Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενδιαφέρομαι για Mini cooper s (R56) από Γερμανία, 2007 μοντέλλο.

Γνωρίζει κανείς την τιμή cif ?

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά, τα τέλη ταξινόμησης στη προκειμένη περίπτωση θα είναι 20% του τιμολογίου αγοράς (πχ 4000 ευρώ, για τιμολόγιο 20000)

ή 20% της αξίας cif (όταν η τιμή αυτή μειωθεί λόγω παλαιότητας μηνών και χιλιομέτρων). Όποιο ποσό ειναι μεγαλύτερο αυτό θα βάλουν στο τελωνείο.

 

Καλά κατάλαβα? Με τα εξτρά τι γίνεται? Πχ πόσο χρεώνεται το cruise control, ηλιοροφή και άλλα? Το chili pack θεωρείται έξτρα;

 

Σε περίπτωση αγοράς απο Γερμανία, το αυτοκίνητο μπορώ να το φέρω οδηγώντας? Θα έχω πικνακίδες/ασφάλεια? Συμφέρει η μεταφορά με άλλο τρόπο και πόσο κοστίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω για τις πραγματικα κατατοπιστικες παραθεσεις και αναλυσεις...........Υπαρχει η δυνατοτητα να μου απαντησει καποιος στο εξης απλο ερωτημα???????Θελω να φερω απο αμερικη αυτοκινητο..........Χωρις χαρτια,χωρις εκτελωνισμο ,το σωμα του αυτοκινητου και τιποτε αλλο....................Μπορω???????????Ξερω τους κινδηνους αλλα μπορω?????????????????:happy:

 

an to kripseis se kamia valitsa pezei na to peraseis.

 

 

pedia xexnate kati oti den pliroude stin ameriki oi prodiagrafes tis ee gia tous katalites. opote prepei na alllaxtoun aki oi katalites gia na bei ena aftokinito sthn ee kai na exei adeia kikloforias.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για Mini cooper s (R56) από Γερμανία, 2007 μοντέλλο.

Γνωρίζει κανείς την τιμή cif ?

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά, τα τέλη ταξινόμησης στη προκειμένη περίπτωση θα είναι 20% του τιμολογίου αγοράς (πχ 4000 ευρώ, για τιμολόγιο 20000)

ή 20% της αξίας cif (όταν η τιμή αυτή μειωθεί λόγω παλαιότητας μηνών και χιλιομέτρων). Όποιο ποσό ειναι μεγαλύτερο αυτό θα βάλουν στο τελωνείο.

 

Καλά κατάλαβα? Με τα εξτρά τι γίνεται? Πχ πόσο χρεώνεται το cruise control, ηλιοροφή και άλλα? Το chili pack θεωρείται έξτρα;

 

Σε περίπτωση αγοράς απο Γερμανία, το αυτοκίνητο μπορώ να το φέρω οδηγώντας? Θα έχω πικνακίδες/ασφάλεια? Συμφέρει η μεταφορά με άλλο τρόπο και πόσο κοστίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Xwris na eimai 100% sigouros, gia ta extra, an h sugekrimenh ekdosh erxetai sthn Ellada tote eisai OK, an oxi tote prepei na sta xrewsoun extra....nomizw omws oti mono an peseis se kana stravoxulo tha sta kopanhsei ola.

 

Gia thn metafora o fthnoteros tropos einai na to fereis odhgwntas, gia ena kostos peripou 150eurw sou vgazoun ekei proswrines pinakides kai asfaleia gia merikes meres.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβαζοντας αυτο το μυνημα ισως καποιοι γελασουν...

 

ενα καπρι του 79, 3Κ cc που πιθανοτατα ειναι στην κατηγορια των συμβατικων οσον αφορα τα καυσαερια και με αξια πωλησης στα 3500, τι τελη εχει?

ειμαι φοιτητης οποτε μπορω να περιμενω 3 μηνες για να κανω εκτελωνισμο?

Δυστυχως το αυτοκινητο δεν θεωρειται αντικα, απ οσο ξερω πρεπει να εχει κλεισμενα 30 χρονια απο την πρωτη αδεια, για να αποφυγεις εκτελωνισμο, ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασέ το μην το σκέφτεσαι καθόλου....Αν έχει κυκλοφορήσει το αυτοκίνητο στην Ελλάδα κατά το παρελθόν και έχει έγκριση τύπου θα θέλει πολλά λεφτά για εκτελωνισμό.Αλλιώς ανδεν έχει έγκριση τύπου τότε δεν γίνεται σχεδόν με τίποτα-είναι πολύ μεγαλύτερη η διαδικασία.Πάντως και αντίκα να ήταν πάλι θα έμπλεκες με τη γραφειοκρατία.
Link to comment
Share on other sites

Εκανες εκτίμηση.Ωραία!

