Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα σημερα πηρα κ εγω το mini, εχει καποιο προβλημα ομως.δεν δουλευει το wifi !!. δεν βρισκει καθολου το ρουτερ μου ουτε αυτοματα ουτε χειροκινητα.δεν βγαζει καν σηματακι οτι εχει ενεργοποιηθει.εκανα κ μια αναβαθμιση κ παλι τιποτα.ξερεις κανεις να βοηθησει??

 

Πάνε στις wireless ρυθμίσεις του router σου και δες λίγο σε τι κανάλια (channels) εκπέμπει. Νομίζω είναι ένα συγκεκριμένο (το 8 ή το 11 θα σε γελάσω - εσύ δοκίμασε τα όλα) στο οποίο τα περισσότερα κινητά συνδέονται σε αντίθεση με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βρε συμφωνω πως με τις εντολες ειναι ευκολο και μπαμ.. αλλα ελα μου ντε που στην δευτερη εντολη σου λεει οτι δεν αναγνωριζει την εντολη adb .... θα το κανω κ στο λαπτοπ μου να δω.. αλλα δεν βλεπω φως..

 

Δεν σου αναγνωριζει τη εντολη επειδη δεν κανεις το παρακατω:

 

 

(*) Πιθανότατα, μετά από την τοποθέτηση του φακέλου στον C:\ πρέπει να κάνουμε και το εξής:

Δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής μου (My Computer)> Ιδιότητες (Propetries). Επιλέγουμε Για Προχωρημένους (Advanced) και από εκεί το κουμπί Environment Variables (δε θυμάμαι πώς είναι στα ελληνικά, πάντως το κουμπί είναι κάτω-κάτω) και στο παράθυρο που μας εμφανίζεται, στο κουτί με τα System Variables, διπλό κλικ στο Path και εκεί, μετά και τον τελευταίο χαρακτήρα βάζουμε ένα ελληνικό ερωτηματικό και γράφουμε C:\androidsdk\tools\

Πουθενά δεν αφήνουμε κενό!!!!

Ευχαριστώ το μέλος kostasmail για το πάρα πολύ χρήσιμο post του με κατατοπιστικότατα screenshots!!!

Αυτό το κάνουμε για να αναγνωρίζει το σύστημά μας την εντολή adb.

 

καλησπερα..κ σε ευχαριστω για την απαντηση. αλλα αν δεισ πιο πανω εχω γραψει κ αυτο(κ με τον αλλον τροπο με cmd μου λεει οτι δεν αναγνωριζει την εντολη adb ενω εχω παει κ στο path απο το mycomputer να πειραξω το αρχειο..) που σημαινει οτι το εχω κανει αυτο..:p:):):) αλλα τιποτα.. δεν μπορω να καταλαβω που σκαλωνει....:(

Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πετυχε αλλα θελω να επισημανω κατι .. που η εγω δεν το ειδα η δεν εχει αναφερθει. οτι πρεπει απο το φακελο που κατεβασαμε με το android sdk να ανοιξουμε το φακελο και να παμε στην διαδρομη android-sdk-windows\tools\ και να κανουμε copy ολα τα αρχεια του φακελου tools μεσα στο directory του C:\exploid_x10mini που επισης εχουμε κατεβασει. υστερα απο αυτο επαψε να προβληματιζεται για το οτι δεν μπορει να αναγνωρισει την εντολη adb που ελεγε σε μενα και συνεχισε κανονικα την διαδικασια :):):)
Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια με το bluetooth παιρνω κανονικα φωτο και βιντεο απο αλλα κινητα τα βλεπω εκεινη την ωρα αλλα μολις τα αποθηκευσω στις εικονες δεν μου τα παιζει βγαζει ενα εικονιδιο με σπασμενη φωτο ξερετε κατι???
Link to comment
Share on other sites

Γειάς σας και απο εμένα εγω χθες πηρα το pro,φοβερό τηλ,σαν πρωτη φορά εβαλα καρτες και τα σχετικά (δλδ οσο ηταν φορτισμενο εξαρχης) και το παιδευα για πανω απο 6 ωρες,σημερα που γραφω ειναι στο 20% η μπαταρία,μολις σβησει θα το φορτισω.

