Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για αποθήκευση των mms? Διάβασα καμμιά σαρανταριά σελίδες και δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ !
Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κανεις???..

Εμ, κανείς.

 

Είναι 3 Αυγούστου. Όλοι λείπουν, οπότε μην περιμένεις άμεσες απαντήσεις. Άμα δεις στην αρχική σελίδα λέει: χρήστες online: 287 μέλη & 577 επισκέπτες. Οπότε από τα 287 μέλη πόσοι να είναι κάτοχοι X10 Mini/Pro? Λίγο υπομονή.

 

Πιστεύω σου απάντησα κι εγώ για τα θέματα. Τι ακριβώς κατέβασες και τι όνομα είχε? Θέμα είναι μόνο το μπλε.

 

Ο ADW launcher έχει κάποια θέματα. Προσωπικά έβαλα το HelixLauncherDonut (από εδώ: http://helixproject.ruqqq.sg/) ο οποίος έχει μια μαυρίλα για θέμα. Λένε πως βελτιώνει και τη διάρκεια μπαταρίας (μάλλον λόγω του μαύρου).

 

χαιρεται και παλι. τελικως οσο πιο πολυ παιζω με αυτη την τηλεφωνικη συσκευη τόσο πιο πολυ μου αρεσει. βεβαια δε μπορω να μην εντοπισω και καποια σπαστικα.οπως δε μπορω να μεταφερω τις φωτογραφιες απο εναν φακελο σε εναν αλλο. κατεβασα το astro αλλα δε μπορω να τις βρω πουθενα.ξερει κανεις που τις αποθηκευει ωστε να τις μεταφερω στην καρτα μνημης;

Στο φάκελο: /sdcard/DCIM/100MSDCF/

Η εφαρμογή Άλμπουμ του κινητού κάνει indexing όλα τα αρχεία εικόνας από όλους τους φακέλους του κινητού και σου τις εμφανίζει όλες. Όσους φακέλους κι αν κάνεις πάλι θα στις εμφανίσει. Δεν έχω ψάξει, αλλά λογικά υπάρχουν εφαρμογές εφάμιλλες του Άλμπουμ που να μπορείς να διαχειρίζεσαι φακέλους με την κλασική μέθοδο.

 

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για αποθήκευση των mms? Διάβασα καμμιά σαρανταριά σελίδες και δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ !

Το HandcentSMS σου επιτρέπει να αποθηκεύεις ότι θες από mms. Και γενικά είναι καλύτερο από την αρχική εφαρμογή για τα μηνύματα. Πχ πετάει pop-up όταν έρχεται μήνυμα κάτι που ζητούσαν οι περισσότεροι.

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Προσπάθησα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά ήταν πάρα πολλές και κάπου θόλωσα..!:pχι

 

Θέλω να κάνω μια σημαντική ερώτηση, γιατί θέλω να αγοράσω το PRO ΑΜΕΣΑ και βρέθηκα σε τοιχο ξαφνικά!

 

Υπάρχει στην Vodafone το PRO αλλά έχει προσθήκες στο Menu του από το λειτουργικό 360 που έχουν τα Vodafone Branded κινητά.

 

Μπορεί κάποιος να μου/μας πει αν το έχει ή το έχει δει με αυτές τις προσθήκες και ΤΙ αλλάζει εν τέλει? Είναι τραγικες οι αλλαγές? Έχεις ένα κολλημένο κουμπάκι με το σήμα της Vodafone όπως σε όλα τα Vodafone Branded κινητά? Η Μόνη προσθήκη είναι στον Browser?

 

Πείτε μου σας παρακαλώ αν είναι εντελώς αλλαγμένο γιατί αν είναι μάλλον δεν θα το πάρω.. αν οι προσθήκες είναι μερικά εικονίδια ή μόνο ο Browser θα το αγοράσω.

Θα είναι δωράκι το κινητό και δεν θέλω να απογοητεύσω αν διαφέρει αισθητά από το Original. Απλά αναρωτιέμαι αν θα είναι πολύ αλλαγμένο γιατί έχει Android πάνω.. δεν νομίζω να μπορεί να επέμβει τόσο πολύ η Vodafone στο ήδη υπάρχων λειτουργικό!!

