Jump to content

TV Vs Internet: Πού ξοδεύετε περισσότερο χρόνο;


nickolas84
 Κοινοποίηση

Μειώσατε το χρόνο που βλέπετε τηλεόραση λόγω του internet?  

96 members have voted

  1. 1. Μειώσατε το χρόνο που βλέπετε τηλεόραση λόγω του internet?

    • Δεν έβλεπα ποτέ τηλεόραση
      6
    • Βλέπω τηλεόραση σχεδόν όσο και πριν
      2
    • Πλέον μοιράζω το χρόνο που βλέπω τηλεόραση με το χρόνο που ξοδεύω σερφάροντας
      26
    • Δε βλέπω πια σχεδόν καθόλου τηλεόραση!
      62


Recommended Posts

Πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι έχω σταματήσει σχεδόν να βλέπω τηλεόραση!

Ειδήσεις δε βλέπω σχεδόν ποτέ, αλλά ούτε καν και σειρές!

Επιλέγω σειρές που φαίνονται καλές και βλέπω ολόκληρες σεζόν στον υπολογιστή.

 

Σε τί βαθμό έχει υποκαταστήσει ο υπολογιστής την τηλεθέαση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περνάω αρκετές ώρες το Σ/Κ μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή μου βλέποντας σειρές που η καθημερινότητα δεν με αφήνει να παρακολουθήσω. Ευτυχώς που υπάρχει και το Internet και μπορούμε να δούμε νέες και παλιές σειρές. Τις προάλλες βρήκα σε ελληνικό dub παιδικές σειρές όπως "Digimon" με επεισόδια που δεν είχα ξαναδεί! :D
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, πλέον δεν έχει κανένα νόημα να βλέπεις τηλεόραση.

Από την στιγμή που έχουμε τέτοιες ταχύτητες πλέον στο ίντερνετ δε βλέπω τον

λόγο να κάθομαι να βλέπω το 50-50 ή την Πολυκατοικία ενώ μπορώ να δω 1 ώρα αργότερα από την Αμερική σειρές όπως το Lost, House, Dexter, 24 κτλ.

 

Δεν έχω καν τηλεόραση και δε μου λείπει και καθόλου, ακόμα και ειδήσεις, ο μόνος λόγος δηλαδή που ίσως θα ήταν χρήσιμη η τηλεόραση, μπορείς να δεις πιο γρήγορα στο ίντερνετ από τα δεκάδες sites που υπάρχουν.

 

Η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια, πριν από μερικά χρόνια που οι ταχύτητες του ίντερνετ ίσως δεν μας επέτρεπαν μέσα σε 15 λεπτά να βρίσκουμε ό,τι σειρά ή ταινία θέλουμε, ίσως να ήταν χρήσιμη η τηλεόραση, πλέον για μένα είναι περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ερωτημα ειχα αυτες τις μερες, η απαντηση ειναι οτι σχεδον καθολου δεν βλεπω τηλεοραση, ολα τα κανει ο υπολογιστης και καλυτερα τις περισσοτερες φορες(ειδησεις,σειρες κτλ)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

χαλαρα ξοδευω τον ελευθερο χρονο ατο ιντερνετ. tv θα δω σπανια και μονο οταν δεν εχω νετ ;)

 

αφου ολα πλεον γινονται μεσω νετ, τι να την κανουμε την tv?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολλά χρόνια δεν παρακολουθούσα τηλεόραση πλήν μερικών εξαιρέσεων. Το internet αποτελεί το βασικό μέσο για όλες τις πτυχές των δραστηριοτήτων μου. Από απλή διασκέδαση μέχρι διεκπεραίωση εργασιών.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

έχω περιορίσει αρκετά το χρόνο που βλέπω τηλεόραση, εν μέρει λόγω του υπολογιστή και εν μέρει γιατί δεν έχει πολλά που μου αρέσουν.... Αλλά δεν μπορώ να πω ότι προτιμώ να δω μία σειρά από τον υπολογιστή όταν μπορώ να την δω στην τηλεόραση, έχει άλλη χάρη η τηλεόραση! :)
Link to comment
Share on other sites

για μενα η τηλεοραση εχει γινει ενα νεκρο ειδος με τοσες διαφημισεις και ενα σωρο σαχλες εκπομπες και σειρες τριετιας εχει φαει ban