Θελω να ρωτήσω πως μπορω να κανω μεταφορά των επαφών μου απο ενα Nokia 3720?γιατι μεσω Sony δεν υπαρχει επιλογή απο αλλη εταιρια,μονο απο sony,αν μπορει καποιος να βοηθησει.

Και ενα ακομη περασα το προγραμμα για το Blouetooth το Blouetooth file transfer,αλλα δεν μπορω με τπτ να συνδεθω με ενα LG k 120,η μαλλον λαθος το ειπα συνδεωμαι αλλα δεν ειναι συζευγεμενο απο οτι λεει,και ενω με βλεπει δεν μπορω να μπω μεσα στους φακελους και να παρω αυτα που θελω!

Ευχαριστω και καλες διακοπες σε ολους σε οσους ηδη ειναι και σε αυτους που ετοιμαζονται!

 

EDIT:

Λοιπον τελικά κατάφερα να συνδεθω και να βλεπω τα αρχεια απο το Nokia3720 ,αλλα μονο να τα βλέπω, γιατι απο οτι καταλαβα το Nokia εχει Bluetooth 2.1 ενω το LG 1.1,νομιζω οτι για αυτο δεν μπορει να το διαβασει,τωρα το προβλημα ειναι το εξης,πως μπορω να μεταφερω απο το Nokia αυτά που θελω γιατι οπως ειπα μον να τα βλεπω μπορω?παταω αντιγραφη μετακινηση απο το Nokia αλλα οταν παω να τα μετακινησω στο pro δεν μου εχδει την επιλογη επικολληση.

Και ακομα δεν μπορεσα να περασψ τις επαφες μου απο το Nokia στο pro,οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα να κανω κατι.

 

Πως μπορω να σβήσω ολες τις επαφες απο την καρτα μνημης,τις οποιες ειχα περασει απο το παλιο μου τηλ?και τις μετεφερα στο pro?

Edited by zxr

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια με το bluetooth παιρνω κανονικα φωτο και βιντεο απο αλλα κινητα τα βλεπω εκεινη την ωρα αλλα μολις τα αποθηκευσω στις εικονες δεν μου τα παιζει βγαζει ενα εικονιδιο με σπασμενη φωτο ξερετε κατι???

 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν έχω βρει ακόμα τι φταίει..Αν το βρεις πες μου κι εμένα plz :cry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτήσω πως μπορω να κανω μεταφορά των επαφών μου απο ενα Nokia 3720?γιατι μεσω Sony δεν υπαρχει επιλογή απο αλλη εταιρια,μονο απο sony,αν μπορει καποιος να βοηθησει.

 

Τότε θα κάνεις συγχρονισμό του Nokia 3720 με το Outlook μέσω του Nokia PC Suite. Μετά μπορείς να κάνεις συγχρονισμό του Outlook είτε με το GMail είτε με την online υπηρεσία που έχει η Sony Ericsson. Τέλος, συγχρονισμός του x10 mini με μία από τις 2 υπηρεσίας που δοκίμασες.

 

υγ: Μπορείς να το κάνεις και με το Outlook Express αλλά και με το Microsoft Office που έχει το Office.

(Στα Vista το Outlook Express ονομάζεται πλέον Αλληλογραφία των Windows (Windows Mail) και στα Win7 σκέτο Mail.)

 

Πως μπορω να σβήσω ολες τις επαφες απο την καρτα μνημης,τις οποιες ειχα περασει απο το παλιο μου τηλ?και τις μετεφερα στο pro?

 

Κάρτα μνήμης εννοείς την microSD? Τις αποθήκευσες δλδ σε μορφή .vcf (ή και κάποιο άλλο τύπο αρχείου)? Αν ναι, ανοιξε τα περιεχόμενα της κάρτας με κάποιον file explorer πχ το Astro (υπάρχει στο market), περιηγήσου στους φακέλους της κάρτας και διέγραψε τα αρχεία που θες.

Αν εννοείς την κάρτα sim (γιατί έχω ακούσει άτομα να την λένε έτσι) τότε δεν μπορείς να σβήσεις τις επαφές της sim μέσα από το x10 mini. Θα το κάνεις μέσω άλλου κινητού.

