Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδες! εβαλα σημερα το hancend sms στο μινι και μου αρεσε αρκετα σαν εφαρμογη και την χρησημοποιω πλεον σαν βασικη για τα μηνυματα. ωστοσο εχω ενα προβλημα με τις αναφορες. καθε φορα που στελνω ενα μνμ μου ερχεται κανονικα η αναφορα χωρις να εχει παραδοθει το μνμ ακομα στο παραληπτη.δηλαδη ο παραληπτης είτε εχει κλειστο, ειτε ανοιχτο το κινητο εμενα παντα μου ερχεται η αναφορα αμεσως με το που θα στειλω το μνμ . ξερει κανεις τι παιζει?

 

Καλησπέρα megadoctor , η απορία σου έχει απαντηθεί 2-3 σελίδες πιο πριν όπου άλλος φίλος είχε παρόμοιο πρόβλημα.

Κατ' αρχάς να διευκρινίσουμε τα εξής:

Το φακελάκι και το χρώμα του δίπλα στο sms δεν έχουν καμία σχέση με την αναφορά. Σχετίζονται αποκλειστικά με την διαδικασία αποστολής του μηνύματος.

Κόκκινο δίπλα στο φακελάκι σημαίνει ότι το μήνυμα δεν εστάλη καν (είτε γιατί δεν έχεις κάρτα , είτε γιατί είναι λάθος το κέντρο μηνυμάτων σου κλπ.)

Πράσινο σημαίνει ότι το μήνυμα έφυγε κανονικά από την συσκευή σου αλλά αυτό δε σημαίνει ότι παραδόθηκε στην άλλη συσκευή.

Για να δεις την λεγόμενη αναφορά , δηλαδή αν η άλλη συσκευή είναι ανοιχτή και έλαβε το μήνυμα σου , πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα πάνω στο sms που έστειλες και να επιλέξεις την επιλογή "Προβολή Αναφοράς" ... Εκεί είτε θα σου λέει "Εκρεμμεί" που θα πει ότι ακόμα ο άλλος δεν έλαβε το μήνυμα , είτε θα σου λέει "Ληφθέντα" που σημαίνει ότι το μήνυμα παραδόθηκε κανονικά.

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα!

προχθες βαζοντας 20λαθος μοτιβο(ναι τα καταφερα...) η συσκευη μου κλειδωσε και μου ζητησε ερωτηση ασφαλειας τν οποια δεν θυμαμαι.μπορει καποιος να μου προτεινει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!μια ερωτηση μονο κ αν ξερει καποιος επειδη συζητηθηκε θα μου πει...εγκατεστησα στο μινι το handset sms και ειναι μια χαρα.απλα θελω να μου πει καποιος αν γυρναει στα ελληνικα το μενου και να κανω τις ρυθμισεις σε gr.απ'οτι ειδα (ισως και να κανω λαθος)δεν εχει.ευχαριστω εκ των προτερων.:) ;)
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια, εχω το κινητο περιπου ενα μηνα και απο χτες, που μου

εκλεισε μονο του απο μπαταρια αντιμετοπιζω προβλημα με το ηχειο,

(αυτο που εχει πισω) δεν λειτουργει καθολου! καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια, εχω το κινητο περιπου ενα μηνα και απο χτες, που μου

εκλεισε μονο του απο μπαταρια αντιμετοπιζω προβλημα με το ηχειο,

(αυτο που εχει πισω) δεν λειτουργει καθολου! καμια ιδεα?

 

οταν το εχεις ανοιχτει ακροαση δεν ακουγεται τπτ δλδ? ... κοιτα μηπως ειναι χαμηλα η ενταση της φωνης :O κ αν ειναι τικαρισμενο το settings-> sound & display-> silent mode αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο...

 

ξερει καποιος πως να ρυθμισω οταν αποστελλεται mms τη συμπιεση και τη τελικη χωρητικοτητα της εικονας??

 

επισης κυκλοφορησε to RockPlayer v1.0.31 FULL προγραμμα αναπαραγωγης με κανονικη ροη στην εικονα (το yxflash κολλαει στην αναπαραγωγη) divx , avi , mkv κ.λ.π για τα android κινητα το εγκατεστησα αλλα οταν πατησα να φορτωσει ενα avi video δεν το επαιξε .. επισης δεν μου επαιξε ουτε video τραβηγμενο απο το κινητο ... μηπως το εγκαταστησε καποιος αλλος και του δουλεψε ..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, και Χρόνια Πολλά

 

