Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν τα φώτα σας για root:

τα έκανα όλα (πρέπει να είμαι 99,9% root) αλλά ΔΕΝ μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές πχ το wisepilot, edge κλπ.

 

Βασικά, αφού έκανα όλη τη διαδικασία, μπήκα μέσω του Astro στο /system/app/ και πήγα να κάνω uninstall μέσω των αρχείων .apk (σωστά έκανα?)

 

ΑΛΛΑ μου βγάζει το μήνυμα "Η κατάργηση εγκατάστασης δεν ήταν επιτυχής".

 

Παρατήρησα ότι στο μενού του κινητού εμφανίστηκε η εφαρμογή Δικαιώματα, η οποία πρέπει να είναι το superuser.apk. Αν την επιλέξω βγάζει:

Unknown

/system/bin/sh as root (uid: 0) και δίπλα έχει ένα πράσινο εικονίδιο.

Πατώντας πάνω στο εικονίδιο γίνεται από κόκκινο->πράσινο και αντίστροφα.

 

Πατώντας πάνω στο Unknown βγάζει κάποιες πληροφορίες:

Πακέτο: Unknow

Αίτηση από UID: root (0)

Εντολή: /system/bin/sh

Κατάσταση: Επέστρεψε

Δημιουργήθηκε: ...βγάζει μια ημερομηνία...

Τελευταία προσπέλαση: ...βγάζει μια ημερομηνία...

 

Το αφαίρεσα, ξαναέκανα root αλλά με το που έδωσα την τελευταία εντολή su δεν μου έβγαλε την ερώτηση για το δικαιώματα στο κινητό. Βέβαια και πάλι δεν μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές.

 

Τι κάνω λάθος? Επίσης, επειδή τη 2η φορά το έκανα σύμφωνα με το http://android.doshaska.net/x10miniroot, στο φάκελο /system/app/ έχει δύο αρχεία: superuser.apk & Superuser.apk (με κεφαλαίο S).(επειδή αναγράφουν διαφορετικά την εντολή: adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk)

Μήπως έπρεπε να κάνω απεγκατάσταση, να σβήσω το .apk και μετά να ξαναδοκιμάσω να κάνω root για 2η φορά?

Μήπως πρέπει να κάνω ξανά και τα extract των αρχείων .rar επειδή πειράχτηκαν την 1η φορα?

 

Αν πάω να το κάνω και 3η φορά τι να προσέξω?

Ακολούθησε ότι λέει στο link

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=740338

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν τα φώτα σας για root:

τα έκανα όλα (πρέπει να είμαι 99,9% root) αλλά ΔΕΝ μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές πχ το wisepilot, edge κλπ.

 

Βασικά, αφού έκανα όλη τη διαδικασία, μπήκα μέσω του Astro στο /system/app/ και πήγα να κάνω uninstall μέσω των αρχείων .apk (σωστά έκανα?)

 

ΑΛΛΑ μου βγάζει το μήνυμα "Η κατάργηση εγκατάστασης δεν ήταν επιτυχής".

 

Παρατήρησα ότι στο μενού του κινητού εμφανίστηκε η εφαρμογή Δικαιώματα, η οποία πρέπει να είναι το superuser.apk. Αν την επιλέξω βγάζει:

Unknown

/system/bin/sh as root (uid: 0) και δίπλα έχει ένα πράσινο εικονίδιο.

Πατώντας πάνω στο εικονίδιο γίνεται από κόκκινο->πράσινο και αντίστροφα.

 

Πατώντας πάνω στο Unknown βγάζει κάποιες πληροφορίες:

Πακέτο: Unknow

Αίτηση από UID: root (0)

Εντολή: /system/bin/sh

Κατάσταση: Επέστρεψε

Δημιουργήθηκε: ...βγάζει μια ημερομηνία...

Τελευταία προσπέλαση: ...βγάζει μια ημερομηνία...

 

Το αφαίρεσα, ξαναέκανα root αλλά με το που έδωσα την τελευταία εντολή su δεν μου έβγαλε την ερώτηση για το δικαιώματα στο κινητό. Βέβαια και πάλι δεν μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές.