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

ενταξει κυρια θα ειμαι καλο παιδι :p

 

:lol: ...αρκεί το παριζάκι μου να είναι Υφαντής! :lol:

:)

 

παρολαυτα εξακολουθει να μη δουλευει

 

Δοκίμασε να "σκοτώσεις" το titanium με έναν task manager ή από Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχείριση Εφαρμογών (εντοπίζεις το Titanium, πατάς, Επιλέγεις Αναγκαστική Διακοπή).

Διαφορετικά, απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση! ;)

με τον απλό τρόπο δεν κάνει ροοτ. υπάρχει κάνεις που τα κατάφερε? να είναι σίγουρος ότι έγινε ροοτ.

 

 

 

Sent from my E10i using Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

με τον απλό τρόπο δεν κάνει ροοτ. υπάρχει κάνεις που τα κατάφερε? να είναι σίγουρος ότι έγινε ροοτ.

 

 

 

Sent from my E10i using Tapatalk

 

 

φυσικα κ τα καταφεραν πολλοι.. κ εγω.ειχα ενα προβλημα που ανεφερα πιο πανω κ το ελυσα κ ολα καλα. τι ακριβως σου κανει?? δοκιμασε να κανεισ copy paste τις εντολες κ να μην τις γραφεις χειροκινητα.. στην καθε εντολη που πληκτρολογεις παρατηρεις οτι οντως μπαινει??

Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα.θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν έχω βρει ακόμα τι φταίει..Αν το βρεις πες μου κι εμένα plz :cry::worry:

 

διπλα σε καθε αρχειο του αλλου κινητου υπαρχει ενα "τσεκ" επιλεξτε το και μετα πατωντας το πρωτο πληκτρο αριστερα σας εμφανιζει την επιλογη μεταφορτωση. πατηστε και μεταφερει χυμα στην καρτα μνημης τα αρχεια

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

ορεο το root μπορουμαι να αφερουμαι περιτες εφαρμογες.αλλα υπαρχει καποιος τροπος η εγκατασταση να γινεται στην καρτα μνημης?η να μεταφερουμαι τα προγραμματα στην καρτα μνημης?
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

διπλα σε καθε αρχειο του αλλου κινητου υπαρχει ενα "τσεκ" επιλεξτε το και μετα πατωντας το πρωτο πληκτρο αριστερα σας εμφανιζει την επιλογη μεταφορτωση. πατηστε και μεταφερει χυμα στην καρτα μνημης τα αρχεια

 

σωστοτατος πετυχε σ"ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

 

Εχω x10 mini pro με Vodafone CU και εχω ενεργοποιησει το Vodafone Internet Όλη - Μέρα.

 

Εχω ανοιχτο το data traffic

 

Προσπαθω να μπω με το internet.vodafone.gr (ηταν ηδη σεταρισμενο οπως φιανεται και στο http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html) αλλα τζιφος

 

Εψαξα και βρηκα ρυθμισεις με webkarta.vodafone.gr

 

Δοκιμασα webkarta.vodafone.gr χωρίς proxy δεν δουλεψε

Δοκιμασα webkarta.vodafone.gr με proxy 213.249.019.49 και port 5080, παλι τιποτα

 

Να σημειωσω οτι δεν εμφανιζεται κανενα εικονιδιο 3G στην status bar

 

Αν εχει κανεις καμμια ιδεα...

LG G3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν έχω βρει ακόμα τι φταίει..Αν το βρεις πες μου κι εμένα plz :cry::worry:

 

πές και σε εμάς τη λύση αν τη βρείς. αλλιώς θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι το σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

 

Εχω x10 mini pro με Vodafone CU και εχω ενεργοποιησει το Vodafone Internet Όλη - Μέρα.

 

Εχω ανοιχτο το data traffic

 

Προσπαθω να μπω με το internet.vodafone.gr (ηταν ηδη σεταρισμενο οπως φιανεται και στο http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html) αλλα τζιφος

 

Εψαξα και βρηκα ρυθμισεις με webkarta.vodafone.gr

 

Δοκιμασα webkarta.vodafone.gr χωρίς proxy δεν δουλεψε

Δοκιμασα webkarta.vodafone.gr με proxy 213.249.019.49 και port 5080, παλι τιποτα

 

Να σημειωσω οτι δεν εμφανιζεται κανενα εικονιδιο 3G στην status bar

 

Αν εχει κανεις καμμια ιδεα...