Από προχθές είμαι κάτοχος μιας συσκευής SE XPeria X10 mini pro. Διάβασα όλες τις σελίδες και αυτά που έχουν γραφεί. Βασικά να πω ότι δεν τρελαίνομαι για εφαρμογές και τέτοια και γενικά παίρνω ένα κινητό γιατί απλά μου αρέσει χωρίς απαραίτητα να εκμεταλλεύομαι πλήρως τις δυνατότητές του. Δεν θα πάρω δηλ. ένα κινητό με 8.0 MP φωτογραφική ας πούμε για να βγάζω φωτογραφίες. Θα το πάρω γιατί μου άρεσε... Βασικά ήμουν ανάμεσα σε δυο. Στο XPERIA mini pro και στο Samsung wave. Δυο εντελώς διαφορετικά κινητά. Είχα i-phone και είπα να αλλάξω λίγο... Να πω εδώ ότι το πήρα από κατάστημα της Vodafone και δεν είχε μέσα καλύματα έξτρα, όπως διάβασα κάπου εδώ. Την πρώτη μέρα διαπίστωσα ότι κάθε φορά που το άνοιγα ξοδεύονταν μονάδες από την κάρτα. Τελικά αφού διάβασα εδώ απενεργοποίησα τα 3G και τα υπόλοιπα....

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κατεβάσω την εφαρμογή για τα SMS άντε και για το bluetooth. Σύνδεσα λοιπόν την συσκευή με wifi στο σπίτι μου μπήκα στο market και κατέβασα την εφαρμογή για τα sms και συγκεκριμένα το handcent sms όπως πρότεινε εδώ φίλος του forum. Παρόλα αυτά όμως δεν μπορώ να στείλω sms. Να πω εδώ ότι βάζω το νούμερο του κέντρου και με το +30 και με το 030 αλλά δεν το κρατάει. Δεν κάνω κάτι καλά; Για την μπαταρία που έχουν γίνει τόσες αναφορές εδώ δεν ξέρω γιατί αυτή τη στιγμή γίνεται η πρώτη φόρτιση...

Γενικά όμως δεν μιλάω πολύ, ούτε στέλνω sms ούτε το "σκαλίζω"...

Θα δούμε μετά από μερικές φορτίσεις-αποφορτίσεις.

Βασικά σκοπεύω μετά από μερικούς μήνες να το δώσω στην γυναίκα μου και να πάρω κάτι άλλο, ίσως i-phone 4, ίσως το Nokia N8 ή τελικά και το Samsung που δεν πήρα προχθές.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο θέμα των sms θα ήμουν υπόχρεος...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης - Σέρρες

Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ ότι βάζω το νούμερο του κέντρου και με το +30 και με το 030 αλλά δεν το κρατάει. Δεν κάνω κάτι καλά;

 

Χρόνια Πολλά κι από εμένα :-)

 

Δοκίμασες να βάλεις την κάρτα sim σε άλλο κινητό και να αλλάξεις εκεί το κέντρο μηνυμάτων;

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και με αυτό τον τρόπο λύθηκε.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3246328#post3246328

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά κι από εμένα :-)

 

Δοκίμασες να βάλεις την κάρτα sim σε άλλο κινητό και να αλλάξεις εκεί το κέντρο μηνυμάτων;

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και με αυτό τον τρόπο λύθηκε.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3246328#post3246328

 

Δυστυχώς δεν γίνεται φίλε μου. Εβαλα την κάρτα sim στο κινητό της γυναίκας μου πήγα στις ρυθμίσεις μηνυμάτων, και εκεί είδα ότι το +306942190000 υπάρχει. Βάζω μετά την κάρτα στο δικό μου και δεν υπάρχει αριθμός...

Τι να πω; Θα με τρελάνει...

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθώ ρε παιδιά είναι δυνατόν 4ης και 3ης μέρες που ακούω να αντέχει η μπαταρία; εμενα μονο 1,5η μέρα αντέχει με πολύ χρηση.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται φίλε μου. Εβαλα την κάρτα sim στο κινητό της γυναίκας μου πήγα στις ρυθμίσεις μηνυμάτων, και εκεί είδα ότι το +306942190000 υπάρχει. Βάζω μετά την κάρτα στο δικό μου και δεν υπάρχει αριθμός...

Τι να πω; Θα με τρελάνει...

 

Άλλαξέ στης γυναίκας σου το κέντρο σε 00306942190000, αποθήκευσέ το και μετά βάλε τη sim στο mini πάλι και λογικά θα το έχει κρατήσει, οπότε αλλάζεις το 0030 σε +30 και είσαι έτοιμος. Τουλάχιστον σε μένα έτσι διορθώθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι άκυρο...Το έβγαλα από τη φόρτιση στις 5 το απόγευμα με 98% μπαταρία και τώρα πριν 10 λεπτά, μου ήρθε μήνυμα, το έπιασα, ήταν ζεστό και η μπαταρία στο 30%!!! Τι έγινε?!

