Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν έχουν επιλογή τα windows για αναίρεση της μετονομασίας; όπως και στα παλιά windows.

 

εδώ έκανα μετάφραση και συμμάζεμα του οδηγού για unbrand για το pro. όποιος το έχει κάνει unbrand ήδη, ας ρίξει μια ματιά για τυχόν σφάλματα ή παραλείψεις μου.

 

σχετικα με την playlist και τον music player, κατέβασε το music player. θα τον βρεις free στο market. εγώ τον προτιμώ από τον ενσωματωμένο.

 

ο default launcher δυστυχώς δεν υποστηρίζει πάνω από ένα widget ανα σελίδα. θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιον εναλλακτικό σαν το adw Launcher.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οδηγός για debrand. Από το xda developers. ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ.

 

 

1) Αν έχουμε εγκατεστημένο το SEUS το κάνουμε unistall.

2) Κατεβάζουμε την έκδοση από εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/110/61/1275980198/Update_Service_Setup-2.10.6.21.exe και εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ - Μετά το τελος της εγκατάστασης ξετικαρουμε την επιλογή run program)

3) Πάμε C: –> Program Files –> Sony Ericsson –> Update Service –> Settings και ανοίγουμε το "currentapplication.xml" με notepad.

4) Αντικατάσταση όλων των 2.10.6.21 με 2.10.9.13 (επεξεργασία -> αντικατάσταση -> πάνω το 2.10.6.21 και κάτω το 2.10.9.13 -> αντικατάσταση όλων). Αν δε μας επιτρέπει αποθήκευση αντιγράφουμε το αρχειο στην επιφάνεια εργασίας, κάνουμε την αντικατάσταση, αποθηκεύουμε και αντιγράφουμε στον αρχικό φάκελο.

5) Ανοίγουμε το SEUS και κάνουμε update το τηλέφωνο. Στο τέλος το κλείνουμε.

6) Κατεβάζουμε το http://www.speedyshare.com/files/23100797/E10i-CUSTOMIZED_UK-1237-0392-10A136.rar και τα κάνουμε extract

7) Πάμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

8) Ψάχνουμε δυο αρχεία με μέγεθος 12mb και 85mb.

9) Μετονομάζουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε με τις αντίστιχες ονομασίες του βήματος 8. Το μεγάλο με το μεγάλο και το μικρό με το μικρό.

10) Τα αντιγράφουμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

11) Κάνουμε ξανά update.

12) Έτοιμο!!!

 

 

ΥΓ. Έβαλα και την 2.1!!!!!!!

 

Χαρήκατε? Πλακίτσα :X:X

μια τελευταια διευκρινηση.αφου κανουμε update την πρωτη φορα μπορουμε να το ανοιξουμε το κινητο μεχρι να το ξανακάνουμε?κ έχει σημασία αν περάσουν κάποιες ώρες μεταξύ των 2 update?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια διευκρινηση.αφου κανουμε update την πρωτη φορα μπορουμε να το ανοιξουμε το κινητο μεχρι να το ξανακάνουμε?κ έχει σημασία αν περάσουν κάποιες ώρες μεταξύ των 2 update?ευχαριστω.

 

Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα με το rar το εχω ξανακούσει. Αν μιλάμε για το ίδιο απλά αγνοησέ το. Τα αρχεία τα κάνει κανονικά extract. O C δεν είναι προστατευμένος, είναι όμως όλοι οι φάκελοι του συστήματος που συνήθως βρίσκονται στον C

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά όχι. και ο οδηγός που υπάρχει στα αγγλικά έχει ψιλοπροβλήματα και πρέπει να είσαι ολιγον έμπειρος χρήστης για να τον κάνεις. εμένα με παίδεψε λίγο. πάντως αν θες να το ρισκάρεις, μπορώ να τον συγκεντρώσω και να τον συμμαζεψω λίγο.