 

δοκίμασε τα εξής 2 με την εσειρά που θα σου πω:

1. έχεις κανει login με το google account σου? Αν όχι, πρέπει οπωσδήποτε...αν ναι,

2. κοίτα στις ρυθμίσεις apn, εμένα μου ήρθε με 2-3 σετάκια ήδη περασμένα (πχ mms, webkarta, internet κτλ), οπότε κράτησα το wapkarta και έσβησα όλα τα άλλα - και δούλεψε ως δια μαγείας, σαννα μπερδευόταν από τα πολλά προφιλ.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε τα εξής 2 με την εσειρά που θα σου πω:

1. έχεις κανει login με το google account σου? Αν όχι, πρέπει οπωσδήποτε...αν ναι,

2. κοίτα στις ρυθμίσεις apn, εμένα μου ήρθε με 2-3 σετάκια ήδη περασμένα (πχ mms, webkarta, internet κτλ), οπότε κράτησα το wapkarta και έσβησα όλα τα άλλα - και δούλεψε ως δια μαγείας, σαννα μπερδευόταν από τα πολλά προφιλ.

 

1. Ειχα κανει μεσω wifi, κατεβασα και επαφες και ολα. Αλλα μεσω mobile internet δεν μπορω να μπω ουτε gmail ουτε market τπτ.

 

2. Μπορεις να μου γραψεις τις ρυθμισεις που εχεις?

Εμενα ειχε μοναχα περασμενα τα mms, και internet.vodafone.gr. Εσβησα το internet.vodafone.gr και δημιουργησα το webkarta.vodafone.gr (ειναι και τικαρισμενο) αλλα και παλι τζιφος.

 

Συγκεκριμενα τα πεδια ειναι

 

APN: webkarta.vodafone.gr

USERNAME: user

PASSWORD: pass

MCC: 202

MNC: 05

APN type: internet

Edited by ecb116
LG G3
Link to comment
Share on other sites

διπλα σε καθε αρχειο του αλλου κινητου υπαρχει ενα "τσεκ" επιλεξτε το και μετα πατωντας το πρωτο πληκτρο αριστερα σας εμφανιζει την επιλογη μεταφορτωση. πατηστε και μεταφερει χυμα στην καρτα μνημης τα αρχεια

 

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ έκανα κάτι παρόμοιο,πατούσα απευθείας πάνω στο αρχείο και έκανε μεταφόρτωση,αλλά απ'ότι φάνηκε λάθος το έκανα :p

 

πές και σε εμάς τη λύση αν τη βρείς. αλλιώς θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι το σεπτέμβρη.

 

Την είπε ο azio λίγο πιο πάνω! Δοκίμασέ το και θα δεις ότι δουλεύει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως άλλες επαφές τις έχω με +30 και άλλες χωρίς και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στην αναγνώριση, τις αναγνωρίζει όλες κανονικά, ανεξάρτητα από το +30... Μήπως να σχετίζεται με το φορέα κινητής (έχω cosmote), γιατί έχω την αίσθηση ότι όσοι ανέφεραν αυτό το πρόβληνμα είχαν vodafone??

 

Δεν ξέρω γιατί γίνεται και σε Cosmote.. κάτι είχα δει κι εγώ που σχολιαστικέ στο Τόπικ για Vodafone και το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά η κοπέλα μου που έχει Cosmote αντιμετωπίζει ακριβώς το ίδιο!

Εντάξει, προσπαθώ να δω αν υπάρχει τρόπος να βάλουμε σε όλες τις επαφές 2 τηλέφωνα κινητά ένα με +30 και ένα χωρίς για να μπορεί να τα εμφανίζει όλα κανονικά!!

