Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι να κάνει τόσο, με ένα 600αρι δηλαδή θα παίρνεις το 32GB WiFi, σωστά?

Ελπίζω να μην υπάρξει κανένα ελληνικό "καπέλο" στην τιμή.. :rolleyes:

 

Κρατηστε παιδια πολυ μικρο καλαθι για τις ελληνικες εταιριες μακαρι να με διαψευσουν βεβαια, αλλα δεν το βλεπω , αλλωστε δεν ειναι applestore , ενα καταστημα που πουλα mac - apple ειναι ....

Μακαρι να ειναι εξυπνοι και με τις τιμες τους να φερουν τον κοσμο της apple ποιο κοντα στους περισσοτερους ,,,, αλλα .... ειπαμε εδω ελλαδα ειναι και η ιστορια μας διδασκει οτι ψαχνουν κοροιδα (αλλο βεβαια αν στο τελος καταληγουν αυτοι κοροιδα :happy:)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν ισχύει κάτι τέτοιο κολλάει κ με το event της Apple την Τετάρτη 1η Σεπτεμβρίου όπου λέγεται θα δώσει iOS 4.1 για iPhones ΚΑΙ iPads και ίσως ανακοινώσει και νέα φουρνιά χωρών κυκλοφορίας!
Link to comment
Share on other sites

...Γνωρίζεις πως η λύση θα έρθει με την 4.1 στο iPad η οποία μπορεί και να παρουσιαστεί εδώ...

 

...Αν ισχύει κάτι τέτοιο κολλάει κ με το event της Apple την Τετάρτη 1η Σεπτεμβρίου όπου λέγεται θα δώσει iOS 4.1 για iPhones ΚΑΙ iPads και ίσως ανακοινώσει και νέα φουρνιά χωρών κυκλοφορίας!...

 

Αυτό εννοούσα και εγώ παραπάνω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Push Hotmail with Exchange ActiveSync is up and running!

 

Today is the official retail launch of Office 2010 and the roll out of the new Hotmail Web service but what Microsoft didn’t announce yet is that the previously announced Push mail support in Hotmail via Exchange ActiveSync is also currently up and running (don’t be surprised if it’s just up for testing right now. All you have to do is setup up the following in ActiveSync (on Windows Mobile) or the regular email client on the iPhone, Android etc..:

 

email: yourmail@live.com

server address: m.hotmail.com

SSL enabled

username: yourmail@live.com

password: password

Domain:

 

I’ve just tested the service and it works perfectly in WiFi and 3G (if it doesn’t work straight in 3G, just disabke the data session and open a new one). The official roll out of this feature is scheduled for later this year.

 

Αναμένεται σήμερα!..

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Push Hotmail στο iPhone & iPad!!!! Great news... Ένα 4.1 μας λείπει και είμαστε κομπλέ!!!

 

Το λειτούργησα και δουλεύει! Κανονικά φάκελοι και όλα!!!!

 

Thanx pperiklis!

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψάχνω τσάντα για το ipad σαν και αυτή http://www.amazon.com/gp/product/B003BL96UU/ref=oss_product. Δυστυχώς την παρήγγειλα και μετά μου είπαν ότι δεν την στέλνουν. Θα ήθελα κάποια τσάντα ωμου όπου να μπαίνει το ipad και να έχει και χώρο για αλλα λίγα πράγματα χωρίς να είναι τεραστια κιόλας. Έχει κανεις κάτι υπόψιν του? Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ελληνικό ή ευρωπαικό (eshop) κατάστημα που να έχει ipad για Ελλάδα? (χωρίς το φόβο του τελωνίου)?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ελληνικό ή ευρωπαικό (eshop) κατάστημα που να έχει ipad για Ελλάδα? (χωρίς το φόβο του τελωνίου)?

 

Για ελληνικό κατάστημα δες στο skroutz.gr αν και δεν θα περίμενα να έχουν ετοιμοπαράδοτα.

 

Για ξένο υπάρχει το expansys.com.gr αλλά σε όλα τα Apple είναι φωτιά, το amazon.co.uk που επίσης είναι ακριβό στο iPad.