 

Αν το έκανες αυτό θα σου ήμουν πραγματικά ευγνώμων! :)

 

@ kallair

 

Το έχεις κάνει ήδη! Ευχαριστώ! :)

Θα το δοκιμάσω αμέσως! ;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανες αυτό θα σου ήμουν πραγματικά ευγνώμων! :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284085

 

πρεπει να είσαι εξοικιομένος με εντολές adb για να μπορέσεις να τον κάνεις άνετα. όσοι έκαναν το root με τον παλιό τρόπο, δεν θα έχουν πρόβλημα κανένα μιας και ειναι παρόμοια διαδικασια με cmd.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό είχα κάνει αυτό τον οδηγό. Δες αν μπορεί να σε βοηθήσει για να μην καταφύγεις σε άλλες εφαρμογές , αν δεν θέλεις φυσικά.

 

Για τα παρπάνω widgets , αυτό που σου είπε ο φίλος @kallair. Δοκίμασε τον ADW.Launcher και θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος από αυτά που προσφέρει. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Έχει η αδερφή μου ένα x10 mini αγορασμένο από Κωτσόβολο.

Της έκανα update μέσω wifi αλλά βλέπω πώς έχει τελευατια έκδοση λογισμικού την 1.1.A.0.8 .

Πουλάει και ο Κοτσώβολος branded?

Με το debrand τί ρισκάρω και τί κερδίζω?

 

Αυτό που θα κερδίσεις με debrand είναι να απαλλαγείς από τα customized firmware που έχει το κινητό από τις εταιρίες κινητής πχ cosmote ringtone, ρυθμίσεις Vodafone. Το ΒΑΣΙΚΟ βέβαια είναι οτι θα μπορείς να κάνεις update τη συσκευή στη νεότερη έκδοση. Όπως είναι τώρα, πχ στην Cosmote, δεν έχουν ενημερώσει το λογισμικό με αποτέλεσμα 3 μήνες να μου λέει οτι έχω την τελευταία έκδοση. Τραγικό κατά την άποψη μου. Φαίνεται ολοκάθαρα πως δεν θα ασχοληθούν άλλο με τη συσκευή. Το πολύ πολύ να βγάλουν update για την έκδοση Ανδροιδ 2.1.

 

Τώρα το πόσο ενδιαφέρει την αδερφή σου και το πόσο συχνά θα το κάνει σκέψου το. Μπορείς απλά να κάνεις root για να αφαιρέσεις κάποιες προπερασμένες εφαρμογές πχ trial εκδόσεις ή το Vodafone360 κλπ κλπ

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για οποιον ξέρει..

 

Υπάρχει περίπτωση με την 2.1 να μπορούμε να έχουμε πολλαπλά widgets στις οθόνες μας ή πολλά ζητάω απ την σονυ; εννοώ απο τον μαμα home launcher και όχι τους εναλλακτικούς. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα κερδίσεις με debrand είναι να απαλλαγείς από τα customized firmware που έχει το κινητό από τις εταιρίες κινητής πχ cosmote ringtone, ρυθμίσεις Vodafone. Το ΒΑΣΙΚΟ βέβαια είναι οτι θα μπορείς να κάνεις update τη συσκευή στη νεότερη έκδοση. Όπως είναι τώρα, πχ στην Cosmote, δεν έχουν ενημερώσει το λογισμικό με αποτέλεσμα 3 μήνες να μου λέει οτι έχω την τελευταία έκδοση. Τραγικό κατά την άποψη μου. Φαίνεται ολοκάθαρα πως δεν θα ασχοληθούν άλλο με τη συσκευή. Το πολύ πολύ να βγάλουν update για την έκδοση Ανδροιδ 2.1.

 

Τώρα το πόσο ενδιαφέρει την αδερφή σου και το πόσο συχνά θα το κάνει σκέψου το. Μπορείς απλά να κάνεις root για να αφαιρέσεις κάποιες προπερασμένες εφαρμογές πχ trial εκδόσεις ή το Vodafone360 κλπ κλπ

 

 

Ωραία....

Δεν την ενδιαφέρουν τα customizations για να της κάνω root κτλ,απλά θα της κάνω το debrand για να είναι πάντα το τηλέφωνο ενημερωμένο....

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΡΤΕΣ COSMOTE?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ?ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟ Η ΟΧΙ???

