Jump to content

Ταξίδι με ταξί: Ληστεία...(?)


Student
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Στις 15-1 ταξίδεψα από την Ηγουμενίτσα προς τα Γιάννενα με ταξί και πλήρωσα 90 ευρώ. Στις 20-1 ταξίδεψα από τα Γιάννενα προς την Ηγουμενίτσα και πλήρωσα 80 ευρώ μιας και ο ταξιτζής ήταν καινούργιος και θα ήταν η πρώτη φορά που θα πήγαινε στην Ηγουμενίτσα. Στο δρόμο τον ρώτησα γιατί χρεώνουν τόσο πολύ και μου είπε ότι είναι ακριβό το πετρέλαιο! Στις 19-2 ταξίδεψα πάλι από την Ηγουμενίτσα προς τα Γιάννενα αυτή τη φορά όμως με αυτοκίνητο και πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου! Για να πάω από την Ηγουμενίτσα στα Γιάννενα και το αντίστροφο χάλασα μόνο 15 ευρώ βενζίνη (είχα βάλει 20 ευρώ πριν ξεκινήσω). Μήπως τελικά μας κοροϊδεύουν οι ταξιτζήδες ? Μήπως μας εκμεταλλεύονται επειδή χάσαμε το λεωφορείο ? Κάτι πρέπει να γίνει! Προ πέρσι για την ίδια διαδρομή είχα πληρώσει 55-60 ευρώ. :blink:

 

Σας ευχαριστώ. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω κάνει κάποιο υπολογισμό και χωρίς να ξέρω ακριβώς τις χρεώσεις, δεν με φαίνονται παράλογα τα νούμερα. Οι τιμές αυξήθηκαν τα τελευταία χρόνια. Ίσως την επόμενη φορά να ζητήσεις μαζί με την απόδειξη και μια ανάλυση του κόστους της διαδρομής. Φυσικά και συμφέρει για μια διαδρομή να οδηγείς εσύ το δικό σου αυτοκίνητο και όχι κάποιος άλλος το δικό του....
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι τα πράγματα μου φαίνεται ότι ήταν η τελευταία φορά που ταξίδεψα με ταξί. Για να πω την αλήθεια, πίστευα ότι με το αυτοκίνητο θα γλύτωνα το πολύ 30 ευρώ, αλλά στην παρούσα περίπτωση κέρδισα 75 ολόκληρα ευρώ. :blink: :D

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι περίμενες; Ότι το ταξί έκαψε και τα 70 ευρώ στό πετρέλαιο; Αυτό για την κατανάλωση των ταξί θα σήμαινε ότι έκανε πάνω από 1000 χιλιόμετρα. Οι χρεώσεις πάνε με το χιλιόμετρο και τελευταία έχουν πάρει 2 φορές αύξηση και αναμένεται και τρίτη...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στις 15-1 ταξίδεψα από την Ηγουμενίτσα προς τα Γιάννενα με ταξί και πλήρωσα 90 ευρώ. Στις 20-1 ταξίδεψα από τα Γιάννενα προς την Ηγουμενίτσα και πλήρωσα 80 ευρώ μιας και ο ταξιτζής ήταν καινούργιος και θα ήταν η πρώτη φορά που θα πήγαινε στην Ηγουμενίτσα. Στο δρόμο τον ρώτησα γιατί χρεώνουν τόσο πολύ και μου είπε ότι είναι ακριβό το πετρέλαιο! Στις 19-2 ταξίδεψα πάλι από την Ηγουμενίτσα προς τα Γιάννενα αυτή τη φορά όμως με αυτοκίνητο και πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου! Για να πάω από την Ηγουμενίτσα στα Γιάννενα και το αντίστροφο χάλασα μόνο 15 ευρώ βενζίνη (είχα βάλει 20 ευρώ πριν ξεκινήσω). Μήπως τελικά μας κοροϊδεύουν οι ταξιτζήδες ? Μήπως μας εκμεταλλεύονται επειδή χάσαμε το λεωφορείο ? Κάτι πρέπει να γίνει! Προ πέρσι για την ίδια διαδρομή είχα πληρώσει 55-60 ευρώ. :blink:.....

