Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τις επαφές τις είχα περάσει απο την σιμ και μετά έκανα συγχρονισμό με το google. έπειτα είχα κάνει φορματ το κινητό και είχα κάνει συγχρονισμό με google...

 

τι εννοεις όταν λες "Vodafon εννοειτε γιατι cosmote δεν εχει τετοιο προβλημα." ;

 

Γιατι με cosmote καρτα sim οταν παλευα να λυσω το θεμα ειδα οτι εβγαζε κανονικα τις επαφες και τα sms τα ονοματα δηλαδη.Mε την vodafon ειχα μονο προβλημα.

Τωρα ετσι που το λες με προβληματησες και σκεφτομαι μηπως εχει να κανει τιποτα και με το vodafon 360 sync το οποιο ειχα προβλημα και εγω οποτε τι εκανα

format τηλεφωνο και σβησημο ολες τις επαφες απο vodafon 360 και αφησα επαφες μονο στον google server......και τελος sync......πεδεμα εε!

Αλλα μετα εκανε συγχρονισμο τις επαφες του google και στο τηλεφωνο και στο vodafon 360.Τελος και το Θεο δοξα!

 

Παρεπιπτοντος αμα πας -ρυθμισεις- εφαρμογες -διαχειρηση εφαρμογων - contactw storage και πατησης εκκαθαριση δεδομενων σβηνεις μονο τις επαφες και δεν χρειαζετε format το τηλεφωνο

Edited by ion008
Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατι με cosmote καρτα sim οταν παλευα να λυσω το θεμα ειδα οτι εβγαζε κανονικα τις επαφες και τα sms τα ονοματα δηλαδη.Mε την vodafon ειχα μονο προβλημα.

Τωρα ετσι που το λες με προβληματησες και σκεφτομαι μηπως εχει να κανει τιποτα και με το vodafon 360 sync το οποιο ειχα προβλημα και εγω οποτε τι εκανα

format τηλεφωνο και σβησημο ολες τις επαφες απο vodafon 360 και αφησα επαφες μονο στον google server......και τελος sync......πεδεμα εε!

Αλλα μετα εκανε συγχρονισμο τις επαφες του google και στο τηλεφωνο και στο vodafon 360.Τελος και το Θεο δοξα!

 

Παρεπιπτοντος αμα πας -ρυθμισεις- εφαρμογες -διαχειρηση εφαρμογων - contactw storage και πατησης εκκαθαριση δεδομενων σβηνεις μονο τις επαφες και δεν χρειαζετε format το τηλεφωνο

 

το δοκίμασα αλλά μάταια. πάλι το ίδιο κάνει. εγώ με το που έκανα ροοτ την συσκευη μετά το φορματ, έσβησα και ότι έχει να κάνει με vodafone αφου έχω cosmote. κάτι παίζει με το 1,6 που έχουμε ενσωματωμένο. δεν είναι τυχαίο που σε όλη την γη έχουν πρόβλημα ανα περιοχές. στο λινκ που είχα παραθέσει παραπάνω από την google όπου κάνουν ρεπορτ διάφορα bugs, υπήρχαν πάρα πολλοι έλληνες με cosmote GR που είχαν πρόβλημα. εσυ εχεις vodafone συσκευη; στο TimeScape, έχει και το facebook στις υπηρεσίες που μπορείς να συνδεθείς;

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα δει στο market μια εφαρμογη που εκανε αυτη τη δουλεια αλλα δεν θυμαμαι καθολου πως λεγοταν. Δοκιμασε με λεξη-κλειδι facebook και λογικα θα τη βρεις

 

Εκανα αναζητηση στο market και κατεβασα το facebook sync.

Λιγο που το δουλεψα φαινεται καλο για αυτη την δουλεια.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιo αλλα υπαρχουν εφαρμογες να κατεβαζεις direct μουσικη και μαλιστα σε πολυ καλυτερη ποιοτητα απο του YouTube.

 

Μπορείς να μου πεις κάποια (με pm αν υπάρχει πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

:cry: :cry: :cry: Αν καποιος μπορει να μου στειλει σε p.m. το ndrive και καποιες paid εφαρμογες ???????:X

 

thanks a lot

 

 

Anyone??????????

