Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου μπήκαν ιδέες να αγοράσω ένα για το πανεπιστήμιο (σπουδάζω εξωτερικό).

Κατά πόσο χρήστικο θα μου είναι το ipad έναντι ενός netbook? Προβλέπεται να αφιερώνω πολλές ώρες στο campus και χρειάζομαι κάτι φορητό για να σημειώσεις και "διάβασμα" σε ψηφιακή μορφή.

Έχει κάποιος εμπειρίες επί του θέματος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια απορία. Εκτός τον μετατροπέα για την πρίζα χρειάζεται τίποτα άλλο για να φορτίσει το ipad?

Δεν μου φορτίζει στην πρίζα. Μήπως κανένα μετασχηματιστή?

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μου μπήκαν ιδέες να αγοράσω ένα για το πανεπιστήμιο (σπουδάζω εξωτερικό).

Κατά πόσο χρήστικο θα μου είναι το ipad έναντι ενός netbook? Προβλέπεται να αφιερώνω πολλές ώρες στο campus και χρειάζομαι κάτι φορητό για να σημειώσεις και "διάβασμα" σε ψηφιακή μορφή.

Έχει κάποιος εμπειρίες επί του θέματος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Στο βαθμό που δεν χρειάζεται να διαχειριστείς (δημιουργήσεις / επεξεργαστείς) σύνθετα αρχεία επεξεργασίας κειμένου / υπολογιστικών φύλλων / παρουσιάσεων, όλες οι άλλες ανάγκες μπορούν να καλυφθούν πολύ ικανοποιητικά. Αναφερόμενος σε σύνθετα εννοώ τη χρήση πολύπλοκων διαμορφώσεων σε κείμενα (π.χ. πίνακες / παραπομπές / ενσωματωμένα διαγράμματα) ή πολύπλοκων τύπων / δυνατοτήτων σε φύλλα υπολογισμού (π.χ. φίλτρα, εξωτικές συναρτήσεις). Αναγκαία κατά την άποψή μου είναι η δυνατότητα τακτικής πρόσβασης σε ένα υπολογιστή (laptop / desktop) που θα αποτελεί τη βάση σου για αποθήκευση / μεταφορά αρχείων όπως για παράδειγμα pdf βιβλίων αν και υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά προϋποθέτουν γρήγορη πρόσβαση στο internet (π.χ. αποθήκευση στο σύννεφο με υπηρεσίες τύπου Drop Box).

 

Καταλήγοντας, το iPad είναι μια εξαιρετική δορυφορική συσκευή καθημερινής εκτενούς χρήσης αλλά τα πράγματα δυσκολεύουν αν πρόκειται να είναι η μόνη συσκευή στην οποία ο χρήστης έχει πρόσβαση, εκτός αν οι ανάγκες είναι εξαιρετικά απλές (περιήγηση στο διαδίκτυο, ηλεκτρονική αλληλογραφία, δημιουργία και επεξαργασία απλών εγγράφων / φύλλων υπολογισμού / παρουσιάσεων, πολυμέσα).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Εκτός τον μετατροπέα για την πρίζα χρειάζεται τίποτα άλλο για να φορτίσει το ipad?

Δεν μου φορτίζει στην πρίζα. Μήπως κανένα μετασχηματιστή?

 

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, ακόμη και αυτά που έρχονται από ΗΠΑ έχουν universal φορτιστή που παίζει σε όλα τα ρεύματα με τον κατάλληλο προσαρμογέα πρίζας. Είναι σίγουρο ότι ο φορτιστής / καλώδιο είναι original και δεν έχουν σε κάποιο σημείο κοπεί / φθαρεί;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολοκαίνουργια όλα. Πήρα μετατροπέα από 3 ακίδων (αγγλική) που έχει, σε σούκο αλλά δεν φορτίζει.

Το καλώδιο δεν έχει πρόβλημα γιατί από USB φορτίζει κανονικά. Η ο μετεροπέας ή ο μετασχηματιστής του έχει πρόβλημα.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

αρα λογικα φταει ο μετατροπεας.

δοκιμασε εναν αλλον καλυτερο,

γιατι μια φορα ειχα εναν απλο

της πλακας και μετα απο 3μερες δεν εκανε καλη επαφη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι ολοκαίνουργια όλα. Πήρα μετατροπέα από 3 ακίδων (αγγλική) που έχει, σε σούκο αλλά δεν φορτίζει.