 

Δώστε μου τα φώτα σας ή έστω ένα φακό.. :):):)

-- Την υπογραφή σου και το.. LIKE σου πρέπει να πεοσέχεις που τα βάζεις μας έλεγαν οι προΓιαγίαδες μας!! -- :p
Link to comment
Share on other sites

Εμ, κανείς.

 

Είναι 3 Αυγούστου. Όλοι λείπουν, οπότε μην περιμένεις άμεσες απαντήσεις. Άμα δεις στην αρχική σελίδα λέει: χρήστες online: 287 μέλη & 577 επισκέπτες. Οπότε από τα 287 μέλη πόσοι να είναι κάτοχοι X10 Mini/Pro? Λίγο υπομονή.

 

Πιστεύω σου απάντησα κι εγώ για τα θέματα. Τι ακριβώς κατέβασες και τι όνομα είχε? Θέμα είναι μόνο το μπλε.

 

Ο ADW launcher έχει κάποια θέματα. Προσωπικά έβαλα το HelixLauncherDonut (από εδώ: http://helixproject.ruqqq.sg/) ο οποίος έχει μια μαυρίλα για θέμα. Λένε πως βελτιώνει και τη διάρκεια μπαταρίας (μάλλον λόγω του μαύρου).

 

 

Στο φάκελο: /sdcard/DCIM/100MSDCF/

Η εφαρμογή Άλμπουμ του κινητού κάνει indexing όλα τα αρχεία εικόνας από όλους τους φακέλους του κινητού και σου τις εμφανίζει όλες. Όσους φακέλους κι αν κάνεις πάλι θα στις εμφανίσει. Δεν έχω ψάξει, αλλά λογικά υπάρχουν εφαρμογές εφάμιλλες του Άλμπουμ που να μπορείς να διαχειρίζεσαι φακέλους με την κλασική μέθοδο.

 

 

Το HandcentSMS σου επιτρέπει να αποθηκεύεις ότι θες από mms. Και γενικά είναι καλύτερο από την αρχική εφαρμογή για τα μηνύματα. Πχ πετάει pop-up όταν έρχεται μήνυμα κάτι που ζητούσαν οι περισσότεροι.

 

Ευχαριστώ!!!

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

επισης να αναφερω και εγω το χρονο αναμονης της συσκευης. με κανονικη χρηση αρκετο wi-fi και bluetooth λογω αυτοκινητου ειμαι αισιως στην 4 μερα. υπολογιζω πως ηταν καλος ο τροπος που τη φορτισα τις πρωτες φορες.

 

Τι μαγικο εκανες ρε φιλε? Εγω με πολυ μετρια χρηση κ βγαζω 1-1,5 μερα. :(

(1998) Siemens C11/Bosch 509/Motorola V3688/Siemens A35/Siemens C55/Nokia 6600/Sony Ericsson P990/Sony Ericsson K810/Sony Ericsson X10 mini/Motorola Defy/Apple iPhone 4S/Apple iPhone 5/Apple iPhone 6/Apple iPhone 6S/Apple iPhone 7 Plus (2017)
Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα και εγω αυτο το θεμα στον υπολογιστη μου αλλα δεν μπορω να το στειλω στο κιν.εχω κατεβασει κανονικα το μπλουτουθ που λετε απο το μαρκετ παταω κοινοχρηστα αρχεια αλλα δεν το βρισκω πουθενα.πως θα το στειλω? συχαινομαι το μπλε θεμα!!
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα και εγω αυτο το θεμα στον υπολογιστη μου αλλα δεν μπορω να το στειλω στο κιν.εχω κατεβασει κανονικα το μπλουτουθ που λετε απο το μαρκετ παταω κοινοχρηστα αρχεια αλλα δεν το βρισκω πουθενα.πως θα το στειλω? συχαινομαι το μπλε θεμα!!

 

Κατέβασε το αρχείο .apk και πέρνα το καλύτερα, μέσω του καλωδίου usb, στην κάρτα. Βρες το αρχείο μέσω του Astro file manager (ή αν έχεις κάποιον άλλο) και κάνε την εγκατάσταση. O ADW launcher υπάρχει και στο μάρκετ, οπότε μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση μέσω σύνδεσης WiFi.