Επισης παιδια ηθελα να ρωτησω λογω το οτι εχω το Navigon δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι πολλεσ φορες οταν βαζω προορισμο και μονο τοτε χανει συχνα το σημα του gps για καποια δευτερολεπτα ....:mad:

ξερει καποιος τον λογο?

το trial toy NDRIVE δεν μου το ειχε κανει ποτε!!!

Κατα τα αλλα φιλοι που σκεπτεστε να προβειτε στην αγορα του αν θελετε μικρο κινητο νομιζω ειναι μονοδρομος απλα Τελειο.

Κατα τα αλλα :cry: HELPPPPP

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνει αυτό το Handcent SMS!!! Τόσο καιρό το χρησιμοποιώ ως προεπιλεγμένη εφαρμογή για sms και δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα!

 

Αν και έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση κόστους χαρακτήρων (για την κωδικοποίηση των μηνυμάτων) από το:

"Ρυθμίσεις -> Sony Ericsson -> Μηνύματα -> Εξοικον. κόστους"

ώστε έτσι ώστε να στέλνει με κεφαλαία τους χαρακτήρες και να χωράει το κάθε μνμ περισσότερα γράμματα. Μέχρι τώρα έτυχε να έχω γράψει μόνο σύντομα μηνύματα (κάτω από 70 χαρακτήρες). Παρ' όλα αυτά σήμερα αποφάσισε να μου το σπάσει σε 3 μηνύματα. Πράγμα που σημαίνει ότι το handcent sms δεν "βλέπει" ότι έχω ενεργοποιήσει την επιλογή εξοικονόμησης κόστους.

 

Μέσα από τις ρυθμίσεις του handent sms το Settings -> Send message settings -> Split 160 το έχω βάλει "Don't split". Αν και δε νομίζω να φταίει αυτό.

 

Τι παίζει ρε παιδιά? Αν γράψω sms μέσω της κανονικής εφαρμογής Μηνύματα που έχει το κινητό τότε μ'αφήνει κανονικά να γράψω μέχρι 160 χαρακτήρες.

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μιας που τα καταφερα να κανω εγκατασταση τα προγραμματα στο κινητο θα γραψω ενα μινι οδηγο.

 

ΑΜΑ νομιζετε οτι ειναι περιττος παρακαλω διαγραψτε αυτο το ποστ.

 

ανοιγουμε το wi fi.χρειαζομαστε να ''κλεψουμε'' σημα απο καποιο ασυρματο δικτυο της περιοχης μας. αν βρουμε κανενα οχι κλειδωμενο.

 

αφου βρουμε ,στη συνεχεια μπαινουμε στο μαρκετ και θα μας ζητησει να φτιαξουμε λογαριασμο, gmail και ενα acount στο μαρκετ.

ειναι απλο κ ευκολο να το κανουμε.οποτε ακολουθηστε τις οδηγιες.

 

επειτα μπορουμε να κατεβασουμε και θα γινουν αυτοματα ινσταλ οτι θελουμε.

 

καταβεστα το astro file manager για να μπορειτε μετα κ χωρις wifi συνδεση να κανετε ινσταλ προγραμματα κατευθειαν απο το pc σας!!!

 

επειδη εγω παιδευτικα αρκετα ωσπου να καταλαβω τη παιζει,ελπιζω να βοηθησα καποιους!!!

 

 

κατι αλλο, επειδη εδω σπιτι δε παιζει δικτυο ουτε για πλακα, κ οτι βρω ειναι κλειδωμενο,μηπως ξερει κανεις σιτε με apps που τα κανεις κατευθειαν download στο pc,για να τα περασω μεσω astro meta?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και ημι-πλήρης ο οδηγός φίλε μου , αλλά έχει απαντηθεί τόσες πολλές φορές το πως κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε εφαρμογές , τόσο εδώ όσο και στο Sony Ericsson X10i/mini/mini pro FAQ του renesis_87 , που με λίγο ψάξιμο στις προηγούμενες σελίδες κι εσύ θα έβρισκες την απάντηση και όλοι όσο θα ξαναρωτήσουν για το ίδιο θέμα από 'δω και πέρα (το μόνο σίγουρο) χωρίς καν να δουν τον οδηγό σου! :p
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις κάποια (με pm αν υπάρχει πρόβλημα)

 

Εγω χρησιμοποιω δυο-τρεις που τις βρισκεις κατευθειαν απο το market.