Το καλώδιο δεν έχει πρόβλημα γιατί από USB φορτίζει κανονικά. Η ο μετεροπέας ή ο μετασχηματιστής του έχει πρόβλημα.

 

Εαν έχεις και iphone δοκιμασε να βγάλεις το κομμάτι του φορτιστή του iPhone που μπαίνει στην πρίζα και να το βάλεις στην αντίστοιχη θέση του φορτιστή του iPad για να δεις αν όλα δουλεύουν σωστά.

 

Πάντως ισχύει και αυτό που σου απάντησε προηγούμενα ο συνάδελφος - έχω και εγώ αντιμετωπίσει πρόβλημα με ένα μετατροπέα της πλάκας που δεν πάταγε καλά η αγγλική πρίζα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι νεοτερο για την 4.0 εκδοση για το ipad?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα πάρω κι άλλον μετατροπεα να δοκιμάσω. Δεν εχω iPhone για τεσταρισμα.
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα πάρω κι άλλον μετατροπεα να δοκιμάσω. Δεν εχω iPhone για τεσταρισμα.

 

Απλώς πρέπει να έχεις υπόψη ότι το iPad χρειάζεται 10 watt και το iPhone 5 watt πράγμα που σημαίνει ότι ο φορτιστής του iPhone (αν πάρεις τέτοιον γιατί πιθανόν να μην βρεις φορτιστή iPad στην Ελλάδα ακόμη) κάνει διπλάσιο χρόνο να φορτίσει το iPad.

 

Ίσως είναι καλύτερα να βεβαιωθείς ότι δουλεύει ο φορτιστής του iPad (με τον τρόπο που σου είπα, βρίσκοντας κάποιο φίλο με iPhone / Mac το βύσμα της πρίζας του μετασχηματιστή είναι κοινό) και εφόσον δουλεύει να πάρεις το world travel adapter kit της Apple που έχει πρίζες για όλες τις χώρες άρα να καταργήσεις την ανάγκη προσαρμογέα για ελληνική πρίζα. Αν ο φορτιστής του iPad δεν δουλεύει τότε υπάρχει θέμα εγγύησης / αντικατάστασης αν έχεις βέβαια κάποιον στην Αγγλία.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Στο βαθμό που δεν χρειάζεται να διαχειριστείς (δημιουργήσεις / επεξεργαστείς) σύνθετα αρχεία επεξεργασίας κειμένου / υπολογιστικών φύλλων / παρουσιάσεων, όλες οι άλλες ανάγκες μπορούν να καλυφθούν πολύ ικανοποιητικά. Αναφερόμενος σε σύνθετα εννοώ τη χρήση πολύπλοκων διαμορφώσεων σε κείμενα (π.χ. πίνακες / παραπομπές / ενσωματωμένα διαγράμματα) ή πολύπλοκων τύπων / δυνατοτήτων σε φύλλα υπολογισμού (π.χ. φίλτρα, εξωτικές συναρτήσεις). Αναγκαία κατά την άποψή μου είναι η δυνατότητα τακτικής πρόσβασης σε ένα υπολογιστή (laptop / desktop) που θα αποτελεί τη βάση σου για αποθήκευση / μεταφορά αρχείων όπως για παράδειγμα pdf βιβλίων αν και υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά προϋποθέτουν γρήγορη πρόσβαση στο internet (π.χ. αποθήκευση στο σύννεφο με υπηρεσίες τύπου Drop Box).

 

Καταλήγοντας, το iPad είναι μια εξαιρετική δορυφορική συσκευή καθημερινής εκτενούς χρήσης αλλά τα πράγματα δυσκολεύουν αν πρόκειται να είναι η μόνη συσκευή στην οποία ο χρήστης έχει πρόσβαση, εκτός αν οι ανάγκες είναι εξαιρετικά απλές (περιήγηση στο διαδίκτυο, ηλεκτρονική αλληλογραφία, δημιουργία και επεξαργασία απλών εγγράφων / φύλλων υπολογισμού / παρουσιάσεων, πολυμέσα).

 

Νομίζω πως με κάλυψες. Θα υπάρχει υπολογιστής ως "βάση" αλλά δεν μπορώ να τον κουβαλάω στο πανεπιστήμιο. Πιθανότατα θα καλύψει τις ανάγκες μου. Όταν ανέβω πάλι πάνω, θα πάω σε ένα apple store να το δω και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολοκαίνουργια όλα. Πήρα μετατροπέα από 3 ακίδων (αγγλική) που έχει, σε σούκο αλλά δεν φορτίζει.

