Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός για debrand. Από το xda developers. ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ.

 

 

1) Αν έχουμε εγκατεστημένο το SEUS το κάνουμε unistall.

2) Κατεβάζουμε την έκδοση από εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/110/61/1275980198/Update_Service_Setup-2.10.6.21.exe και εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ - Μετά το τελος της εγκατάστασης ξετικαρουμε την επιλογή run program)

3) Πάμε C: –> Program Files –> Sony Ericsson –> Update Service –> Settings και ανοίγουμε το "currentapplication.xml" με notepad.

4) Αντικατάσταση όλων των 2.10.6.21 με 2.10.9.13 (επεξεργασία -> αντικατάσταση -> πάνω το 2.10.6.21 και κάτω το 2.10.9.13 -> αντικατάσταση όλων). Αν δε μας επιτρέπει αποθήκευση αντιγράφουμε το αρχειο στην επιφάνεια εργασίας, κάνουμε την αντικατάσταση, αποθηκεύουμε και αντιγράφουμε στον αρχικό φάκελο.

5) Ανοίγουμε το SEUS και κάνουμε update το τηλέφωνο. Στο τέλος το κλείνουμε.

6) Κατεβάζουμε το http://www.speedyshare.com/files/23100797/E10i-CUSTOMIZED_UK-1237-0392-10A136.rar και τα κάνουμε extract

7) Πάμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

8) Ψάχνουμε δυο αρχεία με μέγεθος 12mb και 85mb.

9) Μετονομάζουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε με τις αντίστιχες ονομασίες του βήματος 8. Το μεγάλο με το μεγάλο και το μικρό με το μικρό.

10) Τα αντιγράφουμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

11) Κάνουμε ξανά update.

12) Έτοιμο!!!

αυτος ο οδηγος απο την σελιδα 176 ειναι για PRO?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειναι για το μινι

 

υπαρχει καπου ο αντιστοιχος για το Mini Pro?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά όχι. και ο οδηγός που υπάρχει στα αγγλικά έχει ψιλοπροβλήματα και πρέπει να είσαι ολιγον έμπειρος χρήστης για να τον κάνεις. εμένα με παίδεψε λίγο. πάντως αν θες να το ρισκάρεις, μπορώ να τον συγκεντρώσω και να τον συμμαζεψω λίγο.
Link to comment
Share on other sites

oχι. Ευχαριστω πολυ ομως! Θα περιμενω να βγει κανενας οδηγος στα Ελληνικα, ολοκληρωμενος και ευκολος!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για debrand. Από το xda developers. ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ.

 

 

1) Αν έχουμε εγκατεστημένο το SEUS το κάνουμε unistall.

2) Κατεβάζουμε την έκδοση από εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/110/61/1275980198/Update_Service_Setup-2.10.6.21.exe και εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ - Μετά το τελος της εγκατάστασης ξετικαρουμε την επιλογή run program)

3) Πάμε C: –> Program Files –> Sony Ericsson –> Update Service –> Settings και ανοίγουμε το "currentapplication.xml" με notepad.

4) Αντικατάσταση όλων των 2.10.6.21 με 2.10.9.13 (επεξεργασία -> αντικατάσταση -> πάνω το 2.10.6.21 και κάτω το 2.10.9.13 -> αντικατάσταση όλων). Αν δε μας επιτρέπει αποθήκευση αντιγράφουμε το αρχειο στην επιφάνεια εργασίας, κάνουμε την αντικατάσταση, αποθηκεύουμε και αντιγράφουμε στον αρχικό φάκελο.

5) Ανοίγουμε το SEUS και κάνουμε update το τηλέφωνο. Στο τέλος το κλείνουμε.

6) Κατεβάζουμε το http://www.speedyshare.com/files/23100797/E10i-CUSTOMIZED_UK-1237-0392-10A136.rar και τα κάνουμε extract

7) Πάμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

8) Ψάχνουμε δυο αρχεία με μέγεθος 12mb και 85mb.

9) Μετονομάζουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε με τις αντίστιχες ονομασίες του βήματος 8. Το μεγάλο με το μεγάλο και το μικρό με το μικρό.

10) Τα αντιγράφουμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

11) Κάνουμε ξανά update.

12) Έτοιμο!!!

 

 

ΥΓ. Έβαλα και την 2.1!!!!!!!

