Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α ξεχασα να πω πως η συσκευασια μεσα δεν ειχε κανενα cd rom ηθελα να ρωτησω ετσι πρεπει να ειναι ? πως θα το συνδεσω στον υπολογιστη ?

 

συνδεσε το με το καλωδιο usb που παρεχεται, και πατα στο κινητο σου "εγκατασταση pc companion".

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν μπορω να κανω dedrand. μολις συνδεσω το τηλ συνδεεται το seus στο νετ και κατεβαζει το ελληνικο firmware.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον κατάφερα να το κάνω root χρησιμοποιώντας την αυτόματη εγκατάσταση του αρχείου που προτείνετε. Κατέβασα και το Titanium Backup... τώρα τι πρέπει να κάνω για να σβήσω κάποια πράγματα που δεν θέλω πχ peggle και rollercoaster? Στο Titanium backup έχει μόνο επιλογές Backup/restore... μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά? Γι αυτό δεν κάνουμε root, για να μπορούμε να σβήνουμε αχρείαστες εφαρμογές?

 

Επίσης έχω κι ένα άλλο πρόβλημα. Μερικέ φορές όταν μιλάω σβήνει η οθόνη και δεν μπορώ να κλείσω την κλήση γιατί μόλις πατάω οποιοδήποτε κουμπί μου βγάζει να ξεκλειδώσω το μοτίβο... Help anyone???

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον κατάφερα να το κάνω root χρησιμοποιώντας την αυτόματη εγκατάσταση του αρχείου που προτείνετε. Κατέβασα και το Titanium Backup... τώρα τι πρέπει να κάνω για να σβήσω κάποια πράγματα που δεν θέλω πχ peggle και rollercoaster? Στο Titanium backup έχει μόνο επιλογές Backup/restore... μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά? Γι αυτό δεν κάνουμε root, για να μπορούμε να σβήνουμε αχρείαστες εφαρμογές?

 

Επίσης έχω κι ένα άλλο πρόβλημα. Μερικέ φορές όταν μιλάω σβήνει η οθόνη και δεν μπορώ να κλείσω την κλήση γιατί μόλις πατάω οποιοδήποτε κουμπί μου βγάζει να ξεκλειδώσω το μοτίβο... Help anyone???

Thanks!

 

Πρόσεξε λίγο καλύτερα το μενού του Titanium Backup.

 

Πάνω πάνω έχει τις εξής καρτέλες: Overview - Backup/restore - Shcedules.

 

Επιλέγεις το Backup/Restore, ψάχνεις την εφαρμογή που θέλεις να διαγράψεις από την λίστα που σου εμφανίζει, την επιλέγεις και από το μενού που θα σου εμφανιστεί επιλέγεις Uninstall.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χρειαζωμαι την βοηθεια σας δεν μπορω να συνδεθω στο μαρκετ βαζω τα στοιχεια μου του gmail αλλα τιποτα εχετε καμια ιδεα ? :O και κατι αλλο εχω συνδεση με την vodafone και εχω και πακετο ιντερνετ οταν παω στην κινηση των δεδομενων μου βγαζει μονο μια επιλογη την vodafone gr σε αλλο κινητο που ειχα μου εβγαζε περισοτερες επιλογες π.χ vodafone live , vodafone mms , vodafone prepey , vodafone web και για να επωφελουμενα τα δωρεαν megabytes θα επρεπε να συνδεθω μονο με το vodafone web γιατι αμα εβαζα καποιο αλλο χρεονωμουνα επιπλεον εδω τωρα τι γινεται ? :(:O:O

σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Θσ συμφωνησω με τον lazarosh. Εγω ακολουθησα τη διαδικασια που περιγραφει το thread με τη διαφορα οτι χρησιμοποιησα το rootexplore για να διαχειριστω το build.prop.

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Μόλις έκανα την διαδικασία (ελπιζω σωστά) μετά απλώς τρέξατε το update; κανατε επανεγκατασταση τα προγραμματα που προτειναν τα παιδια;

 

ρε παιδια κανει τοση ώρα να ανοιξει το κινητο μετα απο update; έγραφε ότι κάνει πολύ αλλα νομιζω ότι στην περιπτωση μου κανει πααααααρα πολυ!

