Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον με την ανακοίνωση του νέου GIGA WEEK, το internet on the go, σχεδόν δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Με 2 κάρτες sim, με κόστος 6.5€/εβδομάδα, παίρνεις απεριόριστο internet για 28 ημέρες με 28.6€

Από την άλλη, το Internet on the go, δίνει 200GB για 30 ημέρες, με 25€

Ελπίζουμε να υπάρξη σύντομα ανακοίνωση νέων πακέτων

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, user_one said:

Πλέον με την ανακοίνωση του νέου GIGA WEEK, το internet on the go, σχεδόν δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Με 2 κάρτες sim, με κόστος 6.5€/εβδομάδα, παίρνεις απεριόριστο internet για 28 ημέρες με 28.6€

Από την άλλη, το Internet on the go, δίνει 200GB για 30 ημέρες, με 25€

Ελπίζουμε να υπάρξη σύντομα ανακοίνωση νέων πακέτων

Και τι θα κανείς κάθε 7 μέρες θα βάζεις πακέτα και κάρτα και κάθε 14 μέρες θα αλλάζεις κάρτα sim?

Και αυτή η λύση είναι ακριβή αλλά και ταλαιπωρία αλλά και τα 25€/200gb είναι ακριβή λύση 

 

Παρε wind f2g

15€/απεριόριστα 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω το ρουτεράκι της Vodafone και θέλω να αγοράσω sim COSMOTE Mobile Internet. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ρουτεράκι της voda ή πρέπει να αγοράσω το αντίστοιχο της cosmote;

vod.jpg

Edited by lyricmyth
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, lyricmyth said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω το ρουτεράκι της Vodafone και θέλω να αγοράσω sim COSMOTE Mobile Internet. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ρουτεράκι της voda ή πρέπει να αγοράσω το αντίστοιχο της cosmote;

vod.jpg

Μπορείς κανονικά. Το πιθανότερο είναι να βάλεις τη σιμ και να δουλέψει κατευθείαν. Στη χειρότερη θα θέλει ρύθμιση το APN..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lyricmyth said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω το ρουτεράκι της Vodafone και θέλω να αγοράσω sim COSMOTE Mobile Internet. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ρουτεράκι της voda ή πρέπει να αγοράσω το αντίστοιχο της cosmote;

vod.jpg

Στην Vodafone θα έχεις με 10€/40gb

Με 20€/200gb

Εδώ τι θα έχεις; 
Για πιο ακριβά ψάχνεις; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, lyricmyth said:

Δεν εχω καλες ταχύτητες γι'αυτό. Το ξέρω οτι δίνει περισσότερα με λιγότερα χρήματα η voda.

ναι αυτός είναι ένας πολύ σοβαρός παραγοντας

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την σιμ, ταυτοποιησα το νουμερο και το εβαλα στο ρουτερακι της voda αλλα δεν παιζει. Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει πως θα ρυθμίσω το ρουτερακι για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω με την κάρτα σιμ της cosmote;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lyricmyth said:

Αγόρασα την σιμ, ταυτοποιησα το νουμερο και το εβαλα στο ρουτερακι της voda αλλα δεν παιζει. Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει πως θα ρυθμίσω το ρουτερακι για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω με την κάρτα σιμ της cosmote;

Θα φτιάξεις ένα νέο APN σύμφωνα με αυτό:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.blinkit.net.au/sites/default/files/blink_s3/HUAWEI_%20E5573_User_Guide.pdf&ved=2ahUKEwiNh6vK_JH7AhWhSvEDHfEmC8YQFnoECBIQAQ&usg=AOvVaw0plWQ9oT3VKMhPUiSEu2Eh

 

Με όνομα Cosmote ή ό,τι άλλο θες και APN: internet

Δοκίμασέ το και βλέπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Θα φτιάξεις ένα νέο APN σύμφωνα με αυτό:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.blinkit.net.au/sites/default/files/blink_s3/HUAWEI_%20E5573_User_Guide.pdf&ved=2ahUKEwiNh6vK_JH7AhWhSvEDHfEmC8YQFnoECBIQAQ&usg=AOvVaw0plWQ9oT3VKMhPUiSEu2Eh

 

Με όνομα Cosmote ή ό,τι άλλο θες και APN: internet

Δοκίμασέ το και βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά! Δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2022 at 12:30 ΜΜ, kmpatra said:

Αν ακολουθήσεις τη σελίδα της κοσμοτε θα βγεις εδω που οντως το απεριόριστο δεν υπάρχει

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/epiko_internet.html

Με αναζήτηση στο google για πακέτα cosmote internet on the go βγαίνει κι αυτό https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20373370

Νομίζω οτι το επίσημο είναι το πρώτο. Το άλλο προφανώς έχει ξεμείνει από πριν στο google.

