο μου ειναι vodafone και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σήμα.

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...