 

edit. όλα καλά! πλέον είμαι στην έκδοση κερνελ 2.6.29 και 1.2.Α.1.174!! και όντως έχει λυθει το προβλημα με τους ελληνικους χαρακτηρες στο ευρετηριο. :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!Μόλις πριν λίγες ώρες παρέλαβα κ γω το pro και το ψάχνω λιγάκι! Προς το παρόν μου έχει γεννηθεί η εξής απορία: υπάρχει τρόπος να μη φαίνονται όλες οι φωτογραφίες μου; να χωρίζονται δηλαδή σε φακέλους ή κάτι τέτοιο;

 

(τροποποίηση)

Επίσης, υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται το ληφθέν μήνυμα στην μπάρα στο πάνω μερος;

Edited by vinie
"Η χειρότερη τιμωρία μας είναι να μην μπορούμε να βρούμε λόγια να εκφράσουμε αυτό που αισθανόμαστε..."
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανει τοση ώρα να ανοιξει το κινητο μετα απο update; έγραφε ότι κάνει πολύ αλλα νομιζω ότι στην περιπτωση μου κανει πααααααρα πολυ!

 

edit. όλα καλά! πλέον είμαι στην έκδοση κερνελ 2.6.29 και 1.2.Α.1.174!! και όντως έχει λυθει το προβλημα με τους ελληνικους χαρακτηρες στο ευρετηριο. :)

πως τα καταφερες ? εγω δεν μπορεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβες:-) Εχεις αρκετη δουλεια τωρα να κανεις για να αφαιρεσεις (αν θελεις) τις επιπλεον εγκατεστημενες trial εφαρμογες και να απελευθερωσεις μνημη.

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Γιατί για να δουλέψουν τα κινητά πλέον πρέπει κανείς να έχει 2-3 διδακτορικά?

Έχω ένα X10 mini pro. Όπως είναι φυσικό δε θέλω να χρεώνομαι κάθε φορά που χρησιμοποιώ το Ιντερνετ. Έχω ADSL (χωρίς WiFi) σπίτι. Πώς μπορώ να συνδεθώ με USB με το computer μου και να έχω ιντερνετ στο X10 mini pro μου?

Πήγα σε ένα "Γερμανό" και ρώτησα και μου είπαν να ενεργοποιήσω το "Airplane Mode" για να κλείσουν όλες οι ασύρματες συνδέσεις έτσι το κινητό θα προσπαθήσει να βρει πρόσβαση στο Ιντερνετ ενσύρματα (USB). Ε, λοιπόν αυτό το κόλπο δε δουλεύει. Το δοκίμασα και δε "βλέπει" καθόλου Ιντερνετ!!! :(

Όχι τίποτε άλλο αλλά κατάλαβα ότι το Ιντερνετ είναι "απαραίτητο" για πρόσβαση στο "Android Market"...

Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο όταν συνδέω με το USB?

Μπορεί να βοηθείσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας ευχαριστώ πολύ Manwlis77 για την απάντηση.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση όμως να συνδέεται το κινητό με το computer (που έχει Ιντερνετ) και να μην έχει και το κινητό πρόσβαση στο Ιντερνετ.

Δεν υπάρχει καμία εφαρμογή? τίποτα για να δίνει σύνδεση με USB?

Δεν είναι παράξενο...?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζουμε ποτε θα ειναι διαθεσιμη η νεα εκδοση android 2.1 για το χ10 μινι??

 

Ακούγεται μέχρι το τέλος του μήνα..

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν κανουμε debrand προφανως χανουμε την εγγυηση. Υπαρχει τροπος επιστροφης στο customize της κοσμοτε?
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για debrand. Από το xda developers. ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ.

 

 

1) Αν έχουμε εγκατεστημένο το SEUS το κάνουμε unistall.

2) Κατεβάζουμε την έκδοση από εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/110/61/1275980198/Update_Service_Setup-2.10.6.21.exe και εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ - Μετά το τελος της εγκατάστασης ξετικαρουμε την επιλογή run program)

3) Πάμε C: –> Program Files –> Sony Ericsson –> Update Service –> Settings και ανοίγουμε το "currentapplication.xml" με notepad.

