Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα εχεις μπερδεψει. το εκαστοτε πρόγραμμα πλοήγησης που χρησιμοποιεί το ιντερνετ, είναι για να κατεβασει και να σου προβάλλει τους χάρτες.

 

το a-gps ειναι τελειως άσχετο με αυτή την διαδικασία. είναι μια τεχνολογία όπου υποβοηθά το hardware gps να βρει γεωγραφικό στίγμα σχεδόν αμέσως.

 

Ο οποιοσδήποτε developer gps προγραμμάτων θα κάνει οπωσδήποτε χρήση του a-gps για να γίνει το κλείδωμα πιο γρήγορα και κατ' επέκταση το προϊόν του πιο γρήγορο και ανταγωνιστικό.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει σαν επιλογή να μην χρησιμοποιείται το a-gps αλλά αν υπάρχει και το ξετικάρεις τότε δεν θα κάνει χρήση του a-gps και άρα δεν θα σε χρεώσει.

Το a-gps είναι υποστηρικτικό, όχι υποχρεωτικό.

 

ναι αυτο που ρωταω ειναι οτι απο τη στιγμη που εχω ολους τους χαρτες και ειμαι κομπλε και ανοιξω το gps ωστε να με βρει και να με οδηγησει,αν το προγραμμα δεν με χρεωνει σημαινει οτι δεν χρησιμοποιει το a-gps (ουτε καν την πρωτη φορα για να κλειδωσει πιο γρηγορα οπως αναφερατε)το χω δεν το χω τικαρισμενο..ε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι αυτο που ρωταω ειναι οτι απο τη στιγμη που εχω ολους τους χαρτες και ειμαι κομπλε και ανοιξω το gps ωστε να με βρει και να με οδηγησει,αν το προγραμμα δεν με χρεωνει σημαινει οτι δεν χρησιμοποιει το a-gps (ουτε καν την πρωτη φορα για να κλειδωσει πιο γρηγορα οπως αναφερατε)το χω δεν το χω τικαρισμενο..ε?

 

Νομίζω το aGPS θα προσπαθήσει να κατεβάσει δεδομένα έχεις δεν έχεις τους χάρτες.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις το Data traffic κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άνοιξα το zip που κατέβασα και από ότι φαίνεται έχει υποφακέλους με όλες τις γλώσσες μέσα οπότε όλα καλά, το πέρασα στην κάρτα στον φάκελο others όπως λέει στο σίτε (το zip χωρίς να το ξεζιπάρω, δεν αναφέρει κάτι τέτοιο) αλλά και πάλι μου βγάζει μήνυμα απευθείας οτι δεν βρίσκει τα αρχεία χωρίς να κάνει καθόλου search όπως την πρώτη φορά. Επανεκκίνηση έκανα εννοείται αλλά δεν.

Μπορεί τουλάχιστον κάποιος για αρχή που του δουλεύει ο οδηγός χρήστη να δει στον φάκελο others στην κάρτα μνήμης αν έχει χύμα αρχεία/φακέλους ή κάποιο zip?

Θα του ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

 

Στο φάκελλο <Others> υπάρχει μέσα ένας άλλος με ονομασία <.emanual>.

Στο δικό μου εκεί μέσα υπάρχουν διάφοροι φάκελλοι με κάμποσες γλώσσες.

Στο <el> (ελληνικά?) που κοίταξα υπάρχουν πολλά αρχεία και είναι όλα .html

Δεν βλέπω κάτι σε .zip

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελλο <Others> υπάρχει μέσα ένας άλλος με ονομασία <.emanual>.

Στο δικό μου εκεί μέσα υπάρχουν διάφοροι φάκελλοι με κάμποσες γλώσσες.

Στο <el> (ελληνικά?) που κοίταξα υπάρχουν πολλά αρχεία και είναι όλα .html

Δεν βλέπω κάτι σε .zip

Φάκελος ε?

Και με την τελεία στην αρχή αν καταλαβαίνω καλά... Θα το δω και θα ενημερώσω

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Και με την τελεία στην αρχή αν καταλαβαίνω καλά...

