Jump to content

Εμφιαλωμένα νερά


tasosvel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμφιαλωμενα απο το LIDL η το Carrefour ... συνηθως προτιμω τα πιο φτηνα .. την βρυση πλεον δεν την εμπιστευομαι καθολου μα καθολου... μονο πλυσιμο/ξυρισμα/μαγειρεμα ... Οταν σε καθε διακοπη νερου μετα ξεβραζει μαυρο νερο.. ε δεν μπορεις να πιεις απο κει μετα..:wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το χειροτερο για μενα το λουτρακι... πολυ γλυφο και το μονο που δεν κανει ειναι να σε ξεδιψαει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμφιαλωμενα απο το LIDL η το Carrefour ... συνηθως προτιμω τα πιο φτηνα .. την βρυση πλεον δεν την εμπιστευομαι καθολου μα καθολου... μονο πλυσιμο/ξυρισμα/μαγειρεμα ... Οταν σε καθε διακοπη νερου μετα ξεβραζει μαυρο νερο.. ε δεν μπορεις να πιεις απο κει μετα..:wacko:

 

απο το λιντλ εχω δοκιμασει και εγω. ειναι πολυ καλο και απο οτι βλεπω φευγει σαν τρελο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω, γιατί εχω δεί ότι οι συνθήκες που διανέμεται δεν είναι οι καλύτερες και μιλάμε για επιτραπέζια νερά όπου συνήθως δεν υπάρχει και κανένας έλεγχος παραγωγής-εμφιαλωσης όπως γίνεται με τα μεταλλικά νερά.
Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο για μενα το λουτρακι... πολυ γλυφο και το μονο που δεν κανει ειναι να σε ξεδιψαει...

 

Χειροτερα απο της Πορτογαλιας δε γινεται. Ειδικα το Agua Pedras, επινα, επινα, επινα... διψουσα διψουσα διψουσα. Μαρτυριο :cry:

 

http://www.chucrutecomsalsicha.com/archives/agua_pedras_salgadas_1-thumb.jpg

 

Υποθετω συνηθιζεται

Edited by fabo114
Link to comment
Share on other sites

Δεν πίνω ποτέ νερό γιατι σκουριάζει τους σωλήνες :p

Πραγματικά έχω συνηθίσει σε κρύα τσάι, χυμούς, αναψυκτικά, ισοτονικά και τώρα όλα τα νερά μου φαίνονται εντελώς άνοστα.

Αυτό το VOSS όμως λέω να το δοκιμάσω, έχω την εντύπωση θα μου αρέσει σε "ώρα ανάγκης".

Τυχαίνει μερικές φορές να έχω πολύ έντονες γεύσεις στο στόμα μου και πίνω μερικές γουλιές νερό για να φύγουν.

...
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε όλους!!! :wacko:

 

Κανω μια ερωτηση.

Το νερο στα εμφιαλωμένα εχει συντηρητικά;

Νομιζα πως οχι...αλλα πως μπορει να διατηρηθει περιπου ενα χρόνο όπως γραφουν ;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα αυτο. Ευτυχως γιατι αν ηταν και αυτα με ουσιες και χημικα μέσα.... την κάτσαμε παλι!!!
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

^ λες;

 

Να ρωτήσω: γιατί το φιλτραρισμένο νερό έχει μια γεύση κάπως (μη γελάσετε) στεγνή; Το πίνω και αισθάνομαι ότι το στόμα μου αντί να... βραχεί, είναι κάπως τραχύ και σαν στεγνωμένο. Λίγο όπως όταν πίνεις πχ κρασί ξινόμαυρο (Νάουσα, Ραψάνη κλπ). Σαν να "τανιάζει" που λένε. Φταίει που λείπουν άλατα, ή τίποτα με το pH;

Πήγα να πιω χτες ένα μπουκαλάκι Dasani (αμερικάνικο φιλτραρισμένο της coca cola), και παρόλο που λέει επάνω ότι είναι εμπλουτισμένο με μεταλλικά άλατα για καλύτερη γεύση, δεν μπόρεσα να πιω πάνω από 3 γουλιές -μπλιάχ!

Το ίδιο παθαίνω και με την Brita ενός φίλου μου.

