Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας..!! επειδη ειχα βαλει αρκετες εφαρμογες στο κινητο....σε καποια φαση μου εβγαλε οτι δεν υπαρχει αρκετη χωρητικοτητα....!ετσι πηγα κ αγορασα νεα microsd card απο 2γιγα στα 4 γιγα. συνεχισα να εγκαθιστω εφαρμογες κ ξαφνικα βλεπω οτι δεν υπαρχει αρκετη χωρητικοτητα στο τηλεφωνο (στην μνημη του τηλεφωνου ) αυτη τη φορα....!! (ειναι 20 ΜΒ). ΤΟ προβλημα ειναι οτι οταν 'μπουκωσει' δεν λαμβανει μυνηματα σμς....!!!

τι γινετε σ αυτη την περιπτωση...? δεν μπορουμε να βαζουμε αλλες εφαρμογες? εγω αναγκαστηκα να σβησω μερικες....!!

ξερει καποιος κατι πανω σ αυτο το θεμα?

 

μολις πηρα thn sony.... και η απαντηση που πηρα οτι ο χωρος ειναι αυτα τα 20 μβ για τις εφαρμογες κ απο εκει και περα πρεπει να σβηνεις μια για να περασεις καποια αλλη....!! δεν υπαρχει δυνατοτητα να τρεχεις τις εφαρμογες απο την sd card...!!

αλλο ενα προβλημα.... με αυτο το κινητο!!!

Edited by sfirojohn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχει ενα κολπο με μια εφαρμογη που λεγεται a2sd (apps to sd) αλλα απαιτει προσβαση root κι εχει μια διαδικασια για να το στησεις γιατι αν θυμαμαι καλα εκτος καποιων παραμετροποιησεων, πρεπει να κανεις και 2 partition στην καρτα (ενα σε FAT32 κι ενα σε EXT2). Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις γκουγκλαρε το και θα βρεις τη μεθοδολογια.

 

Επισημα η μεταφορα εφαρμογων απο την εσωτερικη μνημη στην καρτα θα ισχυει απο το FroYo κι εμεις δεν εχουμε παρει καλα καλα την 2.1... :mad:

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους...πηρα ενα χ10 mini και ενω ολα δουλευουν κανονικοτατα δεν μου στελνει μυνηματα...εψαξα και ειδα οτι λειπει το κεντρο μυνηματων και πηγα στον Γερμανο(Cosmote) και μου το εδωσαν αλλα οταν το βαζω ενω παταω αποθηκευση και παλι γραφει δεν εχει οριστει κεντρο μυνηματων...ξερει καποιος κατι? Edited by stispan1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μόλις απέκτησα και εγώ ενα mini και εχω μια απορια :O ξερει κανεις πως αλλάζω την κωδικοποιηση των μηνυμάτων ετσι ώστε να στελνει με κεφαλαια τους χαρακτηρες και να χωραει το καθε μνμ περισσοτερα γράμματα?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους...πηρα ενα χ10 mini και ενω ολα δουλευουν κανονικοτατα δεν μου στελνει μυνηματα...εψαξα και ειδα οτι λειπει το κεντρο μυνηματων και πηγα στον Γερμανο(Cosmote) και μου το εδωσαν αλλα οταν το βαζω ενω παταω αποθηκευση και παλι γραφει δεν εχει οριστει κεντρο μυνηματων...ξερει καποιος κατι?

 

Βάλε την κάρτα sim σε άλλο κινητό, άλλαξε από εκεί το κέντρο μηνυμάτων και μετά ξαναβάλε την στο X10 mini.

 

μόλις απέκτησα και εγώ ενα mini και εχω μια απορια :O ξερει κανεις πως αλλάζω την κωδικοποιηση των μηνυμάτων ετσι ώστε να στελνει με κεφαλαια τους χαρακτηρες και να χωραει το καθε μνμ περισσοτερα γράμματα?:worry:

 

Πάνε (δηλαδή πήγαινε) Ρυθμίσεις -> Sony Ericsson -> Μηνύματα -> Εξοικον. κόστους

 

Αυτό εννοείς ε?

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

 

Πάνε (δηλαδή πήγαινε) Ρυθμίσεις -> Sony Ericsson -> Μηνύματα -> Εξοικον. κόστους

 

Αυτό εννοείς ε?

 

δεν εχει επιλογή Εξοικον. κόστους:(

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει επιλογή Εξοικον. κόστους:(

Μαλλον τοτε το μινι σου (οπως και το δικο μου) ειναι παραεισαγωγη και δεν προοριζοταν για την Ελληνικη αγορα. Εγω το ελυσα επισκεπτομενος ενα service οπου μου το κανανε αναβαθμιση και περασανε το Greek Regional Settings οπου στην ουσια εμφανισε και την επιλογη για εξοικονομηση κοστους.

Link to comment
Share on other sites

Η δονηση σε καθε πατημα οταν πληκτρολογουμε ενα μηνυμα μπορει να απενεργοποιηθει?

