Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο android μπορουμε να περασουμε καποιο codec pack για να υποστιριζει αρχεια wma flv avi mpg κτλ;
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eνω συνδεετε κανονικα με το ρουτερ μου-μετα απο 10-15 δευταρα μου γραφει αποσυνδεθηκε....-και δεν μου βγαζει το κερεακι του ιντερνετ...-ενω κανονικα το ρουτερ δουλευει ....(εχω και το pc ανοικτο...) τι φταιει κ δεν μπορω να συνδεθω...?
Link to comment
Share on other sites

τι παίζει με το youtube του μίνι; γιατί ορισμένα βίντεο που βλέπω κανονικά στο πισι μου δεν είναι διαθέσιμα μέσα από το μίνι;

 

Αυτο γινεται επειδη δεν εχει ενσωματωμενο flash player και ουσιαστικα streamαρεις το βιντεο απο καποιον server οπου εχουν γινει convert τα περισσοτερα απο τα βιντεο. Αν θες να τα βλεπεις ολα τα βιντεο του youtube δοκιμασε τον Skyfire browser.

 

Και όχι μόνο αυτό. Ορισμένα HQ βίντεο και όλα τα HD βίντεο δεν υποστηρίζονται (προς το παρόν) από την ανάλυση της οθόνης. Σου εμφανίζονται μόνο τα Normal Quality βίντεο του YouTube. ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας χαιρετω,πρωτη φορα γραφω στο φορουμ.

μολις πηρα στα χερια μου και γω το μινι προ και καθως το επεξεργαζομουν κατι πρεπει να πατησα καταλαθος και μου εμφανισε πανω δεξια στην γραμμη καταστασης το γραμμα G και διπλα δυο βελακια,το ενα παει κατω και το αλλο πανω και σε καποια στιγμη αναβοσβηνουν!! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εκανα και πως το απενεργοποιω αυτο που εκανα??

 

υ.γ πρωτη φορα παιρνω τετοιου ειδους κινιτο και θα χρειαστω αρκετη βοηθεια!!

:confused:

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

και κατι αλλο,επελε3α την αγγλικη γλωσσα.μπορω να το κανω στα ελληνικα τωρα??

Edited by kotsis84
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας χαιρετω,πρωτη φορα γραφω στο φορουμ.

μολις πηρα στα χερια μου και γω το μινι προ και καθως το επεξεργαζομουν κατι πρεπει να πατησα καταλαθος και μου εμφανισε πανω δεξια στην γραμμη καταστασης το γραμμα G και διπλα δυο βελακια,το ενα παει κατω και το αλλο πανω και σε καποια στιγμη αναβοσβηνουν!! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εκανα και πως το απενεργοποιω αυτο που εκανα??

 

υ.γ πρωτη φορα παιρνω τετοιου ειδους κινιτο και θα χρειαστω αρκετη βοηθεια!!

:confused:

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

και κατι αλλο,επελε3α την αγγλικη γλωσσα.μπορω να το κανω στα ελληνικα τωρα??

1) Ενεργοποίησες την κίνηση δεδομένων. Το G σημαίνει οτι συνδέθηκε μέσω GRPS. Αν δεν σέρφαρες ή κατέβασες/ανέβασες οτιδήποτε τότε είσαι εντάξει. Πχ αν μπήκες στα email σου, android market, facebook κλπ Μικρός όγκος δεδομένων θα έχει To YouTube και google maps βέβαια είναι αρκετά σπάταλα. Αν συνδεθεί μέσω 3g τότε πάνω θα δεις να λέει 3G.

 

Για να το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς πήγαινε:

Ρυθμίσεις->Στοιχεία ελέγχου ασύρματου->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και από εκεί το κάνεις με το να τικάρεις/ξετικάρεις αντίστοιχα το Κίνηση δεδομ.

Εκεί που λέει Λειτουργία δικτύου μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε WCDMA ή GSM ή GSM/WCDMA. WCDMA=3G και GSM=2G.

 

Αν έχεις σύνδεση με κάποιο πακέτο ΜΒ δεδομένων (πχ 150ΜΒ) τότε είσαι οκ από άποψη χρεώσεων. Αν όχι, τότε αν θέλεις να μπαίνεις στο ίντερνετ μέσω 3g (και όχι μόνο WiFi) τότε θα χρεωθείς αρκετά. Αναλόγως τη δύνδεση σου υπάρχουν και τα αντίστοιχα πακέτα. Θα χρειαστείς και μια εφαρμογή για να ελέγχεις την κίνηση που έχεις κάνει πχ το 3G Watchdog.