Τόσο πολύ έχω συνηθίσει το χλώριο της Αθήνας;

Τι φταίει και πώς μπορώ να βελτιώσω τη γεύση;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της γεύσης, έχει να κάνει μόνο με το PH. Ισως το φίτρο εμπλουτισμού που προσθέτει στο νερό μεταλλικά άλλατα, και αυξάνει το PH του παραγόμενου νερού, να θέλει αντικατάσταση. Ιδανικά θα έπρεπε το παραγόμενο νερό να έχει PH περίπου 9,5 δηλαδή αλκαλικό νερό. Αυτό το νερό, έχει πολύ καλύτερη γεύση από ένα νερό με PH 7,5 για παράδειγμα. Το έχει μετρήσει ο φίλος σου? παρακολουθεί όλες τις παραμέτρους του συστήματος? (σκληρότητα, αγωγιμότητα, TDS, PH, χλώριο κλπ)???
Link to comment
Share on other sites

? Ο φίλος μου έχει μια απλή κανάτα Brita και φυσικά δεν μετράει τίποτα.

 

Το Dasani, και όλα τα φιλτραρισμένα νερά που έχω πιει στις ΗΠΑ τουλάχιστον, γιατί είναι έτσι στεγνά; Δεν υπάρχει λάθος στην διαδικασία, έτσι είναι τα νερά.

Αναγκάζομαι και παίρνω νερό πηγής που είναι αρκετά ακριβότερο ή πίνω βρύσης [αν είναι να είναι χάλια η γεύση, τουλάχιστον ας είναι δωρεάν :p]

 

Ενώ με τα ελληνικά επιτραπέζια νερά δεν έχω κανένα πρόβλημα και η γεύση μου φαίνεται κανονική.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξερει καποιος αν υπαρχουν στην αγορα και σε τι κοστος τετοιοι ψυκτες για να τους αγορασει καποιος και αν υπαρχουν σε καβες κλπ φιαλες 10-20 λιτρων ???

 

Ευχαριστω.

 

http://www.generalfreezer.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________4a96f2ef51439.jpg

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στην αγορά και είναι διαθέσιμοι για τον καθέναν. Οι περισσότεροι έχουν ζαγορι-rainbow group. Σου φέρνουν αυτοί τις φιάλες με δωρεάν μεταφορικά. Σου κάνουν επίσης τη συντήρηση και την απολύμανση. Για τιμή να σου πω δυστυχώς δεν ξέρω όμως.. Koίτα κι εδώ

http://www.rainbowgroup.gr/?gclid=CJL8ts7erqkCFUFC4Qodli3JJg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειδα και στα καρφουρ με 55 ευρω τον μικρο και 75 τον μεγαλο...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια .

Εγω εχω με χρησιδανειο ενα τετοιο αλλα απαιτουν 4 φιλαες ελαχιστο τον μηνα.Θελει ενας φιλος να αγορασει γιατι δεν εχει τοσο μεγαλη καταναλωση για αυτο ρωτησα.

 

Φιαλες προφανως θα υπαρχουνσε καβες ετσι ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για αν σου φερνουν φιαλες υπαρχει ελαχιστη καταναλωση ανα μηνα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γιατι το εχω ψαξει για μενα που εχω τετοια προϋποθεση 4 φιαλες τον μηνα.Εμενα που ειμαστε 5 ατομα μας χρειαζοντε και με το παραπανω αλλα δε δυο ατομα χειμωνα ισως ειναι πολλες.

 

Αυτο ισως ειναι ενδιαφερον με 20 ευρω τον μηνα αλλα μαλλον βαζουμε εμεις νερο απο το δικτυο

 

http://www.psiktes.com.gr/

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εχει στον Βασιλοπουλο,τουλαχιστον στα μεγαλα καταστηματα της αλυσιδας
Link to comment
Share on other sites

Εχει στον Βασιλοπουλο,τουλαχιστον στα μεγαλα καταστηματα της αλυσιδας

 

Δεν το φέρνει πια.. ΤΟ έβρισκα στον Βασιλόπουλο Mega στην Εθνική Οδό Αθηνων Λαμιας , αλλά πλέον δεν το φέρνει. Επίσης έχω κοιτάξει στην Ερυθραία στην Κηφισίας και ούτε εκεί το βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...