4) Αντικατάσταση όλων των 2.10.6.21 με 2.10.9.13 (επεξεργασία -> αντικατάσταση -> πάνω το 2.10.6.21 και κάτω το 2.10.9.13 -> αντικατάσταση όλων). Αν δε μας επιτρέπει αποθήκευση αντιγράφουμε το αρχειο στην επιφάνεια εργασίας, κάνουμε την αντικατάσταση, αποθηκεύουμε και αντιγράφουμε στον αρχικό φάκελο.

5) Ανοίγουμε το SEUS και κάνουμε update το τηλέφωνο. Στο τέλος το κλείνουμε.

6) Κατεβάζουμε το http://www.speedyshare.com/files/23100797/E10i-CUSTOMIZED_UK-1237-0392-10A136.rar και τα κάνουμε extract

7) Πάμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

8) Ψάχνουμε δυο αρχεία με μέγεθος 12mb και 85mb.

9) Μετονομάζουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε με τις αντίστιχες ονομασίες του βήματος 8. Το μεγάλο με το μεγάλο και το μικρό με το μικρό.

10) Τα αντιγράφουμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

11) Κάνουμε ξανά update.

12) Έτοιμο!!!

 

 

ΥΓ. Έβαλα και την 2.1!!!!!!!

 

Χαρήκατε? Πλακίτσα :X:X

Edited by antvou
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ροοτ την συσκευη μου,μετα το debrand και τα update που θα κανω θα πρεπει να ξανακανω ροοτ? Επισης εκανα backup ολες τις εφαρμογες μου με τιτανιουμ, μετα θα κατεβασω παλι το τιτανιουμ και θα κανω restore?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...

 

αν και κανεις δε θελησε να με βοηθησει 2 μερουλες τωρα, αε δοκιμασω να κανω αλλη μια ερωτηση,,,

 

κατεβασα στο κινητακι μου το bluetooth file transfer, εχω κανει αποστολη κανονικα αρχειων, μπηκα σε αλλη συσκευη για να αντιγραψω καποιο αρχειο, εκανα αντιγραφη.... και μετα? η επικοληση πως γινεται?

 

ευχαριστω πολυ... Ρια

Link to comment
Share on other sites

αν και χρησιμοποιω το bluex εγω, λογικά πας στο local files και με παρατεταμενο κρατημα σου βγαζει μενου για επικολληση. η πατώντας το αριστερο πληκτρο απ τα 3. καπως έτσι πρεπει να γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σχετικα με το debrand αυτο που θα ηθελα να ενημερωσω ειναι οτι το Generic UK firmware που δινεται σε καποια posts ναι μεν ειναι de-branded αλλα δεν εχει την επιλογη "εξοικονομηση κοστους" στις ρυθμισεις μηνυματων ωστε να στελνει ενα SMS ανα 160 χαρακτηρες και οχι ανα 70 χαρακτηρες. Αυτο που θα ηταν το καλυτερο ειναι να βρισκαμε καπου την Generic Greece version. Εγω δεν εχω μπορεσει να την βρω στο νετ. Σκεφτηκα ομως οτι θα μπορουσε να μας εξυπηρετησει καποιος φιλος που το εχει παρει απο Wind oπου λογικα ειναι unbranded. Οποτε αν καποιος θελει να βοηθησει ας κανει τα παρακατω:

 

1. Ελεγχει στο Χ10 του οτι υπαρχει η επιλογη "εξοικονομηση κοστους" στις ρυθμισεις μηνυματων "Ρυθμισεις -> Sony Ericsson -> Μηνυματα -> Εξοικονομηση Κοστους".

 

2. Εφοσον υπαρχει αυτη η ρυθμιση ειμαστε σιγουροι οτι το firmware ειναι Ελληνικο. Τωρα για να βεβαιωθουμε οτι δεν ειναι Wind branded πρεπει να ελεγξουμε στις ρυθμισεις δικτυου αν εχει προεγκατεστημενες τις ρυθμισεις για Internet κτλ. Αν δεν τις εχει τοτε σιγουρα ειναι unbrand.

 

3. Κανουμε update με το SEUS.

