Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Zoom δεν κανει, εκτος και αν του βαλεις καποια εφαρμογη.. δωρον αδωρον για μενα εφοσον ουτως η αλλως το ψηφιακο ζουμ χαλαει την αναλυση της εικονας! Εχει ληψη για χαμηλο φωτισμο(twilight)και ικανοποιητικο φλασακι για να βγαλεις κανα προσωπο το βραδυ!;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα και απο εμενα,μολις σημερα το αγορασα και εγω με ενα κοκκινο και ενα πρασινο καπακι.φοβερα γρηγορο το κινητο αν και με παλια εκδοση android.μια πρωτη ερωτηση,μαλλον χαζη αλλα,εβαλα τον adw launcher και μετα διαλεξα σαν default τον κανονικο.τωρα θελω να ενεργποιησω παλι τον adw αλλα δε βρισκω απο που.ξερει μηπως καποιος γιατι διαβασα οτι με τον adw γινεται φοβερη οικονομια στην μπαταρια?

 

Πας ρυθμισεις, εφαρμογες, διαχειριση εφαρμογων, αρχικη οθονη, εκαθαριση προεπιλογων.

Μετα με το home button διαλεγεις adw launcher....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

Μόλις (γ)ράφτηκα στο φόρουμ...

έχω το ΟΜΝΙΑ 2 και θέλω να πάρω το χ10 μινι και κατά προτίμηση το Προ.(για να εχω και το qwerty,με τόσο μικρή οθόνη δεν λέει μόνο αφής για μνμτα κλπ)

 

1)Το ΟΜΝΙΑ πλέον κολλάει σε απλά πράγματα(άνοιγμα μηνύματος,πληκτρολόγηση αριθμού) και οταν ψάχνω για update λέει μετά από ώρα αναζήτησης ότι δεν ήταν δυνατή η εύρεση ενημερώσεων,η σύνδεση με τον διακομιστή...εννοείται οτι τo wifi λειτουργεί κανονικά! (τι ήθελα windows mobile...)

 

2)To X10 mini(άρα και το Προ) έχει παρουσιάσει πρόβλημα με "πάγωμα",κόλλημα και όλα τα σχετικά??

Και στη πλοήγηση ιντερνετ ανταποκρίνεται κανονικά ή έχει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ πολύ! Πλζ βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι να κάνω!!! (έχω και αδυναμία στο "μικράκι" :O

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

Μόλις (γ)ράφτηκα στο φόρουμ...

έχω το ΟΜΝΙΑ 2 και θέλω να πάρω το χ10 μινι και κατά προτίμηση το Προ.(για να εχω και το qwerty,με τόσο μικρή οθόνη δεν λέει μόνο αφής για μνμτα κλπ)

 

1)Το ΟΜΝΙΑ πλέον κολλάει σε απλά πράγματα(άνοιγμα μηνύματος,πληκτρολόγηση αριθμού) και οταν ψάχνω για update λέει μετά από ώρα αναζήτησης ότι δεν ήταν δυνατή η εύρεση ενημερώσεων,η σύνδεση με τον διακομιστή...εννοείται οτι τo wifi λειτουργεί κανονικά! (τι ήθελα windows mobile...)

 

2)To X10 mini(άρα και το Προ) έχει παρουσιάσει πρόβλημα με "πάγωμα",κόλλημα και όλα τα σχετικά??

Και στη πλοήγηση ιντερνετ ανταποκρίνεται κανονικά ή έχει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ πολύ! Πλζ βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι να κάνω!!! (έχω και αδυναμία στο "μικράκι" :O

για την ωρα το μινι δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα.

παντος το adroid ειναι παρα πολυ πιο ελαφρυ λειτουργικο απο οτι το windows mobile.

Link to comment
Share on other sites

zoom οχι ! αλλα πιο κινητο κανει?

 

το x10 το μεγαλο και ολα τα κινητα που εχω πιασει στα χερια μου ακομα και το iphone με το νεο firmware!!!!

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα το μινι δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα.

παντος το adroid ειναι παρα πολυ πιο ελαφρυ λειτουργικο απο οτι το windows mobile.