 

Χαρήκατε? Πλακίτσα :X:X

μια βοηθεια για το βημα 4..ανοιγω με το notepad κ μου βγάζει ενα παραθυρο στο οποιο δεν ξερω πως να αντικαταστησω τους αριθμους..

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια για το βημα 4..ανοιγω με το notepad κ μου βγάζει ενα παραθυρο στο οποιο δεν ξερω πως να αντικαταστησω τους αριθμους..

Πατα επεξεργασια και κανε αυτο που λεει το βημα 4,δεν γινεται πιο κατανοητα.

Link to comment
Share on other sites

Πατα επεξεργασια και κανε αυτο που λεει το βημα 4,δεν γινεται πιο κατανοητα.

ευχαριστω!Απλα εχω τα 7 κ δεν ταχω συνηθίσει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Έχει η αδερφή μου ένα x10 mini αγορασμένο από Κωτσόβολο.

Της έκανα update μέσω wifi αλλά βλέπω πώς έχει τελευατια έκδοση λογισμικού την 1.1.A.0.8 .

Πουλάει και ο Κοτσώβολος branded?

 

Με το debrand τί ρισκάρω και τί κερδίζω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Έχει η αδερφή μου ένα x10 mini αγορασμένο από Κωτσόβολο.

Της έκανα update μέσω wifi αλλά βλέπω πώς έχει τελευατια έκδοση λογισμικού την 1.1.A.0.8 .

Πουλάει και ο Κοτσώβολος branded?

 

Με το debrand τί ρισκάρω και τί κερδίζω?

 

ειναι unbranded

Link to comment
Share on other sites

με τελευταία έκδοση firmware αν βγάζει την 1.1.A.0.8 το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι branded.
Link to comment
Share on other sites

με τελευταία έκδοση firmware αν βγάζει την 1.1.A.0.8 το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι branded.

 

κανεις λαθος

αγορασμενο απο Κωτσοβολο, ειναι 100% unbranded

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος

αγορασμενο απο Κωτσοβολο, ειναι 100% unbranded

 

τοτε για ποιον λόγο δεν έχεις την τελευταία έκδοση του firmware που είναι η 1.2.Α.1.174;

Link to comment
Share on other sites

τοτε για ποιον λόγο δεν έχεις την τελευταία έκδοση του firmware που είναι η 1.2.Α.1.174;

 

γιατι αυτη η εκδοση ειναι regional

μονο οσοι εχουν την Uk generic φορανε αυτη την εκδοση

Link to comment
Share on other sites

παιδια η generic σημαίνει ότι είναι γενική έκδοση και όχι customised για συγκεκριμένο region. για αυτό και έχει τα latest updates. και εκτός αυτού, είναι συμβατή και με την ελληνική περιοχή πλήρως. εδω μπορείς να δεις ότι όλα τα firmware είναι region customized. το unbrand το κάνουμε (εκτος του ότι γλυτώνουμε από τις ******** του κάθε παροχού) για να έχουμε το latest firmware που λύνει διάφορα προβλήματα της συσκευής. π.χ. το πρόβλημα με τον κατάλογο ονομάτων και την αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες δεν υπάρχει στην έκδοση που έχω. στην 1.1.Α.0.8 μπορείς να κάνεις αναζήτηση μόνο με λατινικούς χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια για το βημα 4..ανοιγω με το notepad κ μου βγάζει ενα παραθυρο στο οποιο δεν ξερω πως να αντικαταστησω τους αριθμους..

Μου βγάζει error οταν κάνω extract.πειραζει αν δεν το κανω?κ απλα μετονομασω τα αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

παιδια η generic σημαίνει ότι είναι γενική έκδοση και όχι customised για συγκεκριμένο region. για αυτό και έχει τα latest updates. και εκτός αυτού, είναι συμβατή και με την ελληνική περιοχή πλήρως. εδω μπορείς να δεις ότι όλα τα firmware είναι region customized. το unbrand το κάνουμε (εκτος του ότι γλυτώνουμε από τις ******** του κάθε παροχού) για να έχουμε το latest firmware που λύνει διάφορα προβλήματα της συσκευής. π.χ. το πρόβλημα με τον κατάλογο ονομάτων και την αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες δεν υπάρχει στην έκδοση που έχω. στην 1.1.Α.0.8 μπορείς να κάνεις αναζήτηση μόνο με λατινικούς χαρακτήρες.