Για πες μας και εμάς με τι τιμολογιακή αξία?Αφαίρεσες το 80% (πάνω από 15 χρόνια) της τιμολογιακής αξίας και το υπόλοιπο το πολλαπλασιασες με 346% (συμβατικής τεχνολογίας) για να υπολογίσεις το τέλος ταξινόμησης?Γιατί όπως το λες για να βγεί 2300€ πρέπει να έχει τιμολογιακή αξία το αυτοκίνητο 3325€ μόνο!!!!

Πάντως δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τις προηγούμενες απαντήσεις στο θέμα μας αλλά η εφορία δεν σε χρεωνει με βάση πόσο το αγόρασες εσυ -αλλα με πόσο το κοστολογεί εκείνη από κάποιους πίνακες.Αλλωστε εσένα μπορεί να στο χάρισαν,δεν θα πληρώσεις τελωνείο?

Αλήθεια-έχει κυκλοφορήσει ποτέ στην Ελλάδα το συγκεκριμένο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

αν αγορασς απο αμερικη ενα MUSTANG V6 4.0cc 2006 μοντελο με

περιπου 15.000 ευρω που βλεπω οτι κοστιζουν σε καποια αμερικανικα forum

ποσα χρηματα 8α μου κοστισει τελικα για να περπατισει στην ελλαδα με

πινακιδες φυσικα. Απο εξοπλισμο ας υποθεσουμε οτι ειναι καποια απλη εκδοση.

ευχαριστω εκ τον προτερων για την απαντηση και βοηθεια σας παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

ena Golf MK4 montello tou 2003, 2.0lt, me 1h adeia thn 1/1/2003 kai 12000km bgazei telos 4000-4500. Ypo8etw oti xonrdikh timh einai 18000-20000. An 3erei kanei sta sigoura ergostasiakh timh tou modelou as mou pei plz.

To parapanw exei ypologistei symfwna me to euro 4.

eux

Link to comment
Share on other sites

αν αγορασς απο αμερικη ενα MUSTANG V6 4.0cc 2006 μοντελο με

περιπου 15.000 ευρω που βλεπω οτι κοστιζουν σε καποια αμερικανικα forum

ποσα χρηματα 8α μου κοστισει τελικα για να περπατισει στην ελλαδα με

πινακιδες φυσικα. Απο εξοπλισμο ας υποθεσουμε οτι ειναι καποια απλη εκδοση.

ευχαριστω εκ τον προτερων για την απαντηση και βοηθεια σας παιδια :)

 

Mono an gnwrizeis thn ergostasiakh timh tou autokinhtou sthn Ellada...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας (ειμαι νεος στο forum) και θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις ?

γιατι οι αντιπρωσοπειες αυτοκινητων (για αγορα καινουργιου) δεν δινουν ολο το ποσο του ειδικου τελουσς ταξινομισης στις ειδικες κατηγοριες (οπωσ ειναι οι πολυτεχνοι)

αναφορικα ξερω οτι το ειδικο τελος ταξινομ. ειναι για eyro4 kai apo 1800-2000cc to 40% kai apo 2000cc-και πανω το 50% τισ τιμης που ανγραφετε στο τιμολογειο

ειδικα: ρωτησα gia to jeep cherokee και μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι το ειδικο τελοσ ταξιν. ειναι 3500€ οταν ρωτησα τι ποσο τηα γραφει το τιμολογειο αφου το αυτοκινητο τηα εκτελωνιστη στο ονομα μου δεν ειξερε κανενασ να μου πει ......................η δεν ηθελε.

σε εποικοινονια με την υπηρεσια αξιων μου ηπαν οτι το αυτοκινητο ειναι δηλωμενο 19000€, πανω σε αυτο το ποσο μπαινει το χονδρεμπορικο κερδος και ετσι διαμορφωνετε το ειδικο τελοσ ταξινομ. οπωσ λεει ο νομος.

για να βοηθησουν λιγο οι αριθμοι

εχουμε: 19000€

25% χονδρεμπορικο κερδος

23750 αξια τιμολογιου (το φπα δεν εχει σημασια γιατι ειναι ποσο που μπαινει και διαμορφωνει αναλογα τα ποσα και πληρωνετε απο ολους)

 

το 50% του παραπανω ποσου ειναι 11875€ και το πολυτεχνικο 5937€

το ερωτημα ειναι τα 2437€ αν κανιουμε σωστα τουσ υπολογισμουσ που πανε???