 

*iMusic

*Tunee Music

*MP3 Download

 

Φαντασου κατι σαν το LimeWire μονο που εδω κανεις direct download απο διαφορους servers.

 

@mattimus_prime: Απο εκει που εισαι πηγαινε τερμα κατω στο Greek SMS Mode και βαλτο Enable μηπως διορθωθει.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Απο χθες ειμαι και εγω κατοχος ενος SE x10 mini pro και σε γενικες γραμμες μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστηημενος. Η προηγουμενη συσκευη μου ηταν ενα SE c902 το οποιο το εχασα πριν λιγες μερες μαζι με την καρτα sim. Ευτυχως μεσω του pc suite ειχα κρατησει backup τις επαφες. Το προβλημα που εχω ειναι οτι ειναι σε αρχειο .dbk και δεν εχω ιδεα πως να τις μεταφερω στο x10. Αν ξερει καποιος θα ηθελα λιγη βοηθεια.
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Απο χθες ειμαι και εγω κατοχος ενος SE x10 mini pro και σε γενικες γραμμες μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστηημενος. Η προηγουμενη συσκευη μου ηταν ενα SE c902 το οποιο το εχασα πριν λιγες μερες μαζι με την καρτα sim. Ευτυχως μεσω του pc suite ειχα κρατησει backup τις επαφες. Το προβλημα που εχω ειναι οτι ειναι σε αρχειο .dbk και δεν εχω ιδεα πως να τις μεταφερω στο x10. Αν ξερει καποιος θα ηθελα λιγη βοηθεια.

 

Με ενα ψαξιματακι που εριξα βρηκα την εξης λυση.

 

Αλλαζεις την καταληξη .dbk σε .zip

 

Μετα κανεις extract του .zip αρχειου και θα σου εμφανισει (οπως λεει ο μαστορας) ενα αρχειο .vcf (το οποιο ειναι αναγνωρισιμο απο το android).

 

Aν υποθεσουμε οτι δουλευει αυτη η μεθοδος θα παρεις αυτο το αρχειο και θα το περασεις στην καρτα μνημης και με εναν file manager (τo Αstro π.χ.) μεσα απο το κινητο θα το βρεις και θα το ανοιξεις.

 

Για τσεκαρε αυτη τη λυση και πες μας.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Απο χθες ειμαι και εγω κατοχος ενος SE x10 mini pro και σε γενικες γραμμες μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστηημενος. Η προηγουμενη συσκευη μου ηταν ενα SE c902 το οποιο το εχασα πριν λιγες μερες μαζι με την καρτα sim. Ευτυχως μεσω του pc suite ειχα κρατησει backup τις επαφες. Το προβλημα που εχω ειναι οτι ειναι σε αρχειο .dbk και δεν εχω ιδεα πως να τις μεταφερω στο x10. Αν ξερει καποιος θα ηθελα λιγη βοηθεια.

 

γεια σου φίλε μου και καλως όρισες στην παρέα του myphone (και του x10mini!).

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα επεξεργασίας επαφών στο PC companion (το αντίστοιχο pc suite), οπότε μάλλον πρέπει να

1. βρεις κάποιο SE με το οποίο θα συνδεθείς με το PC suite, θα κάνεις restore τις επαφές στην sim ή το τηλέφωνο,

2. μετά θα τις επεξεργαστείς είτε με PC suite ή ακόμα καλύτερα με My Phone Explorer, και

3. μετά θα βρείς τρόπο να το περάσεις στο x10 (είτε μέσω SIM, είτε με extract to xls / csv και μετά import στα gmail contacts και μετά συγχρονισμό με gmail).