 

ναι απο τις ρυθμισεις

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω αγοράσει εδώ και περίπου ένα μήνα ένα Χ10 mini και σήμερα εγκατέστησα για πρώτη φορά στον Η/Υ μου το PC Companion που υπάρχει στο κινητό. Είδα πως υπάρχει μια νέα αναβάθμιση στο λογισμικό διαθέσιμη και προσπαθώ να περάσω κάπου τις επαφές μου που είναι αρκετές (περίπου 200) για να μην χαθούν με την αναβάθμιση. Είδα στο PC companion οτι υπάρχει μια επιλογή που λέγεται Sony ericsson sync και κρατάει τις επαφές στο site της SE. Αυτό θα ήταν ιδανικό για την αποφυγή ασυμβατοτήτων κλπ. Ωστόσο, το κινητό μου το έχω αγοράσει από τη Vodafone και δεν έχω την επιλογή SE Sync στις εφαρμογές μου :( . Ξέρει κανείς πώς μπορώ να αποθηκεύσω τις επαφές μου στο SE Sync ή κάπου αλλού ώστε να περάσουν μετά την αναβάθμιση αυτόματα στο κινητό χωρίς να πρέπει να τις περάσω μία-μία;

Και μια ακόμα ερώτηση: Κατά την εγκατάσταση του Media Go στο pc μου βγάζει ένα μήνυμα για πρόβλημα στην C++ και γίνεται ακύρωση εγκατάστασης. Ξέρει κανείς ή έχει δεί τίποτα σχετικό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τοτε το μινι σου (οπως και το δικο μου) ειναι παραεισαγωγη και δεν προοριζοταν για την Ελληνικη αγορα. Εγω το ελυσα επισκεπτομενος ενα service οπου μου το κανανε αναβαθμιση και περασανε το Greek Regional Settings οπου στην ουσια εμφανισε και την επιλογη για εξοικονομηση κοστους.

 

φιλε asiki επισκευθηκα 2 διαφορετικα servise ο ενας μου ειπε οτι θελει 30 ευρω:mad: να το κανει και ο αλλος το εκανε free αλλα με ενημερωσε οτι αν γινει υπαρχει πιθανότητα μετα απο καποιον καιρο να κολησει το κινητο και να χρειαστει να μπλεχτω με servise στα κεντρικα και ''τρεχα γυρευε'' που λενε:X...

επειδη δεν το εχω και καιρο το κινητο και δε ξερω, θα εχει μεγαλη διαφορα αν το αφησω οπως εχει χωρις να περασω ελληνικες ρυθμισεις? θα εχω πουθενα προβλημα μελλοντικα? η λες να κανω την αλλαγη?:worry:

( οποιος αλλος ξερει ας βοηθησει)

Edited by megadoctor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω αγοράσει εδώ και περίπου ένα μήνα ένα Χ10 mini και σήμερα εγκατέστησα για πρώτη φορά στον Η/Υ μου το PC Companion που υπάρχει στο κινητό. Είδα πως υπάρχει μια νέα αναβάθμιση στο λογισμικό διαθέσιμη και προσπαθώ να περάσω κάπου τις επαφές μου που είναι αρκετές (περίπου 200) για να μην χαθούν με την αναβάθμιση. Είδα στο PC companion οτι υπάρχει μια επιλογή που λέγεται Sony ericsson sync και κρατάει τις επαφές στο site της SE. Αυτό θα ήταν ιδανικό για την αποφυγή ασυμβατοτήτων κλπ. Ωστόσο, το κινητό μου το έχω αγοράσει από τη Vodafone και δεν έχω την επιλογή SE Sync στις εφαρμογές μου . Ξέρει κανείς πώς μπορώ να αποθηκεύσω τις επαφές μου στο SE Sync ή κάπου αλλού ώστε να περάσουν μετά την αναβάθμιση αυτόματα στο κινητό χωρίς να πρέπει να τις περάσω μία-μία;

Και μια ακόμα ερώτηση: Κατά την εγκατάσταση του Media Go στο pc μου βγάζει ένα μήνυμα για πρόβλημα στην C++ και γίνεται ακύρωση εγκατάστασης. Ξέρει κανείς ή έχει δεί τίποτα σχετικό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

 

 

θα συνδέσεις το κινητό σου με τον υπολογιστή και θα περάσεις τις επαφές σου στο outlook. Από το outlook θα τις εξάγεις σε ένα excelaki .θα το αποθηκεύσεις ως csv. θα πας στο gmail και θα το εισάγεις εκεί. Μετά το gmail θα το συγχρονίσεις με το κινητό σου. το μόνο που με είχε δυσκολέψει είναι ότι στον υπολογιστή μου το excell δεν έσωζε σαν csv. Μετέφερα σε άλλο pc το αρχείο του excell και το έκανα save ως csv εκεί.αλλά αφού από ότι καταλαβαίνω τις επαφές τις έχεις ήδη στο μινι (δεν θελεις να τις πάρεις από άλλο κινητό) ίσως μπορείς να κάνεις δουλειά με το 360 της vodafone

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

Επειδη η γυναικα μου εκανε χρηση του android market χωρις wifi, υπαρχει τροπος να δω ποσα mb καταναλωσε?