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανένα χρόνο ίσως είχε και κάτι ενδιαφέρον να δείς,φέτος το έχουν ξεφτιλίσει το θεματάκι.Μόνο κουτσομπολιό και χάλια σειρές.Οπότε καλύτερα το net για ψυχαγωγία και ενημέρωση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παραφράζοντας τη γνωστή ατάκα
, θα έλεγα "Βάλε ADSL". :D Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω και τηλεοραση κυριως στο prime time.Τις υπολοιπες ωρες σερφαρω στο internet.
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως βλέπω ειδήσεις, αθλητικά και καμια ενημερωτική εκπομπή όπως εμπόλεμη ζώνη κτλ. Τις άλλες ώρες τις περνάω στην υπολογιστή!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τηλεοραση βλεπω μονο οταν εχει ποδοσφαιρο και πολυ σπανια καμια ταινια.Ενημερωση και σκοτωμα χρονου πλεον μονο στον υπολογιστη.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, πλέον δεν έχει κανένα νόημα να βλέπεις τηλεόραση.

Από την στιγμή που έχουμε τέτοιες ταχύτητες πλέον στο ίντερνετ δε βλέπω τον

λόγο να κάθομαι να βλέπω το 50-50 ή την Πολυκατοικία ενώ μπορώ να δω 1 ώρα αργότερα από την Αμερική σειρές όπως το Lost, House, Dexter, 24 κτλ.

 

Δεν έχω καν τηλεόραση και δε μου λείπει και καθόλου, ακόμα και ειδήσεις, ο μόνος λόγος δηλαδή που ίσως θα ήταν χρήσιμη η τηλεόραση, μπορείς να δεις πιο γρήγορα στο ίντερνετ από τα δεκάδες sites που υπάρχουν.

 

Η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια, πριν από μερικά χρόνια που οι ταχύτητες του ίντερνετ ίσως δεν μας επέτρεπαν μέσα σε 15 λεπτά να βρίσκουμε ό,τι σειρά ή ταινία θέλουμε, ίσως να ήταν χρήσιμη η τηλεόραση, πλέον για μένα είναι περιττή.

Συγγνώμη αλλά το 50-50 δεν το συγκρίνω με καμία αμερικάνικη σειρά.

Έλεος πια με τη ξενολαγνία.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά το 50-50 δεν το συγκρίνω με καμία αμερικάνικη σειρά.

Έλεος πια με τη ξενολαγνία.

 

Δεν έχει να κάνει με ξενολαγνία, έχει να κάνει με αντικειμενική κρίση.

Δεν θα βρω κάτι καλύτερο απλά και μόνο επειδή είναι ελληνικό.

Όσον αφορά τις τηλεοπτικές εκπομπές, η Αμερική δεν συγκρίνεται με την Ελλάδα για τον πολύ απλό λόγο ότι έχουν τεράστια ποσά διαθέσιμα από πίσω για την παραγωγή και πολλούς ταλαντούχους ανθρώπους να γράφουν τα σενάρια.

Όταν εμείς έχουμε να παρουσιάσουμε τον Παπακαλιάτη και τον Καπουτζίδη ως κορυφαίους στον χώρο τους ενώ αυτοί έχουν βγάλει σειρές όπως το Sopranos σε δραματικές, ή τα Curb Your Enthusiasm, Arrested Development, 30 Rock κτλ. σε κωμικές, απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Υπάρχουν πολλά είδη χιούμορ και το να πέφτει κάποιος κάτω επειδή γλυστράει σε μια μπανάνα ή να κοροιδεύουν κάποιον επειδή είναι φαλακρός είναι το βρεφικό στάδιο. Όταν για να πιάσεις το χιούμορ π.χ. από τις σειρές που ανέφερα πρέπει να γνωρίζεις σε τι αναφέρεται κάθε φορά ή απλά να έχεις την ικανότητα να "βλέπεις" πέρα από το προφανές, σημαίνει ότι οι άνθρωποι καλώς ή κακώς το έχουν κάνει επιστήμη πλέον το θέμα. Έχεις μια ομάδα με πανέξυπνους ανθρώπους που πληρώνονται πολύ καλά για να βγάζουν 10 αστεία τη βδομάδα, αυτομάτως το αποτέλεσμα θα είναι και ποιοτικό.