Σας ευχαριστώ. :)

 

 

 

 

 

Φίλε μου δεν είμαι υπέρ των ταξιτζήδων αλλά δες το και από αυτή την πλευρά

 

πες ότι και ο ταξιτζής εκαψε 15€ να σε παει ..... αλλά πρέπει να επιστρέψει κιόλας αρα + 15 € = 30€ έξοδα

βάλε και την φθορά του αυτοκινήτου ( γιατί δεν είναι απλή διαδρομή )

βάλε και διόδια αν υπάρχουν

βάλε και την αμοιβή του ...... νατα τα 80€ - 90€

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είμαι υπέρ των ταξιτζήδων αλλά δες το και από αυτή την πλευρά

 

πες ότι και ο ταξιτζής εκαψε 15€ να σε παει ..... αλλά πρέπει να επιστρέψει κιόλας αρα + 15 € = 30€ έξοδα

βάλε και την φθορά του αυτοκινήτου ( γιατί δεν είναι απλή διαδρομή )

βάλε και διόδια αν υπάρχουν

βάλε και την αμοιβή του ...... νατα τα 80€ - 90€

 

- Μερικοί το κάνουν αυτό. Άλλοι κάθονται εκεί και περιμένουν μέχρι να ζητήσει κάποιος να πάει Γιάννενα.

 

- Τι φθορές μπορεί να υποστεί ένα αυτοκίνητο στην ευθεία ? :confused:

 

- Δεν υπάρχουν διόδια.

 

- Υπάρχει και αμοιβή ? Δε το'ξερα..

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

1)- Μερικοί το κάνουν αυτό. Άλλοι κάθονται εκεί και περιμένουν μέχρι να ζητήσει κάποιος να πάει Γιάννενα.

 

2)- Τι φθορές μπορεί να υποστεί ένα αυτοκίνητο στην ευθεία ? :confused:

 

3)- Δεν υπάρχουν διόδια.

 

4)- Υπάρχει και αμοιβή ? Δε το'ξερα..

 

1) Σπάνια θα πετύχει πελάτη που θέλει να κάνει αυτή την διαδρομή. Αποκλείεται να κάτσει να περιμένει όλη την μέρα μήπως του έρθει πελάτης που θέλει να πάει Γιάννενα.

 

2) Ένα αυτοκίνητο όσο περισσότερα χιλιόμετρα κάνει τόσο πιο πολύ φθήρεται άσχετα αν είναι ευθεία ή στροφές και θέλει σέρβις. Πόσο μάλλον ένα επαγγελματικό όχημα που είναι ολη την μέρα στο δρόμο.

 

4) Εννοείται πως υπάρχει και αμοιβή. Αν ο οδηγός έπερνα ίσα ίσα για να καλύψει τις βενζίνες πως θα ζήσει?

 

Πρέπει να υπολογίσεις οτι στα έξοδα της κούρσας συμπεριλαμβάνεται και το κόστος του αμαξιού που αγόρασε ο οδηγός αλλά και το κόστος της άδειας το οποίο είναι πραγματικά τεράστιο (2-3 φορές το κόστος του αμαξιού) και κάπως όλα αυτά πρέπει να γίνουν απόσβεση.;)

 

Δεν ξέρω αν σου πήρε πολλά γιατί δεν έχω γνώση απλά είναι πολλά που πληρώνει ένας οδηγός και όχι μόνο τις βεζίνες.:)

Link to comment
Share on other sites

- Μερικοί το κάνουν αυτό. Άλλοι κάθονται εκεί και περιμένουν μέχρι να ζητήσει κάποιος να πάει Γιάννενα.

 

- Τι φθορές μπορεί να υποστεί ένα αυτοκίνητο στην ευθεία ? :confused:

 

- Δεν υπάρχουν διόδια.

 

- Υπάρχει και αμοιβή ? Δε το'ξερα..

 

Οι ταξιτζηδες αλλα και ολοι οι επαγγελματιες δεν δουλευουν για την ψυχη της μανας τους.Αλλωστε και μονο που βγαινει εκτος πολης το ταξι εχει διαφορετικη χρεωση.Αν ηθελες πιο οικονομικη μεταφορα επρεπε να παρεις λεωφορειο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουν πει και οι προηγούμενοι, είναι προφανές ότι στην τιμή του ταξί περιλαμβάνονται πολλά πράγματα και όχι μόνον τα καύσιμα.

 

Κατά τα άλλα, τα ταξί στην Ελλάδα είναι αρκετά φθηνότερα από την υπόλοιπη Ευρώπη. Τι να πουν δηλαδή οι Άγγλοι ή οι Κύπριοι;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο μπορει να πληρωνεις διπλασια χρηματα, αλλα οι ταξιτζηδες ειναι ευγενικοι, καλοντυμενοι, το καλοκαιρι δεν μυριζουν απο δυο στενα μακρια, τα ταξι τους ειναι πολυτελειας και εχουν παντα ανοιχτο τον κλιματισμο χειμωνα καλοκαιρι. οχι οπως εδω που το κλεινουν για να μην καψουν παραπανω πετρελαιο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

