Jump to content

MTN - Κύπρος (Πρώην Areeba)


gmmour
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η PrimeTel είναι νοητό δίκτυο (MVNO),χρησιμοποιεί το δίκτυο της MTN. Η οποία MTN είχε προβλήματα τον τελευταίο καιρό και έχει φάει αρκετό κράξιμο στα ΜΚΔ.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Η PrimeTel είναι νοητό δίκτυο (MVNO),χρησιμοποιεί το δίκτυο της MTN. Η οποία MTN είχε προβλήματα τον τελευταίο καιρό και έχει φάει αρκετό κράξιμο στα ΜΚΔ.

Μάλιστα ώστε η PrimeTel περνει δίκτυο από την ΜΤΝ χμμ δεν το ήξερα αυτό λίγα λίγα τα μαθαίνουμε αλλα αφού είναι άλλη εταιρία η μια και άλλη εταιρία η άλλη πως γίνεται αυτό ; Και τις γραμμές του διαδικτυου της περνούν όλοι από την Cyta από εκεί τις νοικοιαζουνε άκουσα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάροχοι κίνητης που έχουν δικό τους δίκτυο (π.χ. Cyta, MTN) και πάροχοι που νοικιάζουν υποδομές κλπ από άλλους (π.χ. Primetel). Αυτοί λέγονται "νοητά δίκτυα" (MVNO) H Cyta λ.χ. σην Κύπρο έχει δικό της δίκτυο, αλλά στην Ελλάδα είναι MVNO - χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone.

Το ίδιο ισχύει και για τη σταθερή. Το χάλκινο δίκτυο της Cyta καλύπτει όλη την Κύπρο (ειδικά το "τελευταίο χιλιόμετρο" -last mile- που καταλήγει στα υποστατικά μας), οπότε οι άλλοι πάροχοι αντί να κτίσουν το δικό τους, νοικιάζουν από τη Cyta. To ίδιο κάνει και η Cyta στην Ελλάδα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάροχοι κίνητης που έχουν δικό τους δίκτυο (π.χ. Cyta, MTN) και πάροχοι που νοικιάζουν υποδομές κλπ από άλλους (π.χ. Primetel). Αυτοί λέγονται "νοητά δίκτυα" (MVNO) H Cyta λ.χ. σην Κύπρο έχει δικό της δίκτυο, αλλά στην Ελλάδα είναι MVNO - χρησιμοποιεί το δίκτυο της Vodafone.

Το ίδιο ισχύει και για τη σταθερή. Το χάλκινο δίκτυο της Cyta καλύπτει όλη την Κύπρο (ειδικά το "τελευταίο χιλιόμετρο" -last mile- που καταλήγει στα υποστατικά μας), οπότε οι άλλοι πάροχοι αντί να κτίσουν το δικό τους, νοικιάζουν από τη Cyta. To ίδιο κάνει και η Cyta στην Ελλάδα.

 

Τι τιμές ενοικίασης ποιος τις καθορίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα το ΓΕΡΗΕΤ (Γραφείο Επιτρόπου Ρυθμίσεως Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών και Ταχυδρομείων) έχει τον τελευταίο λόγο.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεα,

Σε δέκα μέρες πάω φαντάρος στη Κύπρο και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

 

Με ενδιαφέρει για καρτοκινητο.

Πόσο κοστίζουν οι κάρτες ανανεώσεις;

Πακέτα ιντερνέτ υπάρχουν αν ναι ποσο κοστίζουν;

 

Δεν ξέρω αν ποσταρω σε σωστό σημείο η οχι.

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Σε νιώθω μιας και ακριβώς την ίδια κατάσταση πέρασα το καλοκαίρι. Επειδή θα χρησιμοποιείς πολύ internet, πίστεψε με, το καλύτερο πακέτο είναι της primetel pay as you go και συγκεκριμένα το πρόγραμμα με 1500mb για 10 μέρες με 8 ευρώ http://www.payasyougo.com.cy/bonus-offers/super-bundle/.

H κάρτα κοστίζει 2ε. Όσον αφορά τις ανανεώσεις εκεί κάρτες παίρνεις απο διάφορα σημεία. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να βάλω και ένα πρόγραμμα που σου δίνει bonus ανανέωσης και ανανεώσεις των 20ε, κυρίως για τα mb που σου δίνει.

Oι κλήσεις χρεώνονται με το δευτερόλεπτο οπότε στα τηλεφωνήματα που θα κάνεις στα τοπικά δίκτυα δεν θα έχεις και τρελές χρεώσεις και ένα πράγμα που βόλεψε πολύ εμένα είναι οτι μετά απο κάθε τηλέφωνο μου πέταγε pop-up ειδοποίηση στο κινητό με το υπόλοιπο

 

Εγώ δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα συνδεσιμότητας όπου και να ήμουνα. Το μόνο σπαστικό είναι οτι θα πρέπει να ρυθμίσεις το APN μόλις βάλεις την κάρτα για να συνδεθείς αλλά άμα πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση σε βοηθούν.