 

Για το bluetooth διάβασε οτιδήποτε έχει γραφτεί σε αυτό το θέμα και θα βρεις τη λύση. Στις 2-3 τελευταίες σελίδες έχω γράψει κι εγώ κάποιες αναλυτικές οδηγίες που λογικά θα ισχύουν και για σύνδεση μέσω pc.

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μπορεί κάποιος να μου/μας πει αν το έχει ή το έχει δει με αυτές τις προσθήκες και ΤΙ αλλάζει εν τέλει? Είναι τραγικες οι αλλαγές? Έχεις ένα κολλημένο κουμπάκι με το σήμα της Vodafone όπως σε όλα τα Vodafone Branded κινητά? Η Μόνη προσθήκη είναι στον Browser?

 

Δώστε μου τα φώτα σας ή έστω ένα φακό.. :):):)

 

Αν και μεσημμέρι, να σε φωτίσω εγώ που πήρα το x10mini από βοντα, έχει μόνο έναν "κόκκινο"browser και 2-3 άλλα εικονίδια (music store, παιχνίδι? κτλ), μπορείς κάλλιστα να τα μετακινήσεις στην τελευταία οθόνη και να μην τα ξαναδείς σχεδόν ποτέ!! Α και στον κανονικό browser (έχει εικονίδιο τη γη) έχουν ως default page το 360 αλλά εκεί το αλλάζεις. Φαντάζομαι οτι και στο PRO οι διαφορές θα είναι οι ίδιες, οπότε θα έλεγα προχώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν και μεσημμέρι, να σε φωτίσω εγώ που πήρα το x10mini από βοντα, έχει μόνο έναν "κόκκινο"browser και 2-3 άλλα εικονίδια (music store, παιχνίδι? κτλ), μπορείς κάλλιστα να τα μετακινήσεις στην τελευταία οθόνη και να μην τα ξαναδείς σχεδόν ποτέ!! Α και στον κανονικό browser (έχει εικονίδιο τη γη) έχουν ως default page το 360 αλλά εκεί το αλλάζεις. Φαντάζομαι οτι και στο PRO οι διαφορές θα είναι οι ίδιες, οπότε θα έλεγα προχώρα!

 

Ωωω σε ευχαριστώ πολύ,

 

Κοίτα, ένα φως πάντα χρειάζεται μην νομίζεις ότι επειδή είναι μεσημέρι δεν ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ χρήσιμο!!:)χι

 

Οκεικ, αμελητέα η επέμβαση της Βοντα στο λειτουργικό εν τέλει, οπότε μάλλον θα προχωρήσω για να μην το κουράσω πολύ..:)

 

Θενκ γιου, να είσαι καλά

-- Την υπογραφή σου και το.. LIKE σου πρέπει να πεοσέχεις που τα βάζεις μας έλεγαν οι προΓιαγίαδες μας!! -- :p
Link to comment
Share on other sites

Ωωω σε ευχαριστώ πολύ,

Κοίτα, ένα φως πάντα χρειάζεται μην νομίζεις ότι επειδή είναι μεσημέρι δεν ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ χρήσιμο!!:)χι

Οκεικ, αμελητέα η επέμβαση της Βοντα στο λειτουργικό εν τέλει, οπότε μάλλον θα προχωρήσω για να μην το κουράσω πολύ..:)

Θενκ γιου, να είσαι καλά

Ίσως αν το κάνεις και root να μπορείς να ξεφορτωθείς εντελώς τις έξτρα εφαρμογές της Voda. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει και debrand για να μπορεί να λειτουργεί και με άλλους φορείς.

 

debrand tutorial:

(δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν χρειάζεται)

http://www.xperiax10.net/2010/06/25/x10-mini-debrand-tutorial/

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος κάτοχος του pro να μου πει εάν μπορεί να κάνει τηλέφωνα από το πληκτρολόγιο του χωρίς την χρήση οθόνης;

 

Ναι γίνεται

 

Ίσως αν το κάνεις και root να μπορείς να ξεφορτωθείς εντελώς τις έξτρα εφαρμογές της Voda. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει και debrand για να μπορεί να λειτουργεί και με άλλους φορείς.