 

Η μόνη περίπτωση να βγάλει κάτι καλό η Ελλάδα είναι αν υπάρχει ένα πολύ δυνατό σενάριο με ιδιαίτερους χαρακτήρες που όντως βγάζουν γέλιο και δεν πατάνε σε κλισέ, αυτό ζήτημα να έχει συμβεί 3-4 φορές από την ίδρυση της ιδιωτικής τηλεόρασης. (Απαράδεκτοι, Dolce Vita, Σαββατογεννημένες μόνο μου 'ρχονται στο μυαλό).

Το χιούμορ π.χ. του Κωνσταντίνου και Ελένης, ΔΕΝ είναι χιούμορ.

Το χιούμορ του Παρά Πέντε, ΔΕΝ είναι χιούμορ.

Μάλλον δεν είναι έξυπνο χιούμορ, απευθύνεται σε άλλη πληθυσμιακή μερίδα και σε άτομα που μπορεί π.χ. να δούνε μια σειρά τύπου Curb Your Enthusiasm και να μην καταλαβαίνουν πού είναι το αστείο, να μην μπορούν να το "πιάσουν", αντιθέτως τα χαζά λογοπαίγνια της Ελένης ή το "Αμάν κυρία Θάλεια, ΑΜΑΝ!" από το Ρετιρέ το πιάνουν όλοι.

 

Επαναλαμβάνω δεν έχει να κάνει ότι είναι πιο μάγκες αυτοί, απλά έχουν τα χρήματα και το περιθώριο να αντλήσουν ταλέντα από μια πολύ μεγαλύτερη "δεξαμενή". Αλλά επειδή πλέον έχουμε την δυνατότητα να παρακολουθούμε ό,τι θέλουμε, δεν θα κάτσω να δω ντε και καλά την ελληνική εκπομπή σνομπάροντας το ξένο.

Link to comment
Share on other sites

^^^για να πουμε και του στραβου το δικιο δεν λες και ψεματα!!δεν συμφωνω 100% με αυτα που λες αλλα μεχρι ενος σημείου ειναι σωστα.δυστυχως οσο περνανε τα χρονια αντι να ενηλικιώνεται η tv μας μπεμπεδιζει...αλλα κατι που πιστευω ακραδαντα ειναι οτι δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα οργανωσης και στοχου.στο αμερικα κανουν pilots και μετα αποφασιζουν ποια σειρα θα προχωρισουν εδω τον ιουνιο διαβαζουν ενα κομματι χαρτι και λενε αααα ωραιο φαινεται και αρχιζουν κατευθειαν γυρισματα αλλα τωρα που εχουν τα ελληνικα καναλια υιοθετήσει το αμερικανικο προτυπο(οποιος δεν κανει νουμερα εξω-βεβαια εχουν χαθει και πολλες καλες σειρες στο εξωτερικο ετσι)τους εχει πιασει κρυος υδρωτας και το ριχνουν στην οικονομικη κριση που φταει.εμ δεν ειναι αυτο ειναι οτι η τεμπελια και η αρπα κολλα και το βολεμα φιλων-γνωστων-συγγενων στα σιριαλ σας τα εχει φερει αυτα....
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως το θέμα μας είναι το που ξοδεύουμε περισσότερο χρόνο, όχι Ελληνικές Vs Ξένες σειρές (για το οποίο και υπάρχει άλλο θέμα).

 

Συνεχίζουμε επί του θέματος παρακαλώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει ποδοσφαιρο ή καποια καλη ταινια δεν βλεπω καθολου.Πλεον ολα στο ιντερνετ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πλεον το ιντερνετ εχει παρει τη μεριδα του λεοντος κ η τηλεοραση απλα παιζει στο backround. Το ιντερνετ ειναι πιο διαδραστικο κ πιο προσωπικο απο τη τηλεοραση, αλλα απο την αλλη η τιβι παντα θα παιζει ρολο στην καθημερινοτητα μας.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ομολογω οτι το internet απασχολει ενα μικρο ποσοστο του ελευθερου χρονου μου οπως και η τηλεοραση.Αλλα σχετικα με την τηλεοραση προσπαθω να παρακολουθω τουλαχιστον ειδησεις και μια-δυο σειρες, οταν ειμαι σπιτι αφου συνηθως λειπω λογω υποχρεωσεων:(
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...