 

Τι κάνω λάθος? Επίσης, επειδή τη 2η φορά το έκανα σύμφωνα με το http://android.doshaska.net/x10miniroot, στο φάκελο /system/app/ έχει δύο αρχεία: superuser.apk & Superuser.apk (με κεφαλαίο S).(επειδή αναγράφουν διαφορετικά την εντολή: adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk)

Μήπως έπρεπε να κάνω απεγκατάσταση, να σβήσω το .apk και μετά να ξαναδοκιμάσω να κάνω root για 2η φορά?

Μήπως πρέπει να κάνω ξανά και τα extract των αρχείων .rar επειδή πειράχτηκαν την 1η φορα?

 

Αν πάω να το κάνω και 3η φορά τι να προσέξω?

 

εισαι ηδη rooted

για να απεγκαταστησεις εφαρμογες, ειτε ακολουθεις το link που εδωσε ο φιλος πιο πανω, ειτε κατεβαζεις το Titanium Backup και τις βγαζεις απο το προγραμμα μεσα (πιθανον να σου ζητησει το busybox, οποτε πατας "problems" και το κατεβαζει αυτοματα)

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε ότι λέει στο link

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=740338

 

εισαι ηδη rooted

για να απεγκαταστησεις εφαρμογες, ειτε ακολουθεις το link που εδωσε ο φιλος πιο πανω, ειτε κατεβαζεις το Titanium Backup και τις βγαζεις απο το προγραμμα μεσα (πιθανον να σου ζητησει το busybox, οποτε πατας "problems" και το κατεβαζει αυτοματα)

καλη επιτυχια

 

Ευχαριστώ πολύ παίδες. Πολύ κακό για το τίποτα. Ξεφορτώθηκα ήδη to Edge, Peggle (αυτό στο pc καλό είναι, αλλά στην οθονίτσα του mini δεν παίζεται), RoadSync και Wisepilot.

 

To PlayNow μπορεί να βγεί? Δεν το βρήκα στις safe-to-remove εφαρμογές...

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε οδηγός για root, με τα απαραίτητα αρχεία, στα Ελληνικά, εδώ. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι μαγικο εκανες ρε φιλε? Εγω με πολυ μετρια χρηση κ βγαζω 1-1,5 μερα. :(

 

καλησπερα φιλε μου. δεν εκανα καποιο μαγικο απλως μαλλον η διαδικασια πρωτης φορτισης πρεπει να ηταν αυτη που επρεπε. κατ'αρχας συγνωμη που αργησα να απαντησω.τωρα το ειδα.λοιπον η διαδικασια που το φορτισα ηταν η εξης.το εβγαλα απο το κουτι το ανοιξα χωρις καρτα sim μεσα και επαιζα με τα μπλιμπλικια του μεχρι να μου σβησει τελειως.το εβαλα στην πριζα παλι χωρις sim και κυριολεκτικα το ξεχασα για 24 ωρες πανω. εβαλα sim και το ανοιξα. το αφησα και παλι να τελειωσει πληρως και το εβαλα για φορτιση αλλες 8 με 9 ωρες. και αυτο ηταν. βεβαια παιζουν ρολο και οι ρυθμισεις . φωτεινοτητα 45% περιττα κλικ ηχων απενεργοποιημενα και 15 δευτερα χρονος αναμονης οθονης. bluetooth μονο στο αυτοκινητο ,εξω απενεργοποιημενο.και μου εχει κρατησει 4 και κατι μερες.

Edited by stag
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο ψαξιμο για νεα συσκευη...android &ειμαι αναμεσα στα 2.Χperia mini η Htc Wildfire?

λογω του επικειμενου android 3 να παρεις το htc wildfire.

Link to comment
Share on other sites

λογω του επικειμενου android 3 να παρεις το htc wildfire.

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο... :rolleyes:

Το Android 3 επίκειται και κανείς δεν ξέρει ακόμα καταφατικά τι/πώς θα είναι, ποιες συσκεύες θα το έχουν/πάρουν με αναβάθμιση.

Και σε κάθε περίπτωση, το Wildfire είναι μια middle-end πρόταση, αν και πολύ δυνατή ομολογουμένως.

Αλλά δεν συνδέεται κατά κανένα τρόπο με το Android 3... :confused:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ο πρώτος κωδικός είναι το pairing code (π.χ. 0000), μήπως ο δεύτερος είναι ΡΙΝ για ανταλλαγή αρχείων και πρέπει πάλι να βάλεις ένα κωδικό τον οποίο θα επαναλάβει η άλλη συσκευή??? δοκίμασες να βάλεις κάτι τυχαίο και δεν το δέχεται?

