Jump to content

Cosmote internet on the phone! internet για όλους!


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω ενεργοποιησει το cosmote my view με το basic πακετο με τα 100mb ολα οκ σερφαρω κανονικα αλλα το προβλημα ειναι οτι skype fring , wlm , ebuddy κτλ δεν συνδεονται ...Εχω ενα νοκια 5800

σε ενα κινητο nokia n82 με καρτα q ολα συνδοονται μια χαρα μαλιστα εχω εντυπωσιαστει απο την ποιοτητα κλησεων με το skype

Τι γινεται κ η cosmote δεν με αφηνει να συνδεθω κανω κατι λαθος;

Edited by vaggospat13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να έχεις επιλεγμένο το προφίλ wapa ( αν έχεις πρόσβαση στο myview, σίγουρα ισχύει αυτό που λέω ). Αν ναι, δοκίμασε να επιλέξεις σαν ενεργό προφίλ το cosmote internet πριν συνδεθείς με skype κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Στο καρτοκινητό μου έχω στείλει μήνυμα ''WAP'' στο 1333 και μου απάντησαν ότι το κινητό μου δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στις ιστοσελίδες

 

Τι συμβαίνει μου εξηγεί κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Θα καλεσεις 1313 και μετα το 9 και θα ζητησεις απο τον εκπροσωπο να σου στειλει τις ρυθμισεις βαση της συσκευης που εχεις!
Link to comment
Share on other sites

Χωρις πολλα λογια ειναι αθλιο το ιντερνετ της κοσμοτε, ειναι απιστευτα αργο, μα πολυ ομως.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε φιλε ? η cosmote εχει πολυ γρηοροτερο και μεγαλυτερη καλυψη 3G ιντερνετ και απο wind kai απο vodafone
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε φιλε ? η cosmote εχει πολυ γρηοροτερο και μεγαλυτερη καλυψη 3G ιντερνετ και απο wind kai απο vodafone

 

Οχ η συνέχεια θα έχει πολύ γέλιο !!! :lol:

 

Πέρα απο την πλάκα... ολα αυτά είναι υποκειμενικά... η κάλυψη μπορεί να αλλάζει ακόμα και στο τετράγωνο που μένεις από εταιρία σε εταιρία.

Πραγματικές ταχύτητες όπως θέλουμε όλοι να έχουμε δεν θα δούμε γιατί απλά καμία απο αυτές δεν έχει επενδύσει και πολλά για αυτό το ζήτημα, διότι πολύ απλά ήμαστε ακόμα, μια χώρα του SMS και του τηλεφώνου. Όταν θα αλλάξει αυτό (σύντομα ελπίζω) τότε αναγκαστικά θα επενδύσουν.

:!: Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε μια επιστημονική δημοσίευση σχετικά με την επί τις εκατό αναλογία αυτών που χρησιμοποιούν το κινητό, πέρα από SMS και τηλ στη χώρα μας...

Link to comment
Share on other sites

 

:!: Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε μια επιστημονική δημοσίευση σχετικά με την επί τις εκατό αναλογία αυτών που χρησιμοποιούν το κινητό, πέρα από SMS και τηλ στη χώρα μας...

 

Η πλειοψηφία των νέων πλέον χρησιμοποιούν και υπηρεσίες ίντερνετ στο κινητό τους. Τουλάχιστον εγώ, αυτό έχει διαπιστώσει! Όσο για τους μεγαλύτερους χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον το κινητό για κλήσεις και SMS. Και είναι και λογικό...

Edited by petros_dl
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των νέων πλέον χρησιμοποιούν και υπηρεσίες ίντερνετ στο κινητό τους. Τουλάχιστον εγώ, αυτό έχει διαπιστώσει! Όσο για τους μεγαλύτερους χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον το κινητό για κλήσεις και SMS. Και είναι και λογικό...

Το να λέμε πλειοψηφία... δεν λέει τίποτα, πρέπει να βασίζεται κάπου, αλλιώς είναι υποκειμενικό.

Αν σκεφτούμε οτι η πλειοψηφία των ανθρώπων (η μέση ηλικία) της χώρας μας είναι τα 41-45 άρα συνολικά μπορούμε να πούμε οτι ενα μικρό ποσοστό τελικά χρησιμοποιεί το κινητό του πέραν των SMS και τηλεφώνου. Επομένως καμία εταιρία δεν πρόκειται να επενδύσει και πολλά...