 

debrand tutorial:

(δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν χρειάζεται)

http://www.xperiax10.net/2010/06/25/x10-mini-debrand-tutorial/

 

Λοιπόν. Το pro έχει κάποια εικονίδια τα οποία είναι ουσιαστικά εφαρμογές που τρέχουν. Η τα βάζεις πίσω πίσω, ή κάνεις root και τα αφαιρείς τελείως. Το έχω κάνει είναι πανεύκολο και δεν επηρεάζει σε τίποτα τη λειτουργία του. Άρα στο τέλος σου μένει πως έχεις όλες τις ρυθμίσεις MMS SMS κλπ προρυθμισμένες. Το σήμα στο κουτί δεν σημαίνει τίποτε άλλο, ούτε φόντο δικό του.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν βλεπω να υπαρχει ενδιαφερον, με αυτο το patch κανετε το mini να εμφανιζει ολες τις εφαρμογες στο market

θελει root

Είναι διαφορετικό από το market enabler?

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό από το market enabler?

 

το market enabler σου δειχνει τις paid εφαρμογες

το patch αυτο δειχνει ολες τις εφαρμογες ακομη και αυτες που δεν γραφτηκαν για την αναλυση της οθονης του mini (240X320)

 

ο συνδυασμος και των δυο, ειναι το ιδανικο

 

δες ενα παραδειγμα:

κανε αναζητηση στο market τη λεξη "video" και δες ποσα αποτελεσματα θα σου βγαλει

 

το δικο μου μετα το patch:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το pro έχει κάποια εικονίδια τα οποία είναι ουσιαστικά εφαρμογές που τρέχουν. Η τα βάζεις πίσω πίσω, ή κάνεις root και τα αφαιρείς τελείως. Το έχω κάνει είναι πανεύκολο και δεν επηρεάζει σε τίποτα τη λειτουργία του. Άρα στο τέλος σου μένει πως έχεις όλες τις ρυθμίσεις MMS SMS κλπ προρυθμισμένες. Το σήμα στο κουτί δεν σημαίνει τίποτε άλλο, ούτε φόντο δικό του.

 

Χμμμμ... ενδιαφέρων ακούγεται αυτό το ΡΟΥΤ!!:)

Βασικά μπερδεύτηκα λιγάκι.. άλλο Root και άλλο DEbrand? Εντάξει για το Debrand το είδα το Tutorial, το ΡΟΥΤ παίζει πουθενά στις 100 σελίδες εδώ μέσα να το ψάξω πως γίνεται?

-- Την υπογραφή σου και το.. LIKE σου πρέπει να πεοσέχεις που τα βάζεις μας έλεγαν οι προΓιαγίαδες μας!! -- :p
Link to comment
Share on other sites

πηγα στο κεντρο σμσ μου λεει"δεν οριστικε"βαζω το +3097100000 και παλι τιποτα:wacko:

 

Δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σε άλλο κινητό και πήγαινε στο αντίστοιχο μενού και βάλε 003097100000 και μετά ξαναβάλτη στο μίνι και δες αν το έχει αποθηκεύσει και πήγαινε να το ξανακάνεις +3097100000.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξέθαψα το Nokia 6233.

 

X10 mini με Nokia 6233:

 

Άνοιξα το Bluetooth File Transfer -> Κοινόχρηστα αρχεία -> κουμπί μενού -> αναζήτηση συσκευών -> επιλέγω το Nokia -> ζητάει pin (μου προτείνει 0000 ή 1234) όπου εγώ γράφω το 2 -> πατάω Τέλος και μετά ΟΚ -> αυτομάτως μου το ζητάει στο nokia όπου βάζω το ίδιο και πατάω οκ. Στο Nokia μου ζητάει να κάνει τη συσκευή αξιόπιστη κι εγώ πατάω Ναι.

Πάει να κάνει σύνδεση και στο x10 mini μου έβγαλε το μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί επειδή λείπει το profil object push κλπ.

(Εδώ προσοχή)

Από αυτή την οθόνη το x10 mini δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο. Πάτησα back. Έκλεισα την εφαρμογή bft (χωρίς να σβήσει το bt, αν και δε νομίζω να έχει σημασία)

και μετά την ξανάνοιξα. Πήγα Κοινόχρηστα αρχεία -> διάλεξα πάλι το nokia 6233 (ήταν ακόμα στην υποκατηγορία "Συσκευές που βρέθηκαν") ΚΑΙ ΔΕΝ μου ζήτησε άλλο κωδικό. Περιηγήθηκα κανονικά στα αρχεία του άλλου κινητού και τράβηξα ότι αρχείο ήθελα.