 

Λύση υπάρχει, μπακάλικη μεν αλλά κάνει την δουλειά της..:Ρχιχι

-- Την υπογραφή σου και το.. LIKE σου πρέπει να πεοσέχεις που τα βάζεις μας έλεγαν οι προΓιαγίαδες μας!! -- :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί γίνεται και σε Cosmote.. κάτι είχα δει κι εγώ που σχολιαστικέ στο Τόπικ για Vodafone και το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά η κοπέλα μου που έχει Cosmote αντιμετωπίζει ακριβώς το ίδιο!

Εντάξει, προσπαθώ να δω αν υπάρχει τρόπος να βάλουμε σε όλες τις επαφές 2 τηλέφωνα κινητά ένα με +30 και ένα χωρίς για να μπορεί να τα εμφανίζει όλα κανονικά!!

 

Λύση υπάρχει, μπακάλικη μεν αλλά κάνει την δουλειά της..:Ρχιχι

 

Και εγω με Cosmote αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το +30. Εχω βαλει δυο φορες το κα8ε νουμερο (ενα με +30 και ενα χωρις). Σε καποιο forum ειχα βρει ενα οδηγο που αντικαθιστουσε ενα αρχειο συστηματος και διορθωνε το προβλημα που φανταζομαι οτι οφειλεται στον ελεγχο του αριθμου που κανει η βαση δεδομενων. Εκανα αυτη την αντικατασταση αλλα το τηλεφωνο δεν ξεκινησε ποτε. Αναγκαστηκα να περασω ξανα το λειτουργικο. Η βαση δεδομενων συγκρινει ολοκληρο το νουμερο και οχι τα 10 π.χ. τελευταια για Ελλαδα. Επισης ακουσα οτι το προβλημα διορθωνεται στην εκδοση 2.1 που θα κυκλοφορησει τον Σεπτεμβριο οποτε κανω υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε σήμερα αγόρασα και εγώ το χ10 mini από Γερμανία 279 euro. αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να του βάλω ελληνικά, αν ναι με πιο τρόπο και που βρίσκω τα ελληνικά

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε σήμερα αγόρασα και εγώ το χ10 mini από Γερμανία 279 euro. αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να του βάλω ελληνικά, αν ναι με πιο τρόπο και που βρίσκω τα ελληνικά

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Πήγαινε:

Ρυθμίσεις -> Τοπικές ρυθμίσεις & κείμενο -> Επιλογή τοπικών ρυθμίσεων

(στα γερμανικά σύμφωνα με το google translate:

Einstellungen -> Locales & Text -> Wählen Sie Locale)

 

:p

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

έχω το mini pro από αρχες αυγούστου και σε θέματα software και γενικης λειτουργίας δουλεύει άψογα, ακομα και η μπαταρία.

 

Το μόνο πρόβλημα ειναι με το μπροστινο ηχείο, το μικρό που είναι για τις κλήσεις.

Βγάζει λίγο θόρυβο, πικάρει, και είναι ενοχλητικό και το κάνει σε όλες τις εντάσεις, αλλα πιο πολύ στα 2 τελευταία επίπεδα.

Το έχει σηναντήσει κανείς;

Θα με καλύψουν λέτε στην εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα για τα αρχεία wma μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Sony Ericsson και μου είπαν ότι δεν τα υποστηρίζει, σε αντίθεση με όσα έχουμε διαβάσει τόσο καιρό...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, το πηρα κι εγω σημερα το κινητο κι εχω το εξης προβλημα:

Μολις το ανοιγω δουλευει κανονικα ολα οκ, αν κανω το λαθος και το κλειδωσω η σβησει η οθονη οταν πατησω το ξεκλειδωμα δεν δουλευει η οθονη αφης, ενω τα κουμπια ολα οκ! Πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορω να κανω ουτε το βασικο! Δηλαδη να παρω τηλεφωνο η να απαντησω σε μια κληση! Εχετε ιδεα τι μπορει να φταιει η να το παω πισω αυριο το πρωι?

 

Για το προ μιλαω...

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Στον τηλεφωνικό κατάλογο ενώ τα ονόματα είναι στα ελληνικά γραμμένα η σειριακή αναζήτηση δεν λειτουργεί καθώς αναγνωρίζει μόνο τα αγγλικά. Αυτό μπορεί να αλλάξει;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...