 

OFF topic : Δείτε εδώ πόσο ηλικιωμένη είναι η χώρα μας (γαμ#$%# και κάνετε παιδιά γιατι χανόμαστε ): https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gr.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να βάλω τοregular στο iPhone. Τα 300 mb που γράφουν είναι για δεδομένα που κατεβαζω η για δεδομένα που στέλνω η όλα μαζί; Επίσης το Cosmote my view που μπορεί να μου χρησιμεύσει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να βάλω τοregular στο iPhone. Τα 300 mb που γράφουν είναι για δεδομένα που κατεβαζω η για δεδομένα που στέλνω η όλα μαζί;

 

Όλα μαζί είναι (δηλαδή το σύνολο upload και download)!

 

 

*Καλωσήλθες στο forum!

Edited by petros_dl
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το Cosmote my view που μπορεί να μου χρησιμεύσει;

 

Στο iPhone δεν χρειάζεται γιατί πολύ απλά ΔΕΝ το υποστιρίζει :)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει οτι κατα την ενεργοποίηση χρεώνεσαι διπλά? Επίσης μπορώ να το απενεργοποιήσω όποτε θέλω?
Link to comment
Share on other sites

Με την πρωτη ενεργοποιηση ητε στο basic ητε στο regular δεν χρεωνεσαι το παγιο της υπηρεσιας. Το παγιο χρεωνεται απο τον 2ο μηνα και μετα. Οσο για απενεργοποιηση της υπηρεσιας την κανεις οποτε θελεις εσυ!
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το COSMOTE Internet On The Phone 60 στο nokia e90 και δουλευει κανονικα και αψογα.. να κανω μια ερωτηση ομως? γιατι εχετε ανακατεψει τα προγραμματα συμβολαιου με τα καρτοκινητα στο ιδιο τοπικ?

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παραθέτω κι εδώ το μήνυμα που έγραψα στο θέμα του κινητού μου, lg gw620, γιατί ίσως εδώ ταιριάζει καλύτερα και το δει κάποιος που να γνωρίζει για να μου απαντήσει.

 

Χθες το μεσημέρι, το κινητό μου ήταν αφημένο πάνω στο γραφείο της δουλειάς και όταν το πήρα το απόγευμα είδα ότι είχε τελειώσει η μπαταρία και είχε κλείσει(αν και δεν περίμενα να μην αντέξει καθώς ήταν στο 40%). Όταν το άνοιξα παρατήρησα ότι το netcounter είχε βγάλει ειδοποίηση πως είχα ξεπεράσει το μηνιαίο όριο των 250mb! Για την ακρίβεια είχε κατεβάσει περίπου 300mb!!!

Έχω βάλει τα 300mb internet on the phone και βάζω ειδοποίηση στα 250mb κάθε μήνα για να το ελέγχω, αν και ποτέ ως τώρα δεν τα είχα πλησιάσει καν! Επίσης χρησιμοποιώ το apndroid για να κλείνω το internet όταν δεν το θέλω και τότε ήταν από τις ελάχιστες φορές που το είχα ξεχάσει.

Πάω από κατάστημα cosmote και μου λέει ο υπάλληλος να στείλω ένα μηνυμα στο 1256 τον αριθμό 1 και μου έρχεται ενημέρωση των υπολοιπόμενων δωρεάν λεπτών&mb της σύνδεσής μου. Έχω το απεριόριστα 35. Εκεί πράγματι βλέπω ότι το μηνιαίο όριο των 300mb έχει εξαντληθεί. Τηλεφωνώ σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών και με τα πολλά καταλήγει η κοπέλα και μου λέει τι ρυθμίσεις έχω στο προφίλ του cosmote internet, έχω wapapn ή internetapn? Ψάχνω στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρίσκω τίποτα και μου λέει ότι η έξτρα χρέωση με ρυθμίσεις internet είναι 0,1034€/mb ενώ με ρυθμίσεις wap είναι 12,5€/mb!!!

Επειδή δεν ήξεραν πως θα το βρω μου έδωσαν το τηλέφωνο της lg και τους κάλεσα και ακόμη να μου απαντήσουν από τις 10 το πρωί!

Ξέρεις κανείς πως μπορώ να το δω γιατί πάω να σκάσω σήμερα όλη μέρα!Υπολογίζω ότι έχω υπερβεί περίπου 70mb το όριο και με την χρέωση των 12,5€/mb μιλάμε για κοντά στα 900€!!!!!

