Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφερον, αλλα αν καταλαβα καλα, ειναι μονο για την dock bar...

 

Όχι, επειδή έχω τα αντίστοιχα apps (folder organizer + launcherpro icons) σίγουρα μπαίνουν και στους φακέλους. Το folder organizer σε αφήνει να διαλέξεις ο,τι αρχείο θες για εικονίδιο... Μπορεί να το κάνει αυτό και το desktop visualizer.

 

Να, δες εδώ:

http://launcherpro.droidicon.com/icons

 

Στην εφαρμογή μπορείς να διαλέξεις και τι χρώμα εικονίδια θες να βρεις (γιατί απ' ότι κατάλαβα δεν θες λευκά). Στο site δεν βλέπω να γίνεται. Anyway πάντως, μπορείς να βάλεις για εικονίδιο ο,τι αρχείο θες, απλά βρες τα icons που σου ταιριάζουν.:)

Edited by kalas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωπα...μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο.

Εγω θελω το εξης:

Εχω κανει τους φακελους στην οθονη. Οταν παταω πανω σε ενα φακελο με ανοιγει ετσι:

http://img69.imageshack.us/img69/9887/cap201012071208.jpg

Το ιδιο ακριβως θελω να κανει, αλλα να εχει αλλο εικονιδιο ο φακελος.

Επαιξα λιγο με το folder organiser αλλα δεν με αφηνει να βαλω συντομευσεις εφαρμογων μεσα στους φακελους που φτιαχτηκαν.

Αν γινεται καποιος να με το εξηγησει βημα βημα θα ημουν ευγνωμων! Φυσικα ας με εξηγησει πως θα κανω ενα φακελο με οποιοδηποτε εικονιδιο και μετα θα βγαλω ακρη για τα υπολοιπα! :-)

 

Ευχαριστω και παλι!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Αν γινεται καποιος να με το εξηγησει βημα βημα θα ημουν ευγνωμων! Φυσικα ας με εξηγησει πως θα κανω ενα φακελο με οποιοδηποτε εικονιδιο και μετα θα βγαλω ακρη για τα υπολοιπα! :-)

 

Ευχαριστω και παλι!

 

Διαμαντή εγώ έχω κάνει νομίζω αυτό που θες.Ανοίγεις το folder organizer και πατάς εκεί που λέει apps.Μετά σε κάθε εφαρμογή πατάς και διαλέγεις μια κατηγορία απο τις διαθέσιμες (internet,android,games κτλ) και ok.Αφού τακτοποιήσεις όλες σου τις εφαρμογές στις κατηγορίες που θες κλείνεις την εφαρμογή και γυρνάς στη home screen που θέλεις.Παρατεταμένο πάτημα,συντομεύσεις ή φραφικά στοιχεία και μετά folder organizer link και διαλέγεις τις κατηγορίες που θες και στις εμφανίζει σαν φάκελο στη home screen.Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μετά μπορείς να επεξεργαστείς αυτά τα εικονίδια αλλά πιστεύω είναι μια χαρά για να αλλάξεις τα stock που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

θελω να αλλαξω καποια εικονιδια. Απο οτι ειδα δεν υπαρχει καποιος οδηγος, και απο οτι διαβασα εδω μεσα εχασα την μπαλα...δεν καταλαβα τιποτα...

 

Βασικα δεν θελω να κανω κατι τρελο. Εχω 7 φακελους στην home screen και δεν με αρεσει ο οψη τους σε σχεση με το "μαυρο" περιβαλλον. Θ αηθελα κατι πιο σκουρο, ισως και 3D, και αν γινεται με ενδειξη του τι περιεχει μεσα (πχ, ο φακελος System να εχει ενα γραναζακι).

 

Μπορει καποιος να με εξηγησει με απλα λογια πως να τα κανω?

Yποψιν οτι δεν γνωριζω απο photoshop, δηλαδη δεν μπορω να φτιαξω δικα μου. Καμια database με εικονιδια μηπως?

 

Thank you!!!!