 

Για οτιδήποτε άλλο μπορείς να μου στείλεις πμ και αν θα είσαι KEN Λεμεσού πες μου να σου δώσω και 2 κωδικούς wifi απο μερικά σημεία :lol::lol:

 

ps: αν δεν έχεις πάρει power bank πάρε άμεσα θα σου χρειαστει το 4g ρουφάει την μπαταρία με καλαμάκι :lol:

Edited by liakosele

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις αν η mtn παρέχει δεύτερη sim για το ίδιο νούμερο payasyougo?

 

Επειδή θα χρησιμοποιείς πολύ internet, πίστεψε με, το καλύτερο πακέτο είναι της primetel pay as you go και συγκεκριμένα το πρόγραμμα με 1500mb για 10 μέρες με 8 ευρώ

Και γιατί όχι 1,5GB με 15ευρώ για 30μέρες από την mtn + plus 250mb bonus λόγω topup?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις αν η mtn παρέχει δεύτερη sim για το ίδιο νούμερο payasyougo?

 

 

Και γιατί όχι 1,5GB με 15ευρώ για 30μέρες από την mtn + plus 250mb bonus λόγω topup?

 

εγώ το είπα γτ προσωπικά το 1.5gb συν τα 200mb πήρα λόγω topup δεν μου εφτασαν 10 μέρες.Συνήθως στις 10 μέρες είχα ήδη ξεμείνει.Ασε που καθαρα χρηκατιλά μιλώντας για topup 20e στην μια περιπτωση πάιρνεις 1.75gb για 30 μέρες ενώ στο άλλο 3.2gb για 20 μέρες και η διαφορά είναι 1ε. Οπότε πρέπει να αξιολογήσει τι του χρειάζεται,πόσοτητα ή διαρκεια. Εγω σε διαστημα 3 μηνών έβαλα 14 τέτοια πακέτα

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις αν η mtn παρέχει δεύτερη sim για το ίδιο νούμερο payasyougo?

Δυστυχώς η multisim παρέχετε μόνο στους συνδρομητές (τόσο στην mtn, όσο και στην primetel)

 

εγώ το είπα γτ προσωπικά το 1.5gb συν τα 200mb πήρα λόγω topup δεν μου εφτασαν 10 μέρες.Συνήθως στις 10 μέρες είχα ήδη ξεμείνει.Ασε που καθαρα χρηκατιλά μιλώντας για topup 20e στην μια περιπτωση πάιρνεις 1.75gb για 30 μέρες ενώ στο άλλο 3.2gb για 20 μέρες και η διαφορά είναι 1ε. Οπότε πρέπει να αξιολογήσει τι του χρειάζεται,πόσοτητα ή διαρκεια. Εγω σε διαστημα 3 μηνών έβαλα 14 τέτοια πακέτα

Δεν έχεις άδικο βασικά... εξάλλου μόλις έκανα μεταφορά στην primetel για συμβόλαιο.

Λιγότερη γραφειοκρατία καλύτερα συμβόλαια. :p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η multisim παρέχετε μόνο στους συνδρομητές (τόσο στην mtn, όσο και στην primetel)

 

 

Δεν έχεις άδικο βασικά... εξάλλου μόλις έκανα μεταφορά στην primetel για συμβόλαιο.

Λιγότερη γραφειοκρατία καλύτερα συμβόλαια. :p

 

Η αλήθεια είναι ότι τα συμβόλαια που έχει είναι ίσως τα καλύτερα στην αγορά της Κύπρου,αν θυμαμαι εχει κάποια unlimited που με πάγιο στα 30ε καλύπτεσαι.Σε περίπτωση που έρθω μόνιμα πίσω θα βάλω κάποια απο αυτά

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επειδη ηρθα Κυπρο και συγκεκριμενα Παφο.

Εχω ελληνικες καρτες Wind F2G και Roaming εχει η MTN.

Μεσα στην πολη,Coral Bay και μεχρι Γεροσκηπου πεταει το 3G.

4G b3 παντου,η καρτα ειναι σε ενα κινεζικο χωρις την B20.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
  • 5 months later...
On 30/9/2017 at 2:49 ΜΜ, Nikolas14 said:

Επειδη ηρθα Κυπρο και συγκεκριμενα Παφο.

Εχω ελληνικες καρτες Wind F2G και Roaming εχει η MTN.

Μεσα στην πολη,Coral Bay και μεχρι Γεροσκηπου πεταει το 3G.

4G b3 παντου,η καρτα ειναι σε ενα κινεζικο χωρις την B20.

Προχωρησε η MTN και εγινε EPIC πλεον εδω και 3 χρονια με παρα πολυ καλα πακετα ομιλιας αλλα και δεδομενων.
 

https://www.epic.com.cy/el/page/H1Q5Ad3p/plana-kinhths

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and unfeatured
Προχωρησε η MTN και εγινε EPIC πλεον εδω και 3 χρονια με παρα πολυ καλα πακετα ομιλιας αλλα και δεδομενων.
 
https://www.epic.com.cy/el/page/H1Q5Ad3p/plana-kinhths
Καλά ρε φίλε ξεθαψες θέμα 4.5 ετών απλά για να ποστάρεις κάτι;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...