Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά ίσως πάρω ένα ipad και θα ήθελα να ρωτήσω πως φαίνονται οι ταινίες στην οθόνη του; ήθελα ένα netbook για ίντερνετ on the go, αλλά μου αρέσει η ποιότητα κατασκευής και η φορητότητα του ipad. να είχε και κάμερα μπροστά για βιντεοκλήσεις

στο msn... θα το περνα με κλειστά μάτια

 

Αν δεν έχεις περίεργο φωτισμό πίσω σου, τότε όλα οκ. Κατα τα αλλά είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν το έχω αγοράσει και ούτε σκοπεύω. Θα δοκιμάσω τις διάφορες εφαρμογές του AppStore αλλά μέχρι εκεί. Θα περιμένω τα επίσημα ελληνικά.

 

Ο Jobs είχε πει για Νοέμβριο. Τώρα, αν δεν έχεις κάτι να σε κρατήσει στην 3.2.2 (ή κάποια άλλη), μπορείς να βάλεις την 4.2 RC που υποστηρίζει ελληνικά, multitasking και φακέλους κανονικά, και από ότι έχω διαβάσει είναι και αρκετά σταθερή. Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με Jailbreak σε αυτή την περίπτωση. ;)

 

Με κρατάνε καποιες εφαρμογές που τις βρισκω δωρεαν... Πάντως αν ηταν λιγο πιο φτηνο ισως το αγόραζα ...

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολοι εδω εχετε αγοράσει το ελληνικό πληκτρολογιο ??? σε ποσες μερες λετε να εχουμε την 4.2 ?? αξίζει να το αγοράσω τώρα το πληκτρολόγιο? Γιατι δε το βρίσκω πουθενα ελευθερο ..

 

Μα δεν χρειαζεται να το αγορασεις. Υπαρχει δωρεαν, το "GR Keyboard". Εγω αυτο εχω και με βολευει αφανταστα. Ειναι παρομοιο με το typegreek.com και κανει μια χαρα τη δουλεια του. Οσο για τη νεα αναβαθμιση, αναμενεται τον Νοεμβριο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα μια sim της q card, και με 1 € εχω 100 mb, δικαιουμαι μεχρι 400 mb το μηνα με 4 € ... Δεν εχω τεσταρει ακομα αν οταν ξεπεράσεις το οριο σταματάει να σου δινει ιντερνετ, αλλά για να μπαινεις μια στις τοσες ή να μιλας στο skype ή να ακους radio αν δεν εχει καπου wifi ειναι μια χαρα

 

Αυτο που με προβληματίζει αυτές τις μερες ειναι να βάλω την 4.2 beta και να μην εχω jb αλλα να εχω ελληνικα, ή να μεινω με 3.1.2 jb full εφαρμογες και παιχνιδια, αλλα να στερουμε ελληνικα? Επίσης το multitasking ειναι κατι που θα το ηθελα ... Γνωρίζει κανεις αν καποιες βασικες εφαρμογές για ipad native υποστηριζουν multitasking εφοσον βάλω την τελευταία δοκιμαστικη 4.2 ?

 

Χρησιμοποιω την 4.2 bata 3 απο τις 13/10.

Λειτουργει αψογα αλλα οι μονες εφαρμογες που ειναι συμβατες με το multi tasking ειναι οι universal. Δηλαδη αυτες που ειναι φτιαγμενες να παιζουν και στο iphone.

 

Δεν μπορω να πω πολλα πριν το συγκρινω με το iphone, το οποιο θα παραλαβω το Σαββατο.

 

Απλα παρατηρω αν επιχειρησεις να ανοιξεις μια εφαρμογη που δουλευες πριν μερικες ωρες, δεν αντιδρα το ιδιο με το να την ανοιξεις ξανα μετα απο μερικα λεπτα.

 

Κατα τα αλλα ειναι αψογο το περιβαλον στα ελληνικα, το πληκτρολογιο σωστο και η συσκευη δουλευει απροβληματιστα παρα την λιγοστη διαθεσιμη ραμ.

 

Η καταναλωση στην μπαταρια δεν εχει αυξηθει καθολου.

 

Επισης δεν βλεπω καποια αλλη ορατη βελτιωση σε σχεση με την 3.2.2

 

Πηγα στην 4.2 κατευθειαν απο την 3.2 και ειδα τεραστια διαφορα στο WiFi.

Πλεον μπορω να δουλευω σε οποιοδηποτε σημειο του σπιτιου. Ενω πριν οχι.

Βελτιωθηκε και η ταχυτητα με την οποια κατεβαινουν τα youtube videos.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω την 4.2 bata 3 απο τις 13/10.

Λειτουργει αψογα αλλα οι μονες εφαρμογες που ειναι συμβατες με το multi tasking ειναι οι universal. Δηλαδη αυτες που ειναι φτιαγμενες να παιζουν και στο iphone.