Στη χρήση μπαταρίας λέει:

Αδράνεια 47%

Ετοιμότητα κυψέλης 29%

Προβολή 19 %

Σύστημα Android 2%

 

Δεν βλέπω κάτι παράλογο :blink:

Keep the faith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα καθώς έψαχνα στο νετ. Έχω το μίνι λίγο παραπάνω από μήνα και τις τελευταίες 2 περίπου εβδομάδες συμβαίνει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω. Έχω καταντήσει να φορτίζω το κινητό κάθε 10 ώρες ενώ είναι σε πλήρη αδράνεια. Τις πρώτες μέρες κραταγε 2 μέρες περίπου ενώ του έβαζαν τα μάτια και ξαφνικά διαπιστώνω ότι πάνω στο τραπέζι χάνει 1% κάθε 5 λεπτά. Έσβησα εφαρμογές έκλεισα όλες τις ενέργειες συνδέσεων τίποτα. Είμαι μονίμως χωρίς κινητό και με κοροιδεύουν! Λέω να πάρω αύριο στη sony!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα megadoctor , η απορία σου έχει απαντηθεί 2-3 σελίδες πιο πριν όπου άλλος φίλος είχε παρόμοιο πρόβλημα.

Κατ' αρχάς να διευκρινίσουμε τα εξής:

Το φακελάκι και το χρώμα του δίπλα στο sms δεν έχουν καμία σχέση με την αναφορά. Σχετίζονται αποκλειστικά με την διαδικασία αποστολής του μηνύματος.

Κόκκινο δίπλα στο φακελάκι σημαίνει ότι το μήνυμα δεν εστάλη καν (είτε γιατί δεν έχεις κάρτα , είτε γιατί είναι λάθος το κέντρο μηνυμάτων σου κλπ.)

Πράσινο σημαίνει ότι το μήνυμα έφυγε κανονικά από την συσκευή σου αλλά αυτό δε σημαίνει ότι παραδόθηκε στην άλλη συσκευή.

Για να δεις την λεγόμενη αναφορά , δηλαδή αν η άλλη συσκευή είναι ανοιχτή και έλαβε το μήνυμα σου , πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα πάνω στο sms που έστειλες και να επιλέξεις την επιλογή "Προβολή Αναφοράς" ... Εκεί είτε θα σου λέει "Εκρεμμεί" που θα πει ότι ακόμα ο άλλος δεν έλαβε το μήνυμα , είτε θα σου λέει "Ληφθέντα" που σημαίνει ότι το μήνυμα παραδόθηκε κανονικά.

 

ευχαριστω φιλε, δε το ειχα προσεξει νωριτερα που συζητηθηκε:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το αγορασα απο ενα φιλο.Τελικα μπορει να αναβαθμιστει σε 2.1 η 2.2?Τα προβληματα με την μπαταρια ειναι αυτα που διαβασα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα καθώς έψαχνα στο νετ. Έχω το μίνι λίγο παραπάνω από μήνα και τις τελευταίες 2 περίπου εβδομάδες συμβαίνει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω. Έχω καταντήσει να φορτίζω το κινητό κάθε 10 ώρες ενώ είναι σε πλήρη αδράνεια. Τις πρώτες μέρες κραταγε 2 μέρες περίπου ενώ του έβαζαν τα μάτια και ξαφνικά διαπιστώνω ότι πάνω στο τραπέζι χάνει 1% κάθε 5 λεπτά. Έσβησα εφαρμογές έκλεισα όλες τις ενέργειες συνδέσεων τίποτα. Είμαι μονίμως χωρίς κινητό και με κοροιδεύουν! Λέω να πάρω αύριο στη sony!

 

περίεργο μου ακούγεται, εγώ το έχω από τις 29 Ιουνίου, τον τελευταίο μήνα με λίγη σχετικά χρήση (1 ώρα ομιλία, 2-3 sms, και 2-3 φορές update το gmail και το εταιρικό μαιλ) μου κρατάει άνετα 4 ημέρες.... βέβαια έχω μονίμως το data off και φωτεινότητα στο 45%.

 

Είναι προφανές οτι η μπαταρία δεν παίνει βραβείο διάρκειας αλλά αν πράγματι θες να σου κρατήσει η μπαταρία τότε μπορείς με τις παραπάνω ρυθμίσεις και μέση χρήση να βγάλεις άνετα 2 μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ΛΙΩΝΩ στη χρήση (φωτεινότητα 100%, data μονίμως on, timescape αυτόματη ανανέωση ανά ώρα, κάθε "τρεις και λίγο" web-surfing-skype(ΙΜ+ Talk)-κλπ, κλπ-κλπ-κλπ) και η μπαταρία κρατάει περίπου 16 συνεχόμενες ώρες (πχ: 07:00-23:00) και δεν με απασχολεί καθόλου γιατί το φορτίζω μια φορά τη μέρα! :lol:

