Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα μαγκες.Πηρα σημερα το x10 mini και ηθελα να ρωτησω για την μπαταρια κατι.Ποση ωρα να το αφησω να φορτισει;Παντως μολις ειναι σε κατασταση φορτισης λειτουργει κανονικα.Δηλαδη το εβαλα να φορτισει και ανοιξε ,το εκλεισα μετα και ξανανοιξε παλι.Οποτε δεν παιζει καποιο ρολο οταν φορτιζει για πρωτη φορα να το λειτουργω κιολας αφου ειναι ηδη ανοιχτο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα μαγκες.Πηρα σημερα το x10 mini και ηθελα να ρωτησω για την μπαταρια κατι.Ποση ωρα να το αφησω να φορτισει;Παντως μολις ειναι σε κατασταση φορτισης λειτουργει κανονικα.Δηλαδη το εβαλα να φορτισει και ανοιξε ,το εκλεισα μετα και ξανανοιξε παλι.Οποτε δεν παιζει καποιο ρολο οταν φορτιζει για πρωτη φορα να το λειτουργω κιολας αφου ειναι ηδη ανοιχτο;

 

προσωπικά 1η φόρτιση το άφησα να φορτώσει τελείως.μετά το άφησα να αδειάσει τελειως και το ξαναφόρτισα. αυτό το έκανα 4 φορές. έκτοτε το φορτίζω όποτε μου καπνίσει και έχω ώρα. :P

 

η μπαταρία σε απλή χρήση κρατά 2 μέρες, 3 μέρες το πολύ. με εκτεταμενη χρήση (wifi, gps, μουσική, market, τηλέφωνα πολλά) κρατά κάπου 1 μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας μηνυμάτων στην κάρτα μνήμης:

 

1. Από την Αρχική οθόνη, βρείτε και αγγίξτε το στοιχείο Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά.

2. Αγγίξτε Αντίγραφα ασφαλείας:

* Επιλέξτε και αγγίξτε το στοιχείο Προσθήκη νέου για να δημιουργήσετε ένα νέο αρχείο αντιγράφου ασφαλείας. Αγγίξτε το πεδίο κειμένου και εισαγάγετε ένα όνομα. Αγγίξτε Τέλος > Συνέχεια.

* Επιλέξτε και αγγίξτε ένα υπάρχον αρχείο αντιγράφου ασφαλείας. Αγγίξτε Αντικατάσταση για να αντικαταστήσετε μια υπάρχουσα έκδοση.

3. Επιλέξτε τα πλαίσια ελέγχου Μηνύματα και MMS.

4. Εάν θέλετε, καταργήστε την επιλογή άλλων στοιχείων. Από προεπιλογή, όλα τα στοιχεία είναι επιλεγμένα.

5. Αγγίξτε Συνέχεια για να ξεκινήσετε τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας.

6. Αγγίξτε Συνέχεια.

τι θελει να πει ο ποιητης ? το εχει κανει κανεις αυτο ? πως ? στην οθονη του κινητου πρεπει να βρουμε αυτο που λεει ?

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο "Root Explorer" και "Root manager"

 

Δυστυχώς δεν είναι δωρεάν καμία από τις 2 εφαρμογές..... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τις βρω; επίσης δοκίμασα και τον estrong αλλά υποστηρίζει μόνο κάποιες custom roms :-S