 

Δεν μπορω να πω πολλα πριν το συγκρινω με το iphone, το οποιο θα παραλαβω το Σαββατο.

 

Απλα παρατηρω αν επιχειρησεις να ανοιξεις μια εφαρμογη που δουλευες πριν μερικες ωρες, δεν αντιδρα το ιδιο με το να την ανοιξεις ξανα μετα απο μερικα λεπτα.

 

Κατα τα αλλα ειναι αψογο το περιβαλον στα ελληνικα, το πληκτρολογιο σωστο και η συσκευη δουλευει απροβληματιστα παρα την λιγοστη διαθεσιμη ραμ.

 

Η καταναλωση στην μπαταρια δεν εχει αυξηθει καθολου.

 

Επισης δεν βλεπω καποια αλλη ορατη βελτιωση σε σχεση με την 3.2.2

 

Πηγα στην 4.2 κατευθειαν απο την 3.2 και ειδα τεραστια διαφορα στο WiFi.

Πλεον μπορω να δουλευω σε οποιοδηποτε σημειο του σπιτιου. Ενω πριν οχι.

Βελτιωθηκε και η ταχυτητα με την οποια κατεβαινουν τα youtube videos.

 

Κι εγώ δηλώνω αρκετά ικανοποιημένος από την 4.2Beta3 ... και από τα Ελληνικά και από το Multitasking. Λείπει ακόμα το support για το Multitasking από ΟΛΕΣ τις εφαρμογές και φυσικά το JB ...

 

Αυτό που δεν κατάφερα να βρω είναι το AirPlay και το Printing ... καμία ιδέα ?

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τη γενικη προβλεψη οτι η επομενη αναβαθμιση θα γινει μεσα στο Νοεμβριο, μηπως εχουμε καποια κοντινη ημερομηνια?

 

Επισης, το θεμα printing θα ειναι μονο μεσω Wifi και απο κει θα βλεπει το iPad αν ειναι καποιος printer διαθεσιμος?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται jailbreak η 4.2 B3? :O

 

Not yet !

 

Εκτος απο τη γενικη προβλεψη οτι η επομενη αναβαθμιση θα γινει μεσα στο Νοεμβριο, μηπως εχουμε καποια κοντινη ημερομηνια?

 

Επισης, το θεμα printing θα ειναι μονο μεσω Wifi και απο κει θα βλεπει το iPad αν ειναι καποιος printer διαθεσιμος?

 

Προφανώς ημερομηνία δεν υπάρχει και όσον αφορά το Printing, χωρίς να το έχω δουλέψει ακόμα (χρησιμοποιώ όμως το ePrint τόσο στο iPhone όσο και στο iPad) ΠΡΟΦΑΝΩΣ η δουλειά θα γίνεται μέσω BonJour αφού μιλάμε για Apple.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, από που κατεβάσατε την 4.2 Beta και πώς την εγκαταστήσατε; Το itunes δε μου τη δίνει προς εγκατάσταση.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, από που κατεβάσατε την 4.2 Beta και πώς την εγκαταστήσατε; Το itunes δε μου τη δίνει προς εγκατάσταση.

 

Το κατέβασμα είναι εύκολο ... αλλά εγκατάσταση ΔΕ γίνεται αν το UDID της συσκευής σου δεν είναι registered σαν developer ... (όπως έμαθα κι εγώ πρόσφατα από τον te_salat) !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, από που κατεβάσατε την 4.2 Beta και πώς την εγκαταστήσατε; Το itunes δε μου τη δίνει προς εγκατάσταση.

 

Προορίζεται μόνο για developers. Θα πρέπει κάποιος να δηλώσει την συσκευη σου στην apple για να μπορείς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προορίζεται μόνο για developers. Θα πρέπει κάποιος να δηλώσει την συσκευη σου στην apple για να μπορείς.

 

Για να περάσεις την 4.2 beta 3 δεν χρειάζεται το UDID της συσκευής σου να είναι registered σαν developer, έχει αναφερθεί σε άλλα φόρουμ ότι περνάει κανονικά χωρίς να τσεκάρει το UDID αλλά πρέπεις να κάνεις update στο firmware και όχι restore.

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις την 4.2 beta 3 δεν χρειάζεται το UDID της συσκευής σου να είναι registered σαν developer, έχει αναφερθεί σε άλλα φόρουμ ότι περνάει κανονικά χωρίς να τσεκάρει το UDID αλλά πρέπεις να κάνεις update στο firmware και όχι restore.

 

Κι εγώ αυτό είχα διαβάσει, αλλά ΔΕΝ μπόρεσα να το κάνω με τίποτα. Το UpDate κολλούσε λίγο πριν τελειώσει με κάποιο error ... παρόλο το ότι είχα αναβαθμίσει ΚΑΙ το iTunes στην τελευταία beta.