 

edit:Ξέχασα να συμπληρώσω ότι ξανακάλεσα την εξυπηρέτηση της cosmote και μου είπε ότι αφού έχω το πρόγραμμα regular με τα 300mb, τότε όποιες και να είναι οι ρυθμίσεις, wap ή internet, η χρέωση θα είναι 0,1034€/mb. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι μέχρι να το δω στον λογαριασμό στις 15 του μηνός κρατώ επιφυλάξεις. Στο site μου είπε ότι δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία, όπως και πράγματι δεν υπήρχε όταν το έψαξα. Γιατί άραγε μας αποκρύπτει η cosmote τόσο σημαντικές πληροφορίες χρεώσεων; Είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει κάποια ανάλογη περίπτωση;

Edited by FingolfinGR
Link to comment
Share on other sites

Bαλτε ρε παιδια το 'vodafone ολη μερα', με 1 ευρω σερφαρεις ολη μερα, κατεβαζεις τα κερατα σου, και πληρωνεις μονο 1 ευρω.

Αν και κοσμοτακιας, ποτε δεν πηγα σε πακετα με μονο μερικα mb, οπως αυτα που μοσχοπουλα η cosmote / wind τωρα, και ελπιζει να ξεφυγει απο τα ορια ο χρηστης για να του παρει τα σωβρακα!

 

--

Cosmokarta μια ζωη ειχα, απο το 99.

Για internet ομως...

Ξεκινησα με wind plus non stop

Μετα πηγα σε cosmote imode

Τωρα στο vodafone oλη μερα

ΟΛΑ, απεριοριστα gb.

 

Οχι να φοβαμαι μην ξεπερασω τα ορια.

Παρτε μια sim voda με 5 ευρω και καντε τη δουλεια σας.

 

Αμα ξυπνησει η cosmote τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Bαλτε ρε παιδια το 'vodafone ολη μερα', με 1 ευρω σερφαρεις ολη μερα, κατεβαζεις τα κερατα σου, και πληρωνεις μονο 1 ευρω.

Αν και κοσμοτακιας, ποτε δεν πηγα σε πακετα με μονο μερικα mb, οπως αυτα που μοσχοπουλα η cosmote / wind τωρα, και ελπιζει να ξεφυγει απο τα ορια ο χρηστης για να του παρει τα σωβρακα!

 

--

Cosmokarta μια ζωη ειχα, απο το 99.

Για internet ομως...

Ξεκινησα με wind plus non stop

Μετα πηγα σε cosmote imode

Τωρα στο vodafone oλη μερα

ΟΛΑ, απεριοριστα gb.

 

Οχι να φοβαμαι μην ξεπερασω τα ορια.

Παρτε μια sim voda με 5 ευρω και καντε τη δουλεια σας.

 

Αμα ξυπνησει η cosmote τα ξαναλεμε.

 

Θα συμφωνήσω... Αν και έχω σύνδεση On The Go οι ταχύτητες είναι για τα μπάζα, να λοιπόν ένας ακόμα λόγος να μην μένει κάποιος στην Cosmote. Βεβαίως υπάρχουν και περιοχές που δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα "υπερφόρτωσης" . :shifty:

(Off Topic : πράγματι η Vodafone συμφέρει αρκεί να έχεις όρεξη να κάνεις αποσύνδεση & σύνδεση όταν φτάσει τα 97MB :p)

Link to comment
Share on other sites

Bαλτε ρε παιδια το 'vodafone ολη μερα', με 1 ευρω σερφαρεις ολη μερα, κατεβαζεις τα κερατα σου, και πληρωνεις μονο 1 ευρω.

Αν και κοσμοτακιας, ποτε δεν πηγα σε πακετα με μονο μερικα mb, οπως αυτα που μοσχοπουλα η cosmote / wind τωρα, και ελπιζει να ξεφυγει απο τα ορια ο χρηστης για να του παρει τα σωβρακα!

 

--

Cosmokarta μια ζωη ειχα, απο το 99.

Για internet ομως...

Ξεκινησα με wind plus non stop

Μετα πηγα σε cosmote imode

Τωρα στο vodafone oλη μερα

ΟΛΑ, απεριοριστα gb.

 

Οχι να φοβαμαι μην ξεπερασω τα ορια.

Παρτε μια sim voda με 5 ευρω και καντε τη δουλεια σας.

 

Αμα ξυπνησει η cosmote τα ξαναλεμε.

 

Μας ρίχνει την ταχύτητα όμως μόλις ξεπεράσουμε τα 10ΜΒ. Απεριόριστα μεν με 1€/μέρα, αλλα αμα είναι να σερφάρω με 10kB/sec τι να το κάνω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα, κατσε στην cosmote με τις μεγαλες ταχυτητες και να τρεμει η ψυχη σου μη περασεις τα ορια, ή να μετρας τα mb σαν ψιλικατζης...