 

Κοιτάξτε να ΧΑΡΕΙΤΕ το κινητό και η μπαταρία ... ας κρατάει όσο θέλει! Τώρα, εάν αδειάζει σε 1-2 ώρες ή εάν δεν φορτίζει εντελώς (πάνω από 90κάτι%) τότε φυσικά να κάνετε χρήση της εγγύησης, δεν το συζητάμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα Χ10 mini και δεν μπορώ να κάνω σύνδεση με bluetooth από τηλέφωνο σε τηλέφωνο αλλά ούτε και με Η/Υ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στείλω δεδομένα. Θα ήθελα μια άποψη για το τι δεν κάνω καλά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το αγορασα απο ενα φιλο.Τελικα μπορει να αναβαθμιστει σε 2.1 η 2.2?Τα προβληματα με την μπαταρια ειναι αυτα που διαβασα?

 

Ειναι ευκολο καποιος αν ξερει να διαφωτισει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δεν κανεις καλα που δεν διαβαζεις το τοπικ του χ10 mini και κανεις ανεξαρτητο ποστ το οποιο σιγουρα θα σβηστει.. Απο κει και περα αν διαβασεις το τοπικ θα δεις οτι έχει δωθεί πολλές φορές η απάντηση.. για να σε βοηθησω χρειάζεσαι μια εφαρμογή που λέγεται bluetooth file transfer και υπαρχει στο market. Διαβαζοντας λίγες σελίδες θα βρείς λεπτομερέστατες πληροφορίες μια και το θέμα έχει χιλιοσυζητηθει.
καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξέ στης γυναίκας σου το κέντρο σε 00306942190000, αποθήκευσέ το και μετά βάλε τη sim στο mini πάλι και λογικά θα το έχει κρατήσει, οπότε αλλάζεις το 0030 σε +30 και είσαι έτοιμος. Τουλάχιστον σε μένα έτσι διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

Καλησπέρα,

Δυστυχώς, η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια. Βάζω την δική μου sim στο κινητό της γυναίκας μου, πάω στις ρυθμίσεις βλέπω τον αριθμό κέντρου (έχουμε και οι δυο Vodafone). Το δοκίμασα και με "0030" και με "+30". Κάνω αποθήκευση. Βάζω στη συνέχεια την κάρτα sim στο δικό μου κινητό και πάω στις ρυθμίσεις --> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας --> Κέντρο SMS και μου βγάζει "Δεν ορίστηκε". Μήπως παίζει να φταίει που έκανα απενεργοποίηση το 3g όχι μόνο από το τηλέφωνο αλλά και από τον πάροχο. Δηλ. την 1η μέρα που το είχα, ανακάλυψα ότι κάθε φορά που το ανοίγω αφαιρουνται μονάδες από την κάρτα. Πήρα τηλ. στον πάροχο και μου είπε ότι συνδέεται με το Ιντερνετ. Του είπα να μου απενεργοποιήσει το 3g γιατί δεν στέλνω mms. Μπαίνω ιντερνετ μόνο μέσω wifi (όταν μπαίνω....).

Λέτε να φταίει αυτό. Δεν μπορώ άλλο. Εχει και ζέστη... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση... πως θα μπορουσα να κλεισω τη δονηση που εχει καθε φορα που γραφω ενα χαρακτηρα στο μυνημα? (καπου το πηρε το ματι μου στις προηγουμενες σελιδες αλλα με ενα γρηγορο περασμα που εκανα δε μπορεσα να το ξαναβρω):(
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση... πως θα μπορουσα να κλεισω τη δονηση που εχει καθε φορα που γραφω ενα χαρακτηρα στο μυνημα? (καπου το πηρε το ματι μου στις προηγουμενες σελιδες αλλα με ενα γρηγορο περασμα που εκανα δε μπορεσα να το ξαναβρω):(

 

ρυθμισεις-τοπικες ρυθμισεις και κειμενο-προε .μεθοδος εισοδου-δονηση

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση... πως θα μπορουσα να κλεισω τη δονηση που εχει καθε φορα που γραφω ενα χαρακτηρα στο μυνημα? (καπου το πηρε το ματι μου στις προηγουμενες σελιδες αλλα με ενα γρηγορο περασμα που εκανα δε μπορεσα να το ξαναβρω):(

 

Τοπικές ρυθμίσεις & κείμενο ----> προεπ. μεθ. εισ. -----> Δον. με πάτ. πλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να κανω μια "χαζη" ερωτηση...

Πηρα χθες το xperia x10 mini και δεν μπορω να κανω εγκατασταση κανενα προγραμμα.Πωσ μπορω να το εντοπισω στην καρτα μνημης ωστε να το κανω εγκατασταση??

Edited by katskostas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...