 

Για να αλλάξεις γλώσσα:

Ρυθμίσεις->Τοπικές ρυθμίσεις & κείμενο-> Επιλογή τοπικών ρυθμίσεων-> Ελληνικά

 

ΌΛΑ τα παραπάνω (και πολλά άλλα θέματα) έχουν απαντηθεί αρκετές φορές στο παρόν thread. Προφανώς δεν το διάβασες. Διάβασε το όλο! Μετά δεν θα έχεις καμία απορία.

 

Πρώτα όμως διάβασε ολόκληρο το πολύ καλό FAQ που υπάρχει επίσης:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=280944

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Eνω συνδεετε κανονικα με το ρουτερ μου-μετα απο 10-15 δευταρα μου γραφει αποσυνδεθηκε....-και δεν μου βγαζει το κερεακι του ιντερνετ...-ενω κανονικα το ρουτερ δουλευει ....(εχω και το pc ανοικτο...) τι φταιει κ δεν μπορω να συνδεθω...?

 

δεν ξερει κανεις κατι......????

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερει κανεις κατι......????

Πηγαίνουμε Ρυθμίσεις-->Στοιχεία ελέγχου ασύρματου--->Ρυθμίσεις Wi-fi. Εκεί πατάμε το αριστερό πλήκτρο και επιλέγουμε Σύνθετα--->Πολιτική κατάστασης αδράνειας και επιλέγουμε ποτέ.

 

Υ.Γ.: Τα credits και οι ευχαριστίες πάνε στον χρήστη που έδωσε την απάντηση μερικές σελίδες πιο πίσω κι όχι σε μένα.

 

Υ.Γ.2: Πρέπει να τελειώσω το συντομότερο δυνατό με το FAQ για να λυθούν πολλές απορίες.

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ενω τα κανω ολα οπως μου λες..-μου γραφει στο wi-fi σνιχνευση.....κ μετα απο 15 δευτερα μου λεει αποσυνδεθηκε-δεν εχει να κανει με την οθονη αποτι καταλαβα...
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερει κανεις κατι......????

 

μπες στις ρυθμισεις του ρουτερ σου και αλλαξε το καναλι που δουλεύει το wifi sou.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Μπορει να μου στειλει καποιος σε πμ Ndrive και χαρτες?

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

:rolleyes:

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, να ρωτησω,το Universalandroot κανει αυτο που λεει η μηπως ειναι τιποτα υποπτο γιατι κατι διαβασα σε ξενα φορουμ οτι μπορει να ειναι και spyware το εχει δοκιμαση κανενας δεν εχω βρει κανεναν οδηγο γιαυτο ουτε καν απλες αναφορες.

1 Κανει root?

2 Αν γινει η αναβαθμιση σε 2.1 θα ειναι rooted η δεν θα γινετε η αναβαθμιση σωστα?

3 Γινετε unrooted ευκολα π.χ με επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμησεις?

Αν το δοκιμασε καποιος ας μας πει!

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

μπες στις ρυθμισεις του ρουτερ σου και αλλαξε το καναλι που δουλεύει το wifi sou.

 

σωστος ....μου το ειπε κ ενα φιλαρακι αυτο-πως γινεται αυτο ομως...?απο που το αλλαζω αυτο...?

(χρησιμοποιω ρουτερ της holl)