 

Μάλλον ξέρεις οτι μέσω sim θα χάσεις τυχόν διπλά νούμερα ανα μία επαφή που μπορεί να είχες στη μνήμη τηλεφώνου - γιατί η sim κάνει αντιστοίχηση 1 προς 1 μόνο. Αν δεν έχεις παραπάνω από 150-160 επαφές, και σου φτάνουν οι 200 ή 250 θέσεις της sim, θα σου πρότεινα να κάνεις μια και καλή τη δουλειά να περάσεις τις επαφές σου στη sim, ώστε να είσαι ανεξάρτητος από οποιοδήποτε πρόγραμμα ή gmail!! Εγώ έχω 2 αντίγραφα των επαφών μου σε ανενεργές sim που έχω, στα οποία μπορώ να έχω ανα πάσα στιγμή πρόσβαση (απλά βάζω την ανενεργή sim στο τηλέφωνο που θέλω).

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνει αυτό το Handcent SMS!!! Τόσο καιρό το χρησιμοποιώ ως προεπιλεγμένη εφαρμογή για sms και δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα!

 

Αν και έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση κόστους χαρακτήρων (για την κωδικοποίηση των μηνυμάτων) από το:

"Ρυθμίσεις -> Sony Ericsson -> Μηνύματα -> Εξοικον. κόστους"

ώστε έτσι ώστε να στέλνει με κεφαλαία τους χαρακτήρες και να χωράει το κάθε μνμ περισσότερα γράμματα. Μέχρι τώρα έτυχε να έχω γράψει μόνο σύντομα μηνύματα (κάτω από 70 χαρακτήρες). Παρ' όλα αυτά σήμερα αποφάσισε να μου το σπάσει σε 3 μηνύματα. Πράγμα που σημαίνει ότι το handcent sms δεν "βλέπει" ότι έχω ενεργοποιήσει την επιλογή εξοικονόμησης κόστους.

 

Μέσα από τις ρυθμίσεις του handent sms το Settings -> Send message settings -> Split 160 το έχω βάλει "Don't split". Αν και δε νομίζω να φταίει αυτό.

 

Τι παίζει ρε παιδιά? Αν γράψω sms μέσω της κανονικής εφαρμογής Μηνύματα που έχει το κινητό τότε μ'αφήνει κανονικά να γράψω μέχρι 160 χαρακτήρες.

 

Ψάξε στις ρυθμίσεις του Handcent, στο Send message settings, το Greek SMS Mode ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για καιρό ποια είναι η καλύτερη εφαρμογή; δοκίμασα κάποια αλλα μετά κολλούσε το συμπαν και την απεγκατεστησα. εσεις ποια χρησιμοποιειτε;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος file manager που να παίρνει ροοτ δικαιώματα ή εναλλακτικά αν μπορώ να βρω κάπου τα αρχεία συστήματος του maemo καθώς θέλω να αντιγράψω κάποια αρχεία συστήματος και προς το παρών δεν εχω σημειώσει και μεγάλη επιτυχία... :-P
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω δυο-τρεις που τις βρισκεις κατευθειαν απο το market.

 

*iMusic

*Tunee Music

*MP3 Download

 

Φαντασου κατι σαν το LimeWire μονο που εδω κανεις direct download απο διαφορους servers.

 

@mattimus_prime: Απο εκει που εισαι πηγαινε τερμα κατω στο Greek SMS Mode και βαλτο Enable μηπως διορθωθει.

 

Το imusic δεν υπάρχει πιά στο market και αφού το κατέβασα από αλλού δε συνδέεται πλέον σε servers.

Γιά τα άλλα θα κοιτάξω το απόγευμα. Σε ευχαριστώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα το mp3 download lite. συμπαθητικό εως μου αρεσε αρκετά! τα τραγούδια που κατεβάζει, που τα αποθηκεύει; όταν αλλάζεις tags σε ένα τραγούδι, το ξανασώζει αλλού; γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό μου έκανε. υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει tagging και να κατεβάζει εξώφυλλα και info;
Link to comment
Share on other sites

Με ενα ψαξιματακι που εριξα βρηκα την εξης λυση.