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες.Πηρα σημερα το x10 mini και ηθελα να ρωτησω για την μπαταρια κατι.Ποση ωρα να το αφησω να φορτισει;Παντως μολις ειναι σε κατασταση φορτισης λειτουργει κανονικα.Δηλαδη το εβαλα να φορτισει και ανοιξε ,το εκλεισα μετα και ξανανοιξε παλι.Οποτε δεν παιζει καποιο ρολο οταν φορτιζει για πρωτη φορα να το λειτουργω κιολας αφου ειναι ηδη ανοιχτο;
Η συσκευη πρεπει να ειναι ανοιχτη οταν το φορτιζεις, ή αν θες το βραδυ για να μην σε ενοχλει κανενας να το βαζεις σε λειτουργεια πτησης. Ετσι ειναι το android. :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες εχω αλλη μια απορια.Συνδεθηκα στο ιντερνετ μεσω wifi αλλα εκει που ειναι ο τομεας downloads δεν με αφηνει να κατεβασω κατι.Μου λεει κατι πρεπει να κανω στην αρχικη οθονη.Πρεπει να πληρωσεις για να κατεβασεις τις εφαρμογες; Edited by seloner
Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα αλλά μάταια. πάλι το ίδιο κάνει. εγώ με το που έκανα ροοτ την συσκευη μετά το φορματ, έσβησα και ότι έχει να κάνει με vodafone αφου έχω cosmote. κάτι παίζει με το 1,6 που έχουμε ενσωματωμένο. δεν είναι τυχαίο που σε όλη την γη έχουν πρόβλημα ανα περιοχές. στο λινκ που είχα παραθέσει παραπάνω από την google όπου κάνουν ρεπορτ διάφορα bugs, υπήρχαν πάρα πολλοι έλληνες με cosmote GR που είχαν πρόβλημα. εσυ εχεις vodafone συσκευη; στο TimeScape, έχει και το facebook στις υπηρεσίες που μπορείς να συνδεθείς;

 

Ναι ειναι vodafon η συσκευη μου και vodafon sim αλλα πριν ενεργοποιηθη η φορητοτητα ειχα στο τηλεφωνο την παλια μου καρτα cosmote sim.

Ναι στο timescape εχει facebook twitter kai vodafon 360.

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι vodafon η συσκευη μου και vodafon sim αλλα πριν ενεργοποιηθη η φορητοτητα ειχα στο τηλεφωνο την παλια μου καρτα cosmote sim.

Ναι στο timescape εχει facebook twitter kai vodafon 360.

 

εμενα ρε παιδια στο timescape γιατί είχε μόνο twitter & vodafone 360; πλεον εχει μόνο twitter..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδια στο timescape γιατί είχε μόνο twitter & vodafone 360; πλεον εχει μόνο twitter..

 

Αφου ειπες οτι εσβησες οτι ειχε απο vodafon και στο 360 μεσα ειχε facebook hyves google kai windows live:!:

To Twitter το ειχε χωριστα γιαυτο σου μεινε

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

@mattimus_prime: Απο εκει που εισαι πηγαινε τερμα κατω στο Greek SMS Mode και βαλτο Enable μηπως διορθωθει.

 

Ψάξε στις ρυθμίσεις του Handcent, στο Send message settings, το Greek SMS Mode ;)

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τελικά έφταιγε το ότι είχα την έκδοση 3.0.3 η οποία δεν είχε ακόμα την υποστήριξη Greek SMS. Αλλιώς θα το είχα βρει σίγουρα. Είχα κατεβάσει το Handcent σε αρχείο .apk (όταν πρωτοπήρα το κινητό) και το είχα κάνει εγκατάσταση μέσω του Astro οπότε δεν μου ζήτησε ποτέ να γίνει update όποτε έμπαινα στο Market. Η υποστήριξη ελληνικών μπήκε από την έκδοση 3.1.1 και μετά.

 

Τώρα όλα καλά. Μάλιστα στις νεότερες εκδόσεις της εφαρμογής λέει πως διορθώθηκε και το bug που είχε για τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπες οτι εσβησες οτι ειχε απο vodafon και στο 360 μεσα ειχε facebook hyves google kai windows live:!:

To Twitter το ειχε χωριστα γιαυτο σου μεινε

 

όχι! πρωτού τα σβήσω είχα κοιτάξει τα μενού και όλα. και σίγουρα δεν είχε ούτε windows live ουτε facebook. το timescape είχε μόνο το twitter και το vodafone 360 μεσα.

Link to comment
Share on other sites

...όσα gps προγράμματα και να δοκίμασα, δε δούλευε κανένα!

Έχετε να μου προτείνετε καποιο για το x10 mini?

Link to comment
Share on other sites

...όσα gps προγράμματα και να δοκίμασα, δε δούλευε κανένα!

Έχετε να μου προτείνετε καποιο για το x10 mini?

 

εμένα το navigon μου δουλεψε μια χαρα. άσχετα αν δεν είμαι ευχαριστημένος από τον αλγόριθμο πλοήγησης που χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

...όσα gps προγράμματα και να δοκίμασα, δε δούλευε κανένα!