 

ψαχνω στα menu για να βρω ποσα data αλλα δεν το βρισκω.

 

Μπορει να βοηθησει καποιος???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

Επειδη η γυναικα μου εκανε χρηση του android market χωρις wifi, υπαρχει τροπος να δω ποσα mb καταναλωσε?

 

ψαχνω στα menu για να βρω ποσα data αλλα δεν το βρισκω.

 

Μπορει να βοηθησει καποιος???

 

κατεβασε απο το μαρκετ το net counter.εμενα οταν το εβαλα μου εδειξε ποσα mb ειχα καταναλωσει και για ημερες πριν το εγκαταστησω

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την κάρτα sim σε άλλο κινητό, άλλαξε από εκεί το κέντρο μηνυμάτων και μετά ξαναβάλε την στο X10 mini.

 

Ευχαριστω...ετσι δουλεψε...

Edited by zxr
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια περίοδο 4 ετών με το Κ750i που είχα, αποφάσισα να το αλλάξω. Πήρα λοιπόν το xperia X10 mini pro γιατί νόμιζα ότι αφού είχε μικρή οθόνη, ίσως να μην μπορούσα να γράψω καλά. Πάντως μπορώ να γράψω καλά και με την οθόνη και έτσι μια χαρά όλα. Το κινητό το βρίσκω πολύ καλό, η χρήση που του κάνω είναι καθόλου βαριά, δεν μιλάω πολύ ούτε γράφω πολλά μυνήματα. Κάποιος μπορεί να πεί ότι για την χρήση ίσως δεν έπρεπε να πάρω αυτό, αλλά κάποιο με λιγότερα λεφτά, αλλά μου άρεσαν τα αφής και δεν ήθελα να αφήσω την SE. Το πήρα την δευτέρα και είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος.

Θα ήθελα να μου πείτε εαν υποάρχει κάποια εφαρμογή σαν το αρχείο κωδικών που είχε το Κ750, γιατί είχα γράψει κάποιους κωδικούς εκεί.

Μπήκα και εγώ λοιπόν στην οικογένεια του xperia x10 mini και ελπίζω να παραμείνω ευχαριστημένος.

Επίσης που μπορώ να βρώ κάποια καλή θήκη ή προστασία για την οθόνη.

Ευχαριστώ

Edited by james68
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε εαν υποάρχει κάποια εφαρμογή σαν το αρχείο κωδικών που είχε το Κ750, γιατί είχα γράψει κάποιους κωδικούς εκεί.

 

 

Φίλε μου μια εφαρμογή που εγκατέστησα κι εγώ είναι το Handy safe pro.. Μπορείς ν' αποθηκεύσεις κωδικούς, λογαριασμούς κτλ..

http://www.androlib.com/android.application.com-epocware-handysafe-jzDji.aspx

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε απο το μαρκετ το net counter.εμενα οταν το εβαλα μου εδειξε ποσα mb ειχα καταναλωσει και για ημερες πριν το εγκαταστησω

 

ευχαριστω φιλε, αρα δεν υπαρχει επιλογη μεσα στο κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το κινητο πριν απο καμια εβδομαδα και εχει προβλημα. κα8ε 3-4 φορες που ανοιγω την καμερα κανει restart. το πηγα για service για αναβαθμιση λογισμικου και αφου το πηρα πισω, γυρισα σπιτι και ειχε παλι το ιδιο προβλημα...το πηρα απο ενα online καταστημα και αυτοι δεν φαινονται διατεθειμενοι να μου κανουν αλλαγη...στο Γερμανο μου τα ψιλομασανε οτι δεν εχουμε service για αυτο το κινητο, φερτο και θα δουμε κλπ. εσεις τι θα κανατε στη θέση μου?? :worry:
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως απενεργοποιησω το 3g?

 

Ρυθμίσεις > Στοιχεία ελέγχου ασύρματου > Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας > Λειτουργία δικτύου > Μόνο GSM

Link to comment
Share on other sites

Guest reddevil21
παιδια ας μου στειλει καποιος pm για το που μπορω ν κατεβάσω το Navigon gps η κάποιο άλλο εξισου καλο... το είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλα κανείς δεν μου έστειλε :(
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες! εβαλα σημερα το hancend sms στο μινι και μου αρεσε αρκετα σαν εφαρμογη και την χρησημοποιω πλεον σαν βασικη για τα μηνυματα. ωστοσο εχω ενα προβλημα με τις αναφορες. καθε φορα που στελνω ενα μνμ μου ερχεται κανονικα η αναφορα χωρις να εχει παραδοθει το μνμ ακομα στο παραληπτη.δηλαδη ο παραληπτης είτε εχει κλειστο, ειτε ανοιχτο το κινητο εμενα παντα μου ερχεται η αναφορα αμεσως με το που θα στειλω το μνμ . ξερει κανεις τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο βρέθηκε λύση Edited by bad_freddy

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...