 

4. Παμε στο C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs και κανωντας sort τα αρχεια με βαση το μεγεθος βρισκουμε τα δυο μεγαλυτερα σε μεγεθος αρχεια (περιπου 90 και 12 ΜΒ). Αυτα αποτελουν το firmware. Τα κανουμε copy και zip kαι τα ανεβαζουμε σε καποιον server π.χ. rapidshare ωστε να μπορεσουμε ολοι να κανουμε unbrand με το Greece Generic Firmware.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για debrand. Από το xda developers. ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ.

 

 

1) Αν έχουμε εγκατεστημένο το SEUS το κάνουμε unistall.

2) Κατεβάζουμε την έκδοση από εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/110/61/1275980198/Update_Service_Setup-2.10.6.21.exe και εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ - Μετά το τελος της εγκατάστασης ξετικαρουμε την επιλογή run program)

3) Πάμε C: –> Program Files –> Sony Ericsson –> Update Service –> Settings και ανοίγουμε το "currentapplication.xml" με notepad.

4) Αντικατάσταση όλων των 2.10.6.21 με 2.10.9.13 (επεξεργασία -> αντικατάσταση -> πάνω το 2.10.6.21 και κάτω το 2.10.9.13 -> αντικατάσταση όλων). Αν δε μας επιτρέπει αποθήκευση αντιγράφουμε το αρχειο στην επιφάνεια εργασίας, κάνουμε την αντικατάσταση, αποθηκεύουμε και αντιγράφουμε στον αρχικό φάκελο.

5) Ανοίγουμε το SEUS και κάνουμε update το τηλέφωνο. Στο τέλος το κλείνουμε.

6) Κατεβάζουμε το http://www.speedyshare.com/files/23100797/E10i-CUSTOMIZED_UK-1237-0392-10A136.rar και τα κάνουμε extract

7) Πάμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

8) Ψάχνουμε δυο αρχεία με μέγεθος 12mb και 85mb.

9) Μετονομάζουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε με τις αντίστιχες ονομασίες του βήματος 8. Το μεγάλο με το μεγάλο και το μικρό με το μικρό.

10) Τα αντιγράφουμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

11) Κάνουμε ξανά update.

12) Έτοιμο!!!

 

 

ΥΓ. Έβαλα και την 2.1!!!!!!!

 

Χαρήκατε? Πλακίτσα :X:X

 

ευχαριστω πολυ φιλε. τα καταφερα.

το βημα 4 δεν ειχα κανει

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται το ληφθέν μήνυμα στην μπάρα στο πάνω μερος;

Μηνύματα -> Ρυθμίσεις -> Ειδοποιήσεις->Ξετικάρεις την επιλογή

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

μετα απο debrand εκανα ροοτ αλλα δεν μπορω να σβησω το facebook και το peggle με το titanium backup. κανεις καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...

 

αν και κανεις δε θελησε να με βοηθησει 2 μερουλες τωρα, αε δοκιμασω να κανω αλλη μια ερωτηση,,,

 

ευχαριστω πολυ... Ρια

 

Ρία άσε το attitude και διάβασε καλύτερα το τόπικ.... όπου μπορούμε να βοηθήσουμε βοηθάμε, όπου δεν μπορούμε δεν μπορούμε και άρα δεν απαντάμε, και όχι δεν θέλουμε.

 

Για τη μεταφορά αρχείων μέσω ΒΤ έχουν γραφτεί περίπου το 1/4 των μυνημάτων εδω μέσα, τι βοήθεια θες ακριβώς, κάποιον να στα διαβάσει και ανακεφαλαιώσει;;;

 

Για τη σύνδεση data είναι προφανές οτι πρέπει να μιλήσεις με τον πάροχό σου... (αν όντως η κάρτα σου γράφει telestet μάλλον δεν πάιζει σε 3G και μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα)... μου θυμίζεις άλλο φίλο που έβριζε το x10 που τον παίδευε η σύνδεση με το νετ και αφού ψάξαμε 5-6 θέματα τελικά αποδείχτηκε οτι δεν είχε ανοίξει το data στη γραμμή του --> Ηθικό δίδαγμα σε όλους που έχουν τέτοια προβλήματα: επικοινωνούμε με τον πάροχο μας για να δούμε τι παίζει στη γραμμή μας, και μετά ψάχνουμε πρόβλημα στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...