 

Εμ, ναι. Εκτός και αν έχει χ3σει καμμιά μύγα στο μόνιτορ...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το pic me και το shootme και οταν τραβαω screenshot την βγαζει παραμορφωμενη. Αυτα μετα το update σε 2.1. Γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος με 2.1 ας κάνει post κάποιο screenshot με αποτελέσματα από Quadrant

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση ότι κάνεις ένα μικρό λαθάκι. τo εκαστοτε πρόγραμμα gps απλώς ανιχνευει αν εχεις gps και αν έχει σημα. έχεις δει ποτε σε κανενα πρόγραμμα gps να σου δίνει επιλογή αν θες να χρησιμοποιήσεις το a-gps ή όχι; αντιθέτως το a-gps είναι ένα hardware κομμάτι του κινητού μας assisted απο το software. πρεπει το λειτουργικό μας σύστημα να υποστηρίζει χρήση της τεχνολογίας του a-gps. τα προγράμματα απλώς παίρνουν το σήμα από το gps. :)

 

Φαντάζομαι ότι συμφωνούμε πως το a-gps δεν είναι τίποτα άλλο από ένα σύστημα gps το οποίο κάνει χρήση του δικτύου κινητής για να λοκάρει τη θέση μας (εκτός από τους δορυφόρους) πιο γρήγορα.

Όταν λεω ότι τα προγράμματα gps κάνουν χρήση του α-gps εννοώ ότι παίρνουν το στίγμα χωρίς να νοιάζονται αν αυτό έχει προέλθει από δορυφόρο ή κεραία κινητής ή και τα δυο μαζί.

Από την άλλη όμως μπορείς να πεις στο λειτουργικό σου να μην κάνει χρήση του a-gps, να μην κατεβάσει δηλαδή data από το δίκτυο κινητής για να μην χρεωθείς. Σωστα;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμ, ναι. Εκτός και αν έχει χ3σει καμμιά μύγα στο μόνιτορ...

 

Χμμ... λοιπόν, φάκελο με που να ξεκινάει το όνομα με "." δεν με αφήνει να φτιάξω, οπότε έφτιαξα ενα με όνομα "emanual", πέρασα όλους τους υποφακέλους και και ο οδηγός χρήστη ξεκίνησε με το "Παρακαλώ περιμένετε" όπως την πρώτη φορά για κανένα 2λεπτο και μετά πέταξε πάλι το σφάλμα οτι δεν βρήκε τα αρχεία...

Κοιτάω στην κάρτα μνήμης και.... τα είχε σβήσει όλα όσα πέρασα (τον φάκελο emanual)! Προφανώς αυτό έκανε και την πρώτη φορά που το έτρεξα μετά την αναβάθμιση γιατί τα αρχεία τα είχα στην κάρτα και δούλευε κανονικά στην 1,6.

Is it a bug.... or a feature? :wacko:

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγαινε στο handcent ρυθμισεις/ρυθμισεισ ειδοποιησης/συχνοτητα led και βαλε οτι θες εκτος απο προεπιλογη.το εκανα πριν λιγο και δουλεψε...

 

Ax Τι Καλός!!!Σε Ευχαριστώ Πολύ!!! :D :D :D

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... λοιπόν, φάκελο με που να ξεκινάει το όνομα με "." δεν με αφήνει να φτιάξω, οπότε έφτιαξα ενα με όνομα "emanual", πέρασα όλους τους υποφακέλους και και ο οδηγός χρήστη ξεκίνησε με το "Παρακαλώ περιμένετε" όπως την πρώτη φορά για κανένα 2λεπτο και μετά πέταξε πάλι το σφάλμα οτι δεν βρήκε τα αρχεία...

Κοιτάω στην κάρτα μνήμης και.... τα είχε σβήσει όλα όσα πέρασα (τον φάκελο emanual)! Προφανώς αυτό έκανε και την πρώτη φορά που το έτρεξα μετά την αναβάθμιση γιατί τα αρχεία τα είχα στην κάρτα και δούλευε κανονικά στην 1,6.

Is it a bug.... or a feature? :wacko:

 

Seems to be a feature, καθώς απ΄ότι έχω καταλάβει όταν υπάρχει τελεία μπροστά το σύστημα αγνοεί το φάκελλο και δεν τον σκανάρει ή κάτι τέτοιο.

 

Πράγματι, αν πας από USB-Windows δεν θα σε αφήσουν τα Windows.

Μπορείς όμως να το κάνεις με ένα file manager που μπορείς να κατεβάσεις από το Android market όπως τον Astro file manager.

