Jump to content

Εμφιαλωμένα νερά


tasosvel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βικος, Ζαγορι, Κορπη. Και στην Κρητη, νερο Ζαρός.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ολες τις μαρκες, αυρα και ζαγορι ειναι τα καλυτερα.Επισεις και το vittel ειναι πολυ καλο αλλα ακριβο.
Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου πείνε ιολη σε γυαλινο μπουκαλι, και στο σταμάτησε καθως το σκαρταψε. (αισθηση γλυφου νερού)-Τώρα μόνο Zαγορι και Κορπή:)
Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα: Perrier, Llanllyr, Valser, Ty Nant. Δε σταματας να πινεις!

 

Decantae, Evian, Harrogate Spa, Highland Spring, Brecon Carreg, Princes Gate - ολα ειναι καλα. Τα ελληνικα δεν τα θυμαμαι αλλα το Βικος ειναι καλο κι ας μην εχει ωραια συσκευασια.

 

Αυτα που δεν πινονται: San Pellegrino και Badoit. Ειλικρινα δεν ειναι να αγορασεις μεγαλο μπουκαλι... ξεθυμαινουν πολυ ευκολα και μετα απλα δεν πινονται.

Αν και τα San Pellegrino aranciata και limonata με χυμο φρουτων ειναι πολυ πιο ευχαριστα στη γευση.

 

Το θεμα ειναι οτι μιας και κατηντησα να ζω με Perrier σπαταλω εξτρα ενεργεια και λεφτα :O

Δεν αξιζει παντως να αγοραζει κανεις μεταλλικο νερο αν δεν πινει ανθρακουχο. Οσοι φοβουνται για την υγεια μπορουν να αγορασουν συσκευη με ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα.

 

Απαραδεκτες θεωρω τις τιμες και στη Βρετανια και στη Γαλλια. Ενα μπουκαλι νερο σε μηχανημα εχει €2 και οι μαυρουληδες καλα κανουν και θησαυριζουν πουλωντας το €1 στο δρομο.

Edited by fabo114
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

^ κι εγώ θέλω να το μάθω αυτό! Τι να κάνω τώρα που θα πάω στο νησί και το νερό της βρύσης είναι υφάλμυρο; Το χρησιμοποιώ στο μαγείρεμα αλλά δεν μπορώ να το πιω...

Αισθάνομαι τύψεις που παίρνω τις 6άδες αλλά τι να κάνω; Φανταστείτε ότι μετά τις διακοπές παίρνω μαζί μου τα άδεια μπουκάλια, ζουληγμένα, μέσα σε μια μεγάλη τσάντα για να τα πάω στην ανακύκλωση -αφού στο νησί δεν έχει κάδους... :(

Τις κάποιες πηγές που έχουν ακόμα νερό δεν τις εμπιστεύομαι γιατί πιθανόν να υπάρχουν βόθροι σε μεγαλύτερο υψόμετρο και το νερό να είναι μολυσμένο. Ούτε είναι λογικό να καίω βενζίνη για να κάνω 20 ή 30 χιλίομετρα για να γεμίσω μπιτόνια ή μπουκάλια. Που και πάλι αμφιβάλλω για το πόσον καιρό μπορούν να διατηρηθούν αφού τα μπουκάλια δεν είναι αποστειρωμένα και το νερό της πηγής δεν είναι χλωριωμένο...

Link to comment
Share on other sites

hellenic_sun αν δεν θες να έχεις οικολογικό πνέυμα, πρόβλημά σου!

εδώ πάντως μιλάμε για εμφιαλωμένα νερά και όχι για ''δήθεν οικολογίες'' και θεωρίες συνομωσίας.

FREAK_OF_NATURE κάποια στιγμή πρέπει να μάθεις ότι στα offtopic δεν απαντάμε αλλά κάνουμε report...όχι τίποτα αλλο...τσάμπα και τα keystrokes σου...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

^ κι εγώ θέλω να το μάθω αυτό! Τι να κάνω τώρα που θα πάω στο νησί και το νερό της βρύσης είναι υφάλμυρο; Το χρησιμοποιώ στο μαγείρεμα αλλά δεν μπορώ να το πιω...

 

Έχεις σκεφτεί να πάρεις κάποιο φίλτρο; Υπάρχουν και φορητά, σε κανατούλες που δεν χρειάζονται εγκατάσταση κ.λπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

hellenic_sun αν δεν θες να έχεις οικολογικό πνέυμα, πρόβλημά σου!