Έχετε να μου προτείνετε καποιο για το x10 mini?

 

Όντος, το navigon δουλεύει μια χαρά και είναι και πολύ καλό...!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω απλώς προσμωνώ την στιγμή που θα βγει το garmin για android!
Link to comment
Share on other sites

εγω απλώς προσμωνώ την στιγμή που θα βγει το garmin για android!

 

Εγώ προσμωνώ σαν τρελός την αναβάθμιση σε 2.1 :p:D

Link to comment
Share on other sites

Anyone??????????

Επισης παιδια ηθελα να ρωτησω λογω το οτι εχω το Navigon δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι πολλεσ φορες οταν βαζω προορισμο και μονο τοτε χανει συχνα το σημα του gps για καποια δευτερολεπτα ....:mad:

ξερει καποιος τον λογο?

το trial toy NDRIVE δεν μου το ειχε κανει ποτε!!!

Κατα τα αλλα φιλοι που σκεπτεστε να προβειτε στην αγορα του αν θελετε μικρο κινητο νομιζω ειναι μονοδρομος απλα Τελειο.

Κατα τα αλλα :cry: HELPPPPP

 

Συγνωμη αν σας κουραζω...

καποιος????:O

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

ορισμένες; ερωτήσεις, μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος την απάντηση

α) τόνους με το qwerty μπορούμε να βάλουμε και πώς;

β) έχω συγχρονίσει με το gmail τις επαφές μου αφού τις πέρασα από το παλιό μου κινητό. Από εδώ και πέρα όμως όταν ξαναέκανα συγχρονισμό μου σβήνει ότι αλλαγή έχω κάνει στο κινητό και περνάει πάλι εκείνες του gmail.Υπάρχει τρόπος να έχουν προτεραιότητα οι αλλαγές που έκανα στο κινητό και να περνάει αυτές στο gmail;

γ) δεν έχω καταφέρει να δουλέψει ούτε το trackid ούτε το soundhound που κατέβασα.Καμιά ιδέα?

δ)antivirus χρειαζόμαστε? έχω βρει δύο δωρεάν στο market. Τί προτείνετε?

ε)σε περίπτωση αναβάθμισης, να υποθέσω ότι θα χάσω όλες μου τις επαφές?οπότε θα πρέπει να ξανασυγχρονίσω με το gmail? οι εφαρμογές που έχω θα μπορούν να τρέξουν αν τις κάνω backup με το titanium?

στ)έχω vodafone και έχω κάνει root.Αυτό δεν έλυσε το πρόβλημα με το +30. βοήθησε όμως κάπως με την sim με τους δύο αριθμούς που έχω.Δεν θα έπρεπε να λυθεί και το +30?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Το κινητό το προτείνω για όποιον το σκέφτεται να το αγοράσει. Πάντως πολλά ξενύχτια ρε παιδιά...Προφανώς τα έξυπνα κινητά θέλουν και έξυπνους χρήστες!!!

Link to comment
Share on other sites

ορισμένες; ερωτήσεις, μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος την απάντηση

α) τόνους με το qwerty μπορούμε να βάλουμε και πώς;

β) έχω συγχρονίσει με το gmail τις επαφές μου αφού τις πέρασα από το παλιό μου κινητό. Από εδώ και πέρα όμως όταν ξαναέκανα συγχρονισμό μου σβήνει ότι αλλαγή έχω κάνει στο κινητό και περνάει πάλι εκείνες του gmail.Υπάρχει τρόπος να έχουν προτεραιότητα οι αλλαγές που έκανα στο κινητό και να περνάει αυτές στο gmail;

γ) δεν έχω καταφέρει να δουλέψει ούτε το trackid ούτε το soundhound που κατέβασα.Καμιά ιδέα?

δ)antivirus χρειαζόμαστε? έχω βρει δύο δωρεάν στο market. Τί προτείνετε?

ε)σε περίπτωση αναβάθμισης, να υποθέσω ότι θα χάσω όλες μου τις επαφές?οπότε θα πρέπει να ξανασυγχρονίσω με το gmail? οι εφαρμογές που έχω θα μπορούν να τρέξουν αν τις κάνω backup με το titanium?