 

ακριβώς αυτο

δεν σε αφηνει να προχωρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια πριν 2 μερες απεκτησα και εγω το mini και εχω μερικες ερωτησουλες να κανω.

 

1)εγκατεστησα το bluetooth file transfer αλλα δεν μπορω να στειλω αρχεια απο αλλο κινητο : εχει καμια σχεσει το root που αναφερετε στα πιο πανω ?

 

2)σε καποιες προσπαθιες να παρω αρχεια (φωτογραφιες) απο αλλο κινητο μεσο του bluetooth file transfer εκανε μια διαδικασια upload απο το αλλο κινητο αλλα δεν μπορω να δω αν τελικα το μετεφερα στο κινητο μου και αν ναι που...

 

ας δοσει τα φωτα του καποιος . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια πριν 2 μερες απεκτησα και εγω το mini και εχω μερικες ερωτησουλες να κανω.

 

1)εγκατεστησα το bluetooth file transfer αλλα δεν μπορω να στειλω αρχεια απο αλλο κινητο : εχει καμια σχεσει το root που αναφερετε στα πιο πανω ?

 

2)σε καποιες προσπαθιες να παρω αρχεια (φωτογραφιες) απο αλλο κινητο μεσο του bluetooth file transfer εκανε μια διαδικασια upload απο το αλλο κινητο αλλα δεν μπορω να δω αν τελικα το μετεφερα στο κινητο μου και αν ναι που...

 

ας δοσει τα φωτα του καποιος . ευχαριστω

 

δεν μπορει να σου στειλει κατι η αλλη συσκευη,μπορεις μονο να συνδεθεις στη συσκευη αυτη και να παρεις οτι θες..ωστοσο και εγω που το δοκιμασα δεν καταφερα να αποθηκευτει στην καρτα μου το αρχειο που κατεβασα απο την αλλη συσκευη.

 

αν πας ρυθμισεις εφαρμογης εκει εχει επιλογη για το που θα αποθηκευονται τα αρχεια. by default ειναι ο φακελος /sdcard

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες αγορασα το mini και με μια πρωτη ματια ειναι σουπερ.:D

Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να φτιαξω φακελους μεσα στο μενου για να βαζω τις εφαρμογες που κατεβαζω απο το μαρκετ.

Απο αυριο θα αρχισω να διαβαζω μια μια τις σελιδες για να δω ολες τις αποριες των φιλων του μινι για να λυθουν και οι οποιες δικες μου.

 

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες αγορασα το mini και με μια πρωτη ματια ειναι σουπερ.:D

Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να φτιαξω φακελους μεσα στο μενου για να βαζω τις εφαρμογες που κατεβαζω απο το μαρκετ.

Απο αυριο θα αρχισω να διαβαζω μια μια τις σελιδες για να δω ολες τις αποριες των φιλων του μινι για να λυθουν και οι οποιες δικες μου.

 

Ευχαριστω.:)

 

Μεσα στο μενου δεν γινεται να τις ομαδοποιησεις λογω δομης λειτουργικου. Μπορεις να τις ομαδοποισεις σε μια απο τις home screens σου ομως με εφαρμογες οπως το smart shortcuts κι αλλες παρομοιες. Δοκιμασε επισης τον ADW Launcher ο οποιος σου επιτρεπει περισσοτερες home screens και συντομευσεις απ'οτι ο εργοστασιακος.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι. μεσω του bluetooth πηρα μερικα mp3 απο ενα αλλο κινητο. αυτα τα mp3 που τα αποθηκευει, και γιατι δε μπορω να δω το φακελο που ειναι ; εννοω μπορω να τα φορτωσω αλλα δε μπορω να δω σε ποια μνημη τα αποθηκευει ωστε να τα μεταφερω. το astro file manager δε με εχει βοηθησει καθολου μα καθολου γι'αυτο και το απεγκατεστησα. επισης προσεξα πως ολα μα ολα τα mp3 που εχω παρει μεσω του bluetooth δεν τα παιζει. μου λεει συνεχως αδυναμια αναπαραγωγης.
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη : ADW Luncher

ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΗ ! επιτελους εχω 16 εικονιδια (εφαρμογες και windget) στην αρχικη οθονη!

