Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σιγουρα δεν κανουν υπερβολες γιατι

1.δεν τις χρειαζονται αφου το sw δουλευει μια χαρα.

2.πρεπει να εχουν να πουλησουν κατι και τον επομενο χρονο.

;)

 

Δημήτρη το ζήτημα είναι ότι το κοινό δεν σκέφτεται σαν εμάς που λόγο χόμπι ασχολούμαστε. Επιρεαζονται απο τα υπερβολικά specs.

Η apple αντιστέκεται σ αυτή την φιλοσοφία αλλά όσο περνά ο καιρός θα μειώνονται οι αντιστασεις:)

 

Χαίρομαι που δεν θα δούμε κάποια κιτς κάμερα 8mp, αλλά θα ήθελα μια καλής ποιότητας κάμερα τουλάχιστον 2mp ώστε να κανει πολύ καλά αυτό που χρειαζόμαστε απο ένα tablet.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι σε μια επαγγελματική βιντεο-συνομιλία μέσω skype χρειάζεται πολλές φορές να δείξουμε κάτι στους συνομιλητές μας.

Τελευταία το κάνω συχνά απο το iPhone και μου έχει λύσει τα χέρια.

Μην ξεχνάμε ομως ότι δεν διαθέτουν όλοι iphone4.

Η ύπαρξη του, με κανει να μην σκέπτομαι την αντικατάσταση του iPad1.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μα δεν εχεις λογο να αλλαξεις ουτε το ενα ουτε το αλλο πιστευω.

 

Ισα ισα.

Προσανατολιζομαι και εγω στην αγορα ενος ipad 1 τωρα που θα τα δινουν αρκετα πιο κατω λογω του 2.

εξαλλου με ΑιΦον4 (και το καλοκαιρι με το 5) και iPad 1 δεν θες κατι αλλο.

Οπως ειπες ειναι τελεια για αυτο που πρεπει να κανουν.

Μην σου πω πως μου αρεσει πιο πολυ το iPad 1 και σαν σχημα... :D

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια αμφιβολια για αυτο Edited by nikolasn80

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολιζομαι και εγω στην αγορα ενος ipad 1 τωρα που θα τα δινουν αρκετα πιο κατω λογω του 2.

εχω μια αμφιβολια για αυτο

 

Δύσκολο το βλέπω γιατί σχεδόν έχει διακοπεί η παραγωγή λόγω του 2 και δεν υπάρχει μεγάλο Στοκ.

 

Αν βρεις κάποιο μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση πραγματικά συμφέρει.

 

Περίμενε όμως να δεις πρώτα την παρουσίαση και αποφασίζεις.

 

Χαίρομαι πάντως γιατί όλο και περισσότεροι κάτοχοι κινητών με διαφορετικό λειτουργικό βλέπουν το iPad σαν την πιο λογική πρόταση.

 

Πιστεύω ότι θα κρατήσει το χρονικό προβάδισμα που απέκτησε καθώς αυτο δημιούργησε την συγκεκριμένη κατηγορία και θα παραμείνει η καλύτερη επιλογή παρ όλο που έχουν ανακοινωθεί αρκετά καλές συσκευές απο τον ανταγωνισμό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζει η δική μας λογική με την λογική της apple, για τον απλούστατο λόγο ότι η εταιρεία γνωρίζει, προγραμματίζει έχοντας κάνει τα πλάνα της.

 

Με την ίδια λογική που αφορά την χρησιμοποιηση η όχι του Α9, θα έπρεπε και πέρυσι να είχε χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερη ram όπως στο iPhone 4.

Παρόλο που το ipad1 δεν διέθετε κάμερες και δυνατότητα κλήσεων, αποδείχθηκε με την προσθήκη του multi tasking, ότι τα 256ΜΒ ram, είναι οριακά.

Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα, ανοίγοντας τις ίδιες εφαρμογές σε iPhone και iPad.

 

Νομίζω ότι η καθυστέρηση στην ανακοίνωση του νέου iPad οφείλεται σε κάποιες αποφάσεις που πάρθηκαν την τελευταία στιγμή.

Η πολιτική της apple δεν συμβαδίζει με υπερβολές και προσθήκη άχρηστου hardware για λόγους εντυπωσιασμού.

 

 

Πιστεύω ότι το iPad 2 θα έχει αυτά που χρειάζεται για να παραμείνει στην κορυφή.

 

Κώστα το πλαίσιο μέσα στο οποίο καθορίζονται οι τελικές αποφάσεις,επηρεαζεται απο διαφορετικούς παράγοντες για το SoC γενικά και τη RAM.