 

http://img80.imageshack.us/img80/5600/cap201012070913.jpg

 

Κατέβασε το app mate από το market....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

και 4) Έχω cosmote sim αλλά την αγόρασα την συσκευή απο τη vodafone. Μου στέλνει συνέχεια ειδοποιήση (Εισαγ. επαφ. απο κοιν. δίκτυο) και στις ρυθμίσεις εχω πρώτη επιλογή το vodafone 360. Πως μπορώ να απλλαγω απο τη vodafone? Ευχαριστώ.

 

κ γω αυτο το προβλημα αντιμετωπιζω.....! οταν προσπαθησα να το απεγκαταστησω με το σωστο τρο που λεει κ ο dark dog... σταματαει να λειτουργει η μαμισια εφαρμογη επαφες... κ μαλλον κ το timescape.....!!

μπορει να βοηθησει καποιος....

Link to comment
Share on other sites

κ γω αυτο το προβλημα αντιμετωπιζω.....! οταν προσπαθησα να το απεγκαταστησω με το σωστο τρο που λεει κ ο dark dog... σταματαει να λειτουργει η μαμισια εφαρμογη επαφες... κ μαλλον κ το timescape.....!!

μπορει να βοηθησει καποιος....

 

Και εξακολουθεί να είναι ο σωστός τρόπος.

 

Επειδή δεν είχα όμως ποτέ Vodafone branded κινητό, δεν μπορώ να ξέρω από ποιά αλλή εφαρμογή εξαρτάται.

 

Τι εννοώ:

 

Όταν θέλεις να απεγκαταστήσεις το PlayNow, δεν το κάνεις μόνο με το να απεγκαταστήσεις το playnowclient.apk αλλά πρέπει να απεγκαταστήσεις και τα playnowappinstaller.apk αλλά και το playnowback.apk.

 

Είναι εφαρμογές που εξαρτώνται η μία από την άλλη.

 

Πληροφοριακά εντελώς, το timescape έχει αφαιρεθεί εδώ και κάτι αιώνες από την συσκευή μου. Αλλά παρέα με άλλα 2-3 .apk που συνδέονται με αυτό.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εξακολουθεί να είναι ο σωστός τρόπος.

 

Επειδή δεν είχα όμως ποτέ Vodafone branded κινητό, δεν μπορώ να ξέρω από ποιά αλλή εφαρμογή εξαρτάται.

 

Τι εννοώ:

 

Όταν θέλεις να απεγκαταστήσεις το PlayNow, δεν το κάνεις μόνο με το να απεγκαταστήσεις το playnowclient.apk αλλά πρέπει να απεγκαταστήσεις και τα playnowappinstaller.apk αλλά και το playnowback.apk.

 

Είναι εφαρμογές που εξαρτώνται η μία από την άλλη.

 

Πληροφοριακά εντελώς, το timescape έχει αφαιρεθεί εδώ και κάτι αιώνες από την συσκευή μου. Αλλά παρέα με άλλα 2-3 .apk που συνδέονται με αυτό.

 

και ποσο χωρο γλειτωσες??:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και ποσο χωρο γλειτωσες??:p

 

konstantinoslp μην τα βλέπεις μονόπλευρα. Και 500kb να γλίτωσα μόνο, ξεφορτώθηκα λίγο ακόμα bloatware από την SE.

 

Όσο πιο καθαρό ένα λειτουργικό από embedded εφαρμογές τρίτων, τόσο καλύτερα. Τα κέρδη σε ταχύτητα και απόκριση αρκούν για μένα (που έχω απεγκαταστήσει το σύμπαν από την συσκευή)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια φιλη μου πηρε το x10 mini pro...επειδη ειναι ασχετη με τα κινητα τι πρεπει να τις πω να κανει καλα στην χρηση τους...ειναι το πρωτο της κινητο android

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει πάντως αυτό που ακούγεται ότι πλέον το android θα έρχεται από τη Google, η οποία και θα είναι η υπεύθυνη για την αναβάθμιση όλων των κινητών ανεξαρτήτως κατασκευαστή, χωρίς προσθήκες τρίτων τότε δεν θα πρέπει να ανησυχούμε για bloatware.