Το καλώδιο δεν έχει πρόβλημα γιατί από USB φορτίζει κανονικά. Η ο μετεροπέας ή ο μετασχηματιστής του έχει πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα πάρω κι άλλον μετατροπεα να δοκιμάσω. Δεν εχω iPhone για τεσταρισμα.

 

Μην αγοράσεις άλλο μετατροπέα. Πρώτα δοκίμασε αν δουλεύει ο φορτιστής.

Ο δικός μου ήταν καμενος.

Δεν δούλεψε ποτέ παρ όλο που του έβαλα από την αρχή τον μετατροπέα του MacBook.

 

Τελικά αγορασα άλλον και κάνω την δουλειά μου. Δυστυχώς οι αγορές από Αμερική έχουν αυτά τα προβλήματα.

Αν είχαμε υποστήριξη θα είχα ζητήσει αλλαγή γλυτωνοντας τα 29 ευρώ που έδωσα για να αγοράσω άλλον.

Προφανώς οι κινέζοι δεν κάνουν ποιοτικό έλεγχο στους φορτιστες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι νεοτερο για την 4.0 εκδοση για το ipad?

 

Μόλις υπάρξει κάτι νεότερο ,θα το διαβάσεις εδώ ...

 

Καλημέρα σε όλους ! :)

Ναι ,για την εφαρμογή Hebrew and Greek keyboard

η οποία αναβαθμίστηκε στην έκδοση 1.1-1.

 

Σχετικά με τις παρενθέσεις ,μου απάντησε ότι θα φτιαχτεί ..

 

'Ισως είναι γνωστό,

Κυκλοφόρησε update το οποίο διορθώνει το πρόβλημα

με τις παρενθέσεις ..;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών.

Praktiker, Καυκάς, κλπ..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών.

Praktiker, Καυκάς, κλπ..

 

Ναι αλλα δεν θελω απλο θελω αυτον του iphone

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν θελω απλο θελω αυτον του iphone

 

"Multirama" , "Πλαίσιο" , "Document" , "MadMacs" :)

Edited by akis_k
Link to comment
Share on other sites

Είχα προβληματιστεί με το θέμα του συχρονισμου των Tasks μεταξύ iPad και Galaxy, καθώς καμία από τις εφαρμογές δεν έδινε αυτή την δυνατότητα.

Σαν μοναδική λύση είχα βρει την εγκατάσταση του Toodledo στον Mac ο οποίος συχρονιζει με το ToDo που είχα στο iPad και με την εφαρμογή ToodleDroid στο galaxy.

 

Λειτουργισε αψογα αλλά αναγκάστηκα επαψα να χρησιμοποιώ το iCal για tasks.

Δεν με στεναχώρησε καθόλου γιατί οι Tasks στο iCal είναι χάλια.

 

Το σπουδαιότερο είναι ότι σήμερα κυκλοφόρησε στο app store η δωρεάν official εφαρμογή του Toodledo η οποία είναι πολύ καλή και συχρονιζει ακαριαία μεταξύ των τριων συσκευών μου.

 

Όσοι λοιπόν έχετε android τηλέφωνο κατεβαστε το Toodledo για iPad και το ToodleDroid στην Android συσκευή σας.

 

Αλλά και για όσους έχουν iPhone είναι μια παρά πολύ καλή λύση αφού υπάρχει και η έκδοση για iPhone.

Όπως είπα το iCal δεν έχει ωραια και πρακτική παρουσίαση των tasks μας. Κάντε το εγκατάσταση και στο Mac να είστε κομπλε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ο μετατροπεας. Τον άνοιξα, εσφιξα τις επαφές και όλα ΟΚ.

Ευχαριστώ πολύ για τα tips.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα του iPad. Είμαι κι εγω ένας ευτυχής κάτοχος της εκπληκτικης αυτής συσκευής. Πριν το αποκτήσω δεν πίστευα αυτά που εκ των υστέρων διαπίστωσα. Ειναι jb ήδη και θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου από προγράμματα video player. Εγκατέστησα αρχικά το cinexplayer το οποίο κάποια αρχεία δεν τα έπαίζε και στη συνέχεια εγκατέστησα το yxplayer που παίζει τα πάντα κυριολεκτικά.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πληρώσω εγώ από εδώ το iPad στο αμερικανικό store με πιστωτική κάρτα, να σταλεί σε έναν φίλο που μένει εκεί και αυτός με την σειρά του να μου το στείλει με το ταχυδρομείο; Ή είναι πολύ ριψοκίνδυνο; :confused::O:wacko:

 

Γράψτε λάθος. Δεν αξίζει τόσο. Μόνο με τους φόρους της πολιτείας φτάνει πολύ κοντά στα λεφτά που το παίρνω και από εδώ στο φθηνότερο στον skroutz. Οπότε....... :mad: :angry: Τα νεύρα μου!