 

επιμενεις εσυ

εγω που μπορω να κανω αναζητηση και με ελληνικους και με λατινικους, τι εχεις να πεις;

το οτι δεν εχει σκουπιδια εταιριων, τι εχεις να πεις;

το οτι εχει επιλογη για 160 χαρακτηρες στα μηνυματα, τι εχεις να πεις;

γι αυτο σε παρακαλω, μην παραπληροφορεις το κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει error οταν κάνω extract.πειραζει αν δεν το κανω?κ απλα μετονομασω τα αρχεία?για το βήμα 6 μιλαω στον οδηγο Unbrand

καποιος παιδια..?kallair..?

Edited by blackpap
Link to comment
Share on other sites

επιμενεις εσυ

εγω που μπορω να κανω αναζητηση και με ελληνικους και με λατινικους, τι εχεις να πεις;

το οτι δεν εχει σκουπιδια εταιριων, τι εχεις να πεις;

το οτι εχει επιλογη για 160 χαρακτηρες στα μηνυματα, τι εχεις να πεις;

γι αυτο σε παρακαλω, μην παραπληροφορεις το κοσμο

 

στον καταλογο των ονομάτων όταν κάνεις scroll down με το δάχτυλο μου λες οτι σου εμφανίζει και του ελληνικους χαρακτήρες στα δεξια;

 

blackpap: δυστυχώς φίλε μου εγώ έχω το pro και δεν ξέρω να σε βοηθησω σε αυτή την περιπτωση. αν βρω κάτι, θα στο στείλω.

 

edit. μήπως δεν κατέβηκαν σωστά τα αρχεία; δοκίμασε να τα ξανακατεβάσεις. ειδάλλιως δοκίμασε να τα κάνεις extract με άλλο πρόγραμμα.

 

edit2. @zzzzz: το κινητό σου είναι ναι μεν unbranded αλλά έχει το εξής κακό. είναι greek region customised και έτσι είμαστε "κολλημένοι" στο 1.1.Α.0.8. το καλό είναι ότι δεν έχει τα σκουπίδια των άλλων παροχών.

στο generic αυτό με τους 160 χαρακτήρες το αναφέρει απλώς σαν "εξοικονόμηση κόστους".

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

στον καταλογο των ονομάτων όταν κάνεις scroll down με το δάχτυλο μου λες οτι σου εμφανίζει και του ελληνικους χαρακτήρες στα δεξια;

 

blackpap: δυστυχώς φίλε μου εγώ έχω το pro και δεν ξέρω να σε βοηθησω σε αυτή την περιπτωση. αν βρω κάτι, θα στο στείλω.

 

edit. μήπως δεν κατέβηκαν σωστά τα αρχεία; δοκίμασε να τα ξανακατεβάσεις. ειδάλλιως δοκίμασε να τα κάνεις extract με άλλο πρόγραμμα.

οκ.έχει σημασια αν το κανω Extract Στο c?

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αναβάθμιση θα πρέπει να κάνουμε backup?Μήπως μπορεί κάποιος να μας δώσει οδηγίες για το τί να προσέξουμε?
Link to comment
Share on other sites

@blackpap: νομίζω στα 7 είναι προστατευμένος ο C. δοκίμασε μεταξύ άλλων να τα κάνεις extract αλλού.

 

@progressive: πάντα πριν τις αναβαθμίσεις πρέπει να έχεις κάνει backup. το κυριοτερο που πρέπει να προσεξεις ειναι να είναι καλα φορτισμένο το κινητό και να έχεις διαβάσει καλά τον οδηγό και να τον ακολουθήσεις κατά γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

@blackpap: νομίζω στα 7 είναι προστατευμένος ο C. δοκίμασε μεταξύ άλλων να τα κάνεις extract αλλού.

 

@progressive: πάντα πριν τις αναβαθμίσεις πρέπει να έχεις κάνει backup. το κυριοτερο που πρέπει να προσεξεις ειναι να είναι καλα φορτισμένο το κινητό και να έχεις διαβάσει καλά τον οδηγό και να τον ακολουθήσεις κατά γράμμα.

αυτο ηταν τελικα1ευχαριστω kallair.εκανα μια γκαφα ομως.αντι να μετονομασω αυτα που κατεβασα μετονομασα αυτα που ηταν στον c.εχεις καμια ιδεα για το πως μπορω να βρω το αρχικο τοθς ονομα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...