 

Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις έτσι το λειτουργικό ώστε να αναγνωρίζει στην αρχή της εγκατάστασής του σε ποιο κινητό εγκαθίσταται και να φορτώνει τους drivers της εκάστοτε συσκευής (ρητορική ερώτηση, ας μην επεκταθούμε...)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

konstantinoslp μην τα βλέπεις μονόπλευρα. Και 500kb να γλίτωσα μόνο, ξεφορτώθηκα λίγο ακόμα bloatware από την SE.

 

Όσο πιο καθαρό ένα λειτουργικό από embedded εφαρμογές τρίτων, τόσο καλύτερα. Τα κέρδη σε ταχύτητα και απόκριση αρκούν για μένα (που έχω απεγκαταστήσει το σύμπαν από την συσκευή)

 

ισχυει αυτο..ηταν η επομενη ερωτηση μου το κατα ποσο ειδες διαφορες στην ταχυτητα...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαμαντή εγώ έχω κάνει νομίζω αυτό που θες.Ανοίγεις το folder organizer και πατάς εκεί που λέει apps.Μετά σε κάθε εφαρμογή πατάς και διαλέγεις μια κατηγορία απο τις διαθέσιμες (internet,android,games κτλ) και ok.Αφού τακτοποιήσεις όλες σου τις εφαρμογές στις κατηγορίες που θες κλείνεις την εφαρμογή και γυρνάς στη home screen που θέλεις.Παρατεταμένο πάτημα,συντομεύσεις ή φραφικά στοιχεία και μετά folder organizer link και διαλέγεις τις κατηγορίες που θες και στις εμφανίζει σαν φάκελο στη home screen.Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μετά μπορείς να επεξεργαστείς αυτά τα εικονίδια αλλά πιστεύω είναι μια χαρά για να αλλάξεις τα stock που έχεις.

Εγινε!

 

Ευχαριστω πολυ!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει πάντως αυτό που ακούγεται ότι πλέον το android θα έρχεται από τη Google, η οποία και θα είναι η υπεύθυνη για την αναβάθμιση όλων των κινητών ανεξαρτήτως κατασκευαστή, χωρίς προσθήκες τρίτων τότε δεν θα πρέπει να ανησυχούμε για bloatware.

 

Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις έτσι το λειτουργικό ώστε να αναγνωρίζει στην αρχή της εγκατάστασής του σε ποιο κινητό εγκαθίσταται και να φορτώνει τους drivers της εκάστοτε συσκευής (ρητορική ερώτηση, ας μην επεκταθούμε...)

 

Νομίζω οτι είναι το καλύτερο για να υπάρχει τυποποίηση στο τελικό προϊόν.

 

Είναι πολλές οι περιπτώσεις κινητών που "χαντακώθηκαν" από τις xtra εφαρμογές του κατασκευαστή.

 

Στην προσωπική μου συσκευή αποφάσισα να στείλω όσο το δυνατόν περισσότερες, από αυτές τις εφαρμογές και να τις αντικαταστήσω με αυτές του αυθεντικού 2.1 eclair:

 

http://i.imagefra.me/994hvlxv.jpg

 

Στο δεύτερο screen φαίνονται κάποιες από τις ελάχιστες εναπομείναντες SE εφαρμογές.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα στα μυνήματα και δεν μετατρέπει αυτόματα τους εθικούς χαρακτίρες, ώστε να χωράει το μυνημα 170 χαρακτέρες, στην παρακάτω διεύθυνση μπορουν να κατεβάσουν το αυθεντικό ελληνικό build gia to SE xperia x10 mini "http://rapidshare.com/files/435453580/Build_for_SE_xperia_x10_mini_Greek.rar"
Link to comment
Share on other sites

edit απο εμενα :)......Οκ Ευχαριστω πολυ!!!!!!! Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

diamanti για το folder organazer ι διαδικασια ειναι

1) ανοιγεισ την εφαρμογη πασ apps διαλεγεις καθε εφαρμογη σε ποια κατηγορια να μπει

2) επειτα labels πατας το τριγωνακι δεχια και ανοιγει ενα μενου , πας icon και android image gallery