 

Όχι.

 

Για οποιαδήποτε αγορά από AppleStore θα πρέπει να έχεις billing address σε κάποια από τις χώρες που έχουν AppleStores.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

iLunascape v1.0.2 Features

 

# Unique In Reach Interface

- Groups tabs and most buttons at bottom of screen for easy access

# Real Tabbed Browsing

- Open up to 6 multitasking tabs

- Switching between tabs is easy and quick with a tap

- Search results can be shown as a new tab

- Tabs used in the last session can be automatically displayed on the next start up

# Screen Capture

- The screenshots are automatically stored in the iPad’s Photos application

# Fast and Smooth Scrolling

# Simple Bookmarking

# Rotation Lock

 

Γι' αυτούς που ψάχνουν κάποιον browser που να υποστηρίζει tabs, δωρεάν! :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.audiogalaxy.com/images/screenshots/mobiles_200.png

 

Audiogalaxy's new cloud music player puts all your music and playlists at your fingertips from any computer or mobile phone.

 

No syncing, no copying, no uploading.

Just streaming.

 

Learn more about how it works

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω ένα 64άρι 3G. Βέβαια, το πρόβλημα που θα αναφέρω το είχα ΚΑΙ στο 32άρι 3G αλλά και στο 32άρι WiFi που είχα νωρίτερα. Όλα φορούσαν 3.2.1 και ήταν jailBroken.

 

Στο πρόβλημα τώρα:

 

Το iPad μου, κάθε φορά που ξεκινάει από reboot, έχει μια ... περίεργη ανάλυση !

Μοιάζει να έχει γίνει iPhone ίσως ???? Για να εξηγηθώ: η οθόνη δείχνει πολύ μικρότερα τα icons των apps, το slide του unlock είναι μετατοπισμένο δεξιά, η barα είναι μετατοπισμένη αριστερά κλπ ...

 

Όλα αυτά λύνονται με ένα απλό respring ... αλλά ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό ?

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς ? Διαβάζω σε διάφορα ξένα forums ότι το έχουν κι άλλοι και το αποδίδουν στο SBSettings ...

 

Για ρίξτε καμία γνώμη !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω ένα 64άρι 3G. Βέβαια, το πρόβλημα που θα αναφέρω το είχα ΚΑΙ στο 32άρι 3G αλλά και στο 32άρι WiFi που είχα νωρίτερα. Όλα φορούσαν 3.2.1 και ήταν jailBroken.

 

Στο πρόβλημα τώρα:

 

Το iPad μου, κάθε φορά που ξεκινάει από reboot, έχει μια ... περίεργη ανάλυση !

Μοιάζει να έχει γίνει iPhone ίσως ???? Για να εξηγηθώ: η οθόνη δείχνει πολύ μικρότερα τα icons των apps, το slide του unlock είναι μετατοπισμένο δεξιά, η barα είναι μετατοπισμένη αριστερά κλπ ...

 

Όλα αυτά λύνονται με ένα απλό respring ... αλλά ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό ?

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς ? Διαβάζω σε διάφορα ξένα forums ότι το έχουν κι άλλοι και το αποδίδουν στο SBSettings ...

 

Για ρίξτε καμία γνώμη !

 

Αν και δεν το έχω κουνησει από την 3.2 γιατί βαριεμαι να στηνω. Είχα κι εγώ ενα προβληματακι με το SBSettings την πρώτη φορά που το είχα εγκαταστήσει.

Μια φορά αυτό που λες και στην συνέχεια αλλού πατάτα στην οθόνη κι αλλού άνοιγε.

Λύθηκε με την αφαίρεση της εφαρμογής.

Συνέβη τις πρώτες μέρες που το είχα.

Μετα απο καιρο, έκανα ένα reset like new και το ξαναπερασα. Από τότε δεν έχω προβλήματα.

Δεν ξέρω μήπως κάτι στραβωνει στην εγκατάσταση και κάτι δεν κάθεται καλά.

Δοκίμασε να το κανείς επανεγκατασταση μήπως στρώσει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...