 

Ωραία! πόσο καιρό το έχεις όμως?

Παιδιά κανείς άλλος που το έχει...?

Για browsing τελικά καλό είναι?

Ευχαριστώ!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

το x10 το μεγαλο και ολα τα κινητα που εχω πιασει στα χερια μου ακομα και το iphone με το νεο firmware!!!!

ναι αλλα ειναι ψηφιακο το ζουμ . οποτε δωρο αδωρο

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε να γράψεις ένα νέο μήνυμα και πάτα παρατεταμένα στο πλαίσιο που εμφανίζονται οι χαρακτήρες που πληκτρολογείς.

Θα σου πεταχτεί ένα μενού και λογικά κάποια επιλογή θα είναι η Μέθοδος Εισόδου.

Από εκεί, λογικά, θα σου δώσει να επιλέξεις ένα από όλα τα διαθέσιμα πληκτρολόγια. ;)

 

Γειά! να ρωτήσω,στα μνμτα δεν ειναι λίγο κουραστικό από ένα σημείο και μετά με τόσο μικρή οθόνη? για μηνύματα δλδ,chat κλπ....ειναι πολύ ωραίο,γι'αυτό περιμένω το Προ που θα έχει και keyboard! (απλά φοβάμαι μήπως και το πληκτρολόγιο δεν ειναι βολικό και έπρεπε να πάρω κατευθείαν το σκέτο μινι...μη χάνω και χρόνο :D)

 

Και κάτι αλλο σαν χρήστες του μινι εδώ και κάποιες μέρες...στο browsing τι λέει? ανταποκρίνεται καλά?:eek:

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Ο browser που έχει το mini είναι ικανοποιητικός..

Ο opera που έκανα download σέρνεται εντελώς στο mini, πράγμα που δεν γινόταν στο Αίnο

Φυσικά και το συγκεκριμένο τηλέφωνο ΔΕΝ είναι για browsing στο Internet..

 

Σε απάντηση σε άλλη ερώτηση σχετικά με το αν κολλάει το κινητό σε 6 μέρες που το έχω με αρκετή χρήση και με περίπου instaled 15 προγράμματα χρειάστηκε να κάνω 3 φορες restart..

Link to comment
Share on other sites

φιλοι και φιλες...

μετα απο μια συμβιωση με το κινητο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με μονη εξαιρεση την μπαταρια...

και αναλυω...

απο μακακια μου πες τις δυο πρωτες φορτισεις της εκανα μεσω υπολογιστη...

η μπαταρια δεν εβγαζε εικοσιτετραωρο...

προχτες το βραδυ εκανα πληρη φορτιση κανονικη και εβγαλε 32 ωρες....

λετε να βελτιωθει η κατασταση?

εσας ποσο σας κραταει?

Link to comment
Share on other sites

Ο browser που έχει το mini είναι ικανοποιητικός..

Ο opera που έκανα download σέρνεται εντελώς στο mini, πράγμα που δεν γινόταν στο Αίnο

Φυσικά και το συγκεκριμένο τηλέφωνο ΔΕΝ είναι για browsing στο Internet..

 

Σε απάντηση σε άλλη ερώτηση σχετικά με το αν κολλάει το κινητό σε 6 μέρες που το έχω με αρκετή χρήση και με περίπου instaled 15 προγράμματα χρειάστηκε να κάνω 3 φορες restart..

 

Χμμ...δεν ξέρω! απ'τη μία μ'αρέσει πολύ το μινι,αλλά απ'την άλλη αν ειναι να έχω πρόβλημα με το ίντερνετ και τη μπαταρία.....!!!:worry:

Η εφαρμογή Facebook είναι καλή τουλάχιστον? σαν σύνδεση γενικά αργεί?