εδώ πάντως μιλάμε για εμφιαλωμένα νερά και όχι για ''δήθεν οικολογίες'' και θεωρίες συνομωσίας.

FREAK_OF_NATURE κάποια στιγμή πρέπει να μάθεις ότι στα offtopic δεν απαντάμε αλλά κάνουμε report...όχι τίποτα αλλο...τσάμπα και τα keystrokes σου...

μια απαντηση εδωσα μπαρμπα μοντ και μετα ειδα πως σβηστηκαν..τι να εκανα??:p

 

ον τοπικ.

 

χτες μου πουλησαν σε ενα περιπτερο ενα νερο απο φλωρινα.δε θυμαμαι ονομασια,ωστοσο ηταν καλο.

μπορει καποιος αν βοηθησει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχω την καλυτερη προταση:

 

http://www.globalgrub.info/bling%20water.jpg

 

Do you bling?

 

ΥΓ: Τοσο εχει το μικρο μπουκαλι. Και μη ρωτησετε τι εχει μεσα... νερο... σκετο.

ΥΓ2: Να μην ξεχασω κι αυτο.

Edited by fabo114
Link to comment
Share on other sites

μια απαντηση εδωσα μπαρμπα μοντ και μετα ειδα πως σβηστηκαν..τι να εκανα??:p

 

ον τοπικ.

 

χτες μου πουλησαν σε ενα περιπτερο ενα νερο απο φλωρινα.δε θυμαμαι ονομασια,ωστοσο ηταν καλο.

μπορει καποιος αν βοηθησει?

 

Η Φλώρινα φημίζεται για τα νερά της και την πολύ καλή ποιότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Και τι να πίνουμε αν είμαστε πχ σε μέρος που δεν έχει πόσιμο νερό;

 

Καλησπέρα παιδιά.. Είμαι απο επαρχία, νησί Κυκλάδων, και αντιμετωπίζουμε τεράστιο πρόβλημα με το νερό.. Εδώ τα εμφιαλωμένα πάνε σύννεφο!! Το νερό του δικτύου κανείς δεν το εμπιστεύεται (αν και θεωρητικά είναι πόσιμο) οπότε εδώ και αρκετό καιρό, κατέληξα σε σύστημα επεξεργασίας νερού (φίλτρο νερού) αντίστροφης όσμωσης. Κατέληξα εκεί έπειτα από αρκετό ψάξιμο, σε βιβλιογραφία που βρήκα από το Πανεπιστήμιο, από προσωπική έρευνα, αλλά και από την κοινή λογική.. Τα συστήματα αυτά παγκοσμίως είναι τα μόνα αποδεκτά που παρέχουν εγγυημένο και ασφαλές νερό, ενώ το κόστος τους κάθε άλλο παρά απαγορευτικό είναι.. Οταν μια εξάδα κοστίζει 2 ευρώ, με ένα τέτοιο σύστημα έχεις όσο νερό θέλεις με 8 ευρώ το μήνα( τόσο κοστίζει περίπου η συντήρησή του) δηλαδή όσο 4 εξάδες νερό.. Εγώ το δικό μου το πήρα από το WATERSHOP έτσι λέγεται, νομίζω είναι αλυσίδα, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Κοστίζει 180 Ευρώ, και μετά από αυτό γλίτωσα από κουβάλημα, ταλαιπωρίες, και έσωσα και την υγεία μου..

Μια μόνο τελευταία παρατήρηση, τα εμφιαλωμένα νερά όσο καλά και να είναι, όσο τέλεια, και με αυστηρούς ελέγχους κλπ κλπ, από τη στιγμή που θα φορτωθούν στην καρότσα και θα βγουν εθνική για ώρες μέσα στον ήλιο, τέλος!! το κωλοβακτηρίδιο κάνει πάρτυ.

http://www.e-watershop.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=41

 

Ελπίζω να σας βοήθισα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η επεξεργασία νερού δεν υποκαθιστά την φυσική ποιότητα του νερού.:!:

 

Τώρα αν τα εμφιαλωμένα "ταξιδεύουν" στον ήλιο είναι θέμα.....αλλά οι σοβαρές εταιρίες τα έχουν σε χαρτόκουτα και στο supermarket ανοίγονται και μέσα είναι στις 6αδες που τα βλέπουμε....