Link to comment
Share on other sites

Seems to be a feature, καθώς απ΄ότι έχω καταλάβει όταν υπάρχει τελεία μπροστά το σύστημα αγνοεί το φάκελλο και δεν τον σκανάρει ή κάτι τέτοιο.

 

Πράγματι, αν πας από USB-Windows δεν θα σε αφήσουν τα Windows.

Μπορείς όμως να το κάνεις με ένα file manager που μπορείς να κατεβάσεις από το Android market όπως τον Astro file manager.

 

seams to be a linux principal. Φάκελος ή όνομα αρχείου με "." είναι κάτι ανάλογο των κρυφών αρχείων των windows

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το aGPS θα προσπαθήσει να κατεβάσει δεδομένα έχεις δεν έχεις τους χάρτες.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις το Data traffic κλειστό.

 

ισχυει...θα κανω αμα ειναι τη δουλεια μου με το απλο gps χωρις τη χρηση του a...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!

 

αγορασα το xperia mini pro και αντιμετωπισα τα γνωστα προβληματα. 1) δεν συνδεεται μεσω bluetooth με αλλα κινητα. τα αναγνωριζει αλλα γραφει οτι δεν υπαρχει συζευξη. 2) τις επαφες δε τις αντεγραψα απο τι sim μηπως και δε τις αναγνωρισει και τις αποθηκευσα εγω. παρολα αυτα στα μηνυματα δεν εμφανιζει απο ποιον ειναι. μου φαινεται παρα πολυ περιεργο καινουργιο εξελιγμενο κινητο να μη προσφερει κατι που υπαρχει και στη χειροτερη μπακατελα.

Μπορειτε να με διαφωτισετε???μηπως κανω κατι λαθος? Κατεβασα και το προγραμμα bluetooth file transfer αλλα προκοπη δεν ειδα.

THANKS!!!!

Link to comment
Share on other sites

μια μερα δε μπορεσα να μπω και βγηκε η αναβάθμιση 2.1 για Ελλαδα? μαλλον πρεπει να μη μπαινω πιο συχνα, lol. αληθεια, ισχυει για ολους? δλδ, εγω ειμαι στην 1.6, rooted and unbranded (Generic UK), μπορω απο σημερα να παω σε 2.1?

 

και μια ακομα ερωτηση. εχει κανεις 2gether sim απο την vodafone (ή εστω την αντιστοιχη διπλη καρτα της cosmote)? γιατι στην 1.6 που τις δοκιμαζω και τις 2 δεν παιζουν, ξερει καποιος αν παιζουν στην 2.1?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

Εγω από 1.1.Α.0.8 cosmote πήγα σε 2,1 σήμερα...

 

Για διαφωτισε μας σε GR localization η ρυθμιση για 160 χαρακτηρες στο μυν υπαρχει η θα συνεχισουμε να πληρωνουμε το 1 για 3....:lol:

Glow_Edge Theme... :superman:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, είχα ξεχάσει πως γίνεται μια ρύθμιση και αποφάσισα να δω τον οδηγό χρήστη (πάντα χρήσιμος σε αυτές τις περιπτώσεις) αλλά μου πέταξε μήνυμα ότι δεν βρίσκει τα αρχεία του οδηγού στην κάρτα μνήμης.

Από ότι είδα στο αγγλικό επίσημο site της SE δίνει δυνατότητα να τον ξανακατεβάσεις και να τον περάσεις στην κάρτα, στο ελληνικό site όμως όχι.

Ξέρει κανείς αν ο οδηγός από το αγγλικό site περιέχει όλες τις γλώσσες?

που ακριβώς πήγες στο site και το κατέβασες? δεν το βρίσκω!

Link to comment
Share on other sites

Για διαφωτισε μας σε GR localization η ρυθμιση για 160 χαρακτηρες στο μυν υπαρχει η θα συνεχισουμε να πληρωνουμε το 1 για 3....:lol:

Μπαίνεις στα μηνύματα, πατάς το αριστερό πλήκτρο -> ρυθμίσεις -> εξοικονόμιση κόστους το τικάρεις.

Η ρύθμιση αυτή υπάρχει απο την 1,6 και πληρώνεις το 1 μήνυμα για... 1! :)

 

που ακριβώς πήγες στο site και το κατέβασες? δεν το βρίσκω!

Έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα?

Το βρήκα εδω http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/restoretheuserguideinyourphone/xperiax10minipro?cc=gb&lc=en

 

Update:

Βάζοντας τα αρχεία του ζιπ σε φάκελο ".emanual" που έφτιαξα με το Astro, δουλεύει κανονικά! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!

 

αγορασα το xperia mini pro και αντιμετωπισα τα γνωστα προβληματα. 1) δεν συνδεεται μεσω bluetooth με αλλα κινητα. τα αναγνωριζει αλλα γραφει οτι δεν υπαρχει συζευξη. 2) τις επαφες δε τις αντεγραψα απο τι sim μηπως και δε τις αναγνωρισει και τις αποθηκευσα εγω. παρολα αυτα στα μηνυματα δεν εμφανιζει απο ποιον ειναι. μου φαινεται παρα πολυ περιεργο καινουργιο εξελιγμενο κινητο να μη προσφερει κατι που υπαρχει και στη χειροτερη μπακατελα.

Μπορειτε να με διαφωτισετε???μηπως κανω κατι λαθος? Κατεβασα και το προγραμμα bluetooth file transfer αλλα προκοπη δεν ειδα.

THANKS!!!!

Καλώς ήρθες στο forum!

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ. Θα σου λύσει πολλές απορίες.

 

Λογικά δεν έχεις αναγνώριση γιατί δεν βάζεις το +30. Στο FAQ υπάρχει λύση.

Για το bluetooth το πρόγραμμα που αναφέρεις είναι το καλύτερο. Ψάξε το λίγο και θα δεις πως δουλεύει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στα μηνύματα, πατάς το αριστερό πλήκτρο -> ρυθμίσεις -> εξοικονόμιση κόστους το τικάρεις.

Η ρύθμιση αυτή υπάρχει απο την 1,6 και πληρώνεις το 1 μήνυμα για... 1! :)

 

 

Έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα?

Το βρήκα εδω http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/restoretheuserguideinyourphone/xperiax10minipro?cc=gb&lc=en

 

Update:

Βάζοντας τα αρχεία του ζιπ σε φάκελο ".emanual" που έφτιαξα με το Astro, δουλεύει κανονικά! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

χεχε ναι και γω το ίδιο πρόβλημα.

ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε εκδοση 2.1 Android στο default προγραμμα μηνυματων δεν εχει υποστιριξη 160 χαρακτηρων στα Ελληνικα (ενω στα Αγγλικα εχει), υπαρχει καμια λυση;
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στα μηνύματα, πατάς το αριστερό πλήκτρο -> ρυθμίσεις -> εξοικονόμιση κόστους το τικάρεις.

Η ρύθμιση αυτή υπάρχει απο την 1,6 και πληρώνεις το 1 μήνυμα για... 1! :)

 

Εχω κανει αναβαθμιση σε Norbic Generic 2.1 και στην συγκεκριμενη εκδοση δεν υπαρχει αυτη η επιλογη...Ευχαριστω για την διευκρινηση...:rolleyes:

Edited by joker22
Glow_Edge Theme... :superman:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum!

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ. Θα σου λύσει πολλές απορίες.

 

Λογικά δεν έχεις αναγνώριση γιατί δεν βάζεις το +30. Στο FAQ υπάρχει λύση.

Για το bluetooth το πρόγραμμα που αναφέρεις είναι το καλύτερο. Ψάξε το λίγο και θα δεις πως δουλεύει.

Ευχαριστω πολυ!

δε το πιστευω οτι το προβλημα με το τηλ. καταλογο ηταν τοσο απλο,δε θα μου πηγαινε το μυαλο!

οσο για το αλλο διαβασα αυτο "Η βασική διάφορα με τον κλασικό τρόπο είναι ότι αντί να μας στέλνει το αρχείο η άλλη συσκευή, αφού συνδεθούμε, κάνουμε browsing στους φακέλους της άλλης συσκευής και αντιγράφουμε από 'κει ότι θέλουμε."ειναι λιγο μπελαλιδικο αλλα νομιζω τα καταφερα, το μονο που μου μενει ειναι να βρω που αποθηκευονται τα αρχεια που μεταφερω!:lol:

THANKS!

Edited by cristina58
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...