 

Θα κρατούσα το ΟΜΝΙΑ2 αλλά μου κάνει "νερά" τελευταία...και αν είναι να περιμένεις μισό η ένα λεπτό με το ρολόι για να ανοίξει ένα μήνυμα ή να κάνεις 1 κλήση,να πάει να.....:X (οκ,δεν γίνεται συνέχεια,αλλά κάποιες φορές μέσα στη μέρα)

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Εχω κ εγω θεμα με τη μπαταρια.χθες το πρωι το πηρα.κατα τη διαρκεια της μερας το συνεδεσα 4-5 φορες με pc για να βαλω καποια προγραμματα,το βραδυ αργα ξεφορτισε.μετα απο 8 ωρες 1η φορτιση μεχρι το πρωι,αυτη τη στιγμη ειναι στο 33%,με πολυ νορμαλ χρηση!ειναι λογικο?

Και κατι αλλο.στην επιλογη "χρηση μπαταριας" στις ρυθμισεις,ενα μεγαλο ποσοστο παει στην κατασταση αδρανειας,οπως κ στην ετοιμοτητα κυψελης.Τι ειναι το 2ο και πως μπορουμε να μειωσουμε καπως κ τα δυο?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχοντας φαει αρκετές ώρες με το κινητό οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες!

+Το menu πάει σφαίρα χωρίς το παραμικρό κόλημα

+Το browsing το ίδιο.Youtube και ότι σελίδα βαριά έβαλα σε 1 με 2 second είχε ανοίξει.

Στο youtube έβαλα αγώνες nba και φαινόταν το score τα sec αν και μικρα.Επίσης σε ένα video με ελληνικούς υπότιτλους που τυχαία έπεσα μπορούσες να τους διεβάσεις άνετα.

+Το Android store έχει πολλές εφαρμογές να χαζέψεις.

(πρέπει να έχεις gmail)

Τip ότι κατεβάζετε σιγουρευτείτε αν θέλετε να το κρατήσετε ότι δεν προκαλει κολλήματα...

Ιnternet μπήκα με wi-fi router Thomson με wpa2 ασφάλεια.

κάποιες εφαρμογές που μου άρεσαν είνα:

1. bluetooth file transfer για μεταφορά αρχείων μέσω bt

2.Compsass πυξίδα

3. Solo guitar lite να παίζεις κιθάρα.....(λέμε τώρα)

παιχνίδια

1.move it! free

2.jewels

3.basketball lite

Tips

1.Τα εικονίδια όπως είναι αρχικά τα βρίσκω λίγο μπερδεμένα με αριστερό πλήκτρο και διάταξη εικονιδ. μπορούμε τα τα βάλουμε όπως μας βολεύουν πχ gmail youtube internet klp.

με αριστερό πλήκτρο προσθήκη widget-->ελεγχος ισχύος για να κλεινουμε από εκει wi-fi gps κλπ χωρίς να πρέπει να πάμε στις ρυθμίσεις.

2.Ο αυτόματος προσανατολισμός στο browsing δεν είναι αρχικά τσεκαρισμένος μες στις ρυθμίσεις.

3.κάποιες λειτουργείς υπάρχουν σε εφαρμογές κλπ αν πατήσουμε το αριστερό πλήκτρο ή όταν πατάμε για 1 2 δευτερόλεπτα κάπου πχ για κατέβασμα εικόνας απο το internet.

Για την μπαταρία ούτε κρύο ούτε ζέστη μπορώ να πω ικανοποιητική.

Στα ακουστικά ο ήχος είναι δυνατός αλλά με ξενέρωσε η απουσία equalizer για μουσική όπως

έχουν τα walkman της sony.

Ο πλοηγός είναι αρκετά καλός αλλά είναι για έναν μήνα δωρεάν.

Τέλος θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για πολλούς που γράψαν ότι η οθόνη είναι πολή μικρή κλπ.

Για μένα το τηλ είναι να έχει Wi-Fi για να μπείς να πχ για να δεις τιμές για ένα προιόν,η μια πληροφορία που θες ενώ είσαι στον δρόμο ,να δείξεις κανένα video από το youtube στην καφετέρεια άντε και μια ματιά στο facebook.

Στο iphone και παρόμοια κινητά που έχω δοκιμάσει παρόλο την μεγαλύτερη οθόνη ναι μεν πιο ξεκούραστα αλλά και εκεί δεν είναι για τίποτα παραπάνο.