Link to comment
Share on other sites

το timescape να το αφαιρέσω?νομίζω μόνο μπαταρία τρώει. Το χρησιμοποιεί κανείς αρκετά για να μας πει την γνώμη του?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα,μερικες φορες οταν ερχεται καποιο μηνυμα απο μια επαφη που εχω,δεν την αναγνωριζει και γραφει το νουμερο αντι για το ονομα της επαφης.Απο οτι παρατηρησα το νουμερο που εμφανιζει εχει το +30 μπροστα ενω στην επαφη δεν υπαρχει το +30 πριν το νουμερο.Αλλαξα το νουμερο της επαφης βαζοντας ενα +30 πριν και την αναγνωρισε αλλα καποιο παλιοτερο μηνυμα αυτης της επαφης μου το εμφανισε με το νουμερο [χωρις το +30 αυτη τη φορα]Ξερει κανεις τι παιζει η πως μπορω να βρω μια λυση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα,μερικες φορες οταν ερχεται καποιο μηνυμα απο μια επαφη που εχω,δεν την αναγνωριζει και γραφει το νουμερο αντι για το ονομα της επαφης.Απο οτι παρατηρησα το νουμερο που εμφανιζει εχει το +30 μπροστα ενω στην επαφη δεν υπαρχει το +30 πριν το νουμερο.Αλλαξα το νουμερο της επαφης βαζοντας ενα +30 πριν και την αναγνωρισε αλλα καποιο παλιοτερο μηνυμα αυτης της επαφης μου το εμφανισε με το νουμερο [χωρις το +30 αυτη τη φορα]Ξερει κανεις τι παιζει η πως μπορω να βρω μια λυση;

 

Έχει απαντηθεί τουλάχιστον 3 φορές στις τελευταίες 10 σελίδες... :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ειμαι στα προθυρα αγορας αυτου του κινητου :D ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια αν και εχω διαβασει μερικες σελιδες

1 η καμερα κανει ζοομ ? γιατι καπου διαβασα οτι δεν :(

2 το λειτουργικο συστημα παιρνει αναβαθμηση ? τωρα εχει το 1,6 σωστα ? μπορουμε να το αναθαθμισουμε ? αμα περιμενω λιγο π.χ κανα μηνα υπαρχει περιπτωση να το πουλανε με την νεα εκδοση ? :confused:

3 τελικα με το bluetooth βρεθεικε λυση ? η μονο με το προγραμματακι που πρεπει να σε αφησει ο αλλος να μπεις στο μενου του για να παρεις π.χ ενα τραγουδι εδω που τα λεμε αυτο ειναι και λιγο σπαστικο αμα δεν τον ξερεις τον αλλο και πολλυ καλα αντε τωρα να του εξηγεις :O τουλαχιστον λετε να βγει κανενα αλλο προγραμματακι που να δουλευει κανονικα ?

4 με το gps τι γινεται ? μπορουμε να εχουμε δωρεαν πλοηγηση ? χωρις την ογκοχρεωση ? εστω και με κανενα σπασμενο προγραμμα για κινητα ? :ninja:

αυτα συγνωμη εαν σας κουρασα σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 η καμερα κανει ζοομ ? γιατι καπου διαβασα οτι δεν :(

 

Δεν κάνει δυστυχώς! Παρ' όλ' αυτά μπορώ να σου πω ότι δεν το έχω χρειαστεί ως τώρα...

 

3 τελικα με το bluetooth βρεθεικε λυση ? η μονο με το προγραμματακι που πρεπει να σε αφησει ο αλλος να μπεις στο μενου του για να παρεις π.χ ενα τραγουδι εδω που τα λεμε αυτο ειναι και λιγο σπαστικο αμα δεν τον ξερεις τον αλλο και πολλυ καλα αντε τωρα να του εξηγεις :O τουλαχιστον λετε να βγει κανενα αλλο προγραμματακι που να δουλευει κανονικα ?

 

Η λύση βρέθηκε στο ipmart-phorum και λέγεται bluex :D

 

4 με το gps τι γινεται ? μπορουμε να εχουμε δωρεαν πλοηγηση ? χωρις την ογκοχρεωση ? εστω και με κανενα σπασμενο προγραμμα για κινητα ? :ninja:

αυτα συγνωμη εαν σας κουρασα σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων !!! :rolleyes:

 

Φυσικά, βάζεις το CoPilot(και αυτό στο ipmart-phorum), το εγκαθιστάς και έχεις φροντίσει από πριν να είσαι συνδεδεμένος στο internet μέσω WiFi και αμέσως μετά την εγκατάσταση έχει επιλογή να κατεβάσεις ότι χάρτη θες. Από την στιγμή που το κατεβάσεις απλά ενεργοποιείς το GPS, ανοίγεις την εφαρμογή και είσαι έτοιμος. Το κακό είναι ότι το GPS ρουφάει τη μπαταρία αμέσως, είναι καλό όμως και με μεγάλη ακρίβεια!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! θα μ'ενδιεφεραν και μενα οι απαντησεις στο ποστ του jcb.. βρηκα και κατι αλλο που μ εχει μπερδεψει... ποια η διαφορα? γιατι δηλαδη εμφανιζει δυο κινητα?αφου ειναι το ιδιο...