Ο Α4(και κατ'επέκταση ο "Α5") αποτελούσε σε μεγάλο βαθμό μια proprietary λύση της Apple(με ή χωρις τη συνδρομή της P.A. Semi),οπότε θα κρινόταν σκόπιμο να χρησιμοποιηθεί σε όσο το δυνατον περισσότερα μοντέλα,προκειμένου ν'αποσβεστούν τα R&D κόστη (και να επιτευχθεί κέρδος).

H δε μνήμη αγοράζεται απο τρίτους κατασκευαστές,οπότε στη λογική της περικοπής του κόστους θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μικρότερη ποσότητα.

 

Αυτές είναι προσωπικές εκτιμήσεις,καθώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν π.χ στο iPad τα 256mb δεν επαρκούν ή στο iphone 4 τα 512mb είναι περιττά.Αυτό που γνωρίζω είναι οι σχετικές αποφασεις δεν λαμβάνονται μόνο με τεχνολογικά κριτήρια αλλα και με κριτήρια χρονικού προγραμματισμού και...τσέπης;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται. εγω βρήκα τη λύση σε αυτο που αναζητούσα εδώ. Ότι πιο εύκολο για μένα για μεταφορά πλήρους φακέλου. νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. γιατί δεν απαιτεί ούτε wifi ούτε νετ και αποφεύγεις και αυτό το άθλιο itunes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Μια ερωτηση.Στο σπιτι δεν εχω router με wifi αλλα απλο ενσυρματο.Εχει βγει καποιου ειδους usb που να τη βαζω στον υπολογιστη ο οποιος εχει internet ενσυρματα απ το router και να συνδεω με αυτο το ipad στο ιντερνετ?Στο γραφειο ειμαι οκ αλλα στο σπιτι αν και ελαχιστες ωρες ειμαι θα ηθελα μια φθηνη τετοια λυση.Εχετε κατι υποψη?

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται. εγω βρήκα τη λύση σε αυτο που αναζητούσα εδώ. Ότι πιο εύκολο για μένα για μεταφορά πλήρους φακέλου. νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. γιατί δεν απαιτεί ούτε wifi ούτε νετ και αποφεύγεις και αυτό το άθλιο itunes

Όταν ασχοληθείς και μάθεις το iTunes θα δεις ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα διαχείρισης της μουσικής σου αλλα και συγχρονισμού όταν χρειάζεται. Δόσεις του λίγο χρόνο για τα απαραίτητα τουλάχιστον.

 

Καλησπερα παιδια.

Μια ερωτηση.Στο σπιτι δεν εχω router με wifi αλλα απλο ενσυρματο.Εχει βγει καποιου ειδους usb που να τη βαζω στον υπολογιστη ο οποιος εχει internet ενσυρματα απ το router και να συνδεω με αυτο το ipad στο ιντερνετ?Στο γραφειο ειμαι οκ αλλα στο σπιτι αν και ελαχιστες ωρες ειμαι θα ηθελα μια φθηνη τετοια λυση.Εχετε κατι υποψη?

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν προγράμματα που μετατρέπουν ενα λάπτοπ σε hot spot ώστε να δίνει Ίντερνετ σε άλλες συσκευές.

 

Στο γραφείο μου επειδή το υπάρχων wifi είχε πολυ αδύνατο σήμα, αγόρασα ένα access point της D-Link και συνεδεσα το καλώδιο εκει. Παράλληλα μέσω ενός μικρού διακλαδωτη έστειλα ένα καλώδιο για την Ethernet σύνδεση του PC.

 

Πιθανώς να υπάρχουν και άλλοι τρόποι ψαξτο λίγο στο Google.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν προγράμματα που μετατρέπουν ενα λάπτοπ σε hot spot ώστε να δίνει Ίντερνετ σε άλλες συσκευές.

 

Στο γραφείο μου επειδή το υπάρχων wifi είχε πολυ αδύνατο σήμα, αγόρασα ένα access point της D-Link και συνεδεσα το καλώδιο εκει. Παράλληλα μέσω ενός μικρού διακλαδωτη έστειλα ένα καλώδιο για την Ethernet σύνδεση του PC.

 

Πιθανώς να υπάρχουν και άλλοι τρόποι ψαξτο λίγο στο Google.