 

Εγώ έχω ζητήσει προσφορά και από το byserv.com για να δω που κυμαίνεται.

 

Τέλος υπομονή μέχρι την Πέμπτη μήπως έχουμε νεώτερα για την διάθεση του στην Ελλάδα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Push Hotmail with Exchange ActiveSync is up and running!

 

Today is the official retail launch of Office 2010 and the roll out of the new Hotmail Web service but what Microsoft didn’t announce yet is that the previously announced Push mail support in Hotmail via Exchange ActiveSync is also currently up and running (don’t be surprised if it’s just up for testing right now. All you have to do is setup up the following in ActiveSync (on Windows Mobile) or the regular email client on the iPhone, Android etc..:

 

email: yourmail@live.com

server address: m.hotmail.com

SSL enabled

username: yourmail@live.com

password: password

Domain:

 

I’ve just tested the service and it works perfectly in WiFi and 3G (if it doesn’t work straight in 3G, just disabke the data session and open a new one). The official roll out of this feature is scheduled for later this year.

 

Αναμένεται σήμερα!..

 

Φίλε, είσαι απλά άψογος!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό κατάστημα δες στο skroutz.gr αν και δεν θα περίμενα να έχουν ετοιμοπαράδοτα.

 

Για ξένο υπάρχει το expansys.com.gr αλλά σε όλα τα Apple είναι φωτιά, το amazon.co.uk που επίσης είναι ακριβό στο iPad.

 

Εγώ έχω ζητήσει προσφορά και από το byserv.com για να δω που κυμαίνεται.

 

Τέλος υπομονή μέχρι την Πέμπτη μήπως έχουμε νεώτερα για την διάθεση του στην Ελλάδα.

Μιλησα πριν απο λιγο με δυο επισημα καταστηματα προιοντων Apple. Το ενα (iStorm) μου ειπε οτι ακομα δεν εχουν ενημερωση αλλα αποκλειεται να το εχουν την Πεμπτη. Το αλλο μου ειπε οτι ενω το περιμεναν για τελος Σεπτεμβρη, η τελευταια ενημερωση που εχουν ειναι για τελος Νοεμβρη (καλα Χριστουγεννα δηλαδη).

 

Οποτε μονη λυση προς το παρον παραμενει το εξωτερικο (μιας και τα Ελληνικα καταστηματα που το εισαγουν μονα τους εχουν τσιμπημενες τιμες).

 

Ερωτηση προς τους κατοχους iPad: Μεχρι τωρα εχει εμφανιστει σε καποιον h/w προβλημα ή ελλατωμα? για να δω στατιστικα ποσο πιθανον ειναι να το παρω απο Ευρωπη και να παρουσιασει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα safari στα καταστηματα για το iPhone 4 πριν κανα 15νθημερο ειχα ρωτησει και για iPad. Βασικα το ειδαν στα χερια μου σε καταστημα Cosmote και με ρωτησαν "Το iPad ειναι αυτο? Απο που το πηρατε?". Οποτε η δικη μου ερωτηση ηταν αν ειχαν καμια ενημερωση για τη διαθεση του στην Ελλαδα και απαντησαν οτι δεν εχουμε ουδεμια ενημερωση για iPad αλλα μονο για iPhone. Η επομενη μου ερωτηση ηταν αν θα το φερουν ποτε στην Ελλαδα και η απαντηση ηταν οτι δεν εχουν ιδεα. Κοιτα και τις αγγελιες στο myphone.gr και ισως βρεις καποιο διαθεσιμο και σφραγισμενο. Το 64GB+3G iPad ετσι το βρηκα. To δε 16GB+3G της κοπελας μου το βρηκα απο καταστημα που ειχε φερει μερικα κομματια και φερνει καμια φορα iPad και iPhone 4.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους κατοχους iPad: Μεχρι τωρα εχει εμφανιστει σε καποιον h/w προβλημα ή ελλατωμα? για να δω στατιστικα ποσο πιθανον ειναι να το παρω απο Ευρωπη και να παρουσιασει καποιο προβλημα.