στ)έχω vodafone και έχω κάνει root.Αυτό δεν έλυσε το πρόβλημα με το +30. βοήθησε όμως κάπως με την sim με τους δύο αριθμούς που έχω.Δεν θα έπρεπε να λυθεί και το +30?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Το κινητό το προτείνω για όποιον το σκέφτεται να το αγοράσει. Πάντως πολλά ξενύχτια ρε παιδιά...Προφανώς τα έξυπνα κινητά θέλουν και έξυπνους χρήστες!!!

 

Φιλε progressive αν και ειμαι και εγω νεος κατοχος ενος x10 mini νομιζω πως μπορω να σε βοηθησω σε καποιες απο τις ερωτησεις σου.

β) Θα σου προτεινα να κανεις το αναποδο. Δλδ να κανεις οτι αλλαγες θελεις στις επαφες μεσω gmail και απο εκει ασε να γινει συνχρονισμος με τη συσκευη (εγω πρωσοπικα αυτο κανω και ειμαι οκ).

δ) Εγω δεν εχω antivirus ακομα ομως εχω διαβασει καποια αρθρα σε blogs προσφατα οτι τα smartphones εχουν γινει συνηθες στοχος πλεον.

ε) Αναβαθμηση μαλλον θα κανεις συντομα (ερχετε η εκδοση android 2.1 :up: ). Το ιδιο και εγω βεβαια για αυτο τουλαχιστον τις επαφες εχω φροντισει να τις κρατησω backup στο pc σε μορφη .csv. Τωρα τι θα γινει με τα apps δεν ξερω αλλα υποθετω οτι καπως θα γινονται backup και αυτα.

στ) Και εγω vodafone εχω χωρις να εχω κανει root ομως. Στο μενου των κλησεων εχω ακομα αυτο το προβλημα με το +30 (και θα χρειαζομουν και εγω καμια ιδεα πως να το αντιμετοπισω.) Ομως με τα μηνημτα λογω handcent (φοβερα χρησημο app) ειμαι gg.

 

Οσο για τα ξενυχτια ειναι περασμενες 4 το πρωι και εγω διαβαζω ολο το topic για να μαθω 2-3 πραγματα για τη συσκευη... :p

 

Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο. Επισης αν καποιος ποιο ενημερωμενος σχετικα με το τηλεφωνο απαντησει στα ερωτηματα του φιλου progressive, ας απαντησει και τη δικια μου απορια σχετικα με το πως θα βαλω επιτελους εναν ηχο σε μορφη mp3 ως ηχο κλησης...

Edited by giorgio2g
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

ορισμένες; ερωτήσεις, μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος την απάντηση

α) τόνους με το qwerty μπορούμε να βάλουμε και πώς;

β) έχω συγχρονίσει με το gmail τις επαφές μου αφού τις πέρασα από το παλιό μου κινητό. Από εδώ και πέρα όμως όταν ξαναέκανα συγχρονισμό μου σβήνει ότι αλλαγή έχω κάνει στο κινητό και περνάει πάλι εκείνες του gmail.Υπάρχει τρόπος να έχουν προτεραιότητα οι αλλαγές που έκανα στο κινητό και να περνάει αυτές στο gmail;

γ) δεν έχω καταφέρει να δουλέψει ούτε το trackid ούτε το soundhound που κατέβασα.Καμιά ιδέα?

δ)antivirus χρειαζόμαστε? έχω βρει δύο δωρεάν στο market. Τί προτείνετε?

ε)σε περίπτωση αναβάθμισης, να υποθέσω ότι θα χάσω όλες μου τις επαφές?οπότε θα πρέπει να ξανασυγχρονίσω με το gmail? οι εφαρμογές που έχω θα μπορούν να τρέξουν αν τις κάνω backup με το titanium?

στ)έχω vodafone και έχω κάνει root.Αυτό δεν έλυσε το πρόβλημα με το +30. βοήθησε όμως κάπως με την sim με τους δύο αριθμούς που έχω.Δεν θα έπρεπε να λυθεί και το +30?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Το κινητό το προτείνω για όποιον το σκέφτεται να το αγοράσει. Πάντως πολλά ξενύχτια ρε παιδιά...Προφανώς τα έξυπνα κινητά θέλουν και έξυπνους χρήστες!!!

 

α) Δοκίμασε με παρατεταμένο πάτημα πάνω στο γράμμα που θέλεις να βάλεις τόνο.