3) τελος γυρνας στην αρχικη οθονη και κανεις την γνωστη δαδικασια γραφικα στοιχεια και επιλεγεις folder organazer folder link

Link to comment
Share on other sites

diamanti για το folder organazer ι διαδικασια ειναι

1) ανοιγεισ την εφαρμογη πασ apps διαλεγεις καθε εφαρμογη σε ποια κατηγορια να μπει

2) επειτα labels πατας το τριγωνακι δεχια και ανοιγει ενα μενου , πας icon και android image gallery

3) τελος γυρνας στην αρχικη οθονη και κανεις την γνωστη δαδικασια γραφικα στοιχεια και επιλεγεις folder organazer folder link

 

Aκριβως ετσι το εκανα...thanx!

Τωρα μενει να βρω κανα καλο εικονιδιο απο τα λινκ που με δωσατε:D

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αμα θεσ να δεις πως φαινωνται και οι φακελοι αμα επιλεξεις την επιλογη show items in icon.εγω αυτο εχω επιλεξει γιατι τωρα φτιαχνω τα δικα μου εικονιδια
Link to comment
Share on other sites

Problem solved.:)

 

Μιλάς για το SetCPU.

 

ευχαριστω πολυ παιδια, θα το χρησιμοποιησω αποψε κιολας! :D

 

να ξαναρωτησω και για το ημερολογιο, μηπως υπαρχει καποιο app που να βγαζει popup στις ειδοποιησεις (του ημερολογιου) με snooze, cancel κτλ σαν επιλογες? (γιατι το μανισιο ημερολογιο εμφανιζει μονο ενα εικονιδιο στην μπαρα).

 

ευχαριστω! :)

 

edit:

 

SetCPU (paid app) και δοκίμασε το Gentle Clock.:)

 

το Gentle Clock δε το βρηκα στο market...

Edited by minasc
ξεχασα....
Link to comment
Share on other sites

hello.μηπως ξέρει κανείς πως βγαίνει το μνμ που βγάζει στην οθόνη οταν είναι κλειδωμένο?

 

http://www.appbrain.com/app/avg-antivirus-free/com.antivirus

Link to comment
Share on other sites

Ούτε flight mode ούτε τπτ.

 

Απλά κλειστή κίνηση δεδομένων και χρησιμοποιώ wifi ατά την διάρκεια της ημέρας.

 

Κλείνω τρια 24ωρα άνετα αλλά δουλεύω SetCPU με setting ondemand και max 480Mhz/ min 122Mhz και Autokiller Memory Optimiser με setting strict.

 

Ορατή η διαφορά σε μπαταρία

 

αυτες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις στο SetCPU? το ondemand δε μου δινει επιλογη να το αλλαξω ετσι κι αλλιως παντως...

 

το Autokiller Memory Optimiser με setting strict τι ειναι ακριβως? επηρρεαζει κι αυτο τη διαρκεια της μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις στο SetCPU? το ondemand δε μου δινει επιλογη να το αλλαξω ετσι κι αλλιως παντως...

 

το Autokiller Memory Optimiser με setting strict τι ειναι ακριβως? επηρρεαζει κι αυτο τη διαρκεια της μπαταριας?

 

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις πολύ με ρυθμίσεις κλπ απλά βάλε το Autokiller Memory Optimiser στο strict χωρίς το SetCPU. Είναι ένα είδος task killer που όμως διαχειρίζεται πολύ καλά την μνήμη και θα βελτιώσει την συνολική εικόνα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην προσωπική μου συσκευή αποφάσισα να στείλω όσο το δυνατόν περισσότερες, από αυτές τις εφαρμογές και να τις αντικαταστήσω με αυτές του αυθεντικού 2.1 eclair:

 

http://i.imagefra.me/994hvlxv.jpg

 

Στο δεύτερο screen φαίνονται κάποιες από τις ελάχιστες εναπομείναντες SE εφαρμογές.

 

Πως το έκανες αυτό πάλι ρε θεούλη;:) Έχεις κανένα link γι' αυτήν την "αντικατάσταση";

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...