 

Καλημέρα! Για ενημέρωση και μόνο, η data only sim της Cosmote, που δίνει 12gb για ένα χρόνο με 20 ευρώ, ισχύει κανονικά.

Την αγόρασα πριν λίγες μέρες από το e-shop και μου ήρθε με courier. Τώρα μένει να περάσω από ένα κατάστημα για ταυτοποίηση και ενεργοποίηση.

Ελπίζω εκεί να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Green_Dragon said:

Καλημέρα! Για ενημέρωση και μόνο, η data only sim της Cosmote, που δίνει 12gb για ένα χρόνο με 20 ευρώ, ισχύει κανονικά.

Την αγόρασα πριν λίγες μέρες από το e-shop και μου ήρθε με courier. Τώρα μένει να περάσω από ένα κατάστημα για ταυτοποίηση και ενεργοποίηση.

Ελπίζω εκεί να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

Χτες έκανα ταυτοποίηση, την είχα πάρει μέσω του σαιτ του Γερμανού. Πέντε λεπτά διαδικασία. Να έχεις μαζί σου το κινητό σου γιατί θα σου σταλεί μέσα από το σύστημα ένα πενταψήφιο νούμερο για εξακρίβωση του αριθμού κινητής (λογικά επειδή δεν λαμβάνει κλήσεις αυτή η σιμ θέλουν κ ένα άλλο αριθμό τηλεφώνου να έχουν).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος εξ αποστάσεως να γίνει η ταυτοποίηση π.χ. μέσα από κάποιο site η δίνοντας φωτοτυπία ταυτότητας στον κούριερ όπως παλιά? Αν είναι να πας στο κατάστημα για να την ενεργοποιήσεις δεν έχει νόημα, την αγοράζεις κι επιτόπου

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος εξ αποστάσεως να γίνει η ταυτοποίηση π.χ. μέσα από κάποιο site η δίνοντας φωτοτυπία ταυτότητας στον κούριερ όπως παλιά? Αν είναι να πας στο κατάστημα για να την ενεργοποιήσεις δεν έχει νόημα, την αγοράζεις κι επιτόπου
Όχι δεν γίνεται,θέλει παρουσία,τα καταστήματα συνήθως δεν κρατάνε στοκ από τέτοιες κάρτες

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι εξτρα ταλαιπωρια για τους υπαλληλους στον Γερμανο να ασχολουνται με ταυτοποιησεις sim που τους επιδεικνυουν πελατες που δεν αφηνουν χρηματα στο καταστημα, ενω θα μπορουσε να οργανωθει ηλεκτρονικα η διαδικασια ταυτοποιησης για να μην υπαρχει ο διπλος κοπος και απο τη μερια της εταιριας και απο την μερια του πελατη.

Στις αλλες 2 εταιριες γινεται ηλεκτρονικα.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pppe said:

Παντως ειναι εξτρα ταλαιπωρια για τους υπαλληλους στον Γερμανο να ασχολουνται με ταυτοποιησεις sim που τους επιδεικνυουν πελατες που δεν αφηνουν χρηματα στο καταστημα, ενω θα μπορουσε να οργανωθει ηλεκτρονικα η διαδικασια ταυτοποιησης για να μην υπαρχει ο διπλος κοπος και απο τη μερια της εταιριας και απο την μερια του πελατη.

Στις αλλες 2 εταιριες γινεται ηλεκτρονικα.