β) Δοκίμασε το αντίστροφο , όπως σου είπε ο φίλος παραπάνω.

γ) Χρειάζονται σύνδεση στο ίντερνετ και τα δυο. Ειδικά το SoundHound είναι φοβερό. Απλά πατάς εκεί που λέει "tap here" και είτε τραγουδάς , είτε το πλησιάζεις στο ηχείο που παίζει το τραγούδι που θες να αναγνωρίσει.

δ) Όχι δεν χρειαζόμαστε. Ο ένας και μοναδικός γνωστός ιός που κυκλοφόρησε για Android ήδη καταρρίφθηκε ως φήμη. Ειδικά όσο εγκαθιστάς νόμιμες εφαρμογές μέσω market , δεν έχεις να ανησυχείς είσαι 99% καλυμμένος.

ε) Οι επαφές σου , οι εφαρμογές και τα μηνύματα και γενικώς τα πάντα θα χαθούν μόνο με αναβάθμιση τώρα από Android 1.6 στο Android 2.1. Οποιαδήποτε άλλη αναβάθμιση firmware θα σου δίνει την επιλογή να κρατήσεις τα υπάρχοντα δεδομένα (τουλάχιστον αυτό ισχύει για το x10 το μεγάλο που έχω εγώ). Ωστόσο υπάρχουν εφαρμογές που δημιουργούν ένα backup όλης της συσκευής σου με βασίλισσα αυτών το Titanium Backup , το οποίο αποθηκεύει τα πάντα στην SD και μπορείς να τα κάνεις restore και να τρέχουν όλα κανονικά σαν να μην σβήστηκαν ποτέ (Επαφές , Φωτογραφίες Επαφών , Γραπτά Μηνύματα , Εφαρμογές , Ρυθμίσεις κινητού όπως φωτεινότητα , κωδικοί wireless δικτύων κλπ.).

στ) Το root δε λύνει τέτοιου είδους προβλήματα. Απορώ μάλιστα πως και γιατί φτιάχτηκε το πρόβλημα σου με τους 2 αριθμούς. Ίσως η κάρτα SIM χρειαζόταν αυξημένη πρόσβαση στα αρχεία που κανονίζουν την διεξαγωγή κλήσεων (προκειμένου να χρησιμοποιεί και τους 2 αριθμούς) και με το root της επιτράπηκε κάτι τέτοιο , αλλά δεν βρίσκω λόγο γιατί θα έπρεπε να φτιαχτεί και το θέμα με το +30. Απ' όσο ξέρω πάντως αυτό είναι θέμα παλιάς κάρτας SIM και περιορίζεται πιο πολύ σε κάρτες Comsmote. Μια άλλη θεωρία είναι ότι αυτό το φαινόμενο με το +30 εμφανίζεται σε όσους δεν περνάνε τις επαφές τους εκ νέου χειροκίνητα στην συσκευή αλλά τις έχουν έτοιμες από την προηγούμενη συσκευή και τις περνάνε με συγχρονισμό , οπότε ίσως η κωδικοποίηση των επαφών διαφέρει από συσκευή σε συσκευή και το mini δεν μπορεί να κάνει σωστή ανάγνωση των στοιχείων. Το root πάντως καμία σχέση! :)

Link to comment
Share on other sites

ορισμένες; ερωτήσεις, μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος την απάντηση

α) τόνους με το qwerty μπορούμε να βάλουμε και πώς;

β) έχω συγχρονίσει με το gmail τις επαφές μου αφού τις πέρασα από το παλιό μου κινητό. Από εδώ και πέρα όμως όταν ξαναέκανα συγχρονισμό μου σβήνει ότι αλλαγή έχω κάνει στο κινητό και περνάει πάλι εκείνες του gmail.Υπάρχει τρόπος να έχουν προτεραιότητα οι αλλαγές που έκανα στο κινητό και να περνάει αυτές στο gmail;

γ) δεν έχω καταφέρει να δουλέψει ούτε το trackid ούτε το soundhound που κατέβασα.Καμιά ιδέα?

δ)antivirus χρειαζόμαστε? έχω βρει δύο δωρεάν στο market. Τί προτείνετε?