Σε ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις απο εξω ipad? ειναι ενας φιλος στο dumbai και με ρωτησε για να παρει απο εκει ,θα μπορει να το βαλει ελληνικα ;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις απο εξω ipad? ειναι ενας φιλος στο dumbai και με ρωτησε για να παρει απο εκει ,θα μπορει να το βαλει ελληνικα ;

 

Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Με τις τελευταίες αναβαθμίσεις από την Apple έχει ελληνικό μενού όπως και ελληνικό πληκτρολόγιο. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Με τις τελευταίες αναβαθμίσεις από την Apple έχει ελληνικό μενού όπως και ελληνικό πληκτρολόγιο. ;)

 

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. έχω βρει πολλά βίντεο για σύνδεση usb flash drive με το ipad. ωστόσο αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο είναι ότι χρειάζεται jailbreak για να λειτουργήσει? έχει δοκιμάσει κανείς κάτι? μπορούμε να μεταφέρουμε με usb χωρίς jailbreak?
Link to comment
Share on other sites

Ενισχύονται και πάλι οι φήμες ότι στην αυριανή παρουσίαση θα δούμε απλά ένα βελτιωμένο ipad1 και ότι αργότερα μέσα στην χρονια θα κυκλοφορήσει το iPad 3 που πραγματικά θα ταράξει τα νερά.

 

Επίσης θα ανακοινωθεί η νέα πολιτική ως προς το mobile me.

 

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. έχω βρει πολλά βίντεο για σύνδεση usb flash drive με το ipad. ωστόσο αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο είναι ότι χρειάζεται jailbreak για να λειτουργήσει? έχει δοκιμάσει κανείς κάτι? μπορούμε να μεταφέρουμε με usb χωρίς jailbreak?

 

Χωρίς jailbreak λογικά μόνο φωτογραφίες αν τις βάλεις σε φάκελο dcim. Αλλιώς δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο filesystem εκτός απο αυτό της εκάστοτε εφαρμογής.

 

Αλλά τι σε χαλάει στο jailbreak; Τσάμπα είναι, αναστρέψιμο είναι και αν δεν προσθέσεις τίποτε (εκτός απο το ifile για file manager) δεν επηρρεάζει σε τίποτα την μπαταρία/επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται με την εγγύηση; Ισχύει αν κάνω jailbreak;

 

Αν η συσκευή σου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα και πρέπει να παει στο service, κανεις απλά restore και εξαφανίζεται κάθε ίχνος. Οπότε είσαι καλυμενος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ενισχύονται και πάλι οι φήμες ότι στην αυριανή παρουσίαση θα δούμε απλά ένα βελτιωμένο ipad1 και ότι αργότερα μέσα στην χρονια θα κυκλοφορήσει το iPad 3 που πραγματικά θα ταράξει τα νερά.

 

Επίσης θα ανακοινωθεί η νέα πολιτική ως προς το mobile me.

 

Καλησπέρα,

το θεωρώ πολύ λογική κίνηση της Apple να κάνει μόνο κάποιες βελτιώσεις στο Ipad. Γιατί να βγάλει τώρα κάτι το οποίο έχει υψηλότερη ανάλυση και παραπάνω goodies απο την στιγμή που οι πωλήσεις είναι καταπληκτικές; Γιατί να δυσκολέψει developers με μια πιθανή 4 ανάλυση (iphone3, 4 και Ipad) που απαιτεί προσαρμογές κλπ.

Επίσης δεν νομίζω πως θα βγάλει τόσο γρήγορα και το Ipad3. Δεν το συνηθίζει και θεωρώ πως θα το κάνει μόνο αν οι πωλήσεις πέσουν και τα Android Tablets ανέβουν τρομερά.

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω τι ωρα ειναι η παρουσιαση του ipad 2 ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα τελευταία δημοσιεύματα βγήκαν αληθινά στα περισσότερα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3526228#post3526228

 

Νομίζω ότι το νεο iPad έχει αυτά που χρειάζεται ώστε να διατηρηθεί στην κορυφή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα τελευταία δημοσιεύματα βγήκαν αληθινά στα περισσότερα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3526228#post3526228

 

Νομίζω ότι το νεο iPad έχει αυτά που χρειάζεται ώστε να διατηρηθεί στην κορυφή.

εγώ γιατί νομίζω το εντελώς αντίθετο? μπορεί να μου πει κανείς πραγματικά πλεονεκτήματα για να αγοράσει κάποιος ipad απο κάποια άλλη tablet του εμπορίου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα τελευταία δημοσιεύματα βγήκαν αληθινά στα περισσότερα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3526228#post3526228

 

Νομίζω ότι το νεο iPad έχει αυτά που χρειάζεται ώστε να διατηρηθεί στην κορυφή.

 

Κωστα τι λες?

Πωληση ipad 1 + 200 ευρω και αγοραζεις το καινουριο ή καθεσαι εκει που εισαι...? :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...