 

Αλλαζεις την καταληξη .dbk σε .zip

 

Μετα κανεις extract του .zip αρχειου και θα σου εμφανισει (οπως λεει ο μαστορας) ενα αρχειο .vcf (το οποιο ειναι αναγνωρισιμο απο το android).

 

Aν υποθεσουμε οτι δουλευει αυτη η μεθοδος θα παρεις αυτο το αρχειο και θα το περασεις στην καρτα μνημης και με εναν file manager (τo Αstro π.χ.) μεσα απο το κινητο θα το βρεις και θα το ανοιξεις.

 

Για τσεκαρε αυτη τη λυση και πες μας.

 

Καταρχην ευχαριστω τον renesis_87 και τον PP6210 για τις απαντησεις τους. Τελικα το ελυσα το προβλημα. Εκανα τα εξης βηματα. Στην αρχη ακολουθησα αυτο που ειπε ο renesis_87 και αλλαξα την καταληξη .dbk σε .zip, μετα εκανα extract το .zip αρχειο και βρηκα το αρχειο .vcf. Κατεβασα στο Astro και το εβαλα μεσα στην κ.μνημης. Ομως απο εκει δεν ανοιγε και αφου εψαχνα 1 ωρα σε διαφορα forum (και αφου κατεβσα καμποσα αλλα αχρηστα apps που δεν βοηθησαν καθολου την κατασταση), βρηκα την λυση που τελικα ειναι απλη. Λοιπον αφου βρηκα το αρχειο .vcf απλα το εκανα import στο gmail στις επαφες και ολα ΟΚ! Τωρα ομως εχω μια αλλη ερωτηση. Μπορω να χρησημοποιησω ενα οποιοδηποτε αρχειο .mp3 (ενα τραγουδι πχ) για ηχο κλησης? Γιατι εκτος απο τα default ringtones της συσκευης δεν βλεπω να εχει καμια αλλη επιλογη...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ SMS ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ:

 

Το handset SMS στην τελευταία του έκδοση που έκανα ενημέρωση πριν λίγο, διορθώνει το πρόβλημα με την εμφάνιση του αποστολέα! πήραν πρωτοβουλία και το έφτιαξαν αυτοί γιατί αν περιμέναμε από την google... το πρόβλημα με τις επαφές παραμένει στο ενσωματωμένο πρόγραμμα. εκεί εξακολουθεί να μην μου τις εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος file manager που να παίρνει ροοτ δικαιώματα ή εναλλακτικά αν μπορώ να βρω κάπου τα αρχεία συστήματος του maemo καθώς θέλω να αντιγράψω κάποια αρχεία συστήματος και προς το παρών δεν εχω σημειώσει και μεγάλη επιτυχία... :-P

 

 

Είναι ο "Root Explorer" και "Root manager"

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ SMS ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ:

 

Το handset SMS στην τελευταία του έκδοση που έκανα ενημέρωση πριν λίγο, διορθώνει το πρόβλημα με την εμφάνιση του αποστολέα! πήραν πρωτοβουλία και το έφτιαξαν αυτοί γιατί αν περιμέναμε από την google... το πρόβλημα με τις επαφές παραμένει στο ενσωματωμένο πρόγραμμα. εκεί εξακολουθεί να μην μου τις εμφανίζει.

 

Το επιβεβαιωνω και εγω στην εκδοση 3.2.8 του handcent sms εχει λυθει το προβλημα με το +30 στις επαφες

Link to comment
Share on other sites

τελικα αποφασισα να το παρω κ εγω

ελπιζω να μην υπαρχουν τπτ προβληματα με τη διαθεσιμοτητα!

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ επιμένω...!!! Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορούμε να κάνουμε επεξεργασία και συγχρονισμό επαφών και να μην χρειάζεται ίντερνετ ???

 

Μέσω goοgle.... αυτό πως γίνετε ;;;

 

Επίσης.... μόλις έκανε αναβάθμιση...!! πως μπορώ να δω τι έβαλε ;;;

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται ότι έχει αναφερθεί ότι υπάρχει τρόπος να το συγχρονίσεις με το Outlook.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...