γιατι δεν δινονται στον πελατη ???

και αν μπορουν να καταστρατηγουν το νομο ?? αν γινετε αυτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΗΙ παιδες, ειμαι καινουριος στο forum και θελω να μαθω ποσο παει το μαλι για να φερω ενα TOYTA CELICA mod.2000 μεχρι mod.2003 στην ελλαδα. το αυτοκινητο ειναι 1800cc και βγαζει 143bhp.Γερμανια το βρισκω 8500. τα extra οπως φουσκωματα σποιλερ κτλ τα πληρωνουμαι στο τελωνειο?????

Η ιδιαιτεροτητα της καταστασεις μου ειναι οτι η μητερα μου ειναι γερμανιδα αλλα εχει παρει ελληνικη υπηκοοτητα,εγω εχω ελληνικη ωστοσο εχω συγγενεις πρωτου βαθμου στην γερμανους πολιτες. γινεται να γλυτωσω κατι απο αυτο το γεγονος????????

Α και κατι ακομα . ακουσα απο ενα παιδι που δουλευει αχθοφορος(η κατι τετοιο) στο τελωνιο οτι απο Μαι 2007 καταργειται ο φορος στα τελωνεια για αμαξια απο την Ε.Ε

 

plz plz plz απαντηστε..... ειμαι σαν αναπηρος χωρις αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

ΗΙ παιδες, ειμαι καινουριος στο forum και θελω να μαθω ποσο παει το μαλι για να φερω ενα TOYTA CELICA mod.2000 μεχρι mod.2003 στην ελλαδα. το αυτοκινητο ειναι 1800cc και βγαζει 143bhp.Γερμανια το βρισκω 8500. τα extra οπως φουσκωματα σποιλερ κτλ τα πληρωνουμαι στο τελωνειο?????

Η ιδιαιτεροτητα της καταστασεις μου ειναι οτι η μητερα μου ειναι γερμανιδα αλλα εχει παρει ελληνικη υπηκοοτητα,εγω εχω ελληνικη ωστοσο εχω συγγενεις πρωτου βαθμου στην γερμανους πολιτες. γινεται να γλυτωσω κατι απο αυτο το γεγονος????????

Α και κατι ακομα . ακουσα απο ενα παιδι που δουλευει αχθοφορος(η κατι τετοιο) στο τελωνιο οτι απο Μαι 2007 καταργειται ο φορος στα τελωνεια για αμαξια απο την Ε.Ε

 

plz plz plz απαντηστε..... ειμαι σαν αναπηρος χωρις αμαξι....

 

Μοντέλο 2000-2003 ξεχασέ το, δεν έρχεται.... Το κόστος είναι απαγορευτικό. (Εκτός εάν σου φάινεται λογικό να το πληρώσεις 8κ ευρώ και να δώσερις τελωνείο καμια 20αριά...)

 

Επίσης αυτά με το ότι καταργείται ο φόρος είναι ράδιο αρβύλα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απλή όσο και ιδιαίτερη ερώτηση για τους γνώστες....

Εάν φέρω ένα υβριδικό από ΗΠΑ, πράγματι δεν έχω επιβάρυνση εάν το εκτελωνίσω;;; Η διαφορά βγαίνει σχεδόν μισοτιμής.......

Ευχαριστώ.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εκτελωνιστή που να μπορεί να αναλάβει την υπόθεση μου.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ να αφήσει PM .

 

 

Έχω κλείσει ένα Nissan Silvia S15 Spec-R μοντέλο 2002 , Τύπος κινητήρα SR20(DET) , κατηγορία ένταξης ρύπων EURO 3 .

 

Το αυτοκίνητο είναι εισαγωγή απευθείας από Ιαπωνία και υπολογίζετε να φτάσει Ελλάδα μέσα Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.

 

Υποτιθέμενη άξια Τελωνίου : 9600 Euro

Πραγματική Αξία Αγοράς : 10650 CIF

 

 

*Έχουν εισαχθεί άλλα 5 τέτοια αυτοκίνητα οπότε θα υπάρχει και έγκριση τύπου.