 

Eπίσης πάντα υπάρχουν και οι γυαλινες (λίτρου ή βαρέλι) συσκευασίες που δεν επηρεάζονται από την αποθήκευση.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!! αλλά αυτές τις 3 εταιρίες που βλέπω εδώ, μάλλον δεν τις ''κόβω'' για σοβαρές ε?? Θα ακολουθίσουν και άλλες.. :)

 

http://i52.tinypic.com/2z9cwmw.jpg

Link to comment
Share on other sites

χτες μου πουλησαν σε ενα περιπτερο ενα νερο απο φλωρινα.δε θυμαμαι ονομασια,ωστοσο ηταν καλο.

μπορει καποιος αν βοηθησει?

 

http://www.in2life.gr/dm_pictures/011708_94441_LM219E.jpg

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εδω και αρκετο καιρο προτιμω το εμφιαλωμενο αντι για της βρυσης .

Συγκεκριμενα παιρνω Ιολη επειδη μου αρεσει και το μακροστενο μπουκαλακι :p

Link to comment
Share on other sites

αφοπλιστικός!! Τι να πω.. είναι και αυτό μια άποψη!!πίνω εμφιαλωμένο Ιόλη, επειδή μου αρέσει το σχήμα του μπουκαλιού!!

Μακάρι το σχήμα να το έκανε και καλό νερό.. αλλά δυστυχώς οι μεταφορές του σε υψηλές θερμοκρασίες, το αλλοιώνουν και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια ολόκληρα πίνω μόνο εμφιαλωμένα, από όλες τις εταιρείες, από contrex μέχρι ΑΒ Βασιλόπουλος, καμία αλλοίωση γεύσης δεν έχω παρατηρήσει, ποτέ δεν έχω γευτεί πλαστικίλα λόγω "αυξημένων θερμοκρασιών μεταφοράς" που προειδοποιούν οι φίλοι μας οι οικοτρομοκράτες εϋδαπόφιλοι. Καμία σχέση με τη σιδερίλα της ΕΥΔΑΠ, την οποία τη γεύσεσαι ακόμα και όταν κάνεις καφέ με νερό εϋδάπ.
Link to comment
Share on other sites

http://www.in2life.gr/dm_pictures/011708_94441_LM219E.jpg

τσουκου.

δεν ειναι αυτο

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον τελευταίο καιρό αποφεύγω τα εμφιαλωμένα γιατί ότι μάρκα εμφιαλωμένου και να δοκιμάσω μου δίνει έντονη γεύση... χλωρίου(???) δεν είμαι σίγουρος τι, πάντως το νερό της βρύσης δεν μου δίνει την αίσθηση του χλωρίου.

Στην Κύπρο είμαστε βέβαια και όποιου του καπνίσει κάνει εταιρεία με εμφιαλωμένα. Πρόσφατα στην πιο γνωστή μάρκα νερού απαγορεύθηκε η κυκλοφορία για λίγο καιρό γιατί κάτι είχε μέσα. Επομένως, "βρύσης" δαγκωτό απο μένα. :p

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!! αλλά αυτές τις 3 εταιρίες που βλέπω εδώ, μάλλον δεν τις ''κόβω'' για σοβαρές ε?? Θα ακολουθίσουν και άλλες.. :)

 

http://i52.tinypic.com/2z9cwmw.jpg

 

Δεν είναι απαραίτητο.:) (αν και οι μάρκες αυτές δεν έχουν και όνομα στην αγορά...)

Μπορεί κάποιες εταιρίες να έχουν και παρτίδες σε κιβώτια και κάποιες παρτίδες για πιό φθηνά να πουλούνται "χύμα" .

 

Κοινώς, εμπόρευμα Α και Β' διαλογής όπως σε όλα τα προιόντα...

Link to comment
Share on other sites

To Ιολη στο γυαλινο μπουκάλι θεωρείται must στα πολυτελή εστιατόρια και σε επίσημα δείπνα και είναι και μεγάλης εξαγωγής προιόν.

 

Παρόλα αυτά το πλαστικό μπουκάλι από τότε που άλλαξε συσκευασία τα 2 τελευταία έτη δείχνει φθηνό και δεν έχει και καλό πιασιμο...αλλά και σε γεύση έχει ακουστεί ότι έχει γλυφή αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...