 

Τελικά ΜΟΝΟ το restore δούλεψε και προφανώς δε γινόταν ενεργοποίησα μέχρι που το έκανα register σαν developer ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει γίνει σχετικά με το iPad και το Facebook, και δεν γίνεται zoom in / out. Η δε σελίδα δεν φαίνεται ολόκληρη σε portrait, αλλά μόνο σε landscape.

 

Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε?

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2619569

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει γίνει σχετικά με το iPad και το Facebook, και δεν γίνεται zoom in / out. Η δε σελίδα δεν φαίνεται ολόκληρη σε portrait, αλλά μόνο σε landscape.

 

Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχετε?

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2619569

 

Είναι γνωστό πρόβλημα. Ψάχνω να βρω ένα άρθρο που διάβασα σήμερα και ανέφερε αναλυτικά τι έγινε. Μόλις το βρω θα το γράψω.

 

http://www.tuaw.com/2010/10/22/facebook-disabled-ipad-mobile-safari-zooming/

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια με'χει πιάσει πανικός.

Έκανα update την 4.2 και στο τέλος έμεινα με bootloader (το σήμα Itunes + usb) στο Ipad, ενώ στο itune "We're unable to complete your activation....register your device in the iphone Developer program portal, χωρίς να μου δίνει καμία δυνατότητα επιστροφής ή κάτι άλλο στο Ipad εκτός του eject.

Tι μπορώ να κάνω τώρα μετά την πατάτα μου;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Λύθηκε το πρόβλημα με restore μέσω DFU mode.

Edited by takisbr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια με'χει πιάσει πανικός.

Έκανα update την 4.2 και στο τέλος έμεινα με bootloader (το σήμα Itunes + usb) στο Ipad, ενώ στο itune "We're unable to complete your activation....register your device in the iphone Developer program portal, χωρίς να μου δίνει καμία δυνατότητα επιστροφής ή κάτι άλλο στο Ipad εκτός του eject.

Tι μπορώ να κάνω τώρα μετά την πατάτα μου;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

 

Μάλλον πήγες να βάλεις στο iPad σου την 4.2beta3 χωρίς να είναι registered το UDID σου ως developer ...

 

Έχεις 2 λύσεις τώρα. Είτε κάνεις register το UDID σου σαν developer, είτε ξαναβάζεις την 3.2 κανονικά από το iTunes ... Ίσως χρειαστεί να βάλεις χειροκίνητα το iPad σε DFU Mode.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια με'χει πιάσει πανικός.

Έκανα update την 4.2 και στο τέλος έμεινα με bootloader (το σήμα Itunes + usb) στο Ipad, ενώ στο itune "We're unable to complete your activation....register your device in the iphone Developer program portal, χωρίς να μου δίνει καμία δυνατότητα επιστροφής ή κάτι άλλο στο Ipad εκτός του eject.

Tι μπορώ να κάνω τώρα μετά την πατάτα μου;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Λύθηκε το πρόβλημα με restore μέσω DFU mode.

 

Λύθηκε τελικά ή πέρασες την 3.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια μια ερωτηση,το ipad οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc και το itunes φορτιζει;ρωταω γιατι μου γραφει not charging,οταν το βαλω στην μπριζα ολα οκ,το κανει και στα δικα σας; Edited by lagoudakis
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,το ipad οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc και το itunes φορτιζει;ρωταω γιατι μου γραφει not charging,οταν το βαλω στην μπριζα ολα οκ,το κανει και στα δικα σας;

 

 

Καλησπέρα Γιάννη . :)

Δες τα παρακάτω για το γιατί ;)

http://support.apple.com/kb/HT4060

http://www.tuaw.com/2010/04/03/consumer-reports-discovers-ipad-charging-issues/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Καλησπέρα Γιάννη . :)

Δες τα παρακάτω για το γιατί ;)

http://support.apple.com/kb/HT4060

http://www.tuaw.com/2010/04/03/consumer-reports-discovers-ipad-charging-issues/

α μαλιστα!!!παντως μια τρομαρα την πηρα,την πατησα λεω,ευχαριστω για την ενημερωση:happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια με'χει πιάσει πανικός.

Έκανα update την 4.2 και στο τέλος έμεινα με bootloader (το σήμα Itunes + usb) στο Ipad, ενώ στο itune "We're unable to complete your activation....register your device in the iphone Developer program portal, χωρίς να μου δίνει καμία δυνατότητα επιστροφής ή κάτι άλλο στο Ipad εκτός του eject.

Tι μπορώ να κάνω τώρα μετά την πατάτα μου;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Λύθηκε το πρόβλημα με restore μέσω DFU mode.

 

Θέλεις να βάλεις την beta 4.2?

 

Στείλε μου pm...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...