**Για πιστοποιητικό συμμόρφωσης θα απευθυνθώ στην NISSAN HELLAS .

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο που θέλεις πουλιόταν κανονικά στην Ελλάδα και στην Ευρώπη σαν 200SX.Εχει έγκριση τύπου και από όλα για να εισαχθεί στην Ελλάδα.Τόσο ''καινούριο'' μοντέλο δύσκολα θα βρείς στην ελληνική αγορά αλλά και πάλι αν το έβρισκες δεν θα σου κόστιζε 10.650 για αγορά συν άλλα 15.000 για εκτελωνισμό,σύνολο 25.000€

 

Αν υπολογίσουμε οτι το όχημα θα εισαχθεί από τρίτη χώρα και όχι χωρα της Ε.Ε. οπότε έχει επιπλέον γραφειοκρατεία και +10% τέλη εκτελωνισμού τότε το πράγμα ξεφεύγει πολύ.

 

Αν παρόλα αυτά συνεχίζει να σε ενδιαφέρει,έχω εκτελωνιστή να σου συστήσω στην Αθήνα-Πειραιά και οχι στο Λαύριο που βλέπω οτι μένεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνώση του τι θα κοστίσει ..

 

10% ειδικό τέλος

19% Φ.π.α

Τέλος Ταξινόμησης (EURO 3/ 2000cc)

 

Απλά το πρόβλημα ήταν ότι με όσους εκτελωνιστές μίλησα μόλις τους έλεγα από πού θα κάνω την εισαγωγή .. ξαφνικά είχαν πολλές δουλείες και δεν προλάβαιναν.

 

*Το αυτοκίνητο εμένα μου κόστισε 1.650,000 ΥΕΝ ( 10632 EURO) αξία CIF .

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει και το ΦΠΑ 19%:cry::cry:!!

Δηλαδή μιλάμε για τελική τιμή κοντα στα 30.000€:blink:

Συγνώμη αλλά τι αυτοκίνητο ειναι αυτό που αξίζει τόσα χρήματα?

 

*Απευθείας εισαγωγή από Ιαπωνία θα σημαίνει πάρα πολυ δουλειά για τον εκτελωνιστή και αντίστοιχα αυξημένο κόστος για εσένα.Φαντάζεσαι γιατί όλοι έχουν ξαφνικά πολύ δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ποτέ για λεφτά…. Τους είπα όσο πάει… θα σας πληρώσω…. Αλλά κανείς…

 

30.000 δεν παίζει…3.000 είναι 10% + 19% .. και άντε να βγει κάνα 10.000 στην χειρότερη το τέλος ταξινόμησης… αλλά και 30.000 σύνολο να βγει πάλι δεν έχω πρόβλημα…

 

 

Εκτελωνιστή που να θέλει να ασχοληθεί ψάχνω…

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό να τα πάρουμε από την αρχή:

Αξία εκτελωνισμού όπως λές 9600€ (λίγα μου φαίνονται για όχημα 2000cc μοντ.2002-αλλα για να το λες εσύ έτσι θα είναι).Αν το τιμολόγιο κοπεί με μεγαλύτερη αξία θα υπολογιστεί φόρος με βάση τη μεγαλύτερη και οχι την αξία cif.

Αρα λοιπόν 9600€*142% τέλος ταξινόμησης (euro3-2.000cc) =13.650€

Συν 10% φόρος εισαγωγής από τρίτη χώρα 1.350€

Συν 19% ΦΠΑ (9600*19%) 1.850€

Συν έξοδα εκτελωνιστή για πλάκα ας πούμε 500€ αφού για εντός Ε.Ε. σου παίρνουν 300€.

Συνολο 10650 αγορα+13650 ταξινομηση+1350 φορος+500 εκτελωνισμος=26150€

 

Μετά επιπλέον:

Να βάλω μεταφορικά από την ιαπωνία μεχρι εδώ?Ασε καλύτερα.....

Υπολόγισε τέλη κυκλοφορίας 372€ - έκδοση πινακίδας περίπου 200€ - ΚΤΕΟ 70€

 

Οπου κάνω λάθος διόρθωσε με και αν ειμαι σωστός ,πες μου αν αξίζει για αυτοκίνητο 6ετίας να δώσει κανείς τόσα χρήματα.

 

Εκτός αν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο στην Ελλάδα θα κόστιζε 40.000€ και πάνω!Γι αυτό λέω.Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Episis o syntelestis forologisis gia to telos taksinomisis EURO 3 sta 1998cc pou einai to aftokinito einai 83% kai oxi 142%.

 

**sorry gia ta greeklish alla exo provlima me tis ellinikes gramatoseires.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...