κι όταν γίνονται όλα ηλεκτρονικά θα κλείνουν τα καταστήματα απανωτά... βλέπε καταστήματα τραπεζών και αλλά πολλά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, έχω το ετήσιο πακέτο ενεργοποιημένο.εάν ενεργοποιήσω το μηνιαίο πακέτο  πέρνουν παράταση όλα τα data κατά ένα μήνα ή όχι επειδή είναι διαφορετικό πακέτο?ευχαριστώ

Edited by DEERHUNTER
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum..θέλω και εγώ να κανω αλλαγή από Vodafone σε cosmote λόγο ταχυτήτων αλλά έχω το ρούτερ της Vodafone το Alcatel r219t..σε αυτό το ρούτερ θα δουλέψει η κάρτα τις cosmote?μπορώ να φτιάξω νέο APN?

Ευχαριστώ πολύ!

0C71EE50-4032-4572-B2F0-887EB30B539D.png

Edited by Alexgold1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Alexgold1 said:

Καλημέρα στο forum..θέλω και εγώ να κανω αλλαγή από Vodafone σε cosmote λόγο ταχυτήτων αλλά έχω το ρούτερ της Vodafone το Alcatel r219t..σε αυτό το ρούτερ θα δουλέψει η κάρτα τις cosmote?μπορώ να φτιάξω νέο APN?

Ευχαριστώ πολύ!

0C71EE50-4032-4572-B2F0-887EB30B539D.png

Δεν έχεις μία sim Cosmote να δοκιμάσεις; Πάντως δείχνει να δέχεται χειροκίνητα apn.. σελ. 11

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiD_YKzl-L8AhUKX_EDHZZsDEUQFnoECBQQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.vodafone.com%2Fcontent%2Fdam%2Fvodcom%2Ffiles%2Fmobile-broadband-devices%2Fextras%2Fwebapp-user-guide%2FVodafone-Mobile-Wi-Fi-Web-App-User-Guide.pdf&usg=AOvVaw0xlrdKfxfvGLfr2WZcI-wN

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το menu που μου βγάζει στις ρυθμίσεις του ρούτερ..επειδή δεν γνωρίζω και πάρα πολύ καλά αυτά τα πράγματα γενικά..

Διαχείριση προφίλ:γράφει συμβόλαιο ή καρτοιντερνετ..τι επιλέγω?

Όνομα προφίλ έβαλα ένα δικό μου..

Αριθμό κλήσης τι βάζω?

ΑPN:θα βάλω.  Internet

Κάνω αυτά και βάζω την sim της cosmote?έχω μια κάρτα what's up να δοκιμάσω..

9366BA87-CBDA-4A2A-AA35-09B29325C546.jpeg

Παιδιά όλα οκ..έβαλα μια κάρτα what's up και δούλεψε χωρίς  να χρειαστεί να κάνω τίποτα.. συνδέθηκε αμέσως..

Link to comment
Share on other sites

"Παίξε" με το πρώτο "Διαχείριση Προφίλ" (πχ όχι "συμβόλαιο").

Μόνο το APN βάζεις internet , όνομα χρήστη και password κενά. Άντε στο Αρ. κλήσης βάλε *99# 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pppe said:

"Παίξε" με το πρώτο "Διαχείριση Προφίλ" (πχ όχι "συμβόλαιο").

Μόνο το APN βάζεις internet , όνομα χρήστη και password κενά. Άντε στο Αρ. κλήσης βάλε *99# 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση..αλλά έβαλα μια κάρτα cosmote και χωρίς να πειράξω τίποτα δούλεψε αμέσως..

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Alexgold1 said:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση..αλλά έβαλα μια κάρτα cosmote και χωρίς να πειράξω τίποτα δούλεψε αμέσως..

Και τις άλλες κάρτες όταν τις βάζεις κανονικά πρέπει να δουλεύει χωρίς να πειράξεις τίποτα 

Το πολύ να βάλεις όνομα και apn φυσικά ότι λέει η εταιρεία και όχι δικά σου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πακέτο έχει μέσα τρεις sim?

Δουλεύουν και οι τρεις ταυτόχρονα;

Θέλω να βάλω μία στο gps tracker στη μηχανή και μία στο κινητό που έχω σαν hotspot στο κτήμα για να βλέπω την κάμερα 

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε πακέτο έχει μια SIM μέσα. Αν αναφέρεσαι στο ότι το πακέτο γράφει triple sim τότε εννοεί ότι η μία κάρτα SIM μπορεί να μετατραπεί σε mini,micro και κανονική μεγάλη SIM

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...