ε)σε περίπτωση αναβάθμισης, να υποθέσω ότι θα χάσω όλες μου τις επαφές?οπότε θα πρέπει να ξανασυγχρονίσω με το gmail? οι εφαρμογές που έχω θα μπορούν να τρέξουν αν τις κάνω backup με το titanium?

στ)έχω vodafone και έχω κάνει root.Αυτό δεν έλυσε το πρόβλημα με το +30. βοήθησε όμως κάπως με την sim με τους δύο αριθμούς που έχω.Δεν θα έπρεπε να λυθεί και το +30?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Το κινητό το προτείνω για όποιον το σκέφτεται να το αγοράσει. Πάντως πολλά ξενύχτια ρε παιδιά...Προφανώς τα έξυπνα κινητά θέλουν και έξυπνους χρήστες!!!

 

α. τόνους δεν έχω βρει να βάλω. αλλά δεν θα έβαζα κιόλας γιατί μετά δεν θα μπορούσα να στείλω sms 160 χαρακτήρων παρά μόνο 70.

 

β. όποτε έχεις νέες επαφές θα πηγαίνεις ρυθμίσεις-> συγχρονισμός δεδομένων. εκεί είτε μπορείς να το βάλεις να κάνει αυτόματο συγχρονισμό, είτε να κάνεις μόνος σου συγχρονισμό τις επαφές σου. έτσι θα ενημερωνεται το google contacts με τις νεες αλλαγες που έχεις κάνει.

 

γ. δοκίμασες το trackid μέσω wifi και δεν σου έκανε δουλεια; δοκιμασε το με ξένο κομμάτι. στο ελληνικο ρεπερτόριο δεν ξέρω πόσο καλό είναι. στα ξένα που το είχα δοκιμάσει με το παλιό μου κινητό, έβρισκε σχεδόν τα πάντα.

 

δ. antivirus εγώ δεν έχω βάλει. από την στιγμή που εγκαθιστάς πράγματα από το μαρκετ, είσαι καλυμένος. να διαβάζεις πάντα και τα σχόλια και να βάζεις εφαρμογές που τις έχουν κατεβάσει πολλοί χρήστες. έτσι θα είσαι καλυμένος.

 

ε. ναι θα τις χάσεις όπως και όλες τις άλλες ρυθμίσεις, εφαρμογές που έχεις κατεβάσει. αλλά είναι ένας απλός συγχρονισμός μετά και θα είναι σε λιγα ευτερόλεπτα πίσω οι επαφές σου. λογικά με το titanium θα μπορείς. δεν είμαι απόλυτα σίγουρος μιας και δν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

στ. το root απλώς μας έδωσε δικαιώματα admin στο κινητό μας για να τρέχουν καλύτερα κάποιες εφαρμογές και να μπορούμε να παραμετροποιήσουμε την συσκευή μας πειράζοντας το κινητό. δεν έχει να κάνει καμιά σχέση με το πρόβλημα με το +30. εγώ βρήκα την εξής λύση.

 

όλα τα τηλέφωνα σε απλή μορφή χωρίς το +30 μπροστά και πρόγραμμα για τα sms το handset SMS. στην τελευταία του έκδοση που βγήκε χθες, μας έσωσε. βέβαια το πρόβλημα παραμένει στο μαμίσιο sms πρόγραμμα του android. πολύ κλή κίνηση από το handset sms που θα τραβήξει πολλούς χρήστες να την χρησιμοποιήσουν σαν κύρια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

α. τόνους δεν έχω βρει να βάλω. αλλά δεν θα έβαζα κιόλας γιατί μετά δεν θα μπορούσα να στείλω sms 160 χαρακτήρων παρά μόνο 70.

 

Όπως είπα από πάνω τόνοι στο εικονικό πληκτρολόγιο μπαίνουν με παρατεταμένο πάτημα του γράμματος που θες να τονίσεις και δεν είναι οι τόνοι που κόβουν τους χαρακτήρες από 160 σε 70 , είναι γενικώς το charachter-set των ελληνικών που καταλαμβάνει περισσότερα bytes από αυτό των αγγλικών με αποτέλεσμα να έχουμε 70 ελληνικούς χαρακτήρες (ασχέτως τόνων) στο 1ο sms και λιγότερους από 70 για κάθε επόμενο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...