O φίλος pexths έχει περιγράψει με τον καλύτερο τρόπο τον Έλληνα ταξιτζή. Το μόνο θετικό ότι είναι ακόμη αρκετά φτηνές οι διαδρομές με ταξί στην Ελλάδα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο μπορει να πληρωνεις διπλασια χρηματα, αλλα οι ταξιτζηδες ειναι ευγενικοι, καλοντυμενοι, το καλοκαιρι δεν μυριζουν απο δυο στενα μακρια, τα ταξι τους ειναι πολυτελειας και εχουν παντα ανοιχτο τον κλιματισμο χειμωνα καλοκαιρι. οχι οπως εδω που το κλεινουν για να μην καψουν παραπανω πετρελαιο

 

Φίλε μου με έκανες και γέλασα !!!!!:lol::lol::lol:

 

Αλλά μην τους βάζουμε ολους στον ίδιο "σάκο" ..

Υπάρχου και αυτοί που είναι Επαγγελματίες ..

Σε όλα τα επαγγέλματα θα βρεις κάποιους απατεώνες και κάποιους σωστούς .... Εξάλλου στην Ελλάδα ζούμε ( Στην χώρα του << Ο κλεψας του κλέψαντος >> )! Τα βλέπουμε καθημερινά !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο μπορει να πληρωνεις διπλασια χρηματα, αλλα οι ταξιτζηδες ειναι ευγενικοι, καλοντυμενοι, το καλοκαιρι δεν μυριζουν απο δυο στενα μακρια, τα ταξι τους ειναι πολυτελειας και εχουν παντα ανοιχτο τον κλιματισμο χειμωνα καλοκαιρι. οχι οπως εδω που το κλεινουν για να μην καψουν παραπανω πετρελαιο

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Μπορεί στην Κύπρο τα ταξί να είναι ως επί το πλείστον Mercedes, αλλά αυτό δεν αλλάζει τον άνθρωπο. Μπορεί να μην είναι στα ίδια - χαμηλά - επίπεδα όπως στην Ελλάδα, αλλά δεν είναι και στο άλλο άκρο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουν πει και οι προηγούμενοι, είναι προφανές ότι στην τιμή του ταξί περιλαμβάνονται πολλά πράγματα και όχι μόνον τα καύσιμα.

 

Κατά τα άλλα, τα ταξί στην Ελλάδα είναι αρκετά φθηνότερα από την υπόλοιπη Ευρώπη. Τι να πουν δηλαδή οι Άγγλοι ή οι Κύπριοι;

 

Οσο αφορα τους Αγγλους ναι μεν για μικρες διαδρομες ειναι ληστεια τα ταξι τους αλλα για μεγαλες διαδρομες συμφερουν αρκετα, πχ portsmouth-gatwick 100χλμ = 40λιρες = 46Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα ταξι ειναι πανακριβα κ ας ειναι πιο φτηνα απο αλλες χωρες.

Ισχυει αυτο με τις μακρινες αποστασεις που συμφερει στο εξωτερικο σε αντιθεση με την Ελλαδα οπου ο ταξιτζης σκεφτεται αφου δε γουσταρει να παρει λεωφορειο, δε θα χει προβλημα να τα σκασει, οποτε τον ξεσκιζουμε στα χρηματα για αποσκευες σημαια κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χωρις να ξερω ποσα κμ+ωρα ειναι η αποσταση.η τιμη περισσοτερο εχει να κανει με τα λεφτα που εχασε αν θα δουλευε και κατι παραπανω:P

λογικα οι διαδρομες αυτες δεν πανε με το ταξιμετρο αλλα με απλη συμφωνια...

υ.γ. ελπιζω η περιοχη που γραφεις να ειναι απλα φανταστικη αλλιως δεν θα επρεπε να γκρινιαζεις...

Link to comment
Share on other sites

^ σε αυτήν την περίπτωση ελπίζω να είναι φανταστική και ηλικία του αφού λέει ότι έκανε την διαδρομή με το αυτοκίνητο του! Έχει αλλάξει ο ΚΟΚ και οδηγούμε από τα 16; :confused:

Εκτός κι αν όντως μένει New York οπότε έχει και αμερικάνικο δίπλωμα από τα 16 οπότε έτσι οδηγεί κι εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ερωτηση αν ξερει κανεις.

επειδη αντε να μπω 1-2 φορες το χρονο και αν...

παρατηρησα σημερα οτι ξεκιναει η σημαια 1,και κατι ευρω και διπλα υπηρχε ενα αλλο ρολοιο

που ελεγε εξτρα χρεωση και ετρεχε και αυτο παραλληλα...βεβαια οταν σταματησα το ενα ελεγε 4ε και το αλλο κανα 5αρη+.

το εξτρα χρεωση που κολαει και αν επηρεαζει την κανονικη ενδειξη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...