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10063031

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10069991

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! θα μ'ενδιεφεραν και μενα οι απαντησεις στο ποστ του jcb.. βρηκα και κατι αλλο που μ εχει μπερδεψει... ποια η διαφορα? γιατι δηλαδη εμφανιζει δυο κινητα?αφου ειναι το ιδιο...

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10063031

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10069991

 

Το ενα ειναι L/R (Lime/Red) και το αλλο L/P (Lime/Pink)

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

φιλε MiKe-Dee σε ευχαρηστω παρα πολλυ :D μολις το αγορασω θα τα περασω μεσα τα εχω κατεβασει ειδη :rolleyes: γιατι ομως τα εχει πχ 4 φορες να υποθεσω πως ειναι το ιδιο ετσι ? απλα το εχουν μην τυχον το κατεβασουν απο καποιον σερβερ λογικα ετσι ειναι ? :O να σε ρωτησω κατι αλλο κανενα προγραματακι για να βαλουμε τον καιρο υπαρχει ? και κανενα αγγλοελληνικο λεξικο :( εαν ναι πως λεγωνται για να ψαξω εκει επισεις με το λειτουργεικο τι γινεται μηπως εχεις καμια πληροφορια εαν θα κυκλοφωρησει με το καινουργειο 2,1 ?

 

 

Δεν κάνει δυστυχώς! Παρ' όλ' αυτά μπορώ να σου πω ότι δεν το έχω χρειαστεί ως τώρα...

 

 

 

Η λύση βρέθηκε στο ipmart-phorum και λέγεται bluex :D

 

 

 

Φυσικά, βάζεις το CoPilot(και αυτό στο ipmart-phorum), το εγκαθιστάς και έχεις φροντίσει από πριν να είσαι συνδεδεμένος στο internet μέσω WiFi και αμέσως μετά την εγκατάσταση έχει επιλογή να κατεβάσεις ότι χάρτη θες. Από την στιγμή που το κατεβάσεις απλά ενεργοποιείς το GPS, ανοίγεις την εφαρμογή και είσαι έτοιμος. Το κακό είναι ότι το GPS ρουφάει τη μπαταρία αμέσως, είναι καλό όμως και με μεγάλη ακρίβεια!

Edited by jcb
Link to comment
Share on other sites

φιλε MiKe-Dee σε ευχαρηστω παρα πολλυ :D μολις το αγορασω θα τα περασω μεσα τα εχω κατεβασει ειδη :rolleyes: γιατι ομως τα εχει πχ 4 φορες να υποθεσω πως ειναι το ιδιο ετσι ? απλα το εχουν μην τυχον το κατεβασουν απο καποιον σερβερ λογικα ετσι ειναι ? :O να σε ρωτησω κατι αλλο κανενα προγραματακι για να βαλουμε τον καιρο υπαρχει ? και κανενα αγγλοελληνικο λεξικο :( εαν ναι πως λεγωνται για να ψαξω εκει επισεις με το λειτουργεικο τι γινεται μηπως εχεις καμια πληροφορια εαν θα κυκλοφωρησει με το καινουργειο 2,1 ?

 

Μπορεί να είναι διαφορετικές οι εκδόσεις. Για τον καιρό χρησιμοποιώ το ForeCast info widget που το έχω μετά την αρχική, όσο για το λεξικό δεν έχω κάτι στα υπόψιν μου αν και δεν νομίζω καν ότι υπάρχει, αλλά στο Market θα βρεις το Translate της Google. Πάντως είναι καλύτερα να ρωτάς για εφαρμογές στην αντίστοιχη κατηγορία (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115) γιατί εκεί ίσως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω.

Edited by MiKe-Dee
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ έβαλα στο Xperia X10 mini pro το Invinsible Shield της ZAGG το οποίο επιτέλους μου ήρθε από το Αμέρικα. Είναι μια από τις πιο ανθεκτικές ζελατίνες που κυκλοφορούν στην αγορά. Αν σας ενδιαφέρει το προϊόν και θέλετε να αγοράσετε κι εσείς για το κινητό σας δείτε κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα εδώ: Sony Ericsson Xperia X10 mini pro
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...