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΡΤΕΣ COSMOTE?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ?ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟ Η ΟΧΙ???

τι εννοεις ακριβως? να βαλεις 2 σιμμεσα στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΡΤΕΣ COSMOTE?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ?ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟ Η ΟΧΙ???

 

Μήπως εννοείς να έχεις 2 αριθμούς σε μια κάρτα SIM? ... αυτό θα ρώταγα και εγώ με την ευκαιρία ..... :O

To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

NAI AYTO ENNOΩ

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε καμιά εφαρμογή για τον καιρό να δείχνει Αθήνα?
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο βήμα 5 του οδηγού του antvou για debrand λέει ότι το κινητό έχει ήδη το πιο πρόσφατο λογισμικό. Έτσι πρέπει; Τι πατάω; Εγκατάσταση ή Άκυρο;
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα εγκατασταση αλλα μετα οταν ανοιξα το κινητο δεν ιτανε ενημερωμενο και εκανα ενημερωση μεσω wifi και τωρα ειναι οκ
Link to comment
Share on other sites

NAI AYTO ENNOΩ

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

οκ, συγνώμη δεν το ήξερα

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για debrand. Από το xda developers. ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ.

 

 

1) Αν έχουμε εγκατεστημένο το SEUS το κάνουμε unistall.

2) Κατεβάζουμε την έκδοση από εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/110/61/1275980198/Update_Service_Setup-2.10.6.21.exe και εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ - Μετά το τελος της εγκατάστασης ξετικαρουμε την επιλογή run program)

3) Πάμε C: –> Program Files –> Sony Ericsson –> Update Service –> Settings και ανοίγουμε το "currentapplication.xml" με notepad.

4) Αντικατάσταση όλων των 2.10.6.21 με 2.10.9.13 (επεξεργασία -> αντικατάσταση -> πάνω το 2.10.6.21 και κάτω το 2.10.9.13 -> αντικατάσταση όλων). Αν δε μας επιτρέπει αποθήκευση αντιγράφουμε το αρχειο στην επιφάνεια εργασίας, κάνουμε την αντικατάσταση, αποθηκεύουμε και αντιγράφουμε στον αρχικό φάκελο.

5) Ανοίγουμε το SEUS και κάνουμε update το τηλέφωνο. Στο τέλος το κλείνουμε.

6) Κατεβάζουμε το http://www.speedyshare.com/files/23100797/E10i-CUSTOMIZED_UK-1237-0392-10A136.rar και τα κάνουμε extract

7) Πάμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

8) Ψάχνουμε δυο αρχεία με μέγεθος 12mb και 85mb.

9) Μετονομάζουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε με τις αντίστιχες ονομασίες του βήματος 8. Το μεγάλο με το μεγάλο και το μικρό με το μικρό.

10) Τα αντιγράφουμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

11) Κάνουμε ξανά update.

12) Έτοιμο!!!

 

 

ΥΓ. Έβαλα και την 2.1!!!!!!!

 

Χαρήκατε? Πλακίτσα :X:X

το εκανα 2 φορες.δε γινεται τιποτα.παλι μου λεει αριθμος εκδοσης 1.0.Α.1.36!!τι κανω λαθος???τα εκανα ολα πολυ προσεκτικα!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα εγκατασταση αλλα μετα οταν ανοιξα το κινητο δεν ιτανε ενημερωμενο και εκανα ενημερωση μεσω wifi και τωρα ειναι οκ

το κανω κ εγω μηπως γινει τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δοκιμάστε να κάνετε επανεγκατάσταση τα pc companion και SEUS πριν δείτε για αν εχετε update.
Link to comment
Share on other sites

NAI AYTO ENNOΩ

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

μπορεισ να βαλεις. αλλα δεν αλλαζει γραμμη απο την μια στην αλλη σιμ.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα 2 φορες.δε γινεται τιποτα.παλι μου λεει αριθμος εκδοσης 1.0.Α.1.36!!τι κανω λαθος???τα εκανα ολα πολυ προσεκτικα!!

και σε μένα το ίδιο ... τι παίζει;

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...