Να σερφαρουμε παντου θελουμε, οχι να αντικαταστησουμε την dsl του σπιτιου μας!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πιο βολικό μου έρχεται το Internet on the phone μιας και ούτε καν τα πλησιαζω τα 300. Απλώς το χρησιμοποιώ για να τσεκαρω τα mail λίγο σερφαρισμα και για κάποιες εφαρμογές. Το να πληρώνω στη vodafone 30 ευρώ το μήνα για λίγο σερφαρισμα στο ίντερνετ δεν μου φαίνεται και πολυ Καλή προσφορά.έρχεται ακριβότερα και απο την σύνδεση του σπιτιού.
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κι εδώ το μήνυμα που έγραψα στο θέμα του κινητού μου, lg gw620, γιατί ίσως εδώ ταιριάζει καλύτερα και το δει κάποιος που να γνωρίζει για να μου απαντήσει.

 

Χθες το μεσημέρι, το κινητό μου ήταν αφημένο πάνω στο γραφείο της δουλειάς και όταν το πήρα το απόγευμα είδα ότι είχε τελειώσει η μπαταρία και είχε κλείσει(αν και δεν περίμενα να μην αντέξει καθώς ήταν στο 40%). Όταν το άνοιξα παρατήρησα ότι το netcounter είχε βγάλει ειδοποίηση πως είχα ξεπεράσει το μηνιαίο όριο των 250mb! Για την ακρίβεια είχε κατεβάσει περίπου 300mb!!!

Έχω βάλει τα 300mb internet on the phone και βάζω ειδοποίηση στα 250mb κάθε μήνα για να το ελέγχω, αν και ποτέ ως τώρα δεν τα είχα πλησιάσει καν! Επίσης χρησιμοποιώ το apndroid για να κλείνω το internet όταν δεν το θέλω και τότε ήταν από τις ελάχιστες φορές που το είχα ξεχάσει.

Πάω από κατάστημα cosmote και μου λέει ο υπάλληλος να στείλω ένα μηνυμα στο 1256 τον αριθμό 1 και μου έρχεται ενημέρωση των υπολοιπόμενων δωρεάν λεπτών&mb της σύνδεσής μου. Έχω το απεριόριστα 35. Εκεί πράγματι βλέπω ότι το μηνιαίο όριο των 300mb έχει εξαντληθεί. Τηλεφωνώ σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών και με τα πολλά καταλήγει η κοπέλα και μου λέει τι ρυθμίσεις έχω στο προφίλ του cosmote internet, έχω wapapn ή internetapn? Ψάχνω στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρίσκω τίποτα και μου λέει ότι η έξτρα χρέωση με ρυθμίσεις internet είναι 0,1034€/mb ενώ με ρυθμίσεις wap είναι 12,5€/mb!!!

Επειδή δεν ήξεραν πως θα το βρω μου έδωσαν το τηλέφωνο της lg και τους κάλεσα και ακόμη να μου απαντήσουν από τις 10 το πρωί!

Ξέρεις κανείς πως μπορώ να το δω γιατί πάω να σκάσω σήμερα όλη μέρα!Υπολογίζω ότι έχω υπερβεί περίπου 70mb το όριο και με την χρέωση των 12,5€/mb μιλάμε για κοντά στα 900€!!!!!

 

edit:Ξέχασα να συμπληρώσω ότι ξανακάλεσα την εξυπηρέτηση της cosmote και μου είπε ότι αφού έχω το πρόγραμμα regular με τα 300mb, τότε όποιες και να είναι οι ρυθμίσεις, wap ή internet, η χρέωση θα είναι 0,1034€/mb. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι μέχρι να το δω στον λογαριασμό στις 15 του μηνός κρατώ επιφυλάξεις. Στο site μου είπε ότι δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία, όπως και πράγματι δεν υπήρχε όταν το έψαξα. Γιατί άραγε μας αποκρύπτει η cosmote τόσο σημαντικές πληροφορίες χρεώσεων; Είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει κάποια ανάλογη περίπτωση;

 

Αυτό που σου είπε η πρώτη υπάλληλος θα ίσχυε αν είχες το internet on the phone starter χωρίς το πάγιο δηλαδή και χωρίς τη κοινή χρέωση με το wapa. Άρα, ισχύει αυτό που σου είπε η δεύτερη. 101% σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, κατσε στην cosmote με τις μεγαλες ταχυτητες και να τρεμει η ψυχη σου μη περασεις τα ορια, ή να μετρας τα mb σαν ψιλικατζης...

Να σερφαρουμε παντου θελουμε, οχι να αντικαταστησουμε την dsl του σπιτιου μας!

 

vodafone έχω φίλε μου :) και δεν θα πήγαινα στην cosmote ποτε :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...