 

Το Nokia 6233 είναι κινητό με λογισμικό Nokia Series 40, οπότε λογικά και τα άλλα nokia με ίδια έκδοση θα μπορούν να συνδεθούν. Το ίδιο επίσης και για κινητά παρόμοια με το Κ810i.

 

Πιστεύω το κόλπο είναι να ορίσεις, από την άλλη συσκευή, ως αξιόπιστο το X10 mini ώστε να μην ζητάει ποτέ ξανά κωδικό. Το πρόβλημα είναι δλδ της άλλης συσκευής και όχι του mini. Βρείτε πως ορίζεις ένα άλλο κινητό ως αξιόπιστο και θα λυθεί το θέμα.

 

υγ: Κωδικός ή pin είναι το ίδιο πράγμα...

 

Ναι, αλλά τον δεύτερο μόνο αποκαλεί "ΡΙΝ". Τον πρώτο κωδικός τον ζητά μόνο το μίνι (και προτείνει το 0000 ή 1234), ενώ το ΡΙΝ το ζητά και στις 2 συσκευές. Εμένα βέβαια αυτό δεν έγινε όταν το συνέδεσα με ΝΟΚΙΑ, δεν ζήτησε ΡΙΝ εκεί. Ζητά όμως όταν προσπαθώ να το συνδέσω με υπολογιστή, δοκίμασα να βάλω τον ίδιο αριθμό και στις 2 συσκευές αλλά τίποτα.... :( :S

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα φώτα σας για root:

τα έκανα όλα (πρέπει να είμαι 99,9% root) αλλά ΔΕΝ μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές πχ το wisepilot, edge κλπ.

 

Βασικά, αφού έκανα όλη τη διαδικασία, μπήκα μέσω του Astro στο /system/app/ και πήγα να κάνω uninstall μέσω των αρχείων .apk (σωστά έκανα?)

 

ΑΛΛΑ μου βγάζει το μήνυμα "Η κατάργηση εγκατάστασης δεν ήταν επιτυχής".

 

Παρατήρησα ότι στο μενού του κινητού εμφανίστηκε η εφαρμογή Δικαιώματα, η οποία πρέπει να είναι το superuser.apk. Αν την επιλέξω βγάζει:

Unknown

/system/bin/sh as root (uid: 0) και δίπλα έχει ένα πράσινο εικονίδιο.

Πατώντας πάνω στο εικονίδιο γίνεται από κόκκινο->πράσινο και αντίστροφα.

 

Πατώντας πάνω στο Unknown βγάζει κάποιες πληροφορίες:

Πακέτο: Unknow

Αίτηση από UID: root (0)

Εντολή: /system/bin/sh

Κατάσταση: Επέστρεψε

Δημιουργήθηκε: ...βγάζει μια ημερομηνία...

Τελευταία προσπέλαση: ...βγάζει μια ημερομηνία...

 

Το αφαίρεσα, ξαναέκανα root αλλά με το που έδωσα την τελευταία εντολή su δεν μου έβγαλε την ερώτηση για το δικαιώματα στο κινητό. Βέβαια και πάλι δεν μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές.

 

Τι κάνω λάθος? Επίσης, επειδή τη 2η φορά το έκανα σύμφωνα με το http://android.doshaska.net/x10miniroot, στο φάκελο /system/app/ έχει δύο αρχεία: superuser.apk & Superuser.apk (με κεφαλαίο S).(επειδή αναγράφουν διαφορετικά την εντολή: adb push Superuser.apk /sdcard/Superuser.apk)

Μήπως έπρεπε να κάνω απεγκατάσταση, να σβήσω το .apk και μετά να ξαναδοκιμάσω να κάνω root για 2η φορά?

Μήπως πρέπει να κάνω ξανά και τα extract των αρχείων .rar επειδή πειράχτηκαν την 1η φορα?

 

Αν πάω να το κάνω και 3η φορά τι να προσέξω?

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...