 

Συνιστατε ανεπιφυλακτα για εμας με xperia mini μιας και ειναι το μονο κινητο οπου απο "μαμα" μονο μια εφαρμογη μπορεις να εχεις στην home screen

 

Και σκεψου οτι σου δινει τη δυνατοτητα να βαλεις ακομα περισσοτερα χωριζοντας την οθονη απο 4x4 που ειναι το default σε 5x5, 6x6 κ.ο.κ απλως δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευχρηστο στην οθονη του mini. Στο Χ10 maxi παντως τα σπαει...

 

Υ.Γ. Ξεχασα ενα γραμμα στο προηγουμενο ποστ μου. Ειναι Launcher και οχι Luncher...:O

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση αλλη. κατεβασα αυτο το adw launcher αλλα δεν το βλεπω να προστιθεται πουθενα στο μενου της συσκευης αλλα και απο τις ληψεις δε μπορω να επιλεξω ανοιγμα. εη επιλογη ειναι απενεργοποιημενη. το στο καλο συμβαινει με αυτην την εφαρμογη;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση αλλη. κατεβασα αυτο το adw launcher αλλα δεν το βλεπω να προστιθεται πουθενα στο μενου της συσκευης αλλα και απο τις ληψεις δε μπορω να επιλεξω ανοιγμα. εη επιλογη ειναι απενεργοποιημενη. το στο καλο συμβαινει με αυτην την εφαρμογη;

 

Πάτησε το μεσαίο πλήκτρο! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. :w00t::w00t::w00t::w00t::w00t:

YOU ARE THE BEST.

και μια ακομα. αυτο το προγραμμα το κατεβασα και το απεγκατεστησα 3 φορες. αφηνει τιποτα υπολειμματα οπως η registry στα windows ή ειμαι ενταξει;και κατι ακομη.

οταν βγω απο αυτην την εφαρμογη πως την ενεργοποιω παλι; παταω το μεσαιο πληκτρο και δεν κανει τιποτα απολυτως.

Edited by stag
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το xperia mini, διάβασα όλο το φορουμ, βοηθήθηκα τα μάλα (πάρα πολύ). Δεν μπόρεσα να βρώ μιά απλή και δωρεάν λύση στο backup της sd card kai restore σε μια μεγαλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το xperia mini, διάβασα όλο το φορουμ, βοηθήθηκα τα μάλα (πάρα πολύ). Δεν μπόρεσα να βρώ μιά απλή και δωρεάν λύση στο backup της sd card kai restore σε μια μεγαλύτερη.

 

Βάλε την "μικρή" SD στο pc , άνοιξε την , κάνε αντιγραφή και επικόλληση τα αρχεία της στο pc σου.

Βάλε τώρα την "μεγάλη" SD στο pc , άνοιξε την , κάνε αντιγραφή και επικόλληση τα αρχεία από το pc σου στην SD!

 

Αν κατάλαβα σωστά το πρόβλημα σου , η λύση είναι αρκετά απλή! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το mini pro από τη vodafone.Πρώτη εντύπωση εξαιρετική. Μετέφερα εύκολα τις επαφές μου από το παλαιό μου sonyericsson μέσω ιντερνετ και της ιστοσελίδας της sonyericsson. ακόμη δεν δοκίμασα αν δείχνει την επαφή όταν καλεί ή χρειάζεται +30.

Δεν κατάφερα να κατεβάσω εφαρμογές ακόμη από το market μεσω wifi.κάνω κάτι λάθος?

Μπορεί κάποιος φίλος να μας γράψει ορισμένες χρήσιμες κατά την γνώμη του εφαρμογές οι οποίες να είναι και δοκιμασμένες?δηλαδή να μην επιβαρύνουν πολύ το κινητό και τις λειτουργίες του? Το root σε τί χρειάζεται?

όποια ερώτηση και αν μου απαντήσετε με βοηθάτε πολύ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μονο 3x3 ή 4x4 , ολα τα αλλα με τιποτα ειναι μικρη η οθονη του μινι .

 

Απο το τιποτα δεν το συζητάμε ειναι τελειο!

 

Με κίνδυνο να "ακουστώ" χαζή, τι είναι αυτό το ADW LAUNCHER; Σε τι χρησιμεύει και πώς;;

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να "ακουστώ" χαζή, τι είναι αυτό το ADW LAUNCHER; Σε τι χρησιμεύει και πώς;;

βαλτο και θα δεις!!

θα μπορεις να βαλεις σθντομευσεις πολλες στην επιφανεια εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...