Το κινητό που είχα πριν ήταν W810i ήθελα ένα smart phone αλλά αυτο που με χάλαγε ήταν το μέγεθος τους οπότε μια χαρά μου έκατσε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

heelpp!!!πριν 10 μερες εφτιαξα κ εγω εναν λογαριασμο στο gmail για να κατεβαζω εφαρμογες απο το market.χθεσ εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο κινητο κ σημερα που προσπαθω να μπω στο gmail δεν με συνδεει και μου βγαζει μηνυμα "ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή η καρτα sim σας να μην ειναι διαθεσιμη για υπηρεσιεσ δεδομένων".ξερει καποιος τι μπορει να φταιει?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

heelpp!!!πριν 10 μερες εφτιαξα κ εγω εναν λογαριασμο στο gmail για να κατεβαζω εφαρμογες απο το market.χθεσ εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο κινητο κ σημερα που προσπαθω να μπω στο gmail δεν με συνδεει και μου βγαζει μηνυμα "ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή η καρτα sim σας να μην ειναι διαθεσιμη για υπηρεσιεσ δεδομένων".ξερει καποιος τι μπορει να φταιει?

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δοκίμασε μέσω WiFi αρχικά.

Αν δεν έχεις πρόσβαση σε ασύρματο, τσέκαρε τα εξής:

Ρυθμίσεις>Στοιχεία ελέγχου ασύρματου>Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας>Αυτόματες ρυθμίσεις internet. Αφού πατήσεις αυτό περίμενε να εγκαταστήσει τις ρυθμίσεις.

Μετά πήγαινε στην από πάνω επιλογή Ονόματα σημείου πρόσβασης.

Εκεί πρέπει να είναι επιλεγμένο το σημείο πρόσβασης που λέει GPRS ή Internet, όχι το WAP! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν ξέρει κανείς για το μινι Προ....είναι πολύ χοντρό? έχω δει κάτι εικόνες αλλά αν δεν το δεις από κοντα....:help:
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχονται μηνύματα, είτε με ήχο είτε χωρίς, η οθόνη δεν ανάβει..πως μπορεί να λυθεί αυτό;

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.θελω να αγορασω το xperia x10 mini αλλα δεν ξερω αν εχει αρκετα μεγαλη οθονη και αν θα με βολευει;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.θελω να αγορασω το xperia x10 mini αλλα δεν ξερω αν εχει αρκετα μεγαλη οθονη και αν θα με βολευει;

 

Μεγάλη οθόνη δεν έχει, το "αρκετά" και το αν θα σε βολεύει, είναι μόνο δικό σου θέμα! ;)

Δες μερικά βιντεάκια στο youtube από διάφορους χρήστες, ή πήγαινε σε κάποιο κατάστημα που το έχει για να το δεις live.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτησουλες....

τι μεγεθος εικονας παιρνει, του βαζω μια 240Χ320 και οταν παω να την ορισω μου ζηταει να "κοψω" ενα κοματακι που το οριζει σαν wallpaper...

 

επισης για ηχους κλησεις που τους αποθηκευουμε και τι ειδος ? (mp3 παιζει?)

 

thx

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτησουλες....

τι μεγεθος εικονας παιρνει, του βαζω μια 240Χ320 και οταν παω να την ορισω μου ζηταει να "κοψω" ενα κοματακι που το οριζει σαν wallpaper...

 

επισης για ηχους κλησεις που τους αποθηκευουμε και τι ειδος ? (mp3 παιζει?)

 

thx

 

Δοκίμασε με μια εικόνα 320x320. Λόγω πολλαπλών οθονών χρειάζεται ένα πιο "φαρδύ" κομμάτι από την εικόνα. ;)

Για ringtones αποθήκευσε τους ήχους που θες στο sdcard/media/audio/ringtones σε μορφή mp3, wav ή ogg.

Για ήχους ειδοποίησεις sdcard/media/audio/notifications σε μορφή wav.

Για ξυπνητήρι sdcard/media/audio/alarms σε μορφή wav.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...