 

Εγώ που το έχω πάρει από Γαλλία δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα safari στα καταστηματα για το iPhone 4 πριν κανα 15νθημερο ειχα ρωτησει και για iPad. Βασικα το ειδαν στα χερια μου σε καταστημα Cosmote και με ρωτησαν "Το iPad ειναι αυτο? Απο που το πηρατε?". Οποτε η δικη μου ερωτηση ηταν αν ειχαν καμια ενημερωση για τη διαθεση του στην Ελλαδα και απαντησαν οτι δεν εχουμε ουδεμια ενημερωση για iPad αλλα μονο για iPhone. Η επομενη μου ερωτηση ηταν αν θα το φερουν ποτε στην Ελλαδα και η απαντηση ηταν οτι δεν εχουν ιδεα. Κοιτα και τις αγγελιες στο myphone.gr και ισως βρεις καποιο διαθεσιμο και σφραγισμενο. Το 64GB+3G iPad ετσι το βρηκα. To δε 16GB+3G της κοπελας μου το βρηκα απο καταστημα που ειχε φερει μερικα κομματια και φερνει καμια φορα iPad και iPhone 4.

To θεμα ειναι να μην το πληρωσω χρυσο. Το ιδανικο θα ηταν να μου το φερει καποιος απο Γερμανια ή Ιταλια. Ιδωμεν...

Εγώ που το έχω πάρει από Γαλλία δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι να μην το πληρωσω χρυσο. Το ιδανικο θα ηταν να μου το φερει καποιος απο Γερμανια ή Ιταλια. Ιδωμεν...

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

 

Πιο καλά θα ήταν να στο φέρουν απο Αμερική. Θα το βρούν πιο φτηνά και θα πληρώσεις λιγότερα.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα H/W από όσο το ψιλοπαρακολουθώ δεν έχουν αναφερθεί. Στην αρχή όταν κυκλοφόρησε υπήρχαν παράπονα για την εμβέλεια του WiFi και τη διατήρηση μιας σύνδεσης, αλλά με update ξεπεράστηκε.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω διαβάσει για προβλήματα hardware.

 

Παρεπιμπτόντως δοκίμασα σήμερα το Multifl0w απο cydia για εναλλαγή εφαρμογών. Φαίνεται πάρα πολύ καλό! Ψάξτε το στο youtube (μην ξεχάσετε το 0)!

 

Edit: Καλό το multifl0w αλλά τρώει όλη την ελεύθερη μνήμη! Οπότε έφυγε!

 

Είχα γράψει παλιότερα ότι το Backup έκανε πάρα πολλές ώρες να γίνει. Τελικώς βρήκα την λύση στο άσχετο διαβαζοντας σε κάποιο ξένο φόρουμ. Έπρεπε να βάλω το καλώδιο usb σε θύρα ενσωματωμένη στην μητρική και όχι σε κάποια μπροστινή. Δεν το πολυπίστευα, το δοκίμασα όμως και έκανε Backup σε λιγότερο απο μια ώρα!

Edited by kgian
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αναμένεται η ανακοίνωση του καινούριου iTV της Apple το οποίο, σύμφωνα με τις φήμες, θα διαθέτει αναβαθμισμένες λειτουργίες και πρόσβαση στο App Store.

 

Μέχρι τη στιγμή της ανακοίνωσης από τον Steve, ας εξετάσουμε λίγο πιο προσεκτικά τις δυνατότητες του iPad στον τομέα της αναμετάδοσης εικόνας και ήχου.

 

Για την πρώτη λίστα εφαρμογών χρειάζεται να είστε συνδεδεμένοι στον υπολογιστή στο σπίτι, είτε μέσω τοπικού δικτύου ή μέσω internet. Οι εφαρμογές αναλαμβάνουν την κωδικοποίηση (όταν χρειάζεται) και μετάδοση (ταυτόχρονα με την κωδικοποίηση ή σε δεύτερο χρόνο) video/μουσικής/εικόνων (ανάλογα με την εφαρμογή).

 

  • Air Video - Watch your videos anywhere!
    • Προσφέρει μία πληθώρα δυνατοτήτων: μετάδοση ταινιών από τον υπολογιστή στη συσκευή, κωδικοποίηση σε πραγματικό χρόνο, κωδικοποίηση ταινιών και αποθήκευση στον δίσκο, κωδικοποίηση και μεταφορά στο iTunes.
    • Μετάδοση εικόνας από δορυφορικό δέκτη Dreambox, οδηγίες εδώ. Τα αρχεία στα οποία συμπεριλαμβάνονται τα κανάλια της Nova μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ. Μην ξεχάσετε να αλλάξετε το IP Address στο Dreambox ή στο αρχείο channels.ini για να μπορεί να επικοινωνήσει ο υπολογιστής με τον αποκωδικοποιητή.

    [*]EyeTV

    • Χρειάζεται αγορά TV Tuner και εγκατάσταση στον υπολογιστή ειδικής εφαρμογής. Μπορείτε να έχετε στο iPad όλα τα ψηφιακά (και αναλογικά) κανάλια της ελληνικής τηλεόρασης.

    [*]Plex

    • Μόλις κυκλοφόρησε και προσφέρει πληθώρα δυνατοτήτων. Μεταδίδει στη συσκευή εικόνα/ήχο/φωτογραφίες είτε από την προσωπική συλλογή είτε από υπηρεσίες του διαδικτύου μέσω της εγκατάστασης plugins. Στηρίζεται σε open source κώδικα και μάλλον θα διαδραματίσει κυρίαρχο ρόλο στην μετάδοση multimedia από τον υπολογιστή στις συσκευές με iOS στο προσεχές μέλλον.
    • Η κωδικοποίηση στον υπολογιστή γίνεται με hardware acceleration για καλύτερα αποτελέσματα!
    • Η μετάδοση μέσω internet χρειάζεται κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις (port forwarding) ενώ σε τοπικό δίκτυο η συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τηλεκοντρόλ για την εφαρμογή.

    [*]StreamToMe

    • Μεταδίδει μουσική κατευθείαν από τον υπολογιστή.

    [*]Audiogalaxy Mobile

    • Αναλαμβάνει να ανεβάσει την μουσική συλλογή στο "σύννεφο" κι έπειτα την μεταδίδει στη συσκευή.

 

Οι εφαρμογές που ακολουθούν δεν εξαρτώνται από τον υπολογιστή για μετάδοση video/ήχου ωστόσο δεν είναι διαθέσιμες άμεσα στο ελληνικό κατάστημα και στην ελληνική αγορά γενικότερα.

 

Για την μεταφόρτωση των εφαρμογών απαιτείται λογαριασμός στο Αμερικάνικο App Store, ωστόσο δεν είναι απαραίτητο να δοθούν στοιχεία πιστωτικής κάρτας διότι όλες διατίθενται δωρεάν. Για την εκτέλεση των εφαρμογών είναι απαραίτητο το iPad να βρίσκεται συνδεδεμένο σε κάποιον vpn client, ώστε να φαίνεται ότι βρίσκεται στην Αμερική. Για την απόλυτη αξιοποίηση των δυνατοτήτων των εφαρρμογών (hulu plus, netflix, mspot) και την αγορά υπηρεσιών, χρειάζεται πιστωτική κάρτα Αμερικής (διατίθενται προπληρωμένες κάρτες Mastercard).

 

  • ABC Player
    • Μπορείτε να δείτε όλα τα επεισόδια των σειρών του ABC με μικρές διακοπές για διαφημίσεις, χρειάζεται απλά σύνδεση μέσω VPN client.

    [*]Hulu Plus

    • Υπάρχουν μερικά δωρεάν επεισόδια (κάποια μπορείτε να δείτε και χωρίς σύνδεση σε VPN) αλλά με μηνιαία συνδρομή στο Hulu Plus μπορείτε να δείτε όλα τα επεισόδια (πρόσφατα και μη) δημοφιλών σειρών στην Αμερική.

    [*]Netflix

    • Απαιτείται πιστωτική κάρτα Αμερικής.

    [*]mSpot® Movies

    • Απαιτείται πιστωτική κάρτα Αμερικής.

    [*]Pandora Radio

    • Χρειάζεται απλά σύνδεση μέσω VPN client, μπορεί να εκτελείται στο περιθώριο σε συσκευές με iOS 4.x.

 

Οι δυνατότητες του iPad στον συγκεκριμένο τομέα είναι πραγματικά τεράστιες και ελπίζω να ξυπνήσουν σύντομα και τα δικά μας τηλεοπτικά δίκτυα και εταιρείες διάθεσης ταινιών και να δούμε αντίστοιχες υπηρεσίες.

 

ΥΓ. Οι περισσότερες από τις εφαρμογές αυτές υποστηρίζουν λειτουργία TV Out για μεταφορά της εικόνας από τη συσκευή στην τηλεόραση. Έτσι, το iPad μπορεί να αξιοποιηθεί ως iTV μέχρι να κυκλοφορήσει το αυθεντικό προϊόν!

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

 

Edit: Καλό το multifl0w αλλά τρώει όλη την ελεύθερη μνήμη! Οπότε έφυγε!

Ένα από τα ίδια. Κρατάω το jailbreak μόνο για το Ελληνικο πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Για VPN είχα βρει και αυτή τη δωρεάν λύση αλλά χωρίς να το έχω δοκιμάσει προσωπικά http://www.funkyspacemonkey.com/set-vpn-server-iphoneipad-pandora
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παρουσιαση Περικλη ευχαριστουμε .

Για το ποτε θα ξυπνησουν τα δικα μας τηλεοπτικα δικτυα θα περιμενουμε πολυ καιρο ακομα για να κανουν κατι απο μονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Για VPN είχα βρει και αυτή τη δωρεάν λύση αλλά χωρίς να το έχω δοκιμάσει προσωπικά http://www.funkyspacemonkey.com/set-vpn-server-iphoneipad-pandora

 

Κάποια πράγματα στο internet μπορείς να τα βρεις δωρεάν και για άλλα πρέπει να πληρώσεις. Νομίζω ότι οι vpn clients εντάσσονται στην δεύτερη κατηγορία. ;)

 

Δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμη οι παρακάτω εκπτωτικοί κωδικοί για το VPNProNet (αυτό χρησιμοποιώ) αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τους δοκιμάσει.

 

VPN DEDICATED IP 12 MONTHS NORMAL PRICE $ 99.99
BLOWOUT SPECIAL 2 DAY VPN DEDICATED IP 12 MONTHS PRICING $ 44.99 !
USE CODE: BLOWOUTDEDICATEDIP      

=====================================================================================

VPN DEDICATED IP 6 MONTHS NORMAL PRICE $ 49.99       
BLOWOUT SPECIAL VPN DEDICATED IP 6 MONTHS PRICING 24.99 !     
USE CODE: BLOWOUTDEDICATEDIP6                                                                                

=====================================================================================

VPN SHARED IP 12 MONTHS NORMAL PRICE $ 44.99           
BLOWOUT SPECIAL VPN SHARED IP 12 MONTHS PRICING $29.99 !
USE CODE: BLOWOUTSHAREDIP

=====================================================================================

VPN SHARED IP 6 MONTHS NORMAL PRICE $ 29.99 
BLOWOUT SPECIAL VPN SHARED IP 6 MONTHS $14.99 !
USE CODE: BLOWOUTSHAREDIP6

 

Πέρα από την προφανή χρησιμότητα του streaming, η υπηρεσία παρέχει ασφάλεια σε δημόσια wifi δίκτυα ενώ μπορεί να αξιοποιηθεί και από τον υπολογιστή, π.χ. για πρόσβαση στο hulu, χωρίς να είναι απαραίτητη η συνδρομή στο hulu plus.

 

Το πρόγραμμα με το 12μηνο shared ip στα 30$ είναι μία πολύ καλή ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

πλήρες ξενέρωμα.. ιOS 4.2 από Νοέμβριο για iPad.. Anyway

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Δεύτερο λογαριασμό email δεν μπορούμε να ορίσουμε στο ipad; Δεν βρίσκω πουθενά τέτοια ρύθμιση. Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί.

Edit. Και μια ακόμα. Γιατί